حکم ضرب و شتم زن توسط مرد

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

ضرب و شتم زن توسط مرد

معمولا در جوامعی که تحت تآثیر مردسالاری قرار دارند و حمایت های قانونی و فرهنگسازی نیز به آن صورتی که باید وجود ندارد، زنان در معرض خشونت فیزیکی قرار میگیرند، چنانچه زنانی توسط همسر خودش مورد ضرب و شتم قرار گیرند، این مسئله را مصداق خشونت خانگی میدانند. خشونت خانگی مسئله ای است که متاسفانه در کشور ما نیز ریشه دارد و از دیرباز وجود داشته. در گذشته بازتاب این مسئله کمتر از امروزه بوده است و خشونت خانگی و ضرب و شتم زن توسط مرد، همانگونه که امروزه نیز پشت درهای بسیاری از خانه ها پنهان میماند، مسکوت میماند و حمایت قانونی کم، استقلال مالی کم زنان و عرف های نادرست جامعه موجب آن بود. اما امروزه خشونت خانگی دیگر به مانند گذشته مسکوت نمیماند، هرچند که آمارها نشان از افزایش میزان خشونت خانگی میدهند.
مشخصا در قانون هرگونه ضرب و شتمی که آثاری برجای بگذارد و قابل اثبات باشد، جرم محسوب شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است و در این مسئله تفاوتی وجود ندارد که مضروب همسر شخصی بوده باشد یا خیر. از آنجایی که در قانون کشورمان حق طلاق با مرد است. بسیاری از زنان برای جدا شدن از همسرشان باید برای دادگاه استدلال و ادله ی قابل توجه بیاورند. یکی از مواردی که می¬تواند به زنان در وصول حکم طاق کمک کند، اثبات ضرب و شتم زن توسط مرد و داشتن عسر و حرج در زندگی مشترک است. همچنین شکایت کیفری از ضارب میتواند مجازات دیه، زندان و شلاق بر اساس میزان صدمه و جراحتی که ضارب وارد کرده است، برای او به همراه داشته باشد.

چگونگی اقدام برای شکایت از ضرب و شتم

چنانچه زنی توسط شوهر خود مورد ضرب و شتم قرار گرفت بهترین کار این است که به کلانتری مراجعه کرده و در آنجا با گرفتن گزارش نیروی انتظامی (که بعدها نیز به عنوان مدرک و شاهدی بر این اتفاق تلقی میشود) و سپس با راهنمایی نیروی انتظامی و مراجعه به پزشکی قانونی و ثبت گزارش پزشکی قانونی به دادگاه برای شکایت مراجعه کند. توجه داشته باشید که دادگاه خانواده برای رسیدگی به این مسئله صلاحیت ندارد و تنها اگر شکایاتی مبنی بر طلاق و دیگر موضوعات شکل گرفت با رجوع دادن پرونده دادگاه کیفری و حکم آن میتوان درخواستهای مربوط را پیگیری کرد. پس از مراجعه به دادسرای عمومی و تنظیم شکایت،در صورت صدور قرار جلب به دادرسی و ارجاع پرونده به دادگاه جلساتی را تشکیل میدهد و به بررسی مسئله میپردازد و چنانچه شواهد گویا باشند حکم را به نفع زن صادر میکند که بنا بر میزان صدمه و ضرب و جرح و دفعات آن میتواند به دیه، زندان و شلاق ختم شود.
اگر زن بخواهد در کنار مجازات مخصوص به ضرب و شتم، درخواست طلاق نیز بدهد، باید با مراجعه به دادگاه خانواده و تنظیم شکایت و درخواست طلاق و یا عدم امنیت جانی شکایت کند و پرونده های مربوط به دادگاه شکل گرفته درباره ضرب و شتم و حکم دادگاه را به همراه دیگر شواهد به محکمه ببرد. البته برای صدور حکم طلاق از سوی دادگاه برای زن، معمولا نیاز به داشتن چندین گزارش از پزشکی قانونی و اثبات اینکه این اتفاق تنها محدود به یک بار نبوده و تکرار شده است و به عبارتی رفتار غالب همسر است و موجب عسر و حرج زن می‌شود.
از دیگر مسائلی که با اثبات ضرب و شتم برای زن در نظر گرفته می¬شود، منع صدور حکم عدم تمکین و قطع شدن نفقه است.

شواهد لازم برای اثبات ضرب و شتم زن توسط مرد

از شواهدی که میتواند در دادگاه مطرح و به عنوان مدرک برای وقوع ضرب و شتم باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
1- صورت جلسه نیروی انتظامی از ضرب و شتم
2- گزارش پزشکی قانونی از ضرب و شتم و جزئیات آسیب ها
3- اقرار شخص در دادگاه و یا حضور مأمور نیروی انتظامی
در برخی موارد مرد در دادگاه این ادعا را مطرح میکند که همسرش را نزده است و این گزارشات مربوط به آثار خودزنی هستند، در این حالت که عموما نیز پیش می آید، زن میتواند شهود خود را به دادگاه فرابخواند، که میتوانند تمام افرادی باشند که در لحظه وقوع حضور داشته اند، که شامل فرزندان نیز میشود، و همچنین در صورت وجود مدرکی مانند فیلم و یا صدا و غیره، زن میتواند آن ها را به عنوان نشانه و اماره¬ی این اتفاق به دادگاه ارائه کند. همچنین تشخیص قاضی و یا درخواست سوگند خوردن از سوی قاضی نیز میتواند خواسته شود.

حکم و مجازات ضرب و شتم زن توسط مرد

اگر اقدام به ضرب و شتم ثابت شود و آثار آن مشهود باشد، بنا بر گزارش پزشکی قانونی حکم شامل دیه و زندان از 91 روز تا شش ماه و همچنین شلاق تعزیری میشود. چنانچه اقدام به ضرب و شتم با سلاح سرد مانند چاقو و یا حتی کمربند باشد، میتواند از 6 تا یک سال حبس داشته باشد.
بیشترین و بالاترین مجازات مربوط به ضرب و شتمی است که مضروب را دچار نقص عضو کرده باشد و یا پیامدهای روانی آن ضرب و شتم مضروب را دچار اختلال روانی و یا جنون کرده باشد. در این حالت به غیر از پرداخت دیه حکم به قصاص نیز داده میشود و 2 تا 5 سال حبس دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.