کلاهبرداری

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

جرم کلاهبرداری

طبق ماده ۱ قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشا، اختلاس و كلاهبرداري ، هر كسی از راه حيله و تقلب مردم را به وجود شركت‌ها، تجارتخانه‌ها، كار‌خانه‌ها، مؤسسات موهوم يا به داشتن اموال و اختيارات واهي فريب دهد و به امور غير‌ واقع اميد‌وار نمايد يا از حوادث و پيش‌‌آمد‌هاي غير‌ واقع بتر‌ساند و يا اسم يا عنوان مجعول اختيار كند و به يكي از وسايل مذكور يا وسايل تقلبي ديگر وجوه، اموال، اسناد، حواله‌جات، قبوض، مفاصا حساب و امثال آنها تحصيل كرده و از اين راه مال ديگري را ببرد، كلاهبر‌دار محسوب و علاوه بر رد اصل مال به صاحبش، به حبس از يك تا هفت سال و پر‌داخت جزاي نقدي معادل مالي كه اخذ كرده است، محكوم مي‌شود.

کلاهبرداری

حال در این سطور سعی شده است که تعریف حقوقی جرم کلاهبرداری و نحوه طرح شکایت توضیح داده شود.

عناصر قانونی جرم کلاهبرداری

بعضاً دیده می شود که در جامعه برخی از مردم می گویند که شخصی کلاهبرداری کرده است و پول مردم را پس نمی دهد ولی باید توجه کرد، که پرداخت نکردن دیون، قرض و صدور چک بلامحل را نمی توان کلاهبرداری دانست؛ بلکه برای کلاهبردار دانستن شخصی نیاز به این است که شرایط ذیل را افعال او جمع باشد.
اولین شرط و عنصر قانونی تحقق کلاهبرداری، دروغ گفتن و استفاده از وسایل متقلبانه برای فریفتن اشخاص است. مثلاً شخص برای بردن مال مردم خود را به دروغ پزشک معرفی نماید و در این راه جواز طبابت را جعل کند و یا اینکه شخصی خود را با توسل به وسایل متقلبانه ذی سمت در اداره یا ارگان دولتی معرفی نماید.
دومین شرط و عنصر اغفال شدن و فریب خوردن قربانی می باشد. یعنی لازم است که مانور متقلبانه بزهکار در مردم مؤثر واقع شود و مالباخته فریب مجرم را خورده باشد و مال خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهد.
سومین شرط بردن مال توسط کلاهبردار است؛ یعنی اینکه پس از اینکه شخصی فریب کلاهبردار را خورد مال خود را در اختیار وی قرار دهد.
باید توجه داشت تا زمانی که هر سه شرط فوق الذکر محقق نشوند، نمی توان اتهام کلاهبرداری را به کسی منتسب نمود.

مجازات جرم کلاهبرداری

مجازات مرتکب جرم کلاهبرداری مطابق با ماده یک از قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری یک تا هفت سال حبس بعلاوه جزای نقدی (در حق دولت) معادل مالی که مرتکب اخذ کرده است می باشد. همچنین مجرم به رد اصل مال به صاحبش محکوم می شود.

مزایای طرح شکایت کیفری توسط وکیل

با توجه به پیچیدگی های جرم کلاهبرداری که به بخشی از آن فوقاً اشاره شد به شما پیشنهاد می شود که قبل از طرح شکایت کیفری با یک وکیل در این خصوص مشورت شود؛ چرا که اثبات ارکان این جرم بر عهده شاکی می باشد و نا آگاهی در نحوه شکایت می تواند موجب تضییع حق مالباخته شود.

8 دیدگاه

 • فقیر شدم
  فقیر شدم

  سلام. شخصی با نام علی قاسمی و شماره کارت و کارت ملی او کانال تلگرام به من فروخت. من به همان شماره واریز داشتم. بعد فهمیدم کلاهبرداریه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سوال مفهوم نیست لطفا کامل طرح سوال نمائید .

 • شمس
  شمس

  باسلام
  یه سوال من برای یک مجتمع کار کردم، سر قیمت همان روز اول توافق کردیم الان مدیر ان مجموعه بر کنار شده و صاحب مجتمع از دادن پول شانه خالی میکند به نظر شما چگونه شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سوال شما مبهم است اگر رابطه کارگر و کارفرمایی دارید تغییر مدیران تاثیری در حقوق شما ندارد و می توانید از طریق اداره کار حقوق خود را مطالبه نمایید.

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من از یکی خواستم ارز دیجیتال بخرم دویستو هفتاد هزار تومن براشون واریز کردم اما الان دیگه جواب پیام هامو نمیده چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، اگر مشخصات طرف و سند واریز وجه را دارید میتوانید نسبت به مطالبه وجه اقامه دعوی کنید.

 • Arman
  Arman

  سلام خسته نباشید
  من و چند تا از دوستانم یک جا کار میکردیم و یه نفر گفت من تو شرکت فولاد کار میکنم و براتون اوکی میکنم قرارداد ببندین و ما بهش پول دادیم و جنس ولی تمام مدارک رو داریم حتی ویس و رسید ولی هی امروز فردا میکنه و پول مارو نمیده چه جوری میشه اثبات کرد
  ممنون از سایت خوبتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.می توانیدشکایت کلاهبرداری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.