الزام به اخذ پایان کار

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل ملکی با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

الزام به اخذ پایان کار جزو امور لاینفک هر پروژه برای انتقال رسمی سند است که باید متعهد (سازنده یا مالک) برحسب التزام انجام دهد .معمولا گرفتن پایان کار با سازنده میباشد.الزام به اخذ پایان کارهر ساختمان مستلزم بر ارائه مدارک و استحکام بنا و تائیدیه هائی است که توسط کارشناسان و مهندسین ناظر از طریق مستقیم و نظارت بر ساخت یا آزمایشات و کارشناسی های عینی است که از محل بعمل می آید. توقیف بودن ملک مانع اخذ پایان کار نمی باشد، ولیکن ممکن است مانع صدور سند باشد.

الزام به اخذ پایان کار

 الزام شهرداری به صدور پایان کار

 بعد از اینکه عملیات ساختمانی خاتمه یافت ، اگر ساختمان خلافی یا بدهی نداشته باشد شهرداری تایید می نماید ، در نتیجه شهرداری و یا سازمان متولی امر مدرکی تحت عنوان “پایان کار” به ملک یا سازنده ساختمان می دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می کند اگر مالک جریمه را پرداخت کند، عملیات تمدید پروانه ساختمان یا اخذ گواهی پایان کار ساختمان مالک انجام می‌شود. اما اگر او جریمه را پرداخت نکند، پرونده به کمیسیون تجدید نظر ماده 100 ارجاع و رأی تخریب از  سوی کمیسیون صادر می شود.

انتقال سند بدون پایان کار

آنچه که لازمه انتقال سند رسمی است تائیدیه های لازم با نصب پلکان، وسائل آتش نشانی، استحکام بنا برحسب ملاحظه و آزمایشات لازم است که صدور مجوز پایان کار از طریق شهرداری است و تا مفاصاحساب و راهکارهائی که تعریف شد انجام نشده باشد نه تنها مالکان یا سازندگان باید در رفع جریمه ساخت و ساز غیرمتعارف و یا پرداخت جریمه یا تخریب و یا مبالغی که به آنان تعلق میگیرد اقدام نمایند بلکه تا پایان کار وصول نشود انتقال رسمی سند از طریق محاضر و دفاتر رسمی امکان پذیر نخواهد بود.

مدت اعتبار پایان کار ساختمان

اگر سازنده ساختمان در تاریخ مشخص شده پایان کار نگیرد مالک می تواند به دادگاه حقوقی مراجعه و دادخواست الزام سازنده به اخذ پایان کار را تقدیم نماید. در صورت محکومیت سازنده و امتناع وی از اجرای حکم، در مرحله اجرای احکام مالک با هزینه  پایان کار سازنده اقدامات لازم در این خصوص را بعمل می آورد.

مزایای اخذ پایان کار توسط وکیل

پایان کار ساختمانی اولاً نشانه بارزی است که ملک ساخته شده دارای تخلف ساخمانی نمی باشد و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید شهرداری می باشد و ثانیاً با اخذ پایان کار می توان نسبت به اخذ صورت مجلس تفکیکی از اداره ثبت محل اقدام نموده ثالثاً بر مبنای دو بند فوق می توان نسبت به اخذ سند شش دانگ تفکیکی تک برگ اقدام نمود.
بدیهی است طی این مراحل توسط ذینفع هم زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد و هم از پیچیدگی های زیاد اداری و حقوقی برخوردار است در حالی که مداخله وکیل در پروسه های فوق کار را در زمان کوتاهتر و بدون کارشکنی از طرف ادارات و با هزینه کمتر به ثمر می رساند.
مخصوصاً در آیتم اول چنانچه ملک ساخته شده دارای تخلفات ساختمانی باشد پرونده مربوطه به کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری ها، ارجاع می شود که عبور از سد دو کمیسیون بدوی و تجدیدنظر و سپس اعتراض در دیوان عدالت اداری خود کار بسیار پیچیده و دشواری است و در صورت غفلت مالک رأی به تخریب بنا رأی و جریمه های سنگین داده می شود که رفع و رجوع این مفصل یقیناً بدون حضور وکیلی آگاه و متخصص محال به نظر می رسد.

 

الزام به صدور پایان کار چیست؟

زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.

الزام شهرداری به صدور پایان کار چگونه است؟

در مواقعی که شهرداری به عنوان متکلف اصلی اعلام شروع ساختمان و همچنین اعلام پایان کار ساختمان بنا به هر دلیلی به طور غیرقانونی از صدور گواهی پایان کار ساختمان خودداری نماید می توان الزام این نهاد را به اجرای وظایف قانونی یعنی صدور گواهی پایان ساختمان از مرجع عدالتی درخواست نمود.

آیا بدون داشتن گواهی پایان کار می توان سند را هبه کرد؟

برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.

پرداخت هزینه های اخذ گواهی پایان کار با چه کسی است؟

هزینه ها با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.

گواهی پایان کار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

باید با درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.

مدارک لازم برای گرفتن الزام به اخذ پایان کار چیست؟

قراردادی که باید تعهد خوانده را اثبات نماید2- مدرکی که ذینفع بودن خواهان را اثبات نماید.

مراحل الزام به اخذ پایان کار چگونه است؟

دادخواستی به خواسته الزام به اخذ پایان کار به دادگاه عمومی و حقوقی تقدیم میشود.
نمونه دادخواست الزام به اخذ پایان کار
خواسته چنین موضوعی باید الزام به اخذ پایان کار و البته در دادخواست باید پلاک ثبتی و منشاء تعهد نیز درج شود

 

45 دیدگاه

 • امیرصادقی
  امیرصادقی

  اخیرا اقدام به خرید آپارتمان کرده ایم ولی تعدادی از واحد ها بدون داشتن پایانکار ساختمان دارای سند تک برگ می باشند و مالک نیز رسما به قانونی بودن سند اصرار می نماید
  آیا چنین موردی امکان پذیر می باشد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه آپارتمان مورد نظر نوساز باشد الزاماً برای ادامه روند اداری در اداره ثبت اسناد و املاک از جمله صدور صورت مجلس تفکیکی گواهی پایان کار ساختمان الزامی است .

 • بهرام قبادی
  بهرام قبادی

  با سلام من ساختمانم ساخته شده وبه دنبال پایان کار رفتم .اما شهرداری به من گفته حتما باید سند مالکیت دریافت کنید تا من به شما پایان کار بدهم آیا شهرداری چنین حقی دارد؟ ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شهرداری موظف می باشد به املاکی که دارای سند مالکیت رسمی می باشد پروانه و با مجوز ساخت اعطاءنماید بنابراین شما هنگام ساخت ساختمان چنانچه بدون سند مالکیت اقدام به دریافت مجوز ساخت نموده اید اکنون نیز به همین اسناد می توانید پایانکار بدون سند مالکیت اخذ نمایید ,ولی چنانچه بدون مجوز ساخت از طرف شهرداری اقدام به ساخت و ساز نموده اید در این صورت شهرداری تکلیفی به اعطاءگواهی پایان کار ساختمان ندارد و در این خصوص می توانید به مراجع قضایی مراجعه نمایید .

 • سید
  سید

  اخیرا در اپارتمان اضافه بنا انجام داده ام و در کمسیون ماده ۱۰۰ به جریمه محکوم شدم.شهرداری جهت پایانکار جدید درخواست رضایت همسایگان را دارد. در عوض رضایت همسایگان اعلام نمودم خودم رضایت و تعهد مجضری میدهم که ادعایی در مورد اضافه شدن قدر السهم عرصه نداشته باشم. سوال؟ ایا شهرداری میتواند با این وصف پایانکار را منوط به دریافت رضایت همسایگان نمایید.
  ثانیا اداره ثبت میتواند با تعهد خودم اسناد تفکیکی جدید صادر نمایید.اگر جواب مثبت است را ه راضی کردن یا مجاب کردن شهرداری چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چنانچه اضافه بنا در اپارتمان در کمیسیون ماده ۱۰۰در حال رسیدگی باشد باید رسیدگی در مرحله ای این کمیسیون مبنی بر نتیجه ایی شود که ان نتیجه در مورد شما رای به پرداخت جریمه است .اما در مورد تعرض شما به حقوق سایر مالکین اپارتمانها و غیر این حصه شما از عرصه به طور مشاع اقرار به بی حقی و با اعراض از اضافه مساحت از عرصه جهت صدور پایانکار کافی است .ودر خصوص صورت مجلس تفکیکی در اداره ثبت با استعلام از شهرداری و وجود سند رسمی مبنی بر اعراض شما و اسقاط حق شما نسبت به اضافه مساحت از عرصه و درج این موضوع در صورت مجلس تفکیکی ,صدور ان فاقد اشکال می باشد .

 • فرانک رحمانی
  فرانک رحمانی

  سلام
  من میخواهم یک مغازه را اجاره دهم
  میخواستم بونم که ملک تجاری باید پایان کار داشته باشد یا خیر؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله ,حتما باید ملک تجاری پایان کار داشته باشد .

 • رضا نادری
  رضا نادری

  سلام ملک تجاری مسکونی ساخته ام و میخواهم یک واحد از مسکونی را به دو طبقه تجاری ب عنوان دفتر اضافه کنم و یک واحد باقیمانده را مسکونی برای خودم استفاده کنم و چون کل ساختمان در تصرف و اختیار خودم هست و دارای تخلف و زیر بنا هستم نمیخواهم پایانکار بگیرم و کل ساختمان را ب فروشگاه و دفتر خودم و محل سکونت خودم اختصاص دهم …آیا شهرداری میتواند در زمان فعالیت بنده و افتتاح فروشگاه از ادامه کار من و فعالیت تجاری ممانعت نماید؟؟؟
  یا اینکه تا زمانی ک‌من برای پایان کار اقدام‌نکنم شهرداری هیچ کاری نداره ….شاید من‌تا زمانی ک زنده هستم پایان کار نگیرم.
  جواب لطفا.
  با تشکر از لطف شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت استفاده و فعالیت تجاری در بخشی از ملک که دارای مجوز مسکونی و سند کاربری مسکونی است با ممانعت شهرداری مواجه خواهید شد .

 • حامد رحیمی
  حامد رحیمی

  با سلام ، بنده ناظر معماری یک مغازه هستم ، وقتی عملیات ساختمانی تمام نشده بود مغازه را فروختن و مهلت پروانه ساختمان تمام شده و گزارش مرحله ۵ و پایان کار ساختمان را رد و امضا نکرده بودم و گفته بودم باید پروانه رو تمدید کنی . بعد از گذشت ۴ ماه حالا دیدم مالک سند گرفته . چطور میتونم پیگیر این قضیه شم . پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما می توانید مراتب را به اطلاع مرجع صدور پایان کار و سند برسانید .

 • هیوا
  هیوا

  باسلام و خسته نباشید.بنده دو سال پیش یک ساختمان دو طبقه ساختم.در پایان ساخت و ساز جریمه ها رو طبق کمیسیون ماده ۱۰۰ پرداخت کردم و گواهی عدم خلاف گرفتم.حالا بعد ۸ ماه برو بیا و مدارک جمع کردن برا صدور پایا ن کار،نظام مهندسی میگه شما ایراد معماری دارید مثل کوچک بودن نورگیر و کم بودن راهرو و از این حرفها و پایان کار نمیدیم.البته با امضا ریس سازمان و تعهد خودم مبنی بر پذیرفتن ایرادات قبول میکنن ولی الان رئیس با من لج افتاده و امضا نمیکنه.خودم دیدم برای مردم امضا کرده و پایان کار گرفتن ولی برای من میگه قانونه.راهی هست که من بعد ۸ ماه هزینه و اتلاف وقت بقیه روند و ادامه بدم.یا مرجعی که ازش شکایت کنم؟ ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بدیهی است مرجع صدور گواهی پایان ساختمان شهرداری می باشد و بدیهی از نظر امور فنی ساختمان باید نظر مساعد سازمان نظام مهندسی اعلام نماید ولی نظارت سازمان نظام مهندسی از بدو ساخت و ساز توسط مهندس ناظر و گزارشهای مرتب او به شهرداری اعمال می شود بنابر تخلف در ساخت و ساز طبق قانون باید د رکمیسیونهای ماده ۱۱۰قانون شهرداری مورد بررسی قرارگیرد لذا با اخذ گواهی عدم خلاف و یا پرداخت جریمه های مورد نظر شما فاقد ایراد است در صورتیکه شهرداری از صدور پایانکار ممانعت می کند شما می توانید با طرح دعوی در دیوان عدالت اداری به نتیجه برسید.

 • روزمهر
  روزمهر

  سلام
  عرض ادب بنده موبایل مدیریت میخوام موضوع پیجیده است باید یک وکیل خبره معرفی شه
  جهت بنام زدن سند دو سوله
  خرید ملک مشاع مالک پایان کار و مفاصا نمیده
  و طبق متمم قرارداد ما از قانون تسهیل قبول کردیم
  تاریخ محضر مخدوش ۳۰ ۱۲ ۹۸ و ،،،،،،،،
  ۰۹۱۲۱۳۰۵۷۵۲ روزمهر هستم لطفا دستور تماس دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما با شماره ۷۷۹۴۷۲۶۴-۰۲۱تماس حاصل نمایید .

 • قنبرنژاد
  قنبرنژاد

  سلام من آپارتمان با سن بنای بیست سال خریدم که پروانه ساخت ندارد آیا سند به نام خریدار میزنند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قاعدتاً این ملک پایان کار قدیمی دارد. در هر صورت باید به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست تنظیم سند با استفاده از قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی را بنمائید. اگر مشکلی پیش آمد یا سردفتر قانوناً امکان انجام چنین کاری را نداشت، اطلاع دهید تا بدنبال راهکار دیگری باشیم.

 • سید جواد حسینی
  سید جواد حسینی

  باسلام ملکی دارم به دلایلی از طرف همسایه از من شکایت شده ایا این شکایت میتواند مانع اخذ پایان کار شود..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به نوع شکایت ودستورات قضائی دارد

 • مظفر
  مظفر

  سلام من ساختمان را ساختم و اول شهرداری به من گفت که برو بساز و فقط یک چک از من گرفت گفت هروقت تمام شد بیا ، الان که رفتم به من پایان کار نمیدهند و فقط مفاصا حساب میدن میگن چون از اول پروانه نگرفتی ، ایا همچین چیزی امکان دارد و ایا راهی برای گرفتن پایانکار با این شرایط وجود دارد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.احتمالا ملک شمادریکی ازشهرستان های کوچک واقع شده که ضوابط خاص مصوب شورای شهررادرزمان ساخت اجرانموده اندوبه هنگام پایان کارضوابط تغییرکرده است.بایدحضورآوبااسنادومدارک باوکیل مشورت نمائید.

 • آرین سوی
  آرین سوی

  سلام آیا مالک میتواند ملک تجاری بدون پایان کار را اجاره بدهد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله در قرارداد اجاره باید این نکته اشاره شود که در صورت پملپ محل قرارداد اجاره منفسخ شده و مالک باید از عهده خسارات وارده به مستاجر براید .

 • اسفندیار محمدزاده
  اسفندیار محمدزاده

  سلام.بنده یک آپارتمانی را خریداری کرده ام که موتور اسانسور و پمپ آب آن نصب نشده بود لذا پایان کار نگرفته بود و فروشنده به من قول داده بود تا یک ماه همه کارها رو سازنده ساختمان انجام میده و من اعتماد کردم و قرارداد بستیم و کد رهگیری هم گرفتم در قرار داد هم تاریخ سند ذکر شده اما با توجه به اینکه به کمک اهالی ساختمان اسانسور و پمپ آب رو نصب کردیم و خودمان بدهی های آب و فاضلاب رو دادیم چطور میشه از فروشنده شکایت کرد .۶ سال از قرار داد مون میگذره هر زمان به فروشنده اعلام میکنیم برای سند چرا اقدام نمیکنی میگه هر وقت سازنده پایان کار را گرفت سند میزنیم .چطور میشه اقدام کرد و آیا میشه جریمه های مدت زمان تاخیر تنطیم سند رو مطالبه کرد .و پولی که برای نصب اسانسور و پمپ آب رو خودمون دادیم را مطالبه کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ملاک شما در رابطه حقوقی با فروشنده تان مبایعه نامه امضا شده است اگر بخواهید اقدام حقوقی نمائیدبا مشورت وکیل علیه فروشنده و مالک باید طرح دعوی نمائید .

 • مهدی نوری
  مهدی نوری

  سلام من یه مغازه اجاره کردم که بعدا فهمیدم پایان کار نداره آیا میتونم قرارداد رو فسخ کنم و تقاضای ضرر و زیان بکنم یا نه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شما برای مدت معینی محلی را اجاره کرده اید اگر مانعی برای استفاده شما از مورد اجاره ایجاد کردند می توانید فسخ قرارداد را ا زدادگاه بخواهید داشتن یا نداشتن پایانکار ارتباطی به قرارداد اجاره ندارد .

 • مرتضی
  مرتضی

  باسلام
  بنده یک واحد آپارتمان از شخصی خریداری کرده ام که ساختمان در حال حاضر دارای نواقصی می باشد و پایان کار ندارد. با توجه به اینکه سازنده ساختمان شخص دیگری است و فروشنده واحد هم شخص دیگری. بنده برای الزام به اخذ پایان کار باید از فروشنده شکایت کنم یا از سازنده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام باید قرارداد مشارکت در ساخت را ببینید در صورت پیش بینی و واگذاری واحدهای اپارتمانی به غیر دعوی لازم که باید با مشورت وکیل باشد علیه تمامی مالکین و سازنده و فروشنده طرح شود .

 • طاها
  طاها

  باسلام وخسته نباشید پدر بنده ساختمان مسکونی داشتند که نیمی از آن را به نام برادرم زده بودن و نیم دیگر رابه نام پدرم ومادرم زده بودند. که حالا من و برادر دیگرم سهمی که به نام پدرم بوده را از ایشان خریداری کردیم . و قصد اخذ سند را داریم که باید پایان کارداشته باشیم که سایر شرکا حاضر به همکاری دراین مورد نمیشوند. ایا راهی وجوددارد که بدون اخذ پایان کار سند رابگیریم متشکرم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ممکن است پایان کار قدیمی در شهرداری موجود باشد در این صورت با استعلام از شهرداری و با قانون تسهیل تنظیم اسناد رسمی اقدام نمائید .

 • حسین
  حسین

  سلام ملکی دو سال پیش خریدم صاحب ملک گفت تا چند ماه آینده سند میاید ولی بعد متوجه شدم که همسایه از ایشون شکایت کرده و به همین علت تا الان نتوانسته پایان کار بگیرد میخواستم بدون ایا ملک تخریب میشود پول من چی میشه الان قیمت ها چهار برابر شده ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام باید مدارک شما ملاحضه شود و با توجه به مدارک به سوالات وکیل پاسخ دهید تا راهکار قانونی ارائه شود بدین منظور حتما مشاوره حضوری با یک وکیل داشته باشید .

 • نریمانی
  نریمانی

  سلام وقت بخیر .آیا فقط با رویت پایان کار خرید ملک جایز است؟ بدون دیدن سند مادر زمین امکان دارد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پایان کار صادره از طرف شهرداری بعنوان مجوز قانوی احداث بنااست که باید پلاک ثبتی زمین در ان ذکر شده باشد ملاک اصلی صحت انجام معامله سند مالکیت بنام فروشنده یا وکیل وی است برای انجام معامله سالم و مطمئن از خدمات وکیل دادگستری متخصص استفاده نمائید تا سرمایه تان به خطر نیفتد

 • مهدی
  مهدی

  سلام
  بنده یکی از مالکین یک برج ۱۲۵ واحدی هستم که بیست سال پیش توسط تعاونی ساخته شده. در حال حاضر هیئت تصفیه پیگیر پایان کار می باشد.
  با توجه به اینکه هیئت تصفیه، نالایق هستند و نتوانستند پایان کار و سند بگیرند، تصمیم به برگزاری مجمع و عزل و انتخابات جدید داریم.
  چند نکته:
  ۱. اینکه می گویند چون سومین هیئت تصفیه هستند، امکان انتخابات جدید نیست و باید تا اخذ سند و پایان کار تحملشان کنیم.
  ۲. اینکه با توجه به اینکه بعد از گذشت ۲۰ سال از ساخت، دیگر پایانک ار به ما تعلق نمی گیرد و باید چند ماه باقیمانده را فرصت بدهیم تا کار را تمام کنند، درست است؟
  ۳. از آنجا که تا کنون هیچگونه گزارش مالی ارائه نکردند، چگونه می توانیم از راه قانونی اقدام کنیم؟
  ۴. هزینه حسابرسی حدودا چقدر می شود؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایدمشخص نمائیدهیات تصفیه ازجانب دادگاه تعیین شده یاشخصآ بصورت کدخدامنشی انتخاب کرده اید.لازم است ضمن هماهنگی بادفترکلیه مدارکتان حضوراًملاحظه وسوالات حقوقی وکیل راپاسخ دهید.لطفا فردمطلع ومسئول مراجعه نماید

 • مهدی.. آـرـــ زـــم ـ
  مهدی.. آـرـــ زـــم ـ

  سلام.. پسر اخر خانواده هستم. پدرم میخواهد ملکی را بنامم کند رفتم دفترخانه نامه برای اداره دارایی و شهرداری داد. دارایی۱۱۴/٠٠٠ تومن گرفت و مجوز داد. شهرداری رفتم به علت اضافه بنا به مساحت ۱۰ متر کمیسون یا ماده ۱۰۰, ۳۷۶ هزارتومن جریمه کرد اما واحد درامد شهرداری ادعا دارد سند صادر شده برای ملک مورد نظر بدون اجازه از شهرداری صادر شده و میگوید(۲٠__بیست) میلیون تومان باید بدهم. گفتم این مبلغ بابت چیست؟ میگویند سندملک بدون اجازه شهرداری صادرشده و اشتباه از سمت اداره ثبت اسناد میباشد.. حال از حضرتعالی استدعا دارم راه حلی پیش پای من بگذارید لازم به ذکر است سال نصب کنتور برق۱۳۵۷ میباشد، تاریخ چاپی در صفحه اول سند مالکیت ۱۳۷۱ میباشد. شش دانگ بنام پدرم هست..

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سند رسمی مالکیت اولویت دارد شهرداری نمی تواند آن را زیر سوال ببرد اگر هم اشتباهی صورت گرفته مربوط به اداره ثبت است ولی در هر حال سند مالکیت صادره معتبر است و شهرداری پاسخگوی درخواست قانونی شما است .

 • مقدم
  مقدم

  سلام ممنون از وقتی که میزارین
  من ملکی دارم با سند و پایان کار ۴۸ متر دوبلکس اضافه بنا دارم می سازم من مجوز نگرفتم ولی با مراجعه به دفاتر مهندسی در خواست پایان کار دادم و شماره پیگیری به من دادن مشکل اینه که مامورین شهرداری خیلی منو اذیت میکنن و میگن اون مجوز به درد نمیخوره و هر دفعه وسایل ساخت و ساز رو میبرن مصر هستن من برم شهرداری و پروانه بگیرم واینجوری ۴ ماه طول میکشه و من مستاجرم باید تخلیه کنم میشه منو راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اضافه بنای شماطبق قانون شهرداری ازطریق ماده۱۰۰ جریمه نقدی یاتخریب است.تخلف کرده اید و باید درچارچوب قانون باشهرداری به توافق برسید.

 • رضا
  رضا

  سلام من زمینی دارم سند شش دانگ عرصه و اعیان چند وقته شهرداری مجوز ساخت و ساز و پروانه کار نمیده میگه زمین ها رو دشت ابخوان هست و طرح تفسیلی هنوز ابخوان هست نمیشه ساخت و ساز کرد و اگه بسازید تخریب میکنم و حتی برای حصار کشی هم نمیزاره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا در خواست کتبی صدور جواز ساخت به شهرداری بدهید و بخواهید کتباًپاسخ دهند سپس اگر تهران هستید با سوابق برای مشاوره حضوری تشریف بیاورید و اگر شهرستان هستید با وکیل دادگستری مجرب مشورت نمائید .

 • حسینی
  حسینی

  سلام پدر من حدود ۲۰ سال پیش فوت کرده و ملک مشاعی با ۱۴ سهم به جا مونده که هم دارای عرصه و عیان میباشد..از تاریخ پایانکار قدیمی ملک به بعد طی این سال ها خلاف ساختمانی های متعددی در ملک مشاعی ایجاد شده و کمسیون ماده ۱۰۰ دستور به تخریب داده که با درخواست به دیوان عدالت اداری موقتاً متوقف شد..سوال این که ما بدون تخریب خلافی ها برای تفکیک سند و در خواست سند برای هر یک از سهم ها نیاز به پایانکار داریم یا بدون پایانکار هم سند به ما میدن با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام برای در خواست تفکیک, صدور و ارائه پایان کار الزامیست .

 • مسعود
  مسعود

  سلام من ساختمانی را ده سال قبل ساختم و همسایه مجاور مان که خانم حسود است به دروغ یک متن شکایت را روی پرونده شهرداری من
  گذاشته و مانع گرفتن پایان ساخت من شده و شهرداری می گوید رضایت او را باید بدست آوری ولی این خانم همسایه روی لج و لجباز حاضر به برداشتن شکایت نیست در شکایت ایشان مثلا گفته گچ های اتاق من ترک خورده که اصلا چنین نیست لطفا بفرمایید من چه کار باید بکنم آیا.باید از شهرداری تقاضای کارشناس بکنم که بیایند و صحت و سقم ادعای این همسایه را ببینند چه کار باید کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام شهرداری به صرف شکایت بلا وجه چه کسی مانع احقاق حق شما نمی شود باید دقیقاًعلت را متوجه شوید .

 • ایمانی
  ایمانی

  سلام.
  برای ملک قدیمی ۴۰ سال پیش، که پایان کار ندارد، اگر مالک بخواهد تخریب و جواز ساخت بگیرد باید پایان کار داشته باشد ؟ یا چون انتقال سندی مطرح نیست نیازی نمی باشد ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با سند رسمی مالکیت می توانید به دفتر خدمات الکترونیک شهرداری مراجعه و ابتدا دستور نقشه و سپس در خواست تخریب و نو سازی و پروانه ساخت نمائید .

 • سورنا
  سورنا

  با سلام. پرونه هایی که تا پایان سال ۹۸ پایان کار نگرفته اند ، مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی برای انها چه تصمیمی گرفته است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا مصوبه مد نظرتان را بفرستید و مصداقی سوال نمائید .

 • علی حاتمی
  علی حاتمی

  سلام صاحبخونه ما خط تلفن وصل نکرده بهش میگیم وصل کن میگه گفتن تا پایان کار نگیری خط تلفن ثابت بهت نمیدیم ایا درسته حرفش یا داره از زیر مسئولیت شانه خالی میکنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام تلفن باید به نام یک شخص و یک محل ثبت شده باشد پایانکار و سند نشانه شناسه ملک است .

 • حامد
  حامد

  سلام آقای دکتر . بنده شش سال پیش یک ساختمان چهار طبقه مشارکت ساختم که جواز شهرداری چهار طبقه چهار واحد بود ولی با توافق مالک ملک را بصورت هفت واحد ( یک تک واحدی و سه تا دو واحدی ) ساختیم و هفت تا پارکینگ هم تامین کردیم ولی متاسفانه در گزارش پایان عملیات توسط شهرداری عرض ساختمان که ۹/۶۰ متر میباشد را در گردش نود درجه برای پارکینگ ها قبول نکردن و سه تا پارکینگ را قبول نکردن ، پرونده هر دو تا کمیسیون و دیوان رفت ولی هیچکدام تبدیل به جریمه نشده و همچنان اعاده برای سه واحد خورده است ، کل پول کمیسیون ماده صد را تصفیه کردم و شش سال هست که پایانکار نگرفتم و دارم جریمه شکایت تاخیر سند خریدارها را دارم میدم ، تو را خدا یه راهی جلوی پای من بذارید ، تقریبا تمام زندگیم را از دست دادم ، ضمنا با توجه به اینکه ملک جنوبی هست نمیشه سه تا پارکینگ تو حیاط بصورت سرپوشیده احداث کرد ، ترا خدا کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا با تمام مدارک و گرفتن وقت تلفنی به دفتر مراجعه نمائید .

 • احمد
  احمد

  سلام. وقت شما بخیر. ممنون می شویم راهنمایی نمایید. ما ملک نوسازی را خریداری کردیم و الان ۵ ماه می گذرد. سازنده ساختمان ایرادات فراوانی از جمله نصب کولر گازی در نمای ساختمان، لوله کشی روکار، عدم آسفالت جلوی خانه ، الزامات آتش نشانی و …. دارد. اما اصرار دارد که ما کولر را برداریم تا هفته ی آِنده مهندس ناظر بیاید و پایان کار را امضا کند. ما احساس می کنیم که ایشان میخواهد رشوه بدهد و همه این کارها را از سرش باز کند. ما چگونه می توانیم جلوی این موضوع را بگیری؟ قبل از مراجعه ماموران شهراداری میتوانیم به شهرداری مراجعه و موارد را گزارش کنیم؟ اگر با همین وضع پایان کار دادند تکلیف ما با این همه نقص ساختمان چیست و آیا می توانیم تقاضای ابطال دهیم ؟ لطفا راهنمایی نمایید. با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سازنده یا فروشنده شمادر چارچوب مفاد قرارداد مسولیت دارد و اگر تخلفی صورت بگیرد علاوه بر مفاد قرارداد مسولیت مدنی دارد خارج از آن مرتبط با شما بعنوان خریدار نیست .

 • امیر حسین
  امیر حسین

  سلام ساختمانی که توسط سازنده ساخته شده اگر دیوار برشی نداشته باشد کی و چطور میشه مشکل رو پیگیری کرد؟پایان کار ساختمان گرفته نشده هنوز
  ساختمان مجوز ۵ طبقه داشته که ۶ طبقه ساخته شده
  یه سوال دیگه اگر در قرارداد استفاده از درب ضد سرقت و استفاده از کاشی درجه یک و موارد مشابه ذکر شده باشد سازنده به تعهدات مربوطه عمل نکند نحوه پیگیری حقوقی به چه شکل است ؟ ما به التفاوت باید پرداخت شود یا میتوان حکم تخریب گرفت؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام شما می توانید دعوی الزام سازنده و انجام تعهدات قرادادی را طرح نمایید و در خواست خود تعهداتی که سازنده بر عهده داشته و انجام نداده است را تشریح نمایید البته به شما پیشنهاد می شود که قبل از طرح هرگونه دعوی حضوراً با یک وکیل دادگستری مشورت نمایید .

 • فضائلي
  فضائلي

  سلام
  بنده ملكي را خريداري كردم كه اسانسور در پايانكار ملك قيد نشده ساختمان قديمي است و مبلغ ٢/٣از پول ملك دريافت شده .الان براي انقال سند به بنده گفتند و ميگويند تعهد نامه اي ارائه ميدهند و ميتوانند سند را انتقال بدهند،ايا چنين كاري امكان پذير است؟بعدا براي جابه جايي و فروش ملك براي ما مشگلي ايجاد نميشود؟
  من از جايي شنيده ام كه در صورت نبود اسانسور در پايانكار ملك بايد به صورت وكالتي فروخته شود!!!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.قبل ازهرگونه اقدامی حضورآباتمام مدارک به وکیل دادگستری برای مشاوره مراجعه نمائید.

 • بیطرف
  بیطرف

  سلام چند سال پیش همسرم ملک بدون سند و قولنامه ای را خرید و قید کرد توی قولنامه که سه دانگ را بعد از ساخت بنام شریک و سه دانگ به نام خودش بشود متاسفانه ۵ساله که همسرم فوت کردن و مشکل پایان کار و سند دارم با دوندگی های یک نفره به تازگی برگه گواهی وضعیت بنا به من شهرداری داده آیا این همان پایانکار هست ؟ اگر هست چرا به این نام ..در ثانی میخام تبدیل کنم این ملک تجاری ساخته شده را به دوتا سه دانگ …من وشریکمان ..که هر دو وکالت داریم ..لطفا راهنمائی بفرمائید .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.سوال روشن نیست.اگرسندداریدوبنااحداث شده بایدپایان کارصادرشود.اگروکالت ازمالکی داریدکه فوت شده بواسطه الکترونیکی شدن سیستم ثبت وکالتنامه باطل شده وامکان اقدام ندارید.باتمام مدارک به وکیل متخصص ملکی مراجعه نمائید.

 • ساسان
  ساسان

  سلام . شهرداری بعد از صادر شدن پاین کار و با گذشت ۶ سال ادعای رو در کمیسیون ماده ۷۷ مطرح کرده که تخفیفی که داده شده برای جریمه رو چون نمیتونستن بدن الان باید به قیمت روز همان تخفیف ۳۵ درصدی رو که ۶ برابر شده مالک پرداخت کنه.آیا این قانونی هستش؟ ممنونم ازتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.می توانیدابطال تصمیم شهرداری راازدیوان عدالت اداری بخواهید.

 • سجاد
  سجاد

  با سلام
  من مالک یک واحد آپارتمان از یه ساختمان ۱۵ واحدی هستم که در سال ۸۲ ساخته شده و دارای پایانکار وسند جاگانه برای هر واحد می باشد. سازنده ساختمان که مالک یک واحد در همین آپارتمان می باشد امسال اقدام به گذاشتن درب ورودی مابین حیاط و پارکینگ جهت تردد ماشین کرده بدون هماهنگی و اجازه از دیگر مالکین واحدها (در همه این سالها بین پارکینگ و حیاط ٫ دیوار وجود دارد که هر کدام بصورت جداگانه به کوچه راه دارند). و سازنده بیان می نماید که ما در موقع اخذ پایان کار یعنی سال ۸۲ درب در نقشه بوده و ما پایان کار را با آن اخذکرده ایم ولی در ساخت درب تردد وجود ندارد و دیوار کشیده شده است. سوال بنده این است که آیا ایشان که سازنده ساختمان و مالک یک واحد می باشد بدون هماهنگی دیگر مالکین می تواند با استناد به پایان کار سال ۸۲ این تغییرات را انجام دهد؟
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به نظر بله میتواند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.