فحاشی|تهمت|افترا

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فحاشی 

این کار بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف جرم فحاشی اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا 74 ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که 80 ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به80 ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی 1392 جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشی هایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا 74 ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نمایدتهمتاست. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه 3 تا 6 ماه حبـس یا 50 هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از 2 تا 6 ماه و تـا 74 ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة 700 هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از 1 تا 6 ماه محکوم میشود.

 

69 دیدگاه

 • و
  و

  سلام خسته نباشید تشکر گروه ره جویان که برای آگاهی جامعه اطلاعات حقوقی مفیدی منتشر می فرمائید موفق باشید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   امیدواریم که بتوانیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم

 • رمضانی
  رمضانی

  با سلام.
  اگر کسی در نامه ای رسمی به فرد دیگری ارتکاب به هتاکی را نسبت دهد، مرتکب افترا یا تهمت نشده است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   این اقدام افترا می باشد .

 • زهره
  زهره

  با سلام از کسی طلب داشت به جای اینکه طلبم رو بده باهم بحثمون شد و شروع کرد به فحاشی به من و مشت کوبیدن به سینه همسرم من چندبار پشت سر هم و چون این حادثه جلوی محل کارشون اتفاق افتاد تنها شاهد هامون همسایه های مغازه دار بودن حالا اگه شاهد ها بخوان از شهادت امتناع کنند یا به خاطر همسایه بودن با اون شخص شهادت دروغ بدن من باز میتونم تقاضای شلاق برای اون شخص داشته باشم ؟ آیا قاضی به نفع من رای میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر نتوانید شکایت فحاشی را ثابت کنید متهم تبرئه می شود بنابراین باید شهود و ادله کافی برای اثبات وقوع جرم داشته باشید .

 • فاطمه رجبی
  فاطمه رجبی

  سلام اینجانب خانم و مالک واحدی هستم
  مستاجرم تماس گرفتند که واحد بالایی ما بابت کولرمان که به گفته واحد بالایی چکه میکرده، رفتن پشت بام و به مشتقات کولر آسیب رساندن و هم اینکه دو شب حدودای ساعت ۴_۵ صبح به طرز وحشیانه ای به درب واحد مستاجرم آمده و بددهنی کردن و داد و بیداد…
  در صورتیکه در صورت بروز مشکل خود واحد بالایی ما از طریق تلگرام به بنده اطلاع میدادند و من بدون فوت وقت در پشت بام حاضر میشدم و به رفع مشکل پیش آمده میپرداختم و مشکل کامل حل میشد.
  ولی اینکه این سری چرا هم به مالم آسیب رساندن و هم مستاجرم را سرصبحی سکته دادن و… نمیدونم…
  بعد از تماس مستاجرم با خانم واحد بالایی تماس گرفتم و جویای مشکل شدم که با داد و بیداد و توهین و… مواجه شدم که اصلا نمیذاشت حرف بزنم تا اینکه پسرش گوشی رو از مادرش گرفت و هم اینکه بد صحبت کرد و هم اینکه آلت مبارکش رو وقيحانه حواله من و همسرم کرد و…
  صداشون در گوشیم ضبط شده
  باید چکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عمل ان شخص تخریب عمدی است که طبق ماده ۶۷۷قانون مجازات اسلامی ۶ماه تا ۳سال حبس تعیین می شود و اگر در دادسرا طرح شکایت نمایید اقدام خواهد شد و اگر به خاطر کولر شما به سقف همسایه شما اسیب دیده باشد شما موظف به ترمیم هستید .

 • شاکی
  شاکی

  با سلام جزای نقدی که دادگاه علیه متهم به مبلغ ۳ میلیون تومن بابت تهدید و فحاشی به شاکی(شخص حقیقی) تعیین نموده است، نهایتاً به نفع دولت است و به صندوق دولت تعلق می گیرد؟ و یا اینکه خیر و کل یا بخشی از مبلع متعلق به کسی خواهد بود؟
  سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام متعلق به دولت است .

 • ستاره تنها
  ستاره تنها

  با سلام
  اگر شوهری دارای رابطه با چند زن دیگر باشد و برای موجه نشان دادن خیانت خود قدام به فحاشی ، توهین و زدن افترا به همسر و خانواده ی همسر کند و از خود دروغ بافی در جهت مظلوم جلوه دادن خود کند ، چه باید کرد ؟ ( تمامی صحبتها هم ضبط شده و مدارک کافی برای اقدام ایشان وجود دارد )

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام هر کدام از این موارد جرم مجزاست که ذینفع می تواند شکایت کند صدای ضبط شده دلیل نیست .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام هر کدام از این موارد جرم مجزاست که ذینفع می تواند شکایت کند صدای ضبط شده دلیل نیست .

 • مهدی
  مهدی

  سلام.بازپرس در کیفرخواست جرم را تهمت؛افترا؛توهین؛فحاشی؛الفاظ رکیک؛تشویش اذهان عمومی،استفاده از الفاظ ناشایست عنوان کرده است آیا این موارد که بازپرس بعنوان جرم در کیفرخواست گفته هرکدام جرم جداگانه ای هستند و مجازات جداگانه دارند؟؟؟ لطفا کامل توضیح دهید .سپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.هرکدام ازاین عناوین اتهامی منفردآ یامشترکآ بااستنادبه ماده مشخص قانون مجازات اسلامی موضوع جرم خاص ومجازات خاص است.

 • مهدیه
  مهدیه

  سلام وقتتون بخیر من دوستم تو محیط اموزشگاه بهم توهین کرده و تهمت زده و دو نفر هم دیدن اما طرف دوستم هستن که توهین کرده و شاهدی ندارم میتونم از این خانم شکایت اعاده حیثیت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرشکایت شمااثبات شده ومطابق مواد۶۹۷و۶۹۸قانون مجازات اسلامی مصوب۱۳۷۵ حکم صادرشودمنتج به نتیجه خواهدشدولی درطرح شکایت بایدادله کافی برای اثبات جرم داشته باشیدتادرصورت صدورقرارمنع پیگردویاحکم برائت دردادگاه خودتان بعنوان مفتری تحت تعقیب قرارنگیرید.

 • فرازمند
  فرازمند

  سلام
  ی خانمی مدعی شد ک بنده عکسش و انتشار دادم و در مجازی ب اون فحاشی کردم.و شکایت کرده از من ولی الان ب تهمتی ک ب من زده پی برده و میخواد شکایتشو پس بگیره باید چ کاری انجام بده و بعد از مدتی دوباره از من مدعی نشه من باید چ کنم ممنون اگ راهنمایی کنید؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر میتونین ازشون مختومه شدن و اخذ رضایت نسبت به دعاوی مطروحه در دفاتر اسنادرسمی رضایت نامه محضری بگیرین یا در همان شعبه ای که پرونده دارین خانم رضایت بگذارند.

 • اگاه
  اگاه

  تهمت و فحاشی رو چگونه ثابت کنیم وقتی طرف اکانت خود رو پاک کرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اثبات این موضوع سخت است و تنها دلیل اثباتی می تواند شهودی باشد که فحاشی طرف را دیده و به انتساب اکانت به آن شخص گواهی دهند هر چند اعتبار شهادت شهود نسبی است و به نظر مرجع قضایی بستگی دارد .

 • بهزاد علوی
  بهزاد علوی

  باسلام
  من با یه خانمی مشکل بدهی و طلب مالی داشتم…
  اون خانم از طریق پیام به تعداد بالای ۵۰بار هم فحش ناموسی به خودم هم به پدر ومادرم کرده
  و به خودم تهمت رابطه با زن دیگه و به خانمم به داشتن دوست پسر زده…
  سوالم اینه آیا مجازاتش همین ۵۰هزار تا ۱میلیون هست؟
  اینهمه وقت بذاری برا شکایت
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.این مجازات فقط مربوط به فحاشی است.افتراوقذف عناوین مجرمانه دیگری است که درصورت اثبات دارای مجازات های دیگری است.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام و خسته نباشید خواهر من با برادرامان دعوایش شد و برادرم به خواهرم تهمت زد و گفت با فلان کس دوست بوده ای و الفاظ رکیک بکار برد و به بچه های اون توهین کرده است و خواهر از برادرامان شکایت کرده است و قاضی به نفع خواهرم رای داده است میخواستم بدانم مجازات برادرم چیست؟ایا مجازات را خواهرم میتواند تعیین کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درمراحل دادسراودادگاه اتهام انتسابی تفهیم شده وآخرین دفاع راهم گرفته اندوبراساس قرارمجرمیت صادره حکم صادرشده است.عنوان اتهام ومجازات دررای صادره نوشته شده است.اگربازهم ابهامی داشتیدبه قسمت مشاوره مجتمع های قضائی مراجعه کرده ویاباپرداخت حق المشاوره ازوکلای دادگستری مشورت بگیرید.

 • رضا
  رضا

  باسلام بنده هيچ فحاش وتوهين نکردم ولي اون خانم گفته من شاهدميارم ولي اون شاهدها دروغين است به نظرشما من بايدچکارکنم تا اتهام دروغين به من واردنشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   شما باید اثبات نمایید که شهادت شهود کذب می باشد.
   این موضوع می تواند از طریق سوال پرسیدن از شهود اثبات شود.

 • دنیا
  دنیا

  سلام من زیر ۱۸ سالم و چند وقت پیش توی یک بحث فحاشی کردم ولی اون طرف هم پاسخ داد
  الان شکایت کرده
  حکم من چیع؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.چنانچه عنوان قذف رانداشته باشدتا۷۴ ضربه شلاق که تبدیل به جزای نقدی می شود.

 • جابر
  جابر

  سلام چند وقت پیش خط وگوشی مادرم گم شده بود ومادرم خط رو نسوزونده بودش واون طرف به یه اقای کلی فوش وناسزا به خودش وزنش کرده بود وتهدیدشون کرده بود والان بعد از مدت ۶ ماه از طرف دادگاه ابلاغیه برای مادر من اومده الان مادر من باید چکار بکنه وجرم داره یانه ممنونم اگه راهنمای بکنید خدا از تون راظی باشه لطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگراعلام سرقت کرده ایدبامدرک اعلام سرقت مراجعه کنید.درچنین مواقعی بلافاصله بایدخط رابسوزانید.ممکن است ازتلفن سرقتی دریک سرقت بزرگ یاقتل استفاده شود و بنابراین اقدام فوری به هنگام وقوع جرم ونگهداری آن مهم است.

 • ح
  ح

  با سلام همسایه ما به دروغ از من و همسرم شکایت کرده شکایت اول در کلانتری و مبنی بر اینکه ما امنیت جانی و آسایش را از آنها سلب کرده ایم که مشاور کلانتری قانع نشد و ایشان شکایت خود را به دادسرا بردن که حدود یک ماه بعد پیامکی برای ما آمد که پرونده شما مختومه شده است ولی دوباره چند روز پیش از شوارای حل اختلاف همان دادسرا دوباره شکایتی مبنی بر فحاشی و توهین ما به همان همسایه آمده است. آیا با توجه به شکایت های قبلی و تهمت و افترا نادرست نامبرده میتوانیم در جلسه شورا ادعای حیثیت کنیم یا باید شکایت متقابل مطرح کنیم؟در ضمن تمامی همسایه ها استشهادی مبنی بر مزاحمت های همسایه فوق امضا کرده اند آیا از این استشهاد میتوان در جلسه شورا استفاده کرد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورتی که شکایت کند و شکایت او بدون دلیل و واهی باشد پس از قطعیت امکان طرح شکایت افترا وجود دارد و شما استشهادیه تنظیمی می توانید به عنوان دلیل استفاده کنید.

 • مهسا
  مهسا

  سلام
  خانمی با من تماس گرفته و شروع به فحاشی و الفاظ رکیک کرده و تهمت ارتباط با شوهرش رو میزنه در حالی که من نمیشناسمشون،چند بار تکرار شده این عمل.من میتونم شکایت کنم و به نتیجه‌ای برسم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.مزاحمت تلفنی.

 • مریم
  مریم

  سلام زن پسر دایی من که در حال طلاق هستن به من زنگ زد و فحاشی کرد و صدای ایشان رو چند نفری شنیدند پسر دایی من ۱۰ سال پیش قرار ازدواج با من رو داشت و الان هم ما برای مراسمی به شهرستان رفته بودیم و الان که تماس گرفتن به من فحشای رکیک داد و مدعی شده من با اومدنم زندگیشو دارم خراب میکنم و من هم هر چی فحش داد گفتم خودتی این در صورتی که ۳ سال هست در گیر و دار طلاق هستن ایا من میتونم شکایتی بکنم و ِایا اون هم میتونه بگه که منم بهش فحش دادم ؟ و ایا این شکایت قابل پیگیریه یا خیر ؟ ایا چون ایشون شروع کننده فحاشی بوده فقط جرم متوجه ایشونه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   چنانچه شواهدی داشته باشید میتونید شکایت کنید البته با توجه باینکه فقط صوت هست اثباتش کمی سخته.
   اگر شما هم فحاشی کرده باشید و ایشون بتونن ثابت کنن قابل پیگیری میباشد.

 • حدیث
  حدیث

  با سلام

  من ۱۷سال سن دارم یکی از همسایه هامون با مادرش و زن داداشش به من تهمت افترا توهین فحاشی های ناموسی کردن اون هم در کوچه که بیشتر از ۵۰نفر توی کوچه بودن و من شکایت کردم و یه استشادیه محلی دارم که اون ها به من توهین افترا تهمت و فحاشی های ناموسی کردن من میتونم حکم شلاق را بگیرم و اونا یه شکایت از خواهر۱۴ساله من و مادرم کردن که توهین کرده باشن ولی مدرکی ندارن که اثبات کنند حکم شکایت اونا چی میشه؟؟؟؟

  با سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، نوع و میزان مجازات بستگی به نظر قاضی رسیدگی کننده دارد و امکان صدور حکم شلاق تعزیری هم وجود دارد به شکایت طرف مقابل هم رسیدگی خواهد شد و در صورتی که دلیلی برای اثبات نداشته باشند منع تعقیب صادر می گردد.

 • حسین
  حسین

  سلام بنده ازکسی تحت عنوان فحاشی.تهدید توهین والفاظ رکیک یا نسبت های توهین امیز و..شکایت کردم ک متهم ازطریق پیامک اقدام کرد ب فحاشی ومدارک موجود هست خاستم بدونم حکمش چیه.واینکه ایا بعد محکوم شدنش باید ازمن رضایت بگیرم ک شاکی هستم ممنون میشم راهنمایی کنید بنده رو تشکراز سایت خوبتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، مجازات توهین شلاق یا جزای نقدی است که بستگی به نظر قاضی دارد می تواند با اخذ رضایت از شما پرونده را مختومه نماید.

 • حسین
  حسین

  سلام برادر من مستاجری داشت که موقع تخلیه از ساختمان به دوربین مدار بسته پارکینگ خانه برادرم با ایما و اشاره فحش و بد و بیراه داد آیا برادرم میتواند علیه وی شکایتی کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، خیر اینکه مخاطب ایما و اشاره برادر شما بوده محل تردید است.

 • درسا
  درسا

  سلام من برای خرید ب مغازه توی محله رفتم ولی فروشنده ب دلیل مشکلاتی ک با مالک داشتیم ب من فحاشی کرد و حرف های بیشرمانه ای زد ولی من شاهدی ندارم چ جوری میتونم ازش شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بدون وجود دلایل و شهود امکان تعقیب وجود ندارد.

 • ساناز
  ساناز

  سلام خانم هستم.با همسایمون سر پارکینگ بحثمون شد تاجایی که به فحاشی رسید.اونا دونفر بودن و از زرنگی یکیشون دقیقا یه قسمت از صدای بنده رو ظبط کردن.الانم شکایت کردن و ادعای حیثیت کردن که من تهمت زدمو آبروشونوبردم همسایه ها بودن ولی هیچکدوم نمیان برای شهادت که اونم به من خیلی فحش داده چون ماهمه دریک آپارتمانیم.تکلیف این صدا و شکایت این خانم به کجا میرسه؟ضمن اینکه بجز خواهرش که داشت ضبط صدا میکرد همسایه بر علیه من شهادت ندادند.من چجوری از خودم دفاع کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.صدای ضبط شده نمی تواندمورداستناددادگاه قراربگیرد.

 • کنعانی
  کنعانی

  سلام دو نفر رفتن در محل کار شوهرم دعوا راه انداختن و به قصد کتک رفتند و سلاح سرد قفل فرمان داشتن. و فحاشی کردند ولی بیشتر کتک خوردند و رفتند شکایت کردند حکم شوهر من که کتک زده چی؟فقط صورتش ی زخم داره
  حکم فحاشی آنها چیه؟
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، در صورت وجود دلایل و شهود به جرم ضرب و جرح ولی آن دو نفر به مزاحمت در کسب و کار و توهین محکوم می شوند و برای زخم صورت در صورت وجود گواهی پزشکی قانونی دیه تعیین می گردد.

 • Iman
  Iman

  اگر کسی در واتساپ فهش یا بی احترامی کند و تهدید کند که یه بلایی سر پسرت میارمو حرف های زننده که دروغ است بزند جرمش چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   توهین، تهدید و افترا

 • حسینی
  حسینی

  سلام من یک حیوان خونگی به سرپرستی گرفتم و واکسناشو زدم اما بعد حساسیت گرفتم و خواستم که برگرودونمش و هزینه ی واکسن رو بگیرم اما بهم ندادن منم چون دلم می‌سوخت و نمی‌تونستم نگه دارم بهشون دادمش اما داخل چت بهم فحاشی کردن و در دیدار حضوری ام فحاشی کردن منم توهین خاصی نکردم هلم دادن و در خونشون رو محکم بستن و شیشه های درشون شکسته شد میخواستم بدونم می‌تونه بهم تهمت بزنه و بندازه گردن من؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، هر کسی میتواند تهمت بزند ولی برای شکایت باید با دلایل ادعای خود را ثابت نماید.

 • ثمین
  ثمین

  سلام برای شکایت در باب توهین’تهدید و افترا
  حتما باید الفاظ بسیار زننده گفته بشه؟یا نه هرنوع توهینی قابل شکایت هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، هر لفظ توهین آمیزی قابل شکایت است.

 • حسن
  حسن

  سلام اگر به کسی رودرو فحاشی ناموسی کنیم و او صدا را ضبط کرده باشد جرمش چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بسته به الفاظ استفاده شده به مجازات قذف یا توهین محکوم می‌شوید.

 • اصغر
  اصغر

  با سلام بنده پسری هستم ۳۱ساله و مجرد همسایه ای داریم که خانه شان سه چهار کوچه از ما دور هستش و به بنده از سر دشمنی قبلی ای که داریم تهمت دزدی زده در حالی که بنده فردی هستم با تحصیلات عالیه دانشگاهی خیلی فشار روم هستش اصلا نمیتونم باور کنم چنین تهمتی به من زده شده و اینجوری آبروم رو توی شهرمون که ایلام هستیم شهر بدره و شهرمان ۵هزار بیشتر جمعیت نداره برده لطفا بفرمایید چیکار باید بکنم و مجازات چنین تهمتی چی هستش

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، در صورتی که به ثالثی که غایب بوده توهین کرده باشید خیر.

 • شهرام
  شهرام

  اگر کسی فحاشی کند جرمش ثابت شود.واینکه افترا کند و ثابت شود چقدر باید جریمه دهد ویا چ مجازاتی خواهد داشت.ایا امکان این هم هست ک مجازات نشود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر، بابت هر یک از جرایم به حبس یا جزای نقدی محکوم می‌گردد.

 • پرویز
  پرویز

  سلام بنده با یه بنده خدایی بحثمون شد و بهم توهین و فحاشی کردن من با ۱۱۰ تماس گرفتم ولی مامور پلیس با ایشون دوست بودن و بهش چایی و شیرینی دادن و هر چقد من اصرار کردم که گزارش بنویسند مامور پلیس امتناع کردن و به دروغ گفتن که کار دارم باید برم نمیتونم گزارش بنویسم و رفتند وقتی که مامورا رفتن من به طرف دعوا گفتم که از مامور شکایت میکنم و ایشون گفتن که مامور برایت دردسر درست میکنن و من هنگامی که داشتم محل رو ترک میکردم گفتم ا نا نمیتونن ک..رم رو بگیرن . آیا اونها میتونن برای این حرف ازم شکایت کنن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بستگی به پیگیری ایشون و زمان رسیدگی که توسط شعبه تعییت میشه داره

 • f
  f

  سلام یه درگیری تو خونمون شد خواهر من باردارو جاری فوت شده و به مدت سه ماهه به خاطر محل سکونتشون دوره خونه ما بودن همسرشون اخلاقش تغییر کرده بود و همون روز مدام میگفتن به پدر و مادرم باید احترام بذاری و دعوا شد مادرمم عصبانی شد یه سیلی زد الان ایشون میتونن شکایت کنن؟ چه حکمی داره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله ضرب عمدی محسوب می‌گردد.

 • سید علی
  سید علی

  سلام
  بنده مرد۲۷ساله هستم
  برادرم با یک نفر دعواش میشه و اون مرد هم محکوم میشه ۲۷ میلیون دیه باید بده به برادرم
  حالا مادر و خواهر همون مرد منو سر کوچه دیدن شروع به فحاشی کردش
  میخواستن منو تحریک کنن تا من با آنها دعوا کنم
  من هم با گوشیم فیلم برداری کردم
  داخل کوچه چند نفر هم بودن ولی چون زن خیلی بد دهان می‌ترسند بیان شاهدت بدن
  ایا با همون فیلم میتونم ثابت کنم؟؟
  مجازاتش چیه؟؟؟
  درضمن
  مادره ۶۰سالش
  خواهرش ۲۵سال

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله قابل اثبات است و مستوجب جزای نقدی می باشد.

 • Sara
  Sara

  سلام همسایه ما شروع به فحاشی به ما کرد و بعد از فحاشی ناموسی ما متقابلا شروع به فحاشی کردیم و همسایه ها شنیدن, آیا با اینکه ایشون شروع حمله و به فحاشی کردند حکم برای هر دو نفر یکسان و شلاق است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله هر دو طرف محکوم می‌شوند و مجازات آنها بسته به الفاظ به کار برده شده جزای نقدی یا شلاق خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.