تجاوز جنسی و مجازات آن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

243 دیدگاه

 • محمد حسین قلی زاد
  محمد حسین قلی زاد

  سلام اگر یک دختر و پسر ۱۹ ساله که با ماشین پسر به مسافرت رفته اند را بگیرند جرمشان چیست؟؟؟؟آیا اگر بگیرند پدر دختر و پسر را احضار میکنند؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی داردچه جرم مشهودی ثبت شده باشد.

 • ستاره
  ستاره

  سلام ببخشید به یکی از دوستانم تجاوز شده و تصمیم گرفته که شکایت کنه
  اما خب هیچ شاهدی نذاره که بخواد ثابت کنه، بعد اینجور مواقع چی میشه؟ پ
  زشکی قانونی کمکی میکنه یا حتما باید شاهد داشته باشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام . پیشنهاد میشود که حضورا از یک وکیل دادگستری مشورت اخذ نمایند. شاید بر مبنای قرائن و نشانه ها بتوان شکایت را اثبات کرد.

 • محسن
  محسن

  سلام و خسته نباشید
  پسر من ۱۳ سال سن داره
  و ۳ مرد اونو با چاقو و سلاح سوار موتور کردند و بردن به مکانی و تجاوز کردن
  بلافاصله بعد از ۲ساعت پلیس شکایت نوشتیم و به پزشک قانونی رفتیم و اون۳ نفر رو دستگیر کردند
  الان چی میشه؟
  حکم متجاوزین چیه؟واینم بگم که اقرار کردن به تجاوز
  روحیه پسرم چی میشه کی پاسخگوعه؟
  برای ما که قربانی هستیم دولت و قانون چه تصمیمی میگیره و یا چه اقدامی انجام میده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در خصوص مسائل و مشکلات روحی پسرتان حتما با مشاور و روانشناس مشورت نمایید.در خصوص حکم پرونده با توجه به اینکه از کیفیت اقرار و ادله پرونده اطلاع کافی نداریم از پیش بینی معذوریم.

 • ا
  ا

  سلام ببخشید من ۱۷ سالم هست و ب رضایت خودم رابطع جنسی داشتم بکارت ندارم الن اگر خوانوادم بفهمن و بخوان شکایت کنن برای اون پسر چ حکمی دارع اگ من اقرار کنم ب اینکه خودم راضی بودم در این رابطع؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط درحدرابطه نامشروع مجازات شلاق دارد.ولی اگرهردو راضی هستیدازدواج دائم یاموقت کنیدکه البته ازدواج اول نیازبه اذن پدردارد و اگرندهید می توانیدازدادگاه درخواست کنیدکه باشرایط شمادادگاه هم ضمن حفظ اسرارشمادراینخصوص حکم می دهد.اسلام دین سلام و راحتی است.بخورید و بیاشامیدولی اسراف نکنیدومرتکب جرم وگناه نشوید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.فقط درحدرابطه نامشروع مجازات شلاق دارد.ولی اگرهردو راضی هستیدازدواج دائم یاموقت کنیدکه البته ازدواج اول نیازبه اذن پدردارد و اگرندهید می توانیدازدادگاه درخواست کنیدکه باشرایط شمادادگاه هم ضمن حفظ اسرارشمادراینخصوص حکم می دهد.اسلام دین سلام و راحتی است.بخورید و بیاشامیدولی اسراف نکنیدومرتکب جرم وگناه نشوید.

 • Mtan
  Mtan

  سلام اگر به پسری را تهدید به تجاوز کنن و او پیام های اون را داشته باشید و بهش تجاوز بشه و در حالی که نمیخواسته بهش تجاوز بشه کتکش بزنن طرف تجاوز دید میتواند حکم اعدام را درخواست کند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام تهدید به تجاوز متفاوت از تجاوز می باشد.
   تجاوز(لواط) نیاز به اثبات دارد و حکم قانون بنا بر دلایل و شواهد و همچنین شرایط فاعل-مطابق ماده ۲۳۴ قانون مجازات اسلامی- ممکن است صد ضربه شلاق یا اعدام باشد.

 • Ngin
  Ngin

  سلام.دو هفته ی پیش دو تااز دوستام رو تو مهمونی ب زور بهشون تجاوز کردن و عکس گرفتن.
  یکی از دوستام متاهله میخوادشکایت کنه ولی میترسه شوهرش بفهمه.
  ایا راهی هست ک بدون خبردارشدن شوهرش بتونه شکایت کنه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   تحقیقات در شکایت کیفری باید به نحوی انجام گردد که کسی مطلع نشود و الزامی مبنی بر اطلاع همسر ایشان وجود ندارد.در این خصوص ایشان می توانند بصورت رایگان از گروه وکلای رهجویان عدالت مشاوره اخذ نمایند.

 • سارا ابراهیمی
  سارا ابراهیمی

  سلام مرد همسایه قصد تجاوز به دخترم داشته چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر تجاوزی صورت گرفته فورا به کلانتری و سپس به پزشکی قانونی مراجعه نمایید. اما اگر موضوع دیگری اتفاق افتاده سوالتان را واضح بفرمایید.

 • زهرا
  زهرا

  سلام ببخشید به یکی از دوستانم تجاوز شده و من با چشم خودم ندیدم ولی در ان مکان بودم و من را له عنوان شاهد نام برده ایا شهادت بدهم مشکلی پیش نمی اید؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شهادت در زنای به عنف شرایط بسیارسختی دارد.اگرعینآ ندیده اید شهادتان پذیرفته نمی شود.یکی ازشرایط شاهد عدالت است.اگرشما آنجا بودید و دوستتان مورد تجاوزقرارگرفته و اقدامی نکرده اید عادل نیستید و شرایط اساسی شاهد را ندارید.

 • امید
  امید

  سلام من ۲۳ سالمه به خواهر ۳۸ سالم تجاوز کردم جرمم چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.زنای با محارم و درصورت اثبات اعدام برای شما و رجم برای خواهرتان اگرهم وافق بوده و به عنف صورت نگرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.