کلاهبرداری

4.4/5 - (42 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

جرم کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشا، اختلاس و كلاهبرداري ، هر كسی از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركت‌ها، تجارتخانه‌ها، كار‌خانه‌ها، مؤسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي فريب دهد و به امور غير‌ واقع اميد‌وار نمايد يا از حوادث و پيش‌‌آمد‌هاي غير‌ واقع بتر‌ساند و يا اسم يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل مذكور يا وسايل تقلبي ديگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌جات، قبوض، مفاصا حساب و امثال آنها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد، كلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پر‌داخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است، محكوم مي‌شود.

کلاهبرداری

حال در این سطور سعی شده است که تعریف حقوقی جرم کلاهبرداری و نحوه طرح شکایت توضیح داده شود.

عناصر قانونی جرم کلاهبرداری

بعضاً دیده می شود که در جامعه برخی از مردم می گویند که شخصی کلاهبرداری کرده است و پول مردم را پس نمی دهد ولی باید توجه کرد، که پرداخت نکردن دیون، قرض و صدور چک بلامحل را نمی توان کلاهبرداری دانست؛ بلکه برای کلاهبردار دانستن شخصی نیاز به این است که شرایط ذیل را افعال او جمع باشد.
اولین شرط و عنصر قانونی تحقق کلاهبرداری، دروغ گفتن و استفاده از وسایل متقلبانه برای فریفتن اشخاص است. مثلاً شخص برای بردن مال مردم خود را به دروغ پزشک معرفی نماید و در این راه جواز طبابت را جعل کند و یا اینکه شخصی خود را با توسل به وسایل متقلبانه ذی سمت در اداره یا ارگان دولتی معرفی نماید.
دومین شرط و عنصر اغفال شدن و فریب خوردن قربانی می باشد. یعنی لازم است که مانور متقلبانه بزهکار در مردم مؤثر واقع شود و مالباخته فریب مجرم را خورده باشد و مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهد.
سومین شرط بردن مال توسط کلاهبردار است؛ یعنی اینکه پس از اینکه شخصی فریب کلاهبردار را خورد مال خود را در اختیار وی قرار دهد.
باید توجه داشت تا زمانی که هر سه شرط فوق الذکر محقق نشوند، نمی توان اتهام کلاهبرداری را به کسی منتسب نمود.

مجازات جرم کلاهبرداری

مجازات مرتکب جرم کلاهبرداری مطابق با ماده یک از قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری یک تا هفت سال حبس بعلاوه جزای نقدی (در حق دولت) معادل مالی که مرتکب اخذ کرده است می باشد. همچنین مجرم به رد اصل مال به صاحبش محکوم می شود.

مزایای طرح شکایت کیفری توسط وکیل

با توجه به پیچیدگی های جرم کلاهبرداری که به بخشی از آن فوقاً اشاره شد به شما پیشنهاد می شود که قبل از طرح شکایت کیفری با یک وکیل در این خصوص مشورت شود؛ چرا که اثبات ارکان این جرم بر عهده شاکی می باشد و نا آگاهی در نحوه شکایت می تواند موجب تضییع حق مالباخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آرش
  آرش

  سلام وقت بخیر
  من برای شخصی که داخل تلگرام باهاش صحبت کردم قرار شد در عوض مبلغی براشون برای یک شرکت وقت قرار ملاقات بگیرم ولی طرف بعد گرفتن وقت زیر قولش زده و میگن هزینه رو نمیدن میخواستم ببینم میشه از دست این فرد شکایت کرد و به چه شکل؟ البته باید ذکر کنم که میتونم ثابت کنم باهم دیگه صحبت کرده بودیم که در عوض اون مبلغ براشون وقت بگیرم.

 • یاسین
  یاسین

  سلام من به یک کابینت کار مبلغ ۸۰درصد کار رادادم اما دوماهه که امروز فردا می کنه با چه عنوانی شکایتش کنم کلاه برداری محصوب می شه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   می توانید دعوی الزام به انجام تعهد طرح نمایید

 • علی
  علی

  روز خوش
  بابت شکازت برای کلاهبرداری تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، محدودیتی اعمال شده است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   کلاهبرداری و شکایت مرتبط با آن در دادسرا رسیدگی می گردد و مبالغ ذکر شده در دادسرا برای صدور کیفرخواست می باشد.

 • محمدرضا صابری
  محمدرضا صابری

  سلام یک شخصی امد به من گفت ارز با کارت ملیت بگیر بعدا ۷۰۰تومن بهت میدم ما رفتیم تو بانک صاحب یه حساب دیگه امد برای من پول ساتنا کرد در بانک مشکوک شدم به این پول و بعدا گفتم کارت ملی اینامو نگه دار برو یه دادخواست مطالبه وجه بده که من قانونی پولو برگردونم بهت زنگ زد روزای اول فوش داد اینا بعدا صاحب حساب زنگ زده میگه به جرم کلاه برداری ازت شکایت کردم میخواستم ببینم من باید چیکار کنم؟
  و نمیدونم چطوری بدون من پیرینت حسابامو میگیره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باا سلام تقاضای استعلام از دادگاه می نماید .

 • جواد
  جواد

  سلام شخصی منو توی شرکت استخدام کرده و با کدملی من یه شرکت سوری زده و حالا خودشو پلیس مفاسد اقتصادی گرفته و پرونده داره منو راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سوالتان رادقیق بپرسید.برای شرکت به اداره ثبت شرکت هادرخواست انحلال بدهید

 • مرتضی
  مرتضی

  باسلام.شخصی در برنامه دیوار اظهار کرد موتورسیکلتی برای فروش دارد وبعد شماره کارتی برای بنده فرستاد.بندهم شرط کردم موتور سیکلت باتمام مدارک را به باربری تحویل دهد ورسید باربری را برای من بفرستد تا وجه را واریز کنم،بعداز اینکه بقول خودش موتورسیکلت را تحویل باربری دادورسیدآن را برایم ارسال کرد بنده با باربری تماس گرفتم و اظهارداشت موتورسیکلت باتمام مدارک را تحویل گرفته وهزینه ارسال را هم گرفته وبرای بنده ارسال میکند.امابعداز اینکه وجه را برایش فرستادگوشی را خاموش کرد نه خودش جواب میدهد نه باربری الان متوجه شدم هردو یک نفر بود وبارنامه جعلی است وهیچ مدرکی از فرد حقیقی وجود ندارد…آیا این کار کلاهبرداری هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله کلاهبرداری محسوب می شود

 • سینا
  سینا

  سلام.من ماشین اجاره کردم و دو تا سکه تمام به عنوان بیعانه به طرف دادم.طرف هم بعد از تحویل خودرو با رفتار متقلبانه از دادن رسید امتناع کرد وگفت بعد از چند روز که استعلام خلافی و شکایت بیاد پول سکه ها رو به حسابت واریز میکنم.الان هم دیگه جواب نمیده.
  ولی چند تا مکالمه ضبط شده ازش دارم.کاری از دستم بر میاد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   اگر سکه ها بعنوان ودیعه داده شده، میتوانید پس از ارسال اظهارنامه مبنی بر استرداد سکه ها، با طرح شکایت خیانت در امانت، موضوع را از طریق قضایی پیگیری نمایید.

 • Arman
  Arman

  سلام خسته نباشید
  من و چند تا از دوستانم یک جا کار میکردیم و یه نفر گفت من تو شرکت فولاد کار میکنم و براتون اوکی میکنم قرارداد ببندین و ما بهش پول دادیم و جنس ولی تمام مدارک رو داریم حتی ویس و رسید ولی هی امروز فردا میکنه و پول مارو نمیده چه جوری میشه اثبات کرد
  ممنون از سایت خوبتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.می توانیدشکایت کلاهبرداری کنید

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من از یکی خواستم ارز دیجیتال بخرم دویستو هفتاد هزار تومن براشون واریز کردم اما الان دیگه جواب پیام هامو نمیده چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، اگر مشخصات طرف و سند واریز وجه را دارید میتوانید نسبت به مطالبه وجه اقامه دعوی کنید.

 • شمس
  شمس

  باسلام
  یه سوال من برای یک مجتمع کار کردم، سر قیمت همان روز اول توافق کردیم الان مدیر ان مجموعه بر کنار شده و صاحب مجتمع از دادن پول شانه خالی میکند به نظر شما چگونه شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سوال شما مبهم است اگر رابطه کارگر و کارفرمایی دارید تغییر مدیران تاثیری در حقوق شما ندارد و می توانید از طریق اداره کار حقوق خود را مطالبه نمایید.

 • فقیر شدم
  فقیر شدم

  سلام. شخصی با نام علی قاسمی و شماره کارت و کارت ملی او کانال تلگرام به من فروخت. من به همان شماره واریز داشتم. بعد فهمیدم کلاهبرداریه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سوال مفهوم نیست لطفا کامل طرح سوال نمائید .

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان