طلاق توافقی

4.3/5 - (193 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق توافقی

طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و شوهر می‌بایستی در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل و … توافق کنند تا زودتر به هدفشان برسند. دادگاه هر توافقی در این موارد را در حکمی که صادر می‌کند درنظر می‌گیرد و آن را در گواهی عدم امکان سازش که یکی از مهم‌ترین مدارک برای طلاق توافقی است، ذکر می‌کند.

طلاق توافقی چیست ؟

یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است که در متون قانونی تعریف نشده است طلاق توافقی که در آن زن و مرد توافق می‌كنند از یكدیگر جدا شوند و این توافق در حكم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌كند. در واقع همانطور که از نام این نوع طلاق بر می آید طلاقی است که همه چیز در مورد آن بر حسب توافق بوده و زن و شوهر برای اینکه از یکدیگر جدا شوند یکسری توافقاتی را انجام می دهند که این نوع طلاق ، طلاق باین می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موارد مختلف در طلاق توافقی میتوانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

طلاق توافقی
طلاق توافقی ره جویان عدالت

مزایای حضور وکیل طلاق توافقی

۱٫انجام کلیه مراحل  توسط وکیل طلاق توافقی که آشنا به تمام روند دادرسی است باعث می شود در کمترین مدت زمان ممکن کار انجام شود.

۲٫نیاز به حضور هیچ یک از زوجین نمی باشد .

۳٫تنظیم دادخواست طلاق توافقی که در حکم پی و بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی میکند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقات که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت با توجه و اشراف به قانون و آثار آن نباشد قطعا مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد و برای جلوگیری حضور وکیل لازم و ضروری است .

۴٫دیگر نیاز به حضور زوجین نیست و از تنش و اختلافاتی احتمالی  زوجین در ملاقاتی که باهم دارند جلوگیری می شود.

۵٫حضور وکیل طلاق توافقی از طولانی شدن روند رسیدگی جلوگیری می کند .

۷٫هرچند حضور وکیل مستلزم هزینه و حق الوکاله می باشد ولی از هزینه های بی جهت پرهیز می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدیو زیر را مشاهده کنید

هزینه طلاق توافقی

هزینه های  طلاق توافقی به طور معمول شامل مواردی نظیر هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده در دادگاه هزینه آزمایش بارداری، هزینه طلاق در محضر و هزینه یا حق الوکاله وکیل می باشد با توجه به اینکه طلاق به صورت توافقی بوده، هزینه دادرسی در صورتی که دادخواست از سوی هر دو نفر ارائه داده شود این هزینه بین آنها تقسیم خواهد شد.

پس از ثبت دادخواست  و تعیین شعبه دادگاه و با توجه به اینکه داوری از طلاق توافقی حذف گردیده و جای آن را مشاوره خانواده گرفته است، واحد مشاوره دادگاه نیز هزینه ای بابت حق مشاوره از زوجین دریافت می کند که این هزینه در شهرهای مختلف کشور و مجتمع های خانواده متفاوت می باشد که در مطلب هزینه طلاق توافقی به طور کامل توضیح داده ایم .

مدت زمان طلاق توافقی

برای پاسخ به سوال اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد باید گفت که در حال حاضر در اکثر شعبات دادگاه های خانواده تهران روند و مدت زمان طی کردن مراحل  که شامل ثبت دادخواست  در دفاتر خدمات قضایی، تعیین شعبه و دادگاه، مراجعه به شعبه و صدور رأی گواهی عدم امکان سازش است، این زمان با بهره مندی از وکیل طلاق توافقی کمتر از یک ماه به طول می انجامد و در صورتیکه طلاق توافقی بدون وکیل انجام پذیرد، این مدت بین ۳ الی ۴ ماه زمان می برد.

این زمان در شهرهای مختلف کشور می تواند متفاوت باشد. با توجه به این موضوع باید گفت که گاها پیش می آید که انجام تمامی مراحل در برخی مناطق به چند هفته هم نمی کشد و شاید بهتر است در جواب اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد، گفت در کوتاه ترین زمان ممکن .

مراجعه به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق در طلاق توافقی

ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده ۹۱:«مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی  طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است .چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفتر خانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند ،گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط است .»

تبصره-هر گاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده براساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور برمبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

طلاق توافقی و گواهی عدم امکان سازش

گواهی عدم امکان سازش که دادگاه خانواده صادر میکنه نهایت باید ظرف سه ماه پس از ابلاغ رای قطعی و درصورتی که رای قطعی نشده باشد پس از قطعی شدن  رای توسط زوجین به دفتر خانه ارائه شود .اگر در این مدت ارائه نشود یا زوجین مدارک لازم را به دفتر خانه ندهند گواهی از اعتبار می افتد و همچنین توافق ها هم از اعتبار می افتد و زوجین اگر خواهان طلاق توافقی باشند باید مجدد درخواست بدهند. صیغه طلاق با رعایت جهات شرعی در دفتر خانه یا در محل دیگر و با حضور سردفتر انجام می گیرد.

طلاق توافقی
طلاق توافقی، ره جویان عدالت

طلاق توافقی حداقل چه مدت زمان می برد ؟

از تاریخ ثبت دادخواست طلاق حداقل یک ماه

طلاق توافقی حداکثر چه مدت زمان می برد ؟

از تاریخ ثبت درخواست طلاق (دادخواست ) حداکثر زمان برای مشاوره ۴۵ روز می باشد وبعد از وصول نظر کارشناسی مرکز مشاوره خانواده به  دادگاه،در صورت عدم نیاز به نظر پزشک قانونی  یا آزمایشگاه بارداری ظرف یک هفته دادگاه مبادرت به صور گواهی عدم سازش میکند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی کدام دادگاه می باشد؟

به ترتیب  دادگاه خانواده محل اقامتگاه ،محل سکونت موقت ،محل وقوع مال غیر منقول، هر یک از زوجین .

مراکز خانواده در دعاوی طلاق توافقی طی چه مدت مشاوره و اتخاذ تصمیم می کنند؟

حداکثر در ۴۵ روز باید اتخاذ تصمیم کنند که با توافق زوجین قابل تمدید تا ۳ ماه دیگر می باشد .بنابراین در مدت مشاوره و تصمیم گیری مراکز مشاوره می تواند کمتر از ۴۵ روز بشود ولی بیشتر از ۴۵ روز و ۵ جلسه نباید طول بکشد مگر اینکه زوجین بخواهند تمدید شود .

اگر در طلاق توافقی زوجین در مهلت مقرر ۳ ماه در دفتر خانه حاضر نشوند تکلیف چیست ؟

گواهی عدم امکان سازش از اعتبار ساقط و زوجین اگر همچنان متقاضی طلاق باشند باید مجدد طرح دعوا کنند .(م۳۴قانون حمایت خانواده)

اگر در طلاق توافقی مرد در دفتر خانه حاضر شود ولی زن حاضر نشود تکلیف چیست ؟

اگر مرد گواهی را به دفتر خانه ببرد و زن ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر طلاق را جاری نمی کند و هیچ مرجعی نمی تواند زوجه را اجبار به حضور سردفتر به جانشینی او صیغه طلاق را جاری نماید.

اگر در طلاق توافقی مرد در دفتر خانه حاضر نشود و زن حاضر باشد تکلیف چیست ؟

عدم حضور مرد در دفتر خانه مانع اجرای صیغه طلاق می باشد مگر اینکه زن بنا به اعلام دادگاه صادر کننده رای وکالت بلا عزل در طلاق داشته باشد یا به موجب سند رسمی وکالت بلاعزل داشته باشد که عدم حضور مرد مانع اجرا ی صیغه طلاق و ثبت آن نخواهد بود .(م۳۶ قانون حمایت خانواده)

مراحل طلاق توافقی

مرحله یک: در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند باید قبل از ثبت دادخواست طلاق توافقی به سامانه تصمیم به نشانی zaman.behzisti.net مراجعه نمایند و پس از ثبت نام در سامانه به مراکز تعیین شده مراجعه می نمایند، مراکز بهزیستی زوجین را به مشاوران منتخب معرفی و زوجین پس از مراحل مشاوره اقدام به صدور گواهی عدم انصراف از طلاق می نمایند.

مرحله دو: زوجین پس از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی می نمایند.

مرحله سه: پس از ارجاع به دادگاه مربوطه و تعیین شعبه زوجین به دادگاه مراجعه و دادگاه زوجین را به مراکز داوری واقع در مجتمع معرفی و در داوری توافقات بین زوجین بر سر حقوق مالی زوجه از قبیل مهریه، نفقه و اجرت المثل و در صورت وجود فرزند مشترک نفقه و ملاقات و حضانت فرزند مشترک مکتوب و به شعبه ارائه می گردد و دادگاه طبق آن اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.

مرحله چهار: زوجین پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش و دریافت قطعیت آن ظرف مدت سه ماه از تاریخ دریافت قطعیت می توانند به یکی از دفاتر طلاق مراجعه و نسبت به ثبت آن و جاری نمودن صیغه طلاق اقدام نمایند.

طلاق توافقی
طلاق توافقی – ره جویان عدالت

اما چند سوال مهمی که معمولا از ما پرسیده  می شود عبارتند از :

در طلاق توافقی زوجین در چه مدت زمانی باید به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه کنند و گواهی عدم امکان سازش خود را تسلیم دفترخانه کنند؟

سه ماه پس از ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رأی.

اگر در مدت سه ماه مذکور زوجین گواهی عدم امکان سازش را تسلیم دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق نکنند تکلیف چیست؟

گواهی عدم امکان سازش از اعتبار می افتد و توافقات انجام شده ملغی میشود (ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده).

اگر یکی از طرفین متقاضی طلاق توافقی بعد از تسلیم گواهی عدم امکان سازش در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند تکلیف چیست؟

گواهی صادره از درجه اعتبار ساقط و کلیه توافقاتی که گواهی عدم امکان سازش بر مبنای آن صادر شده باطل است ( ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده).

 آیا در طلاق توافقی شوهر میتواند به زن وکالت دهد که بدون حضور شوهر در دفترخانه صیغه طلاق جاری شود؟

بله مرد میتواند به موجب سند رسمی به زن وکالت بلاعزل دهد و عدم حضور زوج مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست ( ماده ۳۶ قانون حمایت خانواده).

نکته: زن میتواند بنا به اعلام دادگاه صادرکننده رأی بعد از اعطای وکالت بلاعزل در طلاق به تنهایی در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق حاضر شده و صیغه طلاق جاری شود و سردفتر به نمایندگی، صیغه طلاق را جاری میکند و عدم حضور مرد مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست.

مدارک طلاق توافقی

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجامطلاق توافقی تهیه کنند و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل وی به دادگاه تقدیم شود:

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
 • اصل شناسنامه زوج (مرد)
 • اصل شناسنامه زوجه (زن)
 • کپی کارت ملی زوجین
 • وکالت نامه محضری طلاق (در صورتیکه حق طلاق با زن باشد)
 • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و …
 • گواهی عدم بارداری زوجه (دریافت این گواهی نامه باید از پزشکی قانونی و مراکز پزشکی مجاز صورت گیرد)
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی)
 • نظر واحد مشاوره در دادگاه خانواده

اگر اصل سند ازدواج له هر دلیلی در دسترس نباشد چه راهحلی برای درخواست طلاق توافقی وجود دارد؟

باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت نمایند.

اگر زن و شوهر به هنگام انجام توافق در مورد مساله ای باهم توافقی انجام نداده باشند تکلیف چیست ،مثلا در مورد حضانت فرزند هیچ گونه توافق نشود تکلیف چیست ؟

در این صورت به در خواست طرفین دادگاه با توجه به قوانین و قواعد کلی موجود در قوانین در آن مورد که توافق نشده است تعیین تکلیف خواهدکرد.

طلاق توافقی زن باردار

ماده۱۱۴۰ قانون مدنی: «طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر اینکه زن حامل باشد یا طلاق توافقی قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا شوهر غایب باشد به طوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند»

ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی: « عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضای آن در مورد زن حامله تا وضع حمل است».

طلاق توافقی زن باردار
طلاق توافقی زنان باردار، ره جویان عدالت

طلاق توافقی زن باردار: با توجه به مفهوم مواد قانون مدنی زمانی که زن حامله باشد نیز میتوان او را طلاق داد و حامله بودن زن مانع طلاق توافقی نمیباشد و در صورت طلاق زن در زمان حاملگی مدت عده او تا زمان به دنیا آمدن نوزاد میباشد. یعنی تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

در طلاق توافقی اگر بین زن و شوهر در رابطه با حضانت و نگهداری فرزندان توافقی شده باشد بر اساس توافق بین آنها دادگاه حکم خواهد نمود و اگر توافقی نشده باشد مطابق قانون خواهد بود.

مطابق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی :نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف والدین است و همچنین مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از هم زندگی میکنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.و مطابق تبصره  همین ماده بعد از هفت سالگی در صورت وجود اختلاف حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه میباشد.

ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی: هیچ یک از والدین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگهداری او امتناع کنند در صورت امتناع یکی از والدین حاکم باید به تقاضای دیگری تقاضای قیم یا یکی از اقربا یا به تقاضای مدعی العموم نگهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده او است الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.

مهریه در طلاق توافقی

مهریه مالی است که در زمان ازدواج از طرف مرد به زن داده می شود و مطابق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به محض انعقاد عقد ازدواج زن مالک مهریه می شود .

بسیاری از افراد نمیدانند که طلاق توافقی به معنی بخشیدن مهریه نیست! شاید شما هم فکر میکنید که اگر زوجین با طلاق توافقی از هم جدا شوند یعنی زوجه همه مهریه را به زوج بخشیده است. اما این تصور غلطی است.

هر تصمیمی که زوجین در خصوص مهریه بگیرند منجر به طلاق توافقی خواهد شد، چه آنکه تمام مهریه بخشیده شود یا قسمتی از آن و چه آنکه مهریه نقدا پرداخت شود و یا به اقساط توافق شده. این توافقها در مورد هر زن و شوهری متفاوت است و بستگی به تصمیم و شرایط آنها دارد.

نفقه زن در طلاق توافقی 

در طلاق توافقی همه چیز بر مبنای توافق طرفین می باشد و اگر در زمان عده برای زن نفقه در نظر گرفته شده باشد مستحق نفقه خواهد بود و اگر نه مطابق قانون زن در زمان عده طلاق باین حق نفقه ندارد و طلاق توافقی نیز باین بوده و در زمان عده زن نفقه ندارد (ماده ۱۱۰۹قانون مدنی).

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

«مطابق ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی نفقه اولاد بر عهده پدر است بعد از فوت پدر یا عدم قدرت او به دادن نفقه به عهده اجداد پدری است و در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آنها نفقه به عهده مادر است…»

در طلاق توافقی اگر بین زن و شوهر توافقی درباره نفقه فرزندان شده باشد براساس توافق عمل خواهد شد و اگر توافقی هم نشده باشد دادگاه با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی پرداخت نفقه را بر عهده شوهر تعیین خواهد کرد.

طلاق توافقی در دوران نامزدی

مفهوم و تعریف نامزدی  در قانون :

مطابق ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی«وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگر چه تمام مهر یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده باشد .بنابراین هریک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده میتواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمیتواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید».

با توجه به قانون مدنی نامزدی، نکاح نبوده و رابطه زوجیت را به همراه ندارد بنابراین اگر طرفین در دوران نامزدی با هم توافق کنند که نامزدی را به هم بزنند این توافق در قالب طلاق توافقی نمیگنجد و طلاق ویژه عقد نکاح دائم میباشد.

مفهوم و تعریف نامزدی در عرف: نامزدی در عرف معنی متفاوتی از نامزدی در قانون مدنی دارد، در عرف دختر و پسری که با هم عقد ازدواج منعقد میکنند و صیغه نکاح بین آنها جاری میشود و تا زمانی که آنها مراسم ازدواج نگرفته و زیر یک سقف مشترک نرفته اند عرف در مورد آنها اصطلاح نامزدی را به کار میبرند اما در واقع دختر و پسری که به این نحو بین آنها عقد ازدواج دائم منعقد شده باشد از نظر قانونی زن و شوهر محسوب شده و در صورتی که بخواهند با توافق از یکدیگر جدا شده و نامزدی را بهم بزنند باید در قالب طلاق توافقی این کار را انجام دهند.

بنابراین نامزدی مورد نظر قانون مدنی به مرحله ی قبل از ازدواج گفته می شود که هنوز عقد ازدواج بین طرفین جاری نشده است.

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱: «هرگاه ایرانیان مقیم خارج از کشور امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیتدار محل اقامت خویش مطرح کنند احکام این محاکم یا مراجع در ایران اجرا نمیشود مگر آنکه دادگاه صلاحیتدار ایرانی این احکام را بررسی و حکم تنفیذی صادر کند.»

تبصره: ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران به درخواست کتبی زوجین یا زوج با ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار که با پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب رئیس قوه قضائیه به کنسولگری ها معرفی میشوند امکان پذیر است. ثبت طلاق رجعی منوط به انقضای عده است.

در طلاق بائن نیز  زوجه میتواند طلاق خود را با درخواست کتبی و ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار فوق در کنسولگری ثبت نماید. در مواردی که طلاق به درخواست زوج ثبت میگردد زوجه میتواند با رعایت این قانون برای مطالبه حقوق قانونی خود به دادگاههای ایران مراجعه نماید.

دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق توافقی زوجین مقیم خارج از کشور (ماده ۱۴ قانون حمایت خانواده ۹۱)

 • در صورتی که یکی از زوجین مقیم خارج از کشور باشد: دادگاه محل اقامت طرفی که در ایران اقامت دارد.
 • هر دو  زوجین مقیم خارج از کشور باشند: دادگاه محل سکونت فرد ساکن در ایران
 • اگر هر دو مقیم خارج باشند و هر دو در ایران محل سکونت داشته باشند:دادگاه محل سکونت موقت زوجه
 • اگر هر دو مقیم خارج باشند و هیچ یک در ایران محل سکونت موقت نداشته باشند : دادگاه شهرستان تهران صالح به رسیدگی است مگر اینکه زوجین برای اقامه دعوی در محل دیگر توافق کنند.

الزامی به ثبت این مورد در دفاتر اسنادرسمی نمی باشد قید این مورد در حکم و دادنامه حکم همان سند رسمی را دارد.

خیر، برای انجام تمامی مراحل در طلاق توافقی، حضور زوجین یا وکلای آنها الزامیست.

در طلاق توافقی تعیین تکلیف بر سر تمامی امور از جمله حقوق مادی خانم، جهیزیه، تعیین تکلیف حضانت، نفقه فرزندان با توافق طرفین می باشد و هیچ الزامی مبنی بر بخشش مهریه شما برای طلاق توافقی نیست مگر اینکه شرط توافق همسرتان با انجام طلاق توافقی این مورد باشد.

در حال حاضر از تاریخ 1/9/97 مطابق بخشنامه زوجین متقاضی طلاق توافقی مکلفند در بازه زمانی 45 روزه 5 جلسه حتماً نزد مراکز معرفی شده قوه قضائیه مشاوره بگذرانند و نامه مشاوره سازمان بهزیستی برای ثبت دادخواست طلاق توافقی لازم است، و بعد از آن به اتفاق هم یا وکلای آنها دادخواست طلاق توافقی از طریق دفاتر خد مات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند و پس از آن به دادگاه مراجعه نمایند و باقی مراحل را انجام دهند.

بله، اصولاً در حکم روزها و میزان ملاقات فرزند ذکر می شود اما در آینده با تغییر شرایط فرزند یا اوضاع احوال امکان درخواست تغییر و تطبیق آن با اوضاع احوال موجود از دادگاه فراهم می باشد.

رأی با موضوع طلاق توافقی توافق زوجین بر جدایی و طلاق باید در تمامی مراحل از ابتدا(ارجاع به مشاوره ، تقدیم دادخواست) تا انتها یعنی اجرای صیغه طلاق توسط سردفتر وجود داشته باشد و نیاز به حضور زوجین یا وکیل آنها. لازم است، و هر یک از طرفین با انصراف خود می تواند مانع انجام سایر مراحل جهت اجرای صیغه طلاق باشد.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • افسون
  افسون

  سلام من ۶ ماه هست با فردی صیغه خواندیم در دفتر ازدواج هم مدت معلوم هم مهریه به مدت ۱۰ سال الان پشیمان شدم نمیخوام طرف رو چکارکنم همسرم نمیاد یرای فسخ راهنمایی میکنید ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه زوج هستید می توانید شخصاً با ارسال اظهارنامه بذل مدت نمایید

 • پروانه
  پروانه

  سلام. برای طلاق توافقی من و همسرم هرکدام یک وکیل گرفتیم. من راضی به طلاق نیستم و فقط به اجبار همسرم وکالت طلاق دادم به وکیل. آیا بعد از صدور رای دادگاه، اگه من در دفترخانه حاضر نشوم، وکیل من میتواند جای من امضا کند؟ یعنی صیغه طلاق بدون حضور من جاری می‌شود؟

 • مهناز
  مهناز

  اگر از همسرم درخواست مهریه کنم،طبق شرایط مالی که موظف هست ۱۱۰ سکه طلا رو بپردازد، اگر این ۱۱۰ تا سکه بصورت اقساط بشود هر چند ماه باید قسط سکه را بدهد؟و اینکه اگر در پرداخت اقساط کوتاهی کند و بهانه بیاورد و از پرداخت اقساط مهریه امتناع کند تکلیف چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   تعیین اقساط مهریه با دادگاه می باشد و نسبت به هر فرد متغیر می باشد و در صورتی که اقساط تعیین شده ظرف مهلت مقرر پرداخت نگردد امکان صدور حکم جلب وجود دارد

 • فریده غریبی
  فریده غریبی

  سلام ببخشید من همسرم زندان و میخوام جدا شم باید چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه شرط مندرج در عقدنامه راجع به زندانی شدن زوج انجام شده باشد می توانید با ارائه مدرک به دفتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کرده و دادخواست طلاق زوجه بدهید.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام ما عقدوعروسی مون یجا بود و بعد۳ ماه زندگی خودش رفت خونهپپدرش بعد فهمیدم قبل عقد سقط جنین داشته و قرارشدتوافقی جدا بشیم و یه مبلغی رو خواستن و منم پرداخت کردم و پیچوندمنو الانم نمیدونم کجاس کسی ازش خبر نداره خط هاشم خاموشه از ۱۰ مهر۱۴۰۰ رفته خب منم نمیتونم تنها زندگی کنم چیکارکنم کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید دادخواست به خواسته فسخ نکاح طرح نمایید

 • ..Sara
  ..Sara

  سلام من از شوهرم توافقی جداشدیم،حالا شوهرم به چیزی که توافق کردیم مثل دادن نفقه به فرزند عمل نمیکند،چه باید کرد؟باید ازش شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما می تواید اگر توافقاتتان در دادنامه امده باشد از شعبه ایی که رای را صادر نموده تقاضای اجرائیه نمایید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام خسته نباشید
  بنده در دوران نامزدی در حال طلاق هستم و دو ماه پیش طی پرونده تمکین، برگه سلامت بکارت از پزشکی قانونی دریافت کردم. الان بعد از این دو ماه به توافق رسیدیم و قراره جدا بشیم آیا باز هم قاضی حکم میدن برای پرونده طلاق، به پزشکی قانونی مراجعه و معاینه بشم؟ یا همون برگه دو ماه پیش در حکم دوشیزگی بنده هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید به پزشکی قانونی مراجعهکنید.

 • ناشناس
  ناشناس

  باسلام حداکثر مهریه ای که الان باید پرداخت بشه چقدر هستش ؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   اگر زوج مال داشته باشد و پوشش مهریه را بدهد تمام مهریه ولی اگر مال نداشته باشد تا میزان ۱۱۰ عدد سکه طلا زوج مسولیت کیفری دارد

 • نسرین
  نسرین

  سلام من خارج از ایران هستم و درخواست مشاوره تلفنی دارم ممنون میشم بوسیله واتساپ بامن تماس بگیرین. +۱۵۱۹۹۹۱۴۰۹۷

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از ساعت ۲ الی ۵ عصر با این شماره تماس بگیرید.
   ۰۹۱۲۷۷۶۷۴۰۸

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلا م از ساعت ۳ تا ۵ عصر با شماره واتساپ ۰۹۱۲۷۷۶۷۴۰۸ تماس بگیرید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام خسته نباشید من قصد دارم از نامزدم جدا بشم و مهریه ام رو اجرا گذاشتم چون نامزدم حاضر به طلاق توافقی نیس… سوالم اینه اگه من مثلا به مدت چندماه اقساط مهریه رو دریافت کنم و بعد این چندماه، بقیه مهرم رو حلال کنم میتونم غیابی و در زمان کم جدا بشم؟ آخه از دوستانم شنیدم که میگفتن اگه مهریه اقساط بندی بشه دیگه بعدا نمیتونم مهرمو ببخشم و جدا بشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید و با در خواست طلاق باید مهرتان را ببخشید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام بنده یه دختر باکره هستم و در دوران نامزدی درحال طلاق از نامزدم میباشم. میخواستم بدونم ایشون طلاهایی که این مدت توی تولد و مراسمای مختلف برام خریده رو میتونه پس بگیره؟ فاکتور طلاها پیش نامزدمه… و اینکه آیا راهی هست که بتونم مانع گرفتن طلاها بشم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می تواند مسترد نماید.

 • مسلم دارابی
  مسلم دارابی

  سلام خسته نباشین.من الان ۶ساله ازدواج کردم وحاصل این ازدواج یه دختر ۳ساله است زنم الان ۷ماهه بدون اجازه من ازخانه زده بیرون وقصد برگشتم نداره والانم درخواست مهریه هم کرده وبچه منم پیششه الان من عدم تمکینم ازش کردم لطفا منو راهنمایی کنید چه کار باید بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام الزام به تمکین و طلاق راهکار حقوقی شماست.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام
  خانم بنده خودش ۱۱ ماه پیش رفته و درخواست عدم تمکین زدم و باز نیومد درخواست عدم سازش زدم دپستش زنگ زده میگه پشیمون شده
  جالب اینجاس همین دوستش امار میداد و میگفت با فلان پسر دوست شده با فلانی رابطه نامشروع داره تکلیف من چیه دادگاه هم نمیاد نامه رو دریافت نمیکنه میزنه خوانده ناشناخته

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام رای غیابی صادر می شود.

 • میلاد
  میلاد

  با سلام من با نامزدم مشکل خوردیم ومیخوایم طلاق توافقی تموم کنیم چن ماه طول می‌کشه مشاوره میریم فقط امضا می‌زنیم حرف نمی‌زنیم چن وقت طول می‌کشه تموم کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سه تا چهار ماه زمان می برد. با مجموعه ما در ‌ارتباط باشید تا در زمان کمتری انجام شود.

 • آرزو
  آرزو

  سلام وقتتون بخیر من ۲۳سالمه ی ماه از عقدم میگذره ب زور پدرم ازدواج کردم میخاستم بدونم اگ بخام توافقی طلاق بگیرم باید چکار کنم چون گفتم مهرمو میبخشم توافقی جداشیم ولی چجوری مطمعن شم ک مهرمو بخشیدم اون جدا میشه توافقی یا اینک حق طلاق رو میده بهم و نمیتونه بعدا بزنه زیرش ک طلاق نده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید دادخواست طلاق توافقی در عوض بذل مهریه طرح کنید .

 • Mehr
  Mehr

  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من دو ساله عقدم و ما الآن به مشکل خوردیم
  من در جلسات خواستگاری صریح و شفاف خواسته ها و شرط ازدواجم رو مطرح کردم و ایشون قول دادند ۳ شرطم رو اجرا کنند و ایشون در جلسات آشنایی خیلی دروغ بهم گفتند یعنی من بعد از عقد یکی یکی دروغاشون برام رو شد حتی شرطامم که قبول به انجامش کرده بودند همه رو زد زیر حرفش و هیچ کدومو انجام نداد…
  علاوه بر این الآن خیلی فحاشی و نفرین بهم میکنه باهام قهر میکنه جوری که اطرافیانم متوجه میشند من ازش خستم الآنم با سردرد شدید که ازش گرفتم براتون دارم می نویسم من میخوام ببینم باید چیکار کنم؟اصلا مهریه به من تعلق میگیره با طلاق یا نه؟
  ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر قصد طلاق دارید باید مهریه را بذل بفرمایید مگر اینکه بتوانید اثبات کنید که دچار عسر و حرج هستید

 • رامین
  رامین

  سلام
  بنده به همسرم حق طلاق دادم و ایشون هم مقداری از مهریه اش رو ابرا کردند
  ایا در طلاق توافقی تنصیف اجرا می شود؟
  در صورتیکه زن فقط خواهان طلاق توافقی باشد چطور؟
  بنده شخصا موافق با طلاق و حتی طلاق توافقی هم نیستم.
  ممنون میشم توضیح بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در طلاق توافقی هر آنچه که طرفین بر آن توافق داشته باشند اعمال می شود.

 • پژوهشگر حقوق
  پژوهشگر حقوق

  سلام در خصوص مدت طلاق توافقی که گفتین با وکیل کمتر از یک ماه و بدون وکیل چندین ماه طول میکشه مگه وکلا در دادگاه تعیین وقت میکنن؟ وکلا فقط دادخواست میدن یکی از راحت ترین نوع دادخواست که واقعا نیازی به وکیل نداره طلاق توافقی هستش همه کار رو دادگاه انجام میده وکیل فقط توافق طرفین رو تو جلسه دادگاه قرائت میکنه که اینو خود طرفین دعوی هم میتونن بخونن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اجباری برای اخذ وکیل نیست و بله ، خود زوج و زوجه هم می توانند در دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقاضای طلاق توافقی را ثبت کنند

 • قدرت اله ادیبی
  قدرت اله ادیبی

  باسلام دختر من همراه شوهر و فرزندش در خارج از کشور بسر میبرند مدتی است که باهم تفاهم ندارند و میخواهند توافقی جدا شوند و دخترم به من وکالت برای گرفتن طلاق داده من برای گرفتن طلاق چه مدارکی نیاز دارم چون هردو خارج از ایران هستند لطفا راهنمایی فرمایید چه مدارکی باید تهیه کنند وبرای من بفرستند متشکرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با وکالتنامه ای که از ایشون دارید به همراه مدارک شناسایی خودتون حضورا مراجعه فرمایید

 • حسین
  حسین

  سلام. من چهار ماه هست که خانمم رفت برای طلاق توافقی وکیل گرفت مهریه بخشید در عوض من بهش وکالت طلاق دادم و اخرین باری که دیدمش با هم رفتیم شورا حل اختلاف و راضی نشد که برگرده زندگی کنه . میخواستم بدونم چند ماه طول میکشه که کارهای طلاق تمام بشه من دیگه ازش هیچ خبری ندارم . وکیل دارد.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان