نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزندان

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

نفقه فرزندان بالای 18 سال

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.

3.8/5 - (64 امتیاز)

مطالب مرتبط

454 دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام من نزدیک۴ماه ک خونه پدرم هستم و شوهرم یارانه ی پسرم رو نمیده میخوام بدونم نفقه ی من با پسرم چقدر میشود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورتیکه ناشزه نباشید . میزان نفقه شما و فرزندتان توسط کارشناس تعیین میگردد

 • لیلا
  لیلا

  سلام من ۳سال است با شخصی عقد موقت کردم وزندگی کردیم باهام و الان دو دختر از ایشان دارم و الان میخوان مارو ترک کنن نفقه بچه ها به عهده پدر است؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله نفقه با پدر است.

 • مینا
  مینا

  باسلام ما سه خواهر به سن های ۲۰و۲۳و۱۰ ساله هستیم پدرم ۲۵ سال هست بیماری روانی اسکیزوفرنی دارد مادرم اقدام به طلاق کرده است سه ماه میشود که از خانه فرار کرده ایم و مادرم درآمدی ندارد وما هیچ کدام در آمدی نداریم وپدرم معلم بازنشسته است ولی فقط یک میلیون تومان حقوق دریافتی دارد ولی پدر بزرگ بنده زنده هستن واکنون بعد از انصراف مادرم از قیم بودن پدرم ایشون قیم پدرم شده اند
  من وخواهرانم می خواهیم درخواست نفقه بدهیم آیا می توانیم نفقه را دریافت کنیم؟ وچقدر طول می کشد تا پرداخت شود؟لطفا پاسخ بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید مطالبه نفقه نمایید بین پنج ماه تا یکسال بستگی به زمانهای رسیدگی شعبه دارد.

 • پروین بهرامی
  پروین بهرامی

  سلام من دخترم و میخوام با ۴ خواهر دیگه م در کنار مادرم زندگی کنم. مادرم جدا شده اما هیچ نمکن مالی نداره. میتونم از پدرم درخواست خونه ای برای زندگی در دادگاه داشته باشم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر تنها می توانید مطالبه نفقه نمایید .

 • Binam
  Binam

  سلام من ۱۹ سالمه و دختر هستم پدرم هزینه تحصیل من رو نداده و من ناچار مشغول به کار بودم و درآمدم رو به حساب مادرم منتقل کردم الان که برای هزینه تحصیل به اون پول نیاز دارم مادرم اون رو خرج کرده و پول رو که حق خودم بوده و کار کردم و دراوردم رو به من نمیده من حق شکایت از اونها رو دارم؟ واینکه والدین میتونن من رو از خونه بیرون کنن و خرج خورد و خوراک من رو ندن ؟در چه صورت قانون این اجازه رو بهشون میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید دادخواست مطالبه ثبت کنید از دفاتر خدمات قضایی الکترونیک.

 • فرید
  فرید

  من پدرم ۳سال داشتم از مادرم طلاق گرفت و هم شناسنامه به اسم پدره خودم دارم هم به اسم پدرناتنیم و از کودمی پدر خودم به من هیچ نفقه ای نداده و مادرمو پدر ناتنیم هم از ۱۸سالگی به بعد هیچ پولی نداده اند.پدرم خارج از کشور است و هر از گاهی می اید و من الان هم باپدر ناتنیم زندگی‌ میکنم و پول نمیدن هیچ اذیتمم می کنن.باید برای گرفتن نفقه از پدر خودم چه کاری انجام دهم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دادخواست نفقه بدهید اگر اموال دارد معرفی کنید تا از انها برداشت شود.

 • د
  د

  سلام،برای دختر ۲۰ ساله ک پدر و مادر بخاطر اعتیاد پدر از هم جداشن آیا ممکنه نفقه به خود دختر برسه و لازم نباشه که نفقه رو به ولی یا سرپرست داد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید حساب معرفی نمایید.

 • Shayan
  Shayan

  سلام من پدرومادرم از هم دوروبر دوساله ک ازهم جدا شدن و پدرم تو این دوسال برای من هیچ نفقه ای نریخته منم تازه ۱۷سالمه ایا میتونم شکایت کنم و این دوسالی ام ک نریخته رو بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تنها می توانید نفقه حال و آینده را مطالبه نمایید.

 • راضیه
  راضیه

  سلام وقت بخیر. پدر من مریض چند سالی در بستر دست و پاش در اثر ورزش ندادن داره کج میشه اون طور که باید شاید بهش رسیدگی نمیشود دو خواهر و دو برادر دارم که تمام امکانات پدرم را استفاده میکنند ولی روزانه پنج دقیقه ورزش به او نمی دهند ؟! برادرم خونه بابام میشیند از مبل تا فرش پرده و… بابام استفاده میکند بدونه اینکه ریالی بابت اجاره پرداخت کند ؟! ایا واقعا قانون حق پدر از اموال خودش برای رفع ضروریات خودش نداریم ؟! لطفا راهماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام برای پدرتان اقدام به نسب قیم کنید .

 • امیر
  امیر

  سلام،آیا به غیرازنفقه مادربچه هامیتواندتقاضای پول زیادی جهت مخارجه دیگربکند،مثلا بعدازچندسال مادربچه هامیخوادازدواج کنه بعدالان میگه یا بچه ها باید باتو زندگی کنن،یا۲۰۰میلیون پول بده واسشون خونه اجاره کنم،آیامیتواندشکایت کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام هزینه نفقه و تهیه مسکن فرزندان را مطالبه نمایید.

 • بیتا عبدی
  بیتا عبدی

  سلام
  من از پدرم نفقه میگرفتم. از مهر امسال برای تدریس رفتم مدرسه
  پدرم نفقه واریز نکرد و ازم شکایت کرده گفته چون میره سر کار یک ریال نفقه نمیدم
  شعبه گفت برو ی مستند قانونی (در وحدت رویه) بیار تا محکوم نشی
  میشه کمکم کنید ؟؟
  ممنون از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام شما از واجب النفقه بودن خارج شدید.

 • پوریا فلاح
  پوریا فلاح

  باسلام.من. ۴سال باهمسرم.جدا زندگی میکنم. آلان نفقه فرزند میخواد ۳ماهم زندان بودم. تصادف هم.کردم. در کما بودم. چون بیکارم. و ندارم. دوباره میرم. زندان. ..در منزل نیست ازمن. تقاضای نفقه خودش رو هم.کرده. مملکت قانون نداره .تمکین میدم به دروغ تو دادگاه میگه میام. ولی نمیاد کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید حکم الزام به تمکین را اجرا نمایید و گواهی کلانتری ارائه دهید ت اثبات شود تمکین نمی کند.

 • وادیزاده
  وادیزاده

  سلام من ۴ سال که جداشدم و ی دختر ۱۴ ساله دارم حزانت بچه با خودمم و قرار شد پدرش نفغه و در هفته پنج شنبه و جمعه بچه رو ببره پیش خودش الان هم زده زیر این حرفها و نفغه بچش نمیده و اخر هفته هم گوشیش خاموش میکنه من باید در مرحل اول کجا برم و چه شکایتی بکنم ممنونونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اجرای حکم راجع به نفقه را از دادگاه بخواهید.

 • پیام
  پیام

  بنده از همسرم جداشدم.دارای ۱فرزند دختر۳ساله هستم. که حضانت فرزند ب عهده مادرش میباشد.نفغه فرزندم هم ب اوهده خود بنده است.آیا مادر میتواند یارانه فرزندهم بگیرد!؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تا ۱۸ سال خیر.

 • مونا
  مونا

  سلام من یه دختره ۱۹ ساله هستم پدر و مادر جدا نشدن و ما ۴ فرزند هستیم که دوتا ی آنها بزرگ و خودشون کار میکنن و یه برادر کوچک تر ۱۲ ساله دارم .و ما همه با هم زیر یه سقف زندگی می‌کنیم که خانه ۳ دانگ ۳دانگ به اسم پدر و مادرم .الان پدرم از پرداخت نفقه به من خودداری میکنه و مامان نمیده من و مادرم دادخواست دادیم .الان رفته شورای حل اختلاف بعد ۱ جلسه صلح وسازش که پدرم شرکت نکرد من فرستادن کارشناسی یه نفره که مبلغ ۳ ميليون تعیین کرد بعد پدرم لایحه گذاشت و اعتراض داد رفت کارشناسی ۳ نفره که مبلغ شد ۲.۵ میلیون بعد پدرم امضا نکرد و منم امضا نکردم هیچ کدوم اعتراض ندادیم منتظر شدم بره پیش قاضی قاضی بدون اینکه پرونده بخونه گفت چون زیر یه سقفید هیچ مبلغی بهت تعلق نمیگیره و من پرونده رد می‌کنم.الان من باید چیکار کنم باید از خونه برم؟؟؟؟تجدید نظر بدم ؟؟؟و اینکه پدرم پزشک ولی کار نمیکنه و ۵ واحد آپارتمان داره که با مادرم ۳ دانگ اگر الان من از واحدی که همه زندگی می‌کنیم برم واحدی که خالی ولی باز سه دانگ سه دانگ قبوله برای نفقه ؟؟یا یک خانه که کامل به اسم مادرم ولی کرج بهتر؟؟من دانشجو ولی الان پدرم هیچ خرجی برای دانشگاه و زندگی به من نمیدن.یا برم یه دادخواست دیگه بدم ولی مبلغ بالا بزنم بره دادگاه ولنجک؟؟؟هیچ مدرک و اثباتی برای حل اختلاف پدرم ارائه نداد و حل اختلاف راحت قبول کرد الان من باید چیکارکنممم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله مجدد دادخواست بدهید با دلایل جدید.در ملک مادرتان زندگی کنید.

 • محمدرضا
  محمدرضا

  سلام
  منو همسرم توافقا طلاق گرفتیم در برگه رای دادگاه حضانت فرزند مادر است و نفقه فرزند با مادر است ایا ایشون می‌تواند ادعای نفقه فرزند کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اگر در رای آمده است خیر.

 • هادی
  هادی

  با سلام
  بنده با همسرم به مشکل خوردیم و از هم جدا شدیم
  آیا جدای نفقه
  هزینه های پوشاک و تحصیلات و جهیزیه فرزند را هم باید بدهم یا شامل همون مبلغ نفقه میشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام همان مبلغ تعیینی است مگر مطالبه شود و توافق نمایید.

 • ثمین
  ثمین

  ماه ۲بارداری شوهرم کتکم زد وازخونه بیرونم کردن ومجبورب اومدن خونه پدرم شدم دوران بارداری خونه پدرم بود شوهرم هیچ نفقه بهم ندادک هیچ وگفتن طلاقت میدم تااینکه پسرم بدنیااومده و۸ماهشه درمدت این ۸ماه هیچ هیچ نفقه ای نفرستاده وطول ۸ماه پدربنده خدام خرج منوپسرم رومیده میخوام بدونم برای نفقه فرزندم شکایت کنم اون ۸ماهی ک بهش نفقه تعلق نگرفته رو دادگاه حق روب فرزندم میده یانه …

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر نفقه گذشته فرزند قابل مطالبه نیست.

 • مهدی
  مهدی

  با سلام
  بنده پسری هستم ۲۴ساله که پدر مادرم ۱۱سال میشه از هم جدا شدن ما پیشه خانواده پدری زندگی میکردیم وتمام خرج ومخارج برادر وخواهرم رو من میدادم ومیدم پدرم مستخدم اموزش وپرورش هست هرچی حقوق میگیره میده به مادرش الان من میتونم شکایت کنم نفقه بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید نفقه حال را مطالبه نمایید نفقه گذشته قابل مطالبه نیست.

 • حاصلی
  حاصلی

  سلام من جدا شدم فرزند دختر دارم چهارده ساله حضانت با من نیست اما بیشتر پیش من زندگی‌میکنه
  برای دخترم پدرش هیچ هزینه ای نمیکنه از جمله پوشاک یا خرید مدرسه کلا انجام نمیده میتونم تقاضای نفقه کنم برای دخترم با توجه به اینکه حضانت با من نیست دخترم خیلی بخاطر خساست پدرش سختی میکشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /

  مشاوره تلفنی رایگان