آیا تغییر کاربری ملک بدون رضایت شرکا ممکن است؟

سوال کاربر با سلام ملک مشاعی هس که تقریبا ۳.۲ دانگ از آن متعلق به ما هست.صاحب سرقفلی یکی از واحد های تجاری- مسکونی از سال ۱۳۷۳ به ما اجاره ملک نداده و قراردادی با ما نداره.در طول این چند سال ازشون شکایت نکردیم و دادخواستی براشون ارسال نشده و ایشون هم پولی به صندوق دادگاه واریز نکردن.سال ۹۸ که برای تسویه حساب اومدن متوجه شدیم که علیرغم چندین بار اخطاری که بهشون دادیم بدون اطلاع ما سرقفلی را از حالت تجاری-مسکونی در کمیسیون ماده ۱۰۰ به تجاری تبدیل کرده اند علیرغم اینکه چندین بار به کمیسیون ماده ۱۰۰ هم خودم نامه نوشتم که رضایت به همچین چیزی نداریم.الان میخوایم اگر امکان داشته باشه نسبت به سهم خودمون(۳.۲ دانگ) اقدا م به تخلیه کنیم(شریکمون نسبت به تخلیه طرف مستاجر هس و رضایت به تخلیه نداره)حتی حاضریم هزینه سرقفلی رو پرداخت کنیم که تخلیه کنن.سه سئوال داشتم ۱-آیا میتونیم دستور تخلیه بگیریم؟ ۲-در صورتی که بخوایم شریک ملک در سرقفلی با ما شریک نشه باید چه اقدامی کنیم؟ ۳-در صورتی که بخوایم به قیمت روز سرقفلی رو بخریم تجاری به حساب میاد یا تجاری مسکونی؟اگه تجاری به حساب میاد، میتونیم برش گردونیم به حالت تجاری -مسکونی و طبق اون قیمت سرقفلی رو پرداخت کنیم؟

۲۹ اسفند ۱۳۹۸
  • موجر
  • تخلیه
  • اجاره بها
  • اجرت المثل
  • جواب کارشناس
    حسن کربلایی حسنی / Hasani

    اول اینکه برای تغییر یک ملک از مسکونی به تجاری رضایت تمامی مالکین ضرورت دارد و اگر تغییر کاربری بدون رضایت تمام شرکاء ملک توسط شهرداری انجام شده باشد در دیوان عدالت اداری قابل ابطال است. دوم برای تخلیه ملک تجاری قانون مؤجر و مستأجر سال 1356 شروطی تعیین کرده که تخریب بنا یا نیاز شخصی از موارد آن است. سوم اینکه سرقفلی یک حق مرتبط با اجاره است که تحت شرایطی قابل انتقال است. به نظر می رسد لازم است با در دست داشتن اسناد و مدارک برای مشاوره حضوری مراجعه نمائید.

    ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
    چنانچه نیاز به مشاوره تلفنی داشته و یا میخواهید وکالت پرونده شمارا برعهده بگیریم،‌با شماره 02171333400 تماس حاصل نمایید.