نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزند

وکیل خانواده

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.

11 دیدگاه

 • امین افرایی نیت
  امین افرایی نیت

  با سلام. نفقه فرزند به چه صورت می باشد؟ حقوق پدر ۴ میلیون تومن می باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تعیین نفقه با دستور قاضی دادگاه و به توسط کارشناس انجام میشود و نفقه طفل با توجه به محل سکونت و محل زندگی اش تعیین می گردد و ممکن است حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تعیین شود .

 • نيلوفر
  نيلوفر

  سلام شوهر من حدود دوسال پيش از زن اولش جداشده و به بچه داره كه حضانتش با مادرشه ماهي ١٠٠ تومن بابت نفقه واريز ميكنه شوهرم توي طلاق نامه هم ثبت شده كه ماهي ١٠٠ تومن.الان زن اولش فهميده ما ازدواج كرديم ميگه كه ميخاد بره نفقه بچه رو زياد كنه ميخاستم بدونم امكان همچين كاري هست يانه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام ، با توجه به یک سری المان ها مانند نرخ شاخصه تورم نسبت به سالی که حکم نفقه فرزند صادر شده ، وضعیت مالی پدر و … قاضی می تواند میزان نفقه معینه را افزایش دهد .

  • دانیال
   دانیال

   هه ۱۰۰تومن؟ از حق اون بچه نزنید خانوم عزیز! پدرشو‌که صاحب شدید پولشو دیگه صاحب نشید!

 • غزاله
  غزاله

  اینکه گفتید نفقه اناث تا زمانی که ازدوج نکرده باشد به عهده پدر است مستند به کدام ماده قانونی است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طبق ماده ۱۱۹۶در مطالبه بین اقارب فقط اقارب نسبی در خط عمودی اعم از صعودی یا نزولی ملزم به انقاق یکدیگرند .
   طبق ماده ۱۱۹۹نفقه اولاد بر عهده پدر است .

 • هانیه
  هانیه

  سلام من ۱۸سالمه و اگ برم دادگاه میتونم هم از مادر و هم از پرد درخواست نفقه کنم؟
  اونا طلاق توافقی داشتن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما فقط می توانید از پدرتان درخواست نفقه نمایید چون واجب النفقه محسوب می شوید .

 • حسینی
  حسینی

  سلام پدر بزرگ من قیم دختر عمو یم هست .درامد بازنشستگی او, ماهی یک ملیون شصت هزار تومان است که از این مبلغ سیصد هزار تومان هر ماه به حساب این دختر عموم واریز می شود .الان به خاطر شکسن لنگش حدود چهار ماه ایزیلایف میشود و قدرت حرکت ندارد دو هفته ست در بیمارستان به خاطر عفونت ریه بستری شده و هزینه داور و بستری اون خیلی بشتر از این درامد هست .دختر عمویم ۲۰ سالم شکایت تعدیل نفقه کرده میتونید راهنمایی کنید ما باید چه کار کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با توجه به اینکه عموی شما مشکلات زیادی دارد,باید این دفاعیات را طی لایحه ای به دادگاه اعلام نماید و تصمییم را در این خصوص قاضی خواهد گرفت.

 • نرگس
  نرگس

  سلام وقت بنده دختر بیست و یک ساله ای هستم که ازدواج نکرده ام پدرم بعد از طلاق از مادرم تا این زمان هیچ مبلغی برای نفقه من پرداخت نکرده است.ایا امکان دارد خودم درخواست نفقه بدهم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نفقه ایام گذشته شما قابل مطالبه نیست ولیکن نفقه جاری شما توسط دادگاه تعیین می شود و قابل دریافت است

 • احسان
  احسان

  با سلام. کارمند شرکتی خصوصی با حقوق مطابق قانون کارم. در حال حاظر در حال پرداخت مهریه خانم به صورت هر شش ماه یک سکه هستم. خانم جهت دریافت نفقه خودش و فرزند سه ساله مشترک درخواست نفقه داده. که البته خودش تمکین هم نداشته مدت دو سال گذشته. کارشناس برا بچه یک میلیون و سیصد هزار و برا خودش ششصد هزار نفقه تعیین کرده که معادل کل درآمد من میشه. خواهشا راهنمایی بفرمایید با توجه به محدود بودن درآمد من با این موضوع چگونه برخورد میشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.به اجرای احکام اعلام کنیدکه کارمند هستیدومطابق قانون اجرای احکام مدنی یک چهارم ازحقوق شمابایدکسرشود( بواسطه متاهل بودن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.