قوانین موجر و مستاجر

3.4/5 - (43 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قوانین موجر و مستاجر

اجاره

مطابق ماده ۴۶۶ قانون مدني: «اجاره عقدي است که به موجب آن مستاجر، مالک منافع عين مستاجره مي‏شود، اجاره دهنده‏ را موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عين مستاجره گويند

مستاجر

تکالیف موجر

تحویل مورد اجاره به مستاجر پس از انعقاد عقد اجاره

بر گرداندن پول پیش مستاجر به هنگام تخلیهاجاره

انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورداجاره

تکالیف مستاجر

پرداخت کرایه

تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد

انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره

.پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ

جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر

خودداری از ورود خسارت به محل اجاره

قرارداد اجاره رسمی و غیر رسمی          

قرارداد اجاره رسمی قراردادی است که در دفترخانه تنظیم شده باشد یا در صورتیکه قرارداد در دفترخانه تنظیم نشده است باید توسط دو شاهد امضا شده باشد. قرارداد اجاره زمانی غیر رسمی است که بوسیله اجاره دهنده و اجاره کننده در یک برگ کاغذ تنظیم میشود و یا اینکه در بنگاههای املاک تنظیم میشود. نکته مهمی که باید رعایت شود تا بتوانید دستور تخلیه بگیرید اینست که غیر از امضای اجاره دهند و اجاره کننده که در انتهای قرارداد اجاره میباشد، باید امضای دو نفر به عنوان شاهد آنرا امضا کنند.

وظایف موجر

موجر باید عین مستاجره را در وضعیتی به تصرف مستاجر بدهد که مستاجر بتواند استفاده مقرر را از عین مستاجر ببرد.

موجر حق ندارد مادام که عقد اجاره باقی است، در عین مستاجره تغییراتی ایجاد کند، به طوری که مانع از استفاده مستاجر باشد یا امکان استفاده مستاجر را دشوار نماید.

کلیه تعمیرات و مخارجی که برای امکان انتفاع مستاجر در عین مستاجره لازم است، برعهده مالک می باشد مگر اینکه شرط خلاف شده باشد، یا آنکه عرف اقتضای امر دیگری را داشته باشد.

وظایف مستاجر

مستاجر باید مال الاجاره معین را در مواعدی که برای پرداخت آن در نظر گرفته شده به مالک تسلیم کند و در صورتی که موعدی برای پرداخت مال الاجاره معین نشده باشد باید آن را نقدا به موجر بپردازد.

مستاجر باید در استفاده عین مستاجره رعایت متعارف را بنماید یعنی در آن تعدی و تفریط نکند ؛ در غیر اینصورت در برابر مالک مسول خواهد بود . مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده به کار برد ؛ در غیر اینصورت ضامن خواهد بود . در صورتی که طرز مصرف عین مستاجره مشخص نشده باشد مستاجر باید از آن ، آن طور که عرف اقتضاء می کند استفاده کند والا ضامن است.

اگر مستاجر بدون اذن موجر در عین مستاجره تعمیراتی انجام دهد در صورتی می تواند از موجر مطالبه کند مگر آنکه ضمن عقد اجاره این امر مورد توافق قرار گیرد .

اجاره

 قانون موجر و مستاجر در تخلیه پیش از موعد

اگر مستاجر مطلبق قرارداد حق فسخ زودتر از موعد نداشته باشد قرارداد تا انقضاء مدت اعتبار دارد و موجر موظف به پرداخت مبلغ رهن قبل از موعد قرارداد نمی باشد مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد که در صورتی که مستاجر قصد تخلیه ملک زودتر از موعد را داشته باشد باید این امر را یک ماه زودتر به موجر اطلاع دهد که در اینصورت موجر باید طبق قرارداد هر چه سریعتر نسبت به پرداخت مبلغ ودیعه اقدام نماید. برای فسخ قرارداد توسط مستاجر نیز در صورت معیوب بودن ملک در حال اجاره و یا در حالتی که دو طرف در زمینه فسخ قرارداد پیش از موعد در این زمینه توافق کرده باشند، فسخ امکان پذیر است.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط مستاجر

در صورتی که موجر به تعهدات خود عمل ننماید، مستأجر می تواند قرارداد را فسخ نموده و ملک را تخلیه نماید. در اینصورت موجر باید حقوق مستأجر را تسویه و اجاره را پایان دهد. یکی دیگر از مواردی که مستأجر می تواند اقدام به فسخ قرارداد نماید، مغایرت عین مستأجره با توصیفات مندرج در اجاره نامه است. اگر در صورت ایجاد خرابی غیر قابل تعمیر در ملک، مستأجر می تواند پس از فسخ قرارداد، ملک را تخلیه نموده و مبلغ پیش پرداخت را دریافت نماید.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر      

اگر مستأجر ملک را به مصرفی غیر از موارد توافقی خود با موجر در آورد، مثلا از ملک مسکونی جهت دفتر کاری استفاده نماید، یا در استفاده خود از ملک، مرتکب اعمال خلاف شرع شود ، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نموده و ملک را از مستأجر باز پس گیرد. در صورتی که مستأجر، به مدت ۳ ماه اجاره بهای خود را به طور کامل پرداخت نکند، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نماید.

هزینه تعمیر پکیج چند روز پس از ورود مستاجر

اگر تقصیر از طرف مستاجر اتفاق افتاده باشد پرداخت و جبران خسارت با او خواهد بود. بنابراین اگر بین خرابی پکیج و تقصیر مستاجر در حفظ و نگهداری متعارف از پکیج رابطه مسقیم وجود داشته باشد جبران خسارت وارده  یعنی تعمیر پکیج بر عهده ی مستاجر است .

تخلیه ملک

اگر مستاجر ملک را تخلیه نکرد چه کاری باید انجام داد؟

پس از اتمام مدت اجاره موجر از مستأجر می‌خواهد ملک را تخلیه کند. اگر ملک با رضایت تخلیه شد که مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما گاهی ممکن است اختلافاتی در زمان تخلیه ملک به وجود بیاید. برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید:

– یا مدت اجاره منقضی شده باشد.

– یا مستأجر بیش از ۳ ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.

– یا اینکه کاری بر خلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.

در این صورت می‌توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملکتان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید.

 

مراجع رسیدگی به درخواست تخلیه    

اصل بر آن است که دادگاه های عمومی برای طرح دعاوی تخلیه صالح هستند ولی اگر تخلیه اماکن مسکونی مدنظر باشد، شوراهای حل اختلاف نیز برای رسیدگی به این دعاوی صلاحیت دارند. اما برای تخلیه محل کسب و امثال آن، محاکم دادگستری صلاحیت رسیدگی دارند.

اجرت المثل ایام تصرف چیست و چگونه محاسبه میشود؟      

اجرت المثل مبلغی است که بابت استفاده شخص منتفع از مال، به مالک مال پرداخت می شود. اجرت المثل ایام تصرف قابل مطالبه بوده و بسته به شرایط روز ، میزان استفاده ، نوع مال و … تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نماید.  اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد.

انتقال محل اجاره توسط  مستاجر به شخص دیگر چه حکمی دارد؟   

در عقد اجاره لازم نیست موجر مالک ملک مورد اجاره باشد ولی لازم است مالک منافع آن باشد و الا اجاره باطل است. از طرف دیگر مستاجر هنگامی می تواند منافع مورد اجاره را به دیگری منتقل کند که در اجاره نامه این اختیار به او داده شده باشد و در این حالت مالک می تواند در صورت پایان مدت اجاره یا فسخ آن با مستاجر جدید اجاره نامه تنظیم کند و نیز مستاجر جدید دارای چنین حقی است


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • عادل
  عادل

  سلام بنده ملکم را اجاره دادم بعد به جرم بیت کوین و استخراج آن گیر افتاد تحویل قانون دادیم هزینه وکیل دادم و ایشان ۲ماهه اجارشونو واریز نکردن و قرار دادشونم تمام شده مبلغ وکیل و میتوانم از کل رهنش کم کنم و ۲ماه اجارشونو

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در خصوص خسارات و اجور معوقه شما باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه و دادخواست خود را ثبت نمایید و پس از صدور حکم مبلغ را از ودیعه کسر نمایید

 • علی
  علی

  سلام من خونه گرفتم ۱۰۰ تومن ۲ونیم کرایه
  ۸۰ میلیون دادم تا خونه رو خالی و ۲۰ تومن باقی مونده رو موقع تحویل خونه بگیرم
  اما ۱۰ روز از دریافت ۸۰ تومن میگذره و به بهانه اینکه موجر قبلی خالی نکرده خونه رو تحویل نمیدن و هی امروز فردا می کنن(مجر قبلی ۱ ماهه قراردادش تموم شده و ۸۰ تومن پول گرفته (صاحب خونه و بنگاه نه خونه رو تحویل میدن و نه پولو پس میدن من فقط رسید پول که به بنگاه صاحب خونه دادم دارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید دادخواست مطالبه وجه و خسارت علیه بنگاه دار و مالک طرح نمایید

 • زهرا
  زهرا

  سلام .پایان قرار داد مستاجر هست .قرارداد به اسم مرد خانواده نوشته شده که حالا نیست (به گفته خانوم رفتن کانادا) احتمالا کمپ هست .
  حالا خانوم میگه پول پیش خونه رو به من بده و هر جور تعهد و امضا و … که بخواید هم میدم که همسرم در آینده ادعایی نخواد داشت .
  ایا میشه این کار رو انجام بدم ؟؟و راه حل قانونی در صورت نبود آقا چیه؟؟.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر استرداد ودیعه فقط به شخص مستأجر مجاز است

 • طاها
  طاها

  درود بر شما وقت بخیر .. بنده برای یک خانه قرارداد اجاره امضا کردم و هنوز وارد اون ملک نشدم. قرار بود موجر کنونی پول پیش بنده رو بده ولی تا الان نتونسته و اینکه موجر جدید هم پول رو میخواد . الان من باید چکار کنم آیا میشه فسخ کرد و مبلغ بیعانه ای که دادم رو استرداد کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر قرارداد اجاره عقد لازم است و فقط با توافق طرفین قابل فسخ می باشد.

 • میثم
  میثم

  سلام وقت بخیر صاحب خانه من میگه هیچگونه مهمانی نباید بیاد خونتون تکلیف چیه؟میگه حتی برای شب نشینی هم کسی نیاد.
  حق با کیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   ایشان چنین حقی ندارد شما به مدت یکسال مالک منافع ملک هستید

 • حسن
  حسن

  سلام من دوماه هست به خانه جدید اومدیم از ماه اول آب لوله برگشت میخورد هر کاری لازم بود کردیم .اسید ریختم .فنر انداختم تا چند روز خوب بود باز دوباره آب برمیگرده .به املاک گفتم میگه هزینه با خودتون هست چیکار باید بکنم .احتمالا باید بکنیم تا مشکل را پیدا کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگرهزینه ها به صورت کلی باشد پرداخت این هزینه ها بر عهده مالک است

 • منصور عزیزی زاده
  منصور عزیزی زاده

  سلام خسته نباشید . آیا موجر می تواند ملک خود را که در مجتمعی باشد به افراد مجرد کرایه دهد .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله مانعی ندارد و در صورت مزاحمت ساکنین هر یک از مالکین دیگر می توانند طرح شکایت نمایند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله مانعی ندارد و در صورت مزاحمت ساکنین هر یک از مالکین دیگر می توانند طرح شکایت نمایند

 • یوسف
  یوسف

  سلام وقتتون بخیر . ده سال پیش که خونه پدرم مستاجر بود من ازدواج کردم و ۸ ملیون پول رهن مستاجر رو دادم و خودم نشستم اونجا . حالا یه اختلافی پیش امده و من میخوام بلندشم . سوال من اینه که الان باید همون ۸ ملیونی که دادم به مستاجر رو از پدرم بگیرم یا نه باید خونه رو بدم رهن و هرچقد پولش شد اونو بگیرم و بلندشم ؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   فقط همان مبلغی که بابت رهن پرداخت کرده اید طلبکار می باشید

 • Farzad
  Farzad

  سلام.بنده ملکی را اجاره کردم و مالک بیش از حد اذیت کرد و بعد هم حکم تخلیه ما رو داد.ایا میتوانم شکایت کنم.و اینکه اگه قرارداد تمام شود نیز میتوان شکایت کرد.؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد اجاره در پایان مدت اعتباری ندارد و موجر می تواند نسبت به تخلیه ملک اقدام نماید

 • شایان
  شایان

  با سلام ما الان ۲سال داخل یه خانه مستاجر هستیم .سال اول که قرار داد داشتیم با صاحب خونه هیچ مشکلی نداشتیم .سال بعد به کرایش اضافه کرد .کرایشم سر وقت گرفته ‌.الان بعداز ۶ماه گیر داده خونه منو خالی کنین زده زیر حرفش .امسال تلفنی قراداد بستیم ‌ایا میتونه حکم تخلیه بگیره یا ن ما اون ۶ماه دیگه ام میتونیم بمونیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد اجاره شما فقط به صورت کتبی که نوشته شده معتبر می باشد

 • احسان
  احسان

  سلام من یک واحد اجاره دادم حالا بعد ۶ماه آسانسور خراب شده مستاجر زنگ زده میگه ۱۵۰هزار سهم واحد شما هستش و شما باید پرداخت کنید در صورتیکه من واحد راشش ماه پیش دادم به ایشون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به نظر می رسد با توجه به جزئی بودن تعمیرات پرداخت هزینه وظیفه مستأجر است

 • توحید
  توحید

  سلام وقتتون بخیر
  من یه خونه ای اجاره کردم ۲ماه قبل اینکه تخلیه کنم بهشون اطلاع دادم خونه جدید گرفتم و ایشون هم قبلاً اصرار داشتن که تخلیه کنیم برای امسال
  حالا ک موقع دریافت رهن شده پولمونو نمیدند و میگن باید مستاجر جدید پیدا کنم تا رهن شما رو پرداخت کنم
  ما الان چکار میتونیم بکنیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   باید صبر کنید تا همزمان با تخلیه پول خود را دریافت نمایید

 • ابوالفضل
  ابوالفضل

  سلام ما جایی رو اجاره کردیم که الآن ۴ ساله اینجا زندگی میکنیم هرسال صاحب خونه اجاره رو بیشتر از دوبرابر میکنه، دیگه مشکل اینجاس که درست یکی دو هفته قبل از موعد اجاره خبر میده
  باید چه کرد؟
  چیزی که خوندم حداکثر در شهرستان ها ۲۰ درصد افزایش اجاره بها بود.
  آیا این قانونیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخی
   به ایشان بگویید برای تخلیه قانوناً اقدام نمایند و شما در شورای حل اختلاف موضوع افزایش ۲۵ درصد در تهران و ۲۰ درصد در سایر شهرستان ها را مطرح نمایید

 • نیلوفر
  نیلوفر

  سلام و وقت بخیر
  من مالک هستم و با مستاجرم یکماه قبل توافق کردیم که تمدید بشه اما متاسفانه سه روز قبل از موعد به من گفت که میخوام بلند شم و ما رو توی عمل انجام شده قرار داد و سر موعد هم تخلیه کرد و ما هنوز مستاجر جدیدی پیدا نکردیم برای خونه که بتونیم مبلغ ودیعه رو پرداخت کنیم، آیا مستاجر میتونه شکایت کنه؟ در حالی که عرف اینه که یکماه یا دوماه قبل اطلاع بدن که نمیخوان تمدید کن ولی مستاجر ما زد زیر حرفش

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله امکان طرح دادخواست از جانب ایشان جهت مطالبه ودیعه وجود دارد

 • سامان باقرزاده
  سامان باقرزاده

  سلام خسته نباشید ببخشید پمپ کولر نیم سوز بود و نگفتن به ما سوخت صابخونه قبول نمیکنه بخر من خریدم پولش باید بده یا ن زن شوهر سرکار میریم زیاد روشن نکردیم دوسال نشستیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اوضاع و احوال به نظر می رسد که هزینه این پمپ بر عهده مستأجر می باشد

 • دانا
  دانا

  سلام ، آیا مستاجر وظیفه دارد ملک مورد اجاره را به خریدارانی که مالک می فرستاد نشان دهد و اگر مالک پس از تخلیه مبلغ رهن را به این بهانه که ملک را به خریدار نشان ندادی و قیمت افت کرده ، برنگرداند مستاجر برای پس گرفتن پولش باید چکار کند ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   این موضوع یک توافق نا نوشته دو طرفه می باشد و در غیر اینصورت قانوناً مالک پس از پایان مدت اجاره باید مبلغ ودیعه را در مقابل تخلیه مستأجر به وی پرداخت نماید.

 • محمد
  محمد

  سلام خسته نباشید من یک واحد آپارتمان رهن و اجاره کردم به در خواست موجر پول رهن را به حساب پسرش زدم بعد یک ما برای دریافت اجاره بها میگه پول اجاره را به حساب زنم بزن من چه جوری میتونم پول رهن را به حساب خودش بزنم آیا میتونم به خاطر ندادن شماره حساب از خودش ملک را تخلیه کنم و پول رهن منزل را دریافت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   لازم بود در قرارداد اجاره نحوه پرداخت اجاره بها را دقیقاً مشخص می کردید و در حال حاضر نیز به همان ترتیب که در قرارداد اجاره نوشته شده عمل نمایید

 • علی بگ
  علی بگ

  سلام یه ماه مونده به پایان قراداد صاحب خونه پیام داده برای سال جدید چهار ملیون باید بدهی قبلا دو نیم بوده نمیتونی به فکر خونه باش من الان باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد اجاره تا پایان مدت اعتبار دارد و ادامه آن بستگی به توافق طرفین دارد

 • سیما
  سیما

  با سلام
  اگر مستأجر ١۵ سال در یک خونه باشه ، آیا امکان ایجاد مشکل در مالکیت ساختمان برای موجر می‌تواند ایجاد کتد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر هیچ مشکلی ایجاد نمی کند

 • بهروز
  بهروز

  با سلام
  مستاجر ما در زمان قانونی ملک رو تخلیه نکرده و با قلدری میگه تا ۲۵ روز دیگه هست، ما چه میتونیم بکنیم شکایت کنیم یا پولی که در این زمان در خونه اضافه میمونه رو کم کنیم؟ همچین اختیاراتی داریم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنین اختیاری ندارید و فقط می توانید از طریق شورای حل اختلاف دستور تخلیه بگیرید

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.