تجاوز جنسی و مجازات آن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

571 دیدگاه

 • نازنین
  نازنین

  سلام من ۲۵ ساله هستم شخصی به بخانه ازدواج از اروپا با فریب من به خواستگاری اومد ولی یه روز با فریب من خواست باهاش آشنا شم و صحبت کنم و توخونه وقتی کسی نبود بهم تجاوز کرد و الان فرار کرده من از ایران چه جوری میتونم شکایت کنم یک ماه گذشته و پزشکی قانونی میتونه تشخیص بده آیا

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، با شکایت شما در صورت وجود دلایل نهایتا رای غیابی صادر می گردد و پس از بازگشت وی به ایران قابل پیگیری می باشد
   ممکن است قابل تشخیص باشد لذا باید به پزشکی قانونی مراجعه نمایید.

 • رضا
  رضا

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود یه یک سال و نیم پیش با یه دختر خانم رابطه داشتم
  الان پیام دادن و تهدید به شکایت میکنن
  من حتی داخل پیام ها هم زیر بار نرفتم فقط گفتم تماس بگیر صحبت کنیم.
  خواستم ببینم میتونه کاری کنه

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورتی که جرمی واقع نشده باشد خیر.

 • A
  A

  سبامن من دوشب پیش پسر دختری گرفتیم در حال زنا کتکش زدیم پسره بعد به خانواده پسره تماس گرفتیم التماس کردن که این بار ببخشیدشون چیزی نگین به کسی ما هم بیخیالشون شدیم الان پسره شاکی شده به اتهام ضرب شتم به نظرتون حکممون چی میشه

 • Adel
  Adel

  سبامن من دوشب پیش پسر دختری گرفتیم در حال زنا کتکش زدیم پسره بعد به خانواده پسره تماس گرفتیم التماس کردن که این بار ببخشیدشون چیزی نگین به کسی ما هم بیخیالشون شدیم الان پسره شاکی شده به اتهام ضرب شتم به نظرتون حکممون چی میشه

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   به مجازات ضرب و جرح عمدی و پرداخت دیه در صورت مطالبه محکوم می شوید.

 • علوی
  علوی

  سلام وقتتون بخیر
  اگر دو طرف مست بوده باشن به مرد به زن تجاوز کنه آیا اگر پیگیری کنیم نتیجه یی دارد؟؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، بله رافع مسولیت متجاوز نخواهد بود.

 • رضا
  رضا

  سلام من حدود ۲ سال پیش با یه دختر خانوم رابطه داشتم با میل خودش وایشون بکارتشو از دست میده
  الان به من پیام میدن که تو تجاوز کردی اما من حتی داخل پیام هم حرفی نزدم و فقط میگفتم تماس بگیر باهام
  خواستم ببینم اگه بخواد شکایت کنه میتونه کاری کنه

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت وجود دلایل بر وجود رابطه جنسی و به عنف نبودن آن ارتکاب زنا توسط هر دو ثابت می گردد.

 • آرش
  آرش

  سلام نامزدی دارم که ۱ سال پیش حدودا از طرف همکار شیطان صفتش مورد تجاوز قرار گرفته به دلیل فریب دادن و اعتماد جلب کردن خودش خیلی ناراحت و افسردس و حتی میخاسته خودکشی کنه من هم وقتی شنیدم خیلی ناراحت و خشمگینم آیا راهی هست این شیطان را به سزای اعمال کثیفش رسوند یا خودم شخصا باید درس عبرتی به این شیطان بدهم؟شاهدی نبوده فقط .ممنون از راهنماییتان

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، بعد از گذشت این مدت و بدون وجود شهود یا سایر دلایل تجاوز قابل اثبات نیست.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام عزیزم همکاردخترم تومحل کار گولش زده وبهش تجاوز کرده ازاین موضوع یک ماه میگذره دخترم الان تونسته به من بگه ایا میتونیم ثابت کنیم

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورتی که تجاوز به عنف بوده باشد و دختر به میل خود راضی به رابطه نشده باشد و با وجود سایر دلایل و شواهد قابل تعقیب و اثبات می باشد.

 • سید علی توفیقی
  سید علی توفیقی

  سلام خسته نباشید من با یه دختر خانومی ۴ ماه بودم که اصالتا افغانی بوده و من خبر نداشتم و به خواسته خودش باهاش رابطه داشتم و بکارت نداشته و الان برام شکایت کرده که بکارت منو زده و منو حامله کرده آیا حکم برا من چیه ؟؟؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورتی که به میل خود وارد رابطه شده باشد یا قبلاً بکارت خود را از دست داده باشد که این موضوع توسط پزشکی قانونی تشخیص می گردد مسولیتی متوجه شما نخواهد بود و در صورت اثبات وجود رابطه جنسی به شلاق حدی محکوم می شوید.

 • hosna
  hosna

  سلام من وقتی بچه بودم حدود ۸ سالم بود پسر عمم با فریب دادن من بهم تجاوز کرد و فک کنم که خودم هم راضی بودم ایا گناه حساب میشه برای من یا خیر ؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، با کارشناس مسائل دینی تماس بگیرید.

 • هیچکس
  هیچکس

  سلام من یه دوستی دارم که با پسر عموم شریکه تو موتور بعد موتور فروختن دوستم پولاشو خواست بعد پسر عموم اومد سراغش اونو برد یه جایی و با زور و تهدید بت چاقو به او تجاوز کرد الان اگه شکایت کنه و من شاهد بر پسر عموم میشم که اونو برد میتونه اعدامش کنه

 • حمید
  حمید

  سلام ایا فردی می تواند پس از بیست سال علیه مجرمایی که به مادرش تحاوز کرده باشند شکایت کند؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، خیر به دلیل موجود نبودن دلایل قابل اثبات نیست.

 • علی اصغر
  علی اصغر

  سلام خسته نباشید
  برادرم چند سال از خانومش طلاق گرفته دلیل طلاق معتاد بودن برادرم بوده و فرزند پسرشو پیش خودش نگه داشته که حدودا ۱۴سالشه و اینا از طرف مادری منظورم دایش که تو بیمارستان اعصاب و روان پرونده دارن الان برادر من ی چند روز مواد مصرف کرده و زنش صابقش رفته شکایت کرده که ب پسرم تجاوز میکرده باباش الان ما باید چیکار کنیم برادرم میگه من مواد زدم درسته ولی من همچین کاری نکردم و حتی یادمم نیست ممنونم

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام اثبات این قضیه با شاکی پرونده میباشد و شما صرفا در مقام انکار باشید

 • مهسا
  مهسا

  سلام وقت خوش. یکی از دوستانم همسایه شون سه ماه پیش به بهانه مریضی نوزادش اون رو به خونه خودش میکشونه و بهش تجاوز میشه و جدیدا با شماره ناشناس خانمی به دوستم زنگ میزنن که من از جریان خبردار هستم میخوام بدونم میشه شکایت کرد ازش وقابل اثبات هست؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، بعد از گذشت این مدت قابل تشخیص توسط پزشکی قانونی نیست ولی در صورت وجود سایر دلایل و قرائن امکان شکایت و اثبات آن وجود دارد.

 • هلیا
  هلیا

  سلام بنده یک ماه ‌پیش بهم تجاوز شده و شاهد ها فقط بسته شدن در اتاقو دیدن میشه شکایت کرد و محکوم به چی میشن؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت وجود سایر دلایل و شواهد من جمله گواهی پزشکی قانونی به انضمام همین شهادت شهود قابل اثبات بوده و تجاوز به عنف مستوجب اعدام است.

 • مهدی
  مهدی

  چند نفر قصد تجاوز به من رو دارن میشه بگید چجوری پیشگیری کنم پسرم میترسم به پدر و مادرم بگم لطفا کمکم کنید
  میترسم حتی از خونه بیرون برم

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   حتما باید پدر و مادر خود را در جریان بگذارید تا اقدامات لازم توسط ایشان صورت گیرد.

 • mona
  mona

  اگر یک پسر ۱۴ ساله به یک پسر ۹ ساله تجاوز کند جرمش چیه؟؟؟؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   مرتکب به سن بلوغ نرسیده و صغر از عوامل رافع مسولیت کیفری می باشد.

 • عباس
  عباس

  سلام ظهر بخیر . اگه یک زن ، به یک مرد دستور بده و تهدید کنه که باید به من تجاوز کنی یا باید رابطه جنسی برقرار کنی ، و حتی مورد اثبات قاضی قرار بگیره ، حکم اون مرد اعدامه ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید (آخه تو شهرمون این اتفاق افتاده بود منتهی نفهمیدم قضیش چی شد)

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، خیر

 • حامد
  حامد

  با سلام بنده یک‌ خواهر ناتنی دارم که برای اینکه بنده با مادرم در ارتباط نباشم و رفت امد نکنم (تا درخفا ودر طول زمان اقدام به تصرف اموال مادری کند.که چند بار هم‌این اتفاق افتاده و بنده مانع بزرگی در این‌قضیه هستم) در اخرین اقدامش اعلام‌کرده که از طریق بنده حدود ۱۰سال پیش تجاوزی صورت گرفته و با ابروی من بازی میکند ودر کل با هرکسی درگیری پیدا میکند همین اتهامرا به او میزند چه پدرش چه برادر خودش و یا غریبه تا حرف خود را پیش ببرد.حال ماندهایم چه کنیم با این قضیه.ممنون میشم راهنمایی کنین که چه باید بکنم

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، می توانید علیه وی با موضوع افترا شکایت مطرح نمایید.

 • مصطفی شاه یوسفی
  مصطفی شاه یوسفی

  سلام من ۱ماه پیش بهم تجاوز شده و الان شکایت کردم آیا پزشک قانونی میتونه بفهمه که تجاوز شده یان

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، بسته به شرایط ممکن است صرفا بتواند محدوده زمانی آن را مشخص نماید.

 • امیر
  امیر

  سلام من حدود یکسال پیش بهم تجاوز شده
  و الان میخوام شکایت کنم و از همون زمان لباس های زیری که تنم بود و بهم تجاوز شدرو نگه داشتم خواستم بدونم با ازمایشات و پزشکی قانونی میتونم متجاوز رو محکوم کنم؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، پس از گذشت این مدت آزمایش لباسها نتیجه ای در بر نخواهد داشت و اثبات این موضوع بعید بنظر می رسد.

 • امیر
  امیر

  سلام من ۱۸سالمه و بهم تجاوز شده میخواستم بدونم به تنهایی میتونم شکایت کنم یا اینکه باید همراه با والدینم شکایت کنم چون اونا چیزی نمیدونن و نمیخوام چیزی بدونن

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، بله اگر ۱۸ سال تمام داشته باشید می توانید به تنهایی شکایت مطرح نمایید.

 • Ava
  Ava

  سلام وقتبخیر ببخشید من با پسری بودم و یروز مثل بقیه روزا ک میرفتم دیدنش رفتم ک ببینمش اونم ازم سواستفاده کرد منو برد خونشون بازور کتک منو ازماشین پیاده کرد و بردتوخونه بهم تجاوز کرد از مقعد حالا میتونم ازش شکایت کنم حکمی چیزی داره؟ پزشک قانونی چیزی رو ثابت میکنه؟روحوروانمو از دست دادم بعد چندمله رفتم ب خانوادش گفتم ولی اما اهمیتی ندادن و ازهمجا بلاکم کردن مثل پسره،پسره هم زیربار نمیره و میگ من نمیشناسمت و اینکارو نکردم ولی خانوادش میفهمن اینکارو کرده ولی بی اهمیتن.شبانه روز زنگشون میزنم بااینک مسدودم ک شمارم بیفته پسره هم ده دوازده روزی یبار زنگ میزنه کلی تهدید میکنه و یسوال دیگ من ک این همه زنگشون میزنم بقولا مزاحمت ایجاد میشه واسشون چ حکمی داره ممنون میشم جواب بدید

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورتی که زمان زیادی از این موضوع نگذشته باشد امکان طرح شکایت و تشخیص توسط پزشکی قانونی وجود دارد و تماس‌های مکرر شما با خانواده وی می تواند مصداق بزه مزاحمت تلفنی باشد.

 • A021
  A021

  سلام خواهش میکنم کمکم کنید من پسرم
  دوستم منو با حیله و کلک رامم کرد و‌به خانه خود برد و بهم تجاوز کرد حدود چند روزی گزشته
  ایا میتوانم شکایت کنم

 • م. م
  م. م

  سلام پسری چند سال پیش با دختری ۳۸ساله با پیشنهاد دختر مبنی بر عقد موقت توسط دفتر مرجع اقدام کردن (ولی دختر خبر نداشته) دختر خودش اومده شهر پسر و رابطه به ازاله بکارت ختم شده البته بعد از عقد موقت رابطه داشتن.. دختر بعد نفر دیگه هم رابطه جنسی برقرار کرده ولی الان بعد از گذشت چند سال از رابطه دختر تهدید کرده که میخواهد از پسر اول شکایت کند!! حالا راه چاره برای پسر هست ؟؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورتی که بتوانید وقوع عقد موقت را ثابت نمایید موضوع فاقد عنوان مجرمانه می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.