شکایت از کارفرما

4.4/5 - (41 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانونگذار به وضوح روابط کارکرد کارفرما را تعریف نموده است که کارفر مکلف است طبق تعرفه ها و مشخصه هائیکه بابت حقوق و دستمزد، عیدی و پاداش، مرخصی ، حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار و سایر موارد حقوق حقه کارگر را به موقع پرداخت نماید و اگر چنانچه به نحوی از انحاء کارفرما از ادای آن موارد استنکاف یا تعلل نماید کارگر حق دارد با مراجعه به اداره کار محل نسبت به اعلام شکایت و استیفای هر نوع از حقی که داشته شکایت کند.

شکایت از کارفرما

مراحل شکایت از کارفرما

فرم هایی مخصوص از طریق اداره کار و امور اجتماعی تهیه شده که در ستونهای مختلف کلیه حقوقی که از طریق کارفرما به کارگر باید داده شود. بصورت مرجع و اطاله نشدن نوشتیجات در متن شکایت شخص کارگر با ضربدر در ستون مربوطه هر نوع حقی که از وی تضییع شده است علامت گذاری کند و در اینگونه موارد بدواً شکایت به هیئت تشخیص (بدوی ) ارائه میشود که با توجه به اسناد و یا اعزام بازرس به محل نسبت به صحت و سقم ادعای کارگر رسیدگی و سپس رأی داده شود. اما  در صورتیکه دارای بیمه باشید ابتدا از طریق شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود، شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا کنید . سپس از واحد ارجاع آن یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید . با مراجعه به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید و مراحل سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید. بعد سوابق را به اداره کار ببرید.

شکایت از  کارفرما بابت بیمه نکردن

از جمله حقوقی که به کارگر تعلق میگیرد. بیمه شدن وی می باشد که کارفرما مکلف است به محض شروع بکار در پایان هر ماه لیست بیمه را براساس میزان حقوق و تعرفه ایکه تعیین شده است به تامین اجتماعی ارسال و در موازات آن مالیات را هم به دارائی بدهد و چنانچه کارفرما از انجام این تکلیف امتناع یا تعلل نماید کارگر میتواند شکایت خود را برای برقراری بیمه تسلیم نماید.

شکایت از کارفرما بابت اخراج

در رابطه با اخراج کارگران همواره تجربیان نشان داده است یا تعلل و قصور و تخلف و ناکارآئی کارگران باعث میشود که کارفرما نسبت به اخراج آنان اقدام نماید یا بعلت مشکلات انتقادی و لزوم تقلیل نیرو و یا تغییر کاربری و عوامل آن اخراج کارگر توسط کارفرما انجام شود که مباحث دیگری نیز در این زمینه بصورت جنبی وجود دارد که ذکر آنان طولانی به نظر میرسد.

آیا کارفرما حق بستن قرارداد موقت را دارد؟

معمولاً بعضی از کارفرمایان برای اینکه جذب نیروی کارآمد داشته باشند میتوانند به منظور آزمایش قرارداد موقت با کارگر تنظیم نمایند که در کوران کارکرد و آزمایش چنانچه توانائی و قابلیت کار از ناحیه کارگر را تائید نمودند باید نسبت به جذب نیرو و پرداخت حق بیمه از تاریخ شروع کار اقدام و طبق مطالباتی که قانون کار برای کارگران تعیین و مشخص نموده است وارد عمل شود.

مهلت شکایت از کارفرما

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا گرفتن وکیل برای شکایت از کارفرما لازم است؟

تنها محلی که ممکن است نیاز به وکیل رسمی در دعاوی بین کارگر و کارفرما نیاز باشد اداره کار است که کارگر یا کارفرما میتوانند هر فرد عادی یا واجد شرایط را بعنوان نماینده به اداره کار معرفی نمایند و حضور نماینده آنان به منزله وکیل تلقی میشود و هرگونه دفاع یا مواردی که نیاز باشد در جلسه مطرح و قابلیت رسیدگی خواهد داشت.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • جابرنعیمی
  جابرنعیمی

  سلام من ۸سال تویه شرکت خصوصی کار میکردم توهمونجا اعتیاد پیدا کردم دوبار شرکت به من فرصت ترک مواد مخدرو داد،بعد الان نمیدونم بدون دلیل و سندو مدرک منو میخوان اخراج کنن واینکه آبروی منو بردن توشرکت سراین قضیه،بابت کدوم موضوع میتونم شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   جهت مطالبات حق و حقوق خود به اداره کار مراجعه نمایید.

 • مهسان
  مهسان

  من در مغازه مانتو فروشی کار میکنم ولی نه بیمه هستم نه حقوقم قانون کار است صاحب کارهم افغانی میتوانم حقوقم را بگیرم و شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید به دفتر خدمات الکترونیک دولت مراجعه کرده و مطالبه حقوقتان را از طریق ثبت شکایت علیه کارفرما انجام دهید.

 • مبینا
  مبینا

  سلام وقت بخیر من دوماه در دفتر بیمه کار کردم ولی حقوقم مطابق وزارت کار نیست و بیمه هم نکردن امکان شکایت وجود داره؟چون قرارداد بستیم و اینکه بیمه ندارم و میزان حقوق هم ذکر شده ولی شنیدم که قانون کار آمره هست و با وجود قرارداد هم امکان شکایت هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله امکان طرح دعوی وجود دارد هر گونه توافق و قرار داد مبنی بر عدم بیمه شما باطل است

 • فرزاد
  فرزاد

  سلام من ۱۲ سال در یک دفتر املاک کار می کردم و به یک باره از من و همکارم خواستند که دفتر ترک کنیم
  مدیر املاک یا همان صاحب جواز صنفی و مباشر آن در دفتر املاک هیچگاه حضور نداشتند
  ولی پسر صاحب جواز کلیه کار های مدیریت املاک رو می کردند و از طریق حساب ایشان برای دستمزد یا بهتر بگویم وک
  میسیون های قرار دادهای انجام شده واریز می گردید
  حال که این مغازه برای دو ماه هستش که بسته شده و تاریخ اعتبار جوازشان گذشته آیا بنده می تواننم با استناد به شهود و شهادت مشتری ها و کسبه و واریز دستمزد بنده از حساب پسر ایشان و همچنین نمونه قرار داد های متعدد که اسم فامیل بنده به عنوان شاهد در پای تموم قرار داد های انجام شده املاک طرح دعوا کنم و به حق بیمه خود برسم؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما باید بتوانید رابطه کارگر و کارفرمایی خود را به اثات برسانید برای دریافت حق و حقوق قانونی خود به نظر بنده دلایل شما برای اقامه دعوی خوب است ولی کافی نمیباشد و به دلایل بیشتری نیاز دارید

 • سعید
  سعید

  سلام وقت بخیر
  من در شرکتی نزدیک‌به ۲سال کار کردم روزمزد
  ولی بیمه نبودم
  و الان مدارک موجودم درحد استشهاد و پرینت حضور غیاب ممهور شده(ولی چون امضا کارگزینی نداره میگن قبول نیست) و پرینت حسابی که به حسابم واریز شده اسم واریز کننده رو نوشته که مسئول مالی زمان وقت بود و علت واریز مثلا حقوق رو ننوشته در توضیحات نوشته واریز نقدی

  شرکت مذکور هم مدارک و مستندات در اختیارم نمیذاره
  ایا راه دیگه‌ای وجود داره برای اثبات برای گرفتن حق بیمه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   با توجه به توضیحات شما دلایل شما برای اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی کافی است و میتوانید نسبت به مطالبه حق و حقوق قانونی خود از مراجه ذی صلاح اقدام بفرمایید

 • احمد
  احمد

  بنده در مجموع مدت ۲۰ سال سابقه بیمه پرداختی دارم که در حال حاضر در یک ارگان خدماتی دولتی به عنوان کارمند رسمی با قرارداد دائم مشغول به کار می باشم . محل قبولی استخدامی بنده شهر محل تولد بوده در حالیکه به مدت ۵ سال است در دورترین شهر با حداقل ۱۰ ساعت فاصله جغرافیایی نسبت به محل تولدم مشغول به کار می باشم .با توجه به قانون کار بنده حق استفاده ۲٫۵ روز در ماه از مرخصی استحقاقی را دارم ولی این موضوع از طرف کارفرما موافقت نمی شود و فقط با یک روز آن تاکنون در ماه موافقت شده است.(درحال حاضر بیش از سه ماه است که مرخصی با بنده موافقت نشده است)
  جهت رفت و آمد به محل زندگی پدر و مادر با توجه به مسیر صعب العبور و خطرناک محل خدمت و مسافت بالا حداقل ۲ روز در مسیر رفت و برگشت مصرف می شود.و این درحالی است که بنده در ماه منتظر می شوم تا ۲ روز تعطیل فراهم شود تا بتوانم از یک روز مرخصی استفاده کنم.
  نمیدانم دلیل اینکار و فاصله بالا از محل زندگی چه چیزی می باشد و علی رغم پیگیری های اینجانب تاکنون پاسخ شفافی از کارفرما دریافت نکرده ام.این بعد مسافت و عدم موافقت مرخصی و بی توجهی نسبت به این موضعات توسط کارفرما باعث شده که همسرم خانه و کاشانه را رها کند و به منزل پدری عزیمت کند
  درخصوص فیش حقوقی و اضافه کار نیز هیچ گونه شفافیتی از طرف کارفرما مشهود نمی گردد و جالب توجه هست که با سایر افراد هم دوره که به طور همزمان استخدام شده ام حداقل ۳ الی ۵ تومان تفاوت حقوق دارم و کمتر واریز می گردد.
  معمولا ماموریت های آموزشی در استان برای اینجانب از سوی وزارت مشخص می شود ولی از سوی کارفرما در زمانی که باید حضور یابم با بهانه های واهی و حجم بالای کار موافقت نمی شود.
  سوال از جناب عالی و سایر همکاران محترم این است چطور می توانم نسبت به عدم موافقت مرخصی و همچنین دوری از خانواده بدون هیچ دلیل و ارتکاب جرمی و مضاف برآن تفاوت حقوقی فاحش نسبت به سایر همکاران هم دوره و هم تراز اعلام شکایت کنم؟ از طریق وکیل دادگستری یا مراجع قضایی به چه شکل قابل پیگیری می باشد ؟
  مچکرم از بذل توجه و محبت شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   موضوع را از طریق کارگزینی و بازرسی سازمان خودتون پیگیری کنید.

   • علی
    علی

    سلام خسته نباشید
    بنده حدود ۸ ماه برای کارفرمای بخش خصوصی حسابداری کردم اما پنج ماه هم هست که حقوق بنده رو پرداخت نکرده ددضمن بنده رو هم بیمه نکرده و قرارداد هم نبسته با بنده اما تمامی مدارکی در مورد حقوق معوق خود را دارم .در سامانه اداره کار هم دادخواست ثبت کردم اما به دلیل اینکه غایب سربازی هستم و کارت پایان خدمت ندارم متاسفانه دادخواست بنده تایید نشد.میخواستم بدونم چجوری میتونم حق و حقوق خودم رو پیگیر بشم .مبلغ قابل توجهی هم هست .از چه راهی میتونم شکایت کنم؟

 • عبدالله ساحلی زادگان
  عبدالله ساحلی زادگان

  سلام ببخشید من یه نگهبان ساختمان درحال ساختم ایامیتوانم کارفرما رومجبوربه بستن قراردادبکنم یاخیرچون کارفرمای بنده از چنین کاری خودداری میکنن…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   کارفرما موظف به تنظیم قرارداد است

 • سلیمانی
  سلیمانی

  با سلام بنده علی رغم سازش با کارفرما(شرکت سهامی خاص) و درخواست صدور اجراییه از اجرای احکام و مسدود کردن حساب های کارفرما، متاساسفانه کارفرما هیچ مالی نداشت و بعد از گذشت یک سال همچنان به حقم نرسیدم.
  ۱- ایا راهکاری هست که شکایت کنم؟
  ۲- ایا بدلیل عدم اجرای مفاد سازش می توانم در دادگاه شکایت کنم؟
  ۳- شکایت کیفری بر اساس ماده ۱۸۰ ق کار بنفع من هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله میتوانید شکایت کنید

 • مینو
  مینو

  سلام وقت به خیر اگر شکایتمون مربوط به رفتار بد کارفرما و دادزدن و بهم ریختن ارامش کارمند و تحت الشعاع قراردادن روح و روانش باشه، بازهم میتونیم بریم اداره کار و شکایت کنیم؟
  به نظرتون در چنین شرایطی لازمه وکیل بگیریم؟ با توجه به این موضوع که کارفرما هم خودشون وکیل هستند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میتونید محل کار خود را تغییر دهید

 • حسین
  حسین

  سلام
  کارفرمای بنده حقوق بهمن ۱۴۰۰ را به اشتباه کم پرداخت کرده و آن مبلغ را در اسفند ۱۴۰۰ برای بنده واریز کردند و در فیش حقوقی قید شد اما این مبلغ را به بیمه اعلام نکردند.از آنجایی که از فروردین ۱۴۰۱ از بیمه بیکاری استفاده میکنم ،این عدم اظهار حقوق در میانگین حقوق ۳ ماه آخرم و به دنبال آن حقوق بیمه بیکاری اثر زیادی گذاشته است.چگونه میتوانم برای احقاق حقم اقدام کنم؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با در دست داشتن مدارک و مستندات به اداره کار استان محل وقوع کارگاه مراجعه و پیگیری کنید.

 • جباری
  جباری

  با سلام
  بنده در یک شرکت به مدت ۷ سال کار کردم.
  و به دلیل سواستفاده در خصوص حیطه کاری دیگر قادر به ادامه همکاری نشدم و تا پایان قراردادم اونجا کار کردم و تسویه نوشتم و در اومدم البته هنوز تسویه و صنوات این چیزا ندادن.
  سوالم اینه که بهم نامه عدم نیاز نمیدن برا ارائه به تامین اجتماعی، ولی اداره کار بدون نامه قبول کرده میگه تا آخرین روز بیمه تو ریختن پس مشکلی نیست.
  تامین اجتماعی میگه برم شکایت کنم از شرکت بابت عدم ارائه نامه عدم نیاز
  بنظرتون راهی داره ممکنه؟
  ممنون از وقتی که میذارید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست خود را میتوانید در دفاتر قضایی ثبت کنید.

 • پری اعظمی
  پری اعظمی

  سلام وقت بخیر
  من و دوستم تو فروشگاه لوازم التحریر کار کردیم
  برای مصاحبه که با دوستم رفتیم حقوق مارو ساعتی ۱۵ هزار تومن گفتن ماهم قبول کردیم.دوستم تو قسمت بازی های فکری بود و من تو قسمت لوازم التحریر بعد چند روز دوستم دیگه نیومد کارای دوستمو هم من انجام دادم…روز دریافت حقوق که شد حقوق منو کم واریز کردن وقتی اعتراض کردم گفتن پیگیری میکنن که پیگیری نکردن ماه دوم هم دوباره کم واریز کردن وقتی دوباره اعتراض کردم متوجه شدم روزایی که ازشون اجازه میگرفتیم زودتر از سرکار درمیومدیم یا خودشون دیر مغازه رو باز میکردن همه اونارو از حقوق من کم کردن با اینکه جای دو نفر کار کردم ولی فقط حقوق یک نفرو دریافت کردم اونم کم…الان سه ماه هست حقوق منم نزدن میتونم شکایت کنم؟؟بیمه هم نبودیم راستی من یه جا خوندم کارفرما یک روز در هفته رو باید تعطیل کنه ولی ما حتی جمعه ها هم میرفتیم ایا حقوق روز جمعه با ۴۰ درصد افزایش باید حساب میشد؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بابت تمام مطالبات خود میتوانید دادخواست بدهید

 • رضایی
  رضایی

  سلام
  من از شرکتی استعفا داده و خارج شدم ولی نه دسترسی هایم گرفته شد و نه کار تحویل کسی شد حالا سوالم اینه اگر مشکلی با دسترسی ها پیش بیاد و به اسم من تموم شه که خسارت وارد کردم باید چطور ثابت کنم من نبودم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عدم حضور خود را مستند نمایید

 • سعید
  سعید

  سلام
  من به مدت ۱۹ماه در شرکتی مشغول به فعالیت بودم
  که فقط حقوق گرفتم و مزایا(اضافه کار و تعطیل کار و عیدی و مرخصی و سنوات و پاداش و پول غذا و بیمه پرداخت نشده)
  من شکایت کردم و مدارک مورد نظر رو هم اپلود کردم
  دوتا سوال داشتم
  ۱- نماینده کارفرما در جلسه هم شرکت کرد و فقط بند عدم پرداخت بیمه رو قبول داشت و بقیه رو میکفت پرداخت کرده ولی اینجور که متوجه شدم قصد نداره مدارک خودش رو در سامانه جامع کار بارگذاری کنه، حالا این عدم بارگذاری مدارک باعث میشه رای کمسیون به تاخیر بیافته و وقت هدر بره؟
  ۲- سوال بعدی من پرینت حساب و میزان دریافتی که نشون از عدم پرداخت سایر مزایا بود رو بارگذاری کردم حالا سوالم اینکه ایا مزایای بنده به نرخ روز حساب میشه و پرداخت میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مطالبات به نرخ زمان تعهد پرداخت می شود

 • امین تولز
  امین تولز

  سلام نزدیک ب دوسال در یک فروشگاه به صورت صبح و عصر فروشندگی میکنم بیمه برام رد نکرده و حقوق سه ماهه نداده عیدی هم نداده تا الان قرارداد هم نداریم میتونم ازش شکایت کنم حقوقم رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بابت تمام طلب هاتون میتوانید دادخواست بدهید

 • محمود
  محمود

  سلام
  من ۷ سال در یک فروشگاه لوازم خانگی هم فروشنده بودم هم حسابدار و هم کارگر ، تمام کارها را خودم انجام میدادم
  بدون بیمه و تعطیلی و مرخصی ، فقط جمعه ها تعطیل بودم .
  چند ماه هست بنا به دلایلی منو اخراج کردن
  بابت اخراجم شکایتی ندارم ، اما بابت واریز نکردن بیمه و عدم تعطیلی و نبود مرخصی و همچنین ساعت کاری روزانه ۱۰ ساعت میخوام شکایت کنم.
  خواهش میکنم راهنماییم کنید که باید به کجا مراجعه کنم و بابت چه چیزهایی مجاز به شکایت کردن نیستم.
  تشکر میکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . با تنظیم استشهادیه . و مدارک و مستندات از طریق اداره کار شکایت نمایید

 • م صالحی
  م صالحی

  سلام من سیزده روز رفتم شرکت روزمزد ولی بعد استخدام نشدم میتوانم شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . خیر

 • حسن معنمد
  حسن معنمد

  با سلام. حدود ۸ سال در یک شرکت خصوصی کار کردم و حقوق را در قالب ۲ فیش پرداخت میکردند. بیمه را مطابق فیش ۱ رد میکردند و بخشی از حقوق بعلاوه اضافه کاری را در قالب فیش ۲ پرداخت میکردند. در زمان تسویه مدعی شدند که مبنای محاسبه فقط فیش ۱ (مطابق لیست بیمه) است.سوالی که دارم
  ۱- با توجه به اینکه فیش ۲ اکثرا همراه فیش ۱ پرداخت شده و در پرینت بانکی هر دو با شرح حقوق ثبت شده اند میتوانم در اداره کار مدعی بشم که باید تسویه من بر اساس کل حقوق (و نه فقط فیش ۱) محاسبه بشه؟
  ۲- نرخ اضافه کاری هم بر اساس فیش ۱ بوده. میتوانم برای اضافه کاری هم مدعی بشم که از روز اول تا آخر باید با کل آخرین حقوق (و نه فقط فیش ۱) محاسبه بشه و مابه الفاوتش رو به من پرداخت کنن؟
  البته تمامی مدارک شامل قراداد، فیشهای حقوقی ، پرینت بانکی واریز حقوق و گزارش کارکرد و خلاصه گزارش ساعات اضافه کاری از روز اول و … رو دارم.
  مدرک مهم دیگه ای هم لازمه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . برای جواب به سوال شما نیاز به ملاحظه و بررسی مدارک میباشد

 • رضا
  رضا

  سلام،بنده در یک مجتمع مسکونی بمدت۱۵ماه سرایدارتمام وقت میباشم،بدلیل مشکل جا،خانه،نداشتنم بدون قرارداد کار،وبا قرارداد اجاره خانه سرایداری وارد این کار شدم‌ از بنده سفته۲۵۰م تومانی گرفتن،ولی هیچ گونه حقوق و ویا بیمه وغیره پرداخت نکردند،بدلیل اینکه بهم جا دادن،ولی اجازه دادن روزی ۴،۵ ساعت بیرون با موتورسیکلتم کارکنم و در ادامه حضورم در ساختمان کارهای سرایداری را انجام بدم و تمام وقت در محل سرایداری و ساختمان‌ باشم،،حالا میخوان بیرونم کنند،آیا میتوانم بابت این ۱۵ ماه، شکایت کنم و طلب حق حقوق و بیمه کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . از طریق اداره کار شکایت کنید البته بایستی اثبات کنید به عنوان سرایدار کار میکردید

 • حسن
  حسن

  سلام.من ۱۲سال در یک شرکت که مشمول سختی کار میباشد کار میکردم. الان بخاطر ضعف شنوایی ازشرکت اخراج شدم. اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.
  اگه من در یک عادی مشغول کار بشم، تکلیف این ۱۲سال سختی کار چی میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در خصوص ضعف شنوایی ناشی از کار از بزشک متخصص گواهی بگیرید . و بر اساس ان میتوانید بر علیه کار فرما شکایت کنید . در صورت تایید بزشک قانونی و بازرس اداره کار امکان صدور رای برای شما وجود دارد

 • مجید
  مجید

  سلام وقت بخیر عزیزان
  من حدود ۶ سال پیش در یه کارخونه ای کار می‌کردم که آلودگی صوتی وحشتناکی داشت ، حدود ۷ سال اونجا کار کردم ، الان متاسفانه از ناحیه هر دو گوشم دچار کم شنوایی شدم بطوری که با سمعک هم به زور متوجه میشم ، سوال من اینجاست من الان بعد از گذشت ۶سال که اون کارخانه رو ترک کردم میتوانم شکایت کنم از اون کارخونه یا نه ؟؟ ممنون میشم کارشناسان محترم پاسخ بدن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، در صورتیکه طبق نظر پزشکان متخصص، علت کم شنوایی شما بر اثر آلودگی صوتی ، و نقص ایمنی و بهداشتی محیط کار بوده باشد ، حق طرح شکایت برای شما محفوظ است

 • محسن
  محسن

  سلام من ۴ سال سرپرست کارگاه تولیدی‌بودم و بیمه نشدم، کارم کنترات بود و در ازای تولید دستمزد میگرفتم و حقوق کارگر ها با من بود، یعنی از دستمزدی که میگرفتم باید حقوق بقیه رو میدادم، اما بعد از ۴ سال صاحب کار بهونه دراورد تا دیگه کار نکنم، و از اونجا اومدم بیرون، از چه مواردی برای شکایت باید استفاده کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   طبق قراردادتون میتوانید ، مطالبه نمایید.

 • نازنین اکبری
  نازنین اکبری

  سلام وقت بخیر
  میشه فقط بخاطر ۵روز کار از کارفرما شکایت کرد؟
  من ۵روز جایی کار کردم و بعد خودش گفت دیگه نیا گفت باهام تسویه می‌کنه ولی اصلا جواب نمی‌ده پول کمی هم هست ارزش نداره ولی بعداً فهمیدم کلا کارشون اینه به فاصله ۴یا۵ روز نیرو رو میکنن بیرون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قابل شکایت نیست.

 • مهدی مهدی زاده
  مهدی مهدی زاده

  سلام بنده در یک مجتمع تجاری (افتتاح نشده) کار میکنم و مسئول سرویس بهداشتی بودم اما بعد از اتمام ساعت کاری کلید های سرویس را فراموش کردم به حراست تحویل بدهم با این حال کلید تو جیب لباس کارم بوده تو رختکن لباسامون من دو سه ساعت فاصله مسافتی تا محل کار دارم سرپرسته من با من تماس گرفتن که برگردم محل کار و کلیدها رو تحویل بدم و زمانی با من تماس گرفتن که از محل کار خیلی دور شده بودم و امکان برگشت نداشتم ایشون برای من کسر حقوق زدن میتونم شکایتی داشته باشم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   با توجه به شرح وظایف شما، شکایت شما نتیجه ای نخواهد داشت.

 • علی مزینانی
  علی مزینانی

  سلام من تقریبا یک سال در شرکت خصوصی کار میکردم و بعد از یکسال پاداش و عیدی بهم میدادند ولی فهمیدم برایم بیمه رد نمی‌کردند باید چگونه حق خودمو بگیرم ایا میتوانم شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بامراجعه به دفترخدمات الکترونیک دولت علیه کارفرماشکایت به اداره کارانجام دهید

 • احمد
  احمد

  سلام و درود بر عزیزان. شرکتی که قبلا در اون کار می کردم بیمه و سنوات پرداخت نکرده. پرینت حساب بانکیم رو از بانک گرفتم ولی اسم واریز کننده در اون نیست. آیا اداره کار این پرینت رو به عنوان مدرک قبول میکنه و خودشون استعلام میکنن؟ یا اینکه باید کار یا پیگیری دیگه ای انجام بدم؟ ممنون از وقتی که برای خوندن سوال گذاشتید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگراطمینان داریدکارفرماواریزکرده درخواست استعلام کنید

 • یوسفی
  یوسفی

  سلام
  من از ابان ۱۴۰۰اداره کار بابت حقوق و بیمه شکایت کردم که این پروسه تا زمانی که من از دادسرا اجراییه بگیرم شد اسفند ۱۴۰۰٫ فروردین ماه ۱۴۰۱رفتم و‌گفتن باید برم اجرای احکام. اردیبهشت ماه گفتن میتونی حساب بانکی و اموال آزمایشگاه بنویسی. اول خرداد رفتم دادسرا و نوبت از دادورز گرفتم و دادورز گفتن حساب های بانکیش خالیه و اموال آزمایشگاهم چون وسیله کارشه نمیشه. گفتن منتظر رای قاضی بمونم‌. حالا من نمیدونم چکار کنم وقتی حسابش خالیه. جالبه رئیس آزمایشگاه هستن و واسه اینکه حق و حقوق من که فقط دو میلیونه حساباشونو خالی کردن. این همه هزینه و رفت و امد من چی میشه پس. خسارت تاخیر تادیه هم دیروز رفتم دفتر قضایی ثبت کردم و خودم هزینه دادم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درصورت داشتن مال می توانیداقدام کنید

 • لیلا
  لیلا

  سلام همسر بنده فوت نموده اند اما از تیرماه سال ۹۷ در یک دفتر خدمات کامپیوتری کار میکردند که جواز کسب بنام خانمی بوده که معلوم شده صیغه ایشون بوده آیا الان بعنوان همسرقانونی میتوانم از کارفرما بخاطر سنوات عیدی و پرداخت نکردن بیمه شکایت نمایم و درخواست مستمری نمایم البته بیمه داشتن ولی خیلی ها را یا ۵ روزه یا اصلا برایشان رد نکردند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • زهرا
  زهرا

  سلام وقت بخیر
  من پیش پدر خودم مشغول به کار بودم و ایشون منو بیمه کردند
  و خیلی یهویی تعدیل نیرو کردند و من از کار بیرون کردند و بیمه من رو قطع کردند
  ایا من میتونم اقدام کنم و ازشون شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • علی
  علی

  درود اگه یکی با پارتی بازی ازکار افتاده الانم سرکار میره کجا باید شکایت کنیم تا اخراجش کنن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایدذینفع باشید

 • بهنام
  بهنام

  با سلام
  اینجانب در یکی از شرکتهای و۱بسته به بنیاد مستضعفان حدود یازده سال با قرارداد ۳ماهه فعالیت می نمودم. در آذرماه به اینجانب نامه عدم نیاز تحویل شده که بعلت برخی مشکلات شرکت قرارداد شما را تمدید نخواهد کرد. آیا راهکاری از جهت شکایت و بازگشت به کار وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   متاسفانه راهکاری ندارد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله مراجعه به دفترخدمات الکترونیک دولت وشکایت بازگشت به کار

 • رضا
  رضا

  سلام،
  من یک قرارداد کار پروژه‌ای دارم و یک سفته دست کارفرما، در قرارداد ذکر شده برنامه نویس اندروید. شرح وضایف خیلی کلی هست و نوشته شده هرکار که کارفرما خواست. حالا کارفرما از من توقعاتی داره که در توان من نیست و به نظر خودم در حیطه کاری من هم نیست و ازشون بدون هیچ توقعی خواستم که قرارداد رو فسخ کنیم. ما به صورت دورکاری کار میکنیم و کارفرما به من آدرس نمیده که استعفانامه ارسال کنم براش، هی هم تهدید میکنه شما حق خروج از قرارداد نداری و ما راضی نیستیم سفته اجرا میذاریم و حتی میگه حق استعفا نداری، شما کارمند حقوق بگیر نیستی که، پیمانکاری.
  حالا ایشون دو روز درمیون جواب منو میدن و به نظرتون کجا باید شکایت کنم، حق با منه؟ با چه عنوانی شکایت کنم که سفته رو باطل کنم یا پس بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   اظهارنامه بدهید و استرداد سفته خود را بخواهید.

 • مجید بختیاری
  مجید بختیاری

  باسلام وخسته نباشید پدربنده در سال شصت استخدام شرکت خصوصی سالار مالاکان استخدام میشود و انها یک سال بعد برایش بیمه رد میکنند وهرچندماه به شهری دیگر و دوسال وچهارماه تصادف میکند وچون سرپرست چندخانوار بوده وضع مالی خوبی توروستانداشتند وبه او میگن راننده متواری شده چندوقت دربیمارستان گاز تهران بستری ونه سرکارگر کسی خبری ازشون نمیشه هزینه بیمارستان را بافروش دام هایشان متقبل میشوند وچون پولی نداشتند زودتر بارضایت خودش مرخص میشود باپلاتین تو پاش وشرکت بهش میگه کار کن ما جبران میکنیم دوسه سال باهمان پا کارمیکند وعفونت سال هفتاد پلاتینوازپاش درمیارن میگن نباید کارکنی پدرم به شرکت اینو میگه اونهام وعده بهش میدن چندسال بیمه اورا واربز نمیکردن که هیچ پدرما معلول شد حتی پرونده پزشکیش تویه بیمارستان تهران هست هرسه سال از جای سوراخ پایش عفونت خارج میشد تارسید هردوسال هریکسال تاسال نودو شش که عفونت پاش شدیدتر بامداوای پایش ازمحل جراحی عفونت قطع شد وسکته قلبی تشخیص دادند الان پانصد هزار مستمری به مادر من میدهن بااین وضعیت اقتصاد بخدا کم اوردیم سلمان بختیاری باشماره شناسنامه ده یازده اگر میشود کمکی کنید بخدا مادرم جلو چشمام داره اب میشه منم بعلت بیماری خاص نمیتوانم کمک کنم شماره ملی متوفی ۳۹۳۰۴۰۱۶۰۶سلمان بختیاری ساکن شهرستان ملایر باتشکر ممنون میشم مطالعش کنید وکمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است حضورا مشاوره اخذ نمایید، ولیکن بصورت کلی شما می توانید در اداره کار در خصوص عدم واریز حق بیمه بر علیه شرکت ادعای خود را طرح نمایید.

 • حمید
  حمید

  سلام
  بنده یک سال و نیم در شرکتی مشغول فعالیت هستم بعد از ۹ ماه قرداد مستقیم با شرکت شدم و از پیمانکاری خارج شدم به علت بیرون زدگی دیسک شرکت قصد اخراج بنده را دارد این اتفاق در شرکت برای بنده رخ داده اما برگه ی گزارش حادثه برایم پر نشده منابع انسانی عدم نیاز به بنده نمی‌دهد و در جواب به بنده می‌گوید که موارد HESداری آیا شرکت میتونه بنده را با این موضوع که بیرون زدگی دیسک دارم اخراج کند و عدم نیاز به بنده ندهد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میتوانید دادخواست بدهید.

 • سمانه
  سمانه

  بنده به مدت سه ماه توی شرکتی که مطمئن نیستم ثبت شده باشه کار کردم و فقط حقوق ۱ ماهم رو گرفتم. کارفرما تا الان از عقد قرارداد امتناع کرده و حقوقم رو گرو گرفته که بتونه بدون قرارداد من و همکارام رو مجبور کنه بمونیم و بدون هماهنگی قطع همکاری نکنیم. من می تونم بابت عدم دریافت حقوق و گرو گرفتن حقوقم و عدم عقد قرارداد و بیمه ازشون شکایت کنم؟ مدرک و چت و پیام و شاهد هم دارم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام

   بابت مطالبات خود میتوانید دادخواست بدهید

 • احمد
  احمد

  سلام. ممنون بابت وقتتون برای جواب به سوال. من اسم و آدرس مدیرعامل (خوانده) رو جهت ثبت در سامانه روابط کارندارم و نتوستم به دست بیارم و سامانه درخواستمو جهت دادرسی به من برگردونده و ۴۸ ساعت مهلت داده تا وارد کنم. الان که آدرس مدیر عامل رو ندارم باید چکار کنم؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست رو بطرفیت شخص حقوقی شرکت، طرح کنید.

 • فائزه
  فائزه

  سلام من از شهریور ۱۴۰۰ در یک شرکت مشغول کار شدم
  کارفرما عیدی و سنوات رو نمیده من میتونم حین کار ازش شکایت کنم و حقمو بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله

 • حمید رضا خوئینی ها
  حمید رضا خوئینی ها

  سلام من ۲۸ سال در مغازه پدرم کار کردم و بیمه بودم و الان برادر و خواهرم میخواهن منو از مغازه بیرون کنم آیا میتونم بابت سنوات و غیره شکایت کنم البته سه ماه هست بیمه کارگری مغازه قطع شده و خود اختیاری دارم الان پرداخت میکنم ممنون از لطف شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بله، میتوانید برای کلیه مطالبات خود دادخواست بدهید.

 • جمال
  جمال

  سلام وقت بخیر
  من تا اخر برج قرار داد دارم با شرکت ولی پنجم این واه اخراج شدم بی دلیل شرکت میگه حقوق و عیدی و سنوات رو کامل میده حتی این ماه رو ولی نامه واسه بیمه بیکاری رو میگه بعد از اتمام قرار داد میده یعنی فروردین ماه الان من موندم چیکار کنم که یک ماه فرصت واسه بیکاری از تاریخ اخراج هس یا اتمام قرار داد؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   چنانچه اخراج شده اید، میبایست نامه آن را به شما بدهند.

 • سارا
  سارا

  سلام. من در یک شرکت خصوصی کار میکردم. تا دی ماه که خودم استعفا دادم. برای تسویه که رفتم بمن فقط حقوق ماه اخرمو دادن و گفتم کلا سنوات و عیدی نمیدیم. اولا میخواستم بدونم عیدی و سنوات شامل حالم میشه چون تا پایان سال نموندم؟و اینکه اگر میشه من با چه مدارکی و کجا باید شکایت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بابت مطالبات خود دادخواست بدهید.

 • حسن صالحی
  حسن صالحی

  سلام من ۳۰سال در کارگاه دربو پنجره سازی کارمیکنم وتابه حال هیچ عیدی وسنوات وپاداشی نگرفتم و حالا رفتم بیمه ۱۲سال برای من بیمه ردکردن و۵ساله که ناراحتی قلبی دارم و۵۵ساله هستم و هنوز دارم کار میکنم کمکم کنید ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. بابت تمام مطالبات سالهای گذشته میبایست دادخواست مطالبه تقدیم نمایید.

 • Masoud
  Masoud

  سلام. بنده حدود یکسال در شرکت خصوصی به عنوان کارمند کار میکردم. در این مدت چندین نفر استخدام و اخراج شدن. بنده هم به سبب بی احترامی کارفرما و حقوق کم با هماهنگی کارفرما از شرکت خارج شدم.شناسنامه بنده و حقوق ۲۳ روز رو محفوظ نگه داشتن و هرچه تماس گرفته میشه پاسخگو نیستن.
  قرار داد کاری نوشته نشده اما واریزی های مربوط به حقوق،دفتر حضور و غیاب،پیام های رد و بدل شده ، همچنین چندین شاهد موجود هستن.بنده میخوام بدونم امکانش هست بنده به همراه ۴ نفر از کسایی که اونجا کار میکردیم یک شکایت تنظیم و به حقمون برسیم. سپاسگزارن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. میتوانید با طرح دادخواست مطالبه حقوق و استرداد اسناد، موضوع را پیگیری نمایید.

 • ستاره
  ستاره

  سلام وقت بخیر من حدود ۳ساله که یک آقایی مدرکم رو به عنوان مدیر عامل شرکت مسافربری گرفته و با حقوق ناچیزی و بدون بیمه از مدرکم استفاده میکنه،من میتونم حق و حقوقم رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، می‌توانید از شرکت مذکور خارج و مدرک خود را مسترد نمایید.

 • مرادی
  مرادی

  سلام من ۳ماه به عنوان کاراموز با شرکتی همکاری می کردم بعد از اون با حداقل حقوق استخدام شدم ولی قراردادی با بنده بسته نشد و مزایایی تعلق نمی گیرد اسمم در واریزی های حقوق رد شده ولی مرا تا ۳ماه بعدشم بیمه نکردن می تونم شکایت کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باسلام
   بله امکان طرح موضوع در هیات تشخیص اداره کار وجود دارد.

 • داریوش
  داریوش

  با سلام و درود
  بنده حدود ۱۳ سال با بیمه در داروخانه مشغول به کار بودم که به خاطر واگذاری به دخترشون من به خواست کارفرمای جدید بیکار شدم و چون به داروخانه دیگری رفتم شکایت به بیمه نکردم اما بعد چند ماهدکهر در محل جدبد و به دلیل بیمه نکردن ترک کار کردم آیا راهی هست من حق و حقوق و بیمه ببکاری از محل کار قبلی بگیرم ؟ چون هرجا مراجعه میکنم فقط بدون بیمه جذب کار میکنن در حالی که من بالای ۲۰ سال ببمه ریختم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.رابطه استخدامی تان باداروخانه قبلی مهم است وهمچنین نوع ترک کارتان اعم ازاخراج یا استعفاوغیره.اگررابطه کارگری وکارفرمائی وترک کار رادراداره کاراثبات کنید می توانیدبرای بیمه بیکاری اقدام نمائید.

 • حسین
  حسین

  باسلام
  بنده ۳۰سال سابقه م بهمن۹۹ پرشد. ۹سال سابقه شرکت واحدتهران دارم که بیمه درتاریخ ۲۰بهمن فیش بانکی به مبلغ حدودا ۱۰میلیون تومن داد تا ببرم شرکت واحد که آنها بابت ۴درصد سختی کار آن را پرداخت کنند
  ومن بعداز یک ماه تماس گرفتم وگفتند پرداخت نشده درضمن همکارانم می گویند آنقدرپردات نمی کنند تا خودت پرداخت کنی وحکم بازنشسگی بگیری
  آیا قانونی هست که بشود شکایت کرد
  آیا قانونی هست که بشود ماههای عقب افتاده ام را از شرکت واحدبگیرم بابت تاخیر در حکم بازنشستگی
  با تشکر از سایت خوب شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است اول نوع استخدام شما و سابقه بیمه تان مشخص شود.سپس پیگیرانتقال سنوات خودشده و درصورت عدم پرداخت می توانید به دیوان عدالت اداری شکایت کنیدچون شرکت واحدظاهراً زیرمجموعه شهرداری است.ولی بایدجایگاه حقوقی اش رابداندچون اگرخصوصی باشددرصلاحیت دادگاه عمومی واگرعمومی ودولتی باشددرصلاحیت دیوان عدالت اداری است.

 • فروزان
  فروزان

  من گواهی اشتغال بکار و ریز سیاهه حقوقی و گواهی ثبت شرکت جهت ارا/ه به دانشگاه میخوام برای مشخص شدن رتبه و طبقه. ولی پیمانکار همکاری نمیکنه الان یکسال گذشته باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.راهکارحقوقی مستقیم ندارد.فعلآبایدازعلم روانشناسی وجامعه شناسی درگرفتن کپی این مدارک ازکارفرمااقدام کنید.

 • رضا
  رضا

  سلام من نگهبان یک شرکت هستم .که کارفرما با همدستی سرپرست شرکت اقدام به کارکشیدن به طور ناجونمردانه ازنگهبان ها هستند.به کجاباید اعتراض کنیم‌.واقعا نامردیه ازوضعیت مملکت سوء استفاده میکنند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما باید به اداره کار مراجعه کنید در ضمن مجبور نیستید که هرکاری را که کارفرما ,خارج از حیطه وظایف شما دستور دهد را اجرانمایید .

 • ابوالفضل محمدی
  ابوالفضل محمدی

  باعرض سلام. بنده ازآذرماه ۹۲ لغایت خرداد۹۷ به طور دائم و۲۴ساعته درکارگاهی که جای خواب هم داشت مشغول به کاربودم تاجایی که طی این سال ها نه یک روز مرخصی رفته ام نه عیدی گرفته ام نه افزایش حقوق طبق سال هایی که عوض میشده،نه بیمه، تمام تعطلیات حتی ۱۵روزعیدراهم تنهابه عنوان نگهبان درکارگاه مشغول بوده ام و ازبرج ۴ سال۹۷ کارفرمای بنده گفت دیگرشمارانمیخواهم واین درحالی است که بنده طبق حسابرسی اقای حسابدارشرکت ۲۶میلیون تومان هم طلب ازکارفرمابابت حقوق معوقه دارا میباشم.لطفا بگویید ایاشکایت کنم به حق وحقوق خودخواهم رسید،باتشکر.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله شما می توانید از طریق اداره کار اقدام نماید و مطالبات خود را پیگیری نمایید .

 • صالح
  صالح

  سلام بنده شکایتی از کارفرما در اداره کار داشتم که در هیات تشخیص خود مدیر عامل شرکت نمود اما در هیات حل اختلاف مدیر عامل شخصی را با یک برگه معرفی با سربرگ شرکت و مهر شرکت بعنوان وکیل معرفی کرد بنده اعتراض داشتم اما مسموع نبود بنده میخواستم از رییس اداره کار بابت قبول چنین نامه ای که وکالت نامه رسمی و محضری نیست شکایت کنم ایا امکانش هست/؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با عرض پوزش در امور مربوط به کار و کارفرما این دفتر به دلیل نداشتن تخصص از انجام امور مذکور معذور است. با کارشناسان مربوط تماس حاصل فرمائید.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان