قوانین موجر و مستاجر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

اجاره

مطابق ماده 466 قانون مدني: «اجاره عقدي است که به موجب آن مستاجر، مالک منافع عين مستاجره مي‏شود، اجاره دهنده‏ را موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عين مستاجره گويند

مستاجر

تکالیف موجر

تحویل مورد اجاره به مستاجر پس از انعقاد عقد اجاره

بر گرداندن پول پیش مستاجر به هنگام تخلیهاجاره

انجام تعمیرات کلی و اساسی در مورداجاره

تکالیف مستاجر

پرداخت کرایه

تخلیه محل اجاره در پایان قرارداد

انجام تعمیرات غیر اساسی مورد اجاره

.پرداخت بهای آب برق گاز تلفن و حق شارژ

جلوگیری نکردن از تعمیرات اساسی توسط موجر

خودداری از ورود خسارت به محل اجاره

قرارداد اجاره رسمی و غیر رسمی          

قرارداد اجاره رسمی قراردادی است که در دفترخانه تنظیم شده باشد یا در صورتیکه قرارداد در دفترخانه تنظیم نشده است باید توسط دو شاهد امضا شده باشد. قرارداد اجاره زمانی غیر رسمی است که بوسیله اجاره دهنده و اجاره کننده در یک برگ کاغذ تنظیم میشود و یا اینکه در بنگاههای املاک تنظیم میشود. نکته مهمی که باید رعایت شود تا بتوانید دستور تخلیه بگیرید اینست که غیر از امضای اجاره دهند و اجاره کننده که در انتهای قرارداد اجاره میباشد، باید امضای دو نفر به عنوان شاهد آنرا امضا کنند.

وظایف موجر

موجر باید عین مستاجره را در وضعیتی به تصرف مستاجر بدهد که مستاجر بتواند استفاده مقرر را از عین مستاجر ببرد.

موجر حق ندارد مادام که عقد اجاره باقی است، در عین مستاجره تغییراتی ایجاد کند، به طوری که مانع از استفاده مستاجر باشد یا امکان استفاده مستاجر را دشوار نماید.

کلیه تعمیرات و مخارجی که برای امکان انتفاع مستاجر در عین مستاجره لازم است، برعهده مالک می باشد مگر اینکه شرط خلاف شده باشد، یا آنکه عرف اقتضای امر دیگری را داشته باشد.

وظایف مستاجر

مستاجر باید مال الاجاره معین را در مواعدی که برای پرداخت آن در نظر گرفته شده به مالک تسلیم کند و در صورتی که موعدی برای پرداخت مال الاجاره معین نشده باشد باید آن را نقدا به موجر بپردازد.

مستاجر باید در استفاده عین مستاجره رعایت متعارف را بنماید یعنی در آن تعدی و تفریط نکند ؛ در غیر اینصورت در برابر مالک مسول خواهد بود . مستاجر باید عین مستاجره را برای همان مصرفی که در اجاره مقرر شده به کار برد ؛ در غیر اینصورت ضامن خواهد بود . در صورتی که طرز مصرف عین مستاجره مشخص نشده باشد مستاجر باید از آن ، آن طور که عرف اقتضاء می کند استفاده کند والا ضامن است.

اگر مستاجر بدون اذن موجر در عین مستاجره تعمیراتی انجام دهد در صورتی می تواند از موجر مطالبه کند مگر آنکه ضمن عقد اجاره این امر مورد توافق قرار گیرد .

اجاره

 قانون موجر و مستاجر در تخلیه پیش از موعد

اگر مستاجر مطلبق قرارداد حق فسخ زودتر از موعد نداشته باشد قرارداد تا انقضاء مدت اعتبار دارد و موجر موظف به پرداخت مبلغ رهن قبل از موعد قرارداد نمی باشد مگر اینکه در قرارداد ذکر شده باشد که در صورتی که مستاجر قصد تخلیه ملک زودتر از موعد را داشته باشد باید این امر را یک ماه زودتر به موجر اطلاع دهد که در اینصورت موجر باید طبق قرارداد هر چه سریعتر نسبت به پرداخت مبلغ ودیعه اقدام نماید. برای فسخ قرارداد توسط مستاجر نیز در صورت معیوب بودن ملک در حال اجاره و یا در حالتی که دو طرف در زمینه فسخ قرارداد پیش از موعد در این زمینه توافق کرده باشند، فسخ امکان پذیر است.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط مستاجر

در صورتی که موجر به تعهدات خود عمل ننماید، مستأجر می تواند قرارداد را فسخ نموده و ملک را تخلیه نماید. در اینصورت موجر باید حقوق مستأجر را تسویه و اجاره را پایان دهد. یکی دیگر از مواردی که مستأجر می تواند اقدام به فسخ قرارداد نماید، مغایرت عین مستأجره با توصیفات مندرج در اجاره نامه است. اگر در صورت ایجاد خرابی غیر قابل تعمیر در ملک، مستأجر می تواند پس از فسخ قرارداد، ملک را تخلیه نموده و مبلغ پیش پرداخت را دریافت نماید.

فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر      

اگر مستأجر ملک را به مصرفی غیر از موارد توافقی خود با موجر در آورد، مثلا از ملک مسکونی جهت دفتر کاری استفاده نماید، یا در استفاده خود از ملک، مرتکب اعمال خلاف شرع شود ، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نموده و ملک را از مستأجر باز پس گیرد. در صورتی که مستأجر، به مدت ۳ ماه اجاره بهای خود را به طور کامل پرداخت نکند، موجر می تواند قرارداد اجاره را فسخ نماید.

هزینه تعمیر پکیج چند روز پس از ورود مستاجر

اگر تقصیر از طرف مستاجر اتفاق افتاده باشد پرداخت و جبران خسارت با او خواهد بود. بنابراین اگر بین خرابی پکیج و تقصیر مستاجر در حفظ و نگهداری متعارف از پکیج رابطه مسقیم وجود داشته باشد جبران خسارت وارده  یعنی تعمیر پکیج بر عهده ی مستاجر است .

تخلیه ملک

اگر مستاجر ملک را تخلیه نکرد چه کاری باید انجام داد؟

پس از اتمام مدت اجاره موجر از مستأجر می‌خواهد ملک را تخلیه کند. اگر ملک با رضایت تخلیه شد که مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما گاهی ممکن است اختلافاتی در زمان تخلیه ملک به وجود بیاید. برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید:

– یا مدت اجاره منقضی شده باشد.

– یا مستأجر بیش از 3 ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد.

– یا اینکه کاری بر خلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد.

در این صورت می‌توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملکتان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید.

 

مراجع رسیدگی به درخواست تخلیه    

اصل بر آن است که دادگاه های عمومی برای طرح دعاوی تخلیه صالح هستند ولی اگر تخلیه اماکن مسکونی مدنظر باشد، شوراهای حل اختلاف نیز برای رسیدگی به این دعاوی صلاحیت دارند. اما برای تخلیه محل کسب و امثال آن، محاکم دادگستری صلاحیت رسیدگی دارند.

اجرت المثل ایام تصرف چیست و چگونه محاسبه میشود؟      

اجرت المثل مبلغی است که بابت استفاده شخص منتفع از مال، به مالک مال پرداخت می شود. اجرت المثل ایام تصرف قابل مطالبه بوده و بسته به شرایط روز ، میزان استفاده ، نوع مال و … تعیین می شود. در صورتی که استفاده کننده از پرداخت اجرت المثل ایام تصرف مال خودداری نماید، مالک می تواند اقدام به ارائه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام تصرف نماید.  اجرت المثل معمولا خارج از قرارداد و توسط قاضی یا کارشناس تعیین می گردد.

انتقال محل اجاره توسط  مستاجر به شخص دیگر چه حکمی دارد؟   

در عقد اجاره لازم نیست موجر مالک ملک مورد اجاره باشد ولی لازم است مالک منافع آن باشد و الا اجاره باطل است. از طرف دیگر مستاجر هنگامی می تواند منافع مورد اجاره را به دیگری منتقل کند که در اجاره نامه این اختیار به او داده شده باشد و در این حالت مالک می تواند در صورت پایان مدت اجاره یا فسخ آن با مستاجر جدید اجاره نامه تنظیم کند و نیز مستاجر جدید دارای چنین حقی است

3.4/5 - (27 امتیاز)

مطالب مرتبط

54 دیدگاه

 • حمیدرضا
  حمیدرضا

  سلام من خونم رو دادم اجاره حدود ۱۷ روز مونده ب پایان قرار داد
  اول میگه پول بده خونه می‌خوام اجاره کنم میگه پول بده بعد من امضا میکنم ک تو پول دادی در صورتی ک آدمی هس ک دستش تنگه و کلاهبردار هس
  دوم میگه ن نمی‌رم ۲۵ درصد اضافه میکنم میمونم در صورتی ک دخترم میخواد بره کار خونه دیگه ایی ندارم می‌خوام بره اونجا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   در زمان انقضا میتوانید تقاضای صدور دستور تخلیه را از شورای حل اختلاف بخواهید ودر زمان تخلیه ملزم به پرداخت مبلغ ودیعه هستید نه زودتر از آن.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   دادخواست دستور تخلیه پس از انقضای مدت بدهید.

 • محبوبه
  محبوبه

  من خانه اجاره کردم الان دیدم مدت اجاره یازده ماهه نوشته الان باید چیکار کرد و قبول نمیکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   آنچه امضا کرده اید بین شما معتبر است

 • حسام
  حسام

  سلام
  من در خواست شناسنامه المثنی دادم و الان فقط کارت ملی و گواهینامه و فتوکپی شناسنامه دارم و باید خانه اجاره کنم
  مجرد و مرد هستم
  آیا امکان پذیر هست با این مدارک در بنگاه ها ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله .

 • ایوب
  ایوب

  با سلام وقت بخیر
  من یکسال پیش مدت اجازه تموم و خونه راه تحویل دادم و خونه اجاره داده شد به یکی از دوستام. من موقعیتی پیش آمد که از اون شهر رفتم و نتونستم برم که سفته و پول پیشم را بگیرم و قرار شد برای من بنگاه ارسال کند که در زمان عقد قرار داد با مستاجر جدید دو نفر شاهد هستن. لان که مستاجر بعد از من خونه را تخلیه کرده بنگاه یه فاکتور جعل کرده برای من فرستاده که هزینه فاضلاب و تمیزی خونه این میزان هست که شما باید پرداخت کنید با پول رنگ خونه که میدونیم کار شما هست با یک شماره حساب از خود املاکی نه صاحب خونه آیا کار ایشان خلاف و اخازی از بنده هست؟. من با صاحب خونه حرف زده و مبلغ یک میلیون چهارصد برای ایشان پرداخت کردم بابت هزینه که صورت گرفته بود و گفتم یک نفر را میفرستم که سفته های من تحویل ایشان دهید که الان بنگاه میگه پول کامل هزینه رنگ خونه را هم باید بدهید. ممنون میشم که راهنمایی کنید که من الان از لحاظ قانونی چه اقدامی انجام بدم. با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اظهارنامه مبنی بر استرداد وجه و سفته ارسال کنید

 • داود
  داود

  سلام مستاجر من پولشو کامل گرفته رفته حالا پسماند و خسارت و شارژ عقب افتاده داره چطور میتونم ازش ازشون بگیرم آدرس و تلفن محل جدیدش رو دارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست بدهید.

 • مانی موسی
  مانی موسی

  سلام من سر سالم نیست ولی چون اجارش بالاست و نمیتونم اجاره بدم زودتر از موعد میخوام پوشم و یک ماه زودتر گفتم حالا اینقدر اجاره بالا گزاشته اصلا کسی نمیاد بگیره میگه من تا اجاره ندم پوله تورو نمیدم باید چکار کنم تا سالم ۸ ماه دیگه مونده و نمیتونم اجاره بدم بهش پول پیشمم میگه تا اجاره ندم نمیدم چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   قرارداد اجاره تا زمان انقضای آن لازم الاجراست و فقط با توافق طرفین قابل فسخ است.

 • طاهری
  طاهری

  چه چیزی می‌تواند جایگزین ودیعه شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام مال الاجاره.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام مال الجاره.

 • رضا
  رضا

  باسلام ما خونه ای اجاره کردیم الان دو ماه از قرارداد میگذره هی میگه خالی کنین .و در قرارداد ما یک بندی تو توضیحات نوشته که شش ماه اول در اختیار مستاجر و شش ماه دیگر در اختیار صاحب خانه میباشد .البته قرارداد ما قرارداد یکساله هست .الان یعنی شش ماه دوم ما باید تخلیه کنیم؟و از طرفی یه ماه و نیم اجاره دیر شده بود پاشو به یه کفش کرد باید تخلیه کنید که پدر من سوادم نداره یه برگه دادن بهش امضا داده که تا اخر ماه تخلیه میکنم .الان ما چیکار کنیم .تمام مبلغ هم پرداخت شده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتوانید از دفتر وقت مشاوره حضوری بگیرید تشریف بیارید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتوانید از دفتر وقت مشاوره حضوری بگیرید تشریف بیارید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتوانید از دفتر وقت مشاوره حضوری بگیرید تشریف بیارید.

 • بابک
  بابک

  سلام.اگر در قراردادی حق واگذاری به مستاجر داده شود و مستاجر ملک را به کسی دیگر با مبلغ بالاتر اجاره بدهد یا رهن زیاد بگیرد و مستاجر اول کلاهبردار و فراری شود آیا مالک میتواند برای مستاجر دوم حکم تخلیه بگیرد؟

 • مهدی
  مهدی

  آیا موجر میتواند سرزده به ملکی که اجاره داده وارد شود و با استفاده از کلید شخصی داخل پارکینگ شود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر چنین حقی ندارد

 • مینو
  مینو

  با سلام و احترام
  ورود موجر به مشاع آپارتمان چندطبقه جهت تعمیرات در بخشی از حیاط باید باهماهنگی مستاجر باشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله باید با هماهنگی مستاجر باشد.

 • .الف اعظم
  .الف اعظم

  سلام خسته نباشید
  من خونه م دادم اجاره ایا بعداز دوسال اجاره هزینه تخلیه چاه فاضلاب و تعمیرات پمپ و.. با مالک هست یا مستاجر؟
  ممنون میشم راهنمایی میکنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با موجر است

 • یوسفیان
  یوسفیان

  سلام وقتتون بخیر .من ۳ ماهه که قراداد منزل تمدید کردم الان صاحب خونه خونه رو فروخته و صاحب خونه جدید طلب مبلغ بیشتری پول کرده یا اینک میگ تخلیه کنین
  الان اگر ما نخواهیم تخلیه کنیم و پولی ام پرداخت نکنیم .صاحب خونه می‌تونه کاری کنه یا نه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر شما قرارداد دارید نمی تواند تخلیه یا افزایش اجاره بخواهد.

 • امیر رحیمی
  امیر رحیمی

  سلام خسته نباشین
  اگر در قرار داد اجاره نامه
  هم موجر امضا و اثر انگشت کرده باشد و هم مستاجر امضا و اثر انگشت و فقط یک شاهد امضا و اثر انگشت زده باشند.
  آیا می شود بعد از اتمام قرار داد حکم تخلیه را گرفت؟
  چون من شنیدم باید دو تا شاهد حتما امضا و اثر انگشت زده باشند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دستور فوری تخلیه صادر نمی شود اما حکم تخلیه صادر می شود

 • محمد
  محمد

  سلام.من ملکی رو درتیر ماه خریدم که مستاجر داخلش بود تا برج۷.سررسید سالشون شده و من گفتم تا ۶ماه دیگر اگر خواستید میتونید بشینید با قرارداد جدید،اما هردفه زنگ میزنم که بیاید قرارداد بنویسیم میگه کار دارم یا نیستم،چه کار باید بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تقای تخلیه نمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تقاضای تخلیه نمایید

 • مینا
  مینا

  سلام ایا می‌شود خانه ای راکه سندش بنام پدر م هست را خودم اجاره بدهم ایا املاک قبول می‌کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قبول یا عدم قبول مشاورین املاک و بنگاهها شرط نیست / شما بدون اذن رسمی پدر (وکالت)سمتی ندارید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با وکالت میتوانید

 • مریم
  مریم

  سلام من خونه ای رو اجاره کردم و حدود ۴۰ درصد مبلغ ودیعه رو بیعانه دادم، هنوز ملک به من تحویل داده نشده ولی مالک میخواد کل مبلغ ودیعه رو قبل از تحویل ملک بهشون پرداخت کنم. باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شرایط مندرج در قرارداد رو بررسی کنید . ایا تعهد دارید کل مبلغ قرضالحسنه رو بپردازید و سپس تحویل بگیرید…یا تحویل همزمان با پرداخت مبلغ قرض الحسنه است ….در هرصورت شرایط قرارداد رو بررسی کنید..در صورت رعایت تعهد قراردادی از طرف شما و عدم تحویل بناگزیر بایست دادخواست الزام موجر به تحویل عین مستاجره رو بدهید.

 • امید
  امید

  سلام،بنده مستاجر بودم،بعد از اتمام قراردا که پول نداشت صاحبخونه بهم بده،بزور بعد ۱۸ روز تونست مستاجر بیاره و من جابجا شدم،۱ میلیون پول مشاعات و برق و آب و….نگه داشت،کلا شد ۲۴۰ تومن،بعد از یماه که درخواست مابقی پولمو کردم،میگه کولر خرابه و ریموت خرابه و کلی ایراد دیگه،در صورتی که من سالم تحویل خودش و مستاجر جدیدش دادم،اونم دوبار،یک بار قبل از قرارداد به گفته املاک رفتیم تحویل دادم،یک بارم بعد از تخلیه،الان بخاطر این مبلغ که باید بده و نمیده چکار کنم،آیا میصرفه برم دنبال شکایت و قانونی،پولش مهم نیست ولی نمیخواد سر نفر بعدی هم همین بلا رو بیاره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باید دادخواست مطالبه وجه بدهید

 • نیما
  نیما

  سلام خونه را۵ ماه اجاره دادم یک ماهه اجاره رو نداده ده روز گذشته است.میگه اجاره رو از خواهرودامادم بگیر.چه طوری میتونم تخلیه بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید تخلیه را از شورای حل اختلاف تقاضا نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   در صورت انقضای قرارداد میتوانید تقاضای تخلیه نمایید.

 • بهار
  بهار

  مادر من توي خونه اي به مدت ٩ سال زندگي كرده. قرارداد تا آخر شهريور سال آينده امضا شده. ولي ميخوان خونه رو بفروشن و حسابي فشار روي خانواده گذاشتن كه بلند شيد. از دفتر مجموعه تماس ميگيرن، دم در ميان و آرامش ما رو بهم زدن. ما چاره اي غير از بلند شدن نداريم. آيا حق و حقوقي داريم؟ آيا موجر موظف به پرداخت غرامت هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام شما می توانید تا پایان قرارداد از مورد اجاره استفاده نمایید .

 • جلال
  جلال

  باسلام وخسته نباشیدبنده ملکی رواجاره دادم یکسال قردادتمام شده ودوباره بامستجرشفاهی به تفاهم سیدیم که یکسال دیگه بشینه ایانیازبه نوشتن قراردادهست مشکلی پیش نمیاد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بهتر است تمدید قرارداد در ظهر قرارداد پشت نویسی شود .

 • مسیح
  مسیح

  سلام
  من یک واحد کلید نخورده را سال ۹۹ قراد داد و مستاجر دادم.آبان ۱۴۰۰ موعد اتمام قرارداد بود.ایشون در این یک سال اجاره نداده،برای تمدید قرارداد درخواست افزایش ودیعه دادیم پرداخت نکرد و به عناوین مختلف فرار کرد.و تا آبان ۱۴۰۱ هم نشست،الان بعد ۲سال باز هم تخلیه نکرد ،درخواست صدور تخلیه از حل اختلاف دادیم حالا قاضی میگه طبق ستاد ملی کرونا باید تمدید بشه؟؟؟یارو ۲ سال کرایه نداده و یک سال از تاریخ قرارداد گذشته؟ این حرف قاضی مغایرت داره با قوانین؟!!!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله/مصوبات این ستاد یا ستادهای مشابه الزام اور نیست/و هر مصوبه ای که مغایر قانون باشه اساسا قابل استناد نیست…دادخواست بدهید و در صورت صدور حکم و یا قرار خلاف قوانین و مقررات در مرجع بالاتر (بسته بمورد دادگاه عومی و یا تجدید نظر)قابل اعتراض و پیگیری است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله/مصوبات این ستاد یا ستادهای مشابه الزام اور نیست/و هر مصوبه ای که مغایر قانون باشه اساسا قابل استناد نیست…دادخواست بدهید و در صورت صدور حکم و یا قرار خلاف قوانین و مقررات در مرجع بالاتر (بسته بمورد دادگاه عومی و یا تجدید نظر)قابل اعتراض و پیگیری است.

 • مسعود
  مسعود

  سبلام
  من يه واحدى اجاره دادم بصورت رهن كامل مستاجر قرار شد مبلغى كه مانده بود را ظرف يكماه پرداخت نمايد البته پرداختى قرار بود نواقص رو براى ساختمان برطرف كنيم كه انجام نداد و بعد يكماه ديگر در چند مرحله اونم به استاد كارى كه كار انجام داد پرداخت كرد حالا يه مرحله از كارش مونده و مبلغى هم بدهكاره كه بايد براى اون كار پرداخت كنه الان ميخواد بلند بشه و اجازه بازديد هم نميدهچكار بايد كرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر در قرار داد شرط بازدید مالک و ثالث نشده باشد مستاجر را نمیتوان ملزم به اذن بازدید نمود/در خصوص سایر تعهدات مستاجر در خصوص رفع نواقص و یا سایر تعهدات قرار دادی باید دادخواست بدهید /در صورت پایا ن قرارداد باید مبلغ پیش پرداخت قرارداد را در صندوق دادگستری تودیع کنید و پس از اخذ حکم میتوانید از همین محل تامین کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر در قرار داد شرط بازدید مالک و ثالث نشده باشد مستاجر را نمیتوان ملزم به اذن بازدید نمود/در خصوص سایر تعهدات مستاجر در خصوص رفع نواقص و یا سایر تعهدات قرار دادی باید دادخواست بدهید /در صورت پایا ن قرارداد باید مبلغ پیش پرداخت قرارداد را در صندوق دادگستری تودیع کنید و پس از اخذ حکم میتوانید از همین محل تامین کنید.

 • Zizi
  Zizi

  سلام خونه رو از متاجر تحویل گرفتیم ولی درهارو خراب کرده بودن و دیوارها کاملا خراب بود
  کلیدارو به حرف خودش گم کرده بود
  و پکیجو برده بود و بهدما گف پولمو بدید منم پکیجو بدم در صورتی ما نصف بیشتر پولو بهش دادیم و دکر شده ک بقیش بعد تحویل خونه داده بشه البته اگر سالم بود
  ک این فرد پکیجو برده خونرو خراب کرده و پولشم میخواد ما الان به نظر شما چه کاری باید انجام بدیم

 • مسعود
  مسعود

  باسلام
  ما مستاجریم و دوماه از قرار داد خونه گذشته ما ۲۰روز قبل از تموم شدن قرار داد تماس گرفتیم مارو پیچوند که ماخونه رو میکوبیم بدون قرار داد کرایه رو از یک میلیون و هشتصد به ۴میلیون و پانصد نهایت ۵تومن سرخود اضافه کرده و ما چیزی پرداخت نکردیم ۲۰روز قبل مارو جواب کرد و ما دنبال خونه گشتیم و بهشم گفتیم ما توانایی پرداخت این اجاره بالارو نداریم الان خونه پیدا کردیم و اونجا بیعانه دادیم توی این سرما میگیم پول پیش مون رو بدین مابریم میگن بزور بشینین یا که اگه رفتین ۲۰تومن یا ۱۰ تومن از پول پیش کم میکنیم بابت کرایه خونه آیا این کرایه که سرخود اضافه کرده قانونیه؟ یه برگه قبض سالانه بابت خونه میاد که هفتصو و خورده ای هستش گفتیم با طبقه بالایی نصف میکنیم میپردازیم پول آب و برق گاز تلفن رو هم قبل رفتن پرداخت میکنیم کرایه خونه هم همون دوماهو میدیم خسارتی هم وارد نکردیم الانم میخواد خونه رو بکوبه چون مجوز تخریب خونه اومده بخاطر دوسه ماه دیگه کرایه خونه،میخواد ما اینجا بزور بشینیم.نهایت همه ی کرایه خونه دوماهمون بشه سه میلیون و ششصد حال حالا بخواد نهایت ۵تومن بگیره با اینکه ما تمام قبضها و سالانه یه قبض برای خونه میادو میپردازیم،آیا قانونیه ۱۰ ۲۰ تومن از پول پیشمون رو کم میکنه؟کلا پول پیشمون ۳۰تومنه آیا واقعا انصافه بخواد اینقدر کم کنه؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   موجر درصورت تقاضای تخلیه می بایست وجه ودیعه را در صندوق دادگستری واریز نماید

 • naz
  naz

  با سلام
  من يك ملك پدري دارم كه به نام سه نفر از اعضاي خانواده است و انها اجازه استفاده به من را نميدهند چگونه مي توانم اقدام قانوني براي اخذ اجاره كنم؟

 • سید محمد موسوی
  سید محمد موسوی

  سلام موعد قرارداد ما ۳ ماهه تموم شده ۲ ماه قبل از اتمام قرارداد به صاحبخانه صحبت کردم و قرار شد مبلغی به رهن و اجاره اضافه کنیم و قرارداد یک سال تمدید بشه بعد از جور کردن پول و اتمام قرارداد صاحبخانه گفت که خونه رو گذاشته واسه فروش گفتیم بیا قرارداد بنویسیم هر روز یه بهونه ای آورد و می‌گفت فعلن بشینید بعد اومد قرارداد بنویسه ولی داخلش نوشته بود که اگه خونه فروش رفت ما ۲ ماهه باید تخلیه کنیم منم قبول نکردم و گفتم تخلیه میکنیم ولی پول پیش رو به ما نمی‌داد الآنم میگه خونه رو میخواد رهن کامل بده تا اجاره نره پول مارو نامیده و الآنم ۳ ماه از قرادادمون گذشته یعنی کلن ۵ ماه مارو سرکار گذاشته والانم موقع مناسبی برای جابجایی نیست چون بچم مدرسه می‌ره حالا ما باید چکار کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   با انقضا مدت اجاره شما مکلف به تخلیه ملک هستید اما اگر مالک از پرداخت ودیعه شما سرباز میزند شما باید ملک را به طور کامل تخلیه نمایید و کلید را به شورا حل اختلاف بسپارید و بعد دادخواست مطالبه وجه بدهید و نبلغ ودیعه را مطالبه کنید

 • صانعی
  صانعی

  سلام
  من ۳ ماه هست که خونه ای رو اجاره کردم صاحبخانه قبضهای آب و برق و گاز رو با پیگیری زیادی که کردم بهم نمی ده باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   با مراجعه به ادارات مربوطه با ارایه اجاره نامه میتوانید اخذ نمایید

 • آرمان
  آرمان

  با سلام
  ما یه خونه اجاره کردیم بعد حدود یک سال هم اونجا بودیم بعد اونجا بچه هام رو نوشتم همه کا را رو کردیم بعد موعد اجره تابستان تموم شده بعد میخواییم از اون خونه بریم صاحب خونه هم میگفت تخلیه کنید بعد ما هم رفتیم دنبال خونه بعد صاحب خونه اومد گفت نه بمونید ما هم بهشگفتیم خوب باشه بیا قرار داد ببندیم گفت حالا وقت بسیاره بعد الان که زمستونه میگه بزنید بیرون خونمو فروختم منم بچه هام دارن درس میخونن بعد هم خونه رو فروخته پول گرفته هم اجاره گرفته. چیکار باید بکنم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تا موعد سالانه می توانید از خانه به عنوان مستاجر استفاده کنید.

 • خلیلی
  خلیلی

  سلام است مستأجر میتواند بدلیل دادن پول ودیعه از پرداخت اجاره استنکاف کرده می‌گوید من پول پیش دادم که هر موقع داشتم اجاره بها را پرداخت کنم با سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر.

 • مریم
  مریم

  سلام یکسال پیش یه قرارداد بستیم قراردادش تموم شده مستاجر چهارماه تمدید کردو روی پول قبلیش ۵۰۰هزارتومن گذاشت رهنشم همون پول قبلیه الان چهارماه شده هفت ماه بهش تذکر خالی کردن میدیم نمیخاد بلند بشه دوباره میگه برج ۳ ،برج ۵ بلند میشم ن قرارداد مینویسه ن اجاره زیادتر میدد همون دوتومن که بوده الان ماباید چیکارکنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   شما می توانید دعوی دستور تخلیه ر شورای حل اختلاف مطرح نمایید.

 • رامتین کریمی
  رامتین کریمی

  سلام من ۱۰روز پیش خونه ای اجاره گرفتم الان خونه سیم کشی آشپزخانه سوخته است وامکان آتش سوزی وجود دارد وسرویس بهداشتی نشت آب داره به ساختمان بقلی آیا میشود شکایت کرد و مامله رو فسخ کرد وخسارت گرفت واقعا من خونه گرفتم ۱۰۰با ۷ملیون اجاره راهت زندگی کنم مالک منو خیلی اذیت کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که نتوانید از ملک استفاده کنید میتوانید فسخ کنید در غیر اینصورت مالک مکلف است تعمیرات کند اگر انجام نداد میتوانید انجام بدهید از مالک مطالبه کنید

 • رحیمی
  رحیمی

  سلام وقت بخیر ما قرارداد یکساله ک بستیم تمام شد و صاحب خونه دوباره یکسال دیگ تمدید کرد ولی قبلش گفت میخوام بفروشم نخواست تمدید کنه دوباره خودش تا یکسال تمدید کرد حالا بعد سه ماه میگ قبل سال بلند شین میخوام خونه بفروشم باتون دوماه وقت میدم قرارداد دستی تایپ شده با امضا دو شاهد انجام شده چیکار کنم تو این زمستونی و هوای آلوده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد شما تا مدت یکسال معتبر و لازم الاجرا است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد شما تا مدت یکسال معتبر و لازم الاجرا است

 • محمد
  محمد

  سلام،بنده خانه ای رو اجاره کردم،با خانومم به مشکل خوردم و جدا شدم
  الان من می‌خوام خونه رو بدم به خانومم و قولنامه رو از طرف خودم فسخ کنم ولی صاحب خونه قبول نمیکنه
  و میگه من تو رو میشناسم ولی من نمی‌خوام قولنامه ب اسمم باشه،چه راه حلی امکان داره؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما تخلیه می کنید و مورد اجاره را تحویل مؤجر می نمایید رابطه شما و همسرتان هیچ ارتباطی به مؤجر ندارد

 • محسن
  محسن

  سلام من قرارداد دادم به مالک پشتش تمدید کنه حالا بهم نمیده گیرم داده بلندشید خونرو فروختم خودمم کلی هزینه کردم حمامو ایزوگام کردم و تعمییرات کردم حدود ۲۰ میلیون خرج خونش کردم الانم میگه بیا دادگاه یه قرارداد بده که من گفتم خونمو دست بزنی حالا ادعای خسارتم داره چون روحانی هست زورم بهش نمیرسه باید چیکار کنم نه قرارداد دارم نه چیزی فقط رسیدهایی که براش اجاره میریختمو دارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر هزینه کرد شما با اذن ایشان بوده می توانید با اثبات این موضوع در شورای حل اختلاف هزینه های خود را مطالبه نمایید. در خصوص تمدید اجاره نیز حتی اگر شفاهی بوده باشد و توافقی صورت گرفته باشد می توانید با اثبات این موضوع در شورای حل اختلاف از تخلیه جلوگیری نمایید.

 • محمدی
  محمدی

  سلام و سپاس از پاسخ گویی شما
  مستاجر من بعد از تحویل گرفتن منزل خواسته هایی دارد. مثل تغییرات در منزل، گذاشتن بخاری که مستلزم تعمیرات و تغییر چهره منزل است، یا گذاشتن رادیاتور اضافه، آیا با این استناد که منزل را با شرایط موجود تحویل گرفته، من می توانم خواسته اش را اجابت نکنم؟

 • user-09158102246
  user-09158102246

  با سلام ایا مستاجر حق داره به دیوار تلویزیون یا تابلو نصب کنه یا نه نیاز به اذن موجر داره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مستأجر مالک منافع است بنابراین می تواند در حد عرفی از منافع ملک منتفع شود

 • سید
  سید

  سلام . من یک مستا جر دارم که مدت اعتبار قرار دادش ۶ ماه گذشته و ایشون خودسر اجاره رو بیست و پنج درصد زیاد کرده و هر ماه بحسابم ریخته حالا که داره خودش تخلیه میکنه من جریمه می خوام اونم نمی ده چیکار کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   نیاز به تنظیم لوایح دارید با مشاورین ما تماس حاصل نمایید

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام من خونم رو یک سال بود اجاره داده بودم و دوباره با همون مستاجر قرارداد تازه بستم الان شش ماه از قرارداد گذشته و خودم می‌خوام برم خونه و یک ماه قبل گفتم که تخلیه کنه ولی میگه من تخلیه نمی کنم .. لطفاً بگید چیکار باید بکنم من خودم مستاجرم نیاز دارم که برم خونه خودم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به توافق جدید شما قرارداد تا پایان مدت لازم الاجراست.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با توجه به توافق جدید شما قرارداد تا پایان مدت لازم الاجراست.

 • Fatemeh
  Fatemeh

  سلام من مستاجرم و خونه ایی که اجاره کردم رطوبت داره و لوله هاش بوی بد میده جوری که شیر اب رو باز میکنیم بوی بد توخونه میپیچه و سرویس چوبم داره خراب میشه از رطوبت زیاد
  ما‌میخوایم قراردادمون رو فسخ کنیم و صاحب خونه راضی نمیشه چیکار باید بکنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   می توانید در شورای حل اختلاف دادخواست فسخ قرارداد اجاره با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری بدهید.

 • محبوبه
  محبوبه

  سلام
  آپارتمانم را رهن کامل دادم. مبلغ رهن کامل ۱۸۰ میلیون بوده. ۱۷۰ میلیون را پرداخت کرده. اما ده میلیون را نمی دهد. میگوید ندارم. در حالیکه اجاره نامه بر همین اساس است. میگه اجاره میدهم اما من اجاره نمی خواهم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   می توانید از طریق قانونی مطالبه وجه نمایید.

 • احسان
  احسان

  سلام من یه سوله اجاره کردم الان از سر سالش سه ماه گذشته هرچی هم به صاحب ملک گفتیم بیا تمدید کن یه جوری سر باز زده از تمدید بعد متوجه شدیم رفته شکایت کرده از ما بابت دیرکرد کرایه و چک تخلیه هیچ دیر کردی نداشته تو کل سال اما از این سه ماهش ۲ ماهش رو ندادیم که بیاد تمدید کنه .چک تخلیه ندادیم بهش نداشتیم بدیم اما رسید تخلیه امضا کردم دادم اما باهاش مشکل داریم مستاجر قبلی هارو هم همشون رو سر پول پیش اذیت کرده نداده بهشون میشه یه راهنمایی کنید چکار باید بکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما در پایان مدت اجاره تان می بایست اظهارنامه داده و ملک را تخلیه می نمودید با توجه به اینکه از مورد اجاره در پایان مدت قرارداد استفاده کرده اید اجرت المثل بدهکار هستید.در حال حاضر می توانید طی اظهارنامه رسمی مراتب را به مؤجر اعلام نمایید.

 • Armin
  Armin

  سلام من مستاجرم و دوماه زودتر از قرار داد خانه طبق قرار داد به مشاور املاک و صاحب خانه تماس گرفتم که بدونم میخوان قرارداد بنویسن یا نه که جوابی ندادن گفتن نگران نباش،حالا که از قرار داد گذشته میگه کرایه میخوام که داخل مشاور املاک صحبت کردیم که ده میلیون بدم واسه یکسال و قبول کرد ولی رفت و هنوز نیومده که قرار داد بنویسیم،هی زنگ میزنم امروز و فردا میکنه نمیاد پای قرار داد که امضا کنه، اگه نیاد بعدها به مشکل نمیخورم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله به مشکل می خورید لازم است به شورای حل اختلاف مراجعه و تأمین دلیل تخلیه نموده و برای ودیعه تان دادخواست مطالبه وجه بدهید.

 • عامر
  عامر

  سلام من به مدت ۱۱ ساله مغازه اجاره ای کرایه کردم صاحب مغازه هر سال پول پیش میخواد آیا پول پیش باید هر سال داد؟؟ یا این صاحب خانه داره سو استفاده میکنه لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   قرارداد اجاره در مدت توافق شده لازم الاجرا است و برای تمدید آن توافق جدید لازم است که پیشنهاد مالک و موافقت مستأجر می تواند آن را تداوم بخشد و در غیر اینصورت خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان