شکایت از کارفرما

4.4/5 - (41 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانونگذار به وضوح روابط کارکرد کارفرما را تعریف نموده است که کارفر مکلف است طبق تعرفه ها و مشخصه هائیکه بابت حقوق و دستمزد، عیدی و پاداش، مرخصی ، حق اولاد، حق مسکن، خوار و بار و سایر موارد حقوق حقه کارگر را به موقع پرداخت نماید و اگر چنانچه به نحوی از انحاء کارفرما از ادای آن موارد استنکاف یا تعلل نماید کارگر حق دارد با مراجعه به اداره کار محل نسبت به اعلام شکایت و استیفای هر نوع از حقی که داشته شکایت کند.

شکایت از کارفرما

مراحل شکایت از کارفرما

فرم هایی مخصوص از طریق اداره کار و امور اجتماعی تهیه شده که در ستونهای مختلف کلیه حقوقی که از طریق کارفرما به کارگر باید داده شود. بصورت مرجع و اطاله نشدن نوشتیجات در متن شکایت شخص کارگر با ضربدر در ستون مربوطه هر نوع حقی که از وی تضییع شده است علامت گذاری کند و در اینگونه موارد بدواً شکایت به هیئت تشخیص (بدوی ) ارائه میشود که با توجه به اسناد و یا اعزام بازرس به محل نسبت به صحت و سقم ادعای کارگر رسیدگی و سپس رأی داده شود. اما  در صورتیکه دارای بیمه باشید ابتدا از طریق شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود، شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا کنید . سپس از واحد ارجاع آن یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید . با مراجعه به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید و مراحل سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید. بعد سوابق را به اداره کار ببرید.

شکایت از  کارفرما بابت بیمه نکردن

از جمله حقوقی که به کارگر تعلق میگیرد. بیمه شدن وی می باشد که کارفرما مکلف است به محض شروع بکار در پایان هر ماه لیست بیمه را براساس میزان حقوق و تعرفه ایکه تعیین شده است به تامین اجتماعی ارسال و در موازات آن مالیات را هم به دارائی بدهد و چنانچه کارفرما از انجام این تکلیف امتناع یا تعلل نماید کارگر میتواند شکایت خود را برای برقراری بیمه تسلیم نماید.

شکایت از کارفرما بابت اخراج

در رابطه با اخراج کارگران همواره تجربیان نشان داده است یا تعلل و قصور و تخلف و ناکارآئی کارگران باعث میشود که کارفرما نسبت به اخراج آنان اقدام نماید یا بعلت مشکلات انتقادی و لزوم تقلیل نیرو و یا تغییر کاربری و عوامل آن اخراج کارگر توسط کارفرما انجام شود که مباحث دیگری نیز در این زمینه بصورت جنبی وجود دارد که ذکر آنان طولانی به نظر میرسد.

آیا کارفرما حق بستن قرارداد موقت را دارد؟

معمولاً بعضی از کارفرمایان برای اینکه جذب نیروی کارآمد داشته باشند میتوانند به منظور آزمایش قرارداد موقت با کارگر تنظیم نمایند که در کوران کارکرد و آزمایش چنانچه توانائی و قابلیت کار از ناحیه کارگر را تائید نمودند باید نسبت به جذب نیرو و پرداخت حق بیمه از تاریخ شروع کار اقدام و طبق مطالباتی که قانون کار برای کارگران تعیین و مشخص نموده است وارد عمل شود.

مهلت شکایت از کارفرما

مهلت شكايت از كارفرمايان بابت مطالبه حقوق و مزاياي پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه، باتوجه به اینکه اينگونه دعاوي مشمول مرور زمان نمیشوند، هیچگونه محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر و حتي بعد از فوت كارگر وراث قانوني وي ميتوانند عليه كارفرما اقامه دعوي نمايد .

آیا گرفتن وکیل برای شکایت از کارفرما لازم است؟

تنها محلی که ممکن است نیاز به وکیل رسمی در دعاوی بین کارگر و کارفرما نیاز باشد اداره کار است که کارگر یا کارفرما میتوانند هر فرد عادی یا واجد شرایط را بعنوان نماینده به اداره کار معرفی نمایند و حضور نماینده آنان به منزله وکیل تلقی میشود و هرگونه دفاع یا مواردی که نیاز باشد در جلسه مطرح و قابلیت رسیدگی خواهد داشت.

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • جابرنعیمی
  جابرنعیمی

  سلام من ۸سال تویه شرکت خصوصی کار میکردم توهمونجا اعتیاد پیدا کردم دوبار شرکت به من فرصت ترک مواد مخدرو داد،بعد الان نمیدونم بدون دلیل و سندو مدرک منو میخوان اخراج کنن واینکه آبروی منو بردن توشرکت سراین قضیه،بابت کدوم موضوع میتونم شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   جهت مطالبات حق و حقوق خود به اداره کار مراجعه نمایید.

 • مهسان
  مهسان

  من در مغازه مانتو فروشی کار میکنم ولی نه بیمه هستم نه حقوقم قانون کار است صاحب کارهم افغانی میتوانم حقوقم را بگیرم و شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید به دفتر خدمات الکترونیک دولت مراجعه کرده و مطالبه حقوقتان را از طریق ثبت شکایت علیه کارفرما انجام دهید.

 • مبینا
  مبینا

  سلام وقت بخیر من دوماه در دفتر بیمه کار کردم ولی حقوقم مطابق وزارت کار نیست و بیمه هم نکردن امکان شکایت وجود داره؟چون قرارداد بستیم و اینکه بیمه ندارم و میزان حقوق هم ذکر شده ولی شنیدم که قانون کار آمره هست و با وجود قرارداد هم امکان شکایت هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله امکان طرح دعوی وجود دارد هر گونه توافق و قرار داد مبنی بر عدم بیمه شما باطل است

 • فرزاد
  فرزاد

  سلام من ۱۲ سال در یک دفتر املاک کار می کردم و به یک باره از من و همکارم خواستند که دفتر ترک کنیم
  مدیر املاک یا همان صاحب جواز صنفی و مباشر آن در دفتر املاک هیچگاه حضور نداشتند
  ولی پسر صاحب جواز کلیه کار های مدیریت املاک رو می کردند و از طریق حساب ایشان برای دستمزد یا بهتر بگویم وک
  میسیون های قرار دادهای انجام شده واریز می گردید
  حال که این مغازه برای دو ماه هستش که بسته شده و تاریخ اعتبار جوازشان گذشته آیا بنده می تواننم با استناد به شهود و شهادت مشتری ها و کسبه و واریز دستمزد بنده از حساب پسر ایشان و همچنین نمونه قرار داد های متعدد که اسم فامیل بنده به عنوان شاهد در پای تموم قرار داد های انجام شده املاک طرح دعوا کنم و به حق بیمه خود برسم؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما باید بتوانید رابطه کارگر و کارفرمایی خود را به اثات برسانید برای دریافت حق و حقوق قانونی خود به نظر بنده دلایل شما برای اقامه دعوی خوب است ولی کافی نمیباشد و به دلایل بیشتری نیاز دارید

 • سعید
  سعید

  سلام وقت بخیر
  من در شرکتی نزدیک‌به ۲سال کار کردم روزمزد
  ولی بیمه نبودم
  و الان مدارک موجودم درحد استشهاد و پرینت حضور غیاب ممهور شده(ولی چون امضا کارگزینی نداره میگن قبول نیست) و پرینت حسابی که به حسابم واریز شده اسم واریز کننده رو نوشته که مسئول مالی زمان وقت بود و علت واریز مثلا حقوق رو ننوشته در توضیحات نوشته واریز نقدی

  شرکت مذکور هم مدارک و مستندات در اختیارم نمیذاره
  ایا راه دیگه‌ای وجود داره برای اثبات برای گرفتن حق بیمه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   با توجه به توضیحات شما دلایل شما برای اثبات رابطه کارگر و کارفرمایی کافی است و میتوانید نسبت به مطالبه حق و حقوق قانونی خود از مراجه ذی صلاح اقدام بفرمایید

 • احمد
  احمد

  بنده در مجموع مدت ۲۰ سال سابقه بیمه پرداختی دارم که در حال حاضر در یک ارگان خدماتی دولتی به عنوان کارمند رسمی با قرارداد دائم مشغول به کار می باشم . محل قبولی استخدامی بنده شهر محل تولد بوده در حالیکه به مدت ۵ سال است در دورترین شهر با حداقل ۱۰ ساعت فاصله جغرافیایی نسبت به محل تولدم مشغول به کار می باشم .با توجه به قانون کار بنده حق استفاده ۲٫۵ روز در ماه از مرخصی استحقاقی را دارم ولی این موضوع از طرف کارفرما موافقت نمی شود و فقط با یک روز آن تاکنون در ماه موافقت شده است.(درحال حاضر بیش از سه ماه است که مرخصی با بنده موافقت نشده است)
  جهت رفت و آمد به محل زندگی پدر و مادر با توجه به مسیر صعب العبور و خطرناک محل خدمت و مسافت بالا حداقل ۲ روز در مسیر رفت و برگشت مصرف می شود.و این درحالی است که بنده در ماه منتظر می شوم تا ۲ روز تعطیل فراهم شود تا بتوانم از یک روز مرخصی استفاده کنم.
  نمیدانم دلیل اینکار و فاصله بالا از محل زندگی چه چیزی می باشد و علی رغم پیگیری های اینجانب تاکنون پاسخ شفافی از کارفرما دریافت نکرده ام.این بعد مسافت و عدم موافقت مرخصی و بی توجهی نسبت به این موضعات توسط کارفرما باعث شده که همسرم خانه و کاشانه را رها کند و به منزل پدری عزیمت کند
  درخصوص فیش حقوقی و اضافه کار نیز هیچ گونه شفافیتی از طرف کارفرما مشهود نمی گردد و جالب توجه هست که با سایر افراد هم دوره که به طور همزمان استخدام شده ام حداقل ۳ الی ۵ تومان تفاوت حقوق دارم و کمتر واریز می گردد.
  معمولا ماموریت های آموزشی در استان برای اینجانب از سوی وزارت مشخص می شود ولی از سوی کارفرما در زمانی که باید حضور یابم با بهانه های واهی و حجم بالای کار موافقت نمی شود.
  سوال از جناب عالی و سایر همکاران محترم این است چطور می توانم نسبت به عدم موافقت مرخصی و همچنین دوری از خانواده بدون هیچ دلیل و ارتکاب جرمی و مضاف برآن تفاوت حقوقی فاحش نسبت به سایر همکاران هم دوره و هم تراز اعلام شکایت کنم؟ از طریق وکیل دادگستری یا مراجع قضایی به چه شکل قابل پیگیری می باشد ؟
  مچکرم از بذل توجه و محبت شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   موضوع را از طریق کارگزینی و بازرسی سازمان خودتون پیگیری کنید.

   • علی
    علی

    سلام خسته نباشید
    بنده حدود ۸ ماه برای کارفرمای بخش خصوصی حسابداری کردم اما پنج ماه هم هست که حقوق بنده رو پرداخت نکرده ددضمن بنده رو هم بیمه نکرده و قرارداد هم نبسته با بنده اما تمامی مدارکی در مورد حقوق معوق خود را دارم .در سامانه اداره کار هم دادخواست ثبت کردم اما به دلیل اینکه غایب سربازی هستم و کارت پایان خدمت ندارم متاسفانه دادخواست بنده تایید نشد.میخواستم بدونم چجوری میتونم حق و حقوق خودم رو پیگیر بشم .مبلغ قابل توجهی هم هست .از چه راهی میتونم شکایت کنم؟

 • عبدالله ساحلی زادگان
  عبدالله ساحلی زادگان

  سلام ببخشید من یه نگهبان ساختمان درحال ساختم ایامیتوانم کارفرما رومجبوربه بستن قراردادبکنم یاخیرچون کارفرمای بنده از چنین کاری خودداری میکنن…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   کارفرما موظف به تنظیم قرارداد است

 • سلیمانی
  سلیمانی

  با سلام بنده علی رغم سازش با کارفرما(شرکت سهامی خاص) و درخواست صدور اجراییه از اجرای احکام و مسدود کردن حساب های کارفرما، متاساسفانه کارفرما هیچ مالی نداشت و بعد از گذشت یک سال همچنان به حقم نرسیدم.
  ۱- ایا راهکاری هست که شکایت کنم؟
  ۲- ایا بدلیل عدم اجرای مفاد سازش می توانم در دادگاه شکایت کنم؟
  ۳- شکایت کیفری بر اساس ماده ۱۸۰ ق کار بنفع من هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله میتوانید شکایت کنید

 • مینو
  مینو

  سلام وقت به خیر اگر شکایتمون مربوط به رفتار بد کارفرما و دادزدن و بهم ریختن ارامش کارمند و تحت الشعاع قراردادن روح و روانش باشه، بازهم میتونیم بریم اداره کار و شکایت کنیم؟
  به نظرتون در چنین شرایطی لازمه وکیل بگیریم؟ با توجه به این موضوع که کارفرما هم خودشون وکیل هستند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میتونید محل کار خود را تغییر دهید

 • حسین
  حسین

  سلام
  کارفرمای بنده حقوق بهمن ۱۴۰۰ را به اشتباه کم پرداخت کرده و آن مبلغ را در اسفند ۱۴۰۰ برای بنده واریز کردند و در فیش حقوقی قید شد اما این مبلغ را به بیمه اعلام نکردند.از آنجایی که از فروردین ۱۴۰۱ از بیمه بیکاری استفاده میکنم ،این عدم اظهار حقوق در میانگین حقوق ۳ ماه آخرم و به دنبال آن حقوق بیمه بیکاری اثر زیادی گذاشته است.چگونه میتوانم برای احقاق حقم اقدام کنم؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با در دست داشتن مدارک و مستندات به اداره کار استان محل وقوع کارگاه مراجعه و پیگیری کنید.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان