قوانین موجر و مستاجر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

اجاره

مطابق ماده ۴۶۶ قانون مدني: «اجاره عقدي است که به موجب آن مستاجر، مالک منافع عين مستاجره مي‏شود، اجاره دهنده‏ را موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عين مستاجره گويند

مستاجر

تکالیف موجر

تحویل مورد اجاره به مستاجر پس از انعقاد عقد اجاره

بر گرداندن پول پیش مستاجر به هنگام تخلیهاجاره

انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورداجاره

تکالیف مستاجر

پرداخت کرایه

تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد

انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره

.پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ

جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر

خودداری از ورود خسارت به محل اجاره

قرارداد اجاره رسمی و غیر رسمی          

قرارداد اجاره رسمی قراردادی است که در دفترخانه تنظیم شده باشد یا در صورتیکه قرارداد در دفترخانه تنظیم نشده است باید توسط دو شاهد امضا شده باشد. قرارداد اجاره زمانی غیر رسمی است که بوسیله اجاره دهنده و اجاره کننده در یک برگ کاغذ تنظیم میشود و یا اینکه در بنگاههای املاک تنظیم میشود. نکته مهمی که باید رعایت شود تا بتوانید دستور تخلیه بگیرید اینست که غیر از امضای اجاره دهند و اجاره کننده که در انتهای قرارداد اجاره میباشد، باید امضای دو نفر به عنوان شاهد آنرا امضا کنند.

وظایف موجر

موجر باید عین مستاجره را در وضعیتی به تصرف مستاجر بدهد که مستاجر بتواند استفاده مقرر را از عین مستاجر ببرد.

موجر حق ندارد مادام که عقد اجاره باقی است، در عین مستاجره تغییراتی ایجاد کند، به طوری که مانع از استفاده مستاجر باشد یا امکان استفاده مستاجر را دشوار نماید.

کلیه تعمیرات و مخارجی که برای امکان انتفاع مستاجر در عین مستاجره لازم است، برعهده مالک می باشد مگر اینکه شرط خلاف شده باشد، یا آنکه عرف اقتضای امر دیگری را داشته باشد.

وظایف مستاجر

مستاجر باید مال الاجاره معین را در مواعدی که برای پرداخت آن در نظر گرفته شده به مالک تسلیم کند و در صورتی که موعدی برای پرداخت مال الاجاره معین نشده باشد باید آن را نقدا به موجر بپردازد.

مستاجر باید در استفاده عین مستاجره رعایت متعارف را بنماید یعنی در آن تعدی و تفریط نکند ؛ در غیر اینصورت در برابر مالک مسول خواهد بود . مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده به کار برد ؛ در غیر اینصورت ضامن خواهد بود . در صورتی که طرز مصرف عین مستاجره مشخص نشده باشد مستاجر باید از آن ، آن طور که عرف اقتضاء می کند استفاده کند والا ضامن است.

اگر مستاجر بدون اذن موجر در عین مستاجره تعمیراتی انجام دهد در صورتی می تواند از موجر مطالبه کند مگر آنکه ضمن عقد اجاره این امر مورد توافق قرار گیرد .

اجاره

 قانون موجر و مستاجر در تخلیه پیش از موعد

اگر مستاجر مطلبق قرارداد حق فسخ زودتر از موعد نداشته باشد قرارداد تا انقضاء مدت اعتبار دارد و موجر موظف به پرداخت مبلغ رهن قبل از موعد قرارداد نمی باشد مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد که در صورتی که مستاجر قصد تخلیه ملک زودتر از موعد را داشته باشد باید این امر را یک ماه زودتر به موجر اطلاع دهد که در اینصورت موجر باید طبق قرارداد هر چه سریعتر نسبت به پرداخت مبلغ ودیعه اقدام نماید. برای فسخ قرارداد توسط مستاجر نیز در صورت معیوب بودن ملک در حال اجاره و یا در حالتی که دو طرف در زمینه فسخ قرارداد پیش از موعد در این زمینه توافق کرده باشند، فسخ امکان پذیر است.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط مستاجر

در صورتی که موجر به تعهدات خود عمل ننماید، مستأجر می تواند قرارداد را فسخ نموده و ملک را تخلیه نماید. در اینصورت موجر باید حقوق مستأجر را تسویه و اجاره را پایان دهد. یکی دیگر از مواردی که مستأجر می تواند اقدام به فسخ قرارداد نماید، مغایرت عین مستأجره با توصیفات مندرج در اجاره نامه است. اگر در صورت ایجاد خرابی غیر قابل تعمیر در ملک، مستأجر می تواند پس از فسخ قرارداد، ملک را تخلیه نموده و مبلغ پیش پرداخت را دریافت نماید.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر      

اگر مستأجر ملک را به مصرفی غیر از موارد توافقی خود با موجر در آورد، مثلا از ملک مسکونی جهت دفتر کاری استفاده نماید، یا در استفاده خود از ملک، مرتکب اعمال خلاف شرع شود ، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نموده و ملک را از مستأجر باز پس گیرد. در صورتی که مستأجر، به مدت ۳ ماه اجاره بهای خود را به طور کامل پرداخت نکند، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نماید.

هزینه تعمیر پکیج چند روز پس از ورود مستاجر

اگر تقصیر از طرف مستاجر اتفاق افتاده باشد پرداخت و جبران خسارت با او خواهد بود. بنابراین اگر بین خرابی پکیج و تقصیر مستاجر در حفظ و نگهداری متعارف از پکیج رابطه مسقیم وجود داشته باشد جبران خسارت وارده  یعنی تعمیر پکیج بر عهده ی مستاجر است .

تخلیه ملک

اگر مستاجر ملک را تخلیه نکرد چه کاری باید انجام داد؟

پس از اتمام مدت اجاره موجر از مستأجر می‌خواهد ملک را تخلیه کند. اگر ملک با رضایت تخلیه شد که مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما گاهی ممکن است اختلافاتی در زمان تخلیه ملک به وجود بیاید. برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید:

– یا مدت اجاره منقضی شده باشد.

– یا مستأجر بیش از ۳ ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.

– یا اینکه کاری بر خلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.

در این صورت می‌توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملکتان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید.

 

مراجع رسیدگی به درخواست تخلیه    

اصل بر آن است که دادگاه های عمومی برای طرح دعاوی تخلیه صالح هستند ولی اگر تخلیه اماکن مسکونی مدنظر باشد، شوراهای حل اختلاف نیز برای رسیدگی به این دعاوی صلاحیت دارند. اما برای تخلیه محل کسب و امثال آن، محاکم دادگستری صلاحیت رسیدگی دارند.

اجرت المثل ایام تصرف چیست و چگونه محاسبه میشود؟      

اجرت المثل مبلغی است که بابت استفاده شخص منتفع از مال، به مالک مال پرداخت می شود. اجرت المثل ایام تصرف قابل مطالبه بوده و بسته به شرایط روز ، میزان استفاده ، نوع مال و … تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نماید.  اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد.

انتقال محل اجاره توسط  مستاجر به شخص دیگر چه حکمی دارد؟   

در عقد اجاره لازم نیست موجر مالک ملک مورد اجاره باشد ولی لازم است مالک منافع آن باشد و الا اجاره باطل است. از طرف دیگر مستاجر هنگامی می تواند منافع مورد اجاره را به دیگری منتقل کند که در اجاره نامه این اختیار به او داده شده باشد و در این حالت مالک می تواند در صورت پایان مدت اجاره یا فسخ آن با مستاجر جدید اجاره نامه تنظیم کند و نیز مستاجر جدید دارای چنین حقی است

3.5/5 - (32 امتیاز)

مطالب مرتبط

54 دیدگاه

 • Fatemah
  Fatemah

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من مستاجرم قراردادیک ساله دارم صاحبخونه قبلی من خونه رو فروختن وبنگاه دوباره نصف تاریخ قراردادم رو با صاحبخونه جدیدم دوباره تمدید کرده ولی بنگاه همش زنگ میزنه وفشار میاره که صاحبخونه جدید میخواد بیاد سر خونه اش شما یه جای دیگه پیدامیکنم بشینید من قصد بلند شدن ندارم تاتاریخ قراردادم تموم شه به نظر شما میتونم شکایت کنم از بنگاه وصاحبخونه م اینکه اول برم صنف بنگاه دارها وبعد از صاحبخونه م شکایت کنم چون الان دقیق ۷ماه از اجاره خونه م مونده واینکه تواین فصل خونه ای درست حسابی پیدانمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورت وجود قرارداد کتبی هیچ کس نمی تواند تا اتمام موعد قرارداد اجاره و پایان مهلت قرارداد شمارا ملزم به تخلیه ملک نماید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورت وجود قرارداد کتبی هیچ کس نمی تواند تا اتمام موعد قرارداد اجاره و پایان مهلت قرارداد شمارا ملزم به تخلیه ملک نماید.

 • امیر
  امیر

  سلام عرض ادب
  سوال : زمانی که خانه را اجاره میکنید ایا اختیار کامل بر خانه دارید؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   صرفاً حق استفاده از خانه را دارید .

 • علی
  علی

  سلام، من با یک نفر دیگر یک خانه سه دونگ سه دونگ داریم که دادیم اجاره! طی توافق و در اجاره نامه مستاجر پول پیش را برای برادر من ریخت و در قسمت توضیحات اجاره نامه نوشته شده که امور مالی مربوط به این معامله بر عهده برادر من( همونی که پول پیش رو گرفته) میباشد! برای برادرم مشکل پیش آمده و حسابش قفل شده و پولی که از مستاجر گرفته حالا حالاها نداره بده! بعد از اتمام قرار داد شریکم میخاد که مستاجر بلند شه! با توجه به اینکه پول پیش رو نداریم بدیم، کی باید به مستاجر پول رو بده تا بلند شه؟ موجرها یا اون کسی که پول پیش رو گرفته؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مالک ملک در صورت تخلیه مکلف به پرداخت ودیعه مستأجر می باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   باید شرط مندرج در قرارداد توسط وکیل مطالعه شود ولیکن طبق اصول حقوقی پرداخت ودیعه بر عهده مؤجر می باشد.

  • فرشید
   فرشید

   سلام من ۵ساله تو خونه نشستم همون باره اول فقط قرارداد بستم صاحب خونه نمیومد بریم دوباره قرارداد ببندیم الان ۶ماه مونده طبق قرارداد همون بار اول فشار میاره بلند شو تو این ۵سال گرایشم سروقت میدادم چهره سالم زیاد میکرد هیچ مشکلی نداشتیم الان میگه بلند شو چ کنم

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام وقت شما بخیر
    قرارداد شما تا پایان مدتی که توافق کرده اید معتبر است مگراینکه شرط فسخی برای مؤجر در قرارداد درج شده باشد والا ایشان نمی تواند زودتر از موعد تقاضای تخلیه شما را داشته باشد.

 • مهدی فرهادی
  مهدی فرهادی

  با سلام من مساجری دارم که سه ماه پیش وقتش تموم شده و پولش را کامل دادم دادخواست عدم تخلیه دادم حکم تخلیه فوری وفعلا یک مرحله تقاضای خسارت و ر ای شورای راگرفتم ودر مرحله تجدید نظر می باشد دوتا سوال دارم اول اینک کی می توانم تقاضای تاخیر تادیه بدم و دوم اینکه واحد را خالی کرده ولی برای مردم آزاری خرده ریزی رادر واحد جا گذاشته تکلیف اثاثیه ملک چیست لطفا راهنمایی کنید
  سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   از تاریخ مطالبه تأخیر تأدیه خسارت تعلق می گیرد و تا زمانی که واحد تحویل شما نشده تخلیه محسوب نمی گردد.

 • محبوبه کبیری
  محبوبه کبیری

  سلام خسته نباشید،یه سوال دارم اگه ممکنه منوراهنمایی کنید،سال پیش خانه ای اجاره کردم که موقع عقد قرارداد به من گفته نشد زمانی که مستآجرقبل ازمن دراین خانه زندگی میکرد،این خانه مشکل نشت آب به واحد پایینی رو داشته،قبل ازاینکه من این خانه رو اجاره کنم توسط یک شخص غیرحرفه ای عیب یابی شده و اشتباهآ سرویس بهداشتی تعمیر شده،وقتی من این خانه رو اجاره کردم دوباره نشت آب به واحد پایینی شروع شد،ومتآسفانه صاحب واحد پایینیه ما بابت این مشکل خیلی مارو اذیت و آزار داد،به شدت انسان بددهن و بی ادبی بود،حالا که تخلیه کردم و جابه جاشدم صاحبخانه پول رهن منو نمیده،ومیگه باید شما نشتیه آب رو تعمیر کنین،جوری که من تو سایت شما مطالب رو خوندم تعمیرات کلی ساختمان مثل تعمیرلوله کشیه آب و فاضلاب بر عهده ی مستآجر نیست مگراینکه خود مستآجر آسیب زده باشه،سوال من اینه که آیا باوجود اینکه نشت آب خونه از مستآجر قبل ازما شروع شده و ما از روی بیخبری این خونه رو اجاره کردیم،باز هم هزینه ی تعمیر نشتیه آب برعهده ی ماهست؟وصاحبخانه ی من توان اینو داره که پول رهن منو به عنوان گرو به من برنگردونه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر بتوانید اثبات کنید که این مشکل قبل از عقد قرارداد شما وجود داشته است و ناشی از اقدامات شما نبوده است به نظر مسئولیتی به عهده شما نمی باشد.

 • Fatemeh
  Fatemeh

  سلام ما سقف خانه قبل از این که مساجر بیاد مقداری نم میداد که ۶ ماه پیش به مساجر گفتیم بزار درستش کنیم ولی نزاشت و الان وضعیت بسیار بدتری پیدا کرده علاوه بر این از تمام نقاط لوله کشی بالا که چسب دور لوله ها بوده نم میده و ما اغلب بوی وایتکس و جوهر نمک از طبقه بالا حس میکنیم اگر از بین رفتن چسب لوله ها به خاطر مصرف این مواد شوینده باشه هزینه تعمیر خونه موجر بر عهده کیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   تعمیرات اساسی به عهده مؤجر و تعمیرات جزئی بر عهده مستأجر می باشد.

 • ابراهیم
  ابراهیم

  سلام وقت بخیر من بدون نوشتن قراردادی در خانه یکی از اقوام سکونت دارم با رضایت شخص مالک
  بعد از ۴سال میگوید باید حتما تا یک هفته تخلیه کنی.یکم راهنمایی کنی من ۳ماه وقت خواستم نداده.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   می توانید اعلام کنید فقط با حکم مرجع قضائی تخلیه خواهید کرد.

 • Mohammad
  Mohammad

  سلام وقت بخیر، زمان ثبت من قولنامه رو با پدر مستاجر تنظیم کردم اما سال بعد که قرارداد منقضی شد با خود شخص، موعد تمام شده و ایشون تخلیه کردن و من هم تسفیه کردم، پدرشون مدعی هستن که پیش رو به ایشون باید میدادم و شکایت میخوان کنن، آیا حق با ایشونه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله حق با ایشان است چون وجه مورد نظر را ایشان به شما پرداخت کرده و باید به خودشان مسترد مینمودید

 • ابوالقاسم
  ابوالقاسم

  سلام من بیست سال درمنزلی بصورت صحبت با مالک بصورت اجاره بوده ام.پس از بیست سال رفته و بصورت صوری قولنامه خودش تهیه کرده وبدون حضوره من و امضا ووکالت،رفته قولنامه یکساله تهیه کرده.وپساز یک ابلاغیه حکم تخلیه برام اومده گفته اجاره عقب افتاده دارم درصورتی که به موقع براش واریز کردم و منم نسبت به حکم تجدید واخواهی زدم.اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر قرارداد اجاره ندارید مالک میتواند نسبت به تخلیه اقدام کند

 • مسعود
  مسعود

  سلام و وقت بخیر خدمت شما، من در مغازه ای در پاساژ طبقه زیر زمین مستاجر هستم، الان از قرار داد من نزدیک هفت ماه مونده، موجر با برادرش که بنگاهی هست اسرار داره که من کل طبقه پایین رو به یک صنف داده ام و باید دیوارهای مغازه های بغلی رو بردارم و مستاجر های دیگه رو هم میخواد بیرون کنه که از قرار دادشان عین من مونده و مغازه ای در طبقه دوم که خالی هست و در نقطه ای کور قرار داره میخواد به زور به من اجاره بده، من هم قبول نکردم؛ الان میگه من کارگر میارم و دیوارهای مغازه های بغل مارو که خالی شدن بریزه پایین، که در این صورت علاوه بر سرو صدا، کارگر ها مزاحم رفت امد مشتری های من میشود تکلیف چیست ممنون می شم من رو راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام تا زمانی که مغازه در اجاره ی شماست میتوانید نسبت به مزاحمت های ایشان اقدام قانونی و طرح شکایت کنید

 • omid
  omid

  سلام وقت بخیر
  ببخشید عرضی داشتم خدمتتون
  ما خونه ای رهن و ودیعه کردیم چند روز از ماه اول رد شده کرایشو نداشتم بدم گفتم چند روز دیگه هم صبر کن میگه ن من میرم حکم تخلیه میگیرم ایا میتونه بگیره الان من چیکار کنم چی بهش بگم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام کاری نمیتونید انجام دهید اگر اقدام قانونی کرد میتوانید اعلام کنید که اجاره تاخیر افتاده و پرداخت میکنید

 • محمود سمیعی
  محمود سمیعی

  سلام من مغازه ای را اجاره کرده ام و هنوز هشت ماه از قرارداد من مانده است اما بنا به دلایلی با مالک هماهنگ کردم که مغازه را به شخص دیگری به شرط تملک تجهیزات من واگذار کند و در غیرداین صورت مغازه را تخلیه نمی کنم اما مالک بدون هماهنگی من ملک را قبل از فسخ قرارداد من به شخص دیگری واگذار کرده است اینجا تکلیف من چیست آیا می توانم قفل ساز ببرم و قفل را باز کنم یا باید اقدام قانونی بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اقدام مالک اجاره مال غیر تلقی می گردد و می توانید اقدام قانونی در این مورد انجام دهید.

   • سادات موسوی
    سادات موسوی

    سلام وقت بخیر
    شش ماه تا پایان اجاره ما مانده و صاحبخانه قصدفروش منزل دارد.تا چه مقدار میتوانم اجازه بازدید بدهم؟

    • ره جویان عدالت
     ره جویان عدالت

     سلام وقت شما بخیر
     اجازه بازدید منوط به رضایت شما می باشد.

 • امین
  امین

  سلام میخواستم بپرسم ماخونه رووقتی نگاه کردیم رنگش سفیدبودوقرار نبود رنگی بزنه بداز۱۰روزدیگه خواستیم خانه روتحویل بگیریم رنگ کاغذی زده بود الان خونش چون نم داشته بودرنگش خراب شده و به ما گیر داده باید درستش کنید و آیا حقشو داره خسارت بدیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر مگر اینکه منشاء نم از واحد های همسایگان باشد که در این صورت آنها باید خسارت پرداخت نمایند.

 • Kimiya
  Kimiya

  سلام وقتبخیر خونه ای ک اجاره کردم هنوز۶ماه دیگ از سال مونده ک بتونم بشینم توی قرارداد قید شده ک اگر خونه رو فروختن من بلند شم الان ب من گفتن ک خونه رو فروختن درجایی ک اینجوری نیست بهش گفتم سند رو نشون بده میگن قولنامه دارم درجایی ک برای خونه سند لازمه حالا من میتونم چیکارکنم؟نمیخوام ک تخلیه کنم ولی وسایل رو جمع کردم چون مجبورم کرده.واینک اینجا ی اپارتمانه ک فقط خانم داخلش هست خودشون اول قرار داد گفتن ک هیچ اقایی اجازه ورود نداره داخل اپارتمان رو درجایی ک همیشه خودشون میان میرن و طبقات دیگ هم همینطور هست ک خودشونم شاهد این موضوع هستن اما گیر دادن ب من فقط ک بلند شم الانم باید دوباره من پول باربرو کمیسیون بدم .ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که مؤجر درخواست تخلیه نماید باید موضوع فروش ملک را اثبات نماید و در صورت اثبات دستور تخلیه صادر می شود.

 • مهدی
  مهدی

  سلام یه سوال داشتم.بنده صاحب یک باب آپارتمان هستم که آن را به شخصی اجاره دادم.سال اول که تمام شد درخواست کردم ملک را تخلیه کند ولی به بهانه ی کرونا تخلیه نکرد .سال دوم هم ماند .در پایان سال دوم خواستم تخلیه کند به بهانه ی خرید وتعمیر خانه برای سال سوم هم در خانه ماند وبعدا معلوم شد که هیچ خانه ای نخریده.چندین بار تعهد داد ودر بنگاه معاملات با حضور شاهدان قول داد که خانه را تخلیه کند ولی هر بار از وعده ی خود سر باز زد .هر بار که قرداد را تمدید میکند خودش هم اجاره ومبلغ پیش پرداخت را مشخص می کند وحاضر نیست بیشتر از آنچه خودش می گوید مبلغی بپردازد.حالا یک ماه به موعد تخلیه باقی مانده برایش اظهار نامه ارسال شده که وضعیت را مشخص کند ولی پاسخی نداده است .به احتمال نزدیک به یقین امسال هم میخواهد به بهانه ای در خانه بماند وتخلیه نکند.میشه لطف بفرمایید وبنده را راهنمایی کنید.سپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   پیشنهاد می شود با در دست داشتن مدارک برای مشاوره به دفتر مجموعه مراجعه نمایید و قبل از آن نوبت اخذ نمایید.

 • حامد
  حامد

  با سلام و وقت بخیر. من خونه رو با داشتن انبار اجاره کردم و در متن قرارداد هم ذکر شده ولی موجر مرتب بهانه میگیره و انبار رو تحویل نمیده چه راه حلی پیشنهاد میکنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   از طریق شورای حل اختلاف دادخواست الزام موجر به تحویل انباری ثبت نمایید.

 • حامد
  حامد

  با سلام. قرارداد من انتهای اردیبهشت تمام میشه و یک ماه قبل به موجر گفتم که قصد بلند شدن دارم. آیا قانونی وجود داره که ایشان باید مبلغی قبل از تخلیه به من بدهند که بتونم جای دیگه ای رو قرارداد ببندم؟

 • مرتضی پناهی
  مرتضی پناهی

  سلام .من مستاجر یک واحد تجاری هستم که کمتر از ۶ ماه هست به صورت قولنامه ایی اجاره کردم .در توضیحات قولنامه صاحبخونه که خود بنگاهی هست قید کرد که در هر وقت خواست میتونه ملک رو پس بگیره و من حق هیچ گونه شکایتی ندارم.الان میتونه منو بیرون کنه .چون درخواست سه برابر کردن اجاره رو داره ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد اجاره تا مدت ذکر شده در قرارداد معتبر می باشد و قبل از پایان مدت مالک نمی تواند نسبت به تخلیه اقدام نماید.

 • عمران
  عمران

  درود
  ساختمانی با ۶واحد در محمودآباد هست که مالکان در آن اقامت دائم ندارند و گاه گاه برای استراحت و تمدد اعصاب به آنجا میروند.
  یکی از مالکان کلید واحد خود را به بنگاهی در محمودآباد داده و ایشان مرتب واحد مذکور رابه افراد ناشناس و گذری برای یک تا چند روز اجاره میدهد و ما هر وقت برای استراحت میرویم شاهد حضور افراد غریبه از نقاط مختلف کشور هستیم که هیچ مسئولیتی نمیپذیرند و همواره درگیری و تنش و اعصاب خوردی داریم.آیا میشود طرح دعوی کرد؟
  اساسا آیا کسی میتواند یک واحد را به این صورت اجاره دهد و مخل آسایش دیگران شود؟
  سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اجاره ملک به غیر جزو حقوق قانونی افراد است ولی چنانچه مستأجر موجب سلب آسایش و مزاحمت دیگران شود رأساً پاسخگو می باشد.

 • Aida
  Aida

  سلام
  وقت بخير
  اگر مالك قصد تمديد مجدد قرارداد ملك مسكونى را نداشته باشد چه مدت قبل بايد به مستاجر اطلاع بدهد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در این خصوص قانون مدتی را تعیین نکرده و اگر در قرارداد اجاره شرطی شده باشد طبق آن عمل می شود.

 • هادی
  هادی

  سلام خسته نباشید
  چند سالی هست که مغازه ای اجاره کردم بددون هیچ قرارداد کتبی و اکنون موجر تقاضای اجاره غیر متعارف کرده و با هم توافق نکردیم و قصد تخلیه ملکو دارم
  و تقاضای ۲۰ روز مهلت کردم از تاریخ قرارداد
  میگه یا تخلیه کن یا باید اجاره جدید رو بدی میخوام بدونم ایا من حق دارم چند روز فرصت بگیرم برای تحلیه با همون اجاره قبلی یا نه خواهشا پاسخ بدید ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما تا زمان پایان مدت اجاره باید طبق توافق سابق اجاره را پرداخت نمایید در صورتیکه برای ایام بعد از اتمام مدت توافقی صورت نگیرد مرجع قضائی با ارجاع موضوع به کارشناس اجرت المثل ایام را تعیین می کند.

 • احمد
  احمد

  با سلام واحترام
  ضمن تشکر از سایت خوب شما و تشکر از اینکه وقت می گذارید. بنده مستاجری دارم که ۵ سال است به بهانه های مختلف هر سال قرارداد جدید می نویسیم. امسال بدلیل نیاز شخصی قصد اجاره مجدد به ایشان را ندارم. آیا قبل از اتمام مدت اجاره باید اظهارنامه برای مستاجر ارسال نمایم. و اینکه آیا دستور تخلیه صادر می شود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   خیر در پایان مدت اجاره می توانید از طریق دفتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست دستور تخلیه بدهید.

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام وقتتون بخیر
  ما یک اجاره نشین توی خونه داریم که حدود ۱۳ سال هست زندگی میکنن ، سوال من اینه آیا میتونن خونه رو به اسم خودشون کنن یا نه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   سکونت طولانی مدت در ملک مسکونی موجب داشتن حق مالکیت نخواهد بود.

 • نرگس
  نرگس

  سلام روزتون بخیر. برادرم دو سالی هست کارخانه ای اجاره کرده و الان صاحب ملک بدون اینکه اطلاعی بده کارگر آورده و داره توی قسمتی از حیاط ملک میسازه که اون قسمتو بده اجاره البته برادر منم دیده و مشکلی نداره . میخواستم ببینم حق همچین کاری داشتن ایشون ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر آن قسمت که درحال ساخت و ساز می باشد شامل قرارداد اجاره بشود بدون رضایت برادر شما نمی تواند

 • ندا
  ندا

  سلام وقت بخیر
  قرارداد ما تا اخر اردیبهشت هست حدود یکماه پیش به مالک گفتیم میخوایم پاشیم الان ک ی جای جدید پیدا کردیم از مالک خواستیم ک مقداری از پول رو ب ما بده تا بیعانه بدیم ولی ایشون میگه تا مستاجر پیدا نکنم پول نمیدم الان تکلیف ما چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که قرارداد شما به پایان برسد و مالک از پرداخت ودیعه به شما خودداری نماید باید ملک را تخلیه نمایید کلید را تحویل شورای حل اختلاف بدهید و دادخواست مطالبه وجه ودیعه خود را انجام بدهید و مالک هیچ تعهدی ندارد که به شما مقداری پول قبل از انقضاء مدت پرداخت نماید.

 • سنا
  سنا

  سلام، وقت بخیر، مستاجری داریم که سال اول رهن کامل کرده بود و سال دوم هم با وجود اینکه به پول اجاره نیاز داشتیم ولی باهاش راه اومدیم و با مبلغ کمی که اصافه کرد دوباره رهن کامل کرد ولی امسال خودمون خونه رو میخوایم ولی حاضر نیست بلند بشه ، چیکار میشه کرد؟ میشه حکم تخلیه بگیریم؟
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله امکان درخواست تخلیه و صدور حکم تخلیه در این مورد وجود دارد.

 • امیر
  امیر

  سلام
  موجر در زمان عقد قرارداد قول شفاهی در نصب کولر و تعویض کابیت داد اما بعد از ۲ ماه به تعهدش عمل نکرده است. مراحل فسخ قرارداد چیست و آیا با توجه به اینکه در قرارداد مکتوب نشده فسخ ممکن است؟ همه خیارات به جز تدلیس ساقط شده اند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چون در قرار داد در خصوص نصبت کولر ذکری به عمل نیامده لذا امکان فسخ قرارداد را ندارید.

 • عباس
  عباس

  با سلام مغازه ای را ۵ سال اجاره کردم و کارگریو به عنوان مدیر داخلی که تمام کارارو انجام میده گذاشتم و تمامی وسایل را به صورت کتبی و گرعتن سفته به او تحویل دادم و تعهد کتبی با دو شاهد که ایشان به عنوان کارگر بوده گرفتم حالا ادعای مستاجری میکنه و ملک رو خالی نمیکنه و صاحب ملک از کل جریان خبر داره میشه حکم تخلیشو گرفت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه قرارداد اجاره بین شما و مالک می باشد کارگر شما دارای هیچگونه حق و حقوقی نمی باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه قرارداد اجاره با مالک یا شما ندارد امکان تخلیه وی توسط مالک یا درخواست رفع مزاحمت توسط شما وجود دارد.

  • زهرا
   زهرا

   سلام صاحبخونه ما خونرو فروخته و ما با صاحبخونه جدید قرار داد جدید نوشتیم همسرم میگه توی بنگاه از من سه تا امضا گرفتن روی سه تا قولنامه مثل هم میخاستم بدونم مشکلی داره؟؟ما قولنامه امضا شده صاحبخانه و بنگاه و شاهد رو پیش خودمون داریم ممنون

 • مهدی حسینی
  مهدی حسینی

  باسلام
  بنده سه ماهه ک مستاجرم در طبقه سوم و ورودی ساختمون دو تا پارکینگ داره ک چند واحد از یک پارکینگ و واحد های دیگ از اون یکی پارکینگ استفاده میکنند.
  درب پارکینگ غربی که بنده از اون استفاده نمیکنم خراب شده و مدیر میگه باید تمام واحد ها پول تعمیرات رو بدن در صورتیکه بنده تازه وارد این ساختمون شدم و اصلا ازین درب استفاده نمیکنم
  قانون چی میگه طبق این سوال؟
  باتشکر از شما🙏🏻

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   هزینه تعمیر به عهده مالک همه واحد ها می باشد .

 • آریا خمارلو
  آریا خمارلو

  سلام و درود.من مستاجر هستم در زمان بستن قرار داد به نام مادرم نوشته شده در صورتی که پول رهن منزل مال من است. برای تمدید قرار داد مالک گفته در پشت قرار داد تمدید اجاره نامه با اجاره جدید نوشته میشود.چه چیزی باید نوشته شود که مبلغ رهن برای من است نه شخص دیگری. لطفا راهنمایی کنید چه کاری می شود انجام داد که این پول رهن منزل به شخص دیگر جز من نمیزسه. سپاس🙏

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   امکان چنین چیزی وجود ندارد و مبلغ ودیعه به کسی که قرارداد اجاره را منعقد کرده تعلق دارد مگر اینکه به موجب قرارداد دیگری با مادرتان این موضوع را مکتوب نمایید.

 • user-09113968272
  user-09113968272

  سلام ،مستاجر ما هر هفته مراسم مذهبی میگیرد که بنده معترض شدم واسشون میگویند که اینها مهمان ما هستند و شما حق اعتراض ندارید و مورد بعدی اینکه در مواردی کلید واحد را در زمانی که خودش در منزل نیست به دیگران میدهد که بنده معترض شدم که اگر مهمان شما هستند باید در زمان حضور شما در منزل بیایند و وقتی شما نیستید کلید را نباید به دیگری بدهید،
  لطفاً راه قانونی را در این دو مورد راهنمایی بفرمایید ،متشکرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به اینکه اجاره یعنی فروش منافع ملک به مدت محدود به مستأجر می باشد لذا درمدتی که مستأجر صاحب منافع ملک است چنانچه هرگونه استفاده ای نماید که باعث مزاحمت به غیر نباشد هیچ اقدامی نمی توانید انجام دهید.

 • حسین
  حسین

  سلام.من الان حدود ۴ماه از تاریخ قراردادم می گذره و موجر پول پیش من را پرداخت نمی کنه تا بتوانم جای دیگری خانه بگیرم و از سر اجبار داخل خونه اش نشسته ام و الان سه ماه است براش اظهارنامه فرستادم که آماده تخلیه خونه هستم و ایشون میگه باید روزی ۴۰۰خسارت بدین تا من پول پیش پرداخت کنم .می خواستم بدونم بخاطر اینکه بخاطر ناتوانی در گرفتن خانه بخاطر گرو بودن پولم پیش موجر آیا در دادگاه محکوم میشم یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر می توانید علیه مؤجر دعوی مطالبه وجه ودیعه مورد اجاره را طرح نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   لازم بود شما بعد از تخلیه مورد اجاره نسبت به تأمین دلیل تخلیه اقدام می کردید تا مشمول خسارت نشوید در حال حاضر نیز می توانید برای تأمین دلیل اقدام کنید.

 • user-09378782478
  user-09378782478

  سلام وقت بخیر
  وقتی مستاجر جدید پول پیش رو به مستاجر فعلی میده و یا به صاحب خانه اون خونه ای که مستاجر فعلی خونه رو اجاره کرده میده ینی مستاجر جدید مبلغ ودیعه رو به حساب صاحب خونه اون خونه ای که مستاجر فعلی گرفته میده ینی به صاحب خانه خودش نداده

  املاک چجوری باید رسید بگیره از مستاجر فعلی بابت دریافت پول پیش خودش و چجوری از موجر رسید بگیره برای مستاجر جدید؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   همزمان با تحویل و تحول مورد اجاره می بایست موضوع پرداخت ودیعه توسط مستأجر جدید به مستأجر سابق صورتجلسه شده و هردو نفر به انضمام دفتر املاک امضاء نماید.

 • S.n
  S.n

  سلام
  من ملکی را پارسال به مدت ۳ سال اجاره کردم در اجاره نامه ذکر شده که طبق تورم کشوری هر ساله مبلغ اجاره را بیشتر خواهیم کرد. امسال تقاضای افزایش ۵۰ درصدی داره، درحالی‌که دولت برآب شهرستان ها را ۲۰ درصد افزایش مبلغ اجاره عنوان کرده. آیا من میتونم بگم که فقط ۲۰ درصد میتونم افزایش بدم؟ و زیر بار ۵۰ درصد افزایش نرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله طبق مصوبه دولت تنها ۲۰ درصد امکان افزایش قیمت اجاره بها وجود دارد

 • حسین
  حسین

  سلام یکسال با مالک قبلی قراردادداشتم که اواخر قرارداد شخصی خانه را خرید وادامه قرارداد رو با مالک جدید تنظیم کردیم.بعداز اتمام قرارداد مالک برای قرارداد جدیدتقریبا کرایه ۴ برابری پیشنهاد دادوچون خانه من هنوز آماده نشده بودو جابجایی برام مشکل بود قبول کردم ومبلغی که گفته بود به حساب ایشان زدم وهربار برای تنظیم قراردادبه ایشان میگفتم طفره میرفت حالا وسط سال میگه باید تخلیه کنی آیا ایشون میتونه حکم تخلیه بگیره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   می توانید با ارائه فیش های پرداختی همچنین شهادت شهود تمدید قرارداد یکساله را اثبات نمایید.

 • امیر
  امیر

  سلام
  من ملکی رو اجاره کردم تا آخر قرارداد۲۰روز مانده زودتر هم با صاحب ملک تماس گرفتیم ایشون گفتن زیاد افزایش نمیدن الان تقریبا دوبرابر کردن و من میخوام تخلیه کنم ولی ایشون میگن دیرخبر دادین من تا مستاجر پیدا نکنم پول تونو نمیدم من حتی به ایشون گفتم یک هفته زودتر هم اگه بخوان مشکلی برای تخلیه ندارم فقط روز موعد به من پول رو پرداخت کنن میخوام بدونم میتونن پول من رو تا زمانی که مستاجر جدید پیدا نکردن پرداخت نکنن یاخیر
  ممنون از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   طی ارسال اظهارنامه آمادگی خود را جهت تخلیه به مؤجر اعلام نمایید و موجر حق نگهداری پول شما را تا پیدا شدن مستأجر جدید ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان