مجازات استفاده از عکس پروفایل دیگران

Rate this post

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

مجازات استفاده از عکس پروفایل دیگران

یکی از شایع‌ترین جرایمی که بواسطه پیشرفت تکنولوژی در فضای مجازی رخ می‌دهد سواستفاده از عکس‌های دیگران به‌خصوص عکس پروفایل آنهاست. در کنار دیگر جرائمی که در فضای مجازی رخ می‌دهد مانند مزاحمت اینترنتی، کلاهبرداری از طریق فروشگاه‌های اینترنتی و … سو استفاده از عکس‌هایی که افراد در شبکه‌های اجتماعی از خود منتشر می‌کنند هم موضوع قابل توجهی می‌باشد.

در این مطلب قصد داریم تا به مجازات استفاده از عکس پروفایل دیگران بپردازیم.

جرایم اینترنتی و رایانه‌ای چیست؟

از دهه ۷۰ با ورود رایانه و اینترنت به زندگی بشر در حقیقت نوعی جدید از جرم در جامعه ایجاد شد که مصادیق و دامنه جرائم فضای مجازی را به شدت گسترش داد.

جرائم اینترنتی، جرائمی هستند که در فضای مجازی به وجود می‌آیند و با فعل یا ترک فعلی صورت می‌گیرند که از طریق یا به کمک سیستم‌های کامپیوتری و اینترنتی رخ می‌دهد. منظور از فضای مجازی هم فضایی است که خدمات به‌صورت اطلاعات الکترونیک مبادله می‌شود.

انواع جرائم فضای مجازی

قانونی تحت عنوان قانون جرائم رایانه‌ای در مجلس به تصویب رسیده است که در آن اکثر جرائم رایانه‌ای تبیین گشته است. با توجه به این قانون در یک تقسیم‌بندی کلی جرائم فضای مجازی به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارت اند از:

 • جرائم سنتی

این جرایم در قالب فضای مجازی شامل کلاه‌برداری، جعل، افترا، هتک حرمت و … می‌شود که مصادیق آن در غیر از قالب فضای مجازی نیز نمود داشته و در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است.

 • جرائم فضای مجازی سایبری

که مختص قضاهای اینترنت است مانند شنود غیرمجاز، دست‌کاری و تخریب داده‌های اینترنتی و …

جرم از طریق کامپیوتر

که وابستگی به حضور اینترنت ندارد مانند جرم حمل اسناد و … .

جرم استفاده از عکس دیگران در فضای مجازی

در ایران تصاویر، فیلم‌ها و هر اطلاعات دیگری از کاربران در فضای مجازی مورد حمایت قانون قرار گرفته و افرادی که دست به انتشار محتوا‌های دیگران می‌زنند تحت شرایطی مجرم شناخته شوند. یکی از آنها جرم استفاده از عکس پروفایل دیگران است.

دانلود تصویر شخص دیگری و قرار دادن آن عکس بر روی صفحه کاربری خود در فضای مجازی جرم است و در صورت شکایت شخص از این کار فرد خاطی به مجازات قانونی محکوم می‌شود.

مطابق قانون جرایم رایانه‌ای سوء استفاده از نام یا تصویر دیگری جرم است. بر اساس ماده ۱۶ این  قانون هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم، صوت یا تصویر دیگران را تغییر دهد یا تحریف کند مجرم است.

این جرم زمانی محقق می‌شود که فردی عکس خود را برای پروفایل حساب‌های اجتماعی‌اش منتشر کند و دیگری عکس وی را به نحوی تغییر دهد که موجب هتک حیثیت فرد شود، مثلا توهین، ناسزا یا نوشته نامتعارفی روی آن بنویسد یا صاحب تصویر را در شبکه‌های اجتماعی مورد هتک حیثیت قرار دهد. در این حالت با طرح شکایت و اثبات اتهام، ممکن است فرد خاطی به حبس از ۹۱ روز تا ۲ سال، یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال و یا هر دو مجازات محکوم شود.

نحوه پیگیری قانونی جرم استفاده از عکس پروفایل دیگران

ورود به فضای مجازی باید همیشه همراه با شناخت کامل از این فضا صورت گیرد، چرا که اگر اطلاعات شما در معرض عام قرار گیرد و به درستی حفاظت نشوند هر لحظه امکان اعمال مجرمانه نسبت به آن‌ها وجود دارد.

به طور کلی در صورت بروز یکی از جرائم رایانه‌ای علیه شما باید با رعایت موارد زیر اقدام به طرح دعوی جرائم رایانه‌ای کنید:

اولین راه این است که در سریع‌ترین زمان ممکن شکایت کنید. زیرا در جرائم رایانه‌ای هر لحظه امکان از بین رفتن مدارک و سخت‌شدن دسترسی به او وجود دارد؛ پس اگر جرمی علیه شما اتفاق افتاد، سریعاً اقدام به ثبت شکایت خود کنید.

دومین راه جمع آوری و نگهداری همه مدارک است. فراموش نکنید که اسناد، تصاویر و نوشته‌ها با یک دسترسی قابل از بین رفتن هستند؛ پس سعی کنید مدارک را به شکل‌های مختلف مثل گرفتن اسکرین شات، عکس گرفتن از آن‌ها به وسیله یک گوشی دیگر و غیره حفظ کنید.

در مورد جرم استفاده از عکس پروفایل هم قربانی این جرم یعنی کسی که عکسش مورد سواستفاده قرار گرفته است ابتدا باید اقدام به جمع ‌آوری دلیل و مدرک کنند و اعمال خلافی که به نام یا با عکس آن‌ها صورت می‌گیرد را از راه‌های مختلف مانند گرفتن اسکرین شات و عکس گرفتن با یک گوشی دیگر جمع‌آوری کند و با مراجعه به دادسرای جرایم رایانه‌ای شکایت خود را  ارائه دهند.

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه موضوع مجرمانه موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه ای

مصادیق جرایم رایانه ایی و اینترنتی

۱- دسترسی به داده های رایانه ای به صورت غیرمجاز

۲- شنود غیرمجاز

۳- جاسوسی رایانه ای

۴- جعل مجازی

۵- سرقت اینترنتی

۶- کلاهبرداری رایانه ای

منبع : ره جویان عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • علی
  علی

  سلام
  یکی از شبکه‌های خارجی، بدون اجازه، از یک عکس من که از روی یک سایت ایرانی برداشته، برای خبر رسانی استفاده کرده. من اصلا راضی نبودم که عکسم در همچین شبکه‌ای گذاشته بشه.
  من اصلا چه کاری از دستم برمیاد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   کاری نمی توانید بکنید زیرا دفتر آن شبکه در ایران نیست

 • پوریا
  پوریا

  سلام و خسته نباشید چند روز پیش چند نفر از من درخواست عکس سلفی با آنها کردند حال من نگران سوء استفاده هستم مثلا آنها سرقت یا… بکنند و از عکس من استفاده کنند اقدامی میشود کرد؟ با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که سوء استفاده ای از عکس شما بشود بستگی به نحوه استفاده شما می توانید شکایت کیفری را بر علیه شخص مطرح نمایید.

 • عاطفه
  عاطفه

  سلام وقت بخیر.خواهرم بدون اجازه من عکسهای گوشیم رو برای خودش ارسال کرد و همچنین عکس منو در پروفایل تلگرام گذاشته بود و منو بلاک کرده کرده بود.بعد که چندبار تذکر دادم که راضی نیسم میگفت چون خیلی دوستت دارم.همچنین که الان ازدواج کردم شوهرمم راضی نیس عکسای شخصیم را در پروفایل اینستاگرامش میزاره و اشتباهشو قبول نداره.چکار باید بکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که تذکر شما مانع اقدام او نشد می توانید علیه وی طرح شکایت نمایید.

 • نکار
  نکار

  سلام یک نفر عکس من را گذاشته پروفایل واتساپ زنگ زدم تهدید کردم برنداشته اسکرین شات هم گرفتم متن شکایت چی بنویسم نمیخواهم خانواده درگیر بشم بخاطر آبرو

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، انتشار تصویر بدون اجازه

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام یکی عکس من را در پیج اینستاگرام گذاشته جرمی دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   می توان مانع اقدام وی شد در دادسرای ویژه رسیدگی به امور اینترنتی
   طبق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای
   ۹۱ روز تا ۶ ما ه
   حبس و یا تا چهار میلیون تومان جزای نقدی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   می توان مانع اقدام وی شد در دادسرای ویژه رسیدگی به امور اینترنتی
   طبق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه ای
   ۹۱ روز تا ۶ ما ه
   حبس و یا تا چهار میلیون تومان جزای نقدی

 • آریا لطفی
  آریا لطفی

  سلام سوال داشتم از خدمتتون. من به عنوان دهیار یک روستا از طرف شورای اسلامی انتخاب شدم ولی تعدادی از افراد که اقدام به زمینخواری کرده بودند و از انتخاب من به شدت ترس داشتند اقدام به پرینت عکس پروفایل همینطور از گوشی دیگران عکس کشیدن قلیان و عکس با سگ نگهبان کردند و اینهارو به بخشداری تحویل دادن برای تخریب من ایا میتونم پیگیری کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، خیلی عمل ارتکابی عنوان مجرمانه ندارد.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان