عذر موجه برای عدم حضور در دادگاه حقوقی چیست؟

Rate this post

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

عذر موجه برای عدم حضور در دادگاه حقوقی چیست؟

دعاوی حقوقی به آن دسته از دعاوی گفته میشود که جنبه کیفری نداشته باشد یا بعبارت هرگاه رفتار مستلزم ارتکاب جرم نباشد. به عنوان مثال سرقت یک جرم می باشد و در دسته ی دعاوی حقوقی قرار نمی گیرد این در حالی است که مطالبه طلب، الزام به تحویل آپارتمان، فسخ معامله، الزام به تنظیم سند رسمی از جمله دعاوی حقوقی می باشد و مستلزم طرح دعوی درد دادگاه حقوقی می باشد .دعاوی حقوقی متشکل از خواهان و خوانده و موضوع خواسته ی دعوی می باشد. خواهان کسی است که ابتکار طرح دعوی را دارد وخوانده شخصی است که دعوی علیه او مطرح گردیده است. دعاوی حقوقی می تواند توسط وکیل نیز مطرح گردد.که در این صورت وکیل مکلف به حضور در دادگاه می باشد.

الف) عذر موجه برای عدم حضور اصحاب دعوی؛

اصولاً چنانچه دادخواست تکمیل باشد چه اصحاب دعوی در دادگاه حاضر باشند و چه حاضر نباشند دادگاه وارد رسیدگی میشود و رأی صادر مینماید، در این صورت چنانچه فرد غایب خوانده باشد و در دادگاه حاضر نشود چنانچه ابلاغ وقت جلسه دادرسی به او بصورت قانونی صورت گرفته باشد، رأی صادره غیابی بوده و وی می تواند از رأی مذکور واخواهی نماید و اگر خواهان باشد و دادگاه اخذ توضیحی از وی را لازم نداند وارد رسیدگی شده رأی خود را صادر می نماید.

عذر موجه برای عدم حضور در دادگاه

البته به موجب قانون خواهان می تواند لایحه خود را برای جلسه رسیدگی از طریق نماینده خود به دادگاه بفرستند و آن را در دفتر دادگاه ثبت نماید بنابراین به طور کلی قانون عذر موجه برای عدم حضور طرفین دعوی در دادگاه پیش بینی ننموده است.

ب) عذر موجه برای عدم حضور وکیل:

چنانچه دعوی توسط وکیل مطرح شده باشد، وکیل تلکیف به حضور در جلسه رسیدگی را دارد اما چنانچه هر یک از شرایط زیر را برداشته باشد میتواند در جلسه دادگاه حاضر نگردید.

۱-فوت اقوام نسبی یا سببی تا درجه اول از طبه دوم

۲-بیماری که مانع از حرکت بوده و یا حرکت برای بیمار مضر تشخیص داده شود.

۳-حوادث قهری از قبیل سیل و زلزله

۴-وقایع خارج از اختیار وکیل که مانع از حضور او در دادگاه شود.

بنابراین وکیل صرفاًدر موارد فوق می تواند در دادگاه حاضر نگردد و در غیر این صورت ضرورت دارد در دادگاه حاضر گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان