نحوه شکایت از پلیس راهنمایی و رانندگی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل حقوقی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

پلیس راهنمایی و رانندگی یکی از ارگان های قانونی می باشد که قسمتی از نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران می باشد و وظیفه اصلی آن نظارت  بر اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی و اعمال قانون در خصوص متخلفین از قوانین راهنمایی و رانندگی می باشد. در این خصوص آنچه بایستی مورد توجه قرار گیرد این است که مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی به عنوان مجریان قانون می باشند و گاهی ممکن است حتی مجریان قانون در مقام اجرا قانون دچار خطا و اشتباه شوند یا بطورعمدی از اجرای قانون استنکاف نمایند در این صورت حتی این مجریان قانون باید در مقابل تخلفات صورت گرفتده مسئول و پاسخگو باشند.

انواع تخلفات صورت پذیرفته مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی

1- یکی از رایج ترین تخلفات مأمورین راهنمایی و رانندگی صدور برگ جریمه می باشد دراین خصوص دو راه حل متصور می باشد حالت اول اعتراض به خلافی خودرو مربوط به قبوض جریمه است در این خصوص ضرورت دارد معترض یا شاکی به مرکز اجرائیات پلیس راهنمایی و رانندگی مراجعه نماید و شکایت خود را بهمراه دلایل مطروحه ثبت نماید. به عنوان مثال چنانچه شاکی مرتکب هیچ تخلفی در هنگام رانندگی نشده است ولیکن با این حساب برگ جریمه برای وی صادر گردیده است می تواند با مراجعه به مرکز مذکور نسبت به جریمه اعتراض نماید. دراین خصوص همانطور که گفته شد معترض باید دلایل کافی برای اعتراض به این مسأله داشته باشد و همزمان دلایل مالکیت خودرو و مدارک شناسایی خود را بهمراه داشته باشد.

در فرض دوم شخص می تواند اعتراض خود را از طریق پلیس بعلاوه 10 ثبت کند و این اعتراضات پس از ثبت به صورت غیر حضوری رسیدگی و نتیجه آن در اختیار شاکی و معترض قرار می گیرد. این رسیدگی معمولاً زمان زیادی طول نمی کشد.

شکایت از پلیس راهنمایی رانندگی

در این خصوص حکم قانون نیز روشن می باشد به موجب تبصره ماده 5 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی که ثابت شود مأموران حسب مورد به ناحق قبض جریمه صادر نموده اند و یا با علم و اطلاع گزارش خلاف واقع در امور مربوط به این قانون داده اند ضمن جبران خسارت وارده به مجازات بزه گزارش خلاف واقع محکوم می شوند.

2- تخلف دوم مربوط به توقیف ماشین اتومبیل به صورت غیر مجاز می باشد در صورتی که اتومبیل شخصی بدون دلیل موجه توقیف شود و در این خصوص شخص بداند که توقیف مبنای قانونی نداشته است می تواند به توقیف آن اعتراض نماید . در مواردی خودرو توسط مقامات قانونی و قضایی صلاحیتدار توقیف می گردد که در این صورت چون توقیف مذکور مبنای قانونی دارد چنانچه مأمورین با گرفتن استعلام پلاک خودرو ازدستور قضایی اطلاع حاصل نمایند می توانند نسبت به توقیف خودرو اقدام نمایند.

علاوه بر این باید توجه داشته باشید که چنانچه اتومبیل در محل توقف ممنوع یا پارک ممنوع پارک شده باشد و مأموران راهنمایی و رانندگی بخواهند با جرثقیل خودرو را حمل نمایند مالک ماشین حق دارد در هنگام حمل با پرداخت جریمه از محل خودرو با جرثقیل خودداری نماید بنابراین در همچین مواردی توقیف خودرو از سوی مأموران باید بر مبنای قانون صورت پذیرد.

3-چنانچه شکایتی بخواهد علیه مأمورین راهنمایی و رانندگی صورت پذیرد دراین صورت این شکایات می تواند از طریق مراجع قانونی مانند دادسرای نظامی صورت گیرد به عنوان مثال چنانچه شخصی ادعا نماید که مأمور ازوی رشوه گرفته است یا درخواست رشوه نموده است می تواند شکایت خود را مطرح نماید.

به این صورت دادسرای مذکور مطابق قانون تحقیقات لازم را انجام می دهد و چنانچه بر مبنای دلایل و شواهد موجود مشخص گردید که مأمور راهنمایی مرتکب چنین جرمی شده است قرار مجرمیت را صادر و سپس دادگاه حکم لازم را صادر می نماید. بنابراین توجه داشته باشید مأموران راهنمایی و رانندگی نیز هم چند مأمور اجرای قانون می باشند خود نمی توانند قانون را زیر پا بگذارد.

3.3/5 - (3 امتیاز)

0 دیدگاه

 • بهروز
  بهروز

  با تشکر از شما
  برای خودرو بنده که از خیابانی گذر کردم برگ جریمه الصاقی نوشته شده در حالیکه بنده تمام مقررات را رعایت کرده ام چگونه می توانم عدم خلاف خود را ثابت کنم؟
  با احترام

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   درود، به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

 • ابوذر رحیمی زاده
  ابوذر رحیمی زاده

  با سلام و وقت بخیر.من خودرو خود رو کنار جدول پارک کردم که پیاده بشم ،به محض باز کردن درب سمت خودم یه ماشین با سرعت بالا اومد که بین ماشین من و ماشین دیگه که کنار بلوار وسطی خیابون درحال حرکت بود رد بشه که محکم به درب خودرو من خورد(محکم به لبه درب خورد به داخل درب یا بیرون درب نخورد) و در ماشین من کاملا مچاله شد.زنگ زدم پلیش اومد ولی طرف گفت من مقصرم نمیخواد کروکی بکشهو خرجشو میدم و پلیس رفت.فردا ظهرش زنگ زد گفت بیا بریم پیش کارشناس برا بیمه،رفتیم همون پلیسه اومده بود و گفت ماجرا چیه،براش تعریف کردم گفت تو مقصری باید خسارت ایشونم بدی.کاملا شوکه شدم.خواهش میکنم کسی اگر میدونه جواب بده من مقصرم یا ایشون؟بازم از سر ناچاری به توافق رسیدیم که اشکال نداره هر کی ماشین خودشو درست کنه و رفتیم.ولی فرداش زنگ میزنه میگه پلیس کروکی کشید مدارک ما هم گرفته و تو مقصری باید ماشین ما رو درست کنی.اخه مگه میشه یه روز بعدش بدون حضور و اطلاع من پلیس کروکی بکشه و منم مقصر باشم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، اولا پلیس هنگام حضور در صحنه مقصر حادثه را مشخص می‌کند حتی بدون کشیدن کروکی ثانیا نظر و کروکی کشیده شده قابل اعتراض بوده و پلیس تنها مدارک مقصر را نگه می‌دارد بنابراین الزامی به پاسخ و مراجعه شما وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.