فسخ مبایعه نامه

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فسخ مبایعه نامه عبارت از بر هم زدن عقد است در مواردی که قانون اجازه می دهد. هر قراردادی که میان دو طرف بسته می شود ، اصولا آن دو طرف معامله را پایبند به قرارداد می کند . بنابراین اصل بر این است که هیچ کدام از طرفین نمی توانند قرارداد را به طور یک جانبه بر هم بزنند.  در این مورد ماده 219 مقرر کرده است : «عقودی که بر طبق قانون واقع شده بین طرفین عقد و قائم مقام آنها لازم الاجرا و صحیح است مگر اینکه به رضای طرفین یا به علت قانونی فسخ شود» به این ترتیب اصل بر عدم امکان برهم زدن اختیاری عقود است. اثر فسخ مبایعه نامه نسبت به آینده است، به طور مثال یک نفر مال خود را به دیگری می فروشد، با فسخ معامله تمامی منافع یا خسارتی ناشی از آن مال به خریدار اولیه بر می گردد .

فسخ مبایعه نامه

خیار فسخ مبایعه نامه

به حق فسخ مبایعه نامه در اصطلاح حقوقی «خِیار» یا «خیار فسخ» گفته می‌شود. خیار به معنی اختیار است و منظور از آن اختیاری است که فرد در فسخ معامله دارد. مثلا بعد از معامله معلوم شود که کالا دارای عیب بوده است ، قانونگذار به خریدار اختیار داده بنابر خیار عیب معامله را فسخ نماید. این خیار تنها مختص خریدار نمی باشد فروشنده هم می تواند براساس این خیار معامله را فسخ نماید . طبق قانون مدنی خريدار و فروشنده در يازده صورت می توانند معامله را به هم بزنند . در اینجا تلاش می‌کنیم تا به بعضی از موارد فسخ مبایعه نامه که پرکاربردترهستند و ممکن است در معاملات خود به آن برخورده باشید، اشاره کنیم و درخصوص آنها توضیحات مختصری بدهیم.

خیار عیب

 طبق ماده ۴٢٢‏قانون مدنی: «اگر بعد از معامله معلوم شود که کالا یا موضوع معامله دارای عیب بوده مشتری در پذیرفتن کالا معیوب با گرفتن ارش یا فسخ معامله مختار است .» این عیب باید به صورتی باشد که از ارزش کالا یا استفاده متعارف آن بکاهد. بنابراین قانونگذار دو راه حل برای جبران خسارت زیان دیده تعیین کرده است یکی آنکه معامله را فسخ کند و دیگری آنکه ارش بگیرد، یعنی مابه التفاوت کالای سالم و معیوب را دریافت کند در ماده ۴٢٧ ‏قانون مدنی چگونگی تعیین ارش  یان شده ست . البته اختیار مشتری در اعمال حق فسخ مشروط به آن است که مورد معامله موجود، سالم و در ملکیت خریدار باشد والا حق فسخ از بین رفته و فقط حق اخذ ارش باقی می ماند.

خیار تخلف از شرط

فروشنده یا خریدار شرط کند که کاری انجام دهد، یا شرط کند مالی را که می‌دهد دارای ویژگی های باشد اما به آن شرط عمل نکند که در این صورت دیگری می‌تواند با حدود و شرایطی  معامله را به هم بزند. احکام خیار تخلف شرط به طوری است که در مواد 234 الی 245 قانون مدنی ذکر شده است.

خیار تدلیس

 اگر در معامله ای یکی از طرفین کاری انجام دهد که سبب شود طرف دیگر معامله فریب بخورد در اینجا اختیار فسخ برای کسی است که فریب خورده است به عنوان مثال اگر فردی خودروی را به حساب اینکه کم کار کرده است ، خریداری کند و بعد معلوم شود که فروشنده کیلومتر شماره خودرو را دستکاری کرده، خریدار را فریب داده، در این صورت خریدار می تواند به خیار تدلیس اشاره کند و اقدام به فسخ مبایعه نامه کند.

خیار تاخیر ثمن

در معاملات نقدی اگر ظرف سه روز خریدار ثمن یا همان ما به ازای معامله را پرداخت نکند فروشنده می تواند از تحویل کالا به خریدار خودداری کنند. بنابراین این خیار مختص فروشنده می باشد که در اثر نپرداختن ثمن در ظرف سه روز از تاریخ معامله اختیار فسخ مبایعه نامه را دارد.

خیارمجلس

 تا زمانی که طرفین معامله در محل توافق یا بنگاه حضور دارند ، این حق را دارند که از معامله پشیمان شوند و معامله را فسخ کنند. بنابراین خیار مجلس تا زمانی که دو طرف از هم جدا نشده باشند و در کنار هم هستند صورت می گیرد.

خیار غبن: غبن به معنای ضرر و زیان می باشد.این خیار برای کسی است که دچار ضرر و زیان زیادی شده باشد.

مدارک موردنیاز برای گرفتن وکیل فسخ قرارداد :

 • کارت ملی
 • اسناد و قرارداد های مربوطه

 

سوالات متداول فسخ مبایعه نامه

1-در صورتیکه فروشنده پارکینگ را تحویل ندهد فسخ مبایعه نامه آپارتمان چگونه است؟

ابتدا باید از طریق اظهارنامه از فروشنده تقاضای تحویل پارکینگ صورت گیرد و در صورتیکه فروشنده تحویل ندهد باید در دادگاه شکایت و درخواست فسخ قرار داد نمود .

2- نسبت به فسخ مبایعه نامه چگونه میتوان اقدام نمود؟

اگر در مبایعه نامه طرفین حق فسخ قرارداد پیش بینی کرده باشند طبق قرارداد نسبت به فسخ معامله اقدام می شود.

3- اگر فروشنده از انتقال سند خودداری کند فسخ مبایعه نامه چه صورتی میباشد؟

ابتدا باید اظهارنامه ارسال شود و سپس دادخواست الزام به ایفای تعهد بر اساس مفاد قرارداد تنظیم نموده و در غیر این صورت مطالبه جبران خسارت و ضررو زیان نمود.

3.8/5 - (29 امتیاز)

مطالب مرتبط

162 دیدگاه

 • ح ع
  ح ع

  با سلام
  بنده سه روز پیش ملکی را خریداری کرده ام و طی سه فقره چک به بنگاه و فروشنده تحویل دادم و قرارداد توسط بنده و فروشنده امضا شده ولی هیچ پولی تاکنون رد و بدل نشده است .آیا فروشنده میتواند صرفا بخاطر اینکه تا کنون پولی نگرفته و فقط چک دریافت کرده است معامله را فسخ کند و یا امضا و گرفتن چک ها تعهد اور خواهد بود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام..صرف نظرازحال یاموجل بودن چک ثمن معامله چون موردمعامله راتحویل مشتری داده ایدنمی توانیدظرف سه روزازخیارتاخیرثمن برای فسخ معامله استفاده نمائید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام..صرف نظرازحال یاموجل بودن چک ثمن معامله چون موردمعامله راتحویل مشتری داده ایدنمی توانیدظرف سه روزازخیارتاخیرثمن برای فسخ معامله استفاده نمائید.

 • ارزو
  ارزو

  سلام
  بنده درمنزل باحضور سه شاهد دربرابر مهریه خود مقداری ملک و…راقبول نمودم.درمبایعه نامه نوشته شده درقبال مهریه است ,ازهمان زمان نوشتن میایعه نامه دراختیار بنده است.متاسفانه شرایط بنده هیچیک ثبت نشده است همچنین چون نزد امین بود این برگه وقراربراین شدکه اگرهمسرم به شرایط عمل کرد ودرمحضر هم بنام بنده شد دراختیارمان قراربگیرد.
  این برگه دراختیارامین بود حدودسه سال از ان گذشت همسرم مهریه را حدود۲۰سکه پرداخت کردند,بارها باجلب وزندان نیز مواجه شدند.
  حالا بعد ازچندسال دردادگاه ادعا بر دادن مهریه کرده وکپی مبایعه نامه رابرابراصل به دادگاه ارجاع داد.دادگاه خانواده باتوجه به شنیدن سخنان شهود وبقیه جریانها رای را به نفع بنده دادند.
  حال مجددایشان ازبنده به اتهام تحصیل مال ازطریق نامشروع وسواستفاده ازکسب امتیازات دولتی شکایت کرده اند.
  لطفا راهنمایی کنید چگونه ازحق خود دفاع کنم?
  باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام.
   موضوع شکایت اگر در مورد همان ملک است با توجه به صدور رای قبلی به نفع شما قابل پذیرش نخواهد بود اما اگر در مورد موضوع دیگری غیر از آن ملک است پیشنهاد میشود همراه با مدارک حضورا با وکیل مشورت نمایید.

 • کفاشیان
  کفاشیان

  من چهار سال پیش یه ماشین چکی فروختم سه ماه بعد وقتی تسویه شد خواستم به نام بزنم و فک پلاک کنم طرف مقابل نیومد چند ماه بعد خبر دار شدم با ماشین تصادف کرده و رو پلاک من شکایت شده بعد از رفت و امد های فراوان رفع اتهام شد از من، حال میخوام بدونم میتونم این معامله رو فسخ کنم و اون مبلغی که چهار سال پیش اون طرف داد رو پس بدم و ماشین رو برای خودم بردارم و این که بگم ماشین به خاطر تخلفات الان توقیف شده و تو پارکینگ راهنمایی رانندگی هست و قابل ذکر است که من کلی خرج کردم تا رفع اتهام بشه از من، باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به قراردادتان دارد.اگراختیارفسخ داشته باشیدمی توانید اقدام کنید.

 • خانم جعفری
  خانم جعفری

  سلام من حدود ۳ماه پیش خونه ای رو فروختم بعد متوجه شدم که توی مبایعه نامه شرایطی نوشته شده که نمیتونم انجام بدم و فهمیدم حدود ۳۰٪ الی ۵۰٪ پایینتر از ارزش واقعی معامله کرده اند،من هنوز توی ملک هستم و موعد تحویل ملک نرسیده و حالا میخوام قرارداد رو فسخ کنم،و ضمنا مشکل انتقال سند داره،به نظر شما باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لطفآ سریعآ به وکیل مراجعه کرده و راهنمائی شویدچون فسخ ناشی ازخیارغبن فوری است.

 • فاطیما
  فاطیما

  سلام خسته نباشید ما مبایعه نامه در خانه نوشتیم اما طرف خریدار هیچ مدرکی به ما نداد وفقط ده تومن پول پرداخت کرد و دیگر پولی به ما نداد خانه ما وام داشت و چند قسطش مونده بود و این اقا رفته قسط ها رو پرداخت کرده میخاستم بدونم اجازه از دادگاه گرفته یا نه کلا میشه پرداخت کرد و چگونه فسخ کنیم قرادادو

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بامدارک مشورت حضوری نیازدارید.

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من خونه ارثی پدری رو فروختم برج ۶… ۳ فقره چک داده شد که ۲تا نقد شد و سومی که یک چهارم مبلغ کل معامله بود بابت انتقال سند و تحویل هم زمان خونه بود
  برای انتقال سند اقدام کردم دیدم زمین سند دارد و خانه سند ندارد رفتم شهرداری و ۴۰ میلیون جریمه بریدن
  به خریدار گفتم خونه تحویلت میدم سند زمین رو وکالت تام اختیار
  قبول نکرد
  ایا میتونم قرار داد رو فسخ کنم
  چون میگه باید خسارت روزانه منو رو هم بدی؟
  وآیا بابت این دیر کرد که از طرف من نیست و شهرداری دیر جواب میده شامل خسارت من میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرشمابا استشهادیه دستورفروش و مزایده گرفته اید همسایه تان هم می تواندبا استشهادیه ادعای مالکیت کند.

 • طهرانی
  طهرانی

  سلام من باشرایط مبایعه نامه ملکی را فروختم و ملکی را خریداری کردم ۳ روز مانده به پرداخت دوم خریدار و۷روز تاپرداخت من به فروشنده بنظر میرسه خریدار برای پرداخت دوم با مشکل روبرو شده درحالیکه من اگر این پول را دریافت نکنم و پرداخت به مالک نکنم معامله ما با مالک فسخ میشه من طبق موبایعه نامه خسارت کلانی باید بدم درصورتیکه از انطرف خسارتیکه میگیرم کم است اگر خریدار در پرداخت ثمن دیر کند من چه کنم که از شر خسارت راحت بشم??

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما طبق تعهد فیمابین ملزم به انجام تعهدات قراردادی از جمله پرداخت ثمن معامله میباشید مشاوره در زمینه عدم پرداخت خسارت قراردادی نیاز به مطالعه مبایعه نامه میباشد.

 • محمد
  محمد

  سلام
  من يك باب منزل مشاع خريدم همه وراث امضا زدند بجز يكي از انها امضا نكرده است وقسمتي از پول رو پرداخت نمودم حالا باقي مانده پول رو نمي گيرند و خانه رو تحويل نمي دهند ضمنا در مبايعه نامه حق فسخي وجود ندارد خودمم پاي بيع نامه رو امضا نزدم گفتم بعد از امضاي همه ورثه امضا مي زنم؛حكم چيست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بهتر است فعلا دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک را به طرفیت اشخاصی که مبایعه نامه را ام۱ا نموده اند طرح نمایید.
   البته قبل از هر اقدامی حضورا از وکیل دادگستری مشاوره اخذ نمایید.

 • نظري
  نظري

  با سلام اواخر بهمن ۹۸ دستگاه سی ان سی پیش خرید کردیم. ۲۰۰ملیون اول قرار داد دادیم قرار شد ۱۲۰ ملیون تومن هم آخر خرداد ۹۹ بدیم زمان تحویل دستگاه. خرداد تماس گرفتیم گفتن یه ماهی دیگه .یه ماه دیگه تماس گرفتیم گفتن آماده شده رفتیم اصفهان واسه تحویل دستگاه اون آقا گفت دستگاه گرون شده من ۱۰۰ ملیون بیشتر میخوام رفتیم اتحادیه اونجا محکوم شدن و ما شکایت کردیم اما اون آقا الان خواستار فسخ قرارداد شده توی قرار داد بندی و گذاشته برای فسخ و تاریخ نزده الان یک ساله گذشته همچنان پول ما دست اونه و دستگاه به دست ما نرسیده ما ملایری هستیم و این آقا سر دونفر دیگه رو
  تو شهر ما به جز ما اینجوری کلاه گذاشته .تمام حرفش ابطال قرار داد بدون خسارت اون میگه قراردادی که فسخش تاریخ نداره از نظر قانونی باطل است .تو رو خدا راهنماییم کنید کل دارایی من یه واحد بود که اونو فروختم الانم بیکار شدم و خرج زندگیم و اجاره خونمم پدرم داره میده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اگر منظورتان از اتحادیه، شورای حل اختلاف مستقر در اتحادیه یا داوری است که اجرای همان حکم را پیگیری نمایید.در غیر اینصورت دادخواست الزام به تحویل را بر علیه ایشان مطرح نمایید.
   همچنین در صورت تعیین خسارت در قرارداد آن را هم مطالبه نمایید.

 • ستاره
  ستاره

  سلام – منزلی را که سه دانگ سه دانگ برای خود وهمسرم بود را فروختم وهردوامضا نمودیم بعد از مدتی فروشنده گفت نمخاهم واقاله کردیم ولی همسرم نبود ولی خریدار میگوید اقاله نکردم وهمسرم هیچ کجا نبوده وشاهد هم عدم حضور همسرم را شهادت میدهد حال سوال آیا بنده میتوانم بگویم از طرف همسرم هم اقاله نمودم درحالیکه همسرم هم با من موافق هست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر خریدار اقاله را امضا نموده اند و عمسرتان نیز راضی می باشند می توانید به آن استناد نمایید.
   پیشنهاد می شود حضورا از یک وکیل دادگستری مشورت اخذ نمایید.

 • ن.م
  ن.م

  با سلام
  من ۱۰ ابان یک ملکی را خریداری کردم به ارزش ۵۵۰ میلیون تمن که ۲۵۰ میلیون تمن رو نقد پرداخت کردم روی ملکی که خریداری کردم یک بنای قدیمی وجود داشت که در مبایع نامه ذکر شد که فروشنده حداکثر تا ۱۰ اذر بنای قدیمی را تخریب و به بنده تحویل دهد در غیر این صورت باید ضرر و زیانش به بنده پرداخت کند
  الان ۲۸ دی هست و فروشنده هنوز به تعهداتش عمل نکرده میخواستم بدونم برای فسخ قرارداد چه اقدامی باید انجام بدم
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگردرقراردادفسخ پیش بینی کرده باشید می توانید دادخواست فسخ بدهید.درغیر اینصورت دعوی الزام به انجام تعهدطرح نمائید.

 • مهدی
  مهدی

  سلام
  وقت بخیر
  من ملکی رو خریدم طی سه قسط
  که دو قسط اول را که حدود ۶۵ درصد بود پرداخت نمودم ، و چک سوم رو نتونستم در موعد مقرر پاس کنم ، و در مبایعه نامه قید شده که اگر چک پاس نشه ، معامله فسخه ، حالا فروشنده دادخواست فسخ قرارداد داده ، من آیا می تونم کاری کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیشنهاد میشود با در دست داشتن مبایعه نامه و دادخواست و منضمات حضورا جهت مشاوره تشریف بیاورید.

 • سجاد
  سجاد

  سلام بنده ی ملکی رو خریدم و مبلغ۲۰میلیون بیعانه دادم به بنگاه و چک نصف پول رو برا فرداش و ی چک رو به ی ماه دادم طرف میتونه بدون هیچ دلیلی چک رو نقد نکنه و معامله رو فسخ کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به قرادادتان داردوشروطی که درآن ذکرشده است.حضورآ به وکیل متخصص ملکی مراجعه کرده تامدارکتان راببیند.

 • فرید
  فرید

  با سلام .در قولنامه ای که ده سال قبل توسط پدر تمام املاک خود را به فرزندانش فروخته و در قولنامه، پدر اقرار کرده که تمامی ثمن معامله نقدا دریافت شده است ایا بعد از فوت پدر توسط یکی از ورثه قابل ابطال است ؟!ممنون میشم لطف کنین راهنمایی کنین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   به نظر نمی رسد که خدشه ای به این سند عادی وارد شود.

 • فرزان
  فرزان

  سلام خدمت استادان گرامی .سوالی از خدمتتان داشتم .در مبایعه نامه ای که فروشنده فوت نموده اند و در مبایعه نامه ذکر شده که ثمن معامله به صورت نقدی دریافت شده در حالیکه فروشنده املاک خود را به صورت هدیه داده باشد و هیچ اعتراضی هم از طرف فروشنده نباشد ایا یکی از ورثه که جز خریداران هم میباشد میتواند مبایعه نامه را باطل کند .ممنون از پاسختون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله می تواندچنین ادعائی مطرح کندوشماهم درمقابل علیه ورثه دعوی الزام به تنظیم سندرسمی طرح نمائید.

 • فرید
  فرید

  با سلام مجدد وقتتون بخیر .بنده در بیع نامه که پدرمان املاکشان را به فرزندان خود فروخته تفاضای سهم خود از دادگاه کردم و با کارشناسی سهم بنده را به من تحویل دادند .اما بعد چند سال یکی از ورثه که جز خریداران هم هست تقاضای ابطال بیع نامه به دلیل اصرار یکی از خریداران به تنظیم بیع نامه و صوری بودن ان داده است .چند سال قبل هم یکی دیگر از خریداران تقاضای ابطال به دلیل جعل به دروغ داده بود کن محکوم شد و در حکم امده که امضای فروشنده و دیگر خریداران توسط کارشناس تایید شده بنگاه املاک هم صحت قولنامه را تایید کرده .ایا سهمم که از طریق دادگاه به من تحویل داده شده را میتوانند پس بگیرند ؟؟ ممنون از پاسختون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرموضوع خواسته شما درحکم صادره تحویل مبیع بوده است خیر ولی درکلیت امرباید با تمام مدارک به وکیل محلی متخصص درامورملکی مراجعه نمائید تا با دیدن مدارکتان به شما مشورت بدهد.

 • فرزان
  فرزان

  با سلام . قبلا سوالی ازتون پرسیده بودم راهنمایی کرده بودین در مورد ابطال مبایعه نامه .یکی از وراث به دروغ ادعا کرده که من با اصرار و تهدید پدرم را مجبور به نوشتن مبایعه نامه کرده ام و چند سال بعد هم تهمت زدند که پدرم را تهدید کرده ام و برای صحنه سازی پدرم که بدلیل پیری هوش و حواس درستی نداشته برداشتن بردن دادگاه .درحالیکه روحم هم از این موضوع خبردار نبوده .بنده حکم عدم تعقیب جعل امضا حکم تحویل سهم القدر و حکم نهایی که به حکم دادگاه که موقع تحویل سهم واخواهی نشده است .دیروز جلسه داشتیم و دادستان در عرض نصف روز حکم ابطال مبایعه نامه را داده فقط بر اساس حرفهای بی اساس .ایا دادگاه میتواند مبایعه نامه ای که شهود و بنگاه املاک صحت انرا تایید کرده را اطل اعلام کند .با احترام مجدد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دادستان درموردمبایعه نامه دخالت نمی کند.لازم است بامدارک کامل به وکیل دادگستری محل اقامتتان مراجعه نمائید.

 • فرید
  فرید

  اگر بعد از حکم تحویل مبیع و تحویل از طرف اجرای احکام به خواهان مبایعه نامه اولیه باطل شود تکلیف املاکی که از طرف دادگاه به خواهان داده شده و فروخته شده چه میشود ؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درصورتی که حکم اجراشده بنابه هردلیلی باطل شودتمام عملیات قضائی به حالت سابق برمی گردد

 • فرزان
  فرزان

  با سلام و احترام .در اعتراف نامه دستنویس که پدر اعلام میدارد که هریک از فرزندانش هر گونه مدرک از قبیل قولنامه، مبایعه نامه، فروش، هبه ، وکالت نامه در دست داشته باشند باطل میباشد و فرزندان هم امضا و انگشت زده باشند و بعد از فوت پدر یکی از فررندان قولنامه ای را ارایه دهد ایا در دادگاه قولنامه پذیرفته میشود ؟؟؟ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ازنظرقانونی اعتراف نامه نداریم.اگرمنظورتان اقرارنامه است صحیح نمی باشد و ازنظرحقوقی اسقاط مالم یجب است.

 • فرزان
  فرزان

  با سلام و احترام .در هبه نامه ای در سال ۶۲ مادرم در قبال ۱۵۰۰ متر زمین تمامی حق الارث خود از پدرش را به برادرانش هبه نموده است که هکتارها زمین را شامل میشده .در حقیقت مادرم را مجبور کرده اند که اکه قبول نکند همین ۱۵۰۰ متر را هم نمیدهند .ایا وراث میتوانند هبه نامه را باطل کنند ؟ چه راهی برای اعاده حقمان میتوانیم انجام دهیم ؟.ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مطابق قانون مدنی هبه بافوت واهب قطعی شده وقابل رجوع نیست.

 • حسین شریفی
  حسین شریفی

  سلام بنده سال ۹۰زمین به مساحت ۲۵۰متر خریدم با سند دست نویس وپول نقدا پرداخت کردم بعد بین فروشندوخانوم بنده سال ۹۱مبایعه نامه داخل ثبت اسناد تنظیم شد برای ساخت ساز ومحل کارم داخل شهر دیگه بود دیوار کردم ورفتم تا سال گذشته امدم پروانه ساخت بگیرم یکی مدعی شد که زمین خریده بعد تا شاکی شدیم معلوم شد همون فروشنده به اون طرف مقابل فروخته است متن شکایت بنده فروش مال غیر بود ودادگاه تصمیم نهای اعلام کرد طرح شکایت بیشر۷سال بوده والان فروشنده ادعا کرده که معامله همون سال۹۰ فسخ شده واون میگه که چک داده که معلوم نیست به چه کسی چک داده که بادروغ هیله ورفته از خانوم بنده شاکی شده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بحث فروش ماغیر(کلاهبرداری)ومرورزمان قانون آئین دادرسی کیفری درموردسوال شمااست.بایدباتمام مدارک به وکیل متخصص درامورملکی محل زمین جهت مشاوره مراجعه نمائید.

 • اضعریوزباشلو
  اضعریوزباشلو

  سلام خسته نباشیدبنده یک واحدآپارتمان فروختم۹ماه ازتنظیم سندمیگذردوبنده بخاطرویروس کروناکارهامون کندپیش میرفت حالاخریدارروزانه۲۰۰هزارجریمه راازطریق دادگاه شکایت کرده میتونه جریمه رابگیره ؟ودرضمن بنده بعداز۱۸ماه میتونم معامله راباضررزیانش فسخ کنم باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درخصوش فسخ بایدشرایط قانونی وقضائی را داشته باشید.درصورتی که غذرقانونی دارید بایدبه مرجع قضائی اعلام کنید.

 • الهام
  الهام

  باسلام شخصی ملکی را در اسفندماه ۹۹ طی یک مبایعه نامه عادی خریداری کرده است از ۳۵۰میلیون بهای مک تنها ا میلیون پرداخته و بقیه ثمن می بایست اواخر تیرماه پرداخت شود. برای خریدار با عدم پرداخت بها حق فسخ قرارداده شده است اما برخی کلمات مخدوش است و پیش بینی ضرر و زیان هم در صورت عدم انجام تعهد بدون ذکر مبلغ شده است. خریدار در چه شرایطی قادر به فسخ معامله است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اصل قرارداد باید ملاحظه شودتا اظهارنظر میسرگردد.به وکیل متخصص ملکی و ثبتی مراجعه حضوری ومشاوره داشته باشید.

 • مهدی
  مهدی

  با سلام
  بنده فروشنده یک واحد آپارتمان در املاک بودم و ۱۰ درصد کل مبلغ را دریافت نمودم اما فردای قرارداد مبایعنامه مطلع شدم خریدار سوری بوده و شخص از افراد املاک بوده است قابل ذکر است که آپارتمان در اختیار مستاجر هست و ظاهرا بازدیدتوسط خریدار اصلی انجام شده و یک هفته بعد به خریدار مصرف کننده فروخته شده است و مبلغ بسیار بالایی متضرر شده ام لطفا راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ممکن است گرفتارجرم فروش مال غیرشده باشید.فورآ بامدارک به وکیل متخصص امورملکی وثبتی مراجعه کنید.

 • فاطیما
  فاطیما

  سلام
  زمینی قولنامه‌ای را فروخته‌ام که حد و حدود زمین پس از بررسی نقشه تفکیکی حدودا بیست متر با جاییکه روز اول نشان خریدار شده است تفاوت دارد، از انجاییکه خریدار و فروشنده هر دو حق فسخ قرارداد ندارند، ایا خریدار میتواند ادعای فسخ کند؟ در ضمن حدودا یک درصد از ثمن از سوی خریدار پرداخت نشده که از ضرب‌العجل چند هفته میگذرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.موردسوال مربوط به خیارات فسخ تعارض ثبتی است.لطفآ بامدارک به وکیل متخصص ملکی وامورثبتی مراجعه نمائید.

 • محمد
  محمد

  با سلام ، اگر در قرارداد محدوده زمانی پرداخت ثمن معامله مشخص نشده باشد ،(بعد از پرداخت xریال کالا تحویل میشود )و ثمن معامله ۲ ماه بعد پرداخت شود وضمنا حق فسخ هم در قرارداد ذکر نشده باشد ، چه باید کرد

 • امیر
  امیر

  سلام ببخشید من پدرم ۴ماه پیش ۴هکتار زمین کشاورزی و فروخته به یکی‌ از آشنایان. پدرم ۷۵سالشه و مشکل اعصاب و روان داره پرونده پزشکی داره و فرزندانش خبر نداشتن از فروش زمین و شاهدین قولنامه از افراد درجه یک خریدار بوده هیچ یک از اعضای خانواده ما خبر نداشته آیا میشه راهی هست برای فسخ قولنامه ممنون میشم جواب بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شرایط جسمانی وروحی پدرتان اگرمساعد نیست می توانیددعوی حجر و تعیین تاریخ حجرطرح نمائید

 • حسین
  حسین

  سلام.وقت بخیر
  اگر در مبایعه نامه فقط چک رد و بدل شده باشد و رسید آنها نیز نزد خریدار باشد
  فروشنده میتواند به دلیل رد و بدل نشدن پول قرارداد را فسخ کند
  کلیه خیارات اسقاط شده
  فروشنده چک ها را گرفته ولی بانک نمیبرد و نقد نکرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.مبحث خیارات بسیارگسترده است وبادیدن مبایعه نامه فقط بصورت مصداقی می توان پاسخ داد.

 • رضا
  رضا

  سلام اگر فروشنده و خریدار ملک، قول نامه ای را تنظیم نکرده باشند و فروشنده بدون دریافت ثمن ، ملک را در دفترخانه به نام فروشنده ثبت و سند نیز صادر گردد، آیا فروشنده می تواند که مدعی شود ثمنی دریافت نکرده و معامله را فسخ کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   تنظیم سند انتقال دلیلی بر دریافت ثمن است و اگر فروشنده ادعایی بر خلاف آن دارد باید اثبات نماید.

 • فرزان فخر
  فرزان فخر

  سلام وقتتون بخیر .بنده به عنوان خوانده در دادگاه تجدید نظر رای به نفعم داده شده و دادخواست خواهان و رای دادگاه بدوی نقض شده است .۲ ملیون هزینه تجدید نظر و ۴۰ ملیون هزینه وکیل پرداخت کرده ام .ایا بنده به عنوان خوانده میتوانم مطالبه هزینه دادرسی و هزینه وکیل طبق تعرفه رو بدهم تا حدالاقل مقداری از خسارتی که بهم وارد شده رو از خواهان بگیرم .ممنون از وقتی که میذارین .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله قابل مطالبه است.

 • مهتاب
  مهتاب

  سلام روزتون بخیر قولنامه ای در بنگاه مبنی بر فروش خونه و خرید یک واحد آپارتمان نوشتم بعد از ۲ساعت بنا به شرایطی که بود مبنی بر اینکه خونه ی من رو کم خریده و واحد خودش رو گرون فروخته بود نسبت به فسخ معامله اقدام کردم و بعد از اینکه سند خونه ی خودم رو گرفتم هر کاری کردم قولنامه رو بنگاهی که خودش فروشنده و خریدار بود قولنامه ی خرید خونه رو امضای فسخ زدم ولی قولنامه خرید واحد پیش فروش رو نداد امضا کنم گفت باید بمن ضرر و زیان بدی بعد اون معامله رو فسخ کنیم در صورتی که فسخ قرارداد ما به ۲۴ساعت قانونی نرسیده بود از اونطرف هم هیچ پول و چکی بین ما و بنگاهی رد و بدل نشده میخواستم بدونم چی باید بکنم که اون قولنامه رو فسخ کنم و برام درد سر نشه هیچ سند و مدرکی از من دست اون آقا نیست .با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   می توانید موضوع فسخ و اتفاقات آن روز را طی اظهارنامه به مشاور املاک و طرف قرارداد اعلام نمایید.
   بهتر است قبل از اقدام حضورا با یک وکیل مشورت نمایید.

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام
  یک واحد آپارتمان را در شهریور ماه به صورت پیش فروش خریداری کردم مبلغ ۸۰۰ میلیون به عنوان پیش پرداخت واریز کردم و در تاریخ یکم دی ماه باید ۳۰۰ میلیون واریز کنم حالا سوال من اینه اگه بجای یکم در تاریخ چهارم واریز کنم فروشنده میتونه به علت تاخیر معامله رو فسخ کنه در ضمن هیچگونه شرط فسخی در مبایعه نامه نیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگرحق فسخی قید نشده باشد نمی توانند معامله رافسخ نمایند.

 • اسفند
  اسفند

  سلام من چند سال پیش بخاطر یک سری مشکلات مجبور شدم به همسرم فروشنامه خانه ام را بدهم آیا الان میتونم اونو باطل کنم؟من بعد چند روز اون برگه رو پاره کردم ولی همسرم یه کپی ازش گرفت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.کپی به تنهائی اعتبارندارد.

 • علی اکبر جنت قربانی
  علی اکبر جنت قربانی

  در صورتیکه بنگاه برای فروش زمین مبلغی ده برابری حق کمسیون پیشنهاد بده و بعد از فروش زمین این مبلغ ب عنوان کمسیون بخواهد ؟اگه ۵درصد از مبلغ فروش ب عنوان کمسیون بخوام بدم ولی بازم قبول نکنه چون ده درصد از فروش پیشنهاد داده فقط بینمون گفته شده ولی نوشته نشده چکار میتونه بکنه
  ایا میشه به عنوان تخلف بنگاهی جایی شکایت کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به اتحادیه املاک مراجعه فرمایید

 • امید
  امید

  من زمینی خریداری کردم ک در قولنامه کلیه خیارات از جمله غبن از فروشنده و خریدار سلب شده الان منصرف شدم از خرید بعد از ۲۴ ساعت راهی داره ک بشه فسخ کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بیع منعقده، قطعی است.

 • user-09931513171
  user-09931513171

  باسلام
  اگر بعد از فروش زمینی بامساحت بالا که ورثه ای هم بوده،مشخص شود مبلغی که برای خرید زمین پرداخت شده بسیار کمتر از قیمت اصل وکارشناسی شده زمین است ،آیا میشود دادخواست قضایی داد برای خریدار؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بموجب خیار غبن، قابل فسخ است.

 • سعید
  سعید

  سلام وقت بخیر
  ماشینی رو در قرعه کشی ایرانخودرو برنده شدم. پول رو شخصی واریز کرد و توافق کردیم موقع آزادی سند، ماشین و سند را به او تحویل دهم. حال با موافقت و نظر شخصی خود ایشان قرار شده ماشین را به شخص سوم بفروشم و سند را تحویل دهم. بخواهم توافق قبلی با ایشان را باطل کنم که بعدها مدعی نشود چه باید روی کاغذ بیاوریم که او امضا کند؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   کافی است توافقات واقعی تون رو ثبت و امضا کنید.

 • فرهاد
  فرهاد

  سلام وقت بخیر
  من یک واحد آپارتمان معامله کرده ام
  بعد از یک ماه با اینکه خانه رو تحویل نداده ام خریدار متوجه طرح شهرداری شده است و بنده هم از موضوع طرح شهرداری باخبر نبودم و در قرارداد ذکر نشده است و حال خریدار یک شکایت نامه در باب اینکه واحد دارای طرح شهرداری است معامله فسخ میشود و باید ضرر و زیان پرداخت کنم ایا این موضوع برای فسخ قرارداد صدق میکند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. موضوع شما میتواند از موارد فسخ باشد.

 • مهین تهرانی
  مهین تهرانی

  سلام و عرض احترام
  یک ملک مسکونی خریدم و بخشی از ثمن معامله رو یک باب مغازه تجاری فروشنده برای پروانه ساخت به شهرداری مراجعه کرده و شهرداری گفته ملک تجاری عقب نشینی ولی مالک از عقب نشینی ملک خود آگاه نبوده و مغازه به علت کم بود بودجه شهرداری نمی توانند فعلا اون خیابان رو عقب نشینی بده درضمن گفته شده ملک تا سال ۱۴۰۱ از طرح تفصیلی خارج می شود و دیگر عقب نشینی ندارد
  در قرارداد چیزی از قول پروانه ساخت گفته نشده و فقط قید شد هوایی دارد …
  آیا این معامله می تواند فسخ کند ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. بله

 • کریمی
  کریمی

  سلام من یه ملکی رو فروختم طی سه فقره چک، چک اول پاس شد اما چک دوم از موعد چک ۳ روز گذشته و برگشت خورده حالا من میتونم مباعینامه رو فسخ کنم و درخواست ضرر و زیان کنم یا نه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   اگر شرط فسخ در قرارداد نوشته شده باشد، امکان فسخ خواهید داشت.

 • امیرحسین
  امیرحسین

  سلام آیا بعد از امضای سند می توان با استناد به خیار تدلیس معامله را ابطال کرد؟ من ملکی خریدم که توی مبایعه نامه سال ساخت ۸۸ خورده ولی بعد از سند زدن متوجه شدم سال ساخت ۸۰ است و فروشنده و مشاور املاک من را فریب داده اند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   در صورت اثبات تدلیس ، میتوانید تقاضای ابطال دهید اما بنظر نمیرسد موضوع فوق از موارد تدلیس بشمار رود.

 • محمد
  محمد

  سلام و عرض ادب
  بنده ملک شخصی خودم رو با ملک بزرگتری معامله کردم و باید مبلغ ۴۰۰ملیون بالابود پرداخت کنم
  حالا بعد از تلاش های زیاد نتونستم رقم رو جور کنم
  ۷۰ملیون بابت فسخ خونه خریداری شده و ۴۰ملیون بابت فسخ خونه فروخته شده حق فسخ نوشتن
  چطور میتونم فسخ کنم و ایا ممکنه بدون پرداخت این ارقام معامله رو فسخ کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایدهردوقراردادملاحظه شود

 • محمد رستمی
  محمد رستمی

  سلام من ۳ سال پیش مجبور شدم وکالت فروش ملک مسکونی خودم را به خانمم دادم خانمم بلافاصله درخواست طلاق کرده ما یه قولنامه بین خودمون داخل املاکی نوشتیم که مبلغ در ان قید شده و الان همسرم قصد برگرداندن خونه را ندارد ایا من میتوانم درخواست مبلغی که داخل قولنامه نوشته شده به نرخ روز بکنم یا اصلا راه دیگری دارد که من به حقم برسم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   ثمن مبایعه نامه طی دادخواست، قابل مطالبه است.

 • فاطمه طاهری
  فاطمه طاهری

  سلام خسته نباشید
  من پدرم ۳۰سال پیش یه زمین رو میفروشه که اون طرف جاده کنه برای عموم به متراژ ۱۸۳متر میفروشه بعد مبلغ رو واریز میکن ولی گفت بود براتون خونه میسازم بااب وبرق
  اینارو انجام نمیده. بدون اینکه پدرم بیان خونه رو خراب میکنن بعد اضافه تر میگیرن ۳۰۰میگیرن الان پدرم فوت کرده و من برحسب اون قولنامه میتوانم زمین را پس بگیرم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.باقولنامه مشورت حضوری نمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان