چک برگشتی

3.7/5 - (56 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

به چه چکی چک برگشتی می‌گویند؟

مطابق قانون صدور چک ، کسی که چک صادر می‌کند باید در تاریخ درج شده در چک به اندازه مبلغ نوشته شده در چک ، در حساب بانکی‌اش وجه نقد داشته باشد . در غیر این صورت ، می‌توان چک را برگشت زد و علیه صادرکننده چک اقدامات قانونی لازم را انجام داد . به این نوع از چک‌ها چک برگشتی یا چک بلامحل می‌گویند.

چک برگشتی
چک برگشتی

چک برگشتی یا چک بلامحل امروزه به بزرگترین مشکل و معضل حوزه معاملات و روابط مالی تبدیل شده است و این موضوع حجم زیادی از پرونده‌های موجود در مراجع قضائی را به خود اختصاص داده است. به همین خاطر شناخت هرچند جزئی چک برگشتی برای کلیه افراد در زمینه‌های روابط مالی، شخصی و کاری‌شان ضرورت دارد.
در این مطلب سعی کرده‌ایم شما را با ویژگی‌های یک چک برگشتی آشنا کنیم.

قانون در مورد کسانی که بیش از یک بار چک برگشتی صادرکرده‌اند چه مجازاتی در نظر گرفته است؟

بانک‌ها مکلف هستند تمام حساب‌های جاری اشخاصی را که بیش از یک بار چک برگشتی صادر کرده و تعقیب آنها منتهی به صدور کیفرخواست شده باشد، بسته و تا سه ‌سال به ‌نام آنها حساب جاری دیگر باز نکنند.

 

چک برگشتی

آیا برگشت زدن چک برابر با شکایت کردن است؟

باید بگوییم خیر. اغلب مردم تصور اشتباه می‌کنند که با برگشت زدن چک تمام موارد حقوقی آن به جریان می‌افتد. اما به این صورت نیست. باید بدانید که بعد از برگشت زدن چک، حتما باید شکایت کیفری یا دادخواست حقوقی خود را به مراجع قضایی تقدیم کنید و برای این منظور از زمان دریافت گواهی عدم پرداخت، فقط ۶ ماه برای شکایت چک برگشتی فرصت دارید.

چه زمانی دارنده چک می‌تواند نسبت به برگشت زدن چک اقدام کند؟

اگر روزی چکی در دست داشتید و برای نقد کردن آن به بانک مراجعه کردید ولی نتوانستید پولی دریافت کنید بهتر است بدانید که در این شرایط می‌توانید چک را برگشت بزنید:
۱) نبودن وجه نقد در حساب و یا کافی نبودن آن.
عدم موجودی کافی حساب بانکی مربوط به چک؛ حق برگشت چک را برای دارنده چک به همراه دارد.
۲) صدور دستور عدم پرداخت وجه چک از طرف صاحب حساب به بانک.
در صورتی که صادرکننده چک نسبت صدور گواهی عدم پرداخت وجه را درخواست کند؛ این حق برای دارنده چک به وجود می‌آید که چک را برگشت زند.
۳) وجود اشتباه یا تنظیم چک به صورت نادرست از قبیل: مطابقت نداشتن امضاء، اختلاف در مطالب چک، قلم خوردگی و … .
اشتباهات سهوی یا عمدی صادرکننده چک در خصوص تنظیم چک مثل: مطابقت نداشتن امضاء، وجود اختلاف در مطالب چک، خط خوردگی و قلم خوردگی و … امکان برگشت زدن چک را برای دارنده چک فراهم می‌کند
۴) صدور چک از حسابی که مسدود است.
صدور چک از حسابی که مسدود (بسته) است؛ حق برگشت زدن چک را برای دارنده چک به همراه دارد.

چک برگشتی حقوقی و چک برگشتی کیفری چه خصوصیاتی دارد؟

در ابتدای شناخت خصوصیات چک برگشتی بهتر است بدانید که باید تفکیکی بین چک حقوقی و چک کیفری قائل شد.

چک برگشتی

در هر دو مورد وجه چک قابل مطالبه است و تقسیم‌بندی چک به دو دسته‌ی حقوقی و کیفری ارتباطی به قابلیت مطالبه‌ وجه آن ندارد. اما وجه تمایز آنها در قابلیت پیگرد کیفری از طریق دادگاه‌های کیفری است. چک حقوقی قابلیت پیگیری کیفری و مجازات را ندارد ولی چک کیفری قابل پیگیری کیفری است

چک برگشتی چه زمانی حقوقی می‌شود؟

تصور اکثر افراد این است که چک برگشتی زمانی که حقوقی می‌شود از اعتبار افتاده و غیر قابل پیگیری است. در حالی که این‌گونه نیست. در چک‌های حقوقی فقط صادرکننده قابل تعقیب و مجازات کیفری نیست اما می‌توان تقاضای توقیف اموال و دارایی صادرکننده چک برگشتی را کرد و دادگاه نیز حکم به پرداخت مبلغ چک خواهد داد مگر آنکه با دفاعیات خوانده (صادرکننده) ثابت شود که به طور کلی طلبی وجود ندارد یا آنکه چک بابت ربا صادر شده است یا به هر دلیل دیگر دارنده چک برگشتی (خواهان) استحقاقی ندارد.

در تمام شرایط می‌توان چک برگشتی را در قالب دعوای حقوقی مطرح کرد. اما در موارد زیر به‌دلیل عدم امکان تعقیب کیفری الزاماً می‌بایست دعوا به‌شکل حقوقی مطرح شود:
۱. در صورتی که چک مدت‌دار باشد
۲. هرگاه ثابت شود چک بابت تضمین انجام معامله یا تضمین تعهدی صادر شده باشد.
۳. در صورتی‌که ثابت شود چک سفید امضاء صادر شده باشد
۴. در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است
۵. هرگاه وصول چک منوط به تحقق شرطی باشد
۶. در صورتی که چک بابت معاملات نامشروع و ربا صادر شده باشد
۷. هرگاه دارنده‌ی چک تا ۶ ماه پس از تاریخِ چک، برای وصول مبلغ آن به بانک مراجعه نکند یا تا ۶ ماه پس از صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی همان برگشتی چک) شکایت نکند.

طرح دعوای حقوقی چک برگشتی چگونه است؟

دارنده‌ی چک برگشتی می‌تواند به منظور مطالبه‌ مبلغ چک، اقدام به تنظیم و تقدیم دادخواست علیه صادرکننده به دادگاه عمومی محل انجام معامله یا اقامتگاه صادرکننده‌ چک (خوانده) کند. دارنده‌ چک باید با مراجعه به سایت قوه قضاییه در تهران و شهرستان‌هایی که سامانه الکترونیک قوه قضاییه راه‌اندازی شده است و با مراجعه به دادگاه در حوزه‌هایی که این سامانه راه‌اندازی نشده است و الصاق تمبر قانونی به آن، مراحل اولیه را تکمیل و طرح دعوای چک برگشتی نماید.
این نکته را بگوییم که دارنده‌ چک‌هایی که مبلغ آن‌ها تا ۲۰۰ میلیون ریال است، می‌بایست همراه با مدارک به واحد ارجاع حل اختلاف واقع در شهر یا استان مربوطه مراجعه کند تا بعد از ارجاع مدارک به شعبه‌ صالح ( اقامتگاه خوانده)، رسیدگی توسط شعبه‌ حل اختلاف آغاز شود.

رفع سوء اثر از چک برگشتی به چه صورت است؟

رفع سوء اثر چک برگشتی که بر اساس بخشنامه بانک مرکزی و قانون جدید چک ارائه شده است و افراد می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها به این مسئله بپردازند به روش‌های زیر صورت می‌گیرد:
• تامین موجودی
در این حالت مشتری مبلغ کسریِ موجودی را به سپرده‌ جاری خود واريز می‌کند و بانک پس از رفعِ برگشتِ چک و پرداخت مبلغ آن به ذی‌نفع، نسبت به رفع سوءِاثر از سابقه‌ چک برگشتی مشتری اقدام می‌کند.
• ارائه لاشه چک برگشتی به بانک و دریافت رسید در قبال آن
مشتری باید لاشه‌ چک برگشتی را به بانک ارائه دهد و بانک در قبال آن رسيدی به او تحويل دهد.
• ارائه رضایت نامه محضری ذی نفع چک به بانک
اگر امکان ارائه‌ لاشه چک برگشتی به بانک بنابه دلايلی نظير مفقود شدن، به سرقت رفتن و سوختن وجود نداشته باشد، ذی‌نفعِ چک که همان شخصی است که گواهی‌نامه‌ عدم پرداختِ وجه چک به نام او صادر شده است می‌تواند با حضور در دفترخانه‌ اسناد رسمی، رضايت خود را اعلام کند و بانک با دريافت رضايت‌نامه‌ مورد نظر، نسبت به رفع سوءِاثر از چک و ابطال آن اقدام نمايد.
تبصره: چنانچه ذی‌نفعِ چک، شخصِ حقوقیِ دولتی يا نهادِ عمومیِ غيردولتی باشد، می‌تواند با ارائه‌ نامه‌ رسمی، رضايت خود را اعلام کند و بانک با دريافت رضايت‌نامه‌ مزبور، نسبت به رفع سوءِاثر از چک مورد نظر و ابطال آن اقدام کند.
• ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر چک برگشتی
• واريز مبلغ چک به سپرده‌ی قرض‌الحسنه‌ی جاری و مسدود نمودن آن به مدت ۲۴ ماه
چنانچه ارائه‌ لاشه‌ چک يا رضايت‌نامه‌ محضری ذی‌نفع به بانک امکان‌پذير نباشد، مشتری می‌تواند تا زمان تعيين تکليف قطعی چک برگشتی يا حداکثر به مدت ۲۴ ماه با واريز معادل کسری موجودی به سپرده‌ قرض‌الحسنه‌ جاری خود، درخواست مسدود شدن وجه مزبور را برای پرداخت چک برگشتی، به شعبه‌ افتتاح‌کننده ارائه دهد (مشروط به آن که سپرده‌ قرض‌الحسنه‌ جاری مشتری نزد شعبه‌ مفتوح و توسط مراجع قضایی مسدود نشده باشد). در اين شرايط شعبه‌ افتتاح‌کننده موظف است ظرف پنج روز کاری، طی نامه‌ای، تأمين وجه چک را به اطلاع شخصی برساند که گواهی‌نامه‌ عدم پرداخت به نام وی صادر شده است تا او با مراجعه به بانک، وجه چک را دريافت کند.
• انقضای مدت نگهداری چک‌های برگشتی از سوی بانک مرکزی.
در صورت عدم اقدام مشتری نسبت به رفع سوءِاثر از سابقه‌ چک برگشتی، سابقه‌ هر چک برگشتی صرفا پس از انقضای مدت هفت سال از تاريخ صدور گواهی‌نامه‌ عدم پرداخت آن، به صورت خودکار از سامانه‌ اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوءِاثر می‌شود.

طرح دعوای کیفری چک برگشتی

به منظور شکایت و طرح دعوی کیفری در خصوص چک برگشتی؛ دارنده چک( شخصی که اولین بار چک را به بانک ارائه داده و گواهی عدم پرداخت به نام وی صادر شده است) بایستی ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ صدور چک به بانک مراجعه کرده و اقدام به برگشت زدن چک نموده و گواهی عدم پرداخت را دریافت نماید. پس از آن بایستی در یک مهلت ۶ ماهه به دادسرای منطقه مراجعه نمود و طرح دعوی کیفری خود را در خصوص چک برگشتی با تنظیم دادخواست به انجام برساند. به همراه داشتن اصل چک، شناسنامه و کارت ملی در زمان مراجعه به دادگاه الزامی است.

قانون برای چک برگشتی کیفری چه مجازاتی در نظر گرفته است؟

ماده‌ی ۷ قانون صدور چک، اصلاحی سال ۸۲ مجازات صدور چک برگشتی را اینگونه تعیین کرده است.
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چک کمتر از ۱۰ میلیون ریال باشد به حبس تا حداکثر ۶ ماه محکوم خواهد شد.
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ۱۰ میلیون ریال تا ۵۰ میلیون ریال باشد به حبس از ۶ ماه تا یکسال محکوم خواهد شد.
• چنانچه مبلغ مندرج در متن چک از ۵۰ میلیون ریال بیشتر باشد به حبس از یکسال تا ۲ سال و ممنوعیت از داشتن دسته‌چک به مدت دو سال محکوم خواهد شد.
• همچنین طبق ماده‌ی ۱۰ همین قانون: هر کسی با علم به بسته بودن حساب بانکی خود چک صادر نماید به حداکثر مجازات مندرج در ماده‌ی ۷ محکوم می‌شود.

هنگام ثبت شکايت چک برگشتی فرم مخصوص دادخواست را فراموش نکنید!

باید بدانید که هم درباره چک‌های کیفری و هم چک‌های حقوقی، دادگاه تنها در صورتی حکم به پرداخت مبلغ چک در وجه دارنده چک را صادر خواهد کرد که دارنده به عنوان شاکی(خواهان)، فرم مخصوص دادخواست را تکمیل کند و با پرداخت هزینه دادرسی از طریق ابطال تمبر و سایر تشریفات قانونی، آن را به دفتر دادگاه تحویل دهد. پس هنگام مراجعه به دادگاه برای شکایت در مورد چک برگشتی فرم درخواست را فراموش نکنید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • saraei
  saraei

  خداقوت
  من یه چکی داده بودم به شخصی که برگشت خورد بعدش من حسابمو پرکردم و رفع سو اثر کردم ولی طرف نیومد بانک پولو برداره و شماره ای هم که به بانک داده کلا قدیمی هست
  با توجه به اینمه دو سال ازاین موضوع میگذره و طرف پیگیر پولش نشده میخواستم بدونم بعدا میتونه از من خسارت تادیه و تاخیر بگیره؟
  چون هنوز شکایتی از من نکرده فقط برگشت رده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه درآن تاریخ حساب شما کسر موجودی نداشته لذا تعهدی به پرداخت خسارت تأخیر تأدیه ندارید

 • محمدونکی
  محمدونکی

  سلام خسته نباشید بنده کارم تولیدی کفش هست کار فرستادم به مشتری برام چک فرستاده بهم دروغ گفته که بنام زده بعد اینکه موعود چک رسیده فهمیدیم که بنام نزده میخواستم ببینم میشه کاری کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله بدون امکان استفاده از مقررات چک صیادی میتوانید مبلغ ان را در دادگاه مطالبه کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله بدون امکان استفاده از مقررات چک صیادی میتوانید مبلغ ان را در دادگاه مطالبه کنید

 • مهدی
  مهدی

  برای دریافت دستمزدی کارفرمایی از دست چک های قدیمی برای پرداخت استفاده کرده. تاریخ چک برای سه ماه آینده هست و به تازگی متوجه شدم کارفرما قصد مهاجرت از کشور رو داره، یعنی قبل از تاریخ چک احتمالا کشور رو ترک میکنن، ساز و کاری وجود داره که جلوی خروج ایشون رو بگیرن؟‌یا اینکه زمانیکه حسابشون خالی شده من مطلع بشم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما فقط می توانید در زمان صدور چک اقدام قانونی بنمایید

 • محمود
  محمود

  سلام چک صیادی ۵۰۰ملیون تومن ۴۰۱/۸از مشتری گرفتم تاریخ وصول ۴۰۲/۴ ولی پول نداشت برگشت کردم ایا اجرا بزارم کیفری یا حقوقی میشه واگر مال بنامش نباشه میتونم جلب بگیرم یا میتونه اعسار بخاد از دادگاه. ممنون از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به نظر می رسد که این چک صرفاً قابل مطالبه از مرجع حقوقی می باشد و در صورتی که پس از صدور اجرائیه اموالی از ایشان قابل توقیف نباشد امکان اخذ دستور جلب و بازداشت ایشان وجود دارد

 • فاطمه جوکار
  فاطمه جوکار

  سلام
  پدر من سال هفتاد چکی گرفتن به مبلغ یک میلیون که برگشت خورد و حکم جلب سیار فرد متهم رو گرفتن ، ولی دیگه پیگیر نشدن و حالا بعد سی سال ، امکان مطالبه وجود داره ؟
  ارزش اون پول حفظ میشود یا همان یک میلیون قابل مطالبه هست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله امکان مطالبه و اخذ خسارت تأخیر تأدیه وجود دارد.

 • مریم
  مریم

  سلام ما یک چک به مبلغ ۷۵ میلیون تومان بدون تاریخ به صورت امانت ولی دارنده چک بدون هماهنگی با درج تاریخ این چک را برگشت زده است قبل از زمانی که با هم به توافق رسیده بودیم و تمام حساب های ما بسته شده است حالا باید چکار کنیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه از مرجع قضایی حکم مبنی بر خیانت در امانت داشته باشید می توانید نسبت به سوء اثر چک اقدام نمایید در غیر اینصورت هیچ کاری نمی توانیدبکنید.

 • پریا
  پریا

  سلام دیروز از من بابت چک برگشتی شکایت مطرح کردن شورا.. وقتی پیام امد ابلاغیه من سریع انطرف را پیدا کردم و پولشو دادم و چکمو گرفتم حالا من با رفتن به اون شعبه و نشون دادن فیزیک چک میتونم کنسل کنم شکایت دیروزو یا خودش باید بره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر طرف مقابل دادخواستی مطرح نموده است ابلاغ جلسه رسیدگی برای شما ارسال می شود و در روز رسیدگی می توانید اصل چک را ارائه نمایید

 • مسعود رحمتی
  مسعود رحمتی

  آیا چک یک بانک رو در یک بانک دیگر می‌توان برگشت زد یا نه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید چک را در بانکی که حساب دارید به حساب خود بخوابانید و آن بانک اقدام به کلر کرده و گواهی عدم پرداخت را از بانک خودتان خواهید گرفت.

 • احمد
  احمد

  یکی ازدوستان پسرم چکی را به پسرم میدهد که برایش وصول کند ودر قبال ان چک از پسرم چک میگیرد پسرمن چک را وصول نکرده چک پسر مرا برگشت زده ۵۰ملیون الان شده ۲۵۰ملیون تو خدا مرا راهنمای کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به نظر می رسد که پسر شما باید دادخواست استرداد لاشه چک را مطرح نماید و در این خصوص بهتر است که حضوراً از وکیل مشورت اخذ نمایند.

 • علیرضا
  علیرضا

  ازشخصی مبلغ ۲۵تومن چک دارم حالا طرف حساباشو خالی کرده میگه نمیدم چکو قراربوده کس دیگه پر کنه،، من برگشت بزنم شکایت کنم چجوری میتونم پولمو بگیرم ازش روالش چیه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید پس از اخذ گواهی عدم پرداخت به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید و تقاضای صدور اجرائیه راجع به مبلغ چک را نمایید.

 • علی
  علی

  سلام
  من کالایی به شخصی فروختم و در قبالش چک صیادی گرفتم که برگشت خورد
  یه وکیل گرفتم
  و ۲۰ تومن به وکیل دادم اولش که کاراش رو انجام بده
  تنها کاری که کرده یه دادخواست حقوقی
  و کار مثبت دیگه ای نکرده.ایا همینم خودم نمیتونستم انجام بدم.
  سوال بعدی اینکه الان ۱۰ روز از ابلاغ گذشته
  آیا حساب و اموالش توقیف میشه و اگر پولی داشته باشه میریزن به حسابم یا روالش جور دیگس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   وقتی شما برای انجام کار حقوقی از خدمات وکیل استفاده می نمایید برای پیگیری پرونده تان لازم است از خود ایشان سوال نمایید که آیا در دادخواست تقدیمی تأمین خواسته هم داده است یا خیر

 • علیچی
  علیچی

  سلام خسته نباشید من حدودا بیست روز پیش ی چک ب مبلغ ۲۰ میلیون تومان داشتم برگشت خورد الان حسابم رو پر کنم چک رفع سو میشه ، وآیا زفع سو بشه میتونم با دسته چکم کار کنم؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید:

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورت واریز وجه چک و پرداخت آن امکان رفع سوء اثر وجود دارد

 • كژال
  كژال

  وقت بخير
  چكى به مبلغ ده ميليون تومان براى تاريخ دى ماه ٩٩ داده بودم و طرف مقابل چك رو وصول نكرده بود تا ديروز كه دو سال و نيم از موعد چك گذشته، من ايران نيستم و حالا چك برگشت خورده و تمام حساب هاى من از بانك هاى مختلف مسدود شده است.
  اگر براى رفع چك برگشتى اقدامى انجام ندهم چه مشكلاتى در اينده امكان دارد برام اتفاق بيوفتد ؟
  غير از مسدودى حساب هاى بانكى

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر شخص دارنده جهت مطالبه وجه به دادگاه مراجعه نماید امکان توقیف اموال و یا دستور جلب و یا ممنوع الخروجی وجود دارد.

 • user-09391726572
  user-09391726572

  سلام من یه کالایی رو فروختم در مقابل ۱۵۰میلیون چک صیاد دریافت کردم که خریدار به نام من ثبت کرده و من اون چک رو بردم بازار و کالایی مورد نیازم رو خریداری کردم و اون چک رو به نام شخص دیگری ثبت کردم حالا اون چک برگشت خورده میخواستم بدونم آیا من هم این وسط جواب گو باشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله با توجه به قواعد ظهرنویسی در قانون تجارت امکان مراجعه دارند ه به شما وجود دارد.

 • محمود
  محمود

  با سلام و وقت بخیر
  بنده سه روز بود که چکی به مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال به اشتباه برگشت خورد است و بعد از ۳ من مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ریال به حساب جاری واریز کردم تا رفع سوء اثر کنم ولی بعد از یک هفته با توجه به پیگیری های متعدد کسی که چک رو برگشت زده اقدام به برداشت وجه چک برگشتی نمی کند تا من بتوانم چک رو رفع سوء اثر کنم لطفا میشه راهنمایی بفرمائید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورت وجود دوبرابر وجه چک در حساب بانکی بانک رأساً اقدام به رفع سوءاثر می کند و نیازی به برگشت چک نیست.

 • رضا بنکدار
  رضا بنکدار

  سلام یک چک را سر حساب گذاشتم اگر برگشت بخوره و طرف فردای موعد چک حساب را پر کنه ایا نیازی هست که برم بانک و بگم از حسابش بردارین یا خودش اتوماتیک انجام میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه برای چک شما گواهی عدم پرداخت صادر شده لازم است مجددا ه بانک مراجعه کرده و پس از ابطال گواهی وجه آن را وصول نمایید.

 • فری
  فری

  من یدونه چک دادم طرف چک نبرده بانک ازتاریخ چک گذشته به طرف هم اطلاع دادم که توحساب پول هست ومن یه چک دیگه دادم الان میتونم پول ازحساب بردارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر چک اول به شما مسترد شده است می توانید وجه را از حساب برداشت نمایید در غیر اینصورت خیر نمی توانید.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام ایا باتک وظیف نداره قبل از فرم زدن چک به شخص صادر کننده چک تماس بگیرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر قانوناً فرد در زمان صدور چک و تاریخ آن باید در حساب خود موجودی داشته باشد.

 • سعید
  سعید

  سلام وقتتون بخیر من چک به مبلغ صد میلیون ویک چک به مبلغ ۱۵۰میلیون تومان به اسم شخصی ثبت کردم و بعد از اون ورشکسته شدم و مبلغ چک‌ها را به صورت خرد خرد واریز به حساب نفر کردم و باقی مانده هردوچک ۲۵میلیون ماند وبعلت ابنکه وضعیت مالی ام به شدت خراب شد که از طرفی هم بعلت مسدود بودن حقوق توانایی پرداخت ۲۵میلیون را نداشتم و متاسفانه باتوجه به آشنایی و اعتمادی که به طرف مقابلم داشتم پیگیر دریافت چک ها نشدم و متاسفانه نامبرده هم از موقعیت سو استفاده و چک های بنده را به شخص دیگری فروخته حالا اون شخص چک اینجانب را برگشت زده ومن رسید واریزی پول به حساب شخص اصلی که چک بنامش صادر کردم دارم حالا چیکارمیتونم بکنم اگر راهنمایی بکنید ممنون میسم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   جهت مشاوره و صحبت در مورد موضوع مورد نظر شما نیاز است با دفتر مجموعه تماس حاصل نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   لازم است شما دعوی استرداد لاشه چک را در دادگاه حقوقی طرح نمایید.

 • اسمعیل خسروی
  اسمعیل خسروی

  سلام بانک چکی که تز شخصی داشتم برگشت زده ولی در مدت ۴ روز هنوز در سیستم بانک مرکزی ثبت نشده است و از نظر بانک مرکزی وضعیت او سفید است چکار باید انجام بدهم؟لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما با مراجعه به بانک محال علیه می توانید پیگیری نمایید.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : /

  مشاوره تلفنی رایگان