طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی

وکیل خانواده

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021)
{ سی خط ویژه }

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد یا اصطلاحاً نامزدی چگونه است؟ این سوال برای کسانی که در این دوران هستند و گاهاً به جدایی و طلاق فکر می کنند بسیار مهم است. اگر منظور از دوران عقد عدم رابطه زناشویی بین زوجین باشد رویه و رویکرد دادگاههای خانواده در تهران بدین شکل است که زوجه باید گواهی بکارت از سوی پزشکی قانونی جهت اثبات باکره بودن خود ارائه دهد و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی این گواهی در رأی دادگاه تاثیرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است که گواهی بکارت در برخی از شعب دادگاههای خانواده در دیگر شهرهای کشور اخذ نمی شود و صرف اینکه زوجین به عدم نزدیکی و رابطه زناشویی اقرارکنند، کافی می باشد.

طلاق

نکته:

پس از صدور رأی دادگاه مبنی بر عدم امکان سازش در صورتیکه زوجه باکره باشد اولاً پس از ثبت طلاق در دفترخانه زن حق مطالبه مهریه بخشیده شده را ندارد و ثانیاً طرفین بعد از ثبت طلاق با مراجعه به یکی از ادارات ثبت احوال می توانند تقاضای شناسنامه جدید که نام همسر سابق در آن درج نشده باشد را نمایند.

مهریه و طلاق توافقی در دوران عقد

در طلاق توافقی در دوران عقد یکی از مسائلی که حائز اهمیت است و زوجین باید در مورد آن به توافق رسیده باشد مهریه و نحوه مطالبه آن است. بدلیل عدم رابطه زناشویی و باکره بودن زوجه در هنگام ثبت هرگونه طلاق از جمله طلاق توافقی در دوران عقد، مهریه نصف مهری که در سند نکاحیه قید شده است به زوجه تعلق می گیرد. این بدان معنی است که از لحاظ قانونی و شرعی در صورتی که زن باکره باشد مستحق نصف مهریه خواهد بود. اگر زن در حالیکه باکره است قبل از طلاق تمام مهریه خود را دریافت کرده باشد، در زمان طلاق باید نصف آن را به شوهر بازگرداند. اگر این ازدواج، ازدواج دوم زن از ابتدا باکره نبوده باشد. در این صورت اگر بین زوجین نزدیکی انجام شده باشد، مرد باید مهریه زن را کامل بپردازد. معمولا در این مورد بین زوجین اختلاف ایجاد می شود ولی طبق شرع اسلام اگر زن قسم بخورد که رابطه زناشویی داشته اند حکم به نفع زن صادر می شود. ولی زوجین می توانند بر پرداخت و دریافت کل مهریه نیز به توافق برسند یا اینکه حتی زن می تواند در طلاق توافقی همان نصف مهریه خود را نیز ببخشد و دادگاه نیز طبق توافق طرفین رای خود را صادر خواهد کرد.

مدارک طلاق توافقی در دوران عقد

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجام مراحل طلاق توافقی در دوران عقد آماده کرده و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل خود ارائه نمایند.

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
 • اصل شناسنامه زوج (مرد)
 • اصل شناسنامه زوجه (زن)
 • کپی کارت ملی زوجین
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد)
 • وکالت نامه محضری طلاق (درصورتیکه حق طلاق با زن باشد)
 • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و ….
 • نظر واحد مشاوره خانواده دادگاه

گواهی بکارت و طلاق توافقی در دوران عقد

اگر زوجه ادعا کند که باکره است و حتی زوج نیز این ادعا را قبول داشته باشد، رویکرد برخی از دادگاه های خانواده در تهران بدین صورت است که زوجه را جهت معاینه پزشکی به مراکز پزشکی قانونی معرفی خواهند کرد.

دلیل این امر این است که پس از صدور رای طلاق توافقی اگر زوجه دوشیزه باشد بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد و همچنین زوجین می توانند بعد ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال تقاضای شناسنامه جدیدی کنند که نام همسر سابق در آن قید نشده باشد. با توجه به این موضوع امکان دارد که زوجین تمایل داشته باشند که در ازدواج بعدی، ازدواج قبلی خود را کتمان کنند. به همین دلیل دادگاه زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کند.

با توجه به همین مسائل و نکته هاست که توصیه می شود برای انجام مراحل طلاق توافقی از وکیل خانواده گروه وکلای پایه یک دادگستری جویان عدالت راهنمایی گرفته شود.

طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی
5 (100%) 15 votes

10 دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام. من دوستی دارم که عقد کرده هستش و میخواد توافقی جدا بشه.الان تمام مراحل رو رفتن و دادگاه نامه داده که باید بره پزشکی قانونی برای معاینه چون زیر یک سقف نرفتند. اما دوست من قبل از ازدواجش رابطه داشته و کسی این رو نمیدونه.نه خانوادش نه خوده این اقایی که الان همسرشه و میخواد جدا بشه. ایا راهی هست که پزشک قانونی نره ؟ یااینکه اگه بره چه چیزی رو ذکر میکنن تو نتیجه و به دادگاه میدن؟ یا اگه این اقا که شوهرشه میتونه ازش شکایت کنه و کاری انجام بده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، با توجه به ادعای ایشان دائر بر اینکه باکره هستند. دادگاه ایشان را به پزشکی قانونی معرفی تا گواهی را اخذ نمایند. پزشکی قانونی نیز باکره بودن یا عدم آن را به دادگاه اعلام می نمایند ضمن اینکه در دادگاه خانواده از این حیث برای ایشان مشکلی پیش نمی آید. درخصوص دیگر موضوعات نیز با توجه به طولانی بودن بحث به دوستتان اعلام نمایید با دفتر تماس بگیرند.

 • ساناز
  ساناز

  سلام وقت بخیر . من تویه مراحل اول طلاق توافقی تویه دوران عقدم هستم
  سوالی که ازتون دارم.. مشاوره جلسه اول صحبتای منو یاداشت کرد و در اخر گفت جلسه بعد فقط زوج باید بیاد . طلاق توافقی هستش ولی همسرم نمیخواد کوتاه بیاد که مثلا خودشو اصلاح میکنه ! من از حرفام کوتاه نیام مشکلی پیش نمیاد ؟ عدم سازش ثبت میکنن؟؟؟ اینم اضافه کنم باکره هستم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مرحله مشاوره جهت بررسی این موضوع است که اگر امکان سازش بین طرفین وجود داشته باشد، این موضوع انجام شود و نهایتاً اگر طرفین سازش نکنند مرکز مشاوره عدم سازش را گواهی می کنند.

 • فدعمی
  فدعمی

  وقتتون بخیر…بنده عقد کردم و باکرگی ام رو از دست دادم در دوران عقد.الان میخوایم طلاق توافقی بگیریم…پزشک قانونی آیا فقط گواهی مبنی بر باکره نبودن میده یا تاریخ اخرین نزدیکی رو هم مینویسه در گواهی؟ چون من و همسرم پنهان از خانواده ها دو ماهِ اولِ دوره متارکه با هم رابطه داشتیم و از دیدار اون دورانمون پدرم اصلا نباید مطلع بشه.ممنون میشم پاسخ بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پزشکی قانونی به زمان انجام رابطه زناشویی هیچ اشاره ای نمی کند و فقط درخصوص اینکه فرد باکره است یا نه؟! اظهار نظر می نماید.

 • Kosar
  Kosar

  سلام. من الان چند مدته که دارم طلاق توافقی میگیریم پسره باید بره امضا بده تا بریم محضر اما هنوز برای پزشک قانونی نگفتن که برم.. امکانش هست که اصلا نگن! توی پزشک قانونی به چه چیزی اشاره میکنند. تاریخ رو هم میگن!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پزشک قانونی صرفاً درخصوص مواردی می باشد که خانم ادعا دارد که هنوز باکره می باشد و نزدیکی واقع نشده است و در صورتی که چنین ادعایی مطرح نباشد اساساً به پزشکی قانونی معرفی نمی گردند و صرفاً آزمایش بارداری انجام میگردد.

 • علی
  علی

  سلام ببخشید ازمایشی در پزشکی قانونی یا جاهای دیکه مبنی بر نزدیکی از مقعد وجود داره؟اگه هست باید از دادگاه نامه گرفت یا همینجوری قبول میکنن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   انجام این ازمایش منوط به شکایت کیفری و وجود ادله دائر بر وقوع جرم و تشخیص قاضی در این خصوص می باشد

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من سال ۹۶ازدواج کردم و خانم در مهرنامه گفته مدرک دیپلم و شغل خانه دار ولی بدون اجازه من مشغول به کار هست ما فقط سه ماه همدیگرو دیدیم و خانمم باکره هست و از اول سال ۹۷ندیدمش الان بدون هیچ دلیلی حاظر به زندگی نیست و چند نفر و حتی خودش در مدتی که باهام بودیم اعتراف کرد قصد ازدواج نداشتم آیا این عقد باطل هست؟من قبل از عقد حتی با خانمم به دکتر مغزو اعصاب رفتیم بهش گفتم من بیماری ام اس دارم میتونی با من ازدواج نکنی.ایا این ازدواج به هدف کلاهبرداری انجام شده؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عقد نکاح به راحتی باطل نمی شود و اینکه ایشان قصد ازدواج نداشته دلیلی بر باطل بودن عقد نکاح نیست و کلاهبرداری هم صورت نگرفته است.

 • ...
  ...

  سلام اگر کسی در دوران عقدبصورت توافقی با بخشیدن مهریه طلاق بگیرد آیا باز هم گواهی سلامت لازم است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر نیاز به چنین گواهی نیست اما اگر همین خانم پس از طلاق و گذاشتن عده طلاق که ۴ ماه و ۱۰ روز است اقدام به این که اسم همسر سابقش را از شناسنامه حذف کند نیاز به گواهی سلامت بکارت دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.