تجاوز جنسی و مجازات آن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

تجاوز جنسی  چیست؟

تجاوز جنسی ، یکی از مهمترین جرایمی است که علاوه بر آن که نظم عمومی و اخلاق حسنه را به خطر می اندازد، عواطف و احساسات نوع انسان را جریحه دار کرده و چه بسا تا سالیان سال ، قربانیانش را در دام بیماریهای روحی و روانی سخت گرفتار سازد.در بیشتر موارد تجاوز جنسی را عملی که توسط مرد علیه زن انجام می گیرد تعریف کرده اند ، ولی ذکر این مسئله ضروری است که بزه دیده تجاوز جنسی لزوما زنان نیستند و ممکن است مردان یا حتی کودکان نیز بزه دیده این نوع جرایم واقع شوند.

تجاوز جنسی

 

اگر در زمان ارتکاب جرم جنسی مرتکب برای جلب رضایت بزه دیده به برقراری رابطه جنسی از اعمال فشار روانی استفاده کرده باشد و در واقع او را اغفال کرده باشد عمل او جزو تهاجمات جنسی می باشد اما اگر ازطرفی چون فشار فیزیکی مثل کتک زدن یا استفاده از اسلحه و… جهت بی دفاع کردن بزه دیده برای وا داشتن وی به انجام عمل جنسی استفاده کند ، عمل او تجاوز جنسی محسوب می شود. هرچند در عمل به هر دوی این جرایم تحت عنوان کلی جرم جنسی یا سوء استفاده جنسی نگریسته می شود و قربانیان آن به یک اندازه زخم می خورند. در نهایت باید گفت تجاوز جنسی شدید ترین مصداق جرایم جنسی غیر کشنده است که علیه شخصی ارتکاب می یابد و زمانی تحقق پیدا می کند که مردی با مردی دیگر یا زنی بدون رضایت آن ها ، مقاربت جنسی داشته باشد.

اثبات جرم تجاوز جنسی

دلایل اثبات یک جرم مهم ترین و اصلی ترین مسیری است که قربانی برای احقاق حق خود باید آن را سپری نماید.قانون مجازات اسلامی برای اثبات زنا به اقرار، شهادت و علم قاضی اشاره کرده است . هرچند این ادله برای اثبت کلیه دعاوی حقوقی و جزایی عمومیت دارد و اختصاص به جرایم خاص  مانند تجاوز جنسی ندارد.در بحث تجاوز جنسی اقرار متهم بر علیه خود امری بعید است مگر اینکه اقرار از راه های قانونی و مشروع کسب نشده باشد که در آن صورت نیز ارزش اثباتی ندارد.

تجاوز

همچنین مجرمین معمولا در برابر دیگران مرتکب جرم نمی شوند به خصوص جرمی مانند تجاوز جنسی که بیشتر از جرائم دیگر نیازمند پنهان کاری است ، در نتیجه استفاده از شهادت شهود در این موارد بسیار اندک است. بنابراین تنها امکانی که یرای بزه دیده باقی می ماند استفاده از علم قاضی میباشد.در میان این ادله نقش علم قاضی بسیار مهم است. قضات می توانند با در نظر گرفتن جنبه ی خصوصی این جرم تلاش خود را برای کشف حقیقت به کار گیرند یا در جهت استفاده بهینه از سایر ادله به ان استناد کنند. علم قاضی از شیوه های مختلفی می تواند تحصیل شود گزارش اولیه پلیس ، نظریه ی پزشکی قانونی ، اظهارات متهم در جلسات متفاوت ، روابط قبلی میان متهم و قربانی و.. می تواند از مواردی باشد که به حصول علم قاضی کمک می کند.

مجازات تجاوز جنسی

مطابق بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی وجود عنف در تجاوز جنسی ، یکی از مواردی است که منجر به تشدید کیفر زنا تا حد اعدام می گردد . در واقع هرگاه یکی از طرفین راضی به برقراری رابطه جنسی نبوده و دیگری وی را وادار به ارتکاب این عمل نماید این ویژگی برای شخص مکره از کیفیات مشدده محسوب می شود. از این رو تجاوز جنسی (تجاوز به عنف) در فقه و به تبع آن در قوانین کیفری ایران با تشدید مجازات همراه شده است. در واقع این عدم رضایت  قربانی است که آمیزش جنسی را به

تجاوز جنسی تجاوز جنسی تبدیل می کند. اگر این رضایت با حیله و و تقلب به دست آمده باشد باعث محکومیت مرتکب به تجاوز جنسی می شود  همانطور که در تبصره ی 2 ماده 224 مقرر شده :هر گاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد، در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم تجاوز جنسی است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش ، تهدید یا ترساندن زن ، اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است » ، اما اگر این حیله و تقلب به صورتی باشد که به فرض مثال قربانی به خاطر وعده ی ازدواج تن به آمیزش جنسی داده باشد و فریب خورده باشد دیگر در قانون ما تجاوز به جنسی محسوب نمی شود زیرا به هر حال شخص به میل خود در رابطه جنسی ایفای نقش کرده است .علاوه بر کیفر اعدام متجاوز مقرر در بند ت ماده 224 قانون مجازات  اسلامی1392 ، قانونگذار در ماده 231 این قانون ، پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل را نیز بعنوان ضمانت اجرای مدنی تجاوز و راهکاری برای حمایت از بزه دیدگان زن تجاوز جنسی پیش بینی نموده است که در موارد زنای به عنف در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر ، به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود و در صورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.

3 سوال متداول از تجاوز جنسی

 1. آیا تجاوز جنسی بعد از چند سال قابل پیگیری است؟

بله در صورت اثبات قابل رسیدگی میباشد لذا در صورتیکه اثبات شود ( بعید است قابل اثبات باشد ) مجازات اعدام خواهد داشت.

 1. تجاوز به عنف چگونه قابل اثبات است؟

1. چهار شاهد عادل مرد و یا 3 مرد و 2 زن که شاهد عینی بوده باشند.

2.اقرار خود متهم

3.علم قاضی

 1. تهدید به مرگ بعد از رابطه ی جنسی از طرف پسر قابل شکایت است ؟

بله.در صورت ایجاد هرگونه مزاحمت و یا تهدید در پیامک و ….. سریعا با پلیس تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهد و علیه ایشان شکایت کیفری کند.

 

470 دیدگاه

 • محیا
  محیا

  سلام…۸سال پیش پسرخالم بهم تجاوز کرده و بکارتمو ازبین برده…نمیخوام خونواده ها بفهمن اما میخوام ازش شکایت کنم…بخاطر همین موضوع همه خواستگارامو رد کردم..۱۵ سالم بود اونموقع…اگه شکایت کنم و اثبات هم بشه حکمی مبنی بر ترمیم بکارتم هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، پس از گذشت این مدت اثبات این موضوع بعید به نظر می رسد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، پس از گذشت این مدت اثبات این موضوع بعید به نظر می رسد.

 • نفس
  نفس

  سلام
  من ۱۶ سالمه بارضایت خودم تجاوز انجام شده برای اینکه دادگاه بگه ازدواج کنیم پدرم راضی ب ازدواجمون نبوده اگه پدرم شکایت کنه چی میشه؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، در این مورد صرفا خود شما قادر به شکایت می باشید که آنهم با وجود رضایت شما منتفی است و پدر شما حق شکایت در این مورد را ندارد.

 • امیررضا معینیان
  امیررضا معینیان

  سلام من ۲۰ سالمه به یک پسر بچه تجاوز کردم و اون ها از من شکایت دارن و اونها هیچ شاهدی ندارن و از مایشات نشون میده که تجاوز شده جرم من چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، تجاوز به عنف محسوب و در صورت اثبات مجازات آن سلب حیات می باشد.

 • سجاد
  سجاد

  سلام و درود
  من یه پسر ۲۸ ساله هستم خانمم بهم تهمت خیانت زده که بتونه طلاق بگیره و چندنفر از دوستاش رو گفته که بیان شهادت بدن که من بهشون چشم داشتم و باهاشون رابطه داشتم و متاسفانه اومدن شهادت دروغ دادن وقسم دروغ خوردن
  چطور میتونم از خودم دفاع کنم؟
  اونها هیچ دلیل و مدرکی مثل پیامک و تماس و نامه ی فدایت شوم ندارن فقط زبانی شهادت و قسم خوردن!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، شهود هم یکی از دلایل اثبات می باشد و جهت دفاع حتما نیاز به مشاوره حضوری و اخذ وکیل خواهید داشت.

 • امیر
  امیر

  سلام من به تجاوز قرار گرفتم دوستم به من تجاوز کرد من امیر هستم ۱۳ سالمه و هیچ شاهدی هم ندارم یک دوست دارم اون شاهده فقت یه شاهد دارم میتوانم این را سابت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله با وجود شاهد و قرائن دیگر قابل اثبات است.

 • حسین
  حسین

  سلام من ۱۷سالمه و به من با زور دو نفر تجاوز کردن شاهد هم ندارم من چگونه میتوانم به آن دو نفر شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، باید سریعا پس از آن به پزشکی قانونی مراجعه و گواهی تهیه کنید و در صورت شکایت نمودن تحقیقات توسط مراجع قانونی انجام و در صورت وقوع جرم مرتکبان تحت تعقیب قرار می گیرند.

 • یاور محمدی
  یاور محمدی

  سلام خسته نباشید ببخشید میخواستم بگم یک نفر ب خانوم بنده با اغفال و خفگیری تجاوز کرده الان ی هفته از اون زمان می‌گذرد من حتی شک ب باردار بودن خانومم دارم.. البته شماره اون طرف و دارم.. چطور میتونم شکایتم و سریع دنبال کنم و کجا باید برم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید مرسی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، باید فورا پس از آن جهت ارجاع به پزشکی قانونی به کلانتری مراجعه شود سپس با تایید پزشکی قانونی و ارائه سایر دلایل و قرائن اقدام به طرح شکایت کنید

 • حسن
  حسن

  سلام،هفت سال پیش به بهانه ی فوتبال بازی کردن،به برادر کوچک من تجاوز شد و متهم نامرد همسایمونه.من می خواهم شکایت بکنم بدون آنکه پدرومادرم و حتی برادر کوچکم متوجه بشود.آیا امکان پذیر است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، خیر بدون اطلاع و همکاری فردی که مورد تجاوز قرار گرفته و سرپرست وی(در صورت صغیر بودن) چنین امکانی وجود ندارد.

 • هستی
  هستی

  سلام مورد تجاوز جنسی همسایمون که خواستگار بنده بودن قرار گرفتم این آقا به همراه دوستش از قبل برنامه ریزی کرده بودند برای اینکار بنده سریعآ به پزشک قانونی دادسرا مراجعه کردم اما پزشک قانونی به بنده گفتند باید اثبات کنی نتونی اثبات کنی رابطه نامشروع میشه در صورتی که من مورد تجاوز هم اون آقا که خواستگارم بودند قرار گرفتم هم دوستش برای اثبات باید چیکار کنم لطفآ راهنماییم کنیم من فقط میخوام این دو تا به جزاء کارشون برسن از زمانی که این اتفاق برای بنده افتاده من مثل یک مورده متحرک هستم تورو خدا کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، حتما باید سریعا گواهی پزشکی قانونی را اخذ کنید و به چنین حرفهایی توجه نکنید سپس اقدام به ثبت شکایت مبنی بر تجاوز به عنف نمایید تا مرتکبین مورد تعقیب قرار گیرند.

 • نرگس
  نرگس

  کسی بهم تجاوز کرده و فیلم گرفته میشه کمک کنید من دارم میمیرم میترسم ابروم میره😭

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باید با مراجعه به پزشکی قانونی و ارائه سایر دلایل از او شکایت کنید ضمن اینکه تهدید به انتشار فیلم خود جرم مستقلی می باشد.

 • مبینا
  مبینا

  سلام
  خواهر من باشوهرش مشکل داره شوهرش قبلا اقدام به طلاق کرده بود اما خواهرم یک مشکل روانی داره و به همین دلیل نمیخواد از شوهرش جدابشه
  حدودا سه ماه پیش شوهرش قرص خواب به خواهرم میده و دوستش رو میاره وبه خواهرم توسط دوستش تجاوز میشه خواهرمم از قبل یه دوربین تو اتاق خواب جاساز میکنه و فیلم این صحنه رو میگیره شوهرش هم توی فیلم هست و الان میخواد روی فیلم اقدام کنه واز دوست شوهرش وشوهرش شکایت کنه سوال من این هست که میتونه موفق بشه؟مجازات شوهرش و دوستش چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله در صورت اثبات اینکه با سوء نیت و بدون اطلاع وی به او قرص خواب آور داده شده امکان موفقیت وجود دارد و مجازات آنها به ترتیب حبس درجه دو یا سه و اعدام می باشد.

 • علی
  علی

  سلام من حدود یک سال پیش ۱۷ سالم بود به دختر ۱۵ ساله ای تجاوز کردم البته تجاوز نبوده به درخواست خودش بوده حالا مشکلاتی براش پیش اومده و ظاهرا از طرف کلانتری شکایت کرده چون دیشب از کلانتری زنگ زدن گفتن باید برم اونجا به جرم تجاوز به نوامیس
  الان چی میشه من هنوز نرفتم نمیدونم اصلا پزشکی قانونی رفتن یا نه
  هیچ شاهدی ندارم اونم احتمالا شاهد نداره
  راهی هست بتونم اثبات کنم به درخواست خودش بوده؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، احتمالا به اتهام مزاحمت برای نوامیس به کلانتری احضار شدید زیرا پرونده تجاوز به کلانتری ارجاع نمی شود و در تجاوز به عنف اثبات به عنف بودن با شاکی است.

 • نادیا
  نادیا

  سلام. به خواهرم که الان ۱۲ سالشه از وقتی که ۸ ساله بوده از طرف پسر عموم که از خودش ۳ سال بزرگتره تجاوز شده.پردشو از دست نداده ولی اسیب روحی بسیار دیده.شاهد هم فقط دوسته پسر عموم بوده.میتونم شکایت کنم؟و مجازاتش چی هست؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت وجود شاهد و سایر دلایل قابل شکایت و تعقیب می باشد.

 • زهرا
  زهرا

  باسلام
  من با دوست پسرم رابطه داشتم و بکارتم رو از دست دادم .الان که بهش میگم خودمون مشکل رو حل کنیم و ازدواج کنیم که کسی متوجه نشه قبول نمیکنه .می‌خوام شکایتش رو کنم ومیتوپم بگم گولش رو خوردم . الان شکایتش کنم حکمش چیه ؟چ اتفاقی برامون میوفته می‌خوام خانواده ها متوجه این موضوع نشن.

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت وجود دلایل و قرائن بر احراز رابطه جنسی، هر دو به مجازات زنا محکوم می شوید.

 • حامد
  حامد

  سلام خسته نباشید بنده از کسی به جرم تهدید تخریب فحاشی افتراح تهمت و درخواست رابطه نامشروع شکایت کردم با پیامک های که ازش داشتنم مستند خودم پسرم طرف مقابلم پسره حالا اون رفته شکایت کرده که من می خواستم با چاقو تهدیدش کنم بهش تجاوز کنم البته بجز چندتا پیام تلگرام هیچ شاهد و مدرکی نداره و منم اصلا رابطه باهاش نداشتم فقط اومده خونه من با میل خودش چند بعدم رفته جرمش چیه این موضوع

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، هرچند سوال بسیار نامفهوم است ولی چنانچه پیامک های ارسالی حاوی توهین و تهدید نباشد بنظر می رسد جرمی اتفاق نیفتاده است.

 • Saman
  Saman

  سلام به من تجاوز شده شواهد ندارم فقط عکس دارم چون پشت صحنه دو نفر با قمه ایستاده بودن ایا میتوانم ان ها را بعد دو سال که عکس را پخش کرده اند و دست من رسیده مجازات کنم و جرمش چیست؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، شروع به تجاوز به عنف که مستوجب ۲/۵ تا ۵ سال حبس است.

 • نادیا
  نادیا

  سلام وقت بخیر ، دختر عموی من توسط شوهرم هنگامی که برای خرید کوتاه بیرون رفتم مورد تعرض قرار گرفته و به قصد تجاوز به دختر عموم حمله کرده که خوشبختانه با مقاومت دختر عموم و سر رسیدن من ناکام موند بلافاصله بعد با پلیس تماس گرفتیم اثار کبودی های روی بدن دختر عموم توسط پزشکی قانونی ثبت شد و تصاویر دوربین مدار بسته در اتاق هنگام مقاومت دختر عموم موجوده، در این مورد تجاوز اتفاق نیفتاده و با درگیری خاتمه پیدا کرده ، شوهرم فعلا زندانیه ولی اعتراف نکرده و ادعاهای کذب مثل پاپوش و از این قبیل رو ادعا میکنه ولی روی پرونده گزارش پلیس و پزشکی قانونی و تصاویر دوربین مدار بسته وجود داره ، مجازات شوهر من چه میتواند باشد؟ ممنون میشم اگر حداکثر و حداقل مجازات قابل حدس در این مورد رو بفرمایید

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، شروع به تجاوز به عنف که مستوجب ۲/۵ تا ۵ سال حبس است.

 • ..
  ..

  سلام (دخترم)
  ۲سال پیش وقتی من ۱۴ساله بودم با فریب کسی باهام رابطه جنسی داشته و باکره نیستم.برای من شایعه پخش کرده و الان نامزد کرده . میتونم بدون اگاهی خانواده ازش شکایت کنم؟مجازاتش چیه؟

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، خیر در صورت اثبات رابطه جنسی هر دو مجازات می شوید.

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام. حدود یکسال پیش به یکی از دوستان من که اونموقع۱۷ ساله بوده تجاوز شده. اما بخاطر ترس از بین رفتن آبرو، همونموقع به پزشک قانونی مراجعه نکرده و شکایتی هم انجام نداده. الان بعد از گذشت یکسال اگر بخواد از اون پسر شکایت کنه، راهی برای اثبات هست؟ شاهدی هم وجود نداشته.

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، خیر اثبات آن بعد از گذشت این مدت بعید به نظر می رسد.

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام،۵ماه پیش یه پسر توی اینستاگرام پیام داد ولی من بلاک کردم بعد توی واتساب یک زن پیام داد و گفت اگر میخواهی با این پسره باشی باید اینک کار را بکنی و تهدید هم میکرد بعد الان متوجه شدیم که همین زنه پسره بوده که توی اینستاگرام پیام داده و گفت باید باهاش بری رابطه ی جنسی برقرار کنی و عکس های ناجور میگفت بفرست بعد چندبار هم ازم پول میخواست الان برای حفظ آبروم و اینکه نمیخواهم کسی بفهمه نمیدونم الان چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید و عربی هم نگید که متونه بشوم میتوانم به اتهام دزدی ، رابطه ی جنسی ، و اینکه خودشو جای زن زده و درخواست عکس های نامربوط شکایت کنم ؟
  حتی میدونم زن داره و خیانت کرده پس از دو طرف میشه شکایت کرد و حتی میدانم سراغ یه دختر دیگه هم رفته که با اون هم رابطه داشته اگر اون هم باشه خوبه یا نه؟!
  بعد جرم همه ی این کار هاش چیه و آیا دادگاه به نفع من هم هست یا نه؟!
  حتی هدفون هم ازم گرفت و همه ی این حرفا را اون زن زده یعنی همون پسره بوده بعد من من میترسیدم چون میگفت تمرکز میکنم و اغفال میکرد بعد من ۱۵ساله ام هست و نابالغ شاید جرمش بیشتر باشه؟!لطفا پاسخ بدهید؟!

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت داشتن آدرس یا شماره تلفن از مرتکب تحت عنوان تهدید به ارتکاب جرایم منافی عفت و روابط نامشروع قابل شکایت و پیگیری می باشد.

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام ، من یه دخترم الان ۱۵سالمه وقتی خیلی کوچیک بودم تقریبا ۱۰ساله دقیق یادم نیست ولی خیلی کوچیک بودم داییم بهم تجاوز کرد میخواستم ببینم جرمش چیه شاید مشخص نشه ولی فکرکنم اعتراف کنه چون ابروش در خطر هست در خانواده اگر اعتراف کنه جرمش چیه؟! و اگر نکنه بازهم مجازاتی داره یا نه چون سنم کم بوده و میترسیدم به خانواده ام بگم واگر میشه توضیح در این باره بدهید و عربی هم لطفا نگید؟!

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، در صورت اعتراف تجاوز به عنف محسوب و مجازاتش اعدام است ولی اعتراف وی و اثبات آن بعید به نظر می رسد.

 • Marzieh
  Marzieh

  سلام
  من ۱۷سالمه و با رضایت خودم حدود پنج ماه پیش بهم تجاوز شده و بره بودن خودم رو از دست دادم و پیامک های اون شخص هنوز هم وجود داره داخل واتساپ ک تحدید میکنه ک اگ شکایت کردی بد میبینی و… میخواستم بدونم اگر شکایت کنم آیا فایده ای داره یا نه

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام، اگر مدرکی دال بر فروش اجناس به وی داشته باشید مانند فاکتور یا شاهد قابل شکایت می باشد و در غیر اینصورت خیر.

 • ابوالفضل
  ابوالفضل

  سلام خسته نباشید اگر یک زن به یک بچه تجاوز کنه چه حکمی خواهد داشت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سوال نامفهوم است

  • خانم شقایق
   خانم شقایق

   سلام سوال نامفهوم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.