نفقه فرزند و نحوه پرداخت نفقه فرزند

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه فرزندان

نفقه فرزند مشترک از جمله امور مالی می باشد که زوجین در صورت جدایی و یا طلاق باید نسبت به آن اظهارنظر نمایند. حضانت فرزند تا 7 سال چه پسر یا دختر با مادر می باشد و نامبرده مکلف به پرداخت هزینه های فرزند مشترک در حد عرف می باشد. نفقه فرزند ذکور تا 18 سال و اناث تا مادام که دختر ازدواج نکرده باشد به عهده پدر است. چنانچه فرزند ذکور بعد از سن 18 سالگی تحصیلات عالیه را ادامه دهد مخارج و هزینه تحصیلی با پدر است. اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است نحوه شکایت برای فرزندان ابتدائاً از طریق دادسرا و سپس دادگاههای خانواده یا برحسب نظریه به شورای حل اختلاف انجام میگیرد که در صورت امتناع پدر مجازات و الزام به پرداخت نفقه پیامد آن است.

نفقه فرزند

توافق زوجین بعد از طلاق ملاک عمل است. زیرا اگر حکم طلاق بر این اساس باشد که مادر حضانت فرزند و مخارج او را تقبل نموده باشد همین امر جاری است. لکن اگر مادر بعد از طلاق بپذیرد که فرزندان را نگهداری کند و نفقه را پدر بدهد همین شرط جاری و ساری است.
در صورت توافق نفقه با اتفاق نظر والدین تعیین می گردد و در صورت عدم توافق با مراجعه به شورای حل اختلاف می توان آن را مطالبه نمود که شورا موضوع را به کارشناس دادگستری ارجاع می دهد و کارشناس با بررسی کامـل موضوع به میزان نفقه را تعیین می نماید. کارشناسی نفقه فرزند توسط احد از کارشناسان که از طریق شورای اصناف تعیین میشود انجام میگیرد که در صورت اعتراض تا سه مرحله قابل پیگیری خواهد بود.

نفقه فرزندان به محض تولد تا سن 18 سالگی فرزند ذکور و تا مادامی که دختر ازدواج مینماید به عهده پدر است لکن ممکن است دختر دارای همسری باشد که فوت نموده باشد که مستمری شوهر وی به فرزند و همسرش تعلق میگیرد. لکن طبق مصوب مجلس شورای اسلامی در صورتیکه زن مطلقه حقوق مستمری از همسر متوفی دریافت کند نفقه از عهده پدر ساقط میشود و نفقه فرزند پسر بعد از طلاق تا سن 18 سالگی و سپس ادامه تحصیلات علیه کماکان به عهده پدر است.

اگر پدر نفقه فرزند را پرداخت نکند و مستطیع هم باشد قانونگذار تا 6 ماه حبس حداکثر برای پدر در نظر گرفته است که در ماده 22 قانون حمایت خانواده از 3 ماه و یک روز تا پنج ماه و پنج روز و در ماده 642 قانون مجازات اسلامی اسبق از 3 ماه و یک روز تا یک سال حبس تعیین نموده بود. لکن در قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 میزان حداکثر مجازات را تا 6 ماه تعیین نموده است. راهی که برای مطالبه نفقه های گذشته وجود دارد . اثبات حق معوقه است که به استناد ماده 198 قانون دادرسی مدنی که میگوید هرگاه دین یا حقی به عهده کسی ثابت شد. اصل بر بقای آن است که از طریق دادگاه مادر میتواند دادخواست بدهد و با تعیین میزان نفقات از گذشته تا حال حکم صادر شود.

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

پرداخت نفقه فرزند بعد از فوت پدر که طبق ماده 1199 قانون مدني، نفقه اولاد بر عهده پدر است پس از فوت پدر يا عدم قدرت او به انفاق به عهده اجداد پدري است با رعايت الاقرب فالاقرب در صورت نبودن پدر و اجداد پدري يا عدم قدرت آنها نفقه بر عهده مادر است. هر گاه مادر هم زنده يا قادر به انفاق نباشد با رعايت الاقرب فالاقرب به عهده اجداد و جدات مادري و جدات پدري واجب النفقه است و اگر چند نفر از اجداد و جدات مزبور از حيث درجه اقربيت مساوي باشند نفقه را بايد به حصه متساوي تأديه كنند. بنابراین همانگونه آنان در صورت فوت فرزند ارث از فرزند می برند حق حضانت و پرداخت نفقه را نیز قانونگذار بر عهده آنان محول نموده است.

مدارک لازم جهت مطالبه نفقه فرزند

مدرک لازم جهت مطالبه نفقه عبارتست از هرگونه استشهاد یا تعهداتی که عقیم مانده و یا احکامی که قبلاً صادر شده و از قوه به فعل تبدیل نشده و اقرار و اعتراف پدر در این زمینه دلیل بر اثبات ادعاست.

نفقه فرزند نامشروع

فرزند نامشروع که حق نفقه ندارد. زیرا ممکن است منتسب به پدر نباشد و یا بدون رعایت موازین شرعی و قانونی فرزند تولد گردد که لازمه پرداخت نفقه اثبات نسب بوده و اگر موارد دیگری وجود داشته باشد که توافق تولد فرزند به یکی از آن دو نفر (زن و مرد) در صورت تولد تعلق گیرد. ملاک رأی دادگاه است.

نفقه فرزندخوانده

فرزند خوانده اگر از طریق امور سرپرستی با رعایت شرایط و قانون و احکامی که از طریق مقام قضائی به فردی اعطاء شده باشد کماکان پدر یا برحسب مورد مادر باید مطابق سایر فرزندان نسبت به پرداخت نفقه وی اقدام نماید.

 نفقه فرزندان بالای 18 سال

نفقه فرزندان بالای 18 سال عبارتست از ذکور تا 18 سال و تا پایان تحصیلات عالیه ولی اگر طفل محجور- معلول یا بواسطه تأئیدیه پزشکی قانونی قادر به تأمین معاش خود نباشد کماکان اولاد ذکور بعد از 18 سالگی به بعد پدر ایشان عهده دار نفقه ایشان میباشد و فرزند اناث تا مادام که شوهر نکند به عهده پدر ولی اگر شوهر کند و مطلقه شود و یا همسرش فوت نماید که مستمری نداشته باشد. کماکان نفقه وی هم به عهده پدر موکول شده است.

مزایای مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل

مطالبه نفقه فرزند توسط وکیل مسلماً هر وکیل با توجه به تعاریف قانونگذار و دفاعیات مستدل و مدارکی که بدست آمده است میتواند جهت اثبات نفقه فرزند از طریق محاکم وارد عمل شود.


مطالب مرتبط

40 دیدگاه

 • امین افرایی نیت
  امین افرایی نیت

  با سلام. نفقه فرزند به چه صورت می باشد؟ حقوق پدر ۴ میلیون تومن می باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تعیین نفقه با دستور قاضی دادگاه و به توسط کارشناس انجام میشود و نفقه طفل با توجه به محل سکونت و محل زندگی اش تعیین می گردد و ممکن است حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تعیین شود .

 • نيلوفر
  نيلوفر

  سلام شوهر من حدود دوسال پيش از زن اولش جداشده و به بچه داره كه حضانتش با مادر ماهي ١٠٠ تومن بابت نفقه واريز ميكنه شوهرم توي طلاق نامه هم ثبت شده كه ماهي ١٠٠ تومن.الان زن اولش فهميده ما ازدواج كرديم ميگه كه ميخواد بره نفقه بچه رو زياد كنه ميخواستم بدونم امكان همچين كاري هست يانه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام و احترام ، با توجه به یک سری المان ها مانند نرخ شاخصه تورم نسبت به سالی که حکم نفقه فرزند صادر شده ، وضعیت مالی پدر و … قاضی می تواند میزان نفقه معینه را افزایش دهد .

  • دانیال
   دانیال

   هه ۱۰۰تومن؟ از حق اون بچه نزنید خانوم عزیز! پدرشو‌که صاحب شدید پولشو دیگه صاحب نشید!

   • دایلود
    دایلود

    وقتی پدر درآمدش ۲میلیونه چی داره خودش وزن وفرزند جدیدش بخوره که حق بچه قبلش ضایع بشه خدا سرتون بیاره

    • نسیم
     نسیم

     چ ربطی داره فرزندقدیم همون اندازه حق داره ک فرزند جدیدداره مگ چون ازدواج جدیدکرده تودرجه بندی بچها فرق میشه گذاشت ک کدوم اولویت بیشترداره

 • غزاله
  غزاله

  اینکه گفتید نفقه اناث تا زمانی که ازدوج نکرده باشد به عهده پدر است مستند به کدام ماده قانونی است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طبق ماده ۱۱۹۶در مطالبه بین اقارب فقط اقارب نسبی در خط عمودی اعم از صعودی یا نزولی ملزم به انقاق یکدیگرند .
   طبق ماده ۱۱۹۹نفقه اولاد بر عهده پدر است .

 • هانیه
  هانیه

  سلام من ۱۸سالمه و اگر برم دادگاه میتونم هم از مادر و هم از پدر درخواست نفقه کنم؟
  ان ها طلاق توافقی داشتن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما فقط می توانید از پدرتان درخواست نفقه نمایید چون واجب النفقه محسوب می شوید .

 • حسینی
  حسینی

  سلام پدر بزرگ من قیم دختر عمو یم هست .درامد بازنشستگی او, ماهی یک میلیون شصت هزار تومان است که از این مبلغ سیصد هزار تومان هر ماه به حساب دختر عموم واریز می شود .الان به خاطر شکستن لنگش حدود چهار ماه ایزی لایف میشود و قدرت حرکت ندارد دو هفته است در بیمارستان به خاطر عفونت ریه بستری شده و هزینه دارو و بستری اون خیلی بشتر از این درامد هست .دختر عمویم ۲۰ سالم شکایت تعدیل نفقه کرده میتونید راهنمایی کنید ما باید چه کار کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با توجه به اینکه عموی شما مشکلات زیادی دارد,باید این دفاعیات را طی لایحه ای به دادگاه اعلام نماید و تصمییم را در این خصوص قاضی خواهد گرفت.

 • نرگس
  نرگس

  سلام وقت بنده دختر بیست و یک ساله ای هستم که ازدواج نکرده ام پدرم بعد از طلاق از مادرم تا این زمان هیچ مبلغی برای نفقه من پرداخت نکرده است.ایا امکان دارد خودم درخواست نفقه بدهم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نفقه ایام گذشته شما قابل مطالبه نیست ولیکن نفقه جاری شما توسط دادگاه تعیین می شود و قابل دریافت است

 • احسان
  احسان

  با سلام. کارمند شرکتی خصوصی با حقوق مطابق قانون کارم. در حال حاظر در حال پرداخت مهریه خانم به صورت هر شش ماه یک سکه هستم. خانم جهت دریافت نفقه خودش و فرزند سه ساله مشترک درخواست نفقه داده. که البته خودش تمکین هم نداشته مدت دو سال گذشته. کارشناس برای بچه یک میلیون و سیصد هزار و برا خودش ششصد هزار نفقه تعیین کرده که معادل کل درآمد من میشه. خواهشا راهنمایی بفرمایید با توجه به محدود بودن درآمد من با این موضوع چگونه برخورد میشود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.به اجرای احکام اعلام کنیدکه کارمند هستیدومطابق قانون اجرای احکام مدنی یک چهارم ازحقوق شمابایدکسرشود( بواسطه متاهل بودن)

 • مهسا
  مهسا

  سلام ببخشید من یه دختر ۱۹ ساله ام که به خاطر رفتار بد زن بابا با عمو و زن عموم زندگی میکنم اولا آیا پدرم میتونه منو مجبور کنه باهاشون زندگی کنم دوما آیا میتونه بگه تا نروم پیششون نفقه نمیدم؟کلا خرج منو نمیده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام جواب سوال اولتان خیر است و سوال دوم بله

 • سجاد
  سجاد

  سلام من بعد از طلاق توافقی با همسرم…حضانت فرزند را به مادرش دادم ولی هنگام طلاق یک دست نوشته گرفتم که هزینه های فرزند با او باشد(چون کل دارایی ام را متصرف شده بود)حالا که فرزندم ۱۵ ساله شده رفته شکایت فقط کیفری ترک انفاق علیه بنده مطرح کرده…آیا این سند عادی حتی در صورت تنفیذ میتواند موجب بطلان ادعای فرزندم باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حضانت فرزند هم حق است و هم تکلیف لذا هر نوع توافقی بر خلاف قانون در مراجع قضائی قابل استناد و اثبات نیست باید دید نوع دعوائی که علیه شما طرح کرده اند چیست .

 • Baran
  Baran

  باسلام پدر من سال ٨٢ فوت كردن بنده يه دختر ٦ ساله بودم و پدربزرگمان قيم شدند تمام اسناد ومدارك ما دستشون بود،. اما هيچ نفقه اي به من نميدادن تا ١٣سال،)كه سال٩٣ پدربزرگ فوت كردن الان من ميتونم شكايت كنم و نفقه خودمو بگيرم از اموال يا اجداد وي؟
  اينم بگم ٢٣سالمه و٢سال متاهلم و تمام جهزيه خودم تهيه كردم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نفقه ایام ماضی قابل مطالبه نیست .

 • عاطفه
  عاطفه

  سلام من دخترم و ۲۷ سالمه اما شاغل نیستم‌ و پدرم چند ماهه هیچ پولی به من‌ نداده
  پایه حقوق متوسط داره اما زمین و ملک و خانه زیاد داره . چه طور می تونم اقدام‌ کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما فرزند واجب النفقه تلقی می شوید و می توانید نفقه جار ی خود را مطالبه نماید نه ایام گذشته را .

 • ارش
  ارش

  سلام من در سال ۸۴از خانوم جدا شدم یک فرزند دختر دارم تا سال ۸۶نفقه میدادم در صندوق دادگاه به دلیل کاری از شهر سکونت فرزند دور شدم تا پارسال دادگاه رفتم گفتن پرونده مختومه شده آیا خانوم می‌تونه بره پرونده ای که ۱۳ساله مختومه رو فعال کنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورتی که سابقا نفقه تعیین شده است شما ملزم به پرداخت همان نفقه می باشید ولی اگر نفقه توسط دادگاه یا توافق تعیین نشده است شما ملزم به پرداخت نفقه گذشته فرزندان نمی باشید .

 • مهدی
  مهدی

  سلام وقت بخیر من ۱۷سال دارم برای نیاز های روزانه ام نمیتوانم از پدرم پولی دریافت کنم راهکار چی هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه اقارب منوط به تمکن پدر است .

   • رحمتی
    رحمتی

    جوابی که دادین رو میشه بیشتر توضیح بدید؟

 • زهرا جهانی
  زهرا جهانی

  سلام پدر من ۱سال نفقه منو پرداخت نکرده من ۱۸سالمه و تازه ۱ترم رفتم دانشگاه و میخوام برم گواهینامه بگیرم باید چه نوع دادخواستی بنویسم که هزینه هامو زیاد کنه ؟
  از اون طرف پدرم شکایت کرده ۴میلیون اضافی برات فرستادم بهم برگردون لطفا راهنمایی کنین چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر سابقاً نفقه برای شما تعیین شده است اولاً اضافه واریز پدرتان به حساب شما در دسته تعهدات طبیعی (مشمول ماده ۲۶۶قانون مدنی )می باشد و دعوی استرداد ایشان رد می شود ,ثانیاًشما باید دادخواست تعدیل نفقه را مطرح نمایید .

 • رحمتی
  رحمتی

  سلام من پدرم از خرداد سال ۹۸ تا الان که تیر ۹۹ هست ترک انفاق کرده و من هم ۱۸ سال دارم.برای دریافت نفقه مادرم اقدام کرد ولی تو حل اختلاف بدون هیچ توجهی پرونده رو بستن.الان من میخوام اقدام کنم. برای اینکه پرونده بسته نشه باید به چه چیزهایی توجه کنم؟و از کجا اقدام کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه زوج دارای پشتوانه قانونی قوی تر است و نیاز به اثبات تمکن ندارد نفقه اقارب اگر مرد دارای تمکن مالی نباشد ملزم به پرداخت نمی شود .

 • رحمتی
  رحمتی

  چگونه میتوان نفقه ایام گذشته اناث رو گرفت؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه گذشته اقارب قابل مطالبه نیست .

 • یسنا
  یسنا

  سلام من شوهرم بر اثر تصادف فوت شده دخترم سه سال و نیم ,پسرم یک ماهشه آیا می تونم نفقه بچه ها رو از پدر بزرگ شون بگیرم اگه بگه نفقه نمیدم بچه ها رو نگه میدارم میتونه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باسلام با توجه به مواد ۱۱۹۸-۱۱۹۹قانون مدنی به شرط تمکن مالی پدر بزرگ شما میتوانید دادخواست تعیین نفقه را مطرح نماید .

 • پریسا
  پریسا

  با سلام از پدر, دخترم که الان ۱۷ سالش را تمام کرده ۱۵ سال پیش جدا شده ام. غیر از چند ماه اول که البته خود دادگاه او را ملزم به پرداخت نفقه کرده بود سالهاست دیگر نفقه ای پرداخت نکرده است و اکنون در خارج از کشور زندگی میکند آیا میتوانم نفقه های گذشته را که پرداخت نکرده مطالبه کنم؟وچطور خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در صورتی که سابقاً طی رای دادگاه و یا توافق نفقه فرزند مشترک تعیین شده قابل وصول می باشد والا شما باید دادخواست مبنی بر تعیین نفقه فرزند مشترک برای اینده را به دادگاه تقدیم نمایید .

 • هلیا
  هلیا

  سلام من دختر هستم و ۱۸ سالمه
  مادرم پنج سال پیش دادگاه از پدرم برای نفقه شکایت کردن و دادگاه یه مبلغی رو مشخص کرد از پنج سال پیش پدرم هیچ مبلغی رو ندادن
  و الانم نزدیک به یک ساله که خونه رو ترک کرده
  الان من میتونم برای نفقه برم دوباره شکایت کنم؟
  نفقه ی این پنج سال رو هم بهمون میدن یا نه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه شما مربوط به اقارب است و ارتباطی به مادرتان ندارد می توانید مستقل طرح دعوی کنید .

 • آسمان
  آسمان

  آیا بخشی از هزینه رهن و اجازه خونه در صورتی که حضانت فرزند با مادر باشه به عهده پدر نیست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله هست

 • حسام
  حسام

  سلام من پسرم و توی این ماه ۱۸ سالم تموم میشه و به سن قانونی میرسم
  شرایط کار کردن رو دارم مشکل جسمی ندارم ولی میخوام ادامه تحصیل بدم میخواستم بدونم تا چه زمانی و بر چه اساسی میتونم از پدرم درخواست نفقه کنم؟
  درضمن حضانت من با مادرم هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام مطابق ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی نفقه جاری و آینده فرزند تا زمانیکه تحصیل می کند و قادر به کار کردن نیست بعهده پدر است .

 • غزال
  غزال

  با سلام
  دختر۲۲ساله مجردوبیکار هستم.فرزندطلاق هستم.حکم رشد دارم.پدرم شاغل با درآمد ۸میلیون هست وحاضر به کمک مالی نمیشود.برای درخواست نفقه میخواهم ازطریق دادگاه اقدام کنم و وکیل نمیخواهم.لطفا راهنمایی کنید .
  ممنون میشم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دختر تا زمانیکه ازدواج نکرده می تواند از طریق دادگاه خانواده نفقه جاری و آینده خود را ازپدر دارای تمکن مالی مطالبه کند .

 • سجاد
  سجاد

  باسلام
  ببخشید برای نفقه بچه. باید نفقه رو بطور کامل یکجا پرداخت بشه یا امکانش هست درطول ماه و دوسری پرداخت کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام نفقه فرزند بعنوان نفقه اقارب و آینده است و لذا مشکلی از جهت تقسیط ندارد .

 • حامد
  حامد

  سلام وقت بخیر من کارمند دولتم ودریافتیم حدود ۵ میلیون تومان است دو فرزند دارم وجدا از همسرم زندگی می کنم اون در یک شه ومن هم در شهر دیگر ماهیانه یک میلیون فقط برای خورد وخوراک به حسابشون واریز می کنم وهر هفته فقط پنجشنبه بعد از ظهر وجمعه پیششان هستم اگر پول لباس ومدرسه وپول آب وبر ق وغیره هم به حساب خودشون باشه راهنمایی بفرمایید چقدر بهشون بدم هردو خانه ما خودم است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در صورتیکه اختلافی در میزان نفقه باشد تعیین میزان آن از طریق دادگاه و توسط کارشناس رسمی دادگستری میسر می باشد وکیل نمی تواند در این خصوص چیزی را تعیین نماید.

 • یگانه
  یگانه

  سلام. پدرو مادر من از هم جدا شدن و مادرم حزانت ما رو ب عهده گرفته از بچگی تا ب الان که ۱۸ سالمه هیچ نفقه ای دریافت نکردم و پدرم زندان بود و الان ازاد شده و در این چند ماه فقط ۱۰۰تومان یا ۲۰۰تومان به من می دهد و نمیتوان با ان کاری کرد و مسگر هست خاستم بدونم اگر درخواست نفقه کنم چقدر بهم تعلق میگیره؟یا اصلا میتونم درخواست کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما میتوانید دادخواست تعیین نفقه را مطرح نمایید.
   میزان نفقه معمولا با ارجاع به کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود.

 • محمد
  محمد

  سلام من توافقی طلاق گرفتم حضانت پسرم به مادرش‌‌میباشد و ایشون ازدواج مجدد کرده به پسرم نفقه‌باید بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بله پرداخت نفقه بر عهده شما می باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بله پرداخت نفقه بر عهده شما می باشد.

 • سارا
  سارا

  سلام دختر دانشجو هستم ۱۹ سالمه و یک خواهر ۱۲ ساله دارم مشغول به تحصیل … میخواستم بپرسم هزینه تحصیل باید جدا از نفقه واریز بشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما می توانی دادخواست خود را در دادگاه مطرح نمایید، البته دادگاه با توجه به وضعیت زندگی و درآمد پدرتان و وضعیت زندگی شما در این خصوص تصمیم گیری می نماید.

 • روژان
  روژان

  سلام وقت بخیر من یه دختر۱۹ ساله ام مادرم و پدرم طلاق گرفتن و بامادرم زندگی میکنم پدرم نفقه ماهی ۷۲۰میده من الان دیگه شرایط زندگی با مادرم رو ندارم چون خونه مادربزرگم هستم میخواستم ببینم درخواست مسکن مستقل بدم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما می توانی دادخواست خود را در دادگاه مطرح نمایید، البته دادگاه با توجه به وضعیت زندگی و درآمد پدرتان و وضعیت زندگی شما در این خصوص تصمیم گیری می نماید.

 • داود صالحی
  داود صالحی

  سلام‌ وقت بخیر برای دریافت نفقه از پدرم حتما باید خودم اقدام کنم یا میتونم وکیل بگیرم؟
  یعنی میخوام وکیل کارام پیگری بکنه و نفقه ام رو از پدرم بگیر
  آیا میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   امکان انعقاد قرارداد با وکیل برای شما میسر است و می توانید جهت اخذ توضیحات بیشتر با دفتر تماس بگیرید.

 • ایرج
  ایرج

  با سلام
  آیا پدر میتواند پرداخت نفقه فرزند بعد طلاق را منوط به زندگی با خودش کند؟ آیا فرزند میتواند برای خودش خانه کرایه کند و تقاضای نفقه کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فرزنددارای حق نفقه اقارب است به شرط تمکن پدر.بنابراین اگرپدردارای خانه است فرزندنمی تواندبابت اجاره خانه مستقل ازپدردرخواست نفقه کند.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من یه دختر ۱۸ ساله هستم و خواهرم ۲۵ ساله و تا حالا از پدرم درخواست نفقه نکردیم سوالم اینه برای شکایت باید به کلانتری برم؟و اگه منو خواهرم کار کنیم آیا پدرم میتونه نفقه نده یا تاثیری تو مقداره نفقه داره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.نفقه شمامربوط به اقارب وحال وآینده است به شرط تمکن پدر.مرجع رسیدگی مراجع قضائی وشورای حل اختلاف ازطریق ثبت دادخواست دردفترخدمات الکترونیک قضائی می باشد.

 • نیک
  نیک

  سلام پدرومادرم میخوان جداشن سه تا بچه ایم من دخترم ۲۰سالمه و دوتابرادر دارم یکی۱۴ یکی۲ میخوایم بامادرمون زندگی کنیم چون پدرم مشکلات روانی داره و ماامنیت نداریم.اگه بامادرم زندگی کنیم نفقه به عهده چه کسی خواهدبود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   نفقه فرزندان بر عهده پدر می باشد.

 • سمیه حسن زاده
  سمیه حسن زاده

  سلام وقت بخیر بنده ٧ساله که از شوهرم جداشدم ویک پسر١٢ساله دارم حضانت پسرم بامن بود که الان نزدیک به ٣سال میشه که پدرش حضانت پسرم واز من گرفته وپیش خودشه وبیشترمیاد پیش من واصلادوست نداره بره پدرش ازدواج مجددکرده پسرم میگه هیچ پولی بهم نمیده وقتی که حضانت دست من بود نفقه می گرفتم ولی وقتی که حضانت از من گرفته شد دیگه پولی به پسرم پرداخت نشد…پسرم الان ١٢ سالشه وبیشتراز سن خودش درک وفهم داره وهم از نظرجسمی خیلی بزرگترمیرسه میخواستم بدونم ایا پسرم که ١٢سالشه میتونه بره خودش برای پرداخت نشدن نفقه برای پدرش شکایت کنه…ممنون میشم پاسخ بدیدسپاسگزارم…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.پسرتان اگرشرایط لازم رادارد اول حکم گواهی رشد از دادگاه سرپرستی بگیرد و سپس باآن مستقیمآ مطالبه نفقه نماید.

 • ناصح
  ناصح

  سلام
  من یک پسر ۱۳ ساله دارم و خارج از کشور زندگی می کنم میزان نفقه رسما در سند طلاق ما ذکر شده و همسر سابقم حدود هفت ماه است که به بهانه گران شدن دلار خیلی کمتر نفقه رو می پردازد و از طرفی ادعا دارد که تا سن چهارده سالگی فرزندم ملزم به پرداخت نفقه است
  من می توانم برای پرداخت کمتر نفقه در این چند ماه و آینده مدعی شوم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نفقه فرزندجزنفقه اقارب و ناظر به آینده است و بستگی به جنسیت فرزنددارد.پسرتا زمان تحصیل و دخترتا زمان ازدواج منوط به تمکن پدراست.

 • محمد رضایی
  محمد رضایی

  باسلام.. پسر ۳۲ ساله هستم. تحصیلات دانشگاهی خود را تمام کردم. بی کارم چون کار نیست. پدرم نفقه می داد اما از این برج قطع شده، ایا از لحاظ قانونی نفقه به من تعلق میگیرد یا نه؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.

 • امیرحسین
  امیرحسین

  سلام چندسالی میشه خرج خودمو خودم دادم و باسختی های فراوان درس میخونم الان چند روزی با پدرم مشکل پیدا کردم وبا شکستن سر و دستم منو از خونه بیرون کرده و پول برای زندگی ندارم من ۲۳ سال سن و دانشجو هستم چکار باید بکنم خرجیمو از کجا بیارم تو این کرونایی سرما ؟؟ لطفا راهنماییم کنید.تشکر🙏🏼

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به مواد ۱۱۹۶ الی ۱۱۹۸ قانون مدنی به نظر می رسد اگر امکان اشتغال شما وجود داشته باشد و یا اگر پدر شما توان پرداخت نفقه را نداشته باشد، دعوای مطالبه نفقه شما رد شود. البته در خصوص آسیب های وارده به شما می تولنید حقوقتان را مطالبه نمایید.

 • شاهین
  شاهین

  باسلام آیا فرزندی که با پدر زندگی میکنه هم میتونه درخواست نفقه بده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   تا زمانی که به سن قانونی رشد(۱۸ سال) نرسیده باشد، مادر می تواند دعوی نفقه را طرح نماید.

 • میترا
  میترا

  سلام من حدودا یکسال هست که از همسرم جدا شدم و دختر ده سالمون به خواست خودش و تحت فشار پدر تصمیم گرفت که با پدرش زندگی کنه حالا دخترم تصمیمش عوض شده و میخواد بیاد پیش من پدرش میگه باید قانونی و از طریق دادگاه اقدام کنم با توجه به اینکه این آقا حقوقش اندازه پایه حقوق هست میزان نفقه حدودا چقدره؟و من از چه طریق باید اقدام کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما باید دادخواست خود را مبنی بر تعیین نفقه فرزند مشترک طرح نمایید. شورای حل اختلاف نیز بر مبنای نظریه کارشناس در این خصوص تصمیم گیری میکند.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام
  دختری ۱۲ ساله هستم
  پدر و مادر من طلاق گرفتن
  و سرپرستی من با مادرم میباشد
  پدرم محجور است و حقوق بازنشستگی پدربزرگ (فوت شده ام) را میگیرد
  آیا من میتوانم درخواست نفقه کنم؟
  با توجه به اینکه مهریه قید شده در طلاق نامه عندالمطالبه است آیا مادر میتواند مهریه اش را اجرا بگذارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام هم شما می توانید مطالبه نفقه انجام دهید و هم مادرتان می توانند مهریه را مطالبه نمایند.

 • دنیا
  دنیا

  سلام من سه تا فرزند دارم بنا به دلایلی میخام حضانت بچه هامو از همسرم بگیرم ولی نمیخام فعلا جدا شم من میتونم این کار رو بکنم؟ قانون حضانت بچه هارو به من میده یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.احتمالآ شمازوجه هستید.بایدشرایط سلب حضانت اززوج را از دادگاه بخواهید و بتوانیداثبات کنیدهمسرتان صلاحیت حضانت راندارد.

 • حسین
  حسین

  سلام بنده دخترم ۱۹سال دارم ویک ساله ازدواج کردم اما پدرو مادرم ولم کردن من میتونم به نفقه شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دخترتا زمان ازدواج مستحق نفقه اقارب است.البته شرط پرداخت نفقه اقارب تمکن پدراست.

 • مائده
  مائده

  سلام
  بنده ٢١سال و خواهرم ٢٠ ساله هستش و پدر ومادرم جدا شدند و با مادر زندگی میکنیم و جفتمون دانشجو هستيم
  براي نفقه ايا هردو مجزا بايد شكايت كنيم یا یک نفرمون میتونه برای هردو شکایت کنه؟
  مادر نمیتونه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   هر کدام از شما باید شخصا و جداگانه طرح دعوی نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   هر کدام از شما باید شخصا و جداگانه طرح دعوی نمایید.

 • میلاد
  میلاد

  سلام
  اگر هزینه دانشگاه و مخارج زندگی فرزند بیشتر از درآمد پدر باشه و یا بیشتر درآمدش رو شامل بشه ، نفقه به چه صورت خواهد بود؟ آیا هزینه های مادر که سرپرستی رو به عهده داره و شاغل نیست هم بر عهده پدر هست یا فقط میتونه مهریه رو اجرا بذاره ؟ اگر پدر رفتار خشونت امیز بیش از حد با فرزند و مادر داشته باشه میشه حکم دوری گرفت؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باسلام سوالتان ابهام دارد
   اگر مادر جدا شده اند که نفقه بر عهده پدر نمی باشد.
   در خصوص نفقه فرزند نیز نفقه با توجه به توانایی پدر تعیین می شود و نمی توان بیش از حد توان به پدر هزینه ای تحمیل کرد.

 • Nadiya
  Nadiya

  من سال۹۸ برج ده از پدرم برای نفقه شکایت کردم بااین که از سال۹۳ از مادرم جدا شده بود و الان سال۹۹دقیقا برج ده حکمش اومده میخوام بدونم نفقه رو ازهمون پارسال بهم تعلق میگیره یا ن از تازیخی ک بریده شده بماند ک یبار بریده شده اما تقاضایکارشناسی داده ممنونمیشم بهم بگین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بستگی به نحوه طرح دعوی و حکم دادگاه دارد. ولی چیزی که عرف است نفقه از تاریخ اجراییه به بعد تعلق میگیرد.

 • ساناز
  ساناز

  سلام
  وقتتون بخیر
  من ۱۷ سالمه و به تازگی پیش مادرم اومدم خودم میتونم درخواست نفقه بکنم؟ ینی حکم از طرف خودم باشه؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تا قبل از ۱۸ سالگی مادرتان باید این درخواست را طرح نمایند.

 • امیر باقری راد
  امیر باقری راد

  سلام
  مدت ۶ سال است که با همسرم بصورت توافقی جدا شدیم .در خصوص حضانت فرزند شفاهی توافق کردیم با هر دوی ما باشه، گاهی پیش مادرشه و گاهی پیش من بوده یک سال اخر بیشتر به مادرش وابسته شده و پیش مادرشه الان پسرم ۱۳ سالشه با اینکه تموم هزینه های تحصیل و لباس و کلاسهای فوق برنامش رو خودم پرداخت و ماهیانه هم ۵۰۰ به حساب مادرش ریختم الان مادرش میخاد شکایت کنه و مطالبه ماهی دو میلیون رو داره!
  تا الان ازدواج نکردم میتونم درخواست بدم پسرم بیاد خونه خودم زندگی کنه تا مجبور نباشم قسمتی از اجاره خونه وسایر هزینه های جداگانه رو ندم کارمندم حقوقم ۶ میلیون..
  روبدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فرزندشما خارج ازسن حضانت مادراست.قانونآ می توانیدفرزند را ازاو بگیرید ولی اخلاقآ اگرفرزندشمابه مادش عادت کرده و با و راحت است پانزده سالگی به بعدخارج ازسن حضانت شماست و خو دبچه تصمیم می گیردبا کدامیک از والدین زندگی کند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فرزندشما خارج ازسن حضانت مادراست.قانونآ می توانیدفرزند را ازاو بگیرید ولی اخلاقآ اگرفرزندشمابه مادش عادت کرده و با و راحت است پانزده سالگی به بعدخارج ازسن حضانت شماست و خو دبچه تصمیم می گیردبا کدامیک از والدین زندگی کند.

 • مقدم
  مقدم

  با سلام
  دختر ۲۴ ساله و مجرد هستم و با مادرم زندگی میکنم(۲۰ سال هست که طلاق گرفتن)، مدت زیادی بود که هیچ پولی از پدرم دریافت نکردم و فقط حدود دو تومن بعد از مدت ها از ایشون دریافت کردم و بعد دوباره ایشون از پرداخت هزینه درمان من امتناع کردن، یک اینکه آیا میتونم درخواست نفقه ازین به بعد رو بدم؟ و دو اینکه آیا ایشون میتونن پرداخت نفقه رو منوط به این شرط کنن که با خودشون زندگی کنم و اگر نرم پیش خودشون نفقه ای بهم نمیدن؟ چون هم رفت و امد های نامتعارف دارن هم مصرف مواد و مشروبات اصلا شرایط اونجا موندن رو ندارم ولی نمیدونم میتونم اثباتش کنم یا خیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.نفقه اقارب تکلیف است ومنوط به شرط نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /