فحاشی|تهمت|افترا

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

فحاشی 

این کار بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف جرم فحاشی اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا 74 ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که 80 ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به80 ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی 1392 جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشی هایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا 74 ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نمایدتهمتاست. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه 3 تا 6 ماه حبـس یا 50 هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از 2 تا 6 ماه و تـا 74 ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة 700 هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از 1 تا 6 ماه محکوم میشود.

 

10 دیدگاه

 • و
  و

  سلام خسته نباشید تشکر گروه ره جویان که برای آگاهی جامعه اطلاعات حقوقی مفیدی منتشر می فرمائید موفق باشید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم

 • رمضانی
  رمضانی

  با سلام.
  اگر کسی در نامه ای رسمی به فرد دیگری ارتکاب به هتاکی را نسبت دهد، مرتکب افترا یا تهمت نشده است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   این اقدام افترا می باشد .

 • زهره
  زهره

  با سلام از کسی طلب داشت به جای اینکه طلبم رو بده باهم بحثمون شد و شروع کرد به فحاشی به من و مشت کوبیدن به سینه همسرم من چندبار پشت سر هم و چون این حادثه جلوی محل کارشون اتفاق افتاد تنها شاهد هامون همسایه های مغازه دار بودن حالا اگه شاهد ها بخوان از شهادت امتناع کنند یا به خاطر همسایه بودن با اون شخص شهادت دروغ بدن من باز میتونم تقاضای شلاق برای اون شخص داشته باشم ؟ آیا قاضی به نفع من رای میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر نتوانید شکایت فحاشی را ثابت کنید متهم تبرئه می شود بنابراین باید شهود و ادله کافی برای اثبات وقوع جرم داشته باشید .

 • فاطمه رجبی
  فاطمه رجبی

  سلام اینجانب خانم و مالک واحدی هستم
  مستاجرم تماس گرفتند که واحد بالایی ما بابت کولرمان که به گفته واحد بالایی چکه میکرده، رفتن پشت بام و به مشتقات کولر آسیب رساندن و هم اینکه دو شب حدودای ساعت ۴_۵ صبح به طرز وحشیانه ای به درب واحد مستاجرم آمده و بددهنی کردن و داد و بیداد…
  در صورتیکه در صورت بروز مشکل خود واحد بالایی ما از طریق تلگرام به بنده اطلاع میدادند و من بدون فوت وقت در پشت بام حاضر میشدم و به رفع مشکل پیش آمده میپرداختم و مشکل کامل حل میشد.
  ولی اینکه این سری چرا هم به مالم آسیب رساندن و هم مستاجرم را سرصبحی سکته دادن و… نمیدونم…
  بعد از تماس مستاجرم با خانم واحد بالایی تماس گرفتم و جویای مشکل شدم که با داد و بیداد و توهین و… مواجه شدم که اصلا نمیذاشت حرف بزنم تا اینکه پسرش گوشی رو از مادرش گرفت و هم اینکه بد صحبت کرد و هم اینکه آلت مبارکش رو وقيحانه حواله من و همسرم کرد و…
  صداشون در گوشیم ضبط شده
  باید چکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عمل ان شخص تخریب عمدی است که طبق ماده ۶۷۷قانون مجازات اسلامی ۶ماه تا ۳سال حبس تعیین می شود و اگر در دادسرا طرح شکایت نمایید اقدام خواهد شد و اگر به خاطر کولر شما به سقف همسایه شما اسیب دیده باشد شما موظف به ترمیم هستید .

 • شاکی
  شاکی

  با سلام جزای نقدی که دادگاه علیه متهم به مبلغ ۳ میلیون تومن بابت تهدید و فحاشی به شاکی(شخص حقیقی) تعیین نموده است، نهایتاً به نفع دولت است و به صندوق دولت تعلق می گیرد؟ و یا اینکه خیر و کل یا بخشی از مبلع متعلق به کسی خواهد بود؟
  سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام متعلق به دولت است .

 • ستاره تنها
  ستاره تنها

  با سلام
  اگر شوهری دارای رابطه با چند زن دیگر باشد و برای موجه نشان دادن خیانت خود قدام به فحاشی ، توهین و زدن افترا به همسر و خانواده ی همسر کند و از خود دروغ بافی در جهت مظلوم جلوه دادن خود کند ، چه باید کرد ؟ ( تمامی صحبتها هم ضبط شده و مدارک کافی برای اقدام ایشان وجود دارد )

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام هر کدام از این موارد جرم مجزاست که ذینفع می تواند شکایت کند صدای ضبط شده دلیل نیست .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام هر کدام از این موارد جرم مجزاست که ذینفع می تواند شکایت کند صدای ضبط شده دلیل نیست .

 • مهدی
  مهدی

  سلام.بازپرس در کیفرخواست جرم را تهمت؛افترا؛توهین؛فحاشی؛الفاظ رکیک؛تشویش اذهان عمومی،استفاده از الفاظ ناشایست عنوان کرده است آیا این موارد که بازپرس بعنوان جرم در کیفرخواست گفته هرکدام جرم جداگانه ای هستند و مجازات جداگانه دارند؟؟؟ لطفا کامل توضیح دهید .سپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.هرکدام ازاین عناوین اتهامی منفردآ یامشترکآ بااستنادبه ماده مشخص قانون مجازات اسلامی موضوع جرم خاص ومجازات خاص است.

 • مهدیه
  مهدیه

  سلام وقتتون بخیر من دوستم تو محیط اموزشگاه بهم توهین کرده و تهمت زده و دو نفر هم دیدن اما طرف دوستم هستن که توهین کرده و شاهدی ندارم میتونم از این خانم شکایت اعاده حیثیت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرشکایت شمااثبات شده ومطابق مواد۶۹۷و۶۹۸قانون مجازات اسلامی مصوب۱۳۷۵ حکم صادرشودمنتج به نتیجه خواهدشدولی درطرح شکایت بایدادله کافی برای اثبات جرم داشته باشیدتادرصورت صدورقرارمنع پیگردویاحکم برائت دردادگاه خودتان بعنوان مفتری تحت تعقیب قرارنگیرید.

 • فرازمند
  فرازمند

  سلام
  ی خانمی مدعی شد ک بنده عکسش و انتشار دادم و در مجازی ب اون فحاشی کردم.و شکایت کرده از من ولی الان ب تهمتی ک ب من زده پی برده و میخواد شکایتشو پس بگیره باید چ کاری انجام بده و بعد از مدتی دوباره از من مدعی نشه من باید چ کنم ممنون اگ راهنمایی کنید؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر میتونین ازشون مختومه شدن و اخذ رضایت نسبت به دعاوی مطروحه در دفاتر اسنادرسمی رضایت نامه محضری بگیرین یا در همان شعبه ای که پرونده دارین خانم رضایت بگذارند.

 • اگاه
  اگاه

  تهمت و فحاشی رو چگونه ثابت کنیم وقتی طرف اکانت خود رو پاک کرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اثبات این موضوع سخت است و تنها دلیل اثباتی می تواند شهودی باشد که فحاشی طرف را دیده و به انتساب اکانت به آن شخص گواهی دهند هر چند اعتبار شهادت شهود نسبی است و به نظر مرجع قضایی بستگی دارد .

 • بهزاد علوی
  بهزاد علوی

  باسلام
  من با یه خانمی مشکل بدهی و طلب مالی داشتم…
  اون خانم از طریق پیام به تعداد بالای ۵۰بار هم فحش ناموسی به خودم هم به پدر ومادرم کرده
  و به خودم تهمت رابطه با زن دیگه و به خانمم به داشتن دوست پسر زده…
  سوالم اینه آیا مجازاتش همین ۵۰هزار تا ۱میلیون هست؟
  اینهمه وقت بذاری برا شکایت
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.این مجازات فقط مربوط به فحاشی است.افتراوقذف عناوین مجرمانه دیگری است که درصورت اثبات دارای مجازات های دیگری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.