شهادت دروغ

4.6/5 - (39 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

 شهادت دروغ

شهادت دروغ یا شهادت کذب از جمله جرایم کیفری می باشد و بدان معناست که شخصی در دادگاه یا نزد مقامات رسمی در مورد موضوعی، مطالب کذب و دروغی عنوان نماید، این عمل وی شهادت دروغ یا شهادت کذب محسوب می شود. همچنین پس گرفتن شهادت به این معنا که اگر فردی که شهادت داده است خود مدعی شود که به دروغ شهادت داده است مشمول عنوان شهادت کذب می شود مطابق ماده ۶۵۰ از کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

شهادت کذب

مجازات شهادت دروغ

مجازات شهادت دروغ در ماده ۲۰۱ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری نیز آمده است؛ در مواردی که دادگاه از شهود مطلعین درخواست ادای شهادت و یا اطلاع کند و بعد معلوم شود که خلاف واقع شهادت داده‌اند اعم از این که به نفع یا ضرر یکی از طرفین دعوا باشد علاوه بر مجازات شهادت دروغ، چنانچه شهادت خلاف واقع آنان موجب وارد آمدن خسارتی شده باشد به تأدیه آن نیز محکوم خواهند شد.

مجازات شهادت دروغ در دادگاه 

مجازات سوگند و شهادت دروغ در دادگاه طبق ماده ۶۴۹ قانون مجازات اسلامی مجازات سوگند دروغ توسط شخص در دادگاه و نزد مقامات رسمی، محکومیت به شش ماه تا دو سال حبس است.

شهادت دروغ در کلانتری

شهادت دروغ در کلانتری با توجه به اینکه ماده ۶۴۹ قانون مجازات اسلامی صرفا به شهادت دروغ در دادگاه اشاره کرده، در نتیجه شهادت کذب در کلانتری را شامل نمی شود یعنی اگر فردی در کلانتری شهادت دروغ داده باشد به شهادت کذب محسوب نمی شود.

آثار شهادت دروغ

۱- شهادت دروغ موجب حکم است و هر حکمی که بر این اساس صادر شود، بلااثر است.

۲-  در شهادت کذب هرگاه کسی سبب ورود خسارت شود، باید آن را جبران کند.یعنی شهود باید خسارت زیان‌دیده را جبران کنند.

۳- در امور کیفری یکی از جهات درخواست تجدید نظر دروغ بودن شهادت شهود است.

۴-  چنانچه شاهد پس از اتیان سوگند شهادت دروغ بدهد با احراز این موضوع برای دادگاه، مجازات سوگند و شهادت دروغ قابل جمع است. همچنین اگر شهادت دروغ در مورد حدود، قصاص یا دیات باشد، قاعده جمع مجازات‌ها اعمال می‌شود.

اثبات شهادت دروغ

در ماده ۱۷۸ ق.م. اسلامی « در شهادت شرعی نباید علم به خلاف مفاد شهادت وجود داشته باشد، پس اینجا علم قاضی باعث می شود که شهادت مورد قبول قرار نگیرد و مثلاً شهادت کذب تشخیص داده شود. در ماده ۱۹۷ برای احراز اینکه شهادت شرعی است یا نه، قاضی تا ۱۰ روز زمان صرف می نماید و فرصت دارد . علی ایحال برای اینکه شهادت دروغ اثبات شود باید اولاً، برای قاضی رسیدگی کننده ، محرز شود که شخصی که شهادت داده است امری را به دروغ بیان نموده است و یا اتهامی را به کسی نسبت داده است و حتی ممکن است خود شاهد از شهادتش برگردد و بیان کند که ؛ «دروغ گفته بوده است» و نیز غیر عادل بودن شاهد اثبات شود و افراد دیگری که از شهود عادل محسوب می شوند بعداً اظهار نمایند که شاهد اول دروغ گفته است.

مزایای استفاده از وکیل در شکایت از شهادت دروغ

معمولاً موضوع شکایت از شهادت دروغ هنگامی پیش می آید که، به استناد چنین شهادت کذبی، اتهامی به کسی نسبت داده شده و یا حقی را از شخصی سلب نموده و یا حق را بر ذمه دیگری ثابت نمایند، فلذا لزوم رسیدگی بهتر و پیگیری جدی تر ضروری است که طرح شکایتی در خور و پیگیری از ناحیه وکیلی متبحر که با بیانی قدرتمند و استدلالی مناسب و مستند به قوانین می تواند در احقاق حق شاکی مؤثر واقع گردد.

نمونه شکوائیه شهادت دروغ

باسلام احتراماً بدینوسیله به استحضار می رساند، آقای ………………… طی مدارک پیوست در پرونده کلاسه ……….. در تاریخ …………… که فیمابین بنده و اقای …………… در جریان بود اظهار به شهادت دروغ نموده است، به طوریکه در پرونده شهادت کذب ایشان باعث شد تا حقوق حقه بنده مورد خدشه قرار گیرد و دلیلی که برای اثبات ادعایم دارم این است که نامبرده در تاریخ ……………. در حضور سه نفر اظهار نمود که دروغ گفته است.

شهود بنام آقایان ۱- ………. ۲- ………… ۳- …………. در صورت صلاحدید حاضر به ادای شهادت و بیان اظهارات می باشند. فلذا از محضر دادستان محترم خواهشمندم دستور فرمائید تا به اتهام ایشان طبق ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی رسیدگی گردد.
با تشکر- امضاء

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن ۰۲۱۷۷۹۴۷۲۶۴ با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مصطفی کریمی
  مصطفی کریمی

  سلام
  دو شاهد جهت معسر بودن خانمم نسبت به مطالبه مهریه با توجه به اینکه ملک مسکونی و کارمند و درآمدش بالا است شهادت داده اند و قاضی اعسار خانمم نسبت به هزینه دادرسی را قبول نموده
  میتونم بعنوان شهادت کذب از شاهدین شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر شهادتشان کذب بود قاضی قبول نمی کرد

 • حسین
  حسین

  با سلام. من در دادگاه کیفری با شهادت دروغ محکوم شدم. حال بعد شکایتم از شهود مشخص شده یکی از شهود که آقا است به شهدت کذبش اعتراف کرده. در محکومیت قبلی من چه تاثیری دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید مدرک شهادت کذب را بعنوان دلیل جدید در اعاده دادرسی استفاده کرده و به دادستان کل کشور اعلام نموده و درخواست اعاده دادرسی نمایید.

 • مریم
  مریم

  باسلام من یک ترنس خانم هستم و متاهل بودم برای اخذ مجوز تغییر جنسیت به پزشکی قانونی مراجع کردم باتوجه به انکه من توسط ۶نفر روانپزشک تاید شدم سازمان اخذاطهارات همسرم را شرط و ملاک تائیده قرار داد و همسرم امد نزد سازمان اذعان نمود که من ترنس بودن نامبرده رو تائید نمیکنم بنابر این سازمان من را رد صلاحیت کرد وهمسرم بهم گفت اگه میخوای برم ادعا خودم رد کنم باید مهریه من پرداخت کنی منم هم قبول کردم مهریش پرداخت کردم و رسید گرفتم حال باتوجه به رسیدی که بین من ک ایشان امضا شده که ایشان تعهد کردند که ادعا رو باطل و مجوز من بگیره علا رقم گذشت چند سال هیچ گونه اقدامی نکرده حال چکار کنم ایا مطالب ان شهادت کذب محسوب میشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شهادت کذب حساب نمی شود.

 • دلجو
  دلجو

  با سلام. در مراجعه با مامور اجرای احکام برای توقیف سهام بدهکار، اعضای شرکت به دروغ اعلام کردند که ایشان سهامی ندارد و این موضوع جهت اطلاع به دادگاه صورتجلسه شد. از آنها بابت شهادت دروغ میتوانم شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که بدهکار سهامی داشته باشد این موضوع با استعلام از اداره ثبت شرکت ها یا بورس اوراق بهادار قابل استعلام می باشد و در صورتیکه کذب شهادت شهود اثبات گردد قابلیت شکایت کیفری خواهد داشت.

 • فرشید
  فرشید

  سلام
  سال ۹۹از شرکتی شکایت کردم مبنی بر حق و حقوق .شخصی اومد در دادگاه شهادت دروغ داده که بنده اونجا کار نمیکردم.بعد دوسال حکم قطعی به نفعم صادر شد . آیا میتونم به جرم شهادت دروغ از ایشان شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله به استناد همان حکم میتوانید شکایت شهادت دروغ طرح نمایید.

 • سعید
  سعید

  سلام من دوماه وپونزده روز در یک مغازه کار میکردم رفیفم هم که باهم کار میکردیم منو وسوسه میکرد که پول برداریم از مغازه طرف
  اون بر میداشت به من میداد منم به حساب خودم واریز وبعد نصفش را به حساب ان میزدم حالا طرف از ما شکایت کرده که خیانت در امانت وسرقت کردین ایا من پول طرف را از جانب خودم بدهم ورضایت طرف رابگیرم ایا بازم مجازات دارد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورت گرفتن رضایت و شکایت نکردن او اقدامی ندارد در غیر اینصورت باید قانوناً پاسخگو باشید.

 • محمد خلج
  محمد خلج

  سلام و درود
  ۲ نفر علیه بنده شهادت دادن
  یک خانم که گفته در زمان درگیری نبوده و چیزی ندیده ولی قسم میخوره ضرب و جرح کار اینجانب بوده و نفر دیگر گفته فقط دیده یک نفر اومده زده و رفته و مشخصاتی از اینجانب نداده
  هم دادسرا و دادگاه بدوی و تجدید نظر اینجانب را محکوم کردن و دییه را گرفتن

  حال با توجه به اظهارات شهود که یکی گفته چیزی ندیده و فقط نوشته قسم میخوره کار اینجانب بوده و نفر دیگر مستقیم ب اینجانب اشاره نکرده چگونه میتوانم در دادگاه صالح شکایت کنم و برای اعاده دادرسی ماده ۴۷۴ شکایت کنم تا ب نتیجه برسم

  یجورایی دوپهلو شهود شهادت داده اند که نتوانم از آنها شکایت کنم
  درضمن در مواجهه حضوری دادسرا حضور پیدا نکردن ولی همچنان اینجانب محکوم شدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

 • رضا
  رضا

  برای شکایت از شهادت دروغ تا چند سال پس از جلسه شهادت یا صدور حکم اصلی میتوان اقدام کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . یک سال

 • وحید
  وحید

  سلام بنده برای یک دعوایی شهادت دادم که فحاشی نموده است ولی چون کاغذ دست افسر کلانتری بود چیز های دیگه ای نوشته ولی سنگین‌تر، منم فقط امضاش کردم ومتهم محکوم شد. متهم میخاد ازم شکایت کنه آیا امکانش هست. من باید چکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.متهم به چه عنوان وبا توجه به چه دلایلی محکوم شده ؟

 • کشاورز
  کشاورز

  سلام، من رفتم کلانتری، یه شهادت کتبی دروغ دادم، اما میدونم اشتباه کردم، چون دوستم مورد رو کاملا برام توضیح نداده بود، آیا این جرم محسوب میشه، یا برام اتفاقی خاصی رخ میده؟ ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . اعلام کنید که به اشتباه شهادت دادید . البته شهادت کذب در دادگاه فابل مجازات است

 • مهلا
  مهلا

  سلام اگر‌۱مرد تو‌گوش زن بزنه بدون اینکه زنه چیزی بگه اونم در ملا عام چه مجازاتی براش هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، در صورتی که آثاری از سیلی بجا ماند دیه تعلق میگیرد ، در غیر اینصورت مجازات حبس یابدل (جزای نقدی) یا شلاق در نظر گرفته شده است

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام من به حساب همکارم پولی واریز کردم بعنوان قرض بابت رهن منزلشون
  بعد از مدتی بهم گفت برو شکایت کن
  جلسه اول رسیدگی وکیلش از جانبش میگه بهت طلا و سکه دادیم و شاهد هم داریم فقط فاکتور طلا رو گم کردیم تو هم طلای بدون فاکتور رو قبول کردی
  در صورتی که واقعیت نداره ایشون به من هیچی ندادن و شهود ایشون هم که من نمیشناسم،حتما دوستاشون هستن

  من چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط می توانیدجرح شهودکنید.

 • بهروز
  بهروز

  با سلام
  پارسال همسر بنده با یک آقای در ماشین من بودن که از جی پی اس که داشتم در ماشین متوجه شدم که ایشان و هسر قصد کلاهبرداری از من را دارند. ماشین از راه دور خاموش کرم. وقتی به محل ماشین رسیدم با مشاهد. من ایشان فرار کرد. بند عصبی شدم شیشه ماشین خودم شکستم. بعد از دو ماه از بنده شکایت کرده که من با ایشان درگیر شدم وایشان مورد کتک قرار دادم. ایشان باشاهد دروغ در دادگاه حاظر شد من تونستم در دادگاه ثابت کنم که شهود ایشان دروغ گفتند. دادگاه ری به بی گناهی من داده. ایشان در دادگاه تجدید نظر بازهم از من شکایت کرده و شاهد جدید آورده برای برج ۶ شاهدت بده . من باید چیکار کنم. بالای اینکه عابروی منو برده از من شکایتم میکنه. لطفاً راهنمای کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، شما بایستی در دادگاه تجدید نظر ، همانند دادگاه دروغگویی شهود را ثابت کنید

 • محمد موسوی
  محمد موسوی

  سلام بنده قراردادی با صاحب مغازه ام نوشتم مبنی بر رهن و اجاره ولی چون کارمون به دادگاه کشید و شاهد هم نداشت پایین قرارداد به دونفر که مطلع بودند دادم امضا کردند به عنوان شاهد
  حالا به مرحله شهادت که رسیده جا زدند و نمیان دادگاه، ودادگاه احضارشون کرد و زده اگه نیان جلب میشن.اونهاهم میگن اگه بیایم میگیم بعدش امضا کردیم اگه میخوای راستش رو نگیم باید بهمون پول زیادی بدی
  چیکار باید بکنم که مشگلی پیش نیاد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. شهود نمیتوانند شهادتی مخالف آنچه امضا کرده اند، بدهند . در غیراینصورت متهم به شهادت کذب خواهند شد.

 • امیر عباس
  امیر عباس

  سلام مهریه مادر من ۱۵هزارتومان سال ۵۴ بوده که در صیغه نامه قید شده مادربزرگ پدریم به عهده گرفته و بابتش سفته داده اما هیچ تاریخ نخورده و اینکه اسمی هم از مادر من برده نشده فقط امضا و اثر انگشت مادر بزرگم هست که ایشونم فوت شدن و پدر ومادرم هم در غید حیات نیستن و اینکه روی سفته ها تمر شاهنشاهی خرده مشخصه مال قدیم هست ما شاهد داریم که این سفته ها از چه بابتی بوده اونم از پدر و مادرم شنیدن ولی اون موقع حضور نداشتند واینکه کسی که پشت سفته ها رو امضا کرده پدر خانم عموی بنده هست که ایشونم فوت شدن کل خوانواده پدری در جریان هستن اما قبول نمیکنن میخواستم بدونم آیا شکایت کنیم ما میتونیم این سفته ها رو وصول کنیم یا خیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر نمی توان اقدامی نمود

 • غلام عباس نظری موسوی
  غلام عباس نظری موسوی

  سلام خانمی همکار همسرم در پی تقاضای طلاق مبنی بر سو،رفتار بنده (زوج)در تحقیقات کلانتری اظهارات کذب و خلاف واقع داده ورای بر علیه بنده صادر شده ولی قطعی نیست ایا میتوانم در دادسرا بر علیه این خانم شکواییه تنظیم کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چون رای بر پذیرش خواسته صادر شده خیر

 • مارینا نطاق
  مارینا نطاق

  سلام.مدیریت اپارتمان ما بزور وارد پارکینگ بنده شد ودربرابر درخواست محترمانه من مبنی ب خروج از پارکینگ منو مورد تهاجم وتوهین کلامی وتهدید قرار داد وسرعت ماشینشو زیاد کرد وبسمت من حمله کرد.اگ فرار نکرده بودم قطعا کمترین اییب شکستن زانوهام بود.چندنفرم شاهد بودن ولی فک نکنم شهادت بدن.شکایت کردم.بااین وجود چیکارباید بکنم ک حقم ضایع نشه

 • داود عادل
  داود عادل

  سلام بنده از عموی خودم زمین خریدم و اثر انگشت دارد بنده زمین خودم را طبق قولنامه چهار دیواری کردم از من شکایت تصرف عدوانی کرده و من اقرار کردم به رای تجدید نظر دادم و دوباره شکایت کیفری کرده تخریب درخت و رای اناطه صادر شده و طبق شهود ۲ نفر از ذینفع خودشان در کلانتری شهادت دروغ دادن بنده چطوری شکایت کنم تا حقم ضایع نشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، باید منتظر تصمیم دادگاه تجدیدنظر باشید و همچنین می توانید علیه شهود شکایت شهادت کذب مطرح نمایید.

 • میرطاهر
  میرطاهر

  باسلام.شهود دردادگاه شهادت دادند و قسم خوردند که من یکسال است ترک منزل کرده ام و نفقه ایی پرداخت ننموده ام.دادگاه رای قطعی داد که نفقه پرداخت کرده ام و ترک منزل نکرده ام.برای شکایت ازشهود چگونه اقدام نمایم
  بسیارممنون از بذل توجهتان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مستندبه رائ قطعی تان می توانید ازشهود به اتهام شهادت کذب شکایت کنید.

 • شمس الدین
  شمس الدین

  با عرض سلام وخسته نباشید ،اینجانب حدودا سه سال پیش یک پرونده در دادگاه با شخصی که مدرک سفته از او داشتم تشکیل شده بود و پس از چند مدت نسبتا طولانی حکم صادر شد و رای به پرداخت وجه سفته ها دیرکرد صادر شد ،محکوم علیه چند بار اعتراض و شکایت کرد چیزی اثبات نشد حال بعد سه سال ابلاغیه آمده که دوباره از من شاکی شده به استناد شهود ،عرض ام این بود که اگه شاهد داشته چرا اون موقع رو نکرده بعد از سه سال از کجا آورده واینکه بدونه هیچ مدرک چگونه دادگاه دادخواست نوازش قبول کرده .در پایان عرایض ام من باید چگونه کذب بودن شکایت و شهود و اثبات کنم ،ممنون وسپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مسلما در این مورد تصمیم قاضی موثر است و اگر قاضی بدوی رای علیه شما صادر نماید شما حق تجدید نظرخواهی دارید و اگر شهودش دروغین باشد ,شما باید انها را جرح نمایید(یعنی ایراد قانونی و اساسی به انها وارد نمایید)بهتر است از وکیل خبره در اثبات ادعای خود استفاده نمایید .

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان