طلاق از طرف زن

وکیل خانواده

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق از طرف زن در سه صورت امکان پذیر است:

1 – دوام زوجیت موجب عسر و حرج و مخاطرات جانی، مالی، حیثیتی و غیره برای زن داشته باشد، در اینصورت زن به استناد ماده 1146 ناظر به ماده 1130 قانون مدنی میتواند از محاکم مربوطه تقاضای طلاق را درخواست کند. بنابراین قانون حق طلاق را در صورت کراهت به شوهر و عسر و حرج و مخاطرات جانی و مالی و حیثیتی پس از اثبات آن به زوجه اعطاء نموده است که میتواند برحسب مورد به دادگاه خانواده مراجعه و حکم طلاق از طرف زن را پس از بررسی دریافت نماید.

2 –  شرط وکالت در طلاق، به این معنا است که مرد اختیار خود در طلاق دادن زن را به خود زن واگذار می کند تا او بتواند راسا خود را طلاق دهد.

3 – در عقد نکاح شروط دوازده گانه ای وجود دارد که اگر شوهر این شروط را امضا کرده باشد در صورت رعایت نکردن هر یک از شروط مذکور، زن با استناد به آنان می تواند از دادگاه درخواست طلاق کند. شروط دوازده گانه عبارتست از:

 • استنکاف مرد از نفقه یا عدم توانایی در دادن آن به مدت 6 ماه .
 • مبتلا بودن زوج به بیماری لاعلاج
 • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا الکل طوری که ادامه زندگی زناشویی را برای زن دشوار کند.
 • جنون مرد زمانی که امکان فسخ ازدواج نباشد.
 • اشتغال مرد به شغلی که باعث آبروریزی برای زن است.
 • حبس زوج برای مدت پنج سال یا بیشتر
 • شوهر زندگی زناشویی را به مدت 6 ماه متوالی بدون عذر موجه ترک کرده باشد.
 • محکوم شدن مرد به مجازات حدی و تعزیری
 • مرد بعد از گذشت 5 سال زندگی نتواند بچه دار شود.
 • ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسرش.
 • بد رفتاری شوهر.
 • در صورت مفقودالاثر شدن زوج به مدت 6 ماه پس از رجوع زوجه به دادگاه.

طلاق از طرف زن

مراحل طلاق از طرف زن

برای درخواست طلاق از طرف زن مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضائی و سپس مراجعه به مشاوران، سرانجام با وصول نظریه های صادره در شعبه ای مطرح میشود که پرونده در آنجا ارجاع شده است. اگر شوهر موافقت نکند دادگاه برحسب دلیل و مدرک و سند و مشکلات و مخاطراتی که برای زوجه توسط زوج به وجود آمده است میتواند با استفاده به ماده 1130 قانون مدنی با احراز شرایط ولو زوج هم مخالفت با طلاق را داشته باشد، حکم طلاق زوجه را صادر نماید.

مدارک لازم برای دادخواست طلاق از طرف زن

مدارک لازم برای دادخواست طلاق عبارتست از:

 1. سند ازدواج رسمی: در صورت نبود اصل سند ازدواج باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد نکاح دریافت کنید.
 2. شناسنامه
 3. کارت ملی
 4. و در نهایت اگر مدارک دیگری فیمابین زوجین مبادله یا منحصراً به یک نفر باشد که تأثیر در روند پرونده داشته باشد قابلیت طرح دادخواست طلاق را دارد. زن در صورتیکه وکالت در طلاق داشته باشد برای اجرای آن حتما باید برای مرد وکیل بگیرد و برای خودش هم اگر وکیل بگیرد دیگر نیازی به حضورش نمیباشد.

مهریه در طلاق از طرف زن

در طلاق از طرف زن ، اگر زن تقاضای طلاق نماید صراحت ماده 1146 قانون مدنی میگوید چنانچه زوجه کراهتی نسبت به شوهر داشته باشد میتواند با بذل تمام یا مقداری از مهریه آن هم با احراز عسر و حرج و کراهت و مخاطرات به وجود آمده تقاضای طلاق خلعی را از دادگاه درخواست نماید و بقیه مهریه قابل مطالبه می باشد. اگر در رابطه با مهریه هرگونه توافقی شده باشد زوجه می تواند از آن توافق در دادگاه استفاده کند. شرط تنصیف دارایی فقط در طلاق از طرف مرد می باشد.

نفقه و اجرت المثل در طلاق از طرف زن

در طلاق از طرف زن تا مادام که زن در عده است، نفقه باید توسط زوج به زوجه پرداخت گردد. مگر توافق دیگری توسط آنان در مدت عده حاصل شده باشد لکن اگر دخول انجام نشده باشد نفقه بعد از طلاق به زوج تعلق نمی گیرد.

اجرت المثل و درخواست آن از طرف زن بر مبنای سال ازدواج تا طلاق و برحسب ملائت و مکنت مرد تعیین میشود که حداقل آن از 7 میلیون ریال طبق نظریه هائی که کارشناسان رسمی شورای اصناف داده اند شروع میشود، لکن محاکم به این اعتقاد هستند اگر توافقی از ناحیه زوجین در ادامه زندگی راجع به اجرت المثل نشده باشد. زن نمی تواند مطالبه اجرت المثل را در هنگام ادامه زندگی زناشوئی از مرد داشته باشد. زیرا ممکن است در آینده نقصان یا ازدیاد برای زوج حاصل شود که محاسبه آن در بعد ممکن نشود.

طلاق از طرف زن

 طلاق از طرف زن در دوران عقد

 طلاق از طرف زن در دوران عقد یعنی تا زمانیکه مراسم عروسی و دخول انجام نشده باشد. زن میتواند نصف مهریه را مطالبه کند ولی اگر دخول انجام شود و یا اینکه زوجه باکره باشد طبق ماده 1085 قانون مدنی میتواند با حق حبس و تا مادامی که کلیه مهریه از ناحیه زوج داده نشود از هم بستری با زوج امتناع نماید که موجب کراهت یا حق حبس است.

طلاق غیابی 

تقاضای طلاق غیابی به درخواست زن بعلت مفقود الاثر بودن یا فقدان آدرس و انتشار آگهی در روزنامه های محلی یا کثیرالانتشار می باشد.

 مزایای طلاق از طرف زن توسط وکیل

اگر طلاق از طرف زن توسط وکیل مطرح شود مسلماً علم و تجربه هر فرد در تخصصی که دارد قابلیت پیگیری هر موضوع را تا حصول نتیجه قطعی خواهد داشت که وکیل دعاوی نیز بر مبنای همین اصل میتواند در محاکم با تبیین حق و قانون دارد عمل شود.

2 دیدگاه

 • جواد جوانشیر کلوتی
  جواد جوانشیر کلوتی

  سلام. وقتی قانون ودادگاه وکارکنانش خاله زنکی گونه باعث طلاق وبی عدالتی ونابودی وآبرو ریزی چندخانواده میشه… ومدارک موجود اثبات کننده بر مظلومی من وجهل دادگاه ودخالت شخص دیگری همراه با بی لیاقتی کارکنان دادگاه وپلیس وپاسگاه هست؟ چگونه به عدالت وآرامش برسم که اصلا امیدی به هیچ کسی ندارم؟ از دلیل چندین سال شکایت ودادخواستهای متفاوتی که آخرش باعث نابودی خانواده وزندگیم شده؟ هرچه بیشتر دنبال نگه داشتن زندگیم به هرجا رفتم. آخر به بم بست جهل سیستم ومریض موجود رسیدم و هزینه مالی وگوشت جونم رو آب کردم از واقعیت بی عدالتی که وجود دارد وهنوز گرفتار طلاق حرام وازدواج نامشروع همسرم مه مهریه گرفته… و سالهاست تنهام و با پسرم هم کلام نشدم در شهر غریب کش وتبعیدگاه دارالخیانه بافق؟از یزددارلفساده… راهنمایی کنید برای برگرداندن حکم طلاق ظالمانه وشیطانی هوس نفس همسرم و شوهر نامشروع شرور ودوبار از ده بار محکومیت از مزاحمت وشرارت به زندان رفته بدست خودم …!؟ که در دادگاه آشنا دارد و هردوبار از زندان آزادش کردند؟بدلیل مزدوری مدیر عامل معادن بافق و مهره پنهان ورابط بین مدیران از دلیل خانواده شرور داشتن و باج گیر وظالم وفریبکار شناخته شده، در سیستم قضائی وپاسگاه وحفاظت وحراست شهر…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر هم حکمی صادر شده است و به شما ابلاغ شده است حق اعتراض تا۲۰روز دارید و حتی پس از قطعی شدن در تجدیدنظر استان می توانید اعاده دادرسی را به دیوان عالی کشور اعلام بفرمایید .

 • ‌.
  ‌.

  بنده خانمی جوان هستم که بیش از۴ ساله ازدواج کردم و مهریه هم۱۴ تا سکه هس و متاسفانه همسرم نه شغل دارد و نه درآمد و دست بزن هم دارد و دخالتهای خانوادش رو هم که نگو تو همه چی قانع شدم نه خریدی کردن نه …
  گفتم شاید درست بشه ولی نه تنها درست نشد بلکه هر روز بدتر هم شد الانم ۸ ماهه آقا منو زده از خونه بیرون انداخته ولی با پرویی تمام حق تمکین میخواد بگیره منم از رو سادگی نه پزشک قانونی رفتم و نه از پاسگاه شکایت کردم،حالا هم میگه تا آخر عمرم طلاقت نمیدم و حق ازدواج مجدد برای خودم میگیرم و مخفیانه صیغه میکنم تا نتونی اثبات کنی و مهریه تو هم کمه اگه میخوای اذیتت نکنم بهم پول بده تا طلاقت بدم و متاسفانه تو دادگاه ها هم مظلوم نمایی میکنه و همش دروغ میگه و پارتی پیدا میکنه آخه این چه قانونیه؟لااقل برای اونایی که مهریه شون کمه یه کاری کنن،چون اونی که مهریش کمه هیچ وقت فکر نمیکرد یه روز زندگیش اینطوری میشه و واقعا به قصد زندگی قبول کرد؟خب اینطوری تو جامعه فساد خیلی زیاد میشه.من چیکار میتونم انجام بدم؟آیا راهی برای طلاق گرفتن از این آقا وجود داره؟چون متاسفانه من هیچ مدرکی ندارم که اثبات کنم ایشون بیکاره و منو میزنه چون همش دروغ میگه و دادگاه هم حرفش رو باور میکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله شما نیز می توانید دادخواست طلاق تقدیم دادگاه نمایید و اگر بتوانید عسروحرج خود را ثابت کنید، دادگاه حکم طلاق را صادر می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.