شکایت از کارفرما

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانونگذار به وضوح روابط کارکرد کارفرما را تعریف نموده است که کارفر مکلف است طبق تعرفه ها و مشخصه هائیکه بابت حقوق و دستمزد، عیدی و پاداش، مرخصی ، حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار و سایر موارد حقوق حقه کارگر را به موقع پرداخت نماید و اگر چنانچه به نحوی از انحاء کارفرما از ادای آن موارد استنکاف یا تعلل نماید کارگر حق دارد با مراجعه به اداره کار محل نسبت به اعلام شکایت و استیفای هر نوع از حقی که داشته شکایت کند.

شکایت از کارفرما

مراحل شکایت از کارفرما

فرم هایی مخصوص از طریق اداره کار و امور اجتماعی تهیه شده که در ستونهای مختلف کلیه حقوقی که از طریق کارفرما به کارگر باید داده شود. بصورت مرجع و اطاله نشدن نوشتیجات در متن شکایت شخص کارگر با ضربدر در ستون مربوطه هر نوع حقی که از وی تضییع شده است علامت گذاری کند و در اینگونه موارد بدواً شکایت به هیئت تشخیص (بدوی ) ارائه میشود که با توجه به اسناد و یا اعزام بازرس به محل نسبت به صحت و سقم ادعای کارگر رسیدگی و سپس رأی داده شود. اما  در صورتیکه دارای بیمه باشید ابتدا از طریق شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود، شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا کنید . سپس از واحد ارجاع آن یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید . با مراجعه به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید و مراحل سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید. بعد سوابق را به اداره کار ببرید.

شکایت از  کارفرما بابت بیمه نکردن

از جمله حقوقی که به کارگر تعلق میگیرد. بیمه شدن وی می باشد که کارفرما مکلف است به محض شروع بکار در پایان هر ماه لیست بیمه را براساس میزان حقوق و تعرفه ایکه تعیین شده است به تامین اجتماعی ارسال و در موازات آن مالیات را هم به دارائی بدهد و چنانچه کارفرما از انجام این تکلیف امتناع یا تعلل نماید کارگر میتواند شکایت خود را برای برقراری بیمه تسلیم نماید.

شکایت از کارفرما بابت اخراج

در رابطه با اخراج کارگران همواره تجربیان نشان داده است یا تعلل و قصور و تخلف و ناکارآئی کارگران باعث میشود که کارفرما نسبت به اخراج آنان اقدام نماید یا بعلت مشکلات انتقادی و لزوم تقلیل نیرو و یا تغییر کاربری و عوامل آن اخراج کارگر توسط کارفرما انجام شود که مباحث دیگری نیز در این زمینه بصورت جنبی وجود دارد که ذکر آنان طولانی به نظر میرسد.

آیا کارفرما حق بستن قرارداد موقت را دارد؟

معمولاً بعضی از کارفرمایان برای اینکه جذب نیروی کارآمد داشته باشند میتوانند به منظور آزمایش قرارداد موقت با کارگر تنظیم نمایند که در کوران کارکرد و آزمایش چنانچه توانائی و قابلیت کار از ناحیه کارگر را تائید نمودند باید نسبت به جذب نیرو و پرداخت حق بیمه از تاریخ شروع کار اقدام و طبق مطالباتی که قانون کار برای کارگران تعیین و مشخص نموده است وارد عمل شود.

مهلت شکایت از کارفرما

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا گرفتن وکیل برای شکایت از کارفرما لازم است؟

تنها محلی که ممکن است نیاز به وکیل رسمی در دعاوی بین کارگر و کارفرما نیاز باشد اداره کار است که کارگر یا کارفرما میتوانند هر فرد عادی یا واجد شرایط را بعنوان نماینده به اداره کار معرفی نمایند و حضور نماینده آنان به منزله وکیل تلقی میشود و هرگونه دفاع یا مواردی که نیاز باشد در جلسه مطرح و قابلیت رسیدگی خواهد داشت.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4.9/5 - (27 امتیاز)

14 دیدگاه

 • صالح
  صالح

  سلام بنده شکایتی از کارفرما در اداره کار داشتم که در هیات تشخیص خود مدیر عامل شرکت نمود اما در هیات حل اختلاف مدیر عامل شخصی را با یک برگه معرفی با سربرگ شرکت و مهر شرکت بعنوان وکیل معرفی کرد بنده اعتراض داشتم اما مسموع نبود بنده میخواستم از رییس اداره کار بابت قبول چنین نامه ای که وکالت نامه رسمی و محضری نیست شکایت کنم ایا امکانش هست/؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با عرض پوزش در امور مربوط به کار و کارفرما این دفتر به دلیل نداشتن تخصص از انجام امور مذکور معذور است. با کارشناسان مربوط تماس حاصل فرمائید.

 • ابوالفضل محمدی
  ابوالفضل محمدی

  باعرض سلام. بنده ازآذرماه ۹۲ لغایت خرداد۹۷ به طور دائم و۲۴ساعته درکارگاهی که جای خواب هم داشت مشغول به کاربودم تاجایی که طی این سال ها نه یک روز مرخصی رفته ام نه عیدی گرفته ام نه افزایش حقوق طبق سال هایی که عوض میشده،نه بیمه، تمام تعطلیات حتی ۱۵روزعیدراهم تنهابه عنوان نگهبان درکارگاه مشغول بوده ام و ازبرج ۴ سال۹۷ کارفرمای بنده گفت دیگرشمارانمیخواهم واین درحالی است که بنده طبق حسابرسی اقای حسابدارشرکت ۲۶میلیون تومان هم طلب ازکارفرمابابت حقوق معوقه دارا میباشم.لطفا بگویید ایاشکایت کنم به حق وحقوق خودخواهم رسید،باتشکر.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله شما می توانید از طریق اداره کار اقدام نماید و مطالبات خود را پیگیری نمایید .

 • رضا
  رضا

  سلام من نگهبان یک شرکت هستم .که کارفرما با همدستی سرپرست شرکت اقدام به کارکشیدن به طور ناجونمردانه ازنگهبان ها هستند.به کجاباید اعتراض کنیم‌.واقعا نامردیه ازوضعیت مملکت سوء استفاده میکنند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما باید به اداره کار مراجعه کنید در ضمن مجبور نیستید که هرکاری را که کارفرما ,خارج از حیطه وظایف شما دستور دهد را اجرانمایید .

 • فروزان
  فروزان

  من گواهی اشتغال بکار و ریز سیاهه حقوقی و گواهی ثبت شرکت جهت ارا/ه به دانشگاه میخوام برای مشخص شدن رتبه و طبقه. ولی پیمانکار همکاری نمیکنه الان یکسال گذشته باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.راهکارحقوقی مستقیم ندارد.فعلآبایدازعلم روانشناسی وجامعه شناسی درگرفتن کپی این مدارک ازکارفرمااقدام کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.راهکارحقوقی مستقیم ندارد.فعلآبایدازعلم روانشناسی وجامعه شناسی درگرفتن کپی این مدارک ازکارفرمااقدام کنید.

 • حسین
  حسین

  باسلام
  بنده ۳۰سال سابقه م بهمن۹۹ پرشد. ۹سال سابقه شرکت واحدتهران دارم که بیمه درتاریخ ۲۰بهمن فیش بانکی به مبلغ حدودا ۱۰میلیون تومن داد تا ببرم شرکت واحد که آنها بابت ۴درصد سختی کار آن را پرداخت کنند
  ومن بعداز یک ماه تماس گرفتم وگفتند پرداخت نشده درضمن همکارانم می گویند آنقدرپردات نمی کنند تا خودت پرداخت کنی وحکم بازنشسگی بگیری
  آیا قانونی هست که بشود شکایت کرد
  آیا قانونی هست که بشود ماههای عقب افتاده ام را از شرکت واحدبگیرم بابت تاخیر در حکم بازنشستگی
  با تشکر از سایت خوب شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است اول نوع استخدام شما و سابقه بیمه تان مشخص شود.سپس پیگیرانتقال سنوات خودشده و درصورت عدم پرداخت می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنیدچون شرکت واحدظاهراً زیرمجموعه شهرداری است.ولی بایدجایگاه حقوقی اش رابداندچون اگرخصوصی باشددرصلاحیت دادگاه عمومی واگرعمومی ودولتی باشددرصلاحیت دیوان عدالت اداری است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است اول نوع استخدام شما و سابقه بیمه تان مشخص شود.سپس پیگیرانتقال سنوات خودشده و درصورت عدم پرداخت می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنیدچون شرکت واحدظاهراً زیرمجموعه شهرداری است.ولی بایدجایگاه حقوقی اش رابداندچون اگرخصوصی باشددرصلاحیت دادگاه عمومی واگرعمومی ودولتی باشددرصلاحیت دیوان عدالت اداری است.

 • داریوش
  داریوش

  با سلام و درود
  بنده حدود ۱۳ سال با بیمه در داروخانه مشغول به کار بودم که به خاطر واگذاری به دخترشون من به خواست کارفرمای جدید بیکار شدم و چون به داروخانه دیگری رفتم شکایت به بیمه نکردم اما بعد چند ماهدکهر در محل جدبد و به دلیل بیمه نکردن ترک کار کردم آیا راهی هست من حق و حقوق و بیمه ببکاری از محل کار قبلی بگیرم ؟ چون هرجا مراجعه میکنم فقط بدون بیمه جذب کار میکنن در حالی که من بالای ۲۰ سال ببمه ریختم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.رابطه استخدامی تان باداروخانه قبلی مهم است وهمچنین نوع ترک کارتان اعم ازاخراج یا استعفاوغیره.اگررابطه کارگری وکارفرمائی وترک کار رادراداره کاراثبات کنید می توانیدبرای بیمه بیکاری اقدام نمائید.

 • مرادی
  مرادی

  سلام من ۳ماه به عنوان کاراموز با شرکتی همکاری می کردم بعد از اون با حداقل حقوق استخدام شدم ولی قراردادی با بنده بسته نشد و مزایایی تعلق نمی گیرد اسمم در واریزی های حقوق رد شده ولی مرا تا ۳ماه بعدشم بیمه نکردن می تونم شکایت کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باسلام
   بله امکان طرح موضوع در هیات تشخیص اداره کار وجود دارد.

 • ستاره
  ستاره

  سلام وقت بخیر من حدود ۳ساله که یک آقایی مدرکم رو به عنوان مدیر عامل شرکت مسافربری گرفته و با حقوق ناچیزی و بدون بیمه از مدرکم استفاده میکنه،من میتونم حق و حقوقم رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، می‌توانید از شرکت مذکور خارج و مدرک خود را مسترد نمایید.

 • Masoud
  Masoud

  سلام. بنده حدود یکسال در شرکت خصوصی به عنوان کارمند کار میکردم. در این مدت چندین نفر استخدام و اخراج شدن. بنده هم به سبب بی احترامی کارفرما و حقوق کم با هماهنگی کارفرما از شرکت خارج شدم.شناسنامه بنده و حقوق ۲۳ روز رو محفوظ نگه داشتن و هرچه تماس گرفته میشه پاسخگو نیستن.
  قرار داد کاری نوشته نشده اما واریزی های مربوط به حقوق،دفتر حضور و غیاب،پیام های رد و بدل شده ، همچنین چندین شاهد موجود هستن.بنده میخوام بدونم امکانش هست بنده به همراه ۴ نفر از کسایی که اونجا کار میکردیم یک شکایت تنظیم و به حقمون برسیم. سپاسگزارن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. میتوانید با طرح دادخواست مطالبه حقوق و استرداد اسناد، موضوع را پیگیری نمایید.

 • حسن صالحی
  حسن صالحی

  سلام من ۳۰سال در کارگاه دربو پنجره سازی کارمیکنم وتابه حال هیچ عیدی وسنوات وپاداشی نگرفتم و حالا رفتم بیمه ۱۲سال برای من بیمه ردکردن و۵ساله که ناراحتی قلبی دارم و۵۵ساله هستم و هنوز دارم کار میکنم کمکم کنید ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. بابت تمام مطالبات سالهای گذشته میبایست دادخواست مطالبه تقدیم نمایید.

 • سارا
  سارا

  سلام. من در یک شرکت خصوصی کار میکردم. تا دی ماه که خودم استعفا دادم. برای تسویه که رفتم بمن فقط حقوق ماه اخرمو دادن و گفتم کلا سنوات و عیدی نمیدیم. اولا میخواستم بدونم عیدی و سنوات شامل حالم میشه چون تا پایان سال نموندم؟و اینکه اگر میشه من با چه مدارکی و کجا باید شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بابت مطالبات خود دادخواست بدهید.

 • جمال
  جمال

  سلام وقت بخیر
  من تا اخر برج قرار داد دارم با شرکت ولی پنجم این واه اخراج شدم بی دلیل شرکت میگه حقوق و عیدی و سنوات رو کامل میده حتی این ماه رو ولی نامه واسه بیمه بیکاری رو میگه بعد از اتمام قرار داد میده یعنی فروردین ماه الان من موندم چیکار کنم که یک ماه فرصت واسه بیکاری از تاریخ اخراج هس یا اتمام قرار داد؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   چنانچه اخراج شده اید، میبایست نامه آن را به شما بدهند.

 • حمید رضا خوئینی ها
  حمید رضا خوئینی ها

  سلام من ۲۸ سال در مغازه پدرم کار کردم و بیمه بودم و الان برادر و خواهرم میخواهن منو از مغازه بیرون کنم آیا میتونم بابت سنوات و غیره شکایت کنم البته سه ماه هست بیمه کارگری مغازه قطع شده و خود اختیاری دارم الان پرداخت میکنم ممنون از لطف شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بله، میتوانید برای کلیه مطالبات خود دادخواست بدهید.

 • فائزه
  فائزه

  سلام من از شهریور ۱۴۰۰ در یک شرکت مشغول کار شدم
  کارفرما عیدی و سنوات رو نمیده من میتونم حین کار ازش شکایت کنم و حقمو بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله

 • احمد
  احمد

  سلام. ممنون بابت وقتتون برای جواب به سوال. من اسم و آدرس مدیرعامل (خوانده) رو جهت ثبت در سامانه روابط کارندارم و نتوستم به دست بیارم و سامانه درخواستمو جهت دادرسی به من برگردونده و ۴۸ ساعت مهلت داده تا وارد کنم. الان که آدرس مدیر عامل رو ندارم باید چکار کنم؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست رو بطرفیت شخص حقوقی شرکت، طرح کنید.

 • سمانه
  سمانه

  بنده به مدت سه ماه توی شرکتی که مطمئن نیستم ثبت شده باشه کار کردم و فقط حقوق ۱ ماهم رو گرفتم. کارفرما تا الان از عقد قرارداد امتناع کرده و حقوقم رو گرو گرفته که بتونه بدون قرارداد من و همکارام رو مجبور کنه بمونیم و بدون هماهنگی قطع همکاری نکنیم. من می تونم بابت عدم دریافت حقوق و گرو گرفتن حقوقم و عدم عقد قرارداد و بیمه ازشون شکایت کنم؟ مدرک و چت و پیام و شاهد هم دارم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام

   بابت مطالبات خود میتوانید دادخواست بدهید

 • حمید
  حمید

  سلام
  بنده یک سال و نیم در شرکتی مشغول فعالیت هستم بعد از ۹ ماه قرداد مستقیم با شرکت شدم و از پیمانکاری خارج شدم به علت بیرون زدگی دیسک شرکت قصد اخراج بنده را دارد این اتفاق در شرکت برای بنده رخ داده اما برگه ی گزارش حادثه برایم پر نشده منابع انسانی عدم نیاز به بنده نمی‌دهد و در جواب به بنده می‌گوید که موارد HESداری آیا شرکت میتونه بنده را با این موضوع که بیرون زدگی دیسک دارم اخراج کند و عدم نیاز به بنده ندهد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میتوانید دادخواست بدهید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میتوانید دادخواست بدهید.

 • مجید بختیاری
  مجید بختیاری

  باسلام وخسته نباشید پدربنده در سال شصت استخدام شرکت خصوصی سالار مالاکان استخدام میشود و انها یک سال بعد برایش بیمه رد میکنند وهرچندماه به شهری دیگر و دوسال وچهارماه تصادف میکند وچون سرپرست چندخانوار بوده وضع مالی خوبی توروستانداشتند وبه او میگن راننده متواری شده چندوقت دربیمارستان گاز تهران بستری ونه سرکارگر کسی خبری ازشون نمیشه هزینه بیمارستان را بافروش دام هایشان متقبل میشوند وچون پولی نداشتند زودتر بارضایت خودش مرخص میشود باپلاتین تو پاش وشرکت بهش میگه کار کن ما جبران میکنیم دوسه سال باهمان پا کارمیکند وعفونت سال هفتاد پلاتینوازپاش درمیارن میگن نباید کارکنی پدرم به شرکت اینو میگه اونهام وعده بهش میدن چندسال بیمه اورا واربز نمیکردن که هیچ پدرما معلول شد حتی پرونده پزشکیش تویه بیمارستان تهران هست هرسه سال از جای سوراخ پایش عفونت خارج میشد تارسید هردوسال هریکسال تاسال نودو شش که عفونت پاش شدیدتر بامداوای پایش ازمحل جراحی عفونت قطع شد وسکته قلبی تشخیص دادند الان پانصد هزار مستمری به مادر من میدهن بااین وضعیت اقتصاد بخدا کم اوردیم سلمان بختیاری باشماره شناسنامه ده یازده اگر میشود کمکی کنید بخدا مادرم جلو چشمام داره اب میشه منم بعلت بیماری خاص نمیتوانم کمک کنم شماره ملی متوفی ۳۹۳۰۴۰۱۶۰۶سلمان بختیاری ساکن شهرستان ملایر باتشکر ممنون میشم مطالعش کنید وکمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است حضورا مشاوره اخذ نمایید، ولیکن بصورت کلی شما می توانید در اداره کار در خصوص عدم واریز حق بیمه بر علیه شرکت ادعای خود را طرح نمایید.

 • رضا
  رضا

  سلام،
  من یک قرارداد کار پروژه‌ای دارم و یک سفته دست کارفرما، در قرارداد ذکر شده برنامه نویس اندروید. شرح وضایف خیلی کلی هست و نوشته شده هرکار که کارفرما خواست. حالا کارفرما از من توقعاتی داره که در توان من نیست و به نظر خودم در حیطه کاری من هم نیست و ازشون بدون هیچ توقعی خواستم که قرارداد رو فسخ کنیم. ما به صورت دورکاری کار میکنیم و کارفرما به من آدرس نمیده که استعفانامه ارسال کنم براش، هی هم تهدید میکنه شما حق خروج از قرارداد نداری و ما راضی نیستیم سفته اجرا میذاریم و حتی میگه حق استعفا نداری، شما کارمند حقوق بگیر نیستی که، پیمانکاری.
  حالا ایشون دو روز درمیون جواب منو میدن و به نظرتون کجا باید شکایت کنم، حق با منه؟ با چه عنوانی شکایت کنم که سفته رو باطل کنم یا پس بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   اظهارنامه بدهید و استرداد سفته خود را بخواهید.

 • بهنام
  بهنام

  با سلام
  اینجانب در یکی از شرکتهای و۱بسته به بنیاد مستضعفان حدود یازده سال با قرارداد ۳ماهه فعالیت می نمودم. در آذرماه به اینجانب نامه عدم نیاز تحویل شده که بعلت برخی مشکلات شرکت قرارداد شما را تمدید نخواهد کرد. آیا راهکاری از جهت شکایت و بازگشت به کار وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   متاسفانه راهکاری ندارد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله مراجعه به دفترخدمات الکترونیک دولت وشکایت بازگشت به کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان