الزام به اخذ پایان کار

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد .معمولا گرفتن پایان کار با سازنده میباشد.الزام به اخذ پایان کارهر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل بعمل می آید. توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

الزام به پایان اخذ کار

 الزام شهرداری به صدور پایان کار

بعد از اینکه عملیات ساختمانی خاتمه یافت ، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری تایید می نماید ، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان “پایان کار” به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما اگر او جریمه را پرداخت نکند در صورت خلافی داشتن، پرونده به کمیسیون بدوی ماده 100 شهرداری ارجاع و رأی تخریب از سوی کمیسیون صادر می شود. این رأی قابل تجدیدنظر است و رأی صادره قابل اعتراض در دیوان عدالت اداری است.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، تأییده آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است استاندارد آسانسور و اصلاح سند ملک که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصاحساب و راهکارهائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیرمتعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق میگیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود. وی در صورت توافق طرفین مبنی بر عدم نیاز پایان کار انتقال بدون پایان کار قابل اجرا است.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی محل وقوع ملک مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تقدیم نماید. در صورت محکومیت سازنده و امتناع وی از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه پایان کار سازنده اقدامات لازم در این خصوص را بعمل می آورد و با قوانین جدید شهرداری مدت پایان کار نامحدود است.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساخمانی نمی باشد و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.

بدیهی است طی این مراحل توسط ذینفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم از پیچیدگی های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل در پروسه های فوق کار را در زمان کوتاهتر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می رساند.

مخصوصاً در آیتم اول چنانچه ملک ساخته شده دارای تخلفات ساختمانی باشد پرونده مربوطه به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها، ارجاع می شود که عبور از سد دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر و سپس اعتراض در دیوان عدالت اداری خود کار بسیار پیچیده و دشواری است و در صورت غفلت مالک رأی به تخریب بنا رأی و جریمه های سنگین داده می شود که رفع و رجوع این مفصل یقیناً بدون حضور وکیلی آگاه و متخصص محال به نظر می رسد.

الزام به صدور پایان کار چیست؟

زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار چگونه است؟

در مواقعی که شهرداری به عنوان متکلف اصلی اعلام شروع ساختمان و همچنین اعلام پایان کار ساختمان بنا به هر دلیلی به طور غیرقانونی از صدور گواهی پایان کار ساختمان خودداری نماید می توان الزام این نهاد را به اجرای وظایف قانونی یعنی صدور گواهی پایان ساختمان از مرجع عدالتی درخواست نمود.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار می توان سند را هبه کرد؟

برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.

پرداخت هزینه های اخذ گواهی پایان کار با چه کسی است؟

هزینه ها با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.

گواهی پایان کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید با درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.

مدارک لازم برای گرفتن الزام به اخذ پایان کار چیست؟

قراردادی که باید تعهد خوانده را اثبات نماید2- مدرکی که ذینفع بودن خواهان را اثبات نماید.

مراحل الزام به اخذ پایان کار چگونه است؟

دادخواستی به خواسته الزام به اخذ پایان کار به دادگاه عمومی و حقوقی تقدیم میشود.
نمونه دادخواست الزام به اخذ پایان کار
خواسته چنین موضوعی باید الزام به اخذ پایان کار و البته در دادخواست باید پلاک ثبتی و منشاء تعهد نیز درج شود

 

4.4/5 - (32 امتیاز)

149 دیدگاه

 • رضا علوی
  رضا علوی

  با سلام و‌احترام‌
  من قصد ساخت یک بنا شش طبقه مسکونی همراه یک طبقه تجاری دارم .
  پروانه هم از شهرداری اخذ شده است
  آیا می‌توان قبل از اخذ پایان کار ، ملک را استفاده نمود(بطور شخصی و نه واگذاری) یا واحد تجاری انرا را به اجاره داد ؟
  اگر مدت اعتبار پروانه بگذرد برای تمدید باید کل مقدار. پروانه پرداخت شود یا بخشی از آن ؟
  و اینکه مدت اعتبار پروانه تا اخذ پایان کار چقدر است ؟
  با سپاس فراوان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بحث استفاده واسناد و مقوله جداست.شما می توانید مغازه خود را اجاره دهیدو همزمان بدنبال پایان کار و تفکیک و تقسیم نامه رسمی و سندتک برگی باشید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بحث استفاده واسناد و مقوله جداست.شما می توانید مغازه خود را اجاره دهیدو همزمان بدنبال پایان کار و تفکیک و تقسیم نامه رسمی و سندتک برگی باشید.

 • لیا مهری
  لیا مهری

  سلام و خدا قوت
  اپارتمانی خریداری کردم که تخلف در ساخت داره (مغازه زده )شهرداری حکم تخریب داده .یه مدت در مغازه را تیغه زدن.احتمالا بعد بازدید شهرداری دوباره تیغه را برداشته ان .برا پایان کار پرونده به دیوان عدالت رفته.می خواستم بدونم چقدر زمان میبره تا رای صادر شه ؟ واگر این ساختمان پایان کار گرفت. معتبره ؟ چون اضافه بنا داره.وتخریبی صورت نگرفته .بعدا زمان فروش اپارتمان دچار مشکل نشیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در خصو ص مدت زمان صدور رأی امکان پیش بینی نداریم. اگر اقدامات شما منتج به پایان کار شود آن گواهی معتبر است.

 • ابوالفضل
  ابوالفضل

  باسلام و خسته نباشید
  یک طبقه از یک ساختمان ۴ طبقه خریداری کردم.فروشنده به تعهدات داخل مبایعه نامه شامل اخذ پایان کار و تفکیک سند عمل نکرد.شکایت کردم حکم الزام به پایان کار و تفکیک رو گرفتم.ولی هنوز محکوم علیه با اینکه خیلی پولداره ولی کاری انجام نمیده.هزینه بدهی شهرداریش خیلی زیاده.منم در توانم نیست پرداخت کنم بعدا بگیرم.راهی هست روی اموالش بتونم دست بزارم تا پرداخت کنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیشنهاد می شود با در دست داشتن مدارک حضورا به دفتر مراجعه نمایید.

 • احمد
  احمد

  سلام آیا گواهی ساختمانی همان پایان کار است
  آپارتمانی خریداری کردم که فروشنده می‌خواهد با آن انتقال را انجام دهد آیا من می‌توانم درخواست و مطالبه قانونی پایان کار را از ایشان طلب کنم یا اینکه نه همان گواهی عدم تخلف کفایت می کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیشنهاد میشود با مالک توافق نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیشنهاد میشود با مالک توافق نمایید.

 • محمد حدادی خواه
  محمد حدادی خواه

  سوال؟ سال ۸۲مجوز ساخت گرفتیم وساختیم، سال ۹۹برای همین ملک سند از ثبت اسناد کشور گرفتیم ولی تا الان پایان کار نگرفتیم سازه هم فلزی قدیم هستش آیا برای پایان کار باید اقدام شود یا مرور زمان میخوره، طبق نقشه ساخته شده است.
  مرسی از راهنمایی وپاسخ خسته نباشین.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بدون پایان کارصدورسندممکن نیست.

 • امید مصعد
  امید مصعد

  سلام خسته نباشید
  ملک تجاری سازه قدیم را با پروانه ساختمانی جدید تخریب و بازسازی کردم الان خواستم بدونم اجازه فعالیت کاری دارم یا حتما اول باید پایان کار گرفت ممنون میشم جواب بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.تخریب و بازسازی تحت قوانین شهرداری است.اگربازسازی کرده ایدکه همان مدارک سابق قدیمی کفایت می کند و اگربنای جدیداحداث کرده ایدباید پایان کارمسکونی و اداری یا تجاری جدیدبگیرید.

 • حمید
  حمید

  با سلام. بنده قصد خرید ملکی قدیمی در یکی از شهرستانهای کوچک دارم که سند دفترچه ای ( سیم سرب) دارد اما میگویند چون ملک قدیمی است، پایان کار ندارد. معامله قابل انجام است؟ و اگر بله چگونه؟ سپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.طرح کاداستروداده آمائی اداره ثبت تمام املاک رامشخص کرده است.فقط به فروشنده بگوئیدپس ازگرفتن سندتک برگی معامله می کنید.

 • میرزایی
  میرزایی

  سلام مادرم یک طبقه نوساز از سازنده خریداری کردند ولی الان ۴ سال گذشته هنوز پایان کار را نگرفتند چون که سازنده با مالک درگیرند واقعا نمیدونم چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   می توانند دادخواست الزام به اخذ پایان کار و الزام به تنظیم سند را طرح نمایید.

 • سهند
  سهند

  سلام
  اگر درخواست پایان کار را زمانی بدهیم که اعتبار پروانه ساختمانی گذشته در اینصورت چه مشکلی متوجه سازنده یا مالک ساختمان میشود???
  ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.پروانه پایان کاربدون اعتبارپروانه ساخت صادرنمی شود.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.پروانه پایان کاربدون اعتبارپروانه ساخت صادرنمی شود.

 • مهدی
  مهدی

  سلام واحد ی را گیش خرید کرده بودم به خاطر کمک به سازنده قبل از اتمام مبالغ تحویل و انتقال باقی مانده را گرداخت نمودم و یک صورتجلسه تحویل واحد گرفتم حال گس از دوسال و اتمام عملیات ساختمان سازنده اقدام به اخذ پایان کار و تاییدیه های آتش نشانی و… نمی‌کند آیا با توجه به مبایعه نامه که باید ملک قابل بهره بردار تحویل گردد می‌توان ام دادخواست تاخیر در تحویل دهم به استناد اینکه واحد تحویل شده به دلیل نداشتن پایان کار فاقد بهره بردار یست؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله به شرطی که خسارت درقراردادپیش بینی شده باشد.

 • پریسا
  پریسا

  سلام در سال ۸۸ پدرم فوت کرد
  خانه به ارث رسید که بدون پایان کار بود و شامل ماده صد بود
  مادرم از ما وکالت فروش گرفت و سند رو با وکالت و بدون پرداخت مالیات و ماده صد سند را به نام خود تغییر داد . در سال ۸۹
  ایا این کار مشکل قانونی دارد یا نه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.وکالت انتقال نیست وبافوت یاجنون وکیل یاموکل ازبین می رود.

 • امیرعباس
  امیرعباس

  برای گرفتن پایان کار ملکی که ۳نفر شریک هستند وهرکدام سهمی از زمین بنامشان است( مشارکت در ساخت)،اگر یکی از شرکا وکالتش را باطل کند ،دیگر شرکا قادر به گرفتن پایان کار هستند،علت لغو وکالت از سازنده تخلف در ساخت وتصرف مشاعات بوده.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.هرذینفع می توانددرخواست کند.

 • حمید عرفانیان
  حمید عرفانیان

  سلام .چند سال پیش واحدی را در حال ساخت خریداری کردم و پس از چند ماه به شخص دیگری واگذار نمودم حال پس از گذشت چند سال فروشنده موفق به اخذ پایانکار نشده و خریدار اقدام به شکایت از اینجانب وسازنده کرده است آیا بنده باید در دادگاه حاضر شوم و از این بابت مشکلی برای من ایجاد می شود یا مخاطب سازنده خواهد بود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دردادگاه بایدحاضرشده ولی حکم محکومیت علیه مالکین رسمی صادرمی شود.

 • انتصاری
  انتصاری

  واحدی در یک مجتمع ۱۹۸ واحده خریداری کردیم که قرار بود از ۱۴ ماه پیش نسبت به دریافت پایان کار اقدام شود…بعد از گذشت این ۱۴ ماه شرکت تعاونی سازنده ادعا میکند نمای ساختمان بر عهده خریداران است و باید هرچه سریعتر این کار را انجام دهیم تا بتوhنند پایان کار بگیرند.
  همچنین این شرکت ادعا کرده تمام هزینه هایی که بابت دریافت سند پرداخت کرده ایم را صرف تعمیرات ساختمان کرده است.
  سوال من اینست که ایا شرکت تعاونی میتواند از تکمیل پروژه و اتمام نمای ساختمان سرباز بزند؟ و آیا می تواند مسئولیت دریافت پایان کار را بر عهده ساکنین تحمیل کند؟
  برا یحل این مشکل چکار باید کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.قراردادفروش تعاونی مهم است که بایدتوسط وکیل متخصص ملاحظه وارائه طریق گردد.

 • امید مصعد
  امید مصعد

  سلام خسته نباشی
  یک باب منزل مسکونی از بابام خریداری کردم مبایعه نامه مشاور املاک دارم ولی ملک سند ثبتی نیست خواستم ببینم بعدا ورثه میتونن ادعای ارث کنن؟ ممنون میشم جواب بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر در صورتی که مبایعه نامه با امضای پدر شما باشد معتبر است ‌و ادعای وراث پذیرفته نیست

 • Sama
  Sama

  سلام در مورد ملکی که بصورت مشارکتی در حال ساخت هست دادن وکالت هر کدام از طرفین به یکدیگربرای گرفتن سند واحد های خودشان در پایان کار با قید چه شرایطی ایجاد مشکل نمی کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بهتر است در قرارداد مشارکت یا متمم آن به مقصود از اعطای وکالت اشاره شود و در دفترخانه نیز به سر دفتر اشاره شود که متن وکالتنامه صرفا جهت امور اداری لازم تا اخذ سند به نام موکل تنظیم شود.

 • محمد ابوطالبی
  محمد ابوطالبی

  سلام. ببخشید من یه مسکن مهر چند ساله پیش خریدم الان شرکت سازنده مبلغ ۷ملیون بابت پایان کار درخواست کرده وسند ملک به نامه فروشنده قبلی صادر میشه میخواستم ببینم به عهده چه کسیه هزینه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر در قرارداد در این خصوص تعیین تکلیف نشده است هزینه پایان کار و تهیه مقدمات تنظیم سند بر عهده فروشنده است.

 • امیر
  امیر

  سلام
  ما ملکی بصورت مشارکتی ساختیم اما به دلیل جعل قرارداد مشارکت توسط سازندگان بعد ۶ سال پایان کارو سند تفکیکی ندارد و تو قرار داد ذکر شده قبل از اون طرف حق فروش ندارد حالا این کلاه بردار ملک را رحن داده !
  ایا این قانونی است ؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.

 • حامد حمیدزاده
  حامد حمیدزاده

  سلام من سال ۹۴ آپارتمان خریدم وتاریخ انتقال سند را ۵/۹۵ درقولنامه قید کردیم ولی تاکنون انتقال سند انجام نشد وچون عدم حضور نگرفتم الان می توانم ضرر وزیان بگیرم از فروشنده از طرفی سازنده هم تاالان پایان کار نگرفت، لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام قرارداد فروش فی ما بین شما و فروشنده(مبایعه نامه ) باید ملاحظه شده و سپس راهنمایی شوید.

 • علی محمودی
  علی محمودی

  با عرض سلام و عرض ادب ، ورثه ساختمانی پس از ۱۲ سال دنبال اخذ پایان کار از مهندس ناظر می‌باشند که حاضر به پرداخت درصدی از حق نظارت هم نیستند ، تکلیف چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر ورثه حاضر به پرداخت هزینه های پایان کار نمی باشند می توانید از طریق دادگاه الزام آنها به اخذ پایان کار را بخواهید و پس از محکومیت و اجرا هزینه ها را از آنها دریافت نمایید.

 • بهنیا
  بهنیا

  با سلام
  علیرغم محکومیت سازنده به الزام پایان کار و تنظیم سند، ایشان هیچگونه اقدامی در این خصوص بعمل نمی آورند. آیا راهکار قانونی مثل حکم جلب یا نظیر آن وجود دارد که مجبور به اجرای حکم شوند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   در صورتی که حکم صادر شود و سازنده آن را اجرا نکند شما می توانید با همکاری اجرای احکام شخصا آن را اجرا نماید و سپس هزینه های انجام شده را از سازنده مطالبه نمایید.

 • مهناز فضائل
  مهناز فضائل

  سلام من پارسال واحدی قدیمی (بازسازی شده) خریداری کردم که فروشنده قبل از نصب اسانسور پایان کار گرفته و بعد اقدام به نصب اسانسور کرده
  الان ما برای فروش ملک به مشکل میخوریم؟امکان انتقال سند وجود داره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   برایفروش نیاز به پایان کار دارید، واحتمالا در این خصوص با مشکل مواجه میگردید.

 • احسان علیزاده
  احسان علیزاده

  سلام ارادت.من یه ساختمون دیدم خوشم اومده.نوسازه.فروشنده میگه امروز اومدن آسانسورو تایید کردن.بزودی هم پایان کارش میاد هم سندش.من میتونم الان قولنامه کنم یا حتما صبر کنم پایان کارش بیاد؟از یه طرف میترسم خونه از دستم بپره.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله می توانیدپیش خریدکرده وملک راتحویل گرفته ویک سوم ثمن معامله رابرای تنظیم سندبگذارید.

 • محمد
  محمد

  سلام من یه ملکیو خریدم ب نام خورده سند تک برگ دارم و بنچاق الان میخوام بفروشم پایان کار میخواد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.

 • مهری
  مهری

  سلام.همسایه بغلی ما یک آپارتمان پنج طبقه ساختن نصبت به مجوزی که از شهرداری گرفته یک مترنیم اضافه بنا داره به شهرداری مراجعه کردم گفتن باید از طریق دادگستری شکایت کنی بعد از یک سال از شکایتم که گذشت دادگستری میگه زیر نظر من نیست باید بری ماده صد به نظر شما ماده صد کاری برام می کنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بله موضوع در صلاحیت کمیسیون ماده صد شهرداری است ولیکن شما سمتی جهت طرح موضوع درکمیسیون ندارید و اسن امر وظیفه شهرداری است.

 • محمد ابوالحسینی
  محمد ابوالحسینی

  با سلام ما در مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنیم، سال۹۶ آپارتمان رو تحویل ما دادن ول تمام پول هم طبق قرارداد به حساب ریختیم ،حالا هنوز پایان کار گرفته نشده است وخیلی از کارهای مجتمع تمام نشده ،حالا هیت مدیره گفته دوباره پول بدهید برای پایان کار وبعد سند آیا میخواستم ببینم آیا ما جز پول سند پول دیگری بایید بدهیم یا نه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با توجه به عرف و موازین قانونی هزینه های تنظیم سند و اخذ پایانکار بر عهده فروشنده است مگر اینکه در قرارداد توافق دیگری کرده باشید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با توجه به عرف و موازین قانونی هزینه های تنظیم سند و اخذ پایانکار بر عهده فروشنده است مگر اینکه در قرارداد توافق دیگری کرده باشید.

 • امین
  امین

  عرض سلام مغازه ای داریم ۱۲۷تجاری دارد دارای سند شش دانگ اوقاف
  یک مغازه ۲۰ متری از داخلش درآورده ایم.
  میخواستم بدانم هزینه ای دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سوال مبهم است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سوال مبهم است.

 • محمد حسن
  محمد حسن

  سلام منزل ویلای یه طبق هست قدیمی ساخت هست سند داره
  ولی پایان کار نداره اونموقع که ساخت شده زیر نطر شهرداری نبوده
  الان هست سوالم اینه اگه بخوام تخریب کنم ۳ طبق ساخت بزنم
  شهرداری میگه اول پایان کار بگیر یا اینکه
  مجوز ساخت رو میده؟
  آخه اگه بگه پایان کار بگیرم رو خونه قدیم بعد هم بخوام بسازم
  اگه اشتباه نکنم دوبار ازم پول گرفته میشه درسته ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما میتوانید تقاضای صدور مجوز ساخت از شهرداری نمایید

 • سید رضا موسوی
  سید رضا موسوی

  با سلام .من واحدی رو دوسال پیش بصورت قولنامه ای خریدم و توی قراداد گفته شده که هزینه های خلافی و شهرداری بعهده فروشنده است ولی انشعاب گاز بعهده فروشنده می باشد حالا به ساختمان گاز نمیدن و کمیسیون ۱۰۰ هم رفته و رای به تخریب واحد من داده الان من چیکار کنم میتونم ادعای واحد فروخته شده را بکنم یا نه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بله میتوانید کلیه خسارات وارده را طی دادخواست مطالبه کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بله میتوانید کلیه خسارات وارده را طی دادخواست مطالبه کنید.

 • سجاد محمد گلستان
  سجاد محمد گلستان

  سلام خسته‌ نباشید
  من بعد از اتمام ساختمان پایان‌ کار نگرفته وحدود ۱سال پس از آن پارکینگ رابه تجاری تبدیل کردم تمامی اسناد هم موجوده ک ساخت چه سالی هست
  میخواستم بدونم جریمه شهرداری راجب تجاری شدن به ارزش روزانه یا به ارزش همون موقع حساب میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   طبق ارزش زمان حال محاسبه میشود.

 • محسن
  محسن

  از دادگاه حکم اخذ پایان کار را گرفتم ولی نقشه ساختمان در دست نیست.آیا میتونیم پایان کار بگیریم در نبود نقشه ولی پروانه دردست است ۱۳ سال ازسال ساخت گذشته است ومالک به تعهدش اقدام نکرده است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   براساس مجوز ساخت، میتوانید تقاضای اخذ پایان کار نمایید.

 • ماجد زبیدی
  ماجد زبیدی

  با سلام
  خواهان ساخت بنای مسکونی در ملک چهاردیواری ۱۵۰۰ متری با کاربری کشاورزی در ملارد دارای سند شش دانگ تک برگ هستم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا امکان اخذ موافقت از شهرداری توسط دفتر شما ممکن است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام. خیر

 • علی
  علی

  با سلام، سال ۸۱ یک ملک خریداری کردیم، و نقل . انتقال قطعی انجام گرفت و الان جهت نقل و انتقال قسمتی از ملک به نام دیگری به شهرداری مراجعه کردیم، شهرداری میگه چون این ساختمان کلنگی پایان کار نداره، جریمه ۱۹ سال تمدید پروانه از ما میخواد، با توجه به اینکه این ملک کلنگی می باشد، چه راهکاری هست جهت حل این مشکل

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سوال مفهوم نیست.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سوال مفهوم نیست.

 • محمد مهدی عبادی
  محمد مهدی عبادی

  باسلام
  پدر اینجانب مرحوم شده و اینجانب ملک پدری خود رو از بقیه برادر و خواهرانم خریداری کرده و با آنها تسویه حساب کرده ام ولی هنوز برای گرفتن سند اقدام نکرده ام.این ملک که حدود ۲۵ سال پیش ساخته شده هنوز پایان کار نگرفته است خواستم ببینم انتقال سند بین اعضای خانواده نیاز به گواهی پایان کار دارد و با تسویه عوارض نوسازی قابل انتقال میباشد یا خیر؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   با استفاده از قانون تسهیل، میتوانید بدون پایان کار، سند انتقال را تنظیم نمایید.

 • مهدی
  مهدی

  سلام وقت شما بخیر
  بنده بخاطر تفکیک سند ملک مسکونی دو طبقه هنوز پایان کار تکمیل نشده دارم و الان قصد تخریب و ساخت ملک تجاری دارم.با درخواست ساخت ملک به صورت حضوری از طرف کارشناس موافقت شده ولی توی سایت که برای دریافت پروانه اقدام کردم اخطار عدم پایان کار داده. میخواستم ببینم بدون گرفتن پایان کار میتونم اقدام کنم و پروانه بگیرم برای تخریب و ساخت؟
  پیشاپیش ممنون بابت پاسخگویی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شهرداری موظف به صدور مجوز است.

 • کاوه
  کاوه

  سلام
  وقت بخیر
  یه واحد آپارتمان نوساز از فروشنده و مالک زمین پیش خرید شده و در مبایعه نامه قید شده موقع تحویل حتما قدرالسهم زمین بنام خریدار بخوره اما الان فروشنده میگه شما مبلغی رو پرداخت کنید بتونم پروژه رو آماده کنم و واحد رو یک ماه دیگه بهتون تحویل میدم قرارشد بیان دفتر خونه قدرالسهم بنام بزنن الان میگن کارای دارایی طول میکشه بیاید وکالت فروش بهتون بدم ولی طبق مبایعه نامه هم باید قدرالسهم بنام میزدن هم در این تاریخ تحویل میدادن واحد رو‌.سوالم اینه آیا در وکالت فروش قدر السهم رو هم میتونن بنام بزنن بدون تسویه دارایی یا وکالت فروش چیزی جدای از قدرالسهم بنام زدن هست؟
  تشکر از الطفاتتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   وکالت فروش با انتقال قطعی قدرالسهم متفاوت است.

 • سهیل
  سهیل

  سلام بنده سال ۹۸ ملکی را خریداری کردم طبقه چهارم بالای ۳۰ سال ساخت بعدا متوجه شدم ۱۷ متر بالکن رو به خانه اضافه کردن و الان که خانه را فروختیم برای سند زدن میگن که ملک خلافی داره ، به نظرتون چه جریمه ای در نظر میگیرن ؟ دستور تخریب میدن یا با جریمه مالی حل میشه ؟ البته یکی هم گفت باید کل ساختمان (۴طبقه) عقب نشینی کنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   قابل پیش بینی نیست.

 • فهیمه
  فهیمه

  سلام.ما یک منزل دو طبقه داریم که الان برای طبقه ی پایین درخواست امتیاز گاز دادم که فرستادنم شهرداری،که شهرداری میگه باید عدم خلافی و پایان کار داشته باشی برای گرفتن امتیاز گاز،کاراشو انجام دادم الان سندم به مشکل برخورده و فرستادنم دفتر ثبت اسناد،اونجام اصل سندو ازم میخواد که گم کردم که پروسه ی درخواست المثنی ۶ماه طول میکشه.لطفا منو راهنمایی کنید من چجوری میتونم امتیاز گاز رو بگیرم که نخوام شش ماه معطل بشم؟ناگفته نمونه که مبالغ پایان کار و جریمه پرداخت شده و فقط مراحل اداریش مونده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   با مراجعه به شهراری و ارائه مدارک، اقدام نمایید.

 • امیر
  امیر

  سلام
  روی زمینی که دارم مشارکت ساخت انجام دادم . این زمین قولنامه‌ای هست
  جواز ساخت گرفته شد و تمام ساختمان ساخته شده . حالا برای گرفتن پایان کار و سند تفکیکی میگن باید برای زمین سند بگیری .
  و چون ملک و مشارکت کننده ساخته و صفر تا صد با سازنده بوده باید سازنده به دنبال گرفتن سند زمین و در آخر سند تک برگ برای هر واحد بره و کارهای پایان کارو انجام بده .
  چرا که در وکالت کاری این اجازه هم به سازند داده شده که برای گرفتن سند و غیر میتونه اقدام کنه . و در آخر سازنده مالک پنجاه درصد ملک می باشد .
  اما سازنده هیچ علاقه ای به گرفتن سند نداره و واحد های که بهش تعلق گرفته به صورت قولنامه ای فروخته . حالا باید چه کاری انجام داد .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   ابتدا باید درخصوص اخذ سند زمین تقدام نمایید.

 • مهدی داودی
  مهدی داودی

  سلام
  من از همسایگان سه واحد رضایت نامه مجوز احداث تجاری در مشاعات همکف و پارکینگ رو گرفتم .
  بعد اخذ پروانه شروع به ساخت کردم.
  در حین ساخت یکی از واحد ها فروخت.
  بعد اتمام و پایان کار راضی به امضا نمیشه جدیده.
  اما از مالک قبلی رضایت محضری ثبتی دارم.
  لطبا راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام

   به امضای مالک جدید نیاز درید.

 • فرهمند
  فرهمند

  سلام
  بنده یک اپارتمان سال ۹۶ خریدم و قرار بود سال ۹۸ سند به نامم زده بشه ولی فروشنده اینکارو نمیکنه و هنوز پایان کار و تفکیک سند هم نگرفته ولی خب ساختمان و تحویل داده و الان ساکنم، البته توی مبایعه نامه زمان تحویل سند نوشته شده ولی زمان حضور در دفترخانه نوشته نشده. سند اصلی و مادر هم هیچ بدهی بانکی نداره و ازاده

  حالا من سوالم اینه اگه شکایت کنم و طرف نیاد اینجا حق من چی میشه؟ ایا میتونم خسارت این ۳ ۴ سال و هم بگیرم یا خیر؟
  مثلا طرف خسارت و نده دستم به کجا بنده؟

 • رضا
  رضا

  سلام . اگر سازنده و مالک یک‌نفر باشند و واحدی را به فرد شماره یک‌ بفروشند و فرد شماره ۱ واحد را به فرد شماره ۲ بفروشد
  فرد شماره ۲ برای دریافت پایان کار باید از فرد شماره ۱ شکایت کند یا از سازنده و مالک؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ازتمامی امضاکندگان مبایعه نامه

 • محمد رضا
  محمد رضا

  سلام علیکم ، ما سال ۸۰ آپارتمانی را ساختیم و بعد از اخذ پایان کار و غیره دو طبقه را فروختیم و برای آنها سند زدیم اما هنوز برای دو طبقه دیگر اقدام نکردیم، لطفا بفرمایید چگونه و طی چه مراحلی می توانیم این کار را انجام دهیم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دقیقآ مثل دوواحدقبلی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دقیقآ مثل دوواحدقبلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان