طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور

وکیل خانواده

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021)
{ سی خط ویژه }

در خصوص طلاق توافقی خارج از کشور می توان اینچنین توضیح داد که در مورد دعاوی خانوادگی خصوصاً طلاق اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور صلاحیت محاکم و نحوه رسیدگی طبق ماده 14 قانون جدید حمایت خانواده با توجه به محل اقامت زوجین و شرایط آنان متفاوت است.

طلاق توافقی

شرایط و مراحل طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور:

اگر زوجین (زن و شوهر) هر دو مقیم خارج از کشور باشند طبق ماده 6 قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، قوانین مربوط به احوال شخصیه از قبیل نكاح، طلاق و اهلیت اشخاص در مورد كلیه اتباع ایران ولو اینكه مقیم خارج باشند،مجری خواهدبود.پس از دادخواست طلاق در محاکم محل زندگی و اخذ حکم طلاق از سوی دادگاه مربوطه می توانند به یکی از مراکز اسلامی واقع در کشور محل اقامت صیغه طلاق را جاری کنند. سپس باید این طلاق را به تایید یکی از مقامات ایرانی در آن کشور برسانند. مقامات ایرانی شامل سفارت ایران، دفتر حفاظت از منافع و یا کنسولگری ایران در آن کشور است و در نهایت پس از تائید مقامات ایرانی، تائید وزارت امور خارجه نیز مورد نیاز است.

وکیل طلاق توافقی در ایران

روش دیگری که معمولاً برخی از اشخاص در این خصوص اتخاذ می کنند بدین صورت است که یکی از زوجین که خارج از کشور است میتواند با مراجعه به یکی از سفارت خانه ها و یا کنسولگری های خارج از کشور، وکالت در طلاق رسمی تنظیم نماید و برای همسر یا یکی از اقوام و نزدیکان خود ارسال کرده و این شخص برای ایشان در ایران وکیل اختیار کند. در نهایت وکیل طلاق توافقی مراحل این نوع طلاق را طی می کند و پس از حکم عدم سازش در تمام جلسات مشاوره و داوری بجای موکل شرکت کرده و صیغه طلاق را جاری نماید.

محدودیت های قبل از طلاق:

طبق قوانین ایران، زوجه در نکاح زوج می­ماند تا طلاق رسماً در دادگاههای کشور ثبت و پذیرفته شود.

– اگر زوج به اعتبار طلاقی که در دادگاههای خارج از کشور گرفته است با مرد دیگری ازدواج کند، براساس قانون ایران مجرم بوده و اقدام وی در حکم زناست و دارای مجازات سنگینی است.

مهریه در طلاق توافقی خارج از کشور:

با توجه به اینکه مطالبه مهریه یک دعوای مالی بوده و رسیدگی بدان در هر کشور متفاوت است لذا پیشنهاد می شود که این مطالبه مهر نیز توسط وکیل در ایران اقدام شود.

اگر شما نیز یکی از هم میهنان مقیم خارج از کشور هستید و بدلیل عدم سازش تمایل به طلاق توافقی داشتید می توانید انجام امور مربوط به طلاق خود در خارج و یا داخل ایران را به وکلای مجرب ما بسپارید. با ما تماس بگیرید و از مشاوره وکلای ما بهره مند شوید.

طلاق توافقی ایرانیان مقیم خارج از کشور
5 (100%) 12 votes

0 دیدگاه

 • سروش
  سروش

  سلام ، همسر من در کانادا تقاضای طلاق داده و من مجبورم مبلغ هنگفتی به وی ماهیانه بپردازم .چون این مبالغ پس از حکم طلاق است آیا میتوانم آنرا از مبلغ مهریه کم کنم یا خیر؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سوال مطرح شده واضح نمی باشد ولی در صورتی که شما هرگونه وجهی را بعد از طلاق به همسر خود پرداخت می کنید. و محکوم به پرداخت مهریه شده اید، می توانید وجهه مورد نظر را بعنوان مهریه یا بخشی از مهریه تلقی کنید. برای راهنمایی بهتر می توانید در مجموعه ره جویان حاضر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.