شهادت دروغ

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

 شهادت دروغ

شهادت دروغ یا شهادت کذب از جمله جرایم کیفری می باشد و بدان معناست که شخصی در دادگاه یا نزد مقامات رسمی در مورد موضوعی، مطالب کذب و دروغی عنوان نماید، این عمل وی شهادت دروغ یا شهادت کذب محسوب می شود. همچنین پس گرفتن شهادت به این معنا که اگر فردی که شهادت داده است خود مدعی شود که به دروغ شهادت داده است مشمول عنوان شهادت کذب می شود مطابق ماده ۶۵۰ از کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد، به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

شهادت کذب

مجازات شهادت دروغ

مجازات شهادت دروغ در ماده ۲۰۱ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری نیز آمده است؛ در مواردی که دادگاه از شهود مطلعین درخواست ادای شهادت و یا اطلاع کند و بعد معلوم شود که خلاف واقع شهادت داده‌اند اعم از این که به نفع یا ضرر یکی از طرفین دعوا باشد علاوه بر مجازات شهادت دروغ، چنانچه شهادت خلاف واقع آنان موجب وارد آمدن خسارتی شده باشد به تأدیه آن نیز محکوم خواهند شد.

مجازات شهادت دروغ در دادگاه 

مجازات سوگند و شهادت دروغ در دادگاه طبق ماده 649 قانون مجازات اسلامی مجازات سوگند دروغ توسط شخص در دادگاه و نزد مقامات رسمی، محکومیت به شش ماه تا دو سال حبس است.

شهادت دروغ در کلانتری

شهادت دروغ در کلانتری با توجه به اینکه ماده 649 قانون مجازات اسلامی صرفا به شهادت دروغ در دادگاه اشاره کرده، در نتیجه شهادت کذب در کلانتری را شامل نمی شود یعنی اگر فردی در کلانتری شهادت دروغ داده باشد به شهادت کذب محسوب نمی شود.

آثار شهادت دروغ

۱- شهادت دروغ موجب حکم است و هر حکمی که بر این اساس صادر شود، بلااثر است.

۲-  در شهادت کذب هرگاه کسی سبب ورود خسارت شود، باید آن را جبران کند.یعنی شهود باید خسارت زیان‌دیده را جبران کنند.

۳- در امور کیفری یکی از جهات درخواست تجدید نظر دروغ بودن شهادت شهود است.

۴-  چنانچه شاهد پس از اتیان سوگند شهادت دروغ بدهد با احراز این موضوع برای دادگاه، مجازات سوگند و شهادت دروغ قابل جمع است. همچنین اگر شهادت دروغ در مورد حدود، قصاص یا دیات باشد، قاعده جمع مجازات‌ها اعمال می‌شود.

اثبات شهادت دروغ

در ماده 178 ق.م. اسلامی « در شهادت شرعی نباید علم به خلاف مفاد شهادت وجود داشته باشد، پس اینجا علم قاضی باعث می شود که شهادت مورد قبول قرار نگیرد و مثلاً شهادت کذب تشخیص داده شود. در ماده 197 برای احراز اینکه شهادت شرعی است یا نه، قاضی تا 10 روز زمان صرف می نماید و فرصت دارد . علی ایحال برای اینکه شهادت دروغ اثبات شود باید اولاً، برای قاضی رسیدگی کننده ، محرز شود که شخصی که شهادت داده است امری را به دروغ بیان نموده است و یا اتهامی را به کسی نسبت داده است و حتی ممکن است خود شاهد از شهادتش برگردد و بیان کند که ؛ «دروغ گفته بوده است» و نیز غیر عادل بودن شاهد اثبات شود و افراد دیگری که از شهود عادل محسوب می شوند بعداً اظهار نمایند که شاهد اول دروغ گفته است.

مزایای استفاده از وکیل در شکایت از شهادت دروغ

معمولاً موضوع شکایت از شهادت دروغ هنگامی پیش می آید که، به استناد چنین شهادت کذبی، اتهامی به کسی نسبت داده شده و یا حقی را از شخصی سلب نموده و یا حق را بر ذمه دیگری ثابت نمایند، فلذا لزوم رسیدگی بهتر و پیگیری جدی تر ضروری است که طرح شکایتی در خور و پیگیری از ناحیه وکیلی متبحر که با بیانی قدرتمند و استدلالی مناسب و مستند به قوانین می تواند در احقاق حق شاکی مؤثر واقع گردد.

نمونه شکوائیه شهادت دروغ

باسلام احتراماً بدینوسیله به استحضار می رساند، آقای ………………… طی مدارک پیوست در پرونده کلاسه ……….. در تاریخ …………… که فیمابین بنده و اقای …………… در جریان بود اظهار به شهادت دروغ نموده است، به طوریکه در پرونده شهادت کذب ایشان باعث شد تا حقوق حقه بنده مورد خدشه قرار گیرد و دلیلی که برای اثبات ادعایم دارم این است که نامبرده در تاریخ ……………. در حضور سه نفر اظهار نمود که دروغ گفته است.

شهود بنام آقایان 1- ………. 2- ………… 3- …………. در صورت صلاحدید حاضر به ادای شهادت و بیان اظهارات می باشند. فلذا از محضر دادستان محترم خواهشمندم دستور فرمائید تا به اتهام ایشان طبق ماده 650 قانون مجازات اسلامی رسیدگی گردد.
با تشکر- امضاء

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن 02177947264 با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4.8/5 - (28 امتیاز)

10 دیدگاه

 • شمس الدین
  شمس الدین

  با عرض سلام وخسته نباشید ،اینجانب حدودا سه سال پیش یک پرونده در دادگاه با شخصی که مدرک سفته از او داشتم تشکیل شده بود و پس از چند مدت نسبتا طولانی حکم صادر شد و رای به پرداخت وجه سفته ها دیرکرد صادر شد ،محکوم علیه چند بار اعتراض و شکایت کرد چیزی اثبات نشد حال بعد سه سال ابلاغیه آمده که دوباره از من شاکی شده به استناد شهود ،عرض ام این بود که اگه شاهد داشته چرا اون موقع رو نکرده بعد از سه سال از کجا آورده واینکه بدونه هیچ مدرک چگونه دادگاه دادخواست نوازش قبول کرده .در پایان عرایض ام من باید چگونه کذب بودن شکایت و شهود و اثبات کنم ،ممنون وسپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مسلما در این مورد تصمیم قاضی موثر است و اگر قاضی بدوی رای علیه شما صادر نماید شما حق تجدید نظرخواهی دارید و اگر شهودش دروغین باشد ,شما باید انها را جرح نمایید(یعنی ایراد قانونی و اساسی به انها وارد نمایید)بهتر است از وکیل خبره در اثبات ادعای خود استفاده نمایید .

 • میرطاهر
  میرطاهر

  باسلام.شهود دردادگاه شهادت دادند و قسم خوردند که من یکسال است ترک منزل کرده ام و نفقه ایی پرداخت ننموده ام.دادگاه رای قطعی داد که نفقه پرداخت کرده ام و ترک منزل نکرده ام.برای شکایت ازشهود چگونه اقدام نمایم
  بسیارممنون از بذل توجهتان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مستندبه رائ قطعی تان می توانید ازشهود به اتهام شهادت کذب شکایت کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مستندبه رائ قطعی تان می توانید ازشهود به اتهام شهادت کذب شکایت کنید.

 • داود عادل
  داود عادل

  سلام بنده از عموی خودم زمین خریدم و اثر انگشت دارد بنده زمین خودم را طبق قولنامه چهار دیواری کردم از من شکایت تصرف عدوانی کرده و من اقرار کردم به رای تجدید نظر دادم و دوباره شکایت کیفری کرده تخریب درخت و رای اناطه صادر شده و طبق شهود ۲ نفر از ذینفع خودشان در کلانتری شهادت دروغ دادن بنده چطوری شکایت کنم تا حقم ضایع نشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، باید منتظر تصمیم دادگاه تجدیدنظر باشید و همچنین می توانید علیه شهود شکایت شهادت کذب مطرح نمایید.

 • مارینا نطاق
  مارینا نطاق

  سلام.مدیریت اپارتمان ما بزور وارد پارکینگ بنده شد ودربرابر درخواست محترمانه من مبنی ب خروج از پارکینگ منو مورد تهاجم وتوهین کلامی وتهدید قرار داد وسرعت ماشینشو زیاد کرد وبسمت من حمله کرد.اگ فرار نکرده بودم قطعا کمترین اییب شکستن زانوهام بود.چندنفرم شاهد بودن ولی فک نکنم شهادت بدن.شکایت کردم.بااین وجود چیکارباید بکنم ک حقم ضایع نشه

 • غلام عباس نظری موسوی
  غلام عباس نظری موسوی

  سلام خانمی همکار همسرم در پی تقاضای طلاق مبنی بر سو،رفتار بنده (زوج)در تحقیقات کلانتری اظهارات کذب و خلاف واقع داده ورای بر علیه بنده صادر شده ولی قطعی نیست ایا میتوانم در دادسرا بر علیه این خانم شکواییه تنظیم کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چون رای بر پذیرش خواسته صادر شده خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.