فحاشی|تهمت|افترا

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فحاشی 

این کار بسیار ناپسند تلقی میگردد و از آن در ردیف جزایی مانند زنا ، قتل عمد و نوشیدن مشروبـات الکلی یاد شده است. البته به نحوه های مختلف جرم فحاشی اتفاق میافتد؛ در ابتدا اصطلاحات مربوط به این جرم را به اختصار معرفی میکنیم و سپس به مجازات های هر یک از آنها می‌پردازیم.

فحاشی ، توهین ، افترا

فحاشی چیست؟ 

آن است که شخصی نسبت به شخص یا اشخاص دیگر الفاظ رکیک و زشت بکار ببرد که لازم به ذکر است که فحاشی از مصادیق توهین می باشد. که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی، فحاشی و استعمال الفاظ رکیک اگر مستوجب حد قذف نباشد، به مجازات مرتکب فحاشی تا 74 ضربه شلاق و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم می گردد.

فحاشی ناموسی

فحاشی ناموسی یعنی اگر فحاشی به نحوی باشد که شخص به کسی یا کسانی از خانواده شاکی عناوین ناروا نسبت دهد. مانند آنکه بگوید، (مادر بدکاره) که قاضی باید احراز نماید اگر منظور متهم آن است که واقعاً نسبت زناکاری به مادر شاکی بخواهد بدهد باید حدّ قذف که 80 ضربه شلاق است و لیکن اگر همینطور فقط به لفظ توجه داشته است و نه به معنای آن کلمات، فقط به مجازات مقرر برای فحاشی و توهین محکوم می شود که طبق ماده 608 قانون مجازات اسلامی به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا جزای نقدی از 50 هزار ریال تا یک میلیون ریال محکوم می شود.

فحاشی پیامکی و مجازات آن :

نظر به اینکه طبق ماده 641 قانون مجازات اسلامی اگر از طریق لوازم مخابراتی ایجاد به مزاحمت شود علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. علی ایحال چنانچه از طریق پیامک فحاشی انجام شود مرتکب، به مجازات مزاحم تلفنی محکوم می گردد.

قذف و مجازات آن 

آن است که؛ در شرع مقدس اسلامی برای حفظ حرمت مؤمنین و مؤمنات لازم گردیده است اگر کسی زنا یا لواط را به کسی نسبت دهد و نتواند آنرا اثبات کند، به80 ضربه شلاق محکوم می شود که از حدود شرعی محسوب می گردد. لازم به ذکر است نوشـتن آن و درج الکترونیـکی آن و انتـشار آن در اینترنت و ایمیل و شبکه های اجتماعی نیز طبق قانون مجازات اسلامی 1392 جرم است.

افترا و مجازات آن

آن است که شخص با نوشته یا درج در روزنامه ها و مجلات یا سخنرانی در مجامع یا با هر وسیله ای به کسی امری با صراحت را نسبت دهد و نتواند صحت آنرا ثابت نماید، این عمل افترا محسوب می گردد. به طور مثال: شخصی در نوشته ای که به تابلو اعلانات ساختمان نصب می نماید، مدیر را شخص خائن در اموال مال ساختمان قلمداد کند و نتواند آنرا ثابت نماید، مرتکب افترا گردیده است. در واقع افترا از فحاشی هایی است که اگر متضمن قذف نباشد مرتکب به یک ماه تا یک سال حبس و یا یک تا 74 ضربـه شلاق محکوم میشود.

تهمت

نسبت دادن بزه و یا عمل مجرمانه از ناحیه شخص به دیگری در صورتی که نتواند آنرا اثبات نمایدتهمتاست. تهمت با افترا دارای یک معنا و کاربرد است.

توهین به مقامات رسمی و حقوقی :

توهین به وکلای دادگستری، شهردای، روسـای قوای سه گانه معاونان رئیس جمهور و وزراء ، نمایـندگان مـجلس، اعضای شورای نگهبان، قضات، اعضای دیوان محاسبات یا کارمندان دولت در حین انجام وظیفه 3 تا 6 ماه حبـس یا 50 هزار یا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد داشت.

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال :

توهین و فحاشی به بانوان و اطفال در معابر عمومی طبق قانون مجازات به حبس از 2 تا 6 ماه و تـا 74 ضربـه شلاق محکوم خواهد شد.

هجو

آن است که شخصی به وسیله نوشته یا سرودن اشعار و یا خواندن مدیحه و روضه کسی را مورد حملات زبانی قرار دهد اقدام به هجو نموده است. و در واقع هجو نوعی توهین است و طبق مادة 700 هر کسی با نظم یا نثر یا به صورت کتبی یا شفاهی کسی را هجو کند یا هجوبه کند به حبس از 1 تا 6 ماه محکوم میشود.

 

4/5 - (79 امتیاز)

492 دیدگاه

 • باران
  باران

  سلام مادر من ۸ساله که داره ب پدرم تهمت میزنه و همه میدونیم ک حرفاش بی اساسه و چون پدرمو دوست نداره دنبال راهی برا طلاق گرفتنه همچنین آبروش رو همه جا برده و ما در شهر کوچیکی هستیم جوری که همه از من میپرسن بابات زن دوم داره و من خیلی عذاب میکشم از این قضیه
  ب غیر از اون پدرم رو با الفاظ رکیک صدا میزنه و برادرم رو ترغیب میکنه ک با پدرم درگیر بشه
  چطور میشه ازش شکایت کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   پدر شما شخصاً می تواند شکایت تحت عناوین فحاشی و توهین مطرح نماید.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام خانوم من به عمه اش گفته شهرستانی ۳طلاقه‌. آیا این جرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخخیر
   ادعای همسر شما ارتباطی به شما نداشته و در این خصوص عمه شما مدعی است.

 • دریا
  دریا

  سلام من یک خانم و کارشناس شهرداری هستم و گاها وقتی با کارگرانی که کم کاری میکنن برخورد میکنم و تذکر میدهم شروع به فحاشی و تهدید میکنن. چگونه باید از طریق قانونی با این افراد برخورد مناسب جدای از اخراج انجام نمود. آیا به حراست شهرداری مربوط میشود یا به نیروی انتظافی؟ لازم به ذکر است بنده و آن کارگر نیروهای پیمانکار تحت پیمان شهرداری هستیم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   علاوه بر اقدام از طریق اداره متبوعه شما می توانید در صورت داشتن شهود یا ادله دیگر از طریق مراجع قضایی نیز اقدام به طرح شکایت کیفری نمایید.

 • مریم قاسمی
  مریم قاسمی

  سلام من یجفت کفش دوماه سفارش دادم هزینشم کامل پرداخت کردم امروز رفتم که حداقل پولمو پس بده بهم حمله کرد و بهم فحش داد و از مغازش بیرونم کرد من اشتباه کردم با ۱۱۰تماس نگرفتم و برگشتم خونه ایشون تماس و دست پیش گرفتن من باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به میزان موضوع مورد ادعا می توانید از طریق دعوی حقوقی ایفای تعهد یا مطالبه وجه اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان