فحاشی|تهمت|افترا

وکیل کیفری

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021)
{ سی خط ویژه }

فحاشی 

بزه فحاشی بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف این جرم اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

فحاشی آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا 74 ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که 80 ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به80 ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی 1392 جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشیهایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا 74 ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نماید تهمت است. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه 3 تا 6 ماه حبـس یا 50 هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از 2 تا 6 ماه و تـا 74 ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة 700 هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از 1 تا 6 ماه محکوم میشود.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4 دیدگاه

 • و
  و

  سلام خسته نباشید تشکر گروه ره جویان که برای آگاهی جامعه اطلاعات حقوقی مفیدی منتشر می فرمائید موفق باشید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم

 • رمضانی
  رمضانی

  با سلام.
  اگر کسی در نامه ای رسمی به کس دیگری ارتکاب به هتاکی را نسبت دهد، مرتکب افترا یا تهمت نشده است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   این اقدام افترا می باشد .

 • زهره
  زهره

  با سلام از کسی طلب داشت به جای اینکه طلبم رو بده باهم بحثمون شد و شروع کرد به فحاشی به من و مشت کوبیدن به سینه همسر من چندبار پشت سر هم و چون این اتفاق جلوی محل کارشون اتفاق افتاد تنها شاهد هامون همسایه های مغازه دار بودن حالا اگه شاهد ها بخوان از شهادت امتناع کنند یا به خاطر همسایه بودن با اون شخص شهادت دروغ بدن من باز میتونم تقاضای شلاق برای اون شخص داشته باشم ؟ آیا قاضی به نفع من رای میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر نتوانید شکایت فحاشی را ثابت کنید متهم تبرئه می شود بنابراین باید شهود و ادله کافی برای اثبات وقوع جرم داشته باشید .

 • فاطمه رجبی
  فاطمه رجبی

  سلام اینجانب خانم و مالک واحدی هستم
  مستاجرم تماس گرفتند که واحد بالایی ما بابت کولرمان که به گفته واحد بالایی چکه میکرده، رفتن پشت بام و به مشتقات کولر آسیب رساندن و هم اینکه دو شب حدودای ساعت ۴_۵ صبح به طرز وحشیانه ای به درب واحد مستاجرم آمده و بددهنی کردن و داد و بیداد…
  در صورتیکه در صورت بروز مشکل خود واحد بالایی ما از طریق تلگرام به بنده اطلاع میدادند و من بدون فوت وقت در پشت بام حاضر میشدم و به رفع مشکل پیش آمده میپرداختم و مشکل کامل حل میشد.
  ولی اینکه اینسری چرا هم به مالم آسیب رساندن و هم مستاجرمو سرصبحی سکته دادن و… نمیدونم…
  بعد از تماس مستاجرم با خانم واحد بالایی تماس گرفتم و جویای مشکل شدم که با داد و بیداد و توهین و… مواجه شدم که اصلا نمیذاشت حرف بزنم تا اینکه پسرش گوشی رو از مادرش گرفت و هم اینکه بد صحبت کرد و هم اینکه آلت مبارکش رو وقيحانه حواله من و همسرم کرد و…
  صداشون در گوشیم ضبط شده
  باید چکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عمل ان شخص تخریب عمدی است که طبق ماده ۶۷۷قانون مجازات اسلامی ۶ماه تا ۳سال حبس تعیین می شود و اگر در دادسرا طرح شکایت نمایید اقدام خواهد شد و اگر به خاطر کولر شما به سقف همسایه شما اسیب دیده باشد شما موظف به ترمیم هستید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.