رد مال در فروش مال غیر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فروش مال غیر، مسئله‌ای که خیلی از افراد ممکن است تا کنون با آن مواجه شده باشند. در توضیح فروش مال غیر می‌توان گفت، فروش مال غیر به معنای انتقال و فروش عین مال یا منفعتی مالی است که به خود شخص تعلق ندارد. به عبارتی بهتر در فروش مال غیر شخص نسبت به فروش مالی اقدام می‌کند که مالک آن نیست.

در معامله‌ای که برای مال غیر انجام می شود، اگر شخص خریدار از موضوع آگاه باشد، یعنی بداند که مالی که قصد خرید آن را دارد متعلق به شخص فروشنده نیست و مالک اصلی آن شخص دیگری است، با این وجود مال غیر را خریداری کند اون نیز مجرم شناخته می‌شود. طبق مجازاتی که در مورد انتقال مال غیر وجود دارد با او برخورد می‌شود‌. در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد رد مال در فروش مال غیر می‌پردازیم. برای آگاهی بیشتر در مورد حکم این مورد تا پایان با ما همراه باشید‌.

مجازات رد مال در فروش مال غیر

حکمی که در مورد رد مال در فروش مال غیر صادر می شود، تنها یک مورد از مجازات‌های در نظر گرفته شده برای این جرم است. بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که فروش مال غیر از نظر قانون حکم کلاهبرداری را دارد. بنابراین مجازات در نظر گرفته شده برای آن نیز مشابه مجازاتی است که قانون برای جرم کلاهبرداری صادر می‌کند.

رد مال در فروش مال غیر

به طور کلی مجازات در نظر گرفته شده برای این جرم شامل حبس که به مدت یک تا هفت سال است و رد مال به صاحب اصلی مال می‌شود. ناگفته نماند که در قانون جدید که در خصوص کاهش مجازات‌های در نظر گرفته شده برای مجرمان است، حداقل و حداکثر حبس را به نصف کاهش داده است.

شرایط رد مال در فروش مال غیر

سوالی که در این قسمت مطرح می‌شود این است که آیا هر شرایطی شامل حکم رد مال در فروش مال غیر می شود یا خیر؟ در برخی شرایط ممکن است شخصی که مالک مال محسوب می‌شود از فروش مال خود توسط شخص دیگری مطلع باشد. در چنین شرایطی که خود شخص مالک از معامله انجام شده به طور کامل مطلع است، حکم چه می‌شود؟ از دیگر شرایطی که ممکن است در چنین پرونده‌هایی رخ دهد این است که مالک اصلی مال با شخصی که قصد فروش مال غیر را دارد، با یکدیگر هماهنگ هستند.

به عبارتی بهتر مالک اصلی مال و شخصی که قصد فروش مال غیر را دارد شریک جرم یکدیگر هستند. در چنین شرایطی باز هم باید اصل مال فروخته شده به مالک اصلی برگردانده شود یا خیر؟ همه این سوال‌ها در مورد رد مال در فروش مال غیر وجود دارد. با ما همراه باشید تا در مورد شرایطی که به آن انتقال مال غیر گفته می‌شود، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فروش مال غیر به شرایطی گفته می‌شود که در آن شخصی نسبت به فروش مال یا منفعت مالی اقدام کند که مالک‌ آن نیست. در فروش مال غیر مالک اصلی از فروش مال خود توسط شخص دیگری مطلع نیست. در چنین شرایطی قانون برای افرادی که مرتکب جرم شده‌اند، مجازات در نظر می‌گیرد. علاوه بر مجازات در نظر گرفته شده برای افراد مجرم مال باید به صاحب اصلی آن بازگردانده شود.

برای شکایت در مورد انتقال مال غیر می‌توانید به دادسرای عمومی و انقلاب مرجع صالح مراجعه کنید. با پیگیری از این طریق می‌توانید نسبت به بازپس گرفتن‌مال خود اقدام کنید.

اثبات مالکیت در فروش مال غیر

پس از انتقال مال غیر در صورت مطلع شدن مالک اصلی بهترین راه برای بازگرداندن مال از دست رفته این است که مالک اصلی مال، مالکیت خود را به دادگاه ثابت کند. پس از اینکه مالکیت صاحب اصلی ثابت شد، نوبت به آن می‌رسد تا فروش آن توسط متهم که مالک اصلی نیست، نیز ثابت شود. اثبات مالکیت شخص بر روی مال به این معنا است که شخص در دادگاه این موضوع را به اثبات برساند که نسبت به مال ادعا شده از نظر قانونی دارای حق عینی و مالکیت است. بهتر است بدانید در مورد پرونده‌هایی که در مورد انتقال مال غیر وجود دارد، مهمترین رکن آن این است که شاکی مالکیت خود نسبت به مالی که متهم آن را فروخته است را ثابت کند.

به عنوان سخن پایانی می‌توان گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد رد مال در فروش مال غیر پرداختیم. دانستید که فروش مال غیر به حالتی گفته می‌شود که در آن شخص نسبت به فروش مالی اقدام کند که مالک آن نیست. در فروش مال غیر مالک اصلی از این معامله بی خبر است. در صورت مطلع بودن مالک اصلی، خود او نیز مجرم محسوب می‌شود. اگر مالک اصلی از فروش مال خود توسط شخص دیگری مطلع نباشد، می‌تواند بنا بر قوانین از شخصی که مال او را بدون اجازه فروخته است، شکایت کند. رکن اصلی شکایت و اثبات ادعا این است که مالک، مالکیت خود نسبت به مالی که بدون اطلاع او فروخته شده است را ثابت کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.