الزام به اخذ پایان کار

وکیل ملکی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }


الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد .معمولا گرفتن پایان کار با سازنده میباشد. الزام به اخذ پایان کار هر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل بعمل می آید. توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

الزام به اخذ پایان کار

 الزام شهرداری به صدور پایان کار

 بعد از اینکه عملیات ساختمانی خاتمه یافت ، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری تایید می نماید ، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان “پایان کار” به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما اگر او جریمه را پرداخت نکند، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده 100 ارجاع و رأی تخریب از  سوی کمیسیون صادر می شود.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، وسائل آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصاحساب و راهکارهائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیرمتعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق میگیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تقدیم نماید. در صورت محکومیت سازنده و امتناع وی از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه  پایان کار سازنده اقدامات لازم در این خصوص را بعمل می آورد.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساخمانی نمی باشد و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.
بدیهی است طی این مراحل توسط ذینفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم از پیچیدگی های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل در پروسه های فوق کار را در زمان کوتاهتر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می رساند.
مخصوصاً در آیتم اول چنانچه ملک ساخته شده دارای تخلفات ساختمانی باشد پرونده مربوطه به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها، ارجاع می شود که عبور از سد دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر و سپس اعتراض در دیوان عدالت اداری خود کار بسیار پیچیده و دشواری است و در صورت غفلت مالک رأی به تخریب بنا رأی و جریمه های سنگین داده می شود که رفع و رجوع این مفصل یقیناً بدون حضور وکیلی آگاه و متخصص محال به نظر می رسد.

 

الزام به صدور پایان کار چیست؟

زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار چگونه است؟

در مواقعی که شهرداری به عنوان متکلف اصلی اعلام شروع ساختمان و همچنین اعلام پایان کار ساختمان بنا به هر دلیلی به طور غیرقانونی از صدور گواهی پایان کار ساختمان خودداری نماید می توان الزام این نهاد را به اجرای وظایف قانونی یعنی صدور گواهی پایان ساختمان از مرجع عدالتی درخواست نمود.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار می توان سند را هبه کرد؟

برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.

پرداخت هزینه های اخذ گواهی پایان کار با چه کسی است؟

هزینه ها با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.

گواهی پایان کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید با درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.

مدارک لازم برای گرفتن الزام به اخذ پایان کار چیست؟

قراردادی که باید تعهد خوانده را اثبات نماید2- مدرکی که ذینفع بودن خواهان را اثبات نماید.

مراحل الزام به اخذ پایان کار چگونه است؟

دادخواستی به خواسته الزام به اخذ پایان کار به دادگاه عمومی و حقوقی تقدیم میشود.
نمونه دادخواست الزام به اخذ پایان کار
خواسته چنین موضوعی باید الزام به اخذ پایان کار و البته در دادخواست باید پلاک ثبتی و منشاء تعهد نیز درج شود

 

12 دیدگاه

 • امیرصادقی
  امیرصادقی

  اخیرا اقدام به خرید آپارتمان کرده ایم ولی تعدادی از واحد ها بدون داشتن پایانکار ساختمان دارای سند تک برگ می باشند و مالک نیز رسما به قانونی بودن سند اصرار می نماید
  آیا چنین موردی امکان پذیر می باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه آپارتمان مورد نظر نوساز باشد الزاماً برای ادامه روند اداری در اداره ثبت اسناد و املاک از جمله صدور صورت مجلس تفکیکی گواهی پایان کار ساختمان الزامی است .

 • بهرام قبادی
  بهرام قبادی

  با سلام من ساختمانم ساخته شده وبه دنبال پایان کار رفتم .اما شهرداری به من گفته حتما باید سند مالکیت دریافت کنید تا من به شما پایان کار بدهم آیا شهرداری چنین حقی دارد؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شهرداری موظف می باشد به املاکی که دارای سند مالکیت رسمس می باشد پروانه و با مجوز ساخت اعطاءنماید بنابراین شما هنگام ساخت ساختمان چنانچه بدون سند مالکیت اقدام به دریافت مجوز ساخت نموده اید اکنون نیز به همین اسناد می توانید پایانکار بدون سند مالکیت اخذ نمایید ,ولی چنانچه بدون مجوز ساخت از طرف شهرداری اقدام به ساخت و ساز نموده اید در این صورت شهرداری تکلیفی به اعطاءگواهی پایان کار ساختمان ندارد و در این خصوص می توانید به مراجع قضایی مراجعه نمایید .

 • سید
  سید

  اخیرا در اپارتمان اضافه بنا انجام داده ام و در کمسیون ماده ۱۰۰ به جریمه محکوم شدم.شهرداری جهت پایانکار جدید درخواست رضایت همسایگان را دارد. در عوض رضایت همسایگان اعلام نمودم خودم رضایت و تعهد مجضری میدهم که ادعایی در مورد اضافه شدن قدر السهم عرصه نداشته باشم. سوال؟ ایا شهرداری میتواند با این وصف پایانکار را منوط به دریافت رضایت همسایگان نمایید.
  ثانیا اداره ثبت میتواند با تعهد خودم اسناد تفکیکی جدید صادر نمایید.اگر جواب مثبت است را راضی کردن یا مجاب کردن شهرداری چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه اضافه بنا در اپارتمان در کمیسیون ماده ۱۰۰در حال رسیدگی باشد باید رسیدگی در مرحله ای این کمیسیون مبنی بر نتیجه ایی شود که ان نتیجه در مورد شما رای به پرداخت جریمه است .اما در مورد تعرض شما به حقوق سایر مالکین اپارتمانها و غیر این حصه شما از عرصه به طور مشاع اقرار به بی حقی و با اعراض از اضافه مساحت از عرصه جهت صدور پایانکار کافی است .ودر خصوص صورت مجلس تفکیکی در اداره ثبت با استعلام از شهرداری و وجود سند رسمی مبنی بر اعراض شما و اسقاط حق شما نسبت به اضافه مساحت از عرصه و درج این موضوع در صورت مجلس تفکیکی ,صدور ان فاقد اشکال می باشد .

 • فرانک رحمانی
  فرانک رحمانی

  سلام
  من میخواهم یک مغازه را اجاره دهم
  میخواستم بونم که ملک تجاری باید پایان کار داشته باشد یا خیر؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله ,حتما باید ملک تجاری پایان کار داشته باشد .

 • رضا نادری
  رضا نادری

  سلام ملک تجاری مسکونی ساخته ام و میخواهم یک واحد از مسکونی را به دو طرقه تجاری ب عنوان دفتر اضافه کنم و یک واحد باقیمانده را مسکونی برا خودم استفاده کنم و چون کل ساختمان در تصرف و اختیار خودم هست و دارای تخلف و زیر بنا هستم نمیخواهم پایانکار بگیرم و کل ساختمان را ب فروشگاه و دفتر خودم و محل سکونت خودم اختصاص دهم …آیا شهرداری میتواند در زمان فعالیت بنده و افتتاح فروشگاه از ادامه کار من و فعالیت تجاری ممانعت نماید؟؟؟
  یا اینکه تا زمانی ک‌من برای پایانکار اقدام‌نکنم شهرداری هیچ کاری نداره ….شاید من‌تا زمانی ک زنده هستم پاینکار نگیرم.
  جواب لطفا.
  با تشکر از لطف شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت استفاده و فعالیت تجاری در بخشی از ملک که دارای مجوز مسکونی و سند کاربری مسکونی است با ممانعت شهرداری مواجه خواهید شد .

 • حامد رحیمی
  حامد رحیمی

  با سلام ، بنده ناظر معماری یک مغازه هستم ، وقتی عملیات ساختمانی تمام نشده بود مغازه را فروختن و مهلت پروانه ساختمان تمام شده و گزارش مرحله ۵ و پایان کار ساختمان رو رد و امضا نکرده بودم و گفته بودم باید پروانه رو تمدید کنی . بعد از گذشت ۴ ماه حالا دیدم مالک سند گرفته . چطور میتونم پیگیر این قضیه شم . پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما می توانید مراتب را به اطلاع مرجع صدور پایان کار و سند برسانید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.