نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزندان

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

نفقه فرزندان بالای 18 سال

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.

4/5 - (51 امتیاز)

مطالب مرتبط

178 دیدگاه

 • صبا
  صبا

  سلام
  من دخترم و ۱۸سالمه در حال تصیل و رفتن به پایه دوازدهم هستم نفقه یکساله دریافت میکنم حدود ۱/۵ ولی کنه و اینکه پدرم منو از خونه انداخته بیرون میخواستم بدونم میتونم جدا از نفقه در دادگاه درخواست پول پیش و کرایه خانه کنم؟ جایی برای ماندن ندارم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، شما برعلیه پدرتان اقدام کنید ، تا از طریق دادگاه ملزم به تهیه مسکن برای شما گردد

 • ایلیا
  ایلیا

  سلام خسته نباشید
  من در سال ۹۰ از همسرم جدا شدم
  دارای یک فرزند پسر هستم
  تا حالا نفقه برای پسرم دریافت نکرده ام
  میخواستم بدونم نفقه این چند سال تعلق میگیره یا از زمانی که اقدام کردم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، اگر در زمان طلاق بابت پرداخت نفقه فرزند مبلغی تعیین و مکتوب گردیده باشه ، شما میتوانید از آن تاریخ ، مبلغ را مطالبه کنید ، در غیر اینصورت از تاریخ اقدام ، نفقه قابل مطالبه است

 • Yasamin mobasheri
  Yasamin mobasheri

  سلام..من ۲۳سالمه و ماهیانه از پدرم نفقه دریافت میکنم …اگر جایی بیمه بشم برای شغل نفقم قطع میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، اگر خانم باشید ، اشتغال مانع پرداخت نفقه نیست

 • علیرضا
  علیرضا

  باسلام من یک پسر ۲۶ ساله هستم و از نااحیه ی دست راست دچار معلولیت هستم و کارت معلولیت دارم و از کودکی تا الان تحت پوشش بهزیستی بودم و مخارج تحصیلم توسط بهزیستی پرداخت شده ولی پدرم از نظر مالی مشکلی ندارد هم حساب بانکی و هم دو ملک دارد اما هیچ کمک مالی بمن نمیکندفقط در حد غذایی که در خانه اش میخورم مجبورم میکند که برو کارکن و بعد از ضربه ای که به سرم وارد کرد دچار بیماری صرع شده ام و داروی این بیماری را مصرف میکنم ولی اون موقع بخاطر ابرویم شکایتی ازش نکردم و جدیدا حتی تهدید میکند که خرج غذای من راهم قطع میکند ایا میتونم برای حقم اقدامی کنم شاهدانم فقط مادر و خواهرم است ولی نمیخوام زندگی انها به مشکل بخورد چطور میتوانم اقدام کنم و حقم را بگیرم و اون را اثبات کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، با توجه به وضعیت جسمی شما ، و همچنین تمکن پدر ، پدر موظف است هزینه زندگی شما را پرداخت کند ، شما میتوانید نسبت به مطالبه نفقه ( هزینه زندگی ) را از طریق مراجع قضایی اقدام کنید

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من نفقه رو اسفند درخواست دادم اما با تجدیدنظر و اینا خرداد ماه رای اومده
  میخواستم بدونم از اسفند ماه که درخواست دادم نفقه میدن یا خرداد ماه
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از تاریخی که درخواست دادین و قاضی پذیرفته است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از تاریخی که درخواست داده اید و قاضی پذیرفته است تعلق می گیرد..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از تاریخی که درخواست داده اید و قاضی پذیرفته است تعلق می گیرد..

 • نازنین
  نازنین

  سلام من از همسرم دوساله جدا شدم و یک دختر هفت ساله دارم الان یک ساله که همسر سابقم نفقه پرداخت نمیکند و حتی در دادگاه مکتوب برای نفقه نوشته شده دو میلیون باید پرداخت کند و من الان ازدواج کردم ایا ازدواج من مانع نفقه دخترم میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر

 • هدیه
  هدیه

  سلام من ۲۳سالمه و دخترم،از وقتی ک بدنیا اومدم بعدچندروزمنوبه فرزندخوندگی قبول کردن واما ۵ساله بنابه دلایلی شناسنامم برگشته به اسم خونواده اصلیم ک ولم کردن میتونم ازپدرم درخواست نفقه کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • زهرا
  زهرا

  سلام. بنده بابت نفقه فرزند مشترک توافقی قید کردیم ولی پرداخت نشده. طلاق در مشهد انجام شد ولی همسر سابق ساکن شیراز هستند. برای نفقه از دادگاه مشهد اقدام کردم ولی رای به عدم صلاحیت خود داد و پرونده مرجوع شد به شیراز. مجددا از شیراز مرجوع شده به مشهد و گفته چون طلاق در مشهد انجام شده تصمیمات دیگر هم با همان دادگاهه. الان پرونده مثل اینکه رفته به دیوان عالی. چهار ماه میگذره و من نمی دونم الان باید چیکار کنم؟ممنون میشم بفرمایید پیش رو چی دارم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دادگاه مشهد صالح است در نهایت منتظر رای دیوان باشید.

 • محمد قاسمی
  محمد قاسمی

  درود و خسته نباشید
  آیا به فرزند معتاد نفقه تعلق میگیره!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله

 • ‌پانیذ
  ‌پانیذ

  سلام وقتتون بخیر باشه.
  من ۲۰سالمه و امسال میرم دانشگاه و دانشگاهم تهرانه و خودم اصفهان
  ماد پدرم جدا شدن و من با مادرم زندگی میکردم از اول
  پدرم ماهیانه ۲میلیون میفرسته
  ایا راهی هست که از طریق قانونی حداقل هزینه خوابگاه و دانشگاهمو بپردازه
  چون من تویه این خونه ای که زندگی میکنم با مادر بزرگم هستیم و در واقع خونه مادرم نیست و خیلی شرایط سختی دارم نیاز دارم جدا زندگی کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید دادخواست مطالبه نفقه نمایید.

 • پرستو ایزدی
  پرستو ایزدی

  سلام من دو سال از همسرم جدا شدم یه دختر ۱۸ سال دارم با یک پسر ۱۳ سال ماهی یک تومن خرجی میریزه همسر سابقم که کفاف هیچی بچه ها رو نمیده میخواستم ببینم میتونم شکایت کنم بگم این خرج کمه بیشتر بده ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بابت نفقه فرزندان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /

  مشاوره تلفنی رایگان