طلاق توافقی

3.9/5 - (311 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق توافقی

طلاق توافقی: در طلاق توافقی زن و شوهر می‌بایستی در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل و … توافق کنند تا زودتر به هدفشان برسند. دادگاه هر توافقی در این موارد را در حکمی که گواهی عدم امکان سازش نام دارد، ذکر می کند که بین عموم مردم به (رای طلاق) معروف است.

طلاق توافقی چیست ؟

یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است که در متون قانونی تعریف نشده ولی با استباط از مواد ۱۱۴۶ قانون مدنی و قانون حمایت خانواده، این نوع طلاق در رویه قضایی مرسوم است. طلاق توافقی که در آن زن و مرد توافق می‌كنند از یكدیگر جدا شوند و این توافق در حكم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌كند. در واقع همانطور که از نام این نوع طلاق بر می آید طلاقی است که همه چیز در مورد آن بر حسب توافق بوده و زن و شوهر برای اینکه از یکدیگر جدا شوند یکسری توافقاتی را انجام می دهند که این نوع طلاق ، طلاق باین می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موارد مختلف در طلاق توافقی میتوانید مطالب زیر را مطالعه فرمایید.

طلاق توافقی
طلاق توافقی ره جویان عدالت

مزایای حضور وکیل طلاق توافقی

۱٫ انجام کلیه مراحل  توسط وکیل طلاق توافقی که آشنا به تمام روند دادرسی است باعث می شود در کمترین مدت زمان ممکن کار انجام شود.

۲٫ نیاز به حضور هیچ یک از زوجین نمی باشد .

۳٫ تنظیم دادخواست طلاق توافقی که در حکم پی و بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی میکند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقات که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت با توجه و اشراف به قانون و آثار آن نباشد قطعا مشکلات بعدی را ایجاد خواهد کرد و برای جلوگیری حضور وکیل لازم و ضروری است .

۴٫ دیگر نیاز به حضور زوجین نیست و از تنش و اختلافاتی احتمالی  زوجین در ملاقاتی که باهم دارند جلوگیری می شود.

۵٫ حضور وکیل طلاق توافقی از طولانی شدن روند رسیدگی جلوگیری می کند .

۷٫ هرچند حضور وکیل مستلزم هزینه و حق الوکاله می باشد ولی از هزینه های بی جهت پرهیز می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدیو زیر را مشاهده کنید

هزینه طلاق توافقی

هزینه های  طلاق توافقی به طور معمول شامل مواردی نظیر هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده در دادگاه هزینه آزمایش بارداری، هزینه طلاق در محضر و هزینه یا حق الوکاله وکیل می باشد با توجه به اینکه طلاق به صورت توافقی بوده، هزینه دادرسی در صورتی که دادخواست از سوی هر دو نفر ارائه داده شود این هزینه بین آنها تقسیم خواهد شد.

پس از ثبت دادخواست  و تعیین شعبه دادگاه و با توجه به اینکه داوری از طلاق توافقی حذف گردیده و جای آن را مشاوره خانواده گرفته است، واحد مشاوره دادگاه نیز هزینه ای بابت حق مشاوره از زوجین دریافت می کند که این هزینه در شهرهای مختلف کشور و مجتمع های خانواده متفاوت می باشد که در مطلب هزینه طلاق توافقی به طور کامل توضیح داده ایم .

مدت زمان طلاق توافقی

برای پاسخ به سوال اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد باید گفت که در حال حاضر در اکثر شعبات دادگاه های خانواده تهران روند و مدت زمان طی کردن مراحل  که شامل ثبت دادخواست  در دفاتر خدمات قضایی، تعیین شعبه و دادگاه، مراجعه به شعبه و صدور رأی گواهی عدم امکان سازش است، این زمان با بهره مندی از وکیل طلاق توافقی کمتر از یک ماه به طول می انجامد و در صورتیکه طلاق توافقی بدون وکیل انجام پذیرد، این مدت بین ۳ الی ۴ ماه زمان می برد.

این زمان در شهرهای مختلف کشور می تواند متفاوت باشد. با توجه به این موضوع باید گفت که گاها پیش می آید که انجام تمامی مراحل در برخی مناطق به چند هفته هم نمی کشد و شاید بهتر است در جواب اینکه مدت زمان انجام طلاق توافقی چقدر می باشد، گفت در کوتاه ترین زمان ممکن .

مراجعه به دفاتر رسمی ازدواج و طلاق در طلاق توافقی

ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده ۹۱: «مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش برای تسلیم به دفتر رسمی  طلاق سه ماه پس از تاریخ ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رای است .چنانچه گواهی مذکور ظرف این مهلت تسلیم نشود یا طرفی که آن را به دفترخانه رسمی طلاق تسلیم کرده است ظرف سه ماه از تاریخ تسلیم در دفتر خانه حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند ،گواهی صادر شده از درجه اعتبار ساقط است .»

تبصره-هر گاه گواهی عدم امکان سازش صادر شده براساس توافق زوجین به حکم قانون از درجه اعتبار ساقط شود کلیه توافقاتی که گواهی مذکور برمبنای آن صادر شده است ملغی می گردد.

طلاق توافقی و گواهی عدم امکان سازش

گواهی عدم امکان سازش که دادگاه خانواده صادر میکنه نهایت باید ظرف سه ماه پس از ابلاغ رای قطعی و درصورتی که رای قطعی نشده باشد پس از قطعی شدن  رای توسط زوجین به دفتر خانه ارائه شود .اگر در این مدت ارائه نشود یا زوجین مدارک لازم را به دفتر خانه ندهند گواهی از اعتبار می افتد و همچنین توافق ها هم از اعتبار می افتد و زوجین اگر خواهان طلاق توافقی باشند باید مجدد درخواست بدهند. صیغه طلاق با رعایت جهات شرعی در دفتر خانه یا در محل دیگر و با حضور سردفتر انجام می گیرد.

طلاق توافقی
طلاق توافقی، ره جویان عدالت

طلاق توافقی حداقل چه مدت زمان می برد ؟

از تاریخ ثبت دادخواست طلاق حداقل یک ماه

طلاق توافقی حداکثر چه مدت زمان می برد ؟

از تاریخ ثبت درخواست طلاق (دادخواست) حداکثر زمان برای مشاوره ۴۵ روز می باشد وبعد از وصول نظر کارشناسی مرکز مشاوره خانواده به  دادگاه،در صورت عدم نیاز به نظر پزشک قانونی  یا آزمایشگاه بارداری ظرف یک هفته دادگاه مبادرت به صور گواهی عدم سازش میکند.

دادگاه صالح برای رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی کدام دادگاه می باشد؟

به ترتیب  دادگاه خانواده محل اقامتگاه ،محل سکونت موقت زوجه.

مراکز خانواده در دعاوی طلاق توافقی طی چه مدت مشاوره و اتخاذ تصمیم می کنند؟

حداکثر در ۴۵ روز باید اتخاذ تصمیم کنند که با توافق زوجین قابل تمدید تا ۳ ماه دیگر می باشد .بنابراین در مدت مشاوره و تصمیم گیری مراکز مشاوره می تواند کمتر از ۴۵ روز بشود ولی بیشتر از ۴۵ روز و ۵ جلسه نباید طول بکشد مگر اینکه زوجین بخواهند تمدید شود.

اگر در طلاق توافقی زوجین در مهلت مقرر ۳ ماه در دفتر خانه حاضر نشوند تکلیف چیست ؟

گواهی عدم امکان سازش از اعتبار ساقط و زوجین اگر همچنان متقاضی طلاق باشند باید مجدد طرح دعوا کنند. (م۳۴قانون حمایت خانواده)

اگر در طلاق توافقی مرد در دفتر خانه حاضر شود ولی زن حاضر نشود تکلیف چیست ؟

اگر مرد گواهی را به دفتر خانه ببرد و زن ظرف یک هفته در دفترخانه حاضر نشود سردفتر طلاق را جاری نمی کند و هیچ مرجعی نمی تواند زوجه را اجبار به حضور سردفتر به جانشینی او صیغه طلاق را جاری نماید.

اگر در طلاق توافقی مرد در دفتر خانه حاضر نشود و زن حاضر باشد تکلیف چیست ؟

عدم حضور مرد در دفتر خانه مانع اجرای صیغه طلاق می باشد مگر اینکه زن بنا به اعلام دادگاه صادر کننده رای وکالت بلا عزل در طلاق داشته باشد یا به موجب سند رسمی وکالت بلاعزل داشته باشد که عدم حضور مرد مانع اجرا ی صیغه طلاق و ثبت آن نخواهد بود .(م۳۶ قانون حمایت خانواده)

مراحل طلاق توافقی

مرحله یک: در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند باید قبل از ثبت دادخواست طلاق توافقی به سامانه تصمیم به نشانی zaman.behzisti.net مراجعه نمایند و پس از ثبت نام در سامانه به مراکز تعیین شده مراجعه می نمایند، مراکز بهزیستی زوجین را به مشاوران منتخب معرفی و زوجین پس از مراحل مشاوره اقدام به صدور گواهی عدم انصراف از طلاق می نمایند.

مرحله دو: زوجین پس از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست طلاق توافقی می نمایند.

مرحله سه: پس از ثبت دادخواست پرونده به یکی از حوزه های شورای حل اختلاف ارجاع می شود بعد از تشکیل جلسه و عدم حصول  صلح و سازش پرونده به یکی از شعب دادگاه های خانواده ارجاع می شود. دادگاه زوجین را به مراکز داوری واقع در مجتمع معرفی و در داوری توافقات بین زوجین بر سر حقوق مالی زوجه از قبیل مهریه، نفقه و اجرت المثل و در صورت وجود فرزند مشترک نفقه و ملاقات و حضانت فرزند مشترک مکتوب و به شعبه ارائه می گردد و دادگاه طبق آن اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید.

مرحله چهار: زوجین پس از دریافت گواهی عدم امکان سازش و دریافت قطعیت آن ظرف مدت سه ماه از تاریخ دریافت قطعیت می توانند به یکی از دفاتر طلاق مراجعه و نسبت به ثبت آن و جاری نمودن صیغه طلاق اقدام نمایند.

طلاق توافقی
طلاق توافقی – ره جویان عدالت

اما چند سوال مهمی که معمولا از ما پرسیده  می شود عبارتند از :

در طلاق توافقی زوجین در چه مدت زمانی باید به دفتر ازدواج و طلاق مراجعه کنند و گواهی عدم امکان سازش خود را تسلیم دفترخانه کنند؟

سه ماه پس از ابلاغ رای قطعی یا قطعی شدن رأی.

اگر در مدت سه ماه مذکور زوجین گواهی عدم امکان سازش را تسلیم دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق نکنند تکلیف چیست؟

گواهی عدم امکان سازش از اعتبار می افتد و توافقات انجام شده ملغی میشود (ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده).

اگر یکی از طرفین متقاضی طلاق توافقی بعد از تسلیم گواهی عدم امکان سازش در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق حاضر نشود یا مدارک لازم را ارائه نکند تکلیف چیست؟

گواهی صادره از درجه اعتبار ساقط و کلیه توافقاتی که گواهی عدم امکان سازش بر مبنای آن صادر شده باطل است ( ماده ۳۴ قانون حمایت خانواده).

 آیا در طلاق توافقی شوهر میتواند به زن وکالت دهد که بدون حضور شوهر در دفترخانه صیغه طلاق جاری شود؟

بله مرد میتواند به موجب سند رسمی به زن وکالت بلاعزل دهد و عدم حضور زوج مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست ( ماده ۳۶ قانون حمایت خانواده).

نکته: زن میتواند بنا به اعلام دادگاه صادرکننده رأی بعد از اعطای وکالت بلاعزل در طلاق به تنهایی در دفترخانه رسمی ازدواج و طلاق حاضر شده و صیغه طلاق جاری شود و سردفتر به نمایندگی، صیغه طلاق را جاری میکند و عدم حضور مرد مانع اجرای صیغه طلاق و ثبت آن نیست.

مدارک طلاق توافقی

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجام طلاق توافقی تهیه کنند و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل وی به دادگاه تقدیم شود:

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
 • اصل شناسنامه زوج (مرد)
 • اصل شناسنامه زوجه (زن)
 • کپی کارت ملی زوجین
 • وکالت نامه محضری طلاق (در صورتیکه حق طلاق با زن باشد)
 • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و …
 • گواهی عدم بارداری زوجه (دریافت این گواهی نامه باید از پزشکی قانونی و مراکز پزشکی مجاز صورت گیرد)
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی)
 • نظر واحد مشاوره در دادگاه خانواده

اگر اصل سند ازدواج به هر دلیلی در دسترس نباشد چه راه حلی برای درخواست طلاق توافقی وجود دارد؟

باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت نمایند.

اگر زن و شوهر به هنگام انجام توافق در مورد مساله ای باهم توافقی انجام نداده باشند تکلیف چیست ،مثلا در مورد حضانت فرزند هیچ گونه توافق نشود تکلیف چیست ؟

در این صورت به در خواست طرفین دادگاه با توجه به قوانین و قواعد کلی موجود در قوانین در آن مورد که توافق نشده است تعیین تکلیف خواهدکرد.

طلاق توافقی زن باردار

ماده۱۱۴۰ قانون مدنی: «طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا در حال نفاس صحیح نیست مگر اینکه زن حامل باشد یا طلاق توافقی قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا شوهر غایب باشد به طوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند»

ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی: « عده طلاق و فسخ نکاح و بذل مدت و انقضای آن در مورد زن حامله تا وضع حمل است».

طلاق توافقی زن باردار
طلاق توافقی زنان باردار، ره جویان عدالت

طلاق توافقی زن باردار: با توجه به مفهوم مواد قانون مدنی زمانی که زن حامله باشد نیز میتوان او را طلاق داد و حامله بودن زن مانع طلاق توافقی نمیباشد و در صورت طلاق زن در زمان حاملگی مدت عده او تا زمان به دنیا آمدن نوزاد میباشد. یعنی تا زمانی که نوزاد به دنیا نیامده است نمی تواند شوهر دیگر اختیار کند.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

در طلاق توافقی اگر بین زن و شوهر در رابطه با حضانت و نگهداری فرزندان توافقی شده باشد بر اساس توافق بین آنها دادگاه حکم خواهد نمود و اگر توافقی نشده باشد مطابق قانون خواهد بود.

مطابق ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی: نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف والدین است و همچنین مطابق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی برای حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از هم زندگی میکنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است.و مطابق تبصره  همین ماده بعد از هفت سالگی در صورت وجود اختلاف حضانت طفل با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه میباشد.

ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی: هیچ یک از والدین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگهداری او امتناع کنند در صورت امتناع یکی از والدین حاکم باید به تقاضای دیگری تقاضای قیم یا یکی از اقربا یا به تقاضای مدعی العموم نگهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده او است الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.

مهریه در طلاق توافقی

مهریه مالی است که در زمان ازدواج از طرف مرد به زن داده می شود و مطابق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به محض انعقاد عقد ازدواج زن مالک مهریه می شود.

بسیاری از افراد نمیدانند که طلاق توافقی به معنی بخشیدن مهریه نیست! شاید شما هم فکر میکنید که اگر زوجین با طلاق توافقی از هم جدا شوند یعنی زوجه همه مهریه را به زوج بخشیده است. اما این تصور غلطی است.

هر تصمیمی که زوجین در خصوص مهریه بگیرند منجر به طلاق توافقی خواهد شد، چه آنکه تمام مهریه بخشیده شود یا قسمتی از آن و چه آنکه مهریه نقدا پرداخت شود و یا به اقساط توافق شده. این توافق ها در مورد هر زن و شوهری متفاوت است و بستگی به تصمیم و شرایط آنها دارد.

نفقه زن در طلاق توافقی 

در طلاق توافقی همه چیز بر مبنای توافق طرفین می باشد و اگر در زمان عده برای زن نفقه در نظر گرفته شده باشد مستحق نفقه خواهد بود و اگر نه مطابق قانون زن در زمان عده طلاق باین حق نفقه ندارد و طلاق توافقی نیز باین بوده و در زمان عده زن نفقه ندارد (ماده ۱۱۰۹قانون مدنی).

نفقه فرزندان در طلاق توافقی

«مطابق ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی نفقه اولاد بر عهده پدر است بعد از فوت پدر یا عدم قدرت او به دادن نفقه به عهده اجداد پدری است و در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم قدرت آنها نفقه به عهده مادر است…»

در طلاق توافقی اگر بین زن و شوهر توافقی درباره نفقه فرزندان شده باشد براساس توافق عمل خواهد شد و اگر توافقی هم نشده باشد دادگاه با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی پرداخت نفقه را بر عهده شوهر تعیین خواهد کرد.

طلاق توافقی در دوران نامزدی

مفهوم و تعریف نامزدی  در قانون :

مطابق ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی«وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگر چه تمام مهر یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده باشد .بنابراین هریک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده میتواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمیتواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید».

با توجه به قانون مدنی نامزدی، نکاح نبوده و رابطه زوجیت را به همراه ندارد بنابراین اگر طرفین در دوران نامزدی با هم توافق کنند که نامزدی را به هم بزنند این توافق در قالب طلاق توافقی نمیگنجد و طلاق ویژه عقد نکاح دائم میباشد.

مفهوم و تعریف نامزدی در عرف: نامزدی در عرف معنی متفاوتی از نامزدی در قانون مدنی دارد، در عرف دختر و پسری که با هم عقد ازدواج منعقد میکنند و صیغه نکاح بین آنها جاری میشود و تا زمانی که آنها مراسم ازدواج نگرفته و زیر یک سقف مشترک نرفته اند عرف در مورد آنها اصطلاح نامزدی را به کار میبرند اما در واقع دختر و پسری که به این نحو بین آنها عقد ازدواج دائم منعقد شده باشد از نظر قانونی زن و شوهر محسوب شده و در صورتی که بخواهند با توافق از یکدیگر جدا شده و نامزدی را بهم بزنند باید در قالب طلاق توافقی این کار را انجام دهند.

بنابراین نامزدی مورد نظر قانون مدنی به مرحله ی قبل از ازدواج گفته می شود که هنوز عقد ازدواج بین طرفین جاری نشده است.

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

ماده ۱۵ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱: «هرگاه ایرانیان مقیم خارج از کشور امور و دعاوی خانوادگی خود را در محاکم و مراجع صلاحیتدار محل اقامت خویش مطرح کنند احکام این محاکم یا مراجع در ایران اجرا نمیشود مگر آنکه دادگاه صلاحیتدار ایرانی این احکام را بررسی و حکم تنفیذی صادر کند.»

تبصره: ثبت طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنسولگری های جمهوری اسلامی ایران به درخواست کتبی زوجین یا زوج با ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار که با پیشنهاد وزارت امور خارجه و تصویب رئیس قوه قضائیه به کنسولگری ها معرفی میشوند امکان پذیر است. ثبت طلاق رجعی منوط به انقضای عده است.

در طلاق بائن نیز  زوجه میتواند طلاق خود را با درخواست کتبی و ارائه گواهی اجرای صیغه طلاق توسط اشخاص صلاحیتدار فوق در کنسولگری ثبت نماید. در مواردی که طلاق به درخواست زوج ثبت میگردد زوجه میتواند با رعایت این قانون برای مطالبه حقوق قانونی خود به دادگاه

های ایران مراجعه نماید.

دادگاه صالح برای رسیدگی به طلاق توافقی زوجین مقیم خارج از کشور (ماده ۱۴ قانون حمایت خانواده ۹۱)

 • در صورتی که یکی از زوجین مقیم خارج از کشور باشد: دادگاه محل اقامت طرفی که در ایران اقامت دارد.
 • هر دو  زوجین مقیم خارج از کشور باشند: دادگاه محل سکونت فرد ساکن در ایران
 • اگر هر دو مقیم خارج باشند و هر دو در ایران محل سکونت داشته باشند:دادگاه محل سکونت موقت زوجه
 • اگر هر دو مقیم خارج باشند و هیچ یک در ایران محل سکونت موقت نداشته باشند : دادگاه شهرستان تهران صالح به رسیدگی است مگر اینکه زوجین برای اقامه دعوی در محل دیگر توافق کنند.

نحوه طلاق ایرانیان خارج از کشور

هموطنان خارج از کشور که تقاضای طلاق توافقی دارند؛ درصورتی که دارای کد ثنا در سامانه عدل ایران باشند بدون نیاز به حضور می توانند وکالت بدهند تا کارهای طلاق ایشان انجام شود در غیر اینصورت می تواند از طریق سامانه میخک(یا سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) وابسته به وزارت امور خارجه نسبت به اعطای وکالت به وکیل مربوطه اقدام نمایند تا امور طلاق شان در دادگاه های ایران انجام شود.

در نهایت با توجه به سامانه یکپارچه عدل ایران و ثبت کد ثنا برای ایرانیان، تمام اشخاص در سراسر کشور یا خارج از کشور می توانند بدون حضور، با اعطای وکالت از طریق سامانه به وکلای گروه ره جویان عدالت نسبت به اخذ رای طلاق اقدام نمایند.

الزامی به ثبت این مورد در دفاتر اسنادرسمی نمی باشد قید این مورد در حکم و دادنامه حکم همان سند رسمی را دارد.

خیر، برای انجام تمامی مراحل در طلاق توافقی، حضور زوجین یا وکلای آنها الزامیست.

در طلاق توافقی تعیین تکلیف بر سر تمامی امور از جمله حقوق مادی خانم، جهیزیه، تعیین تکلیف حضانت، نفقه فرزندان با توافق طرفین می باشد و هیچ الزامی مبنی بر بخشش مهریه شما برای طلاق توافقی نیست مگر اینکه شرط توافق همسرتان با انجام طلاق توافقی این مورد باشد.

در حال حاضر از تاریخ 1/9/97 مطابق بخشنامه زوجین متقاضی طلاق توافقی مکلفند در بازه زمانی 45 روزه 5 جلسه حتماً نزد مراکز معرفی شده قوه قضائیه مشاوره بگذرانند و نامه مشاوره سازمان بهزیستی برای ثبت دادخواست طلاق توافقی لازم است، و بعد از آن به اتفاق هم یا وکلای آنها دادخواست طلاق توافقی از طریق دفاتر خد مات الکترونیک قضایی به ثبت برسانند و پس از آن به دادگاه مراجعه نمایند و باقی مراحل را انجام دهند.

بله، اصولاً در حکم روزها و میزان ملاقات فرزند ذکر می شود اما در آینده با تغییر شرایط فرزند یا اوضاع احوال امکان درخواست تغییر و تطبیق آن با اوضاع احوال موجود از دادگاه فراهم می باشد.

رأی با موضوع طلاق توافقی توافق زوجین بر جدایی و طلاق باید در تمامی مراحل از ابتدا(ارجاع به مشاوره ، تقدیم دادخواست) تا انتها یعنی اجرای صیغه طلاق توسط سردفتر وجود داشته باشد و نیاز به حضور زوجین یا وکیل آنها. لازم است، و هر یک از طرفین با انصراف خود می تواند مانع انجام سایر مراحل جهت اجرای صیغه طلاق باشد.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شقایق
  شقایق

  سلام خسته نباشید
  من بخاطر اعتیاد و بدبینی میخوام طلاق توافقی بگیرم
  بخاطر اینکه زیر سن قانونی بودم قیوم نداشتم
  برگه مشاوره مونده دستم ایا برگه مشاوره رو ببرم قوه قضاییه تاریخشو عوض میکنه ممنون میشم جواب بدین مرسی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   جهت دریافت مشاوره در مورد موضوع مورد نظر خود با دفتر تماس حاصل نمایید

 • افسون
  افسون

  سلام من ۶ ماه هست با فردی صیغه خواندیم در دفتر ازدواج هم مدت معلوم هم مهریه به مدت ۱۰ سال الان پشیمان شدم نمیخوام طرف رو چکارکنم همسرم نمیاد یرای فسخ راهنمایی میکنید ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه زوج هستید می توانید شخصاً با ارسال اظهارنامه بذل مدت نمایید

 • پروانه
  پروانه

  سلام. برای طلاق توافقی من و همسرم هرکدام یک وکیل گرفتیم. من راضی به طلاق نیستم و فقط به اجبار همسرم وکالت طلاق دادم به وکیل. آیا بعد از صدور رای دادگاه، اگه من در دفترخانه حاضر نشوم، وکیل من میتواند جای من امضا کند؟ یعنی صیغه طلاق بدون حضور من جاری می‌شود؟

 • مهناز
  مهناز

  اگر از همسرم درخواست مهریه کنم،طبق شرایط مالی که موظف هست ۱۱۰ سکه طلا رو بپردازد، اگر این ۱۱۰ تا سکه بصورت اقساط بشود هر چند ماه باید قسط سکه را بدهد؟و اینکه اگر در پرداخت اقساط کوتاهی کند و بهانه بیاورد و از پرداخت اقساط مهریه امتناع کند تکلیف چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   تعیین اقساط مهریه با دادگاه می باشد و نسبت به هر فرد متغیر می باشد و در صورتی که اقساط تعیین شده ظرف مهلت مقرر پرداخت نگردد امکان صدور حکم جلب وجود دارد

 • فریده غریبی
  فریده غریبی

  سلام ببخشید من همسرم زندان و میخوام جدا شم باید چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه شرط مندرج در عقدنامه راجع به زندانی شدن زوج انجام شده باشد می توانید با ارائه مدرک به دفتر خدمات الکترونیک قضائی مراجعه کرده و دادخواست طلاق زوجه بدهید.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام ما عقدوعروسی مون یجا بود و بعد۳ ماه زندگی خودش رفت خونهپپدرش بعد فهمیدم قبل عقد سقط جنین داشته و قرارشدتوافقی جدا بشیم و یه مبلغی رو خواستن و منم پرداخت کردم و پیچوندمنو الانم نمیدونم کجاس کسی ازش خبر نداره خط هاشم خاموشه از ۱۰ مهر۱۴۰۰ رفته خب منم نمیتونم تنها زندگی کنم چیکارکنم کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید دادخواست به خواسته فسخ نکاح طرح نمایید

 • ..Sara
  ..Sara

  سلام من از شوهرم توافقی جداشدیم،حالا شوهرم به چیزی که توافق کردیم مثل دادن نفقه به فرزند عمل نمیکند،چه باید کرد؟باید ازش شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما می تواید اگر توافقاتتان در دادنامه امده باشد از شعبه ایی که رای را صادر نموده تقاضای اجرائیه نمایید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام خسته نباشید
  بنده در دوران نامزدی در حال طلاق هستم و دو ماه پیش طی پرونده تمکین، برگه سلامت بکارت از پزشکی قانونی دریافت کردم. الان بعد از این دو ماه به توافق رسیدیم و قراره جدا بشیم آیا باز هم قاضی حکم میدن برای پرونده طلاق، به پزشکی قانونی مراجعه و معاینه بشم؟ یا همون برگه دو ماه پیش در حکم دوشیزگی بنده هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید به پزشکی قانونی مراجعهکنید.

 • ناشناس
  ناشناس

  باسلام حداکثر مهریه ای که الان باید پرداخت بشه چقدر هستش ؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   اگر زوج مال داشته باشد و پوشش مهریه را بدهد تمام مهریه ولی اگر مال نداشته باشد تا میزان ۱۱۰ عدد سکه طلا زوج مسولیت کیفری دارد

 • نسرین
  نسرین

  سلام من خارج از ایران هستم و درخواست مشاوره تلفنی دارم ممنون میشم بوسیله واتساپ بامن تماس بگیرین. +۱۵۱۹۹۹۱۴۰۹۷

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از ساعت ۲ الی ۵ عصر با این شماره تماس بگیرید.
   ۰۹۱۲۷۷۶۷۴۰۸

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلا م از ساعت ۳ تا ۵ عصر با شماره واتساپ ۰۹۱۲۷۷۶۷۴۰۸ تماس بگیرید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام خسته نباشید من قصد دارم از نامزدم جدا بشم و مهریه ام رو اجرا گذاشتم چون نامزدم حاضر به طلاق توافقی نیس… سوالم اینه اگه من مثلا به مدت چندماه اقساط مهریه رو دریافت کنم و بعد این چندماه، بقیه مهرم رو حلال کنم میتونم غیابی و در زمان کم جدا بشم؟ آخه از دوستانم شنیدم که میگفتن اگه مهریه اقساط بندی بشه دیگه بعدا نمیتونم مهرمو ببخشم و جدا بشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید و با در خواست طلاق باید مهرتان را ببخشید.

 • mahsa
  mahsa

  سلام بنده یه دختر باکره هستم و در دوران نامزدی درحال طلاق از نامزدم میباشم. میخواستم بدونم ایشون طلاهایی که این مدت توی تولد و مراسمای مختلف برام خریده رو میتونه پس بگیره؟ فاکتور طلاها پیش نامزدمه… و اینکه آیا راهی هست که بتونم مانع گرفتن طلاها بشم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می تواند مسترد نماید.

 • مسلم دارابی
  مسلم دارابی

  سلام خسته نباشین.من الان ۶ساله ازدواج کردم وحاصل این ازدواج یه دختر ۳ساله است زنم الان ۷ماهه بدون اجازه من ازخانه زده بیرون وقصد برگشتم نداره والانم درخواست مهریه هم کرده وبچه منم پیششه الان من عدم تمکینم ازش کردم لطفا منو راهنمایی کنید چه کار باید بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام الزام به تمکین و طلاق راهکار حقوقی شماست.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام
  خانم بنده خودش ۱۱ ماه پیش رفته و درخواست عدم تمکین زدم و باز نیومد درخواست عدم سازش زدم دپستش زنگ زده میگه پشیمون شده
  جالب اینجاس همین دوستش امار میداد و میگفت با فلان پسر دوست شده با فلانی رابطه نامشروع داره تکلیف من چیه دادگاه هم نمیاد نامه رو دریافت نمیکنه میزنه خوانده ناشناخته

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام رای غیابی صادر می شود.

 • میلاد
  میلاد

  با سلام من با نامزدم مشکل خوردیم ومیخوایم طلاق توافقی تموم کنیم چن ماه طول می‌کشه مشاوره میریم فقط امضا می‌زنیم حرف نمی‌زنیم چن وقت طول می‌کشه تموم کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سه تا چهار ماه زمان می برد. با مجموعه ما در ‌ارتباط باشید تا در زمان کمتری انجام شود.

 • آرزو
  آرزو

  سلام وقتتون بخیر من ۲۳سالمه ی ماه از عقدم میگذره ب زور پدرم ازدواج کردم میخاستم بدونم اگ بخام توافقی طلاق بگیرم باید چکار کنم چون گفتم مهرمو میبخشم توافقی جداشیم ولی چجوری مطمعن شم ک مهرمو بخشیدم اون جدا میشه توافقی یا اینک حق طلاق رو میده بهم و نمیتونه بعدا بزنه زیرش ک طلاق نده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید دادخواست طلاق توافقی در عوض بذل مهریه طرح کنید .

 • Mehr
  Mehr

  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من دو ساله عقدم و ما الآن به مشکل خوردیم
  من در جلسات خواستگاری صریح و شفاف خواسته ها و شرط ازدواجم رو مطرح کردم و ایشون قول دادند ۳ شرطم رو اجرا کنند و ایشون در جلسات آشنایی خیلی دروغ بهم گفتند یعنی من بعد از عقد یکی یکی دروغاشون برام رو شد حتی شرطامم که قبول به انجامش کرده بودند همه رو زد زیر حرفش و هیچ کدومو انجام نداد…
  علاوه بر این الآن خیلی فحاشی و نفرین بهم میکنه باهام قهر میکنه جوری که اطرافیانم متوجه میشند من ازش خستم الآنم با سردرد شدید که ازش گرفتم براتون دارم می نویسم من میخوام ببینم باید چیکار کنم؟اصلا مهریه به من تعلق میگیره با طلاق یا نه؟
  ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر قصد طلاق دارید باید مهریه را بذل بفرمایید مگر اینکه بتوانید اثبات کنید که دچار عسر و حرج هستید

 • رامین
  رامین

  سلام
  بنده به همسرم حق طلاق دادم و ایشون هم مقداری از مهریه اش رو ابرا کردند
  ایا در طلاق توافقی تنصیف اجرا می شود؟
  در صورتیکه زن فقط خواهان طلاق توافقی باشد چطور؟
  بنده شخصا موافق با طلاق و حتی طلاق توافقی هم نیستم.
  ممنون میشم توضیح بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در طلاق توافقی هر آنچه که طرفین بر آن توافق داشته باشند اعمال می شود.

 • پژوهشگر حقوق
  پژوهشگر حقوق

  سلام در خصوص مدت طلاق توافقی که گفتین با وکیل کمتر از یک ماه و بدون وکیل چندین ماه طول میکشه مگه وکلا در دادگاه تعیین وقت میکنن؟ وکلا فقط دادخواست میدن یکی از راحت ترین نوع دادخواست که واقعا نیازی به وکیل نداره طلاق توافقی هستش همه کار رو دادگاه انجام میده وکیل فقط توافق طرفین رو تو جلسه دادگاه قرائت میکنه که اینو خود طرفین دعوی هم میتونن بخونن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اجباری برای اخذ وکیل نیست و بله ، خود زوج و زوجه هم می توانند در دفتر خدمات الکترونیک قضایی تقاضای طلاق توافقی را ثبت کنند

 • قدرت اله ادیبی
  قدرت اله ادیبی

  باسلام دختر من همراه شوهر و فرزندش در خارج از کشور بسر میبرند مدتی است که باهم تفاهم ندارند و میخواهند توافقی جدا شوند و دخترم به من وکالت برای گرفتن طلاق داده من برای گرفتن طلاق چه مدارکی نیاز دارم چون هردو خارج از ایران هستند لطفا راهنمایی فرمایید چه مدارکی باید تهیه کنند وبرای من بفرستند متشکرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با وکالتنامه ای که از ایشون دارید به همراه مدارک شناسایی خودتون حضورا مراجعه فرمایید

 • حسین
  حسین

  سلام. من چهار ماه هست که خانمم رفت برای طلاق توافقی وکیل گرفت مهریه بخشید در عوض من بهش وکالت طلاق دادم و اخرین باری که دیدمش با هم رفتیم شورا حل اختلاف و راضی نشد که برگرده زندگی کنه . میخواستم بدونم چند ماه طول میکشه که کارهای طلاق تمام بشه من دیگه ازش هیچ خبری ندارم . وکیل دارد.

 • مریم
  مریم

  سلام میخام شوهرم جدا کنم
  عروسی گرفتم ۹ ماه بعد با شوهرم جدا شد تا ۲ دوسال شوهرم طلاق نمیزاره خسته شدم میخام شوهر طلاق میگیرم .کمکم کن ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حضورا مراجعه فرمایید

 • لطفی
  لطفی

  سلام وقت بخیر ببخشید یه سوال داشتم ما درخواست طلاق توافقی دادیم مشاوره هامونم رفتیم و تاریخ دادگاهمون همین ۲۰ام بود اما متاسفانه نرفتم اما الان پشیمون شدم راهی هست دوباره همون دادگارو دوباره رفت یا روند باید از اول انجام بشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر رای دادگاه صادر شده باشه مجددا باید مراحل رو طی کنید

 • بهامین
  بهامین

  سلام خسته نباشید .تراخدا جواب سوالمو بدید من چند وقت پیش شوهرم میخواست طلاقم بده و روحانی رو اورده بود خونه که خطبه طلاق بخونه ولی من پشیمان شدم و نخواستم طلاقم بده بعد چند مدت دوباره برای طلاق توافقی کاغذ طلاق توافقی رو اورد خونه و من امضا کردم دوباره تو راه پشیمون شد . تو خونه با چاقو و لگد بمن حمله کرد و من فقط خواهرم و مادم اونجا بودن و بعد رفت کاغذ طلاق توافقی رو اورد و منم امضا کردم و دوباره پشیمان شده اصلا یه جوری الافم کرده میگه برو شکایت کن من مهریه تم میدم نفقه تم میدم ولی طلاقت نمیدم پشمانم بیا خونه ایا میتونه مهریه و نفقه ی من رو بده و میتونه که طلاق نده .من حتی گفتم مهریه نمیخام نفقه نمیخام فقط طلاق بده میتونه که طلاق نده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حق طلاق با مرد میباشد و اختیار استفاده ازین حق با مرد است اما شما هم حق مطالبه مهریه و نفقه را دارید

 • سحررسولی
  سحررسولی

  سلام طلاق توافقی چن ماه طول میکشد بعد اینکه درخواست تو سامانه مشاوره دادیم چ زمانی بهمون خبر میدن ک برای مشاوره حاضر شیم همش امروز فردا میکنن من وکالت نامه دارم از همسرم الزامی مشاوره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به مرکزی که انتخاب کردید داره

 • ثمین
  ثمین

  سلام. ببخشید اگر درخواست طلاق از سمت زوج باشه و زوجه مخالف باشه، بدون حضور زوجه در محضر طلاق جاری می شه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله

 • رضایی
  رضایی

  سلام .
  من و همسرم یک سال عقد و ۶ ماهه ازدواج کردیم . در دوران عقد مشکلات و مشاجره های بسیاری داشتیم . با وجود این مشکلات رفتیم سر زندگی مون . ماه اول زندگی متوجه شدم که به خاطر مشکلات دوران عقد همسرم برای فرار از مهریه خونه و ماشین و به نام خانواده اش زده … مشکلات ما تو این ۶ ماه زیاد بوده . الان اگر بخوام برای طلاق اقدام کنم تکلیف مهریه چی میشه … با توجه به این که الان اموالی به نام ایشون نیست . و اینکه برای طلاق توافقی هم من میتونم مهریه ام و مطالبه کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در طلاق توافقی نسبت به همه چی از جمله مهریه میتونید توافق کنید و اگر طلاق توافقی نباشه و از جانب شما مطرح بشه اولا دلیل برای طلاق بایستی ارائه بدید در ثانی ممکنه مجبور به بذل کل مهریه بشید

 • یه بنده خدا
  یه بنده خدا

  سلام من و شوهرم به مشکل برخورد کردیم دوسه بار منو از خونه میندازه بیرون اما من باز بخاطردختریکسالم کوتاه میام.دیشب هم همینکاروکردو من اومدم خونه بابام میگه برو طلاق بگیر دیگ نمیخامت بخدا دارم دغ میکنم نمیدونم چکارکنم…من باید ازکجاشروع کنم ؟بنظرتون برم دادگاه؟؟؟من دوسش دارم حداقل بخاطردخترم نمیخام طلاق بگیرم شما یه راه حلی بدین ..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر قصد جدایی ندارید برای ایشان اظهارنامه ای ارسال و از ایشان بخواهید شرایط را برای بازگشت شما فراهم کنند و همچنین اعلام نمایید که قصد جدایی ندارید.

 • محسن
  محسن

  سلام وقت بخیر.منو خانمم بعد از کلی مشکلات توافق کردیم که جدا بشیم.ولی من خودم ایران نیستم و این خانم کلی پرونده درست کرده برای من.و حالا قرار شده من کلا جهازی که خریدم +۳۵ملیون تومن نقد بدم جدا بشیم. حالا من بابت پروندهای که برام درست کرده چه رضایت نامی بگیرم که در آینده به مشکل نخورم؟
  پروندهای که درست کرده نفغه خودشو بچه ۲سالمه+مهریه۲۵سکه و دو سه تا پرونده دیگه که در جریانش نیستم ولی میدونم حکم بازداشت گرفته برام . والبته اینم بگم من تو عقدنامه حق طلاق بهش دادم ولی مهریه بخشیده میشه.ممنون میشم کمکم کنین تا از این گیردار نجات پیدا کنم سپاسگزارم?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بایستی در مورد کلیه دعاوی مطروحه رضایت نامه محضری اخذ کنید.

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام، من و شوهرم مدت هاست دچار طلاق عاطفی شدیم و اصلا با هم تفاهم نداریم اما حاضر نمیشه بریم توافقی جدا بشیم.من باید چیکار کنم؟اصلا راه های قانونی تقاضای طلاق رو بلد نیستم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام طلاق حق قانونی و شرعی متعلق به زوج میباشد و زوجه صرفا از طریق اثبات شروط ضمن عقد میتونه تقاضای طلاق کنه.
   پیشنهاد میشه به وکیل متخصص خانواده مراجعه فرمایید.

 • جواد
  جواد

  سلام من و همسرم تصمیم به طلاق تواففی داریم.
  خواستم بدونن جلسات مشاوره چند درصد اجازه طلاق رو میدن؟یا اذیت میکنن؟
  راهی هست که جلسات رو نریم؟مثلا وکالت طلاق بدم به خانومم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله میتونین جهت اطلاع بیشتر میتونین مشاوره حضوری به دادگاه مراجعه بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله میتونین جهت اطلاع بیشتر میتونین مشاوره حضوری به دادگاه مراجعه بفرمایید

 • احمد
  احمد

  سلام وقت بخیر
  بنده ۳ ساله که از زنم جدا شدم و دوتا پسر داریم که زمان طلاق پسر کوچیکم ۴سال داشت و پسر بزرگم ۶ سال و طبق توافقی که داشتیم که پسرام ایام مدرسه پیش مادرشون باشن یعنی ۹ ماه و ۳ ماه تعطیلات تابستان پیش پدر باشند و هزینه ماهانه پرداخت میکردم
  الان بعد از ۳ سال که پسر بزرگم ۹ سال و پسر کوچکم ۷سال شدند متوجه شدم پسرام از لحاظ درسی و اخلاقی خیلی مشکل دارند و قصد دارم توافق برعکس شود ولی زن سابقم موافقت نمیکند آیا راهی هست که انجام شود یا نه
  چون مادرشون برج ۹ پسرارو فرستاد پیشم گفت من میخواهم پسرا پیشت باشن نمیتونم بزرگشون کنم ولی الان پشیمون شد
  ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در رابطه با حضانت توافقات مندرج در دادنامه معتبر و لازم الاجراست مگر در صورت اثبات عدم صلاحیت در محکمه.

 • بابک
  بابک

  سلام . خسته نباشید
  بنده حدود ده روزه به اصرار و از روی احساسات بدون رفتن به مرجع قضایی . به همراه دو شاهد و همسرم به وسیله یک روحانی اهل تسنن ( خانوم سنی و من شیعه) صیغه طلاقی جاری کردیم با نام خلعی نوبت اول .. .و به زبان فارسی .. با اینکه محل ازدواج ما مهاباد هست . این روحانی مارو به دادگاه بوکان ارجاع داده … و بدون اینکه گواهی عدم سازش داشته باشیم … ادعا می کنه که اگر من تو دادگاه شرکت نکنم … قانونا این طلاق حتی بدون حضور من ثبت می شه … لطفا راهنمایی کنید که آیا می تونم این صیغه و طلاق نامه ای که نه در دفتر اسناد و نه در دادگاه ثبت شده رو باطل کنم … . ممنون ..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.بدون طی مراحل قانونی طلاق شما ثبت نمی شود.

 • حسین
  حسین

  سلام من باخانمم سازش ندارم ازدواجمون سنتی به زور فامیل ازدواج کردیم من ازاول اصلا نمیخواستمش الان یه بچه ۶ماهه داریم هرکاری میکنم طلاق نمیگیره گفتم مهریشو میدم ولی نمیره واقعا زندگی برام جهنم شده
  لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   در ابتدا سعی کنید با مراجعه به مشاوره خانواده مشکلات را حل نمایید و در صورت عدم سازش شما میتوانید دادخواست طلاق را طرح نمایید.

 • زهرا
  زهرا

  سلام خسته نباشید من ۱۴ سالمه و سه ماه هست که عقد کردم اولش خیلی خوب بود ولی کم کم رفتارش عوض شد خیلی باهام بد رفتاری میکنه حتی با خوانوادمم بد صحبت میکنه همش دروغ میگه به خونوادش که من جایی باهاش نمیرمو فلان ولی در عوضی که توی این سه ماه منو هیجایی نبرده و توی این سه ماه واسه من هیچی نخریده همش پدرش خریده وضع مالیشم خیلی خوبه ولی هیچی خرج نکرده تا الان و خودش گفته میخام طلاق بگیرم
  الان من میتونم مهریم رو بگیرم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله مهریه قابل مطالبه میباشد و شما میتوانید از طریق اجرای ثبت به اجرا بزارید.

 • سلما
  سلما

  سلام
  من ۱۸ماه ازدواج کردم باهمسرم اختلاف سنی زیادی دارم خودش بچه داره حاضر نیست به من بچه بده میگه اول بهت گفتم من بچه نمیخام اول نادانی کردم الان بدون بچه نمیتونم ادامه بدم حتی ایقد گفت بچه نه از رابطه زناشوئی متنفر شدم هیچ کاری برام نکرد تو این ۱۸ماه نه عروسی نه جشنی نه طلاگرفت هیچی همه آرزوهام نابود شدمیتونم حق وحقوقمو بگیرم بعدتوافقی جداشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به طولانی بودن پاسخ و فروض مختلف پیشنهاد می شود حضورا از یک وکیل مشورت اخذ نمایید.
   بطور کلی طلاق از ناحیه زن نیاز به دلیل موجه دارد که عسر و حرج زن برای دادگاه ثابت شود.

 • هانیه
  هانیه

  سلام من درخواست طلاق کردم ولی همسرم فرار کرده معلوم نیست کجاست و دادگاه هم پیگیر نیست چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام شما می توانید پرونده طلاق را بصورت غیابی پیگیری نمایید.اگر در خصوص مفقود شدن ایشان ادعا و نگرانی دارید می توانید از طریق کلانتری محل و اداره آگاهی موضوع را پیگیری نمایید.

 • از تهران ک ف
  از تهران ک ف

  سلام وقت بخیر من خانمی هستم که ۱۸ سال زندگی کردم با همه دشوارها ماندم ولی واقعا زندگی برابم سخت شده شوهرم بد دهن وفحشهای بدی می دهد نفقه نمیده خرجی نمیده حقوق خوبی دریافت می کنه ولی از پول و خرجی خبری نیستالان من تقاضا ی طلاق توافقی کردم ایا به من مهریه داده می شه یانه باید ببخشم مهریه را مدرکی هم دارم که زندگی باوی امکان پذیر نیست اگر اثبات شد مهریه داده میشه یانه او مدتی است که مردانگی خود را از دست داده حدودا ۸سال ولی من زندگی کردم چون می خواستمزندگی کنم ولی خودش نخواست بدهنی بی خرجی توجه نکردن به احساساتم همه را زیر پایش له کرد ایا چیزی به من داده میشه یا نه دارای دو فرزند پسر هستم ۱۷ ساله و ۱۴ ساله حضانت پسرها هم نمی خواهم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به تعدد سوالات شما و طولانی بودن پاسخ بهتر است حضورا از یک وکیل مشورت اخذ نمایید.

 • سارا
  سارا

  سلام
  من عقد کرده هستم شوهرم دست بزن داره و خیلی عصبیه و دائم فحاشی میکنه و بسیار دروغگو هست و خیلی رفیق بازه به طوری ک شبها تا صبح با دوستاشه و به تازگی فهمیدم به من خیانت کرده البته علی رقم اینکه من ازش مدرک دارم ولی خودش زیربار نمیره حالا من میخوام طلاق بگیرم حتی گفتم همه ی مهریه ام رو میبخشم تمامی هزینه دادگاه هم من میدم اما میگه نه عذابت میدم برو ببینم میتونی طلاق بگیری و حتی منو تهدید به اسید پاشی کرده .
  میشه راهنماییم کنید من باید چیکار کنم. ۲۳ سالمه و هیچ تجربه ای ندارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.یابایدتوافق به طلاق کنیدیاعسروحرج داشته باشید.یعنی حکم دادگاه که محکومیت به ضرب وجرح شماباشد.

 • Faraz
  Faraz

  سلام وقتون بخیر.برای طلاق توافقی اول ازهمه به کجا درمحل اقامتمون باید مراجعه کنیم؟اول بایدثبت درخواست بشه یا مشاوره رفت؟کلا اولین جابرای اقدام کجاست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام ابتدا باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و با ثبت نام به بهزیستی و مراکز مشاوره معرفی شوید.

 • پریسا
  پریسا

  سلام من ۵ سال از ازدواجم میگذره توی این ۵ سال هیچ احساسی بین من وهمسرم به وجود نیومده به من گفتن برو عاشق میشی فلان از طرفی همسرمم خیلی بد رفتار بود و تو کل این ۵ سال همه خوشیامو به ناخوشی تبدیل کرده بود من چندین بار اومدم خونه پدرم هربار گفت درست میشم برگرد و فلان من برگشتم اما الان ۷ ماهه نزدیک به ۸ ماهه خونه پدرمم تو خانواده ما طلاق مرسوم نیست مادر وپدرم به شدت با من بد رفتاری میکنن منو تو خونه زندانی کردن گوشیمو گرفتن اجازه بیرون رفتن بهم نمیدن کتکم میزنن با حرف و زخم زبون داغونم کردن تو این ۷ ماه نزدیک به ۱۰ کیلو وزن کم کردم از ناراحتی هر شب وروزم شده گریه من هیچ حسی بهش ندارم و از طرفی اذیتمم میکنه تروخدا راهنماییم کنید باید چیکار کنم تو این ۷ ماه هر چند روز یه بار میاد خونه بابام و میشینن گپ میزنن و شام میخورن و میوه و چایی و بعد پا میشه رفتنی به من میگه نمیای و میره خونه اش بالای خونه ماست حالم خیلی بده لطفا کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   به شما پیشنهاد می شود با توجه به مشکلاتی که طرح نمودید ابتدا به یک مشاور روانشناس مراجعه نمایید و مشکلتان را مطرح نمایید و در صورت امکان این مراجعه همراه با همسرتان باشد.

 • زینب
  زینب

  سلام.من حدود۳ ماهه ک از خونه اومدم بیرون و شوهرم نمیخاد منو طلاق بده با وجود اینکه اصلا منو دوست نداره و حتی توی مدت۵ سال زندگیمون بزور بچه منو سقط کرد و من این کارو توی خونه کردم چطوری میتونم ثابت کنم؟ایا ممکنه تا وقتی شوهرم نخاد طلاق بگیره منم مجبورم همینجوری زندگی کنم؟یا میتونم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.موجبات طلاق زوجه درماده۱۱۳۰قانون مدنی وشروط سندنکاحیه ذکرشده است.سقط جنین وسببیت درآن جرم است.به شرط داشتن دلائل اثباتی می توانیدشکایت کنید.

 • صغرا
  صغرا

  سلام وقت بخیر خسته نباشید ببخشید من الان یکسال و سه ماه تو عقدم الان بانامزدم به مشکل خوردیم یعنی مشکلمون اینه که ایشون کار نمیکنه منم بهش میگم کار کن میگه من شک دارم تو در آینده بچه دار بشی یا میگه تو قلبت درد می‌کنه وظیفه ای ندارم ببرمت دکتر باید خونواده خودت ببرنت دکتر من چکار کنم
  یعنی میتونم با این شرایط درخواست طلاق بدم؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرزندگی مشترک تشکیل نداده اید می توانید ازحق حبس استفاده کرده و تامهریه خودرا کامل نگرفته اید تمکین نکنید.

 • user-09186698780
  user-09186698780

  با سلام و خسته نباشی
  من حدود ی ماه با شوهرم درخواست توافقنامه طلاق رو نوشتیم و منتظر پاسخ جلسه مشاوره هستیم توافقنامه حضانت بچه رو بهم داد در قبال مهریه الان تو این ی ماه که جدا هستیم ایا نفقه داریم با بچم شوهرم میگه من نفقه نمیدم الان میخام هم نفقه هم ۲۰ عدد از سکه رو اجرابزارم اگه این کارو بکنم چیزای که تو توافقنامه نوشته شده لغو میشه یا نه من مدرک هم دارم که گفته من نفقه نمیدم.
  متشکرم هرچه زودتر بهم جواب و بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درطلاق توافقی شرط اصلی توافق طرفین درامورمالی ونوعیت طلاق است.

 • Maral
  Maral

  سلام .دادگاه با توجه به چه چیز هایی گواهی عدم امکان سازش رو صادر میکنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به نوع درخواست دارد.طلاق ازطرف زوج، زوجه یاتوافقی.

 • ح
  ح

  با سلام
  من ۶ ساله ازدواج کردم و با شوهرم سازگاری ندارم، فرزندی هم نداریم میخوام طلاق توافقی بگیرم و مهریه را ببخشم، آیا میتونم اجرت المثل را بگیرم؟
  و اگر مهریه را مطالبه کنم و او بخواهد مهریه را پرداخت کند میتواند طلاق را ندهد؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.قدرت قانونی مرددرطلاق مطابق قانون بیشتراست.درحقوق ایران طلاق ایقاع است یعنی یک طرفه ازجانب مرداعمال می شود.برای طلاق توافقی اول توافقنامه تان رابایدامضا کرده وسپس دادخواست توافقی بدهید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در طلاق توافقی تعیین تکلیف نسبت به حق و حقوق براساس توافق طرفین است. پرداخت مهریه ربطی به طلاق ندارد

  • دریا
   دریا

   سلام من سه ساله ازدواج کردم و حدود یک ساله درخواست طلاق دادم مهریمو هم گذاشتم اجرا و شوهم الان زندانه چنتا ادم بزرگ اومدن پیشمون ک محلی یا همون توافقی ردش کنیم بابام با ۷۰میلیون رضایت داده و همه چیو اوکی کردند خودشون اما من راضی نیستم بخاطر اینکه مجبورم نکنند چه اقدامی باید کنم؟

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    با سلام در نهایت نیاز به رضایت شماست و نمی توانند شما را مجبور کنند

 • اسماعیل
  اسماعیل

  با سلام من و همسرم دوساله ازدواج کردیم من میگم طلاق توافقی او میگه من برم درخواست طلاق کنم ما مشکلمون این هست که همش گیر میده به چیزی الکی مثلا من دارم خیانت میکنم یا بهانه های الکی ای مامانم ای بابام ای چیزا یا حرفهای هم اصلا نمیفهمیم مثلا میگم شب الان باید بشینه ثابت کنه که روز هست کلافم کرده من سرکار خسته میام باید از جونم بکشه از اعصاب و ناراحتی بهم ما اصلا از لحاظ اخلاق یکی نیستیم
  من میخوام طلاق توافقی بگیرم و راجع به همه چی باهاش توافق کنم اما راه نمیاد چکنم
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما
   در صورتي كه همسرتان توافقي بر طلاق نداشته باشند نمىتوانيد ايشان را مجبور كنيد بنابراين اگر خواهان طلاق هستيد به وكيل دادگسترى مراجعه كنيد تا جهت طلاق از ناحيه زوجه شما را راهنمايي نمايد.

 • تینا
  تینا

  سلام خسته نباشید.منو همسرم تصمیم ب طلاق توافقی کردیم(مهریموببخشمو مقدار پول بابات طلاهای ک دادم فروخته بگیرم).آیاامکان داره وکالت طلاق ازشون بگیرم ک دیگه ب مشاور خانواده دادگاه مراجعه نکنیم؟.اگ وکالت طلاق بگیرم طلاق رجعی نمیشه؟.و امکان اینکه بعداز وکالت طلاق وبخشش مهریه ایشون نمیتونه ک از من هزینه ی دریافت کنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر وکالت در طلاق بگیرید بعدا با حق توکیل باید به یک وکیل دادگستری وکالت بدهید.
   امکان اینکه همسرتان بعد از طلاق چیزی(در خصوص روابط مالی زوجیت) از شما دریافت کند وجود ندارد.
   نوع طلاق توافقی خلع می باشد.

 • مستانه
  مستانه

  سلام من ۳ ماهه نامزد کردم و میخوام طلاق بگیرم. باید چیکار کنم؟ میشه راهنماییم کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است ابتدا در جهت حل مشکل به مشاور خانواده مراجعه نمایید و در خصوص جنبه حقوقی قضیه با توجه به کلی بودن سوال بهتر است حضورا از وکیل مشورت اخذ نمایید.

 • علی
  علی

  سلام وقت بخیر من وکالت طلاق دادم به خانم به صورت محذری و کلاسهای مشاورشو رفته و اللان دادخواست طلاق توافقی داده آیا من باید اون جلسه دادگاه حضور داشته باشم؟تکلیف مهریه هم سازش کردیم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وکالتنامه شما مهم است ممکن است هم طلاق بدهید و هم کلیه حقوق مالی را محکوم به پرداخت شوید .

 • Mortez
  Mortez

  سلام خسته نباشید من وخانمم ازهم توافقی جدا شدیم زنم کل مهریه رو بخشید و به دادگاه گفت که هرکسی وسیله خودشو ببره .الان زنم چند تا از وسایلمو نگه داشته حتی گوشی که دوتا دارم هنوز به اسم خودمه دستش نگه داشته با کارتن و طلاهای زمان عقدمون و نمی ده و خونه ای که خودم خریدم وقرار بود ۵۰ /۵۰ به اسم هم باشه و چون پدر خانمم بنگاه دار بود قولنامه دست خودش نگه داشته بود وگفت به اسم جفتتون کردم ولی تا این اواخر که خواستیم جدا شیم فهمیدم خونه به اسم خودشه می خواستم بدونم چطور میشه وسایلمو و خانه رو پس بگیرم و اگه بخوام وکیل بگیرم بهتره یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در خصوص مسکونی و مالکیت آن حتما باید به صورت حضوری با وکیل مشورت نمایید ولیکن در خصوص اموال با توجه به توافقات می تواند دادخواست استرداد اموال راطرح نمایید .

 • علی
  علی

  با سلام
  من مدت ۱۰ سال است که ازدواج کردم و یک فرزند دارم در این در زمان بارداری همسرم متوجه شدم همسرم با اشخاص دیگر دوست بوده وبا انها ارتباط داشته و همینطور هم خودش گفت که اوایل ازدواج ما ایشون دنبال شخص دیگری بوده که تا ازدواج هم جلو رفته ولی اقدامی نکرده
  من بخاطر فرزندم چشم پوشی کردم و چیزی نگفتم جدیدا همسرم با برنامه های قبلی برای طلاق داره اقدام میکنه ایشون بخاطر این کار حتی دنبال دیوانه جلوه دادن من از طریق استشهاد محلی و نیز دعوا اقدام کرده که واقعا نبوده
  ایشون زندگی رو برام زهر کرده ایا من میتونم مدارکی که درموردش دارم رو به دادگاه بدم یا حرفهایی که زده رو میشه استناد کرد تا شاید از این کار منصرف بشه و باعث اذیت بیشتر فرزندم نشه
  ممنون از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام برای طلاق از ناحیه زوج پرداخت نقدی حقوق مالی زوجه ضرورت دارد اگر ایشان دعوی طرح نمود بر مبنای آن مشورت کنید .

 • جلیل
  جلیل

  با سلام
  سه ماه بعد از عقدم زوجه درخواست طلاق داد مراحل طلاق توافقی ب خوبی طی شد تا اینکه قاضی دستور تشخیص بکارت داد. زوجه باکره نبود من هم دو بار بیشتر در کنار او نخابیدم و اصلا نزدیکی نداشتیم.الان من میتوانم از زوجه شکایت کنم ک قبل از عقد باکره نبوده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اگر در سند نکاحیه شما زوجه را دوشیزه ذکر کرده اند و با مدرک کامل و مورد استناد بتوانید تدلیس در نکاح را اثبات کنید از موجبات فسخ نکاح است ولی با توضیحاتی که ما داده اید و روابط شما با زوجه اثبات تدیس مشکل است مگر اینکه نکاح شما جدید باشد و پزشکی قانونی کهنگی و تاریخ تقریبی را که با نکاح شما فاصله بسیار دارد تائید نماید .

 • محمد
  محمد

  سلام من حدود بیست سال ازدواج کردم همسرم ابتدا خیلی مومن بود و مقید چهار پنج سالی هست که اصلا دین اسلام را قبول نداره و حتی به بزرگان دین هم دشنام میگه ناتوجه به اینکه عقاید او در تربیت فرزندان تاثیر مستقیم داره من اگر من بخوام جدا بشم به دلیل کفر ایشان ایا می تواند حق حقوقی طلب کنه .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر اثبات کنید که ایشان کافر است حق و حقوق ساقط می شود .

 • رضا
  رضا

  سلام من ۷ سال ازدواج کردم و با همسرم به دلیل اینکه نتونستم خونه مستقل بگیرم به مشکل خوردم و الان هم با درخواست من در مورد بچه دار شدن خیلی مقاومت میکنه و راضی به بچه دار شدن نمیشه
  و میخواهیم طلاق توافقی بگیریم
  میخوام بدونم برنامه طلاق ما خیلی طول میکشه و قاضی رای طلاق رو صادر میکنه و ایا نیاز به جلسه مشاوره های دادگاه هست؟

 • نوید
  نوید

  سلام ، همسر من مدت ۴ ماهه از خونه رفته چندین بار تلاش کردم برگرده ولی نشد تکلیف نفقه چی میشه باید پرداخت کنم؟ در ضمن اختلاف بین ما به دلیل عدم تمکین خانمم به من بخاطر سرد مزاجی و تنفرش از رابطه که چندین بار ازش خواستم به پزشک مراجعه کنه یا با مشاوری چیزی صحبت کنه برای درمان ولی هربار مخالفت کرده و میگه توقع من زیاده همچنین چون مستاجر هستیم از من انتظار داره براش خونه بسازم ولی من شرایط مالی خوبی ندارم و هرچی درمیارم بابت اجاره خونه و هزینه های جاری خرج میشه وقتی دیدم کوتاه نمیاد منم لج کردم گفتم اگر هم خوابی نکنی ، به من خانوادم بی توجهی و بی اعتنایی کنی و به حرفام توجه نکنی و همینطور بخوای بهونه گیر بمونی و زندگیمو کوفت کنی منم میرم تریاک میکشم و سرکارم نمیرم و چندبار که جلوش اینکارو کردم خونه رو ترک کرد پسرمم برده خونه مادرش و نمیزارن بچه هم بیاد پیشم ، حالا هم میگه میخام طلاق توافقی بگیرم ! ولی من بخاطر بچه حاضرم با شرایط کنار بیام و طلاقش ندم
  میخواستم ببینم حق با کیه و تکلیف چیه؟
  من میتونم بخاطر اینکه خودش خونه رو ترک کرده و راضی به طلاق نیستم به جز مهریه که حق قانونیشه هیچ پول دیگه یی ندم و اجازه ندم چیزی از خونه ام ببره؟
  میتونم بدلیل عدم تمکین و ترک منزل و اجازه ندادن ملاقات با بچه م ازش شکایت کنم؟
  اگر اون بخواد درخواست طلاق بده چه اتفاقی میافته؟
  ممنونم اگر راهنماییم کنین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما باید حضوراً با وکیل مشاوره نمائید .

 • محمدى
  محمدى

  سلام من و شوهرم با هم سازس نداريم ولى من تمايل به گرفتن طلاق ندارم و مدارا ميكنم اما شوهرم روالى رو در پيش گرفته كه فقط من رو آزار بده و به جايى برسونه كه خودم براى طلاق اقدام كنم. چه طورى ميتونم مهريه ام رو كامل بگيرم و يك كارى كنم كه يكم بترسه و خودش رو جمع و جور كنه و بشينه سر زندگى

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام همسر شما در مقابل زوجه تعهدات قانونی و قراردادی دارد قانوناً مهریه به شما بدهکار است نفقه را باید پرداخت کند و نباید به اموری که مبانی خانواده را سست می نماید و یا جرم است بپردازد باید مصداق را مشخص نمائید تا ارائه طریق گردد.

 • نیما کریمی
  نیما کریمی

  سلام در طلاق توافقی چه نوعی طلاقی صادر می شود آیا امکان دارد طلاق رجعی صادر شود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر در طلاق توافقی چنین امکانی وجود ندارد .

 • ماریا
  ماریا

  سلام من و شوهرم سازگاری نداریم.و در حال حاضر جدا از هم زندگی میکنیم. و او میخواهد این روال ادامه یابد.من هم طبقه گفته هایش که پول مهریه را ندارد از او هیچ شکایتی نکردم.میترسم به جایی نرسم.با توجه به اینکه من هم فقط یک مادر پیر دارم و درامد چندانی ندارم ،لطفا راهنمایم کنید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگرقصد زندگی باهم را ندارید می توانید باهم طلاق توافقی بگیرید و اگر مهریه تان نیز مطالبه نماید حتی اگرهمسرتان توان پرداخت نداشته باشد قاضی ۱۱۰سکه از مهریه همسرتان را محکوم می کند و ۲تا ۵سکه باید ابتدابپردازد و مابقی را به اقساط مثلاًهر ۶ ماه یک سکه .

 • R. Sabzi
  R. Sabzi

  با عرض سلام دختر من طلاق توافقی گرفته حضانت دخترش را به عهده گرفته طبق توافق مخارج فرزند با مادر است و پدر بچه در طول این چهار ماه حتی یک ریال خرجی به دخترش نداده آیا مادر میتواند حضانت را به پدر فرزندش واگذار کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام ,بله مادر می تواند به دلیل عدم توانایی مالی حضانت فرزند را به پدر واگذار نماید برای انجام این کار از وکلای متخصص در این زمینه در دفتر حقوقی ما ,مشاوره بگیرید.

 • P.M25
  P.M25

  سلام وقت بخیر
  می خواستم بپرسم راهی هست که جلسات مشاوره طلاق توافقی را نریم و وکیلی که برای طلاق توافقی می گیریم همه ی کارا را انجام بده ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طبق قانون جدید در طلاق توافقی زوجین باید برای جلسات مشاوره حضور یابند مگر اینکه زوجه از زوج وکالت در طلاق داشته باشد و در قسمت حدود اختیارات اذن در مشاوره داشته باشد.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان