تجاوز جنسی و مجازات آن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

243 دیدگاه

 • Amir
  Amir

  سلام من ٢٣سالمه با دختره ٢٦ساله اي رابطه داشتم كه پرده بكارت نداشت يعني قبل از من با چند نفر ديگر رابطه جنسي داشته الان شكايت كرده دختر هم افغاني هستش مجازات من چيست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام رسیدگی به چنین جرایمی محرمانه و مستقیما توسط داد گاه انجام می شود امکان اظهار نظر وجود ندارد .

 • زهرا
  زهرا

  سلام. من یک نویسنده ام اینجا داستانم گیر کردم لطفا کمکم کنین.یه دختر یهه پسر باهاش دشمن شد گفت ازت انتقام میگیرم. یه روز که دختر سوار ماشینی میشه و فکر میکنه که مسافرکشه بعدش که بقلیش یه خانوم بوده با دستمال بیهوشش میکنه . بعد که بهوش میاد میبینه همون پسره بهش تجاوز کرده.دختر شکایت میکنه ولی پسر متواری میشه و پیداش نمیکنن.تا اینکه پسر خودش پشیمون میشه و میاد سراغ دختر و ازش میخواد که ببخشدش . اینجا چجور میشه که دختر بتونه شکایتشو پس بگیره؟جرم عمومی نداره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام جرم عمومی واقع شده است مگر اینکه با توافق یکدیگر ازدواج کرده و دختر اعلام رضایت نماید در اینصورت تخفیف یا تعلیق مجازات حاکم است .

   • زهرا
    زهرا

    ببخشید یه سوال دیگه داشتم. اگر اگر ازدواج کنن و شکایت پس گرفته بشه، زندان هم داره؟یا فقط سوء سابقه برای پسر نوشته میشه؟

 • سعید
  سعید

  با سلام خدمت شما من ۱۷سالمه ۲سال پیش ۲نفر از دوستانم با چاقو و تهدیدات قتل و کشتن مرا تهدید میکردنمن را به ازار بدی میرساندن درحال کار های زشت چاقو در میوردنند و بزور کارهای زشت انجام میدادن ولی من شاهدی ندارم چه کار کنم ۲سال گذشته ولی به خانواده نگفته ام بگم یا ن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام همان زمان باید به سرعت شکایت می کردید در حال حاضر اگر شکایت کنید دلیلی ندارید و انها هم منکر خواهند شد .

 • user-09029051406
  user-09029051406

  دختری.ک چند مدتی با پسری باشه اونم قول قراره ازدواج بزاره.بعد تویک رابطه با زور جوری ک دختر متوجهه نشه بکارتشو بگیره..ولی طول چند مدتم بخاطر اینک بکارتی نداری بعدها ک زن وشوهریم دو دفعه رابط داشته باشه..ولی بعد چندماه دختر بفهمه پسر داره بهش خیانت میگنه..
  بره شگایت کنه از اونجا ک تا سع ماه پزشگی قانونی تشخیص پارگی بکارت بده واین موضوع ماله هشت ماه پیشه.ایا میشه قاضی دستور پرینت پیامهایی ایشون .ومن بده.چون تو پیامهاش چندباری گفته بود ک اون موقعه دسته خودم نبوده ک اینگارو کردم وتنها مدرکم همون پیامها باشه ایا قاضی حق به من میده.اون پیامها تو تلگرام هس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با توجه به اینکه در حال حاضر در قید زوجیت یکدیگر می باشید و با در نظر گرفتن مابقی شرایط به نتیجه رسیدن شکایت کیفری تقریبا بعید است اگر ادعا دارید در حال حاضر همسرتان در حال خیانت می باشد اثبات این ادعا بر عهده شما می باشد و برای ان باید دلیل اقامه نمایید .

 • خانم
  خانم

  سلام. اگه یه خانم به هوای اینکه یه ماشینی مسافر جابه جا میکنه سوار بشه و دوتا اقا تو ماشین باشن و یکی از اونا خانوما بیهوش کنه و بهش تجاوز کنه و نفر دیگه فقط راننده باشه و کاری با خانوم انجام نده. و این دو متواری باشن و خانم شکایت کنه و فقط dna کسی که بهش تجاوز کرده بدست بیاد و چون خانم فقط راننده رو میشناخته از راننده شکایت کرده.
  بعد چند وقت راننده پشیمون میشه و خودشو معرفی میکنه و به پلیس تو پیدا کردن اون شخصی که اون کارو انجام داده کمک میکنه و dna اون شخص با اون نمونه dna پیدا شده یکی میشه و ثابت میشه و دختر شکایتشو از راننده برمیداره
  اینجا محکومیت راننده چجوریه؟ زندان داره ؟جریمه نقدی داره؟ یا محکومیت های دیگه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به اطلاعات ناقصی که از پرونده وجود دارد امکان اظهار نظر دقیق در این خصوص وجود ندارد و لیکن ممکن است مجازات شلاق و محرومیت از حقوق اجتماعی برای متهم تعیین شود.

 • نازنین
  نازنین

  با سلام.اقا وعده ازدواج داد و حلقه طلا خرید فقط بین خودمون. و مادر و خواهرش صحبت کردن بیان خواستگاری .هر روز می اومد دنبال من .یه روز منو برد خونه اش و من گفتم نمیخوام و از پشت سر من انگشتش رو داخل واژن کرد و گفت که تو باز هستی .فردا با خودش رفتم متخصص زنان دیدن گفت پرده حلقوی هست سالمه. اون روز رفت و گوشی رو خاموش کرد .بعد از یک سال برگشت. من بدترین لحظات رو تا ۳ ماه طی کردم .و من از ایشون عکس و فیلم دارم میتونم به عنوان آزار جنسی شکایت کنم.تا الان به حساب قیامت واگذار کردم.ولی بازم کابوس میبینم و افسردگی دارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ابتدابا مشاورخانواده و روانشناس مشورت کرده و درصورت تائید ایشان به وکیل مراجعه کنید.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من با دوست پسرم قرار داشتم و وقتی ک رفتم باهاش سوار ماشین پسری شدیم و اون پسر با دونفر دیگه هماهنگ کرده بود ک دوس پسر منو به زور از ماشین خارج کنن و به من تجاوز کنن و همینکارو هم کردن حالا من باید چیکا. کنم درحالی ک نمیخام خانوادم متوجه قضیع شن من ۱۹ ساله هستم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما باید سریعا به کلانتری مراجعه و گزارش تهیه و سپس به دفتر وکالت مراجعه و با یک وکیل مشورت نمایید.

 • شهرام
  شهرام

  من پسرم، ده سال پیش در خوابگاه دانشجویی مقابل دو نفر مورد تعرض جنسی قرار گرفتم اینجوری که شخص برای اذیت و تحقیرم آلت تناسلیش رو به صورتم زد، آیا الان میتونم شکایت کنم؟ مجازات این تعرض چی هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اثبات این موضوع سخت می باشد، مگر اینکه شاهد داشته باشید یا طرف مقابل اقرار نماید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اثبات این موضوع سخت می باشد، مگر اینکه شاهد داشته باشید یا طرف مقابل اقرار نماید.

 • علی
  علی

  اگر به یک نفر تجاوز شده باشه و یکسالذشته باشه ۱٫راه اثبات داره
  ۲٫ کسی که بهش تجاوز کرده میتونه اون طرفو از لحاظ قانونی وادار به ازدواج زوری بکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   چیزی به اسم اجبار به ازدواج از لحاظ قانونی وجود ندارد.
   در خصوص اثبات موضوع بهتر است حضورا با وکیل مشورت نمایید.

 • Raha
  Raha

  سلام.مردیه ک رو ذهن دخترای ۱۵ساله کار میکنه و به بهانه نشون دادن جن و روح اونارو گول میزنه و مغزشون رو شست و شو داده و با رضایت خود دخترا طلاهاشون و پولاشونو ازشون میگیره.این فرد مربی ورزش هم هست.میشه بگین جرمش چی میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   در این خصوص بهتر است حضورا از وکیل مشورت بگیرید و اگر تمایل داشتید می توانید به دفتر ما تشریف بیاورید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   در این خصوص بهتر است حضورا از وکیل مشورت بگیرید و اگر تمایل داشتید می توانید به دفتر ما تشریف بیاورید.

 • ....
  ....

  سلام یه جوونی با یه پسربچه بامیل خودش رابطه داشته حالا خانواده اون پسربچه شکایت کردن میخواستم بدونم تو این شرایط مجازات اون جوون چی هست چ حکمی صادرمیشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بستگی به شرایط لواط یا تفخیذ
   ممکن است مجازات اعدام یا صد ضربه شلاق را داشته باش.

 • غریب
  غریب

  اگه مردی مثلا۴۰سال به پسره ۱۸ساله تجاوز کنه حکم این چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اعدام.

 • خانم
  خانم

  سلام من چند روز پیش رفتم پیش یکی از دوستانم برای عملش ایشون خودشونو ترخیص کردن و تو ویلاشون موندیم‌وقتی من خواب بودم بمن تجاوز کردن هرکاریم کردم نتونسم جلوشوبگیرم‌ وقتی بیهوش شدم بازاینکارو تکرار کردن…من باید چیکارکنم هیچ شاهد عینی ندارم ولی پیامامون هست ک ازم عذر خواهی میکنه میگ دست خودش نبوده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بعدازارتکاب جرم بایدسریعآ طرح شکایت کرده وبه پزشکی قانونی معرفی شوید.نظریه پزشکی قانونی وسایرقراین درمرجع قضائی بررسی می شود.

 • محمد
  محمد

  اگر یه پسر ۱۳ ساله به پسر ۱۳ ساله تجاوز کنه حکمش چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگراین جرم تازه اتفاق افتاده به سرعت شکایت کنید.

 • Mina
  Mina

  میخاستم بدونم اگر دخترب خاست خودش رابطه برقرارکنه ب وعده وعید ازدواج پسر. بعداز برداشتن بکارت دختر. پسربزنه زیره همه چی ومنکربشه چطورمیشه پیگیری کرد وچ حکمی داره.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درصورت اثبات رابطه نامشروع فقط شلاق.

 • مهدیه
  مهدیه

  سلام ی دختری مورد ازار جنسی قراره گرفته تجاوز نشده وسالم فقط ازار جنسی بوده و برای ترس بوده که این کارو کردن ی جور تهدید . افرادم میشناسه باید چیکار کنه حکم شخص متجاوز چیه. دختره ۱۷ سالش و شخص متجاوز اشنا بوده. ولی گولش زده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بامشورت وکیل نفیا یااثباتآ تصمیم بگیرید.برای طرح شکایت ادله کافی لازم است.

 • نرگس
  نرگس

  سلام
  اگر فردی به قصد درمان خودارضایی به دختر بگه من میتونم درمانت کنم و اولش با دین و اسلام وارد شه. بعد رابطه جنسی بدون دخول برقرار کنه.
  حکم چیه؟ این آدم به شدت نقشه های ظریف کشیده و دختر رو وارد فاز احساسی کرده و ارضا هم میشده طرف.
  نه تنها با ۱نفر بلکه احتمال میرود با دختران زیادی بوده… چون طرف استاده و خودشو روانشناس جا زده.
  دختران قبلی برای حفظ ابرو تا یه قسمتی اومدن جلو و بعد سکوت کردن.
  طرف قدرت سیاسی داره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باید در داگاه کیفری استان شکایت بفرمایید و البته اثبات اون سخته است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باید در دادگاه کیفری استان شکایت بفرمایید و البته اثبات اون سخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.