نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزندان

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

نفقه فرزندان بالای 18 سال

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.


مطالب مرتبط

178 دیدگاه

 • علی
  علی

  با سلام
  در ۶ ماه گذشته همسر سابقم طبق هر سال با درخواست تعدیل نفقه فرزند مشترکمان نفقه را با نظر کارشناس رسمی افزایش میدهد، در حال حاضر شکایتی از من کرده اند مبنی بر اینکه هزینه ترمیم دندان فرزندم را بصورت جدا از نفقه پرداخت کنم درصورتی که کارشناس تعیین نفقه هزینه درمان را نیز در نظریه خود درج و محاسبه کرده است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.نفقه اعم ازخوراک و هزینه های زندگی است.در ارتباط با فرزندتان هم نفقه اقارب محسوب می شود و منوط به توانائی مالی شماست.

 • رضا عباسی
  رضا عباسی

  سلام. همسرم پس از طلاق همراه با فرزندم در تهران ساکن شده اند در حالی که من در کرمان ساکن هستم و شغل و کارم کرمان است. اکنون همسرم دادخواست نفقه فرزندم را در تهران ثبت کرده است. آیا من میتوانم به دلیل سکونت در کرمان اعتراض کنم و او را مجبور کنم دادخواست نفقه را در کرمان ثبت کند؟ با تشکر

 • شادی
  شادی

  سلام من ۳۴ سال دارم، پدر و مادرم من وقتی ۱ سال سن داشتم جدا شدند و حضانت من با مادرم بوده و در طول این ۳۳ سال حتی یک بار هم پدرم یک ریال هم به من نفقه نداده من میخوام شکایت کنم ایا میتونم؟ و اینکه گجا باید اقدام کنم ممنون میشم جواب بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه گذشته فرزند قابل مطالبه نیست

  • عمرالدین روستاخیز
   عمرالدین روستاخیز

   با سلام
   به استناد ماده ۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و همچنین تبصره ۲ ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی در دعاوی خانوادگی مانند نفقه، حضانت فرزند، مهریه و غیره، اقامتگاه زوجه صلاحیت دارد.
   حق نگهدار

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام پرداخت نفقه فرزند دختر تا زمان ازدواج و پسر تا سن ۱۸ سالگی با پدره.
    در صورتی که شرایطش رو دارید از طریق دفاتر خدمات قضایی طرح دعوا نمایید.
    لازم به توضیح اینکه نفقه ایان گذشته شما قابل مطالبه نیست و فقط نفقه آینده رو میتونید درخواست بدید

 • sanastaran88@gmail.com
  sanastaran88@gmail.com

  سلام من ۱۰ساله حضانت دخترم روبعهده دارم ولی الان میخوام درخواست نفقه بچموبدم کجابایدبرم راهنمایی کنیدلطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی.

 • پروایحیایی
  پروایحیایی

  سلام من ۱۶سال پیش طلاق گرفتم.فرزندم دختراست وبعداز ۷سالگی او، حضانت سرپرستی اورااز پدرش ب صورت قانونی گرفتم. الان دخترمن ۱۸سال دارد. طی این سالها پدرش نفقه اورا پرداخت نکرده. درحال حاضرچطور من یادخترم می‌توانیم برای گرفتن نفقه دخترم اقدام کنیم؟ وچه مراحلی لازم است انجام شود؟ باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه گذشته فرزند قابل مطالبه نیست و بشرط مجرد بودن میتونن دادخواست مطالبه نفقه برای آینده بدهند

 • راضیه
  راضیه

  سلام من از همسرم جدا شدم و همسرم محجور هست و درآمدی ندارد دو فرزند دارم که پیش من هستند پدر شوهرم در قید حیات نیس آیا میتوانم از مادر شوهرم نفقه فرزندانم را بگیرم چون حقوق بگیر هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام میخاستم بدونم نفقه دختر ۱۳ساله الان چه مبلغی است ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به نظر کارشناس بستگی داره

 • سارا
  سارا

  سلام من ۱۷ سالمه و پدر و مادرم جدا از هم زندگی میکنن و من هم پیش مادرم
  پدرم نفقه رو ب مادرم میده ولی
  اون نفقه منو خواهرمو بهمون نمیده
  من میتونم نفقه رو جدا کنم ؟ و اینک ب حساب خودم بیاد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله میتونید از شعبه صادرکننده رای تقاضا کنید تا دستور بدن نفقه بحساب خودتون واریز شود.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من به فرزندي قبول شدم و شناسنامم از خانواده الانمه يك روزم بود قبولم كردن و پدر اصليم درخواست نفقه كنم ميدن بهم؟؟چجور اقدام كنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با توجه به اینکه در شناسنامه شما نام پدری ذکر شده که شما را به فرزندخواندگی پذیرفته بنابراین جهت دریافت نفقه قبل از آن نیاز به اثبات رابطه نسبیت میباشد

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام دختر من حضانتش با پدرشه وحضانت به من نمیده حدود یک ساله پیش خودمه دخترم نمیره پیش باباش …باباشم زن
  گرفته چیکار کنم که حضانت‌ ازش بگیرم میگه اگه حضانت‌ بدم نفقه نمیدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به سن دخترتون و مصلحتش از نظر دادگاه داره

 • الی
  الی

  سلام. پدر من از سال ۹۲ ما رو ترک کرده بدون اینکه از مادرم طلاق بگیرن. الان ۴ سال میشه که خرجی من و خواهرم رو نمیده ( و همین طور نفقه ی مادرم رو) و از همون زمان شماره تلفنش رو هم عوض کرده و خانواده پدریم از محل اقامتش اظهار بی اطلاعی می کنند. میشه راهنمایی کنید برای دریافت نفقه آینده در صورتی که در دادگاه حاضر نشه پرونده به چه صورت پیش میره؟ ایشون بازنشسته ی ارتش هست و حقوق خوبی هم داره.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام عدم حضور ایشون در جلسه رسیدگی مانع صدور رای نیست.
   بعد از رای میتونید حقوق ایشون رو توقیف کنید

 • هستی کریمیان
  هستی کریمیان

  سلام
  من دو ساله که از همسر سابقم جدا شدم و یک فرزند مشترک پسر ۱۵ ساله دارم،آیا با توجه به اینکه من مجددا ازدواج کردم میتونم تقاضای نفقه پسرم را بدم.
  لازمه بگم حضانت پسرم با بنده هست.
  اگر پاسختون مثبت هست چه مدارکی مورد نیازه برای درخواست
  سپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر در زمان طلاق نفقه فرزند مشترک رو شما بر عهده نگرفته باشید بله میتوانید.
   مدارک مورد نیاز:شناسنامه خودتون و فرزندتون

 • فریبرز
  فریبرز

  سلام خسته نباشید من فرزنده طلاق هستم درحال حاظر ۲۱سالمه و تازه خدمت سربازی رو تمام کردم از سن ۷سالگی پدر و مادرم از هم جدا شدن و من تا الان هیچ نفقه ای از پدرم دریافت نکردم چون و پدر و مادرم هر دو ازدواج مجدد داشته اند. الان برای کار کردن به سرمایه احتیاج دارم خاستم ببینم میتونم حقمو بگیرم از کی باید بگیرم خاهشن راهنماییم کنین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام مطالبه نفقه ایام گذشته توسط فرزند امکانپذیر نمیباشد.

 • فاطمه
  فاطمه

  فقط اگه پدر و مادر طلاق گرفته باشند میشه که درخواست نفقه داد یا اگه حتی جدا هم نشده باشند میشه؟که برای خرج فرزند،خودش درخواست نفقه بده و پدر مجبور به پرداخت بشه؟

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام
  بعد از طلاق فرزندان از چه سنی میتونه تصمیم بگیرن که پیش کدوم یک از والدین زندگی کنن؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پسر ۱۵ دختر۹

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من ۴ ماهه دادخواست نفقه خودم بچه هام و دادم و کارشناس نظرش و داده برای من ۱۲۰۰ و برای بچه ها نفری ۴۰۰ در صورتی که من خونه پدرم هستم و از همسرم خواستم که برامون خونه تهیه کنه ولی حاضر به این کار نیست حالا من خودم تصمیم دارم مستقل شم و برای خودم خونه ایی تهیه کنم .به نظر شما باید به این مبلغی که کارشناس برای ما در نظر گرفته باید اعتراض کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام میتوانید اعتراض کنید

 • حسن
  حسن

  سلام
  همسرم منزل مشترک را ترک نموده و حاضر به تمکین نمیباشد بنده هم درخواست الزام به تمکین به دادگاه دادم که رأی به نفع بنده صادر شد آیا به همسرم نفقه تعلق میگیرد
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر پرونده اجرایی تشکیل داده باشید و ایشون همچنان از تمکین استنکاف کرده باشن ناشزه محسوب و مستحق دریافت نفقه نخواهند بود

 • علی
  علی

  سلام پسر ۲۱ ساله هستم و مشغول به تحصیل در دانشگاه دولتیم تو یه شهر دیگه حقوق پدرم اون جوری که خودش میگه بعد از کسر مالیات و پول بیمه و قسط وام ماهانه ۱۰ میلیون تومنه به خاطر مشکلات خانوادگی تهدید کرده که به من دیگه پول نمیده میخواستم بدونم که آیا ایشون موظف به پرداخت نفقه به من هست یا خیر و اینکه مبلغ نفقه من با توجه به این که یک برادر ۱۷ ساله دارم تقریبا چقدره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام معمولا برای فرزندان پسر بالای ۱۸ سال حکم به نفقه صادر نمیشه

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام یک سال و نیمه در حال طلاق هستم و رای به دیوان رفته و توو این مدت دختر یازده ساله من پیش من بوده که نفقه دخترم طبق نظر شورای حل اختلاف ۳۰۰تومن بود امروز نظریه وقتش تموم شده و میخوام درخواست کارشناسی بدم که بیشترش کنن مدارک خاصی نیازه؟ چیکار باید بکنم بنظرتون پدر دخترم میتونه نفقه نده و دخترمو ازم بگیره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام میتوانید تعدیل بزنید

 • هادی
  هادی

  سلام من شش ساله از زنم طلاق گرفتم و دو پسر دارم و در این شش سال فرزندانم بامن زندگی میکنن و حضانت فرزندانم با من بوده و زن سابقم بهم پیشنهاد داد که حضانت بچها را به من بده و نفقه هم بده میخواستم بدونم منی که هیچ چیزی ندارم هیچ چیزی به نامم نیست و مطمعنم که نمیتونم نفقه بدم ایا نفقه به من تعلق میگیره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پدر طبق قانون مکلف به پرداخت نفقه فرزندان خود میباشد منتهی در حد توان و وسع خود

 • حمید رضایی
  حمید رضایی

  با سلام من از سایت و اطلاعات موجود در سایت
  بنده پزشک هستم و حدود یک سال نیم است که همسرم با دو فرزند پسرم از منزل رفتن و هم اکنون مجهوالمکان هستند تمام تلفن های من را بلاک کرده که نتوانم تماس بگیرم از طریق اداره ثبت اسناد برای دریافت مهریه کلیه حسابهای بنده را مسدود و برداشت کرده که حدود ۷۰درصد می باشد . ضمنا در دادگاه خانواده برای تمکین از همسرم شکایت کردم که در آن دادگاه خانم بنده محکوم می شود حال پسر ۲۰ ساله ام از من شکایت کرده برای نفقه و خسارات احتمالی ، بنده هیچ اطلاعی از مکان آنها ندارم در صورتی که بنده دو طبقه منزل دارم و در این یک و نیم سال قبل از مسدود کردن شماره های من کلی التماس و خواهش به صورت تلفنی و پیامکی کردم جهت برگشت به منزل ولی متاسفانه هیچ پاسخی دریافت نکردم. آیا با توجه به داشتن دو طبقه منزل و خواستار برگشتن همسرم و فرزندانم هستم و آنها نمی آیند نفقه پسرم با من است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پسر تا ۱۸ سالگی میتونه مطالبه نفقه کنه و بعد از ۱۸ سالگی اگر بدلیل تحصیل و یا شرایط جسمی قادر به کار کردن نباشه میتونه مطالبه نفقه کنه که البته پذیرش اون هم بستگی به نظر قاضی داره

 • mahtabmohammadpur069@gmail.com
  mahtabmohammadpur069@gmail.com

  سلام من دختر ۲۱ ساله هستم از پدرم مادرم غیابی طلاق گرفت نبود الان پیداش شده با ی دختر۵ساله شکایت کردم نیومد دادگاه منو الان فرستادن شهرخودش باید برم میخا ستم ببینم که مبلغی که کارشناس درصورت نبود این اقا برام تایین کرده احتمال داره عوض بشه ؟ و اینکه من سرکار میرم امکان داره بهم تعلق نگیره البته من ن بیمه دارم ن چیزی

 • سودابه
  سودابه

  سلام دخترم ۹سال و نیمشه و شورا براش ۶۵۰نفقه تعیین کرده و الان پدرش نفقشو نمیریزه برگ اجرایی هم دادم میخواستم یدونم بعد این مرحله چیکار باید بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورتی که مال داشته باشه میتونید تقاضای توقیف کنید و یا درخواست جلب نمایید

 • ابراهیم
  ابراهیم

  سلام،اینجانب دارای پسری ۱۳ ساله هستم که حضانتش بامنه و بدلیل کمبود درامد بصورت متوسط خوراک و پوشاک و تحصیلاتش رو مهیا میکنم ،فی الحال همسر سابقم و پسرم بنده رو شکایت کردن و درخواست نفقه دادن،حکم در اینمورد چیست?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام همسر سابق که حقی نسبت به نفقه نداره اما در مورد فرزند مبلغی را بعنوان نفقه در نظر خواهند گرفت

 • عبدی
  عبدی

  سلام نفقه فقط در صورتی که پدر و مادر از هم جدا شده باشن به فرزند پرداخت میشه؟
  پدر و مادر من جدا نشدن ولی پدر من با اینکه توانایی مالیشو داره اصلا هیچ هزینه ای برای من نمیکنه من الان دارم درس میخوانم و به پول احتیاج دارم ولی به من میگه هیچ پولی خرج تو نمیکنم
  من باید چه کار کنم؟ کاری میتونم انجام بدم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر ربطی به طلاق نداره و شما میتونید دادخواست مطالبه نفقه ارائه بدید

 • mhmd
  mhmd

  سلام
  والدینم دوازده سال پیش طلاق گرفتند و نفقه به عهده پدرم بود
  به تازگی درخواست تعدیل نفقه کردیم .الان حدود ۵ ماه است پدرم به دیدن من میاد و پولی هم به حسابم میزد که خرج کنم ولی نمیگفت رو نفقه حساب میشه و هی میگه برم پرونده رو ببندم .الان اگه پرونده رو ببندم میتونم دوباره بازش کنم؟ الان دانشجو ام و تا حداقل ۳ سال باید نفقه بده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نباید پرونده را مختومه کنید

 • ...
  ...

  سلام من یک دختر ۱۶ ساله ام و خواهرم هم ۱۳ سالش است و ما همراه مادرمان زندگی میکنیم
  میخاستم بدونم برای گرفتن نفقه چه اقدامی باید از جانب خودم انجام بدم؟
  لازم به ذکر است که مادرم یک بار این قصیه رو پیگیری کرده و پدرم به دلیل اینکه حضانت رو به مادرم سپرده بود از طریق وکیل نفقه پرداخت نکرد
  ورای دادگاه هم این بود ک چون حضانت با مادرم است نفقه به ما تعلق نمیگیره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حضانت ارتباطی با نفقه نداره مگر اینکه زن در زمان طلاق نفقه فرزندان رو هم قبول کرده باشه که خودش پرداخت کنه در غیر اینصورت نفقه فرزندان با پدره

 • مریم
  مریم

  سلام من از همسرم جدا شدم و یک دختر ۹ ماهه دارم در توافق طلاق نفقه با پدر ذکر شده که ایشون تا بحال نفقه‌ای پرداخت نکردن من می خوام حضانت فرزندم رو پس از ۷ سالگی بگیرم از الان باید اقدام کنم یا اینکه میتونم بعد از چند سال هم اقدام کنم و چطور باید ثابت کنم که ایشون نفقه پرداخت نکردن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بابت نفقه فرزندتون اگر مبلغ مشخص شده درخواست اجرا کنید درغیر اینصورت دادخواست مطالبه نفقه بدید

 • ارام
  ارام

  سلام من ۶ ماه از همسرم حدا شدم پسر بزرگم حصانت با من هست اما پسر ۹ ساله هنوز نه آیا پسر من خودش تو دادگاه اعلام کند که پیش مادر میخوام باشم مشکلی نداره و آیا پدر ازدواج کرده در حال حاص ایا ر من ازدواج کنم پدر نمیتونه حصانت پس بگیره اگر خود پسرم به دادگاه بگه میخوام پیش مادر باشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت درخواست فرزند و تشخیص مصلحت طفل توسط دادگاه حضانت ممکنه به شما داده بشه

 • سپهر
  سپهر

  با سلام .بنده منزل دو طبقه جداگانه بصورت سه دانگ که مهریه همسر بوده و دو فقره یک و نیم دانگ بنام پسران بالغ خود انتقال داده ام .یعنی نیمی از منزل بنام دو پسرانم می باشد .پسر بزرگتر ۲۲ ساله و دانشجو و کوچکتر ۲۰ ساله و امسال دانشجو می شود .و در منزلی که برایشان خریده ام به میل خود با مادرشان جابجا شده اند .با توجه به اینکه یکطبقه از ان منزل را هم کرایهداده اند .فرزندان مطالبه نفقه نموده اند .ایا با توجه به قانون نفقه که کسی مستحق نفقه است که ندار باشد و نتواند بواسطه شغلی درامد کسب کند و هر دو مدرک زبان از اموزشگاه خصوصی هم گرفته اند و هم میناکاری بلندند .ایا می توانند باز هم مطلبه نفقه کنند؟
  م همسرم هم از اخر فروردین که استرداد جهیزیه کرده به همان منزل نقل مکان کرده و اصلا در منزل من حضورنداشته .ایا امکان اخذ اسنشهاد عدم حضور ایشان توسط تحقیق کلانتری می تواند باعث لغو درخواست نفیه ایشان شود؟ ابته در دادگاه حکم عدم تمکین ایشان را گرفته ام و بعد از دو ماه به اجرای احکام ارایه کرده ام .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سوال شمادوقسمت است.نفقه زوجه ونفقه اقازب.نفقه زوجه الزامیست ولی نفقه فرزندمنوط به تمکن شماست.

 • راحله
  راحله

  سلام من از همسرم جدا زندگی میکنم دخترم پنج ماهشه پدرش نفقه رو پرداخت نمیکنه چجوری حکم جلبشو بگیرم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دادخواست مطالبه نفقه مطرح نمایید

 • عرفان
  عرفان

  درود بر شما
  من یه پسر ۱۶ ساله هستم
  که از بچگی مادرم تمام مخارج منو داده و حالا بعد چند سال مادرم توان پرداخت مخارج منو نداره و اگرم داشته باشه میگه وظیفه ی من نیس وظیفه ی پدرته
  حالا چند ماهی هست که با پدرم دعوام شده و اصلا با من حرف نمیزنه
  میخواستم بدونم که میتونم شکایت بکنم و درخواست مطالبه نفقه بدم یا ن ؟
  و اگه میتونم از چه طریقی این کارو بکنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله باید دادخواست مطالبه نفقه بدید

 • user-09162719424
  user-09162719424

  من سوالی دا‌شم و اون اینکه همسرم برای دخترم دادخواست تعدیل نفقه داده و دادگاه با نظر کارشناس ۵۷۰ هزار تومان تعیین کرده است این در حالیست که من توان پرداخت این مبلغ رو ندارم باید چکار کنم؟ لطفا راهنمایی کنین. ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به نظریه کارشناس اعتراض کنید

 • ....
  ....

  سلام من ۱۷ سال و ۵ ماه سن دارم من یه خواهر ۱۶ ساله و یه برادر ۱۰ ساله هم دارم و پدرم ۱۰ ساله ک از مادرم جدا شده و توی این ۱۰ سال پدرم مارو ندیده و هیچ نفقه ای نداده آیا میتونم نفقه این ۱۰ سال و بگیرم؟چجوری ؟
  پدر بنده بعد ۱۰ سال به مادرم زنگ زده و ب دروغ گفته ک بچه ها اومدن منو دیدن و گفتن ک میخواییم پیش ت باشیم در صورتی ک همچین چیزی وجود نداره آیا میتونم شکایت کنم ازش ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام فرزندان فقط نفقه آینده رو میتونن مطالبه کنن و نه گذشته رو
   صرفا راجع به نفقه آینده میتونید دادخواست بدید و موضوع دیگه ای قابل طرح و ادعا نیست

 • ؟؟؟
  ؟؟؟

  سلام پدرومادرم حدود ۵ ساله که از هم جدا شده اند دختری ۲۰ ساله هستم ک قصد ازدواج با آقایی را دارم اما به دلیل مشکلات مالی و مشکلات کارو زندگی و مسکن آینده فقط محرم همدیگر هستیم و هنوز عقد نکرده ایم پدرم گاهی اوقات به من خرجی میدهد و گاه به بهانه های مختلف به من خرجی زندگی ام را نمیدهد الان چندین ماه است ک با خانم دیگری آشنا شده و به دلیل آشنایی با اون خانم ب دلایل شخصی با من جدال کرده و به من خرجی نمیدهد آیا میتوانم با این شرایط برای دریافت نفقه ام اقدام کنم؟چگونه باید اینکار را انجام دهم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام تا قبل از ازدواج شما پدرتون مکلف به پرداخت نفقه شما هستن و در صورت استنکاف میتونید دادخواست بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /