الزام به اخذ پایان کار

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد .معمولا گرفتن پایان کار با سازنده میباشد.الزام به اخذ پایان کارهر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل بعمل می آید. توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

الزام به پایان اخذ کار

 الزام شهرداری به صدور پایان کار

بعد از اینکه عملیات ساختمانی خاتمه یافت ، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری تایید می نماید ، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان “پایان کار” به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما اگر او جریمه را پرداخت نکند در صورت خلافی داشتن، پرونده به کمیسیون بدوی ماده 100 شهرداری ارجاع و رأی تخریب از سوی کمیسیون صادر می شود. این رأی قابل تجدیدنظر است و رأی صادره قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، تأییده آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است استاندارد آسانسور و اصلاح سند ملک که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصاحساب و راهکارهائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیرمتعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق میگیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود. وی در صورت توافق طرفین مبنی بر عدم نیاز پایان کار انتقال بدون پایان کار قابل اجرا است.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تقدیم نماید. در صورت محکومیت سازنده و امتناع وی از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه پایان کار سازنده اقدامات لازم در این خصوص را بعمل می آورد و با قوانین جدید شهرداری مدت پایان کار نامحدود است.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساخمانی نمی باشد و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.

بدیهی است طی این مراحل توسط ذینفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم از پیچیدگی های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل در پروسه های فوق کار را در زمان کوتاهتر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می رساند.

مخصوصاً در آیتم اول چنانچه ملک ساخته شده دارای تخلفات ساختمانی باشد پرونده مربوطه به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها، ارجاع می شود که عبور از سد دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر و سپس اعتراض در دیوان عدالت اداری خود کار بسیار پیچیده و دشواری است و در صورت غفلت مالک رأی به تخریب بنا رأی و جریمه های سنگین داده می شود که رفع و رجوع این مفصل یقیناً بدون حضور وکیلی آگاه و متخصص محال به نظر می رسد.

الزام به صدور پایان کار چیست؟

زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار چگونه است؟

در مواقعی که شهرداری به عنوان متکلف اصلی اعلام شروع ساختمان و همچنین اعلام پایان کار ساختمان بنا به هر دلیلی به طور غیرقانونی از صدور گواهی پایان کار ساختمان خودداری نماید می توان الزام این نهاد را به اجرای وظایف قانونی یعنی صدور پایان کار ساختمان از مرجع قضایی درخواست شود.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار می توان سند را هبه کرد؟

برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.

پرداخت هزینه های اخذ گواهی پایان کار با چه کسی است؟

هزینه ها با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.

گواهی پایان کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید با درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.

مدارک لازم برای گرفتن الزام به اخذ پایان کار چیست؟

قراردادی که باید تعهد خوانده را اثبات نماید2- مدرکی که ذینفع بودن خواهان را اثبات نماید.

مراحل الزام به اخذ پایان کار چگونه است؟

دادخواستی به خواسته الزام به اخذ پایان کار به دادگاه عمومی و حقوقی تقدیم میشود.
نمونه دادخواست الزام به اخذ پایان کار
خواسته چنین موضوعی باید الزام به اخذ پایان کار و البته در دادخواست باید پلاک ثبتی و منشاء تعهد نیز درج شود

 

4.4/5 - (35 امتیاز)

149 دیدگاه

 • مرتضی
  مرتضی

  سلام
  وقت بخیر
  من اخیرا یک واحد از سازنده خریداری کردم که به گفته خودشون ملک در مرحله دریافت تاییدیه آتش نشانی هست اما بعد از پرس و جو از همسایه ها ظاهره شکایتی توسط مالکین اولیه و سازنده بر نحوه اجرای بنا وجود داره آیا این مسئله در دریافت پایان کار و دریافت سند خللی ایجاد میکنه؟
  و اینکه من اگر تصمیم بر فروش این واحد داشته باشم مشکلی از لحاظ قانونی برای من ایجاد خواهد شد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   شما طبق مبایعه نامه خود میتوانید اقدام به فروش نمایید.

 • داداشی
  داداشی

  سلام وقت بخیر
  واحد نوسازی که موقعیت اداری داره
  ولی سند مسکونی هست
  میشه به سند اداری تبدیل کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   با اریه درخواست از طریق پرداخت عوارض مربوطه آن به شهرداری و ثبت امکان پذیر است.

 • Amin
  Amin

  سلام خسته نباشید ما قصد فروش اپارتمان رو داریم ولی در پارکینگ بنای مسکونی ساخته شده و زمان انتقال سند به خود ما تعهد داده شده که در پارکینگ نقشی نداریم الان که خود ما قصد فروش ملک رو داریم میخواستم ببینم چه شکلیه و ایا مشکلی داره سند یا ن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پرسش مفهوم نیست.

 • محمد
  محمد

  با سلام بنده کارگاهی‌ خریداری نموده ام‌ که مقداری
  ساختمان‌ داشته‌ و خودم اقدام به زیر بنای بیشتری
  کرده‌ ام‌ در ضمن سند سیم سرب‌ هم‌ در سال ۸۶
  گرفته‌ ام‌ در سند هم قید شده کارگاهی به متراژ
  ۳۵۰‌ متر ‌ حالا‌ سازه‌ بنده‌ حدودا‌ ۲۰۰‌ متر‌ و کل زمین
  ۳۵۰‌ متر میباشد‌ از سال ۱۳۸۰‌ هم پروانه‌ کسب‌ روی
  همان‌ محل‌ دارم‌ الان‌ میخاهم‌ اقدام‌ به‌ تک‌ برگ‌ کردن
  سند‌ کنم‌ ایا‌‌ انجام‌ پذیر‌ هست‌ یا‌ ساختمان‌ تخریب‌ میگردد‌ در ضمن سال ۸۵‌ کمسیون‌ ماده‌ ۱۰۰ شرکت
  کردم‌ و‌ دستور‌ به‌ تخریب‌ دادن‌ ولی‌ ضمن‌ تعهدی
  که‌ از بند گرفتن‌ دستور عملی نشد .متن‌ تعهد .درصورتی‌ زمانی شهرداری برای انجام‌ زیر ساختهای
  خود با این ملک‌ مواجع گردد‌ هیچ‌ گونه‌ اعتراضی
  برای‌ تخریب‌ نداشته‌ باشیم‌ ‌ .ممنون‌ میشم‌ از‌ راهنمایی‌ شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، سوال نامفهومه

 • سمانه
  سمانه

  سلام و وقت بخیر
  من یک زمین دارم که میخوام توش ۲ طبقه بسازم و طبقه ی بالا را به مادرم بدهم، چون ماور در هزینه ها شریک است شدیدا اصرار دارد حتما ۲ دونگ از زمینم را به نامش بزنم، آیا نمی شود بعد از تعیین نقشه و قبل از ساخت، ساختمان را تفکیک کرد و طبقه ی بالا را ۶ دونگ به اسم مادر بزنم و پایین ۶ دونگ مال خودم باشه؟ یا لازمه که ساخت بنا کامل تمام شود و پس از پایان کار، برای تفکیک اقدام کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بله

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بله

 • نوذری
  نوذری

  آیا از نظر شهرداری محترم یک بلوک آپارتمان ۸ طبقه ۱۶ واحدی که پایان کار از شهرداری ندارد . و بدون اخذ گواهی و تإییدیه سیستم اعلان و اطفاء حریق از سازمان آتش نشانی و عدم گواهی استاندارد برای آسانسور، مجموع واحد ها واگذار شده و حداقل ۳۵ الی ۵۰ نفر انسان در آن سکونت دارند بلامانع است؟ لطفاً راهنمایی فرمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . خیر . موضوع را طریق شهرداری منطقه بیگیری کنید

 • جعفر
  جعفر

  سلام ما یه ساختمان ۳طبقه داریم که طبقه اول مغازه تجاری سند دار است که شهرداری طبقه اول رو تجاری داده بعلت اینکه مغازه های تجاری منطقه تامین شود و پارکینگ نداره ساختمان سپس جلوی مغازه ها رو که حالت پیاده روی بزرگ است شهردای بعنوان پارکینگ به مالکین فروخته و در سند و پارکینگ قید کرده ولی حال می خواد جای پارکینگ هارو فضای سبز کنه.آیا می توانه همچین کاری کنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بدون جلب رضایت مالکین حیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بدون جلب رضایت مالکین خیر

 • عسگرزاده
  عسگرزاده

  سلام من خانه ویلایی سندداری رو خریدم ک طبق گفته فروشنده گفته بود خلافی نداره و وقتی به شهرداری مراجعه کردم از جواب دادن بابت خلافی امتناع کردن و گفتن جواب رو ب دفترخونه میدن فروشنده قرار بود سند قطعی بنامم بزنه اما وکالتی داده و موقع انتقال سند هم دفترخونه بهم نگفت ک هنوز خلافی پرداخت نشده و این اقا فقط با دادن تعهد به شهرداری جهت پرداخت خلافی تونسته سند رو انتقال بده در حالیکه هنوز پرونده در کمیسیون ماده صده و تعیین تکلیف نشده میخواستم بدونم الان ک وکالت دارم اگر سند قطعی بنامم بخوره خلافی میفته گردن من؟؟ و اینکه ممکنه این اقا از پرداخت خلافی خودداری کنه در اینصورت من چیکار میتونم کنم؟ از مبلغ خونه فقط ۸۰ میلیون مونده که اونم بهش چک یک ماهه دادم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   خیر ، هزینه های آن بعهده فروشنده است.

 • یزدانی
  یزدانی

  سلام، ما ۵ ماه پیش یک ساختمان حدودا ۱۲ سال ساخت ۴ طبقه با ۸ واحد قولنامه کردیم که یک پایانکار قدیمی داشته و چند سال بعدش مالک فعلی اقدام به احداث یک آسانسور کردن ولی دیگه پایانکار جدید گرفته نشده، چون استاندارد آسانسور و آتش نشانی نداشته.
  آیا حالا با توافق طرفین می توان به صورت قانونی اقدام به انتقال سند در دفتر خانه با همون پایانکار قدیمی کرد؟ و اگر بله، بعد از انتقال سند برای گرفتن پایانکار جدید چقدر باید جریمه شهرداری پرداخت کنیم؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   هزینه ها را از دفتر خدمات شهری بپرسید.

 • مهری دژفرد
  مهری دژفرد

  با سلام ما در سال ۹۳منزل را به مشارکت دادیم متاسفانه املاک محله سند مشارکت نوشته شد نوشته شد که عرض ۴۸ماه تحویل بدهد در سند قید شده ۹طبقه ولی مشارکت کنده ۱۲طبقه زده با پارکینک وهنوز هم هنوزه سند آماده نیست تا جای که خودم هم پی گیر بودم در شهرداری (اتشنشانی )مونده با توجه به این که من چندین بار اظهار نامه فرستاده ام هنوز به جایی نرسیده ولی دو طبقه را تحویل گرفته ام سند ولی هنوز نداریم می توانید راهنمایی کنین که من چه کنم می دانم شکایت کنم انها خیلی گردن کلفتن ولی من بازنشسته هیچ از دستم بر نخواهد امد اطفا راهنمایی کنید آیا اخذ مجوز اتشنشانی طولانی است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   پاسخ کامل و دقیق نیازمند بررسی کامل دلایل. مدارک و سوابق قضایی است.

 • مجید
  مجید

  سلام … آیا برای خانه ای که کلنگی هست و دارای دو طبقه بوده و طبقه بالا پایان کار ندارد و الان میخوام تخریب کنم و چهار طبقه بسازم نیاز به گرفتن پایان کار هست یا نه …. ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . به شهرداری منطقه مراجعه کنید

 • الیاس ربانی
  الیاس ربانی

  سلام و عرض ادب
  ما ملکی را مشارکت با سازنده شروع کردیم
  که زمان مقرر(۱۱/۹۹) سازنده تحویل نداد و هنوز هم(۰۶/۱۴۰۱) ملک اماده نیست ، در قرارداد چیزی بعنوان انتقال دونگ بعد از سفت کاری درج نشده و سازنده خواهان انتقال دو هست و ما بخاطر بدتعهدی سازنده دونگ نزدیم ایا سازنده میتونه بخاطر عدم انتقال دونگ خسارت از ما دریافت کنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورتیکه در قرارداد شرط نگردیده . نمیتواند مطالبه خسارت کند

 • معصومه
  معصومه

  سلام قرار داد مشارکت با سازنده بستیم و الان دو سال است که د اپارتمان ها زندگی می کنیم ولی هیچ صورت جلسه ای نوشته و امضا نشده بابت تحویل اپارتمانها و مشاعات یکی از مالکین بوت کرده و الان یکی از وراث طلب حق و حیوق بابت مصالح و متراژ طبقات دارد و سازنده تازه پایان کار را گرفته و می گوید بیایید تقسیم نامه را امضا کنید تا سند ها بیاید ولی انها حاضر نمی شوند ایا می توانند کاری از پیش ببرند یا اینکه نه ویا ایا اگر نماینده مالکین امضا کند که مشاعات را تحویل گرفته کافی است یا نه باید همه مالکین امضا کنند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نماینده رسمی میتواند تحویل بگیرد.

 • رضا
  رضا

  سلام وقت بخیر،،
  بنده ده سال پیش یک زمینی مشاع داشتم با برادرم که از پدر به ما منتقل گردید،، تو این زمین اقدام به ساخت یک آپارتمان دو واحددر دوطبقه که دو مغازه زیر آپارتمان با برادرم کردیم،، اما متاسفانه به دلیل عدم همکاری برادرم قسمتی از پارکینگ و دیواره راپله تکمیل نشده و به همین خاطر نشد پایان کار بگیریم،، و بنده واحد خودم را به صورت مبایعه نامه ای به شخص ثالثی فروختم اما مغازه رو دارم،، الان میخوایم اقدام کنیم به اخذ پایان کار و نهایتا سند،، اما همچنان برادرم همکاری نمیکند،، لطفا راهنمایی بفرمایید چیکار باید کرد،، ؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با ارسال اظهارنامه و دادخواست مطالبه نمایید.

 • دانشمند
  دانشمند

  با سلام، پارسال یک زمین مسکونی دارای دفترچه عمران را که تاریخ دفترچه سال ۱۳۷۴ بوده خریداری کرده ایم که چند ماه بعد به ما گفتن ظرف مدت ۱۸ماه باید آن را ساخته و پایان کار بگیرید از طرفی چون دفترچه عمران به نام ما نبوده نتوانستم وام مسکن بگیرم و فقط در حد فنداسیون و یک سقف پیش رفتم و توانایی ساخت ندارم. آیا با توجه به اینکه عمران از ما تعهد گرفته ظرف مدت ۱۸ماه پایان کار بگیریم وگرنه زمین ضبط میشود باید چه کاری انجام دهیم؟حق فروش زمین را هم از ما گرفته اند.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باید طبق شرایط قرارداد عمل کنید

 • شاهین
  شاهین

  سلام. روز بخیر
  بنده خریدار ملک مسکونی هستم که هنوز پایان کار نگرفته ولی سندش تک برگه
  ما برای پایان کار به توافق رسیدیم و من مشکلی ندارم
  فقط برام انتقال سند مهمه
  چه کارهایی لازمه انجام بدیم که انتقال سند بدون پایان کار انجام بگیره؟

  ممنونم از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان