شکایت از کارفرما

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانونگذار به وضوح روابط کارکرد کارفرما را تعریف نموده است که کارفر مکلف است طبق تعرفه ها و مشخصه هائیکه بابت حقوق و دستمزد، عیدی و پاداش، مرخصی ، حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار و سایر موارد حقوق حقه کارگر را به موقع پرداخت نماید و اگر چنانچه به نحوی از انحاء کارفرما از ادای آن موارد استنکاف یا تعلل نماید کارگر حق دارد با مراجعه به اداره کار محل نسبت به اعلام شکایت و استیفای هر نوع از حقی که داشته شکایت کند.

شکایت از کارفرما

مراحل شکایت از کارفرما

فرم هایی مخصوص از طریق اداره کار و امور اجتماعی تهیه شده که در ستونهای مختلف کلیه حقوقی که از طریق کارفرما به کارگر باید داده شود. بصورت مرجع و اطاله نشدن نوشتیجات در متن شکایت شخص کارگر با ضربدر در ستون مربوطه هر نوع حقی که از وی تضییع شده است علامت گذاری کند و در اینگونه موارد بدواً شکایت به هیئت تشخیص (بدوی ) ارائه میشود که با توجه به اسناد و یا اعزام بازرس به محل نسبت به صحت و سقم ادعای کارگر رسیدگی و سپس رأی داده شود. اما  در صورتیکه دارای بیمه باشید ابتدا از طریق شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود، شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا کنید . سپس از واحد ارجاع آن یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید . با مراجعه به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید و مراحل سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید. بعد سوابق را به اداره کار ببرید.

شکایت از  کارفرما بابت بیمه نکردن

از جمله حقوقی که به کارگر تعلق میگیرد. بیمه شدن وی می باشد که کارفرما مکلف است به محض شروع بکار در پایان هر ماه لیست بیمه را براساس میزان حقوق و تعرفه ایکه تعیین شده است به تامین اجتماعی ارسال و در موازات آن مالیات را هم به دارائی بدهد و چنانچه کارفرما از انجام این تکلیف امتناع یا تعلل نماید کارگر میتواند شکایت خود را برای برقراری بیمه تسلیم نماید.

شکایت از کارفرما بابت اخراج

در رابطه با اخراج کارگران همواره تجربیان نشان داده است یا تعلل و قصور و تخلف و ناکارآئی کارگران باعث میشود که کارفرما نسبت به اخراج آنان اقدام نماید یا بعلت مشکلات انتقادی و لزوم تقلیل نیرو و یا تغییر کاربری و عوامل آن اخراج کارگر توسط کارفرما انجام شود که مباحث دیگری نیز در این زمینه بصورت جنبی وجود دارد که ذکر آنان طولانی به نظر میرسد.

آیا کارفرما حق بستن قرارداد موقت را دارد؟

معمولاً بعضی از کارفرمایان برای اینکه جذب نیروی کارآمد داشته باشند میتوانند به منظور آزمایش قرارداد موقت با کارگر تنظیم نمایند که در کوران کارکرد و آزمایش چنانچه توانائی و قابلیت کار از ناحیه کارگر را تائید نمودند باید نسبت به جذب نیرو و پرداخت حق بیمه از تاریخ شروع کار اقدام و طبق مطالباتی که قانون کار برای کارگران تعیین و مشخص نموده است وارد عمل شود.

مهلت شکایت از کارفرما

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا گرفتن وکیل برای شکایت از کارفرما لازم است؟

تنها محلی که ممکن است نیاز به وکیل رسمی در دعاوی بین کارگر و کارفرما نیاز باشد اداره کار است که کارگر یا کارفرما میتوانند هر فرد عادی یا واجد شرایط را بعنوان نماینده به اداره کار معرفی نمایند و حضور نماینده آنان به منزله وکیل تلقی میشود و هرگونه دفاع یا مواردی که نیاز باشد در جلسه مطرح و قابلیت رسیدگی خواهد داشت.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

5/5 - (25 امتیاز)

14 دیدگاه

 • صالح
  صالح

  سلام بنده شکایتی از کارفرما در اداره کار داشتم که در هیات تشخیص خود مدیر عامل شرکت نمود اما در هیات حل اختلاف مدیر عامل شخصی را با یک برگه معرفی با سربرگ شرکت و مهر شرکت بعنوان وکیل معرفی کرد بنده اعتراض داشتم اما مسموع نبود بنده میخواستم از رییس اداره کار بابت قبول چنین نامه ای که وکالت نامه رسمی و محضری نیست شکایت کنم ایا امکانش هست/؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با عرض پوزش در امور مربوط به کار و کارفرما این دفتر به دلیل نداشتن تخصص از انجام امور مذکور معذور است. با کارشناسان مربوط تماس حاصل فرمائید.

 • ابوالفضل محمدی
  ابوالفضل محمدی

  باعرض سلام. بنده ازآذرماه ۹۲ لغایت خرداد۹۷ به طور دائم و۲۴ساعته درکارگاهی که جای خواب هم داشت مشغول به کاربودم تاجایی که طی این سال ها نه یک روز مرخصی رفته ام نه عیدی گرفته ام نه افزایش حقوق طبق سال هایی که عوض میشده،نه بیمه، تمام تعطلیات حتی ۱۵روزعیدراهم تنهابه عنوان نگهبان درکارگاه مشغول بوده ام و ازبرج ۴ سال۹۷ کارفرمای بنده گفت دیگرشمارانمیخواهم واین درحالی است که بنده طبق حسابرسی اقای حسابدارشرکت ۲۶میلیون تومان هم طلب ازکارفرمابابت حقوق معوقه دارا میباشم.لطفا بگویید ایاشکایت کنم به حق وحقوق خودخواهم رسید،باتشکر.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله شما می توانید از طریق اداره کار اقدام نماید و مطالبات خود را پیگیری نمایید .

 • رضا
  رضا

  سلام من نگهبان یک شرکت هستم .که کارفرما با همدستی سرپرست شرکت اقدام به کارکشیدن به طور ناجونمردانه ازنگهبان ها هستند.به کجاباید اعتراض کنیم‌.واقعا نامردیه ازوضعیت مملکت سوء استفاده میکنند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما باید به اداره کار مراجعه کنید در ضمن مجبور نیستید که هرکاری را که کارفرما ,خارج از حیطه وظایف شما دستور دهد را اجرانمایید .

 • فروزان
  فروزان

  من گواهی اشتغال بکار و ریز سیاهه حقوقی و گواهی ثبت شرکت جهت ارا/ه به دانشگاه میخوام برای مشخص شدن رتبه و طبقه. ولی پیمانکار همکاری نمیکنه الان یکسال گذشته باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.راهکارحقوقی مستقیم ندارد.فعلآبایدازعلم روانشناسی وجامعه شناسی درگرفتن کپی این مدارک ازکارفرمااقدام کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.راهکارحقوقی مستقیم ندارد.فعلآبایدازعلم روانشناسی وجامعه شناسی درگرفتن کپی این مدارک ازکارفرمااقدام کنید.

 • حسین
  حسین

  باسلام
  بنده ۳۰سال سابقه م بهمن۹۹ پرشد. ۹سال سابقه شرکت واحدتهران دارم که بیمه درتاریخ ۲۰بهمن فیش بانکی به مبلغ حدودا ۱۰میلیون تومن داد تا ببرم شرکت واحد که آنها بابت ۴درصد سختی کار آن را پرداخت کنند
  ومن بعداز یک ماه تماس گرفتم وگفتند پرداخت نشده درضمن همکارانم می گویند آنقدرپردات نمی کنند تا خودت پرداخت کنی وحکم بازنشسگی بگیری
  آیا قانونی هست که بشود شکایت کرد
  آیا قانونی هست که بشود ماههای عقب افتاده ام را از شرکت واحدبگیرم بابت تاخیر در حکم بازنشستگی
  با تشکر از سایت خوب شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است اول نوع استخدام شما و سابقه بیمه تان مشخص شود.سپس پیگیرانتقال سنوات خودشده و درصورت عدم پرداخت می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنیدچون شرکت واحدظاهراً زیرمجموعه شهرداری است.ولی بایدجایگاه حقوقی اش رابداندچون اگرخصوصی باشددرصلاحیت دادگاه عمومی واگرعمومی ودولتی باشددرصلاحیت دیوان عدالت اداری است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است اول نوع استخدام شما و سابقه بیمه تان مشخص شود.سپس پیگیرانتقال سنوات خودشده و درصورت عدم پرداخت می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنیدچون شرکت واحدظاهراً زیرمجموعه شهرداری است.ولی بایدجایگاه حقوقی اش رابداندچون اگرخصوصی باشددرصلاحیت دادگاه عمومی واگرعمومی ودولتی باشددرصلاحیت دیوان عدالت اداری است.

 • داریوش
  داریوش

  با سلام و درود
  بنده حدود ۱۳ سال با بیمه در داروخانه مشغول به کار بودم که به خاطر واگذاری به دخترشون من به خواست کارفرمای جدید بیکار شدم و چون به داروخانه دیگری رفتم شکایت به بیمه نکردم اما بعد چند ماهدکهر در محل جدبد و به دلیل بیمه نکردن ترک کار کردم آیا راهی هست من حق و حقوق و بیمه ببکاری از محل کار قبلی بگیرم ؟ چون هرجا مراجعه میکنم فقط بدون بیمه جذب کار میکنن در حالی که من بالای ۲۰ سال ببمه ریختم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.رابطه استخدامی تان باداروخانه قبلی مهم است وهمچنین نوع ترک کارتان اعم ازاخراج یا استعفاوغیره.اگررابطه کارگری وکارفرمائی وترک کار رادراداره کاراثبات کنید می توانیدبرای بیمه بیکاری اقدام نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.