نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزندان

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

نفقه فرزندان بالای 18 سال

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.


مطالب مرتبط

137 دیدگاه

 • علی
  علی

  با سلام
  در ۶ ماه گذشته همسر سابقم طبق هر سال با درخواست تعدیل نفقه فرزند مشترکمان نفقه را با نظر کارشناس رسمی افزایش میدهد، در حال حاضر شکایتی از من کرده اند مبنی بر اینکه هزینه ترمیم دندان فرزندم را بصورت جدا از نفقه پرداخت کنم درصورتی که کارشناس تعیین نفقه هزینه درمان را نیز در نظریه خود درج و محاسبه کرده است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.نفقه اعم ازخوراک و هزینه های زندگی است.در ارتباط با فرزندتان هم نفقه اقارب محسوب می شود و منوط به توانائی مالی شماست.

 • رضا عباسی
  رضا عباسی

  سلام. همسرم پس از طلاق همراه با فرزندم در تهران ساکن شده اند در حالی که من در کرمان ساکن هستم و شغل و کارم کرمان است. اکنون همسرم دادخواست نفقه فرزندم را در تهران ثبت کرده است. آیا من میتوانم به دلیل سکونت در کرمان اعتراض کنم و او را مجبور کنم دادخواست نفقه را در کرمان ثبت کند؟ با تشکر

 • شادی
  شادی

  سلام من ۳۴ سال دارم، پدر و مادرم من وقتی ۱ سال سن داشتم جدا شدند و حضانت من با مادرم بوده و در طول این ۳۳ سال حتی یک بار هم پدرم یک ریال هم به من نفقه نداده من میخوام شکایت کنم ایا میتونم؟ و اینکه گجا باید اقدام کنم ممنون میشم جواب بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه گذشته فرزند قابل مطالبه نیست

  • عمرالدین روستاخیز
   عمرالدین روستاخیز

   با سلام
   به استناد ماده ۷ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ و همچنین تبصره ۲ ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی مدنی در دعاوی خانوادگی مانند نفقه، حضانت فرزند، مهریه و غیره، اقامتگاه زوجه صلاحیت دارد.
   حق نگهدار

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام پرداخت نفقه فرزند دختر تا زمان ازدواج و پسر تا سن ۱۸ سالگی با پدره.
    در صورتی که شرایطش رو دارید از طریق دفاتر خدمات قضایی طرح دعوا نمایید.
    لازم به توضیح اینکه نفقه ایان گذشته شما قابل مطالبه نیست و فقط نفقه آینده رو میتونید درخواست بدید

 • sanastaran88@gmail.com
  sanastaran88@gmail.com

  سلام من ۱۰ساله حضانت دخترم روبعهده دارم ولی الان میخوام درخواست نفقه بچموبدم کجابایدبرم راهنمایی کنیدلطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی.

 • پروایحیایی
  پروایحیایی

  سلام من ۱۶سال پیش طلاق گرفتم.فرزندم دختراست وبعداز ۷سالگی او، حضانت سرپرستی اورااز پدرش ب صورت قانونی گرفتم. الان دخترمن ۱۸سال دارد. طی این سالها پدرش نفقه اورا پرداخت نکرده. درحال حاضرچطور من یادخترم می‌توانیم برای گرفتن نفقه دخترم اقدام کنیم؟ وچه مراحلی لازم است انجام شود؟ باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه گذشته فرزند قابل مطالبه نیست و بشرط مجرد بودن میتونن دادخواست مطالبه نفقه برای آینده بدهند

 • راضیه
  راضیه

  سلام من از همسرم جدا شدم و همسرم محجور هست و درآمدی ندارد دو فرزند دارم که پیش من هستند پدر شوهرم در قید حیات نیس آیا میتوانم از مادر شوهرم نفقه فرزندانم را بگیرم چون حقوق بگیر هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی به نظر می رسد می توانید دادخواست مطالبه نفقه را بر علیه مادربزرگ فرزندانتان طرح نمایید.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام میخاستم بدونم نفقه دختر ۱۳ساله الان چه مبلغی است ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به نظر کارشناس بستگی داره

 • سارا
  سارا

  سلام من ۱۷ سالمه و پدر و مادرم جدا از هم زندگی میکنن و من هم پیش مادرم
  پدرم نفقه رو ب مادرم میده ولی
  اون نفقه منو خواهرمو بهمون نمیده
  من میتونم نفقه رو جدا کنم ؟ و اینک ب حساب خودم بیاد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله میتونید از شعبه صادرکننده رای تقاضا کنید تا دستور بدن نفقه بحساب خودتون واریز شود.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من به فرزندي قبول شدم و شناسنامم از خانواده الانمه يك روزم بود قبولم كردن و پدر اصليم درخواست نفقه كنم ميدن بهم؟؟چجور اقدام كنم؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام با توجه به اینکه در شناسنامه شما نام پدری ذکر شده که شما را به فرزندخواندگی پذیرفته بنابراین جهت دریافت نفقه قبل از آن نیاز به اثبات رابطه نسبیت میباشد

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام دختر من حضانتش با پدرشه وحضانت به من نمیده حدود یک ساله پیش خودمه دخترم نمیره پیش باباش …باباشم زن
  گرفته چیکار کنم که حضانت‌ ازش بگیرم میگه اگه حضانت‌ بدم نفقه نمیدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به سن دخترتون و مصلحتش از نظر دادگاه داره

 • الی
  الی

  سلام. پدر من از سال ۹۲ ما رو ترک کرده بدون اینکه از مادرم طلاق بگیرن. الان ۴ سال میشه که خرجی من و خواهرم رو نمیده ( و همین طور نفقه ی مادرم رو) و از همون زمان شماره تلفنش رو هم عوض کرده و خانواده پدریم از محل اقامتش اظهار بی اطلاعی می کنند. میشه راهنمایی کنید برای دریافت نفقه آینده در صورتی که در دادگاه حاضر نشه پرونده به چه صورت پیش میره؟ ایشون بازنشسته ی ارتش هست و حقوق خوبی هم داره.

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام عدم حضور ایشون در جلسه رسیدگی مانع صدور رای نیست.
   بعد از رای میتونید حقوق ایشون رو توقیف کنید

 • هستی کریمیان
  هستی کریمیان

  سلام
  من دو ساله که از همسر سابقم جدا شدم و یک فرزند مشترک پسر ۱۵ ساله دارم،آیا با توجه به اینکه من مجددا ازدواج کردم میتونم تقاضای نفقه پسرم را بدم.
  لازمه بگم حضانت پسرم با بنده هست.
  اگر پاسختون مثبت هست چه مدارکی مورد نیازه برای درخواست
  سپاسگزارم

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام اگر در زمان طلاق نفقه فرزند مشترک رو شما بر عهده نگرفته باشید بله میتوانید.
   مدارک مورد نیاز:شناسنامه خودتون و فرزندتون

 • فریبرز
  فریبرز

  سلام خسته نباشید من فرزنده طلاق هستم درحال حاظر ۲۱سالمه و تازه خدمت سربازی رو تمام کردم از سن ۷سالگی پدر و مادرم از هم جدا شدن و من تا الان هیچ نفقه ای از پدرم دریافت نکردم چون و پدر و مادرم هر دو ازدواج مجدد داشته اند. الان برای کار کردن به سرمایه احتیاج دارم خاستم ببینم میتونم حقمو بگیرم از کی باید بگیرم خاهشن راهنماییم کنین

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام مطالبه نفقه ایام گذشته توسط فرزند امکانپذیر نمیباشد.

 • فاطمه
  فاطمه

  فقط اگه پدر و مادر طلاق گرفته باشند میشه که درخواست نفقه داد یا اگه حتی جدا هم نشده باشند میشه؟که برای خرج فرزند،خودش درخواست نفقه بده و پدر مجبور به پرداخت بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /