قوانین مالک و مستاجر مغازه اجاره ای

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

 مستاجر مغازه اجاره ای

سرقفلی وجهی است که مالک (خواه مالک عین باشد یا منفعت) در ابتدای اجاره و جدای از مال‌الاجاره از مستأجر می‌گیرد تا محل را به وی اجاره بدهد و واگذار کند، ولی حق کسب و پیشه و تجارت مغازه اجاره ایحقی است که به ‌طور تدریجی و به ‌مرور زمان برای مستأجر محل کسب، پیشه و تجارت به وجود می‌آید. بعد از اینکه مستأجر کار و فعالیت کرد و مشتری و اعتبار به دست آورد، حقی برای او به وجود می‌آید که به آن حق کسب و پیشه و تجارت می‌گویند و یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌بایست در عقد اجاره به آن توجه کرد آن است که روابط موجر و مستأجر بر ‌اساس کدام قانون و تحت چه‌ ‌شرایطی تنظیم می‌شود. معمولاً پرداخت کرایه به‌صورت ماهانه است و مستأجر باید در پایان هرماه اجاره‌بها را به موجر یا نماینده موجر پرداخت کند. لازم به ذکر است درصورتی‌که در قرارداد اجاره حق فسخ قرار‌داد اجاره، در صورت عدم پرداخت به‌موقع اجاره‌بها پیش‌بینی‌شده باشد، بایستی مستأجر به‌موقع اجاره‌بها را پرداخت کند تا دچار مشکلات تخلیه نشود. طبق قوانین اجاره ملک تجاری مصوب در سال ۷۶، مستأجر موظف است به‌محض اتمام مدت قرارداد، ملک تجاری را تخلیه کرده و آن را به موجر صحیح و سالم پس بدهد. اما قوانین اجاره ملک تجاری سال ۵۶ می‌گوید که انقضای مدت، دلیل بر تخلیه نیست. یعنی هرگاه مدت اجاره تمام شود، موجر نمی‌تواند مستأجر را الزام به تخلیه کند و موجر باید برای تخلیه مستأجر دلیل داشته باشد؛ که یکی از این دلایل این است که مستأجر محلی را که حق انتقال به غیر را در آن ندارد را، انتقال دهد. در این صورت موجر می‌تواند با این دلیل مستأجر را الزام به تخلیه کند؛ یا درجایی که مستأجر شغل مورد توافق را عوض کند، یعنی در قرارداد گفته شود از این ملک برای این شغل استفاده می‌شود، اما مستأجر آن شغل را تغییر دهد، موجر می‌تواند با این دلیل مستأجر را ازملک اجاره داده‌شده بیرون کند. یا وقتی‌که مستأجر در مورد عین اجاره زیاده ‌روی و یا کوتاهی کند، برای مثال دیواری را در ملک جابه‌جا کند یا دیواری بگذارد، موجر می‌تواند او را ازملک خود بیرون بی اندازد.

2 دیدگاه

 • امید ارسلانی
  امید ارسلانی

  سلام
  مغازه ای اجاره کردم ۴سال پیش
  قرارداد لفظی تمدید شده ولی تمام اجاره ها رو پرداختم و رسید دارم دیروز بعد کرونا که کار راه افتاده اومده میگه باید بری قرار داد نداری یکماه فرصت تخلیه داری ایا راه حلی هست کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ستاد کرونا قراردادهای اجاره را به مدت دو ماه تمدید کرده است و این مدت تعطیلی اجباری در خصوص تعهدات طرفین چون خارج از اراده شخص بوده بعنوان فورس ماژور قابل دفاع است .

 • ایمان
  ایمان

  سلام . چجوری میتونم ثابت کنم که یک ماه قبل به موجر بابت تخلیه ملک اطلاع دادم؟ آیا باید از بنگاه مربوطه رسید میگرفتم یا به صورت لفظی کافیه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر در قرارداد اجاره این اطلاع رسانی پیش بینی شده است باید اظهارنامه رسمی می دادید باید مشخص نمائید از این تصدیق اعلام چه مقصودی دارید ؟

 • اهواز
  اهواز

  سلام. آیا مصوبه تمدید قرارداد های اجاره ایی شامل املاک تجاری هم میشود؟ بعد از ۴ماه تعطیلی و پرداخت تمام اجاره ها، موجر درخواست ۱۵۰ درصد افزایش ودیعه و ۵۰ درصد افزایش اجاره کرده. شورای حل اختلاف هم دستور تخلیه صادر کرده و میگه مصوبه برای مغازه نیست. چجوری میتونم از حقم دفاع کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر ثابت شود که تعطیلی مغازه به علت شیوع ویروس کرونا بوده است به نظر می رسد شما می توانید در جهت مطالبه اجوری که در ایام پرداخت کرده اید اقدام نمایید و یا تعدیل آن اجور را از دادگاه تقاضا کنید .

 • صلاح الدین
  صلاح الدین

  درود…
  ۲ تا سوال داشتم لطفن کمک کنید..بسیار برایم مهم است..بنده از تاریخ ۹۷/۱/۱ تا تاریخ ۹۸/۱/۱ مغازه ای با ودیعه ۱۰میلیون تومام اجاره کرده بودم..که بعد از اتمام قرارداد بدون نوشتن قرارداد مجدد و برحسب اعتماد طرفین بمدت یکسال دیگر در مغازه ایشان ماندم..یعنی از ۹۸/۱/۱ تا ۹۹/۲/۴ .. بعلت شیوع کرونا در تاریخ ۹۹/۲/۴ مغازه را تخلیه کردم…ضمن اینکه قرارداد رسمی بنده یکساله بوده یعنی از تاریخ ۹۷/۱/۱ تا تاریخ ۹۸/۱/۱ به اتمام میرسیده اما یکسال دیگر بدون نوشتن قرارداد و براساس اعتماد طرفین یکسال ویکماه دیگر در مغازه ماندم و اجاره را پرداخت میکردم..اما بعلت شیوع کرونا اسفند و فروردین را پرداخت نکرده ام و چون مبلغ اجاره اینجانب ۷۰۰ هزارتومان است مبلغ ۱۴۰۰هزارتومان به موجر بدهکارم..دقیقن در اوج کرونا..تا این لحظه هنوز تسویه نکرده ایم..و با توجه به اینکه ۴ ماه بعد از تخلیه بنده مبلغ ۱۰میلیون ودیعه نزد موجر مانده است ایشان درحال برای تسویه بغیر از یکسری پرداختی مبلغ ۱۴۰۰هزارتومان بابت ۲ ماه اجاره اسفند و فروردین را از بنده خواستار است..اما بنده بخاطر اینکه ۴ ماه ودیعه بنده بعد از تخلیه نزد ایشان است و چون سودبانکی ودیعه حدود ۳۰۰هزار تومان و سودبازاری حدود ۶۰۰هزار تومان میشود مایل به پرداخت آن ۱۴۰۰هزار تومان نیستم چون واقعن پول زور است…چون یکسال آخر نه قراردادی بسته ایم و نه بعلت کرونا مغازه باز هم نبوده است…لطفن بفرمایید چه کنم ؟؟
  سوال بعدی اینکه چه مبالغی مساجر باید پرداخت بکند ؟؟ بطور مثال آیا منی که تابلو نداشته ام بایستی عوارض شهرداری پرداخت کنم ؟؟
  وقتی پروانه کسب نداشته ام و فقط ۲ سال مغازه اجاره کرده ام بایستی دارایی پرداخت کنم ؟
  و دیگر هزینه های قانونی که به عهده مستاجر هست را لطفن بفرمایید ..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   وظیفه پرداخت مالیات و عوارض شهرداری(در خصوص کسب و کار) بر عهده مستاجر می باشد.
   در خصوص ودیعه می توانید دادخواست خود را به شورای حل اختلاف محل اقامت خود تقدیم نمایید.

 • Shadi
  Shadi

  سلام…منو شریکم قراره مغازه ای را برای صنف خدماتی اجاره بکنیم. فعلن مستاجر قبلی تخلیه نکرده است و صاحب مغازه قرار هست که حکم تخلیه بگیرد تا ما بتوانیم تا حداکثر سه ماه آنجا را اجاره کنیم. اما چون مستاجر قبلی هشت ماه اجاره را پرداخت نکرده اند صاحب ملک ترسیده اند و به ما شرط گذاشته اند که از اول قرارداد دوازده تا چک برای پرداخت اجاره از ما خواهند گرفت تا خیالشان از بابت اجاره راحت شود…آیا درخواست ایشان قانونی است؟ با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما نحوي پرداخت مالاجاره توافقي است ميتوانيد قبل از موعد چك ها را صادر كنيد.

 • سعید
  سعید

  سلام من تهران یه مغازه اجاره کردم العان که یک ماه مونده قرارداد تموم بشه اومده و میخاد ۳۰درصد به اجاره ازافه کنه اما من گفتم طبق قانونباید۲۵درصد اضافه بشه اما ایشون قبول نمیکنن و گفتن تخلیه کنم خاستم بدونم با این وضعیت باید من مستعجر چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام طبق قانون متاسفانه مالک مختار در تعیین مبلغ اجاره می باشد و نمیتوان اون رو مجبور به پذیرش مبلع دیگری کرد

 • سعیدرمضانی
  سعیدرمضانی

  سلام من یه گارگاه اجاره کرده بودم کارمون جورنشود۳ماه اجارشودادم امادرتاریخ ۹۹/۶۳۰قردادوفسخ کردیم پوله رهنونمیده میگه بایداجاره نشین پیداشه وتااون موقع هم اجهره یه ماهومیگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرقرارداداجاره راباتوافق موجرومستاجرفسخ وامضا کرده ایدمستاجرملزم به استردادملک استیجاری به مالک ومالک مکلف به استردادوجه ودیعه به مستاجراست.

 • همايون تهراني
  همايون تهراني

  سلام وتشكرازمطالب مفيد
  آيامستاجرميتواندقسمتي ازيك مغازه يايك ميزدرمغازه رااجاره دهد؟؟
  مثلايك مستاجربه تعميركارخودبگويدباهم قراردادببنديم ميزاربه تواجاره ميدهم باوديعه! اگروديعه نداري،سفته؟ آيااين كارمانع قانوني ندارد؟

  يااينكه مستاجريك گوشه مغازه اجاره اي رانشان دهدوبگويداين ٣مترمربع رابه تواجاره ميدهم،درآن فعاليت كن، بااجاره ووديعه آيااين مشكل قانوني ندارد؟
  درمجموع آيامستاجرملك اجاره اي ميتواندقسمتي ازملك اجاره اي رااجاره دهد؟؟
  باتشكرازوقتي گذاشتيد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درصورت موافقت مالک مجازاست.

 • محمد محبی نژاد
  محمد محبی نژاد

  سلام من مغازه اجاره کردم ولی ودیعه رو نتونستم جور کنم که به مالک بدهم وهمان موقع قرار داد یک سوم مبلغ ودیعه رو پرداخت کردم ولی بقیه مبلغ رو نتونستم جور کنم
  این درصورتی هست که مالک مغازه باشخص دیگری هم قرار داد دارد
  وملک مورد نظر رو هم به بنده تحویل نداده ودست مستاجر قبلی هست
  در این صورت من میتوانم از ایشون طلب یک سوم پولم رو بکنم یا باید کرایه این دوماه رو که من قرارداد بستم بهش بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دراین حالت فروش منافع مال غیرصورت گرفته که جرم است.باوکیل مشورت نموده وطرح شکایت نمائید.

 • الهام سلمان‌زاده
  الهام سلمان‌زاده

  سلام وقت بخیر
  پدر یک مغازه حدود ۲۰ سال خریده که این مغازه توو این ۲۰ سال دست داداشم بوده و هست و پدرم یک دونگ از مغازه رو کرده بنام داداشم میخواستم بدونم ایشون میتونن ادعایی داشته باشند بابت این ۲۰ سال که مغازه دستشون بوده…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بسته به روابط قراردادی وسایرادله دارد.مدارک کامل بایدارئه شده وباوکیل مشورت نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.