همه چیز درباره ی تأمین دلیل

5/5 - (2 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

همه چیز درباره ی تأمین دلیل

بنابه در خواست مکرر مراجعین و موکلین بر آن شدیم تا دپارتمان حقوقی گروه وکلای دادگستری ره جویان عدلت تامین دلیل را مورد بررسی قرار بدهیم :

تأمین دلیل چیست؟

تأمین دلیل به معنای در امنیت قرار دادن دلیل است ،با توجه به تعریف قانون در مواردی که اشخاص ذی نفع احتمال می دهند که درآینده استفاده از دلیل و مدارک دعوای آنان مانند تحقیقات محلی و کسب اطلاع از مطلعین و استعلام نظر کارشناسان و یا دفاتر تجاری و یا…. دشوار و سخت خواهد شد میتوانند از دادگاه تقاضای تأمین دلیل بنمایند.

مقصود از تأمین دلیل دراین گونه موارد فقط ملاحظه و صورت برداری از این گونه دلایل است.تامین دلیل

مراحل درخواست تأمین دلیل 

درخواست تأمین دلیل طبق قانون میتواند شفاهی یا کتبی یا قبل از اقامه دعوا یا در هنگام دادرسی می باشد، و در صلاحیت دادگاهی است که دلایل و امارات در حوزه آن می باشد و باید دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برسد و حاوی اطلاعاتی از قبیل مشخصات طرف مقابل، خواسته ، و موضوع تامین دلیل را در دادخوست توضیح مختصری ارائه  شود و دادخواست ثبت پس از ثبت ارجاع به شعبه و تعیین کارشناس مربوط و واریز هزینه کارشناسی و حضور کارشناس برای موضوع و ارائه نظر کارشناسی و دریافت تأمین دلیل میباشد.

مرجع صالح برای تأمین دلیل

مرجع تأمین دلیل شورای حل اختلافی است که دلیل در حوزه یا محدوده آن واقع شده است میباشد چنانچه در حوزه دلیل شورای حل اختلاف نباشد در صلاحیت دادگاه حقوقی دلیل میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • شیرین اژده فر
  شیرین اژده فر

  در پاسخ به تامین دلیل صادر شده بدون حضور خوانده و عدم ابلاغ به خوانده و صرفا رویت حضوری آن چه باید کرد؟
  سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تامین دلیل صرفا جهت حفظ دلایل موجود است که بیم ا ن میرود در اینده دسترسی به ان دلایل ممکن و میسور نباشد …و ارزیابی دلایل (متضمن تامین دلیل )با دادگاه است تامین دلیل فی نفسه امری ترافعی نیست که در این مرحله شما کاری انجام بدهید…

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان