تجاوز جنسی و مجازات آن

وکیل کیفری

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021)
{ سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

0 دیدگاه

 • سنا
  سنا

  اگر پسری مجرد به دختری تجاوز کرده و بکارت او را بگیرد. و به جرم خود اعتراف کند و برای اجبار دختر به ازدواج این عمل را انجام داده باشد چه مجازاتی برایش در نظر گرفته می شود؟
  ممکن است قاضی رأی به ازدواج بدهد؟ با توجه به عدم رضایت دختر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر تجاوز به عنف باشد و مجازات اعلام دارد و اگر با رضایت دختر باشد، ارش البکاره باید توسط آن پسر خاطی پرداخت شود (یا مهرالمثل) و کسی را به زور مجبور به ازدواج با کسی نمیکنند.

 • رجا
  رجا

  سلام اگر با فریب یک دختر در فضای مجازی و تهدید به انتشار عکس های وی دختری را مورد تجاوز قرار دهند و دخول از عقب باشد و بارها با تهدید وی را مجبور ساخته باشد حکم تهدید کننده و مرتکب به تجاوز چیست و چگونه باید اثبات کرد آیا متن پیامک و صدای ضبط شده کافیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر با فریب و تهدید اقدام به زنا با ان دختر نماید عمل وی می تواند تجاوز به عنف نیز تلقی شود و البته باید این شکایت اقدام قریانی بلافاصله حداکثز ظرف یک روز انجام شود تا شواهد و اثارجرم توسط پلیس و پزشکی قانونی بررسی گردد و پیامک و صدای ضبط شده هم اماره محسوب میشود و برای قاضی می توانند رهنمونی به دلیل (علم قاضی)باشد .

 • user-09139089770
  user-09139089770

  سلام ۳ سال پیش یک آپارتمان خریدم ودر عوض پول آن یک آپارتمان دادم و بقیه پول را هم نقدا پرداخت کردم به بنگاه اعتماد کردم و سند را ندیدم البته قراردادهای دو معامله جداگانه میباشد موعد انتقال سند حضور پیدا نکردند و قرار بود سند قطعی بنام شود ولی سند آپارتمانی که بنده فروختم چون مسکن مهر بود قطعی نمیشد و مرقوم شد بصورت وکالت باشد که موعدش انجام دادم بعدا شکایت کردم و متوجه شدم سند آپارتمانی که خریده ام وکالتی بنام شخص دیگریست و صاحب سند هم کس دیگریست و دو ست چرخیده و خرید و فروش شده حال با وجود اینکه در دفتر خانه حضور یافتم ولی گواهی عدم حضور طرف مقابل را نگرفتم چند بار وعده کرد نیامد مبلقی بابت هود و برقکاری و غیره بدهکار است در قرارداد قید شده در صورت عدم حضور روزی ۱۰۰ هزار تومان خسارت باید بپردازد حتی اتحادیه هم شکایت کردم و امضا کرد که ۲ روز دیگر می آید ولی نیامد شکایتم را بدلیل اینکه صاحب سند را قید نکرده بودم استرداد کردم تا مجدد شکایت کنم حالا چه کنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید برای اثبات چه کنم و چطور خسارتم را هم بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   چون به نوعی معامله شما در قالب معاوضه بوده است بنابراین چنانچه الباقی ثمن معامله در روز حضور در دفترخانه باید از طرف شما به فروشنده پرداخت می گردید و شما عدم حضور دریافت نکرده اید لذا نمی توانید نسبت به خسارت های عدم حضور طرف مقابل در دفترخانه اسناد رسمی اقدام نمائید و اگر هیچ ثمنی از طرف در روز موعد در دفترخانه اسناد رسمی نباید پرداخت میشد در این صورت شما می توانید حتی با عدم حضور و یا عدم دریافت گواهی نسبت به خسارتهای تأخیر در تنظیم سند اقدام نمائید اما در خصوص ماهیت دعوی شما باید اعلام نماییم که شما باید تمام مالکین قبل از فروشنده یا نیز طرف دعوی قرار دهید به نحوی که دارنده ی سند رسمی آپارتمان نیز جء خواندگان دعوی شما باشد.

 • میلاد
  میلاد

  سلام و عرض خسته نباشید
  به پسر فامیلمون(۲۲سالشه) دو نفر تجاوز کردن ۳ تاشونم مست بودن البته مست کردن فامیلمونم کار اون ۲ نفر بوده و در حالت مستی بهش تجاوز کردن
  فامیلمون هم شکایت کرده
  فعلا در مرحله بررسی و بازجوییه تا اثبات بشه
  سوال اول ؛ الان فامیلمون رضایت بده چه اتفاقی می‌افته؟
  رضایت بده قانون ولشون میکنه یا بازم نگهشون میدارن؟
  سوال دوم ؛ اگه بعد اثبات شدن تجاوز رضایت بده چه اتفاقی می‌افته ؟
  ممنون بابت سایت خوبتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر شکایت ادامه یابد و شاکی رضایت ندهد و اگر دلایل برای محکوم نمودن متهم کافی باشد (اقرار یا شهادت شهود یا اشاره ها و نشانه هایی که قاضی را به دلیل {علم قاضی} رهنمون سازد) آنها به اعدام محکوم می شوند چون مرتکب جرم لواط طبق ماده ۲۳۴ اعدام است و البته طقبق قانون اگر مفعول یعنی کسی که با وی لواط شده (شاکی) راضی به این کار بوده باشد مجازات او هم اعدام است و البته این در صورت وجود شرایط احصان است وگرنه فقط ۱۰۰ ضربه شلاق تعیین می شود و شرایط احصان آن است که مرده همسر دائمی داشته باشد و از طریق (قُبُل) هروقت بخواهد بتواند با او جماع داشته باشد و طبق قانون گذشت شاکی که حد لواط تأثیری ندارد و فقط چون حد لواط از حدود الهی است اگر مرتکب ها (متهمان ) در نزدیک عالم دینی (مرجع) تو به نام تنظیم نمایند مجازات ایشان با تصمیم قاضی دادگاه رفع می شود و البته به شلاق و حبس محکوم می شود.
   نکته: طبق ماده ۱۵۴ قانون مجازات؛ اگر حالت مستی مرتک جرم در صدر باشد او مسلوب الاختیار بوده باشد مرتکب مجازات نمی شود چون فاقد مسئولیت کیفری است و البته اصل بر آن است که مستی مانع اعمال مجازات نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.