اجرت المثل در طلاق توافقی

وکیل خانواده

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021)
{ سی خط ویژه }

اجرت المثل در طلاق توافقی

 بحث اجرت المثل در طلاق توافقی را ابتدا با تعریف اجرت المثل شروع می کنیم، اجرت المثل : «مزدی است که زوجه بابت کارهایی که در منزل انجام می دهد دریافت می کند.» طبق تبصره 6 ماده واحده، مطالبه اجرت المثل فقط بعد از طلاق جایز است که طبق تبصره 3 همین ماده واحده دادگاه با صدور گواهی عدم سازش، اجرت المثل را تعیین و اجرای صیغه طلاق را مشروط به پرداخت آن از سوی زوج می نماید.

در اجرت المثل وضع مالی شوهر ملاک تعیین مبلغ اجرت المثل نیست بلکه با ارجاع امر به کارشناسی حق الزحمه زن در امور خانه داری مشخص می شود. بر اساس اصول و مستندات حقوق هر کس که کاری انجام می دهد، مستحق دریافت مبلغی به عنوان اجرت کارش می گردد و هیچ کاری نباید بی اجرت باقی بماند. اجرت المثل فقط به زنی تعلق می گیرد که در انجام کارهای منزل قصد تبرع ( رایگان انجام دادن) نداشته باشد و زوجه فقط نسبت به کارهایی می تواند ادعای اجرت المثل نماید که به دستور زوج انجام شود، معمولا اجرت المثل بر اساس تعداد فرزندان زوجین، شیردادن به فرزند، وضعیت اشتغال زن و مدرک تحصیلی وی با توافق طرفین یا نظر کارشناس تعیین می گردد.  این مساله یا باید در هنگام عقد نکاح یا عقد خارج لازم دیگر شرط شده باشد، یا اینکه در هنگام طلاق زوجین، بر سر آن به توافق برسند.

اجرت المثل

توافقات اجرت المثل در طلاق توافقی

در طلاق توافقی همه چیز تابع توافق زوجین است بنابراین در  خصوص اجرت المثل نیز چنانچه زوجه ادعایی ندارد و یا توافق کرده اند که اجرت المثل پرداخت شود میزان و نحوه پرداخت آن قید شود. در صورت تعیین هر مبلغ به عنوان اجرت المثل همان مبلغ در حکم دادگاه ذکر می شود. مطالبه اجرت المثل در طلاق توافقی از جانب زن اتفاق نمی افتد و معمولا از طرف زوجه اجرت المثل در طلاق توافقی بخشیده می شود. اجرت المثل غالبا فقط در مواردی تعیین می گردد که در خواست دهنده طلاق مرد باشد.

در صورت داشتن هرگونه سئوال درباره طلاق توافقی می توانید از مشاوره وکلای ما به صورت رایگان (تلفنی) و یا ثبت سئوال در سایت ره جویان بهره مند شوید.

اجرت المثل در طلاق توافقی
4.9 (98.33%) 12 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.