تجاوز جنسی و مجازات آن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

243 دیدگاه

 • محمد حسین قلی زاد
  محمد حسین قلی زاد

  سلام اگر یک دختر و پسر ۱۹ ساله که با ماشین پسر به مسافرت رفته اند را بگیرند جرمشان چیست؟؟؟؟آیا اگر بگیرند پدر دختر و پسر را احضار میکنند؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی داردچه جرم مشهودی ثبت شده باشد.

 • ستاره
  ستاره

  سلام ببخشید به یکی از دوستانم تجاوز شده و تصمیم گرفته که شکایت کنه
  اما خب هیچ شاهدی نذاره که بخواد ثابت کنه، بعد اینجور مواقع چی میشه؟ پ
  زشکی قانونی کمکی میکنه یا حتما باید شاهد داشته باشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام . پیشنهاد میشود که حضورا از یک وکیل دادگستری مشورت اخذ نمایند. شاید بر مبنای قرائن و نشانه ها بتوان شکایت را اثبات کرد.

 • محسن
  محسن

  سلام و خسته نباشید
  پسر من ۱۳ سال سن داره
  و ۳ مرد اونو با چاقو و سلاح سوار موتور کردند و بردن به مکانی و تجاوز کردن
  بلافاصله بعد از ۲ساعت پلیس شکایت نوشتیم و به پزشک قانونی رفتیم و اون۳ نفر رو دستگیر کردند
  الان چی میشه؟
  حکم متجاوزین چیه؟واینم بگم که اقرار کردن به تجاوز
  روحیه پسرم چی میشه کی پاسخگوعه؟
  برای ما که قربانی هستیم دولت و قانون چه تصمیمی میگیره و یا چه اقدامی انجام میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در خصوص مسائل و مشکلات روحی پسرتان حتما با مشاور و روانشناس مشورت نمایید.در خصوص حکم پرونده با توجه به اینکه از کیفیت اقرار و ادله پرونده اطلاع کافی نداریم از پیش بینی معذوریم.

 • ا
  ا

  سلام ببخشید من ۱۷ سالم هست و ب رضایت خودم رابطع جنسی داشتم بکارت ندارم الن اگر خوانوادم بفهمن و بخوان شکایت کنن برای اون پسر چ حکمی دارع اگ من اقرار کنم ب اینکه خودم راضی بودم در این رابطع؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط درحدرابطه نامشروع مجازات شلاق دارد.ولی اگرهردو راضی هستیدازدواج دائم یاموقت کنیدکه البته ازدواج اول نیازبه اذن پدردارد و اگرندهید می توانیدازدادگاه درخواست کنیدکه باشرایط شمادادگاه هم ضمن حفظ اسرارشمادراینخصوص حکم می دهد.اسلام دین سلام و راحتی است.بخورید و بیاشامیدولی اسراف نکنیدومرتکب جرم وگناه نشوید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط درحدرابطه نامشروع مجازات شلاق دارد.ولی اگرهردو راضی هستیدازدواج دائم یاموقت کنیدکه البته ازدواج اول نیازبه اذن پدردارد و اگرندهید می توانیدازدادگاه درخواست کنیدکه باشرایط شمادادگاه هم ضمن حفظ اسرارشمادراینخصوص حکم می دهد.اسلام دین سلام و راحتی است.بخورید و بیاشامیدولی اسراف نکنیدومرتکب جرم وگناه نشوید.

 • Mtan
  Mtan

  سلام اگر به پسری را تهدید به تجاوز کنن و او پیام های اون را داشته باشید و بهش تجاوز بشه و در حالی که نمیخواسته بهش تجاوز بشه کتکش بزنن طرف تجاوز دید میتواند حکم اعدام را درخواست کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تهدید به تجاوز متفاوت از تجاوز می باشد.
   تجاوز(لواط) نیاز به اثبات دارد و حکم قانون بنا بر دلایل و شواهد و همچنین شرایط فاعل-مطابق ماده ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی- ممکن است صد ضربه شلاق یا اعدام باشد.

 • Ngin
  Ngin

  سلام.دو هفته ی پیش دو تااز دوستام رو تو مهمونی ب زور بهشون تجاوز کردن و عکس گرفتن.
  یکی از دوستام متاهله میخوادشکایت کنه ولی میترسه شوهرش بفهمه.
  ایا راهی هست ک بدون خبردارشدن شوهرش بتونه شکایت کنه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   تحقیقات در شکایت کیفری باید به نحوی انجام گردد که کسی مطلع نشود و الزامی مبنی بر اطلاع همسر ایشان وجود ندارد.در این خصوص ایشان می توانند بصورت رایگان از گروه وکلای رهجویان عدالت مشاوره اخذ نمایند.

 • سارا ابراهیمی
  سارا ابراهیمی

  سلام مرد همسایه قصد تجاوز به دخترم داشته چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر تجاوزی صورت گرفته فورا به کلانتری و سپس به پزشکی قانونی مراجعه نمایید. اما اگر موضوع دیگری اتفاق افتاده سوالتان را واضح بفرمایید.

 • زهرا
  زهرا

  سلام ببخشید به یکی از دوستانم تجاوز شده و من با چشم خودم ندیدم ولی در ان مکان بودم و من را له عنوان شاهد نام برده ایا شهادت بدهم مشکلی پیش نمی اید؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شهادت در زنای به عنف شرایط بسیارسختی دارد.اگرعینآ ندیده اید شهادتان پذیرفته نمی شود.یکی ازشرایط شاهد عدالت است.اگرشما آنجا بودید و دوستتان مورد تجاوزقرارگرفته و اقدامی نکرده اید عادل نیستید و شرایط اساسی شاهد را ندارید.

 • امید
  امید

  سلام من ۲۳ سالمه به خواهر ۳۸ سالم تجاوز کردم جرمم چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.زنای با محارم و درصورت اثبات اعدام برای شما و رجم برای خواهرتان اگرهم وافق بوده و به عنف صورت نگرفته باشد.

 • محمد
  محمد

  یکی از دوستانم پیام های ی نفر رو داره ک میخاسته باهاش لواط بکنه
  ایا اون میتونه ب کمک من ازش شکایت بکنه؟
  لواط صورت نگرفته ولی پیام های اون هست ک اصرار ب لواط داره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.

 • Amir
  Amir

  سلام
  جرم تجاوز پسر به پسر چیست ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بستگی با شرایط وقوع جرم و طرفین ممکن است مجازات شلاق یا اعدام داشته باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بستگی با شرایط وقوع جرم و طرفین ممکن است مجازات شلاق یا اعدام داشته باشد.

 • ...
  ...

  ی سوال من در ۹ سالگی بهم تجاوز شده
  همراه با من ب ۳ دختر دیگه هم تجاوز شد و شکایت کردیم
  میخوام بدونم فرد متجاوز اعدام شده ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   باید به آن مرجعی که طرح شکایت شده است مراجعه نمایید

 • اميرعلي
  اميرعلي

  سلام يكي از دوستام پيشه يك نَفَر هي ميخوابيده بعد تو خواب بهش تجاوز ميكنه ولي اون خودش نمي خواسته بعد به من گفته من الان شاهدشم مي تونه بدون اينكه پدر و مادرش بفهمن اقدام شكايت كنه بعد پسر ١٥ساله هم هست ميشه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پسر ۱۵ ساله نمی تواند طرح شکایت نماید. بهتر است با مشورت یک مشاور موضوع با پدر و مادر پسر مطرح و سپس طرح شکایت شود.
   در این خصوص می توانید از گروه ما مشاوره رایگان اخذ نمایید.

 • .
  .

  ببخشید اگه حدود یک سال پیش به یک دختر ۱۲ساله تجاوز شده باشه و فرد تجاوزگر آشنا باشه باید چیکار کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر قصد شکایت دارید باید وقوع جرم را اثبات نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر قصد شکایت دارید باید وقوع جرم را اثبات نمایید.

 • Atike
  Atike

  سلام دایی بنده که ۳۰سالشه متاسفانه بچه ی خواهرمو که یه پسر ۹ساله هست مورد ازارجنسی قرارداده و فیلم های مبتذل بهش نشون میداده و میگفته باید اینارو یادبگیری که باهم انجام بدیم و تهدیدش میکرده که اگه به کسی بگی میکشمت.
  شکایت کنن ایا میشه ثابت کرد؟چون شاهدی نیست و فقط حرف های یه پسربچه هست که اصلا نمیدونه این کارا چیه. و شکایت کنیم مجازاتش چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   در ابتدا پیشنهاد می شود که کودک را در فضایی قرار دهید که در ارتباط با شخص خاطی نباشد و حتما از مشاوره یک روانشناس کودک استفاده نمایید که به کودک آسیب روانی وارد نشود.
   صرفا با اتکا به اظهارات کودک جرم قابل اثبات نمی باشد
   و اگر دلایل اثباتی داشته باشید تحت عناوین کودک آزاری و تهدید به قتل می توانید طرح شکایت نمایید.

 • marry
  marry

  سلام…یکی از بستگان ما یه پسر ۱۶ ساله اس که دوستش یه آقا بوده به نیت غذا خوردن این پسر ۱۶ ساله رو به خونه میکشونه و داخل خونه میخواد بهش تجاوز کنه اون پسر ۱۶ ساله مقاومت میکنه و برای دفاع از خودش یه سنگ به سر اون اقا میزنه و فرار میکنه…اون آقا هم میمیره…پسر ۱۶ ساله فرار میکنه و بعد از چند روز دستگیر میشه..لطفا بگین تکلیفش چیه..چیکار باید کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.باید بتواند اثبات کند که اقدامش دفاع مشروع بوده است و در غیراینصورت به اتهام قتل مجازات می شود.

 • babak
  babak

  سلام دوست من پسر بود و ۱۴ سالش بود و یک اشنایی تلاش کرد که به تجاوز کند ولی نتوانست و الان دوستم ۱۶ سالش است و میخواهد از او شکایت کند شاهدی ندارد ولی اس ام اس های وی که به او میداد و عیر مستقیم اشاره میکرد به او موجود است ایا راهی وجود دارد؟در اس ام اس ها اسمی واضحی وجود از تجاوز وجود ندارد ولی میشود متوجه شد و اینکه اون پسر میتواند با حرف هایش اثبات کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام قابل اثبات نیست.

 • Mohaddse
  Mohaddse

  سلام
  همسرم به پسرم که تقریبا چهار سالش هستش تجاوز می کنه (لمس و دیدن )

  پسرم خیلی پرخاشگر شده،قرار هستش هر چه زودتر پیش مشاور ببرمش .
  من میخوام این مردک رو به مجازاتش برسونم چه مدارکی رو باید جمع کنم؟

  این آقا سابقه خیانت وافتادن دنبال ناموس مردم تو مجازیی رو هم داشته.ویقین دارن اگه پرینت پیامک های فضای مجازی گرفته بشه لواط وچت نامتعارف وجنسی ‌‌‌‌…هم وجود داره.

  چطوریی میتونم قاضی رو راضی کنم که اجازه بده پرینت پیامک هاشو بگیریم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ازطریق مرکزمشاوره و دادستان نامه برای گرفتن وکیل بگیریددرغیراینصورت پدرش که متجاوزاست باید وکالتنامه را امضا کند.

 • Donya
  Donya

  سلام، چندشب پیش با یک پسر رفتک بیرون بعداز مدتی منو برد جایی و قصد تجاوز داشت اما من فرار کردم و کل وسایلم هم توی ماشینش جا موند میتونم شکایت کنم، و اگه میتونم اونو چیکار میکنن و جرمش چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بایدمشخصات متجاوز و شماره پلاک ماشین و زمان وقوع و مکان وقوع جرم رابدانید.

 • Parinaz
  Parinaz

  سلام من ی اقا به عنوان خواستگار امدن داخل خونمون و… یک روز ک مثلا امده بود خونمون ب اجبار باهام رابطه برقرار کرد از اون ب بعدش تهدید ک اگه تن ب رابطه ندی به خونوادت میگم ب بقیه میگم و از من با تهدید کلی پول و ی لب تاپ گرف الان اگه شکایت کنم دستم ب جایی بند هست عکسهایی گرفت و براخودم فرستاده ک با این عکسا ب بقیه میگم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   نیاز به پاسخگویی به سوالاتی هست که شما باید پاسخ بدهید .ولی بله امکانش هست طرح دعوی کنید.

 • Fateme
  Fateme

  سلام من پدرم بهم حس داره و پیام دارم ازش که میگه به دخترم حس جنسی دارم و میخواد منو مورد آزار جنسی قرار بده باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرازاین موضوع اطمینان کامل دارید و مورد اذیت و آزار واقع شدید و سن قانونی دارید می توانیدبرای طرح شکایت وکیل بگیرید.

 • Aaaaa
  Aaaaa

  ب نام خدا
  سلام
  من ۱۸سال سن دارم و پارسال ابان ماه روز جمعه هفته دوم از ابان ماه ساعت ۱۴٫۳۵دقیقه ظهر بود ک یکی از اهالی روستا بهم گفت بیا پیش خونمون ک باهم حرف بزنیم در مورد ی شخصی ک پشت سرم حرف زده (چند شب قبلش هم منو تهدید کرده بود ب مرگ و ادم اوردن بالا سرت ک کتک بزن و مورد ازار قرار بدن گوشی قبلیم سوخته و تمام اطلاعاتش رو هک کردن و پاک کردن وگرنه تمام اطلاعات رو داشتم و سیو کرده بودم) بعد من نیم ساعت قبلش با دوستام درحال موتور سواری بودیم ک بهم زنگ زد بیا ببینمت منم گفتم این کار داره منو برسونید خونه بعد ک رفتم خونه پیام داد بیا پیش خونمون منم داداشم رو بردم با خودم ک نتونه کاری کنه بعد ک رسیدیم داداشم رفت اون بهش گفت برو وقتی ک رفت منو برد تو خونشون منم نمیدونستم خونشون خالیه بعد ک وارد شدیم منو برد ت انبار باهام حرف بزنه بعد منو برد تو پذیراییشون بعد بهم گفت لباسات رو دربیار منم مقاوت کردم و برای از دفاع از خودم با اون درگیر شدم و اون شخص ضربه ای ب بیضه هام زد و من الان یک کیست در بیضه ام دارم و مورد تجاوز هم قرار گرفتم بعد من ک مقاومت کردم تمام درهای خونه رو بسته بود و از اشپزخونه یک چاقو اورد ک دسته اش زرد بود و منو تهدید کرد ک با چاقو میزنمت و لباس های منو در اورد بعد ک اینکارو از من عکس و فیلم گرفت و اونو ب دوستاش نشون داد و بعد از مدت ها اون شخص دوباره منو تهدید کرد ک همه چیو لو دادم ب دوستام و این اشخاص چندین بار قصد داشتن بهم تجاوز کنن ولی من فرار کردم و با سنگ اونارو زدم و فرار کردم ایام محرم بود ک این حرفا رو زد دوباره بعد از چند ماه از خونه همسایمون در امد و منو داداشم و پسر عمم و رفیقم ت خیابون نشسته بودیم و اون شخص با چشمای خمار و بوی بد دهن ک مست بود ازمون رد شد و وقتی ک دوباره برگشت امد سلام کرد بعد منو کشید کنار و از من معذرت خاهی کرد شاهد هم دارم ک اون شخص منو کشید کنار و من هم ترسیده بودم نمیدونستم چکار کنم
  الان من افسرده شدم و از لحاظ روحی مشکل دارم و حالم خوب نیس؟؟ الان من باید چکار کنم و حکمش چیع برای اون شخص ؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   شما می توانید بابت آسیب وارده طرح شکایت و مطالبه دیه کنید و بابت تهدید و تجاوز نیز طرح شکایت کنید البته اثبات این شکایت نیاز به اثبات دارد و باید اشخاصی که اطلاع دارند به نفع شما شهادت بدهند.

 • پورعبداله
  پورعبداله

  برادرم به دختر ۱۳ ساله م تعرض جنسی کرده دخترم بعداز دو ماه به من گفته اگر شکایت کنم چه مجازاتی دارد . نمی خواهم در هین دادگاه دخترم اسیب روانی ببیند لطفا من را راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   پیش بینی مجازات منوط به دانستن فعل صورت گرفته است. برای طرح شکایت نیز نیاز به ادله اثباتی قوی دارید.
   ‌قبل از هر اقدامی ابتدا به جهت جلوگیری از آسیب روحی دخترتان با یک مشاور مشورت نمایید و سپس میتوانید به دفتر ما مراجعه و در این موضوع مشاوره حقوقی رایگان اخذ نمایید.

 • h.a
  h.a

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم دیه تجاوز به پسر و پارگی مقعد به چه صورت است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   توسط پزشکی قانونی ارش تعیین می شود.

 • یاس
  یاس

  سلام ببخشید حکم تجاوز زن به مرد چیه؟ چون اطلاعات دقیق من نتونستم پیدا کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.متاسفانه هنوزدرایران چنین قانونی تصویب نشده است.اخیرادرفرانسه به پارلمان آن کشورچنین طرحی داده شده است.درقانون ایران درچارچوب تهدید و مزاحمت فعلآ می توانیدشکایت کنید.

 • کیوان
  کیوان

  سلام اگر جرم متجاوز اثبات شود آیا او همیشه اعدام می شود؟
  و دیگر اینکه درصورت حاملگی در اثر تجاوز و سقط جنین توسط قربانی آیا متجاوز می تواند بخاطر از بین بردن فرزندش شکایت کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر ثابت شود که تجاوز شده بله حکم اعدام خواهد بود – معمولا متجاوز چنین شکایتی مطرح نخواهد کرد چون حاملگی بر اثر تجاوز بوده و حقی برای متجاوز ایجاد نمی شود و البته صرف سقط جنین جرم محسوب می‌شود

 • فلاحی نسب
  فلاحی نسب

  حکم تجاوز مجنون به زن شوهردار چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مجنون چون فاقد قدرت تشخیص می باشد در صورتی که در پزشکی قانونی جنون وی محرز گردد مجازاتی ندارد.

 • امید
  امید

  من یکی از تام ی دختری رو گلو زده و بهش قول ازدواج داد و باهاش رابطه داشته الان زده زیرش تکلیف اون دختر چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر رابطه با رضایت هر دو طرف باشه هیچ حقی برای دختر ایجاد نمی شود.

 • بهمن
  بهمن

  سلام من یک پسر دارم ۹سالشه که مورد تجاوز یک پسر ۲۴ساله قرار گرفته اگه ازش شکایت کنیم حکمش چیه آیا نتیجه میگیریم از شکایت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اخذ نتیجه شکایت بستگی به دلایل اثباتی دارد .

 • Mm
  Mm

  سلام
  آیا این درست است که در ایران برقراری رابطه جنسی با همسر بدون رضایت او تجاوز حساب نمیشه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   چنین فعلی جرم انگاری نشده است.

 • فاطمه
  فاطمه

  اگه فردی دختری رو به بهانه ازدواج ودیدن خانواده دخترو بیاره یه کشور نزدیک به ایران هست بیاره و گروگان بگیره واز خانواد دختره پول بگیره و تجاوز صورت گرفته شده چطورمیشه اون پسرو دستگیر کرد حتی اسمش هم جعلی بوده و شماره کارت ازش داریم که به اسم دیگه س وشماره تماس هاش واسم اصلیش میدونیم ولی فامیلیش نمیدونیم.پیام های تهدید امیز وعکسهاش هم داریم.بنظرتون چطور میشه دستگیرش کنیم از طریق اینترپل؟و خانواده دختره نمیدونن به دخترشون تجاوز شده و خودش میخواد این پرونده پیگیری بشه وخانوادش متوجه نشن یه راهی بگید چیکار کنه؟ نمیتونه هزینه وکیل بده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۹ قانون مجازات اسلامی اگر شخص متهم ایرانی است می توانید در دادسرای عمومی بر علیه وی به اتهام آدم ربایی، تهدید و رابطه نامشروع با عنف و اکراه یا زنای به عنف و اکراه شکایت کنید.
   البته طرح شکایت نیاز به دلایل اثباتی دارد و پیشنهاد می شود قبل از طرح شکایت حتما از یک وکیل مشاوره حضوری اخذ نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به ماده ۹ قانون مجازات اسلامی اگر شخص متهم ایرانی است می توانید در دادسرای عمومی بر علیه وی به اتهام آدم ربایی، تهدید و رابطه نامشروع با عنف و اکراه یا زنای به عنف و اکراه شکایت کنید.
   البته طرح شکایت نیاز به دلایل اثباتی دارد و پیشنهاد می شود قبل از طرح شکایت حتما از یک وکیل مشاوره حضوری اخذ نمایید.

 • مهران
  مهران

  سلام اگه با یه فاحشه در قبال دریافت پول رابطه جنسی برقرار بشود ایا فاحشه میتونه شکایت کنه ؟اگه شکایت کنه حکمش چیه
  و اینکه مثلا در حین رابطع پلیس دستگیر کنه حکمش چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.از رابطه نامشروع تا زنا بستگی به محتویات پرونده دارد.

 • Mamad
  Mamad

  سلام اگر فردی قصد تجاوز به کسی رو داشته باشه به زور ولی موفق نشه و قربانی فرار کنه و یک شاهدم اونجا باشه و با چشم دیده باشه (شاهد دوست قربانی)میتونن شکایت کنن از متجاوز و دستشون به جایی بند شه,در ضمن هم قربانی و هم متجاوز و هم شاهد مرد هستن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شروع به جرم است وباید دید در قانون برایش چه مجازاتی تعیین شده است.حتمآ با وکیل و اداره مبارزه بامفاسد اخلاقی تماس بگیرید.

 • ......
  ......

  سلام من یه پسر ۱۵ ساله ام که بدنم توسط یه پسر ۲۷ یا ۲۸ ساله لمس شده اون پسرو خوب میشناسم و شاهد عینی هم دارم اما متاسفانه شاهد عینی یکی از اقوام اون پسره ست و احتمالا شهادت به نفع من نمی‌ده آیا من میتونم شکایت کنم بدون اینکه کسی بفهمه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.خیر.

 • Mobin
  Mobin

  سلام خسته نباشید

  یکی از اقوام ما ۱۸ سالشه ۱ روز قبل عید
  پدر مادرش برای خرید ب بیرون از خونه رفتن و یکی از خاستگار های قدی ک چند بار جواب رد دادن خونه رو مثل این ک تحت نظر داشته و وقتی میبینه کسی تو خونه نیست
  وارد خونه میشه و با زور و کلی ضرب شتم ب دختر تجاوز میکنه و بکارتش را میگیرد
  ک بر اثر رفتار وحشیانه فرد دختر تا ۱ روز بیهوش بوده و خون ریزی داشته دائم
  پدر دختر وقتی خونه میرسه و دخترش را بیهوش زیر اون حیوان میبینه پسر را به قصد کُشت میزنه و کار پسر ب بیمارستان میکشه
  الان ک همه چیز ب نفع دختره ایا ب طور قطعی حکم اعدامه؟!
  و چون دختر از هوش رفته زمان تجاوز و هیچی یادش نیست
  اگر باردار شود مجوز سقط میده پزشک قانونی؟!
  ممنون میشم جواب بدین لطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به چگونگی تشکیل پرونده دارد.بایدبلافاصله دختربه پزشگی قانونی برای معاینه فرستاده می شده است.درهرحال ازخدمات وکیل دادگستری متبحراستفاده کنید.

 • زهره
  زهره

  سلام اگرپسری به دختری از پشت تجاوز کنه چندین بار و هر بار به زور و تهدید باشه حکمش چیه؟تنها مدرکی که موجود هست پیامهای اون شخصه و حدود یک ماه از این موضوع میگذرع ایا قابل پیگیریه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چنانچه اثبات شود که بدون رضایت بوده مصداق تجاوز می باشد قابلیت شکایت دارد.

 • سارا
  سارا

  سلام من ۲۴سالمه ب مدت ۳سال و۷ماه وارد زندگی مشترک شدم،این آقا بارها منو تحت فشار روحی و روانی،اصرار قرار می‌داد:و منومورد تجاوزمعقدی قرار می‌داد،الان۴ماه حامله ام و در طول این مدت هم منو مورد سواستفاده جنسی قرارداده،ولی حدود۶ماه اجازه رابطه مقعدی بخاطر شرایطم ندادم،،الان درخواست طلاق دادم(بنا دیگر رفتار های وحشتناک،تهمت،هتک حرمت و تهدید، نپرداختن نفقه و…..)ک این رفتار کثیفم جزیی از اونه اگه برم پزشکی قانونی یا متخصص زنان قابل اثباته،، خواهشا کمکم کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چون شما همسر ایشان هستید صرفا بخاطر رابطه مقعدی اتهامی متوجه همسر نیست اما موارد دیگر از جمله عدم پرداخت نفقه و تهدید و غیره در صورت اثبات باعث استحقاق شما به درخواست طلاق خواهد شد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چون شما همسر ایشان هستید صرفا بخاطر رابطه مقعدی اتهامی متوجه همسر نیست اما موارد دیگر از جمله عدم پرداخت نفقه و تهدید و غیره در صورت اثبات باعث استحقاق شما به درخواست طلاق خواهد شد

 • النار
  النار

  سلام خسته نباشی
  من۲۰سالمه چندماه پیش برادر دوس و همکلاسی من به بهانه اینکه دنبال من اومده تا منو پیش خواهرش ببره به جایی دیگه برد وقصد تجاوز به من رو داشت ولی نتونست و من فرارکردم.امادرحین این اتفاق بشدت باهم درگیر بودیم.درای ماشینو قفل کرده بود من باسختی تونستم فرارکنم صورتم زخمی دستم آسیب دیده بود وتمام وسایلم توی ماشینش جامونده بودهیچ شاهدی ندارم اما بعد ازمدتی اون مرد برای حلالیت طلبیدن پیام فرستاد و دراین پیامها اکثراتفاقات اون شب بیان شده اون مرد فیلم‌ها و عکسهای زیادی گرفته و من نمیدونم میتونم ازش شکایت کنم یانه؟
  اگرشکایت کنم مجازات اون چی هست؟
  تنهاراه اثبات فقط پیامها و پرینت تلفن اون مردهست.
  واینهم بگم ک نتونست تجاوز کنه
  لطفا راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بنظر می رسد امکان طرح شکایت تهدید یا حتی آدم ربایی وجود داشته باشد . قبل از هر اقدامی حضورا از یک وکیل مشورت اخذ نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.