الزام به اخذ پایان کار

وکیل ملکی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }


الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد .معمولا گرفتن پایان کار با سازنده میباشد.الزام به اخذ پایان کارهر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل بعمل می آید. توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

الزام به اخذ پایان کار

 الزام شهرداری به صدور پایان کار

 بعد از اینکه عملیات ساختمانی خاتمه یافت ، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری تایید می نماید ، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان “پایان کار” به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما اگر او جریمه را پرداخت نکند، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده 100 ارجاع و رأی تخریب از  سوی کمیسیون صادر می شود.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، وسائل آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصاحساب و راهکارهائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیرمتعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق میگیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تقدیم نماید. در صورت محکومیت سازنده و امتناع وی از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه  پایان کار سازنده اقدامات لازم در این خصوص را بعمل می آورد.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساخمانی نمی باشد و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.
بدیهی است طی این مراحل توسط ذینفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم از پیچیدگی های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل در پروسه های فوق کار را در زمان کوتاهتر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می رساند.
مخصوصاً در آیتم اول چنانچه ملک ساخته شده دارای تخلفات ساختمانی باشد پرونده مربوطه به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها، ارجاع می شود که عبور از سد دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر و سپس اعتراض در دیوان عدالت اداری خود کار بسیار پیچیده و دشواری است و در صورت غفلت مالک رأی به تخریب بنا رأی و جریمه های سنگین داده می شود که رفع و رجوع این مفصل یقیناً بدون حضور وکیلی آگاه و متخصص محال به نظر می رسد.

 

الزام به صدور پایان کار چیست؟

زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار چگونه است؟

در مواقعی که شهرداری به عنوان متکلف اصلی اعلام شروع ساختمان و همچنین اعلام پایان کار ساختمان بنا به هر دلیلی به طور غیرقانونی از صدور گواهی پایان کار ساختمان خودداری نماید می توان الزام این نهاد را به اجرای وظایف قانونی یعنی صدور گواهی پایان ساختمان از مرجع عدالتی درخواست نمود.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار می توان سند را هبه کرد؟

برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.

پرداخت هزینه های اخذ گواهی پایان کار با چه کسی است؟

هزینه ها با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.

گواهی پایان کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید با درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.

مدارک لازم برای گرفتن الزام به اخذ پایان کار چیست؟

قراردادی که باید تعهد خوانده را اثبات نماید2- مدرکی که ذینفع بودن خواهان را اثبات نماید.

مراحل الزام به اخذ پایان کار چگونه است؟

دادخواستی به خواسته الزام به اخذ پایان کار به دادگاه عمومی و حقوقی تقدیم میشود.
نمونه دادخواست الزام به اخذ پایان کار
خواسته چنین موضوعی باید الزام به اخذ پایان کار و البته در دادخواست باید پلاک ثبتی و منشاء تعهد نیز درج شود

 

45 دیدگاه

 • امیرصادقی
  امیرصادقی

  اخیرا اقدام به خرید آپارتمان کرده ایم ولی تعدادی از واحد ها بدون داشتن پایانکار ساختمان دارای سند تک برگ می باشند و مالک نیز رسما به قانونی بودن سند اصرار می نماید
  آیا چنین موردی امکان پذیر می باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه آپارتمان مورد نظر نوساز باشد الزاماً برای ادامه روند اداری در اداره ثبت اسناد و املاک از جمله صدور صورت مجلس تفکیکی گواهی پایان کار ساختمان الزامی است .

 • بهرام قبادی
  بهرام قبادی

  با سلام من ساختمانم ساخته شده وبه دنبال پایان کار رفتم .اما شهرداری به من گفته حتما باید سند مالکیت دریافت کنید تا من به شما پایان کار بدهم آیا شهرداری چنین حقی دارد؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شهرداری موظف می باشد به املاکی که دارای سند مالکیت رسمس می باشد پروانه و با مجوز ساخت اعطاءنماید بنابراین شما هنگام ساخت ساختمان چنانچه بدون سند مالکیت اقدام به دریافت مجوز ساخت نموده اید اکنون نیز به همین اسناد می توانید پایانکار بدون سند مالکیت اخذ نمایید ,ولی چنانچه بدون مجوز ساخت از طرف شهرداری اقدام به ساخت و ساز نموده اید در این صورت شهرداری تکلیفی به اعطاءگواهی پایان کار ساختمان ندارد و در این خصوص می توانید به مراجع قضایی مراجعه نمایید .

 • سید
  سید

  اخیرا در اپارتمان اضافه بنا انجام داده ام و در کمسیون ماده ۱۰۰ به جریمه محکوم شدم.شهرداری جهت پایانکار جدید درخواست رضایت همسایگان را دارد. در عوض رضایت همسایگان اعلام نمودم خودم رضایت و تعهد مجضری میدهم که ادعایی در مورد اضافه شدن قدر السهم عرصه نداشته باشم. سوال؟ ایا شهرداری میتواند با این وصف پایانکار را منوط به دریافت رضایت همسایگان نمایید.
  ثانیا اداره ثبت میتواند با تعهد خودم اسناد تفکیکی جدید صادر نمایید.اگر جواب مثبت است را راضی کردن یا مجاب کردن شهرداری چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه اضافه بنا در اپارتمان در کمیسیون ماده ۱۰۰در حال رسیدگی باشد باید رسیدگی در مرحله ای این کمیسیون مبنی بر نتیجه ایی شود که ان نتیجه در مورد شما رای به پرداخت جریمه است .اما در مورد تعرض شما به حقوق سایر مالکین اپارتمانها و غیر این حصه شما از عرصه به طور مشاع اقرار به بی حقی و با اعراض از اضافه مساحت از عرصه جهت صدور پایانکار کافی است .ودر خصوص صورت مجلس تفکیکی در اداره ثبت با استعلام از شهرداری و وجود سند رسمی مبنی بر اعراض شما و اسقاط حق شما نسبت به اضافه مساحت از عرصه و درج این موضوع در صورت مجلس تفکیکی ,صدور ان فاقد اشکال می باشد .

 • فرانک رحمانی
  فرانک رحمانی

  سلام
  من میخواهم یک مغازه را اجاره دهم
  میخواستم بونم که ملک تجاری باید پایان کار داشته باشد یا خیر؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله ,حتما باید ملک تجاری پایان کار داشته باشد .

 • رضا نادری
  رضا نادری

  سلام ملک تجاری مسکونی ساخته ام و میخواهم یک واحد از مسکونی را به دو طرقه تجاری ب عنوان دفتر اضافه کنم و یک واحد باقیمانده را مسکونی برا خودم استفاده کنم و چون کل ساختمان در تصرف و اختیار خودم هست و دارای تخلف و زیر بنا هستم نمیخواهم پایانکار بگیرم و کل ساختمان را ب فروشگاه و دفتر خودم و محل سکونت خودم اختصاص دهم …آیا شهرداری میتواند در زمان فعالیت بنده و افتتاح فروشگاه از ادامه کار من و فعالیت تجاری ممانعت نماید؟؟؟
  یا اینکه تا زمانی ک‌من برای پایانکار اقدام‌نکنم شهرداری هیچ کاری نداره ….شاید من‌تا زمانی ک زنده هستم پاینکار نگیرم.
  جواب لطفا.
  با تشکر از لطف شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت استفاده و فعالیت تجاری در بخشی از ملک که دارای مجوز مسکونی و سند کاربری مسکونی است با ممانعت شهرداری مواجه خواهید شد .

 • حامد رحیمی
  حامد رحیمی

  با سلام ، بنده ناظر معماری یک مغازه هستم ، وقتی عملیات ساختمانی تمام نشده بود مغازه را فروختن و مهلت پروانه ساختمان تمام شده و گزارش مرحله ۵ و پایان کار ساختمان رو رد و امضا نکرده بودم و گفته بودم باید پروانه رو تمدید کنی . بعد از گذشت ۴ ماه حالا دیدم مالک سند گرفته . چطور میتونم پیگیر این قضیه شم . پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما می توانید مراتب را به اطلاع مرجع صدور پایان کار و سند برسانید .

 • هیوا
  هیوا

  باسلام و خسته نباشید.بنده دو سال پیش یک ساختمان دو طبقه ساختم.در پایان ساخت و ساز جریمه ها رو طبق کمیسیون ماده ۱۰۰ پرداخت کردم و گواهی عدم خلاف گرفتم.حالا بعد ۸ ماه برو بیا و مدارک جمع کردن برا صدور پایانکار،نظام مهندسی میگه شما ایراد معماری دارید مثل کوچک بودن نورگیر و کم بودن راهرو و از این حرفها و پایانکار نمیدیم.البته با امضا ریس سازمان و تعهد خودم مبنی بر پذیرفتن ایرادات قبول میکنن ولی الان ریس با من لج افتاده و امضا نمیکنه.خودم دیدم برا مردم امضا کرده و پایانکار گرفتن ولی برا من میگه قانونه.راهی هست که من بعد ۸ ماه هزینه و اتلاف وقت بقیه روند و ادامه بدم.یا مرجعی که ازش شکایت کنم؟ ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بدیهی است مرجع صدور گواهی پایان ساختمان شهرداری می باشد و بدیهی از نظر امور فنی ساختمان باید نظر مساعد سازمان نظام مهندسی اعلام نماید ولی نظارت سازمان نظام مهندسی از بدو ساخت و ساز توسط مهندس ناظر و گزارشهای مرتب او به شهرداری اعمال می شود بنابر تخلف در ساخت و ساز طبق قانون باید د رکمیسیونهای ماده ۱۱۰قانون شهرداری مورد بررسی قرارگیرد لذا با اخذ گواهی عدم خلاف و یا پرداخت جریمه های مورد نظر شما فاقد ایراد است در صورتیکه شهرداری از صدور پایانکار ممانعت می کند شما می توانید با طرح دعوی در دیوان عدالت اداری به نتیجه برسید.

 • روزمهر
  روزمهر

  سلام
  عرض ادب بنده موبایل مدیریت میخوام موضوع پیجیده است باید یک وکیل خبره معرفی شه
  جهت بنام زدن سند دو سوله
  خرید ملک مشاع مالک پایان کار و مفاصا نمیده
  و طبق متمم قرارداد ما از قانون تسهیل قبول کردیم
  تاریخ محضر مخدوش ۳۰ ۱۲ ۹۸ و ،،،،،،،،
  ۰۹۱۲۱۳۰۵۷۵۲ روزمهر هستم لطفا دستور تماس دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما با شماره ۷۷۹۴۷۲۶۴-۰۲۱تماس حاصل نمایید .

 • قنبرنژاد
  قنبرنژاد

  سلام من آپارتمان باسن بنای بیست سال خریدم که پروانه ساخت ندارد آیا سند به نام خریدار میزنند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قاعدتاً این ملک پایان کار قدیمی دارد. در هر صورت باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست تنظیم سند با استفاده از قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی را بنمائید. اگر مشکلی پیش آمد یا سردفتر قانوناً امکان انجام چنین کاری را نداشت، اطلاع دهید تا بدنبال راهکار دیگری باشیم.

 • سید جواد حسینی
  سید جواد حسینی

  باسلام..ملکی دارم به دلایلی از طرف همسایه از من شکایت شده ایا این شکایت میتواند مانع اخذ پایان کار شود..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به نوع شکایت ودستورات قضائی دارد

 • مظفر
  مظفر

  سلام من ساختمان را ساختم و اول شهرداری به من گفت که برو بساز و فقط یک چک از من گرفت گفت هروقت تمام شد بیا ، الان که رفتم به من پایانکار نمیدهند و فقط مفاصا حساب میدن میگن چون از اول پروانه نگرفتی ، ایا همچین چیزی امکان دارد و ایا راهی برای گرفتن پایانکار با این شرایط وجود دارد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.احتمالا ملک شمادریکی ازشهرستان های کوچک واقع شده که ضوابط خاص مصوب شورای شهررادرزمان ساخت اجرانموده اندوبه هنگام پایان کارضوابط تغییرکرده است.بایدحضورآوبااسنادومدارک باوکیل مشورت نمائید.

 • آرین سوی
  آرین سوی

  سلام آیا مالک میتواند ملک تجاری بدون پایان کار را اجاره بدهد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله در قرارداد اجاره باید این نکته اشاره شود که در صورت پملپ محل قرارداد اجاره منفسخ شده و مالک باید از عهده خسارات وارده به مستاجر براید .

 • اسفندیار محمدزاده
  اسفندیار محمدزاده

  سلام.بنده یک آپارتمانی را خریداری کرده ام که موتور اسانسور وپمپ آب آن نصب نشده بود لذا پایان کار نگرفته بود و فروشنده به من قول داده بود تا یک ماهه همه کارها رو سازنده ساختمان انجام میده و من اعتماد کردم و قرارداد بستیم و کد رهگیری هم گرفتم در قرار داد هم تاریخ سند ذکر شده اما با توجه به اینکه به کمک اهالی ساختمان اسانسور و پمپ آب رو نصب کردیم و خودمان بدهی های آب و فاضلاب رو دادیم چطور میشه از فروشنده شکایت کرد .۶ سال از قرار داد مون میگذره هر زمان به فرشنده اعلام میکنیم برای سند چرا اقدام نمیکنی میگه هر وقت سازنده پایان کار را گرفت سند میزنیم .چطور میشه اقدام کرد و آیا میشه جریمه های مدت زمان تاخیر تنطیم سند رو مطالبه کرد .وپولی که برای نصب اسانسور و پمپ آب رو خودمون دادیم را مطالبه کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ملاک شما در رابطه حقوقی با فروشنده تان مبایعه نامه امضا شده است اگر بخواهید اقدام حقوقی نمائیدبا مشورت وکیل علیه فروشنده و مالک باید طرح دعوی نمائید .

 • مهدی نوری
  مهدی نوری

  سلام من یه مغازه اجاره کردم که بعدا فهمیدم پایان کار نداره آیا میتونم قرارداد رو فسخ کنم ف و تقاضای ضرر و زیان بکنم یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما برای مدت معینی محلی را اجاره کرده اید اگر مانعی برای استفاده شما از مورد اجاره ایجاد کردند می توانید فسخ قرارداد را ا زدادگاه بخواهید داشتن یا نداشتن پایانکار ارتباطی به قرارداد اجاره ندارد .

 • مرتضی
  مرتضی

  باسلام
  بنده یک واحد آپارتمان از شخصی خریداری کرده ام که ساختمان در حال حاضر دارای نواقصی می باشد و پایان کار ندارد. با توجه به اینکه سازنده ساختمان شخص دیگری است و فروشنده واحد هم شخص دیگری. بنده برای الزام به اخذ پایان کار باید از فروشنده شکایت کنم یا از سازنده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام باید قرارداد مشارکت در ساخت را ببینید در صورت پیش بینی و واگذاری واحدهای اپارتمانی به غیر دعوی لازم که باید با مشورت وکیل باشد علیه تمامی مالکین و سازنده و فروشنده طرح شود .

 • طاها
  طاها

  باسلام وخسته نباشید پدر بنده ساختمان مسکونی داشتند که نیمی از آن را به نام برادرم زده بودن ونیم دیگر رابه نام پدرم ومادرم زده بودند. که حالا من وبرادردیگرم سهمی که به نام پدرم بوده را از ایشان خریداری کردیم . وقصد اخذ سند راداریم که باید پایان کارداشته باشیم که سایر شرکا حاظر به همکاری دراین مورد نمیشوند. ایا راهی وجوددارد که بدون اخذ پایان کار سند رابگیریم متشکرم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ممکن است پایان کار قدیمی در شهرداری موجود باشد در این صورت با استعلام از شهرداری و با قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی اقدام نمائید .

 • حسین
  حسین

  سلام ملکی دو سال پیش خریدم صاحب مملکت گفت تا چند ماه آینده سند میاید ولی بعد متوجه شدم که همسایه از ایشون شکایت کرده و به همین علت تا الان نتوانسته پایان کار بگیرد میخواستم بدون ایا ملک تخریب میشود پول من چی میشه الان قیمت ها چهار برابر شده ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام باید مدارک شما ملاحضه شود و با توجه به مدارک به سوالات وکیل پاسخ دهید تا راهکار قانونی ارائه شود بدین منظور حتما مشاوره حضوری با یک وکیل داشته باشید .

 • نریمانی
  نریمانی

  سلام وقت بخیر .آیا فقط با رویت پایان کار خرید ملک جایز است؟بدون رویت سند مادر زمین؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پایان کار صادره از طرف شهرداری بعنوان مجوز قانوی احداث بنااست که باید پلاک ثبتی زمین در ان ذکر شده باشد ملاک اصلی صحت انجام معامله سند مالکیت بنام فروشنده یا وکیل وی است برای انجام معامله سالم و مطمئن از خدمات وکیل دادگستری متخصص استفاده نمائید تا سرمایه تان به خطر نیفتد

 • مهدی
  مهدی

  سلام
  بنده یکی از مالکین یک برج ۱۲۵واحدی هستم که بیست سال پیش توسط تعاونی ساخته شده. در حال حاضر هیئت تصفیه پیگیر پایانکار می باشد.
  با توجه به اینکه هیئت تصفیه، نالایق هستند و نتوانستند پایانکار و سند بگیرند، تصمیم به برگزاری مجمع و عزل و انتخابات جدید داریم.
  چند نکته:
  ۱. اینکه می گویند چون سومین هیئت تصفیه هستند، امکان انتخابات جدید نیست و باید تا اخذ سند و پایانکار تحملشان کنیم.
  ۲. اینکه با توجه به اینکه بعد از گذشت ۲۰ سال از ساخت، دیگر پایانکار به ما تعلق نمی گیرد و باید چند ماه باقیمانده را فرصت بدهیم تا کار را تمام کنند، درست است؟
  ۳. از آنجا که تا کنون هیچگونه گزارش و بیلان مالی ارایه نکردند، چگونه می توانیم از راه قانونی اقدام کنیم؟
  ۴. هزینه حسابرسی حدودا چقد. می شود؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایدمشخص نمائیدهیات تصفیه ازجانب دادگاه تعیین شده یاشخصآ بصورت کدخدامنشی انتخاب کرده اید.لازم است ضمن هماهنگی بادفترکلیه مدارکتان حضوراًملاحظه وسوالات حقوقی وکیل راپاسخ دهید.لطفا فردمطلع ومسئول مراجعه نماید

 • مهدی.. آـرـــ زـــم ـ
  مهدی.. آـرـــ زـــم ـ

  سلام.. پسر اخر خانواده هستم. پدرو میخواهد ملکی را بنامم کند ررفتم دفترخانه نامه برای اداره دارایی و شهرداری داد. دارایی۱۱۴/٠٠٠تومن گرفت و مجوز داد. شهرداری رفتم بعلت اضافه بنا به مساحت۱۰ متر کمیسون یا ماده۱۰۰ ۳۷۶هزارتومن جریمه کرد اما واحد درامد شهرداری ادعا دارد سند صادر شده برای ملک مورد نظر بدون اجازه از شهرداری صادر شده و میگوید(۲٠__بیست) میلیون تومان باید بدهم. گفتم ذین مبلغ بابت چیست. میگویند سندملک بدون اجازه شهرداری صادرشده و اشتباه از سمت اداره ثبت اسناد میباشد.. حال از حضرتعالی استدعا دارم راه حلی پیش پای حقیر ببگذارید. لازم به ذکر است سال نصب کپتور برق۱۳۵۷ میباشد، تاریخ چاپی در صفحه اول سند مالکیت ۱۳۷۱ میباشد. شش دانگ بنام پدرم هست..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

 • مقدم
  مقدم

  سلام ممنون از وقتی که میزارین
  من ملکی دارم با سند وپایان کار ۴۸ متر دوبلکس اضافه بنا دارم میسازم من مجوز نگرفتم ولی با مراجعه به دفاتر مهندسی در خواست پایان کار دادم وشماره پیگیری به من دادن مشکل اینه که مامورین شهرداری خیلی منو اذیت میکنن ومیگن اون مجوز به درد نمیخوره وهر دفه وسایل ساخت وساز رو مبرن مصر هستن من برم شهرداری وپروانه بگیرم واینجوری ۴ماه طول میکشه ومن مستاجرم باید تخلیه کنم میشه منو راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اضافه بنای شماطبق قانون شهرداری ازطریق ماده۱۰۰ جریمه نقدی یاتخریب است.تخلف کرده اید و باید درچارچوب قانون باشهرداری به توافق برسید.

 • رضا
  رضا

  سلام من زمینی دارم سند شش دانگ عرصه و اعیان چند وقته شهرداری مجوز ساخت و ساز و پروانه کار نمیده میگه زمین ها رو دشت ابخوان هست و طرح تفسیلی هنوز ابخوان هست نمیشه ساخت و ساز کرد و اگه بسازید تخریب میکنم و حتی برای حصار کشی هم نمیزاره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا در خواست کتبی صدور جواز ساخت به شهرداری بدهید و بخواهید کتباًپاسخ دهند سپس اگر تهران هستید با سوابق برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید و اگر شهرستان هستید با وکیل دادگستری مجرب مشورت نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.