رابطه نامشروع

4.4/5 - (48 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

رابطه نامشروع چیست؟

رابطه نامشروع را قانونگذار در ماده ۶۳۲ قانون مجازات اسلامی بیان نموده است که: هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه (همبستری و همخوابگی) شوند به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم می شوند و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود(مجازات شلاق تعزیری معمولا ۷۵ ضربه شلاق است). جرم رابطه نامشروع ، مجازات عمومی نیز دارد و مدعی العموم (دادستان) بدون شکایت شاکی نیز می تواند وارد رسیدگی گردد.

رابطه نامشروع

تفاوت رابطه نامشروع با زنا

رابطه نامشروع به اعمال منافی اخلاق و عفت از قبیل تقبیل و مضاجعه که بین زن و مردی که ازدواج نکرده اند، گفته می شود ولیکن در جرم زنا بین زن و مرد که علقه ازدواج بین آنها نباشد، عمل دخول در قُبُل یا دُبُر (جماع) باید صورت گیرد و مجازات رابطه نامشروع ۹۹ ضربه شلاق است و در حالیکه مجازات زنا در مواردی اعدام و گاهی رجم (سنگسار) و در مواردی ۱۰۰ ضربه شلاق می باشد که شرح آن در مواد ۲۲۱ تا ۲۳۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱/۲/۱۳۹۲ بیان گردیده است.

مجازات جرم رابطه نامشروع

قانونگذار در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی برای رابطه نامشروع ۹۹ ضربه شلاق تعیین نموده است و البته اگر یکی از طرفین رابطه، مکَره باشد تعزیر نمی شود (یعنی مجازات نمی گردد) و فقط اکراه کننده مجازات می شود. با توجه به اینکه ماده ۶۳۷ به نحوی تنظیم شده است که بدون تماس فیزیکی بین زن و مرد، رابطه نامشروع را ثابت تشخیص می دهد فلذا مرتکب چنین جرمی به ۹۹ ضربه شلاق محکوم می شود.
برای فهم بیشتر جرم؛ رابطه نامشروع باید به منشاء جرم انگاری آن یعنی منابع اسلامی مراجعه نمود. در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر زنا را از قبیل تقبیل و یا مضاجعه را مستوجب مجازات دانسته است و فلسفه تعیین این مجازات در دین اسلام آن است که احکام شرعی اسلامی تابع ملاکات (مصالح و مفاسد) می باشند، بنابراین اگر دین اسلام عملی را نهی کرده و آنرا حرام دانسته است به تعیین ارتکاب آن دارای مفاسدی است و اگر عمل را امر نموده و آنرا واجب شمرده، قطعاً انجام آن دارای مصالحی است و البته در همین مبانی اسلامی بسیار تائید شده است که درخصوص مسائل اخلاقی و جنسی خیلی تحقیق انجام نشود، بنابراین زمانی که این جرم شکل علنی داشته باشد و آشکار باشد و ارتکابش عفت جامعه را جریحه دار نماید و در ضمن تا کسی از این جرم اطمینان حاصل نکرده است حق ندارد آنرا مطرح کند و آنچنان که در آیه ها سوره نور ذکر شده است که؛ « کسانی که زنان عفیف را به زنا متهم می نمایند و ۴ شاهد نمی آورند ۸۰ ضربه تازیانه بزنید و آن پس هرگز شهادتشان را نپذیرید که مردمی فاسق اند.»

اثبات جرم رابطه نامشروع

مسلماً این بزه با اقرار شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است و لیکن گاهی ادله ای همچون پرینت مکالمات، پیامک ها و نیز تصویر، فیلم و صوت روابط بین زن و مرد که علقه زوجیت بین آنها نبوده و حاکی از رابطه عاشقانه و یا جنسی باشد، در مواردی که از طریق رسانه های جمعی مانند تلفنی، موبایل های هوشمند، کامپیوترها و شبکه های مجازی مانند؛ تلگرام، اینستاگرام و…. واقع می گردد نیز قابل اثبات است.

مزایای استفاده از وکیل در جرم رابطه نامشروع

اگر چنانچه طرفین در رابطه نامشروع متهم گردیدند دفاعیاتی موجه داشته باشند و به طور مثال مدعی باشند که فاقد عنصر معنوی و فاقد قصد انجام جرم بوده اند مسلماً محکوم نخواهند شد فلذا دفاع وکیل به ایشان می تواند کمک کند که قاضی دادسرا و یا دادگاه ایشان را تبرئه نماید و یا اگر به شهود تعرفه شده و یا حتی گزارش مرجع انتظامی معترض باشند، اظهارات وکیل و دفاعیات وی کارساز خواهد بود.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

زنای محصن و محصنه چیست؟

زنای محضه رابطه جسمانی و جنسی زنی است که شوهر دارد و با مرد اجنبی ارتباط جنسی برقرار می کند که مجازات آن سنگسار است و زنای محصن رابطه جسمانی و جنسی مردی است که زن دارد و به همسر خود دسترسی کامل دارد ولی با این وجود با زن اجنبی وارد رابطه جنسی می شود که مجازات آن اعدام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمید
  حمید

  سلام ما ۴ تا پسر با ۳ تا دختر در یک باغ مشروب میخوردیم ک اخرش ۴ تا مون با یکی از دخترا ک باکره نبود رابطه کردیم
  فرداش دختره رفته شکایت کرده ک ب من تجاوز جنسی شده و میخاد اخاذی کنه
  ب نظر شما قاضی چ جرمی میده
  ایا سابقه در این جور مواقع ب درد میخوره
  چون من سربازم و تا این سنم هیچ سابقه کیفری نداشتم ب نظر شما زندان یا اعدام میدن ؟؟؟ یا فقط شلاق و جریمه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر جرم شما اثبات شد مجازات ان اعدام است

 • رضا
  رضا

  اگر با جنس مخالف در ماشین خود باشیم به طوری که هر دو مجرد باشیم آیا مرتکب جرمی شده ایم و پلیس حق دستگیری مارا دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر در اینخصوص جرمی واقع نشده و صرف حضور دختر در اتومبیل شما جرم نیست.

 • ٌ
  ٌ

  سلام من یه پسر ۱۶ ساله هستم، زمانی که ۱۱ سالم بود یه پسر ۱۹ ساله منو به هوای خرید شارژ گول زد و منو به خونه برد. اونجا متاسفانه چون بچه بودن و نمیشد کاری کنم و میترسیدم هر کاری که تونست روی من کرد… اون خودش که بود هیچ دوستاشم بودن. الان حتیحتی چند سالم گذشته ولمم نمیکنه میگه فیلم ازت دارم میرم پخش میکنم اعدامت کنن چون کار بدی کردی… الان من به نظرتون چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   ادعای شما قابل اثبات نیست اگر ایشان تهدیدی کرده می توانید از وی شکایت تهدید و اخاذی کنید.

 • احمد
  احمد

  سلام اگر در ماشین ی شخص جنس مخالف خودمون رو بغل و بوس کنیم و ی غریبه از ما فیلم گرفته باشه میتونه دردسر باشه برامون و اینکه چطوری باید دفاع کنیم از خودمون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در صورت شکایت رابطه نامشروع قبل رسیدگی است.

 • ممنون میشم زود راهنمایی‌کنید
  ممنون میشم زود راهنمایی‌کنید

  با سلام ..بنده متاهلم و بایک خانوم متاهل که یکماهه منزلشو ترک کرده و خونه دوطتشه ارتباط دارم .ایشون قصد اقدام برای طلاق دارن …هم اس ام اسی هم تماس هم روبیکا و سروش و تلگرام چت داشتیم و خیلی حرفا …شوهرش با اینکه جدا هستن تلگرام رو هک کرده و چت هارو دیده …ما هیچ رابطه جنسی نداشتیم ی بارم فقط بیرون دیدمش.الان اگه شکایت کنه تکلیف چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام رابطه نامشروع غیر زنا جرم شماست .

 • مبینا
  مبینا

  سلام اگر برای بار دوم بعد از یکسال رابطه نامشروع اتفاق بیوفتد ولی داخل ماشین در حال حرکت بودیم حکم آن چیست و پیش قاضی چگونه از خود دفاع کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت اثبات شلاق

 • فرید
  فرید

  با سلام و خسته نباشید آیا میتوان با فایل دوربین مدار بسته بیرون خانه که یک فرد داخل آپارتمان میشود و هک اینستاگرام و اسکرین از پیامهای طرفین که بین یک زن شوهر دار و پسر مجرد انجام شده برای رابطه نامشروع شکایتی کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، برای اثبات رابطه نامشروع مواردی که بیان کردید کافی نیست و نیاز به اقرار و یا شهادت شهود ،میباشد

 • یوسف
  یوسف

  باسلام خسته نباشید اگه دختروپسر داخل ماشین درجایی مشاهده شوند آیا دوسربازارتش بدون داشتن مدرک میتوانند دردسردرست کنن؟واینکه تهدید کنن که پول بهشون داده شود یاشماره دختروبگیرن حکم چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر

 • صادق
  صادق

  سلام خانم بنده مدتی است با فردی ارتباط تلفنی دارد به صورتی که زندگی و بچه خود را فراموش کرده و دائم در اتاق خودش است و مدتی پیش از من تقاضای طلاق ومهریه کرده بود. به گفته پدر و مادرش افسردگی گرفته و الان در بیمارستان بستری است و گوشیش در دست منه و پیامهای دارد که بنده را خیلی ناراحت کرده است . وظیفه من بعد از ترخیص از بیمارستان چیست پیامها را خذف کنم یا به عنوان مدرک داشته باشم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بهتر است از روانشناس خانواده مشاوره بگیرید.

 • خانه خراب ناشناس
  خانه خراب ناشناس

  سلام حکم مر ی که با زن شوهر دار رابطه جنسی داشته است واز این عمل کثیف فایل صوتی ضبط کرده باشد واین فایل( و عکس هایی مربوط به کادوهایی که به زن داده ) را به سبب اختلافی که با زن خطا کار داشته در اختیار شوهر آن زن قراردهد چیست؟و شوهر آن زن چگونه میتواند شکایت کند .ضمنا زن در مقابل شوهرش اقرار کرده که با مرد نامحرم زنا کرده است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، به اتهام رابطه نامشروع قابل شکایت و تعقیب می‌باشد.

 • الهام
  الهام

  اگر يه زن شوهر دار كه درحال جداشدن از شوهرش بايك مرد زندار فاميل شوهرش رابطه داشته باشه از طريق واتساپ وتلفن وپيامك جرمش چيه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   صرف موارد مذکور نمی‌تواند دلیل بر وجود رابطه نامشروع باشد و نوع رابطه و متن پیامها می‌تواند در این مورد موثر باشد.

 • محمد
  محمد

  سلام
  اگر زن شوهردار با فرد مجردی در ارتباط باشد و براساس پرینت تلفنهایشان، شب تا صبح در یک مکان بوده باشند و تعداد تماسهای انها خیلی زیاد و حتی در ساعت دو وسه شب با زمانهای طولانی باشد و نیز دست در دست هم دیده شده باشند و نیز توسط پلیس در یک مکان بیرون شهر بازداشت شده باشند و از قبل نیز به انها تذکر در خصوص ترک رابطه داده شده باشد. مصداق رابطه نامشروع می باشد یانه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، در صورت اثبات موارد مذکور مصداق رابطه نامشروع می‌باشد.

 • رستمی
  رستمی

  سلام
  من با زنی که ۳ بچه دارد ۳ سال اشنایی دارم و ایشان گفتن از همسرش جدا شدن و من بارها و بارها به طریق مالی ب ایشان کمک کردم. و یک بار برای دیدن وضع زندگی به خانه ایشان رفتم ک ان روز شوهرش بچه ها را اورده بود ک نوبت مادر بود برای نگهداری و مدعی شد این زن عقد منه و شکایت کرد و تهمت رابطه نامشروع دون زنا رو ب ما نسبت داد. و اینکه خود شوهرش گفت اینجا خونه شخصی اون خانومه و ربطی ب اون اقا نداره. میخوام بدونم ایا صرف حضور من در ان خانه متهم ب چنین رابطه ای هستم ؟ و اینکه من با اون خانم تنها نبودم دختر عمه ایشان هم حضور داشتن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، صرف حضور شما در خانه وی آنهم با وجود شخص دیگری در خانه دلیل بر رابطه نامشروع نمی باشد.

 • بی نام
  بی نام

  سلام و خسته نباشید من به مشکلی دارم ما یک همسایه داریم طرف خونه رو کرده به مکان برای رابطه نامشروع الان ما شاکی شدیم که باید از این واحد نقل مکان کنه امروز طرف به من میگه تو با زنم رابطه داشتی و ازت فیلم دارم حالا خواستم ازتون راهنمایی بگیرم من چه کاری میتونم انجام بدم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ادعا مهم نیست هرجرمی نیاز به اثبات دارد ادعای همسایه اتان متوجه به خود شماست که نفیآ یا اثباتاً از آن اطلاع دارید .

 • پسر پير و خسته
  پسر پير و خسته

  با سلام
  ب من تهمت ارتباط نا مشروع توسط شوهر خانمي زده شده است هيچ اس ام اسي وجود ندارد ، پيام در فضاي مجازي را به صورت اسكرين شات با دستكاري تهيه كرده است البته من بنا به شرايطي با انها يك رابطه كاري دارم ( از بيان رابطه به دلایلی صرف نظر ميكنم) ايا. ميتواند در دادگاه تهمت خود را ثابت كند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با توجه با توضیحاتی که دادید احتمال محکومیت شما به جرم رابطه نامشروع کم است و به احتمال قرین به یقین تبرئه می شوید .

 • طباطبائی
  طباطبائی

  لطفا به این حرف ها و سخنان بیهوده ادامه ندهید ، تهمت به زنا به افراد و اشخاص از طریق پیامک تلفنی و یا حتی صوت و فیلم قابل اثبات و محکمه پسند نخواهد بود.. این حکم فقط و فقط از طریق چهار نفر شاهد عادل .. قابل قبول میباشد و لاغیر .. افرادی که می‌خواهند از این طریق به اثبات گناه و زنا بپردازند خود آن افراد در گمراهی به سر میبرند، و خود آنها باعث رواج فساد هستند .. لطف بفرمایند بزرگواران دست اندرکار این سایت کمی مجازات اسلامی رو اسلامی تر مطالعه بفرمایند ..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بحث های اکادمیک و حتی بحث های که حوزه نفقه مطرح است با انچه که عملا در محاکم جاری است از رویه دادسراها و محاکم مطلع شوید و سپس خواهید دید که متاسفانه یه مواقعی چنین تصمیماتی را قضات به علم خود (علم قاضی )می گیرند .

 • فرشته
  فرشته

  با سلام. اگه یه نفر در رفت و آمدهای یه رابطه نامشروع زن شوهردار به عنوان یه دوست و نفر سوم شراکت داشته باشه. مثلا موقعی که میرفتندکافی شاپ یا اینجور جاها اونم باهاشون رفته باشه به عنوان مجرم شناخته میشه؟ و اینکه جایی که با اونا حضور داشته فرق میکنه؟ مکان عمومی مثل کافی شاپ با مکان خصوصی مثل باغ یا خونه فرق میکنه؟ من سوالم در مورد اون نفر سومه.
  شوهر اون خانوم به رابطه خانمش پی برده و از مرد خیانتکار شکایت کرده. گفته که از اون نفر سوم هم که دوست خانمش بوده شکایت میکنه به این ادعا که خانمش رو اغفال کرده. همچین شکایتی میتونه بکنه؟ اصلا شکایتی میشه از این شخص سوم کرد؟
  مرسی و ممنون بابت لطف شما.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بعید است بتوان شخص سوم را مقصر دانست ولیکن اگر قاضی حسب شکایت شاکی مصر به پیگیری باشد ممکن است به دلیل ارتکاب فعل حرام تعزیر تعیین نماید (طبق ماده ۶۳۸قانون مجازات به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ضربه شلاق محکوم میشوید و اگر به نظر قاضی عمل شما باعث جریحه دار شدن عفت عمومی شود فقط به حبس از ۱۰روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شوید .

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان