طلاق از طرف زن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

برای درخواست طلاق از طرف زن مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضائی و سپس مراجعه به مشاوران، سرانجام با وصول نظریه های صادره در شعبه ای مطرح میشود که پرونده در آنجا ارجاع شده است. اگر شوهر موافقت نکند دادگاه برحسب دلیل و مدرک و سند و مشکلات و مخاطراتی که برای زوجه توسط زوج به وجود آمده است میتواند با استفاده به ماده 1130 قانون مدنی با احراز شرایط ولو زوج هم مخالفت با طلاق را داشته باشد، حکم طلاق زوجه را صادر نماید.

مراحل طلاق از طرف زن

1 – دوام زوجیت موجب عسر و حرج و مخاطرات جانی، مالی، حیثیتی و غیره برای زن داشته باشد، در اینصورت زن به استناد ماده 1146 ناظر به ماده 1130 قانون مدنی میتواند از محاکم مربوطه تقاضای طلاق را درخواست کند. بنابراین قانون حق طلاق را در صورت کراهت به شوهر و عسر و حرج و مخاطرات جانی و مالی و حیثیتی پس از اثبات آن به زوجه اعطاء نموده است که میتواند برحسب مورد به دادگاه خانواده مراجعه و حکم طلاق از طرف زن را پس از بررسی دریافت نماید.

2 –  شرط وکالت در طلاق، به این معنا است که مرد در مورد حق خود برای خود در طلاق دادن زن  به خود زن وکالت می دهد تا او بتواند راسا خود را طلاق دهد.

3 – در عقد نکاح شروط دوازده گانه ای وجود دارد که اگر شوهر این شروط را امضا کرده باشد در صورت رعایت نکردن هر یک از شروط مذکور، زن با استناد به آنان می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند. شروط دوازده گانه عبارتست از:

 • استنکاف مرد از نفقه یا عدم توانایی در دادن آن به مدت 6 ماه .
 • مبتلا بودن زوج به بیماری لاعلاج
 • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا الکل طوری که ادامه زندگی زناشویی را برای زن دشوار کند.
 • جنون مرد زمانی که امکان فسخ ازدواج نباشد.
 • اشتغال مرد به شغلی که باعث آبروریزی برای زن است.
 • حبس زوج برای مدت پنج سال یا بیشتر
 • شوهر زندگی زناشویی را به مدت 6 ماه متوالی بدون عذر موجه ترک کرده باشد.
 • محکوم شدن مرد به مجازات حدی و تعزیری
 • مرد بعد از گذشت 5 سال زندگی نتواند بچه دار شود.
 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش.
 • بد رفتاری شوهر.
 • در صورت مفقودالاثر شدن زوج به مدت 6 ماه پس از رجوع زوجه به دادگاه.

برای کسب اطلاعات بیشتر ویدیو زیر را مشاهده کنید

 

مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زن

مدارک لازم برای دادخواست طلاق عبارتست از:

 1. سند ازدواج رسمی: در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.
 2. شناسنامه
 3. کارت ملی
 4. و در نهایت اگر مدارک دیگری فیمابین زوجین مبادله یا منحصراً به یک نفر باشد که تأثیر در روند پرونده داشته باشد قابلیت طرح دادخواست طلاق را دارد. زن در صورتیکه وکالت در طلاق داشته باشد برای اجرای آن حتما باید برای مرد وکیل بگیرد و برای خودش هم اگر وکیل بگیرد دیگر نیازی به حضورش نمیباشد.

مهریه در طلاق از طرف زن

در طلاق از طرف زن ، اگر زن تقاضای طلاق نماید صراحت ماده 1146 قانون مدنی میگوید چنانچه زوجه کراهتی نسبت به شوهر داشته باشد میتواند با بذل تمام یا مقداری از مهریه آن هم با احراز عسر و حرج و کراهت و مخاطرات به وجود آمده تقاضای طلاق خلعی را از دادگاه درخواست نماید و بقیه مهریه قابل مطالبه می باشد. اگر در رابطه با مهریه هرگونه توافقی شده باشد زوجه می تواند از آن توافق در دادگاه استفاده کند. شرط تنصیف دارایی فقط در طلاق از طرف مرد می باشد.

نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن

در طلاق از طرف زن تا مادام که زن در عده است، نفقه باید توسط زوج به زوجه پرداخت گردد. مگر توافق دیگری توسط آنان در مدت عده حاصل شده باشد لکن اگر دخول انجام نشده باشد نفقه بعد از طلاق به زوج تعلق نمی گیرد.

اجرت المثل و درخواست آن از طرف زن بر مبنای سال ازدواج تا طلاق و برحسب ملائت و مکنت مرد بر اساس نظریه کارشناس رسمی دادگستری تعیین میشود لکن برخی محاکم به این اعتقاد هستند اگر توافقی از ناحیه زوجین در ادامه زندگی راجع به اجرت المثل نشده باشد. زن نمی تواند مطالبه اجرت المثل را در هنگام ادامه زندگی زناشوئی از مرد داشته باشد. زیرا ممکن است در آینده نقصان یا ازدیاد برای زوج حاصل شود که محاسبه آن در بعد ممکن نشود.

طلاق از طرف زن
طلاق از طرف زن

 طلاق از طرف زن در دوران عقد

 طلاق از طرف زن در دوران عقد یعنی تا زمانیکه مراسم عروسی و دخول انجام نشده باشد. زن میتواند نصف مهریه را مطالبه کند ولی اگر دخول انجام شود و یا اینکه زوجه باکره باشد طبق ماده 1085 قانون مدنی میتواند با حق حبس و تا مادامی که کلیه مهریه از ناحیه زوج داده نشود از هم بستری با زوج امتناع نماید که موجب کراهت یا حق حبس است.

طلاق غیابی از طرف زن

تقاضای طلاق غیابی به درخواست زن بعلت مفقود الاثر بودن یا فقدان آدرس و انتشار آگهی در روزنامه های محلی یا کثیرالانتشار می باشد.

مزایای طلاق از طرف زن توسط وکیل

اگر طلاق از طرف زن توسط وکیل مطرح شود مسلماً علم و تجربه هر فرد در تخصصی که دارد قابلیت پیگیری هر موضوع را تا حصول نتیجه قطعی خواهد داشت که وکیل دعاوی نیز بر مبنای همین اصل میتواند در محاکم با تبیینی که از حق و قانون دارد عمل کند.

4.2/5 - (52 امتیاز)

71 دیدگاه

 • mahdieh
  mahdieh

  با سلام
  من ۲۴ سالمه و ۱۰ ساله که ازدواج کردم همسرم جز اراذل و اوباش شناخته شده و برای دعواهای مکررش در زندان هست
  یک ساله ک خانه پدرم هستم ودر این یک سال هیچ پولی برای من به عنوان نفقه واریز نکرده
  مهریه و نفقه رو اجرا گذاشتم و۶عید درخواست طلاقم از طریق دفتر خدمات قضایی ب دادگاه ارجاع دادم
  وعلت طلاق و عدم امنیت جانی و ضرب و شتم و فحاشی و تهدید به قتل زدم
  بنظرتون امکان بردم در دادگاه چقدر هستش واینکه چقد طول میکشه تا دادگاه برام وقت جلسه تعیین کنه برای طلاق
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   حدود شش ماه رسیدگی به پرونده طلاق زمان میبره

 • فاطمه قلمستونی
  فاطمه قلمستونی

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک ساله عقد کردم و رابطه هم داشتیم. اوایل عقد همسرم کتکم میزد ولی بعدش قول داد که نزنه الان کتک نمیزنه ولی همش فحش های بد و رکیک به من و خانوادم میده و همش تهدیدم میکنه که کتکت میزنم و بعد عروسی تو خونه حبست میکنم و داغ دیدن پدر مادرت رو بع دلت میزارم .الان من ازش متنفر شدم از چشمم افتاده و دیگه دوسش ندارم میخوام جدا شم .ولی میگه من طلاق نمیدم تو زن قانونی من هستی میام به زور میبرمت کسی حق نداره چیزی بگه چیکار کنم به نظرتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید در صورت اثبات عسر و حرج تقاضای طلاق کنید

 • Arezo
  Arezo

  سلام شوهرم تعادل روحی روانی نداره و یه ادم عصبی هست و قرص روان گردان و مواد مخدر مصرف میکنه ثابقه خودکشی هم داره با این دلایل میتونم حکم طلاق بگیرم چقد زمان میبره؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام ادعای شما در دادگاه مورد بررسی قرار میگیرد در صورت اثبات اعتیاد و حالت عسر و حرج میتوانید حکم طلاق بگیرید کمتر از یکسال زمان میبرد

 • خانم حسینی
  خانم حسینی

  سلام خسته نباشید
  شوهرم بهم خیانت کرده بدون که من خبر دار بشم رفته یه زن دیگه رو اورده خونه من و به منم میگه که تورو طلاق نمیدم من الان سه ماه میشه امدم خونه پدرم شوهرم تریاک میخوره قرص میخوره و گاهی وقتا هم مشروب میخوره الان من میخام طلاق بگیرم غیابی ایا امکان داره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   متاسفانه طرح دعوی طلاق از زوجه بسیار مشکل است
   و حتی اگر حق و حقوقتان را بذل بفرمایید فقط پنجاه درصد هست که بتوان موفق شد

 • جاسم ابراهیمی
  جاسم ابراهیمی

  باسلام اگر درخواست طلاق ازطرف زن باشد ودرجریان رسیدگی مرد بتواند ثابت کند که زن رابطه نامشروع داشته وبا ارایه حکم مبنی بر محکومیت تمکین زن بازهم مسأله عسر وحرج زن جهت ادامه زندگی مصداق دارد یاخیر واینکه نتیجه دادخواست زن چه میشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام تقاضای طلاق از ناحیه زن بدون داشتن دلیل پذیرفته نخواهد شد

 • باران
  باران

  سلام خسته نباشید . بنده سال ۹۷ عقد کردیم و آذر ۹۹ شوهرم ب دلایلی نمیخواد باهام عروسی کنه و میگ طلاق بگیریم اونم تفاهمی . بنده ۱ سال و نیم میشه در خانه پدرم هستم و شکایت حقوقی و کیفری نیز کردم ک حقوقی مرتب نفقه واریز میکند و کیفری ب دلیل مشاوره ای ک رفتیم خودشون پرونده رو مختومه کردن و چند باری دادخواست تعیین تکلیف دادم ک برای باره اول ب دادخواستم جواب دادن ک مسکن آمادس و شما و زندگیمو دوست دارم و تا سه روز مهلت داده ک تمکین کنم منم جواب دادخواستشون رو ندادم چون میگن واجب نیست …ولی مجددا دادخواست دادم ک زمان و مکانی رو معین کنه ک با خانواده حضور بهم رسانیم ولی جوابی نداده اصلا …بعدا هم زنگ زدم ک چرا دادخواست تمکین نمیدی میگ نمیخوامت برا جی بدم ….در پاسخ ب اظهارنامم گفته همه چیز آمادس و دوست دارم ولی عملا اقدامی نمیکنه .. و هیچ مشکلی اقام نداره و حتی مشاوره ها میگن توش چیزی نیست درست میشه ولی خب منو نمیخوااد …دوسم نداره …ایا با این شرایط قانون میتونه طلاقم رو بگیره …بهتره از شرایط عقد نامه اقدام کنم یا عسر و حرج …و چند سال از نظر شما طول میکشه برای طلاق ؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط توافقی می توانیدطلاق بگیرید.درغیراینصورت همسرتان باحکم تمکین می تواندازدواج مجددکند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط توافقی می توانیدطلاق بگیرید.درغیراینصورت همسرتان باحکم تمکین می تواندازدواج مجددکند.

 • صدیقه نجفی
  صدیقه نجفی

  باسلام وخسته نباشید خدمت شما
  الان ۲۲ساله ازدواج کردم سه تا بچه دارم ولی شوهرم هم شکاکه هم دست بزن داره همش تو خونه تا دعوا میشه میگه توخرابی بهش گفتم میرم درخواست طلاق میکنم مهریه مو میگیرم بهم میگه به تو مهریه تعلق نمیگیره من عدم تمکین میزنم اصلا امنیت توخونه ش ندارم
  من بچه هامو دوست دارم نمی‌خوام مهر طلاق بخوره توزندگی بچه هام
  آیا میتونم برم پیش دادستان بهشون مشکلمو بگم طلاق نگیرم ولی جدا زندگی کنم خرجی هم نمیده
  توروخدا راهنماییم کنید میتونم مهریه مو بگیرم یانه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با توجه به عدم امنیت جانی و روانی می توانید تقاضای تهیه مسکن مجزا نمایید

 • صدیقه نجفی
  صدیقه نجفی

  ببخشید شوهرمن یکبار ازدواج کرده بود اون بنده ی خدا هم مشکل نداشت الکی میگه اون مشکل داشت مهریه اونو هم داده میتونم تو دادگاه مدارکی که زنشو طلاق داده و مهریه ها پرداخت کرده نشون بدم
  اینکه درآمد خوبی داره به ما نمی‌ده کارمشتری درست نمیکنه ولی مشتری شکایت می‌کنن همیشه من ضمانت شو میکنم ماشین میزارم بیاد بیرون که زندان نره آیا اینها رو هم میتونم به دادگاه عنوان کنم یانه خون مارو توشیشه کرده درآمدش خوبه ولی با کارت خودش کارنمیکنه به آینه خودش چیزی بنام ندارم به اسمه خانواده اش میزنه مهریه ام ۸۰تاس میتونم کامل بگیرم یا قسطی میکنن
  خواهش میکنم راهنمایی کنید من کسی ندارم مادر پدرم کوچیک بودم فوت کردن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   متاسفانه اگر مطالبه مهریه را انجام دهید, در نهایت مهریه به اقساط قابل پرداخت است
   و البته به عنوان پیش پرداخت چند سکه تعیین می شود

 • رویا
  رویا

  سلام
  من دوماهه ازدواج کردم الان عقدیم من شوهرمو نمیخام یعنی ب قدری ازش متنفرم ک حد نداره فقط طلاق میخام خانوادم و نامزدم راضی نیستن میگن ن ابرو دارم و فلان زندگیتو بکن اما ب خدا سخته ب منم تهمت میزنن شاید زیر سرت بلند شده اما ب خدا اینطور نیس فقط نمیخامش هر دفعه میاد خونمون بیرونش میکنم حس میکنم کنارش امنیت ندارم نمیدونم چیکار کرده تا بهم نزدیک میشه بدنم لرز میگیره
  اگه طلاق بخام میشه کرفت؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   دادخواست طلاق را با ارایه دلایل خود و البته بذل مهریه مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها :

  مشاوره تلفنی رایگان