فسخ مبایعه نامه

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

فسخ مبایعه نامه عبارت از بر هم زدن عقد است در مواردی که قانون اجازه می دهد. هر قراردادی که میان دو طرف بسته می شود ، اصولا آن دو طرف معامله را پایبند به قرارداد می کند . بنابراین اصل بر این است که هیچ کدام از طرفین نمی توانند قرارداد را به طور یک جانبه بر هم بزنند.  در این مورد ماده 219 مقرر کرده است : «عقودی که بر طبق قانون واقع شده بین طرفین عقد و قائم مقام آنها لازم الاجرا و صحیح است مگر اینکه به رضای طرفین یا به علت قانونی فسخ شود» به این ترتیب اصل بر عدم امکان برهم زدن اختیاری عقود است. اثر فسخ مبایعه نامه نسبت به آینده است، به طور مثال یک نفر مال خود را به دیگری می فروشد، با فسخ معامله تمامی منافع یا خسارتی ناشی از آن مال به خریدار اولیه بر می گردد .

فسخ مبایعه نامه

خیار فسخ مبایعه نامه

به حق فسخ مبایعه نامه در اصطلاح حقوقی «خِیار» یا «خیار فسخ» گفته می‌شود. خیار به معنی اختیار است و منظور از آن اختیاری است که فرد در فسخ معامله دارد. مثلا بعد از معامله معلوم شود که کالا دارای عیب بوده است ، قانونگذار به خریدار اختیار داده بنابر خیار عیب معامله را فسخ نماید. این خیار تنها مختص خریدار نمی باشد فروشنده هم می تواند براساس این خیار معامله را فسخ نماید . طبق قانون مدنی خريدار و فروشنده در يازده صورت می توانند معامله را به هم بزنند . در اینجا تلاش می‌کنیم تا به بعضی از موارد فسخ مبایعه نامه که پرکاربردترهستند و ممکن است در معاملات خود به آن برخورده باشید، اشاره کنیم و درخصوص آنها توضیحات مختصری بدهیم.

خیار عیب

 طبق ماده ۴٢٢‏قانون مدنی: «اگر بعد از معامله معلوم شود که کالا یا موضوع معامله دارای عیب بوده مشتری در پذیرفتن کالا معیوب با گرفتن ارش یا فسخ معامله مختار است .» این عیب باید به صورتی باشد که از ارزش کالا یا استفاده متعارف آن بکاهد. بنابراین قانونگذار دو راه حل برای جبران خسارت زیان دیده تعیین کرده است یکی آنکه معامله را فسخ کند و دیگری آنکه ارش بگیرد، یعنی مابه التفاوت کالای سالم و معیوب را دریافت کند در ماده ۴٢٧ ‏قانون مدنی چگونگی تعیین ارش  یان شده ست . البته اختیار مشتری در اعمال حق فسخ مشروط به آن است که مورد معامله موجود، سالم و در ملکیت خریدار باشد والا حق فسخ از بین رفته و فقط حق اخذ ارش باقی می ماند.

خیار تخلف از شرط

فروشنده یا خریدار شرط کند که کاری انجام دهد، یا شرط کند مالی را که می‌دهد دارای ویژگی های باشد اما به آن شرط عمل نکند که در این صورت دیگری می‌تواند با حدود و شرایطی  معامله را به هم بزند. احکام خیار تخلف شرط به طوری است که در مواد 234 الی 245 قانون مدنی ذکر شده است.

خیار تدلیس

 اگر در معامله ای یکی از طرفین کاری انجام دهد که سبب شود طرف دیگر معامله فریب بخورد در اینجا اختیار فسخ برای کسی است که فریب خورده است به عنوان مثال اگر فردی خودروی را به حساب اینکه کم کار کرده است ، خریداری کند و بعد معلوم شود که فروشنده کیلومتر شماره خودرو را دستکاری کرده، خریدار را فریب داده، در این صورت خریدار می تواند به خیار تدلیس اشاره کند و اقدام به فسخ مبایعه نامه کند.

خیار تاخیر ثمن

در معاملات نقدی اگر ظرف سه روز خریدار ثمن یا همان ما به ازای معامله را پرداخت نکند فروشنده می تواند از تحویل کالا به خریدار خودداری کنند. بنابراین این خیار مختص فروشنده می باشد که در اثر نپرداختن ثمن در ظرف سه روز از تاریخ معامله اختیار فسخ مبایعه نامه را دارد.

خیارمجلس

 تا زمانی که طرفین معامله در محل توافق یا بنگاه حضور دارند ، این حق را دارند که از معامله پشیمان شوند و معامله را فسخ کنند. بنابراین خیار مجلس تا زمانی که دو طرف از هم جدا نشده باشند و در کنار هم هستند صورت می گیرد.

خیار غبن: غبن به معنای ضرر و زیان می باشد.این خیار برای کسی است که دچار ضرر و زیان زیادی شده باشد.

مدارک موردنیاز برای گرفتن وکیل فسخ قرارداد :

 • کارت ملی
 • اسناد و قرارداد های مربوطه

 

سوالات متداول فسخ مبایعه نامه

1-در صورتیکه فروشنده پارکینگ را تحویل ندهد فسخ مبایعه نامه آپارتمان چگونه است؟

ابتدا باید از طریق اظهارنامه از فروشنده تقاضای تحویل پارکینگ صورت گیرد و در صورتیکه فروشنده تحویل ندهد باید در دادگاه شکایت و درخواست فسخ قرار داد نمود .

2- نسبت به فسخ مبایعه نامه چگونه میتوان اقدام نمود؟

اگر در مبایعه نامه طرفین حق فسخ قرارداد پیش بینی کرده باشند طبق قرارداد نسبت به فسخ معامله اقدام می شود.

3- اگر فروشنده از انتقال سند خودداری کند فسخ مبایعه نامه چه صورتی میباشد؟

ابتدا باید اظهارنامه ارسال شود و سپس دادخواست الزام به ایفای تعهد بر اساس مفاد قرارداد تنظیم نموده و در غیر این صورت مطالبه جبران خسارت و ضررو زیان نمود.


مطالب مرتبط

59 دیدگاه

 • ح ع
  ح ع

  با سلام
  بنده سه روز پیش ملکی را خریداری کرده ام و طی سه فقره چک به بنگاه و فروشنده تحویل دادم و قرارداد توسط بنده و فروشنده امضا شده ولی هیچ پولی تاکنون رد و بدل نشده است .آیا فروشنده میتواند صرفا بخاطر اینکه تا کنون پولی نگرفته و فقط چک دریافت کرده است معامله را فسخ کند و یا امضا و گرفتن چک ها تعهد اور خواهد بود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام..صرف نظرازحال یاموجل بودن چک ثمن معامله چون موردمعامله راتحویل مشتری داده ایدنمی توانیدظرف سه روزازخیارتاخیرثمن برای فسخ معامله استفاده نمائید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام..صرف نظرازحال یاموجل بودن چک ثمن معامله چون موردمعامله راتحویل مشتری داده ایدنمی توانیدظرف سه روزازخیارتاخیرثمن برای فسخ معامله استفاده نمائید.

 • ارزو
  ارزو

  سلام
  بنده درمنزل باحضور سه شاهد دربرابر مهریه خود مقداری ملک و…راقبول نمودم.درمبایعه نامه نوشته شده درقبال مهریه است ,ازهمان زمان نوشتن میایعه نامه دراختیار بنده است.متاسفانه شرایط بنده هیچیک ثبت نشده است همچنین چون نزد امین بود این برگه وقراربراین شدکه اگرهمسرم به شرایط عمل کرد ودرمحضر هم بنام بنده شد دراختیارمان قراربگیرد.
  این برگه دراختیارامین بود حدودسه سال از ان گذشت همسرم مهریه را حدود۲۰سکه پرداخت کردند,بارها باجلب وزندان نیز مواجه شدند.
  حالا بعد ازچندسال دردادگاه ادعا بر دادن مهریه کرده وکپی مبایعه نامه رابرابراصل به دادگاه ارجاع داد.دادگاه خانواده باتوجه به شنیدن سخنان شهود وبقیه جریانها رای را به نفع بنده دادند.
  حال مجددایشان ازبنده به اتهام تحصیل مال ازطریق نامشروع وسواستفاده ازکسب امتیازات دولتی شکایت کرده اند.
  لطفا راهنمایی کنید چگونه ازحق خود دفاع کنم?
  باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام.
   موضوع شکایت اگر در مورد همان ملک است با توجه به صدور رای قبلی به نفع شما قابل پذیرش نخواهد بود اما اگر در مورد موضوع دیگری غیر از آن ملک است پیشنهاد میشود همراه با مدارک حضورا با وکیل مشورت نمایید.

 • کفاشیان
  کفاشیان

  من چهار سال پیش یه ماشین چکی فروختم سه ماه بعد وقتی تسویه شد خواستم به نام بزنم و فک پلاک کنم طرف مقابل نیومد چند ماه بعد خبر دار شدم با ماشین تصادف کرده و رو پلاک من شکایت شده بعد از رفت و امد های فراوان رفع اتهام شد از من، حال میخوام بدونم میتونم این معامله رو فسخ کنم و اون مبلغی که چهار سال پیش اون طرف داد رو پس بدم و ماشین رو برای خودم بردارم و این که بگم ماشین به خاطر تخلفات الان توقیف شده و تو پارکینگ راهنمایی رانندگی هست و قابل ذکر است که من کلی خرج کردم تا رفع اتهام بشه از من، باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به قراردادتان دارد.اگراختیارفسخ داشته باشیدمی توانید اقدام کنید.

 • خانم جعفری
  خانم جعفری

  سلام من حدود ۳ماه پیش خونه ای رو فروختم بعد متوجه شدم که توی مبایعه نامه شرایطی نوشته شده که نمیتونم انجام بدم و فهمیدم حدود ۳۰٪ الی ۵۰٪ پایینتر از ارزش واقعی معامله کرده اند،من هنوز توی ملک هستم و موعد تحویل ملک نرسیده و حالا میخوام قرارداد رو فسخ کنم،و ضمنا مشکل انتقال سند داره،به نظر شما باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لطفآ سریعآ به وکیل مراجعه کرده و راهنمائی شویدچون فسخ ناشی ازخیارغبن فوری است.

 • فاطیما
  فاطیما

  سلام خسته نباشید ما مبایعه نامه در خانه نوشتیم اما طرف خریدار هیچ مدرکی به ما نداد وفقط ده تومن پول پرداخت کرد و دیگر پولی به ما نداد خانه ما وام داشت و چند قسطش مونده بود و این اقا رفته قسط ها رو پرداخت کرده میخاستم بدونم اجازه از دادگاه گرفته یا نه کلا میشه پرداخت کرد و چگونه فسخ کنیم قرادادو

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بامدارک مشورت حضوری نیازدارید.

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من خونه ارثی پدری رو فروختم برج ۶… ۳ فقره چک داده شد که ۲تا نقد شد و سومی که یک چهارم مبلغ کل معامله بود بابت انتقال سند و تحویل هم زمان خونه بود
  برای انتقال سند اقدام کردم دیدم زمین سند دارد و خانه سند ندارد رفتم شهرداری و ۴۰ میلیون جریمه بریدن
  به خریدار گفتم خونه تحویلت میدم سند زمین رو وکالت تام اختیار
  قبول نکرد
  ایا میتونم قرار داد رو فسخ کنم
  چون میگه باید خسارت روزانه منو رو هم بدی؟
  وآیا بابت این دیر کرد که از طرف من نیست و شهرداری دیر جواب میده شامل خسارت من میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرشمابا استشهادیه دستورفروش و مزایده گرفته اید همسایه تان هم می تواندبا استشهادیه ادعای مالکیت کند.

 • طهرانی
  طهرانی

  سلام من باشرایط مبایعه نامه ملکی را فروختم و ملکی را خریداری کردم ۳ روز مانده به پرداخت دوم خریدار و۷روز تاپرداخت من به فروشنده بنظر میرسه خریدار برای پرداخت دوم با مشکل روبرو شده درحالیکه من اگر این پول را دریافت نکنم و پرداخت به مالک نکنم معامله ما با مالک فسخ میشه من طبق موبایعه نامه خسارت کلانی باید بدم درصورتیکه از انطرف خسارتیکه میگیرم کم است اگر خریدار در پرداخت ثمن دیر کند من چه کنم که از شر خسارت راحت بشم??

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما طبق تعهد فیمابین ملزم به انجام تعهدات قراردادی از جمله پرداخت ثمن معامله میباشید مشاوره در زمینه عدم پرداخت خسارت قراردادی نیاز به مطالعه مبایعه نامه میباشد.

 • محمد
  محمد

  سلام
  من يك باب منزل مشاع خريدم همه وراث امضا زدند بجز يكي از انها امضا نكرده است وقسمتي از پول رو پرداخت نمودم حالا باقي مانده پول رو نمي گيرند و خانه رو تحويل نمي دهند ضمنا در مبايعه نامه حق فسخي وجود ندارد خودمم پاي بيع نامه رو امضا نزدم گفتم بعد از امضاي همه ورثه امضا مي زنم؛حكم چيست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بهتر است فعلا دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی ملک را به طرفیت اشخاصی که مبایعه نامه را ام۱ا نموده اند طرح نمایید.
   البته قبل از هر اقدامی حضورا از وکیل دادگستری مشاوره اخذ نمایید.

 • نظري
  نظري

  با سلام اواخر بهمن ۹۸ دستگاه سی ان سی پیش خرید کردیم. ۲۰۰ملیون اول قرار داد دادیم قرار شد ۱۲۰ ملیون تومن هم آخر خرداد ۹۹ بدیم زمان تحویل دستگاه. خرداد تماس گرفتیم گفتن یه ماهی دیگه .یه ماه دیگه تماس گرفتیم گفتن آماده شده رفتیم اصفهان واسه تحویل دستگاه اون آقا گفت دستگاه گرون شده من ۱۰۰ ملیون بیشتر میخوام رفتیم اتحادیه اونجا محکوم شدن و ما شکایت کردیم اما اون آقا الان خواستار فسخ قرارداد شده توی قرار داد بندی و گذاشته برای فسخ و تاریخ نزده الان یک ساله گذشته همچنان پول ما دست اونه و دستگاه به دست ما نرسیده ما ملایری هستیم و این آقا سر دونفر دیگه رو
  تو شهر ما به جز ما اینجوری کلاه گذاشته .تمام حرفش ابطال قرار داد بدون خسارت اون میگه قراردادی که فسخش تاریخ نداره از نظر قانونی باطل است .تو رو خدا راهنماییم کنید کل دارایی من یه واحد بود که اونو فروختم الانم بیکار شدم و خرج زندگیم و اجاره خونمم پدرم داره میده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اگر منظورتان از اتحادیه، شورای حل اختلاف مستقر در اتحادیه یا داوری است که اجرای همان حکم را پیگیری نمایید.در غیر اینصورت دادخواست الزام به تحویل را بر علیه ایشان مطرح نمایید.
   همچنین در صورت تعیین خسارت در قرارداد آن را هم مطالبه نمایید.

 • ستاره
  ستاره

  سلام – منزلی را که سه دانگ سه دانگ برای خود وهمسرم بود را فروختم وهردوامضا نمودیم بعد از مدتی فروشنده گفت نمخاهم واقاله کردیم ولی همسرم نبود ولی خریدار میگوید اقاله نکردم وهمسرم هیچ کجا نبوده وشاهد هم عدم حضور همسرم را شهادت میدهد حال سوال آیا بنده میتوانم بگویم از طرف همسرم هم اقاله نمودم درحالیکه همسرم هم با من موافق هست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر خریدار اقاله را امضا نموده اند و عمسرتان نیز راضی می باشند می توانید به آن استناد نمایید.
   پیشنهاد می شود حضورا از یک وکیل دادگستری مشورت اخذ نمایید.

 • ن.م
  ن.م

  با سلام
  من ۱۰ ابان یک ملکی را خریداری کردم به ارزش ۵۵۰ میلیون تمن که ۲۵۰ میلیون تمن رو نقد پرداخت کردم روی ملکی که خریداری کردم یک بنای قدیمی وجود داشت که در مبایع نامه ذکر شد که فروشنده حداکثر تا ۱۰ اذر بنای قدیمی را تخریب و به بنده تحویل دهد در غیر این صورت باید ضرر و زیانش به بنده پرداخت کند
  الان ۲۸ دی هست و فروشنده هنوز به تعهداتش عمل نکرده میخواستم بدونم برای فسخ قرارداد چه اقدامی باید انجام بدم
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگردرقراردادفسخ پیش بینی کرده باشید می توانید دادخواست فسخ بدهید.درغیر اینصورت دعوی الزام به انجام تعهدطرح نمائید.

 • مهدی
  مهدی

  سلام
  وقت بخیر
  من ملکی رو خریدم طی سه قسط
  که دو قسط اول را که حدود ۶۵ درصد بود پرداخت نمودم ، و چک سوم رو نتونستم در موعد مقرر پاس کنم ، و در مبایعه نامه قید شده که اگر چک پاس نشه ، معامله فسخه ، حالا فروشنده دادخواست فسخ قرارداد داده ، من آیا می تونم کاری کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیشنهاد میشود با در دست داشتن مبایعه نامه و دادخواست و منضمات حضورا جهت مشاوره تشریف بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.