فحاشی|تهمت|افترا

3.9/5 - (101 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فحاشی 

این کار بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف جرم فحاشی اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا ۷۴ ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که ۸۰ ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا جزای نقدی از ۵۰ هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده ۶۴۱ قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به۸۰ ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشی هایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا ۷۴ ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نمایدتهمتاست. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه ۳ تا ۶ ماه حبـس یا ۵۰ هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از ۲ تا ۶ ماه و تـا ۷۴ ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة ۷۰۰ هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از ۱ تا ۶ ماه محکوم میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سید رضا سروقدی
  سید رضا سروقدی

  سلام در یک مجتمع هستم سر پارک ماشین با همسایه دعوا شد فحش داد به من گقت تو کون یهستی و ک ص میاری ومن جوابی ندا ه و دوربین‌ها هم در پیلوت ضبط کردند و مدیر ساختمان شاهد بود و ما را جدا کرد .سوال اینکه میشه اعاده حیثیت کرد.سپاس گذارم از لطفتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر فیلم و صدا ضبط شده باشد به عنوان مستند شکایت فحاشی می توانید از ان استفاده نمایید

 • علی امیری
  علی امیری

  من توی اینستاگرام ریپلای کردم روی استوری یه نفر ایشون هم به من فوش داد بعد من هم در جواب فوش ایشون فوش،دادم بعد ایشون رفت شکایت کرد.منم لایحه دفاعیه فرستادم ک گفتم آقا اگه عمل بنده که ریپلای کردم موجب ناراحتی ایشون شد می‌بایست از طریق قانون شکایت کنه جرا بهم فوش داد مگه قانون تصریح نکرد ک اگه کسی بهت فوش داد بهش فوش نده از طریق قانون شکایت کن خواستم بگم به نظرت میتونم بی گناهی خودم ثابت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله اگر کسی به شما فحش داده است می توانید هم شکایت کنید و هم از خود دفاع نمایید

 • sanaz
  sanaz

  با سلام خانومی با همسر من رابطه داشته و زمانی که من متوجه شدم در فضای مجازی به ایشون پیام دادم اما ایشون به من حرف های زشت زد و توهین کرد اکنون ایشون از من شکایت کردند به دلیل توهین و افترا و مزاحمت تلفنی در صورتی که من صدای ضبط شده هر دو نفر را دارم شکایت ایشون منو محکوم میکند؟ و با توجه به صدای ضبط شده و پیام های ایشون من میتونم شکایت کنم ؟ ممنون میشوم من را راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   صدای ضبط شده دلیل محسوب نمی شود شما برای اثبات ادعایتان باید دلیل قانونی دایربر اینکه ایشان به شما توهین کرده اند به دادگاه ارائه دهید

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان