فسخ مبایعه نامه

3.8/5 - (58 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فسخ مبایعه نامه

فسخ مبایعه نامه عبارت از بر هم زدن عقد است در مواردی که قانون اجازه می دهد. هر قراردادی که میان دو طرف بسته می شود ، اصولا آن دو طرف معامله را پایبند به قرارداد می کند . بنابراین اصل بر این است که هیچ کدام از طرفین نمی توانند قرارداد را به طور یک جانبه بر هم بزنند.  در این مورد ماده ۲۱۹ مقرر کرده است : «عقودی که بر طبق قانون واقع شده بین طرفین عقد و قائم مقام آنها لازم الاجرا و صحیح است مگر اینکه به رضای طرفین یا به علت قانونی فسخ شود» به این ترتیب اصل بر عدم امکان برهم زدن اختیاری عقود است. اثر فسخ مبایعه نامه نسبت به آینده است، به طور مثال یک نفر مال خود را به دیگری می فروشد، با فسخ معامله تمامی منافع یا خسارتی ناشی از آن مال به خریدار اولیه بر می گردد .

فسخ مبایعه نامه

خیار فسخ مبایعه نامه

به حق فسخ مبایعه نامه در اصطلاح حقوقی «خِیار» یا «خیار فسخ» گفته می‌شود. خیار به معنی اختیار است و منظور از آن اختیاری است که فرد در فسخ معامله دارد. مثلا بعد از معامله معلوم شود که کالا دارای عیب بوده است ، قانونگذار به خریدار اختیار داده بنابر خیار عیب معامله را فسخ نماید. این خیار تنها مختص خریدار نمی باشد فروشنده هم می تواند براساس این خیار معامله را فسخ نماید . طبق قانون مدنی خريدار و فروشنده در يازده صورت می توانند معامله را به هم بزنند . در اینجا تلاش می‌کنیم تا به بعضی از موارد فسخ مبایعه نامه که پرکاربردترهستند و ممکن است در معاملات خود به آن برخورده باشید، اشاره کنیم و درخصوص آنها توضیحات مختصری بدهیم.

خیار عیب

 طبق ماده ۴٢٢‏قانون مدنی: «اگر بعد از معامله معلوم شود که کالا یا موضوع معامله دارای عیب بوده مشتری در پذیرفتن کالا معیوب با گرفتن ارش یا فسخ معامله مختار است .» این عیب باید به صورتی باشد که از ارزش کالا یا استفاده متعارف آن بکاهد. بنابراین قانونگذار دو راه حل برای جبران خسارت زیان دیده تعیین کرده است یکی آنکه معامله را فسخ کند و دیگری آنکه ارش بگیرد، یعنی مابه التفاوت کالای سالم و معیوب را دریافت کند در ماده ۴٢٧ ‏قانون مدنی چگونگی تعیین ارش  یان شده ست . البته اختیار مشتری در اعمال حق فسخ مشروط به آن است که مورد معامله موجود، سالم و در ملکیت خریدار باشد والا حق فسخ از بین رفته و فقط حق اخذ ارش باقی می ماند.

خیار تخلف از شرط

فروشنده یا خریدار شرط کند که کاری انجام دهد، یا شرط کند مالی را که می‌دهد دارای ویژگی های باشد اما به آن شرط عمل نکند که در این صورت دیگری می‌تواند با حدود و شرایطی  معامله را به هم بزند. احکام خیار تخلف شرط به طوری است که در مواد ۲۳۴ الی ۲۴۵ قانون مدنی ذکر شده است.

خیار تدلیس

 اگر در معامله ای یکی از طرفین کاری انجام دهد که سبب شود طرف دیگر معامله فریب بخورد در اینجا اختیار فسخ برای کسی است که فریب خورده است به عنوان مثال اگر فردی خودروی را به حساب اینکه کم کار کرده است ، خریداری کند و بعد معلوم شود که فروشنده کیلومتر شماره خودرو را دستکاری کرده، خریدار را فریب داده، در این صورت خریدار می تواند به خیار تدلیس اشاره کند و اقدام به فسخ مبایعه نامه کند.

خیار تاخیر ثمن

در معاملات نقدی اگر ظرف سه روز خریدار ثمن یا همان ما به ازای معامله را پرداخت نکند فروشنده می تواند از تحویل کالا به خریدار خودداری کنند. بنابراین این خیار مختص فروشنده می باشد که در اثر نپرداختن ثمن در ظرف سه روز از تاریخ معامله اختیار فسخ مبایعه نامه را دارد.

خیارمجلس

 تا زمانی که طرفین معامله در محل توافق یا بنگاه حضور دارند ، این حق را دارند که از معامله پشیمان شوند و معامله را فسخ کنند. بنابراین خیار مجلس تا زمانی که دو طرف از هم جدا نشده باشند و در کنار هم هستند صورت می گیرد.

خیار غبن: غبن به معنای ضرر و زیان می باشد.این خیار برای کسی است که دچار ضرر و زیان زیادی شده باشد.

مدارک موردنیاز برای گرفتن وکیل فسخ قرارداد :

 • کارت ملی
 • اسناد و قرارداد های مربوطه

 

سوالات متداول فسخ مبایعه نامه

۱-در صورتیکه فروشنده پارکینگ را تحویل ندهد فسخ مبایعه نامه آپارتمان چگونه است؟

ابتدا باید از طریق اظهارنامه از فروشنده تقاضای تحویل پارکینگ صورت گیرد و در صورتیکه فروشنده تحویل ندهد باید در دادگاه شکایت و درخواست فسخ قرار داد نمود .

۲- نسبت به فسخ مبایعه نامه چگونه میتوان اقدام نمود؟

اگر در مبایعه نامه طرفین حق فسخ قرارداد پیش بینی کرده باشند طبق قرارداد نسبت به فسخ معامله اقدام می شود.

۳- اگر فروشنده از انتقال سند خودداری کند فسخ مبایعه نامه چه صورتی میباشد؟

ابتدا باید اظهارنامه ارسال شود و سپس دادخواست الزام به ایفای تعهد بر اساس مفاد قرارداد تنظیم نموده و در غیر این صورت مطالبه جبران خسارت و ضررو زیان نمود.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مصطفی آسترکی
  مصطفی آسترکی

  سلام بنده مغازه ای رو دوسال پیش با ملکیت قولنامه کد رهگیری دار تو بنگاه فروختم قولنامه نویس با خریدار بدونه اینکه من متوجه بشم رفیق شده آشنا درآمده چون ترکی حرف می‌زدند من هم به خیال خودم که دوست این آشنا من هست بهش اعتماد کردم و قولنامه رو نخونده امضا کردم که اگر بیارم شما خودتون متوجه میشد یکطرقه به نفع خریدار نوشته شده نه حق پشیمونی گذاشته تازه روزی ۵۰۰ هزار تومن عدم تهد گذاشته واسه من مغازه تفکیک نبوده به من گفتن خیلی طول بکشه ۳ماه بعد از اون تاریخ عدم گذاشته ۵۰۰ هزار تومن الان یک سال و نیم از تاریخی که گذاشته من هنوز نتونستم تفکیک بگیرم تو این مدت هم قیمت مغازه هم ۳برابر شده در ضمن حدود یک چهارم مبلغ رو هم بصورت ۱۰ تومن ۲۰ تومن ۵۰ تون خورد خورد داده امضاه گرفته فقط پشته قولنامه خودش تو بنگاه مهر رده راهی داره برای فسق کله دارو ندار منو خواهرم با هفت تا بچه هست درضمن قرار بود آپارتمانئ جای نصف مبلغ مغازه بده که لیشتر بخاطر خواهرم با ۷تا بچه بشینه اینکارو انجام دادم ولی حرفی بوده بعداز قولنامه حتی ادرس به ما ندادن خاهشن در حقم از روی سادگی نا اگاهی و اشتباهی که اعتماد کردم سرمو کلا دارن میزارن اگر راه قانونی هر مدلی داره راهنمای کنید اگر مطمعن هم هستید که قابل انجام که حضوری خدمتتون برسم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به طولانی بودن سوال شما و نیاز به بررسی و توضیحات بیشتر بهتر است به صورت حضوری یا تلفنی برای دریافت مشاوره اقدام نمایید

 • رضا
  رضا

  با سلام بنده ماشینی خریداری کردم بدون نوشتن قرداد، وپول رو در چند مرحله به حساب فروشنده که ایشان نیز از کسی خریده بود وحق وکالت داشت وواسطه هم به من تفویض وکالت داد ،بعد از وکالت دادن اینجانب به تعویض پلاک رفتم ودر انجا معلوم شد که ماشین موتورش دستکوب شده وتعویض پلاک نکردن حالا من در خواست فسخ معامله دادم میخواستم ببینم ایا حرفم بجایی میرسد یا نه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما ابتدا باید قرارداد خود را اثبات نموده و سپس عیب خودرو برای دادگاه محرز شود تا بتوانید قرارداد را فسخ کنید

 • یاسر
  یاسر

  سلام مباینامه نوشتیم اما ثمن معامله نداده میگه نقدا دادم رسید نداره فسق قید نشده حالا باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر مبایعه نامه را امضاء کرده اید فقط می توانیدثمن معامله را مطالبه نمایید

 • داودعزیزی
  داودعزیزی

  سلام.خسته نباشید.بنده ی مغازه ای رو دوسال پیش خریداری کردم.قرار شد نصف مبلغو بدم مابقی رو شیش ماه یسال بعد بدم.بعدش من کل مبلغو خرد خرد ب فروشنده دادم،البته با رضایت خودش،قرار شد ک من آخرش ی مبلغی بزارم رو پول بدم ب این آقا..حالا ی مقدار بازار تکون خورده و این بنده خدا میگه پول منو دیر دادی الان باید فلان در بهم پول بدی.ب نظر شما میتونه معامله رو بعد از دوسال فسخ کنه یا درخواست وجه خارج از عرف و بیش از اندازه بکنه.ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بهتر است که قرارداد شما توسط وکیل مطالعه گردد ولیکن با توجه به اوضاع و احوال به نظر می رسد امکان فسخ از جانب فروشنده وجود نداشته باشد. مگر اینکه شرط خاصی در قرارداد درج شده باشد.

 • میثم
  میثم

  با سلام وخسته نباشید.بنده یه ماشین فروختم به مبلغ ۶۰ میلیون نصف پول رو گرفتم ماشین رو تحویل دادم و یه وقت ۷ روزه به دو طرف مامله دادیم توی قرار داد که من سند بزنم و ایشون مابقی پول رو بزنه و در ادامه قرارداد نوشته شده که در صورت عدم حضور ضرروزیان شامل حال طرف مقابل میشود حالا این اقا رفته تمام وسایل ماشین و موتور ماشینو تعمیر کرده که حدود ۳۰ میلیون شده میخواستم ببینم در صورت عدم حضوروبنده این مبلغ شامل ضرروزیان میشه و بنده باید پرداخت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر هزینه های انجام شده هیچ ارتباطی به خسارت ذکر شده در قرارداد ندارد

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان