فحاشی|تهمت|افترا

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فحاشی 

این کار بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف جرم فحاشی اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا 74 ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که 80 ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به80 ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی 1392 جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشی هایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا 74 ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نمایدتهمتاست. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه 3 تا 6 ماه حبـس یا 50 هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از 2 تا 6 ماه و تـا 74 ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة 700 هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از 1 تا 6 ماه محکوم میشود.

 

4.2/5 - (47 امتیاز)

69 دیدگاه

 • زهرا
  زهرا

  سلام، آیا وقتی زنی مطلقه با یک مرد رابطه داشته باشد و ادعا بر خواندن صیغه محرمیت فی مابین زوجین وجود داشته باشد، این رابطه مشروع و قانونی محسوب می شود؟ پیشاپیش از پاسخ تون ممنونم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله البته اگر در نزد قاضی قضیه مطرح شده باشد
   معمولاً وجود صیغه نامه رسمی و معتبر مورد قبول است
   و احتمال کمی است که قاضی قبول کند که صیغه شفاهی صورت گرفته است

 • بهروز درخشان
  بهروز درخشان

  سلام وتشکر از سایت خوبتون.میخواستم ببینم مجازات فحاشی و تحمت وافترا چیه؟
  بنده سال گذشته یه مساجری داشتم که بی دلیل با همسرم لج کردن و مدام ینده و همسرمو فحش و ناسزا میگفتن،به هر ترتیب ما باهاشون دهن به دهن نشیدم.تا اینکه ابلاغ دادگاه اومد و رفتیم دادگاه،اونجا گفتن که اون خانم از بنده و همسرم شکایت فحاشی…. کرده،هر چقدر به دادیار پرونده گفتیم که بخدا ما هیچ کاری با ایشون نداشتیم و اتفاقا اون خانم دایما بما فحش و ناشزا دادن…
  اما دادیار محترم گفتن شاهد و ادله کافی داشتن و شما محکومید،لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مجازات فحاشی و توهین جزای نقدی یا شلاق
   و مجازات افترا و تهمت حبس و شلاق است

 • جوادuser-09027071940
  جوادuser-09027071940

  زن من به خودم مادرم خواهرم تهمتهای زشت و فحاشی های زشت میدهد ایامیشودازش شکایت کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر بتوانید ثابت کنید و دلایل کافی برای اثبات بزه داشته باشید ، بله

 • امیر
  امیر

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم بپرسم جرم فحاشی به شاکی و مامور ابلاغیه و دریافت نکردن برگه ابلاغیه دادگاه چی هست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تمرد نسبت به مامور دولت مجازات شش ماه تا دو سال حبس دارد

 • بانو
  بانو

  چگونه می توان ثابت کرد که فردی فحاشی می کند؟ در واقع چطور میشه در دادگاه این را ثابت کرد و مدرکی ارائه داد، چه مدرکی نشان دهنده صحت صحبت ماست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شاهد باید معرفی کرد

 • نیما
  نیما

  سلام
  یک نفر از برادر خانم بنده طلبکاره، من رفتم با ایشون صحبت کردم که به ما وقت بده تا پول شما رو جور کنیم چند روز بعد زنگ زد و شروع کر به فحاشی به من و خانواده ام
  منم صداشو ضبط کردم
  الان چگونه از ایشان شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   صوت بالذات دلیل محسوب نمی شود ولیکن می تواند اماره و نشانه رسیدن قاضی به دلیل باشد که به آن علم قاضی گویند در هرحال تصمیم با قاضی است و مجازات شلاق یا جزای نقدی دارد

 • .......
  .......

  سلام خسته نباشید خواهر شوهر من به من فحاشی تهمت وتحدید کرده از طریق پیامک آیا میتونم شکایت کنم ومجازاتش چیست

  با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله مجازات شلاق یا جزای نقدی دارد

 • سارا
  سارا

  مادر شوهر من در چت با همسرم به پدر من گفته دیوس و سگ تو روحش و من از این چت ، با گوشی خودم عکس گرفتم و اسم من هم در مکالمه هست . یعنی مشخصه که راجع به پدر ما دارن صحبت میکنن ؟ آیا این عکس مدرک هست و اگر شکایت کنم به نتیجه ای میرسم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر عکس از گوشی دیگری دلیل برای اثبات بزه نیست

 • رامین
  رامین

  باسلام عرض خسته نباشید …. یک سوالی داشتم بنده دوسال هست که با همسرم نامزد هستیم ….
  یک ماه هست که بنده را ترک کرده است و می گویید که از تو خسته شده ام ….. بنده هم امروز بعد از یک ماه به خانه پدری نامزدم میرفتم که یهو نامزدم را دیدم که از خانه بیرون امد و بنده هم به او کمی از قبل شک داشتم که کسی که نمیتونه بدون من دو روز بمونه چطور حالا یک ماهه که با من قهره و بدون من دوام آورده بعدش منم آروم آروم به دنبال او رفتم نامزدم تقریبا بعد از طی کردن دو ایستگاه پیاده ماشینی را که در میدان نگه داشته بود بدون انکه چیزی بگویید سوار یک پژو ال ایکس شد ودر عقب ماشین نشست و بعد از طی کرده پنج دقیقه مسیر نامزدم از عقب ماشین پیاده شده و به جلوی ماشین سوار شد … و بنده هم که فک کردم ایستاده اند به پلیس ۱۱۰ زنگ زدم گفتم سریع تر یک مامور بفرستید ولی دیدم که بعد از سوار شدن همسرم در جلو نشت و بایکدیگر روبوسی کردن و به راه افتادن و من هم به دنبال آن ها رفتم و فردی که ماشین را میراند در چراغ قرمز نگه داشت و بنده هم به سرعت در بغل او ماشین را نگه داشتم و سریع رفتم که درب راننده را باز کردنم و راننده را به پایین بکشم که نامزدم وقتی منو دید فریاد زد که زود تر برو راننده هم به در ماشین چسبیده بود و به زور درب را بسته و گریخت و بنده هم دنبال کردم ولی از دستم فرار کردند و در همین حال منباز هم به پلیس ۱۱۰ زنگ زدم و گزارش دادم پلیس امد صورت جلسه کرد و گفت فردا بیا شکایت کن … حال چیکار باید بکنم تا نامزدم به مجازات برسد … و ایا راننده را چطور میتوانم به مجازات برسانم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در حال حاضر مجازاتی شامل حال طرفین نمیشود زیرا جرمی را اثبات نکردید.

 • امیرعلی
  امیرعلی

  سلام فحاشی و تهمت زدن به کودک ۱۳ تا ۱۵ ساله چه جرمی دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طبق ماده ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی حبس از دو ماه تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود

 • سجاد متوسلی
  سجاد متوسلی

  سلام ببخشید به خاطر فحاشی ناموسی که حد قذف باشه فرد رو به حبس محکوم میکنن یا فقط مجازات شلاق و یا جزای نقدی است ؟ تروخدا جواب بدید

 • حامد
  حامد

  باسلام برادرمن بایه نفرچن ماه پیش اختلاف پیداکردرفتن دادگاه حل شدداشته ازکوچه شون ردمیشده به نفری ریختن سرش کتکش زدن حالاطرف رفته شکایت کرده به اتهام ورود به خانه شاهد هم نداره حکمی چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   ورود بدون اجازه به منزل دیگری جرم است
   اگر برای قاضی احراز گردد مجازات تعیین خواهد شد

 • محمدامیری
  محمدامیری

  ازحکم رفع تصرف من از۹/۵ هکتار میزان۶۲۳۱۴مترمربع بالاکشیده شده پس ازاثبات به دستور دادستان محل دیگه الآن۶ساله که بهم نمیدن درآخرین درخواست اخیراز ریاست محترم قوه قضاییه ازاسفند۱۴۰۰تاکنون که بیش ازنیمه اردیبهشت۱۴۰۱ هست خوددادستان کشف فسادبه اتفاق داریاراجرای احکام کیفری میزان موردفسادرابهم نمیدن خواهشم اینه بایدچکارکنم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پرسش، مفهوم نیست.

 • محمد
  محمد

  سلام تیرماه سال گذشته بایکی اختلاف داشتم ازم به اتهام فحاشی شاکی شده بوددهمیلیون تومن جریمه شدم واخواهی کردم جریمم چن درصدش بخشیده شد توداداگاه گفتن که اگه دوباره تایکسال کسی ازم شاکی بشه همون ده تومنودادگاه ازم میگیره حالاپدرزن شاکی قبلی دوباره رفته به اتهام ورود به خانه به دورغ رفته شکایت کرده میخواستم راهنمایی کنیم آباده تومنومیگیرن؟ یاچهجوری میتونم ثابت کنم که بیگناهم باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر ثابت شود که جرم جدیدی انجام دادید
   و در مدت تعلیق مجازات تعیین شده سابق بوده است ، مجازات قبلی اعمال می گردد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر ثابت شود که جرم جدیدی انجام دادید
   و در مدت تعلیق مجازات تعیین شده سابق بوده است ، مجازات قبلی اعمال می گردد

 • محمد
  محمد

  سلام به اتهام فحاشی را میلیون تومن دادگاه جریمم کردواخواهی کردم یه مقدارش بخشیده شدقرارشداگه کسی دوباره شاکی بشه ده تومنو کامل بدم حالا پدرزن شاکی دوباره رفته اینم شکایت کرده ایااگه بیگناهیموثابت کنم بازم جریمه سابقومیگیرن؟یا چه جوری میتونم بیگناهیموثابت کنم لطفاراهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرخوب دفاع کنیدوتبرئه بشویدخیرودرغیراینصورت تمام جریمه قبلی رابایدیدهید

 • احمد
  احمد

  سلام بایه نفرخصومت داشتم نصف شب سه نفری ریختن سرم منوکتک زدن فرارکردن مرسی ۱۱۰اومدصورتجلسه کردیه نفرخانوم بهعنوان شاهدگفت من نشناختم فقط دیدم سه نفربودن سوارماشین مشکی شدن فرارکردن ایابااین شاهدمن میتونم ثابت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر دلایل موثرتر باید ارائه دهید

 • علی
  علی

  باسلام ساعت ۹شب بودبایکی که قبلاخضومت داشتم ریختن سرم سه نفری منوموردضرب وشتم وفحاشی قراردادن یه خانوم به سروصدای ماامدبیرون اونافرارکردن خانم ماشینشو دیدکه وبه پلیس ۱۱۰گفت ایمان باشهادت آن خانم میتوانم ثابت کنم که باانان درگیرشدم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله شهادت آن خانم پذیرفته می شود

 • سارا
  سارا

  سلام اینکه در پیامک به کسی بگوییم دروغگو و بی وجدان این مجازات داره؟ مجازاتش چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر، جرم نیست.

 • بهنام
  بهنام

  سلام بایکی دعوام شده زده بینی من شکسته عملش کردم انگشت دستم شکسته میشه لطف کنیم بگین وبه اش چقدمیشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دیه شکستن بینی شصت میلیون تومان است
   و دیه شکستن انگشت دست
   اگر بهبودی حاصل شود و ناقص نشود ، دوازده میلیون تومان است

 • سهیل
  سهیل

  سلام بایه خانواده خصومت داشتم پسراش بامن توکوچه شون درگیرشدن منوموردضرب وشتم قراردادن من رفتم شکایت کردم اوناهم به دروغ رفتن به اتهام ورودبه خانه ازمن شاکی شدن وشاهدهم خانواده خودشو نوشته ایامن محکوم میشم یااگه محکوم نشدم میتونم اعاده حیثیت کنم ؟باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قاضی دادگاه و دادسرا در این مورد اتخاذ تصمیم خواهند کرد
   و نیز اگر برائت حاصل گردد، حق شکایت افترا برای شما محفوظ است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قاضی دادگاه و دادسرا در این مورد اتخاذ تصمیم خواهند کرد
   و نیز اگر برائت حاصل گردد، حق شکایت افترا برای شما محفوظ است

 • مهسا
  مهسا

  سلام دیه کبودی پیشانی وزیرچشم چقدمیشه؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سه هزارم دیه کامل

 • رضا
  رضا

  سلام ایااگه کسی به دروغ به اتهام ورودبه منزل شاکی بشه وخانوا دش رابعنوان شاهدبنویسه میتونه ثابت کنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر

 • لعیا
  لعیا

  باسلام دیه ترک انگشت اشاره وکبودی پیشانی وزیرچشم چقداست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طبق نظر پزشکی قانونی، تعیین میشود.

 • مهدی
  مهدی

  سلام ازم شاکی شدن به اتهام ورودبه خانه اگرنتوانم ثابت کنم که تهمت میزنن جرمم چیست؟باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.جزای نقدی

 • یاسر
  یاسر

  سلام جریمه ی ورودبدون اجازه به منزل دیگری چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   دادگاه بررسی میکند و وفق اوضاع و احوال قضیه و شرایط متهم تصمیم میگیرد.

 • اصغر
  اصغر

  سلام اگه اعاده حیثت کنم مجازات طرف مقابل چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   افترا مجازات افترای زبانی جزای نقدی بیست میلیون ریال تا هشتاد میلیون ریال است و مجازات افترا ی عملی ، سه ماه تا یک و نیم سال حبس است

 • مهدی
  مهدی

  سلام
  یک خانمی ازم شکایت کرده که بهش فحش و بد و بیرا گفتم درحالی که من اصلا باهاش حرفم نزدم حالا او چطوری می‌تواند ثابت کند ؟ و اینکه میتوانم به دلیل تهمت به من مجازاتش کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با شهادت شهود قابل اثبات است می توانید شهود را جرح کنید
   در صورت تبرئه می توانید شکایت کنید

 • متین
  متین

  سلام دو تا سوال داشتم؟
  یک آیا مردی ب زنش داخل پیام فوش بدهد و زن شکایت کند محکوم می‌شود و حکمش چیست؟
  دوم اینکه حکم فحاشی در پیامک ب ی شخص دیگ چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله-مجازات جزای نقدی دارد و البته اگر نسبت زنا یا لواط به شخص دهد به حد قذف که شلاق است نیز محکوم می گردد.(۸۰ ضربه )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان