نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزندان

3.6/5 - (86 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا ۷ سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا ۱۸ سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن ۱۸ سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا ۶ ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده از ۳ ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی اسبق از ۳ ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ میزان حداکثر مجازات را تا ۶ ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن ۱۸ سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن ۱۸ سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا ۶ ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده از ۳ ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی اسبق از ۳ ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال ۱۳۹۱ میزان حداکثر مجازات را تا ۶ ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده ۱۹۸ قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده ۱۱۹۹ قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای ۱۸ سال

نفقه فرزندان بالای ۱۸ سال عبارتست از ذکور تا ۱۸ سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از ۱۸ سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

نفقه فرزندان بالای 18 سال

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حوا رضوی
  حوا رضوی

  سلام روز بخیر
  من وقتی دخترم یک سالش بود جدا شدم و الان کلاس اول
  و هیچ هزینه ای از طرف پدرش پرداخت نمیشه
  با توجه به اینکه توی طلاق نامه ذکر شده که ماهی دو میلیون تومان باید پرداخت کنه
  با وجود شرایط مالی خیلی بدی که من و دخترم داریم ولی
  من تا بحال به جایی شکایت نکردم
  الان چطور میتونم طرح شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله شما می توانید دادخواست نفقه فرزند را در دادگاه خانواده طرح نمایید

 • سعادت
  سعادت

  سلام وقتتون بخیر
  من درحال انجام طلاق هستم چهار ماهه قانونا حضانت بچه ها به عهده من (مادر)هستش.ولی پدرشون هیچ پولی به عنوان نفقه پرداخت نکرده حالا من باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به دفتر خدمات الکترونیک مراجعه کرده و با استناد به حکم حضانت دادخواست مطالبه نفقه فرزند بدهید

 • زین
  زین

  سلام یکساله از پدرم شکایت کردم بابت نفقه کارشناس مبلغ ماهانه نقفه رو تعیین کرد الان پرونده من مختومه شده و هشت میلیون فقط به بهم داد و ماهانه هیچی پراخت نشد
  الان باز به من گفتن باید واسه سال جدید دادخواست بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر در دادخواست سابق میزان ماهیانه نفقه تعیین شده باشد در همان مبنا می توانید از اجرای احکام ادامه عملیات اجرایی را تقاضا نمایید و اگر میزان آن را قبول ندارید می توانید دادخواست تعدیل نفقه را مطرح نمایید

 • امیر
  امیر

  باسلام من یه پسر دارم ۶سالشه و حضانت با مادرشه من ۴سال پرداخت نکردم بعد۴سال یکجاپرداخت گرفتم .الان دادگاه ماهی ۱تومن درنظرگرفته هرچند ماه ۱ماه بچه پیش منه تواین یک ماه هم ک بچه پیش منه باید نفقه پرداخت بشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در این وضعیت هزینه های فرزند بر عهده شماست و نیازی نیست که این هزینه ها را به مادر پرداخت نمایید

 • محمد حسن
  محمد حسن

  سلام .نفقه توافقی۵۰درصدی دخترم میتونم کمش کنم چون خیلی سنگین شده و توان پرداخت آن را ندارم. در سال ۱۴۰۲ باید مبلغ ۲ملیون ۵۰۰ بدم.منم یک کارگرم با حقوق ۱۲ملیون تومانی و مخارج زندگی ک از اول دارم درستش میکنم.با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما باید دادخواست تعدیل نفقه را به مرجع تعیین کننده نفقه تقدیم کنید

 • هلیا
  هلیا

  سلام دختر ۲۲ ساله دانشجوی مقطع کارشناسی هستم در دانشگاه شهر دیگری تحصیل میکنم و در خوابگاه سکونت دارم (با خانواده زندگی نمیکنم). پدرم هیچ پولی برام واریز نمیکنه بخاطر همین مجبور شدم خودم جایی کار کنم. آیا با این شرایط نفقه من به عهده پدرم هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید مطالبه نفقه مطرح نمایید

 • شهرزاد
  شهرزاد

  طلاق با وکالت درطلاق .. با وجود دختر ۳ ساله ک کنار درود برشما .مادر زندگی میکند و مادرخودش مستطیع نیست .آیا نفقه را پدر باید پرداخت کنه ؟ اونم توانایی نداره اونوقت نفقه برعهده ی کیست ؟ چگونه مطالبه نفقه فرزندکنیم ؟ همزمان با دادخواست طلاق میشه یا اول باید تکلیف حضانت فرزندمشخص بشه بعد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قانوناً پرداخت نفقه برعهده پدر است هرچند فرزند با مادر زندگی کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قانوناً پرداخت نفقه برعهده پدر است هرچند فرزند با مادر زندگی کند

 • احمدی
  احمدی

  سلام وقت بخیر
  من یکسال هست که از پدرم بابت نفقه شکایت کردم میخواستم بدونم از زمانی که شکایت کردم نفقه به من تعلق خواهد گرفت ؟ (یکسال رو کامل باید بده؟ )

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   خیر نفقه اقارب منوط به توانایی مالی پدر است و از زمانی که دادگاه حکم صادر میکند به شما تعلق میکیرد.

 • مرسانا
  مرسانا

  سلام من خانمی ۳۰ ساله هستم چند سال است که از همسرم جداشدم و دختر ۹ ساله ام پیش منو همسر دومم زندگی میکنه.پدرش هیچ خرجی بهش نمیده،هیچوقت سراغش رو هم نگرفته.مام نمیدونیم کجاست اصلا.ایا دخترم میتونه تو همین شهر شکایت کنه و درخواست نفقه بده و موفق بشیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   چنانچه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست مطالبه نفقه را ثبت نماید به ایشان ابلاغ میشود.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /

  مشاوره تلفنی رایگان