حضانت فرزند

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

حضانت فرزند حق و در عین حال تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است.
وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان زندگی مشترک بر عهده والدین است، اما این امکان وجود دارد که ایشان با توافق یکدیگر این وظیفه را به صورت فردی به عهده گرفته و انجام دهند، حال اگر توافق وجود نداشت قانون حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی را وظیفه مادر و بعد از آن را به عهده پدر گذاشته است، البته در این میان تفاوتی بین دختر و پسر وجود دارد. به این وصف که دختر بعد از هفت سالگی تا 9 سالگی که سن بلوغ است. به مدت 2 سال نزد پدر می ماند و پس از آن به تشخیص خود پدر و یا مادر را جهت ادامه زندگی انتخاب می کند، درخصوص پسر پس از سن هفت سالگی تا سن 15 سالگی با پدر زندگی کرده و پس از آن به انتخاب خود ادامه زندگی با پدر و یا مادر را انتخاب می کند.

حضانت فرزند

سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

حق حضانتی که به عهده والدین است ممکن است در شرایط خاصی به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم او، از والدین سلب شود. در این زمینه قانون مقرر داشته است: هرگاه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با تقاضای بستگان، قیم و یا رئیس حوزه قضائی، ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت فرزند اتخاذ نماید. مواردی که می‌تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد عبارتند از:
• اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر، قمار؛
• اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا؛
• ابتلا به بیماری روانی به تشخیص پزشکی قانونی؛
• سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی‌گری، قاچاق؛
• تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

چنانچه مادر در دورانی که حضانت با اوست ازدواج نماید و یا اینکه عدم صلاحیت او را زوج اثبات نماید مواردی که  فوق ذکر شد می‌تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد . هر یک از پدر یا مادر که مدعی عدم صلاحیت طرف مقابل است، می‌تواند دادخواست سلب حضانت را به استناد یک یا چند مورد از موارد بالا به دادگاه ارائه کند. البته صرف ادعا کافی نیست و باید دلایل قابل قبولی به دادگاه ارائه دهد. ممکن است دادگاه موارد دیگری را نیز مشمول عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی دارنده حضانت بداند؛ مانند کار وقت‌گیری که مانع نگه‌داری شایسته طفل باشد، یا سهل‌انگاری و بی‌توجهی مداوم به سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل که تشخیص آن با دادگاه است .

 

حضانت فرزند قبل از طلاق

قبل از طلاق حضانت فرزند به عهده ی هر دوی والدین است، اما همانطور که قبلاً گفته شد، حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی با مادر و سپس با پدر است.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

همان طور که از نام این نوع طلاق معلوم است تمامی مسائل فی مابین زوجین در این نوع طلاق قابل مذاکره است، حضانت فرزند پسر یا دختر تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن طبق قانون با پدر است اما این مانع از این نیست که زوجین خلاف این را توافق کنند و بطور مثال حضانت فرزندان کلاً به پدر و یا مادر داده شود.

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند

حضانت فرزند طبق ماده 1168 قانون مدنی هم حق است و هم تکلیف ابوین . بنابراین اگر زوجه بخواهد در مقابل انتقال حضانت از ناحیه زوج مهرش را ببخشد در این فرض نظرات حقوقدانان متفاوت است اما در رویه قضایی غالبا بخشیدن مهریه در قبال طلاق مورد نظر قرار می گیرد (طلاق خلعی )  و نه حضانت و لیکن زوجین می توانند نسبت به این مهم که پس از طلاق حضانت با کدامیک از طرفین باشد با یکدیگر توافق نمایند و در رویه این مورد پذیرش می باشد.

مدارک لازم برای دریافت حضانت توسط وکیل

1) سند طلاق
2) اصل شناسنامه
3) کپی کارت ملی
4) در صورتیکه طلاق از نوع طلاق توافقی باشد، ارائه نسخه ای از توافقات زوجین الزامی می باشد.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

حضانت فرزند بعد از فوت پدر طبق قانون با مادر است ولی ولایت آن با پدربزرگ یا جّد پدری است.

مادر برای تعیین ساعت ملاقات فرزند باید به کجا مراجعه کند؟

به همان شعبه ای که نسبت به حضانت طفل تصمیم گیری شده میبایست مراجعه نماید.

آیا پدر می تواند از ملاقات فرزند با مادر امتناع کند؟

خیر هیچکدام از زوجین حق امتناع از ملاقات طفل توسط طرف مقابل را ندارد.
4.1/5 - (49 امتیاز)

مطالب مرتبط

90 دیدگاه

 • غلامی
  غلامی

  خواهش میکنم که به سوالم جواب بدین
  سه سالی میشه که با داشتن حق طلاق از شوهرم جدا شدم
  دختری داریم که متولد شهریور سال ۹۲ میباشد
  قانون دخترم رو به من سپرد و حق دیدن به پدرش را داد
  پدرش بعد طلا قمان به زندان افتاد که دلیلش را نمیدانم وقتی بیرون اومد از خودم به شخصه خواست که فرزندش را ببینه من هم قبول کردم هفته ای یه بار بچه را با خود به خانه ی پدری اش میبرد شب تحویل میداد دوبار بعد پنج یا شش ماهی با مواد مخدر گرفتنش افتاد زندان تا الان در اومد که نمیدونم تبرئه شده یا چی
  منم شش ماهی میشه که ازدواج مجدد کردم الان که این آقا از زندان آزاد شده باز تقاضای دیدن بچه رو کرده و از آنجایی که دیگه شناخت کاملی از ایشون ندارم میترسم که بچه رو دستش بدم گفتم که میتونم مکانی پارکی بچه رو با خودم بیارم بهت نشون بدم دوباره ببرم اگر که نه از طریق قانونی اقدام کنه .
  که ایشون گفتن نمیخواد با من رو در رو بشه
  من بعد طلاق توافقی یک مهریه به دولت بخشدیم و دیگر هیچ اقدامی نه واسه مهریه خودم کردم نه نفقه بچه
  حالا سوالم اینه که قانون بچه رو به پدرش میسپاره بخاطر ازدواج مجددم ؟؟پدری که سو پیشینه داره و حتی معتادمم هست و از طرفی اخلاق و اعصاب خوبی هم نداره،؟؟؟ پدری که بخاطر تامین زندگیش نه کاری داره نه خانه و خونه پدرشه؟؟
  من ولی قبل ازدواجم به کمک پدرم مستقل شدم وتا ظهر تو رستوران کار میکردم و دخترم تا ظهر به مهد میفرستادم
  حالا که ازدواج مجدد کردم همسرم مخارج مارو تهیه میکنه و همیشه کنار دخترم هستم وهیچ سو پیشینه ندارم نه اهل قلیون سیگار و مشروبم
  هیچ و هیچ
  و سوال اخر اینکه که من میتونم باز هم اقدام به مهریه ام کنم،؟ در نهایت مهریه ام رو ببخشمم حضانت کامل بچه ام رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دقیقاً ذکر نکرده اید که تکلیف حضانت در طلاق توافقی چه شده است . به هر صورت با توجه به سوابق ذکر شده پدر به نظر می رسد می توانید در این جهت اقدام نمایید. ضمن اینکه الان نمی توانید برای مهریه اقدام نمایید. ولیکن در مورد نفقه فرزند اگر در طی طلاق برعهده نگرفته باشید می توانید اقدام نمایید.

 • مینا
  مینا

  سلام من و شوهرم مشکلی نداریم ولی میخوام حضانت فرزندم را ب صورت دائم ازش بگیرم آیا میتونم اینکارو بکنم؟؟؟ اگه میتونم باید به کجا مراجعه کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اصولاً این اقدام باید در محضر قاضی دادگاه خانواده انجام گردد ولیکن می توانید ابتدائاً در دفترخانه اسناد رسمی این اجازه را از وی اخذ نمائید و در زمان لازم (هنگام اختلاف احتمالی) این اجازه نامه به دادگاه ارائه گردد.
   البته باید توجه نمود که این اجازه می تواند در آینده توسط قاضی دادگاه سلب شود (در صورت وجود شرایط خاصی و صلاحدید قاضی)

 • Amir
  Amir

  سلام همسرم به دلیلی به زندان افتاد قاضی هم گفته حضانت پسرت برای تو ميشه ميخوام ازش جدا بشم تکلیف مهریه وچندساله باهام زد وخورد کرده با سلاح سرد وشاهد دارم قبلا هیچ اقدامی نکردم الان میتونم کاری بکنم؟

 • Ng
  Ng

  با سلام آیا مادر میتونه حضانت بچه بگیره قبل از طلاق؟؟پدره بچه بعلت مشکلات مالی متواری هست.زن و شوهر از هم جدا نشدن.مادر میتونه حضانت بچه بگیره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر منظور شما این است که از پدر سلب حضانت مطرح کنیدباید این تقاضا در دادگاه مطرح شود .

 • جان
  جان

  سلام وقت بخیر
  سوال اول:
  خانمم مدتی هست رفته قهر به علت اینکه بخشی از مهریه خودش در نبود والدین بخشیده در دفاتر رسمی و قانونی و بعداز ۳ ماه با تحریک پدر و مادرش رفته قهر و یک شکایت الکی کرده که من بزور وادارش کردم و تهدید به قتل و فحاشی و… ، دادگاه حرفش رو باور میکنه در مورد مهریه؟

  سوال دوم:
  پدر خانمم معتاده و سابقه داره، سابقه مواد ،نگهداری اسلحه ، قتل و بیکارم هست و برادر خانم ها هم بیکار و شرور ، قَمه کِش و یکیشون تو درگیری های دی۹۶ تیر خورده ، منزل هم در محلی پراز ساقی مواد مخدر و خلافکار هست ، منزلشون هم یک اتاق خواب داره که درب نداره و معتادین میان اونجا مواد مصرف میکنن با پدر خانمم ، من میتونم حضانت بچم بگیرم؟
  خیلی ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مهریه بخشیده شده امکان رجوع دارد.اگرشرایط مندرجه رابتوانیددردادگاه اثبات کنیدمی توانیدحکم حضانت فرزندرابگیرید.

 • مرجان سوری
  مرجان سوری

  سلام
  شوهرمن مشروب خوره دست بزن داره.بد دهن.بازنای دیگه رابطه داره.موادمیکشه و میفروشه.رفیق بازه.ازخونه بیرونم میکنه بچم هم کتک میزنه ازش تعهد گرفتم که اینکارا نکنه ولی هم چنان ادامه میده ازتمام اینکاراش که همیشه بارفیقاش توخونه میکشن یاموادفروختنش آثارکبودی روتن خودم عکس دارم یه دختر دوساله دارم که حضانتش رو بهم داده ولی تو دفترخونه نبوده خودش نوشته امضااثرانگشت زده حالامیخوام بدونم توی دادگاه با اون برگه میشه حضانت بچم رو بگیرم واینکه اگر اون برگه حضانت ک خودش نوشته به دردم نمیخوره من میتونم باشرایطی که دارم دادگاه حضانت بچه روبهم بده ک دیگه بعد۷سال دادگاه بچه رو به پدرش برنگردونه چون واقعا صلاحیت نگه داری یه دختر رو نداره از فحش های ک به خدا میده تو پیام هاش عکس دارم از فحش های ک به اماما میده صداضبط شده دارم اصلا خدارم قبول نداره.لطفا مشکلم منتشر نکنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله باتمام مدارک اعم ازشناسنامه وکارت ملی به همراه فرزندتان به وکیل مراجعه نمائید.

 • اصغر
  اصغر

  سلام
  اولا: آیا میشود توافقی در ازای بخشیدن تمام مهریه حضانت بچه ها را به مادر داد؟
  -امکانش هست یکی از طرفین بزنه زیر شرط و مثلا زوجه درخواست مهریه کنه در صورتی که طبق توافق مهریه رو بخشیده.
  دوما: حضانت رو با شرط میشه داد، مثلا اجازه خروج از کشور با پدر باشه، یا ملاقات پدر هفته ای یکبار یا حضانت یکی از بچه ها و…؟
  سوما: آیا با دادن حضانت کامل به مادر بعد از طلاق ، پدر به طور کل از دیدن بچه ها محروم میشه و اولادش رو از دست میده؟
  *این مواردی که گفتم قبل از طلاق هست و در شرایطی هست زوجین دارن زندگی میکنن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر توافق یه نحو رسمی تنظیم شود امکان عدول یکطرفه از آن وجود ندارد.
   برای پس از طلاق و نحوه حضانت هر گونه توافقی با توجه به سوالات شما امکان دارد و پدر از دیدار فرزندان محروم نمیشود .
   برای توضیحات بیشتر با دفتر تماس بگیرید.

 • مرجان سوری
  مرجان سوری

  سلام
  با اون شرایطی که گفتم واینکه شوهرم اسلحه هم معامله میکنه من میترسم اگه تو دادگاه بگم ازش مدرک دارم.واسه همین فقط اون برگه حضانت که خودش نوشته به دردم میخوره.
  چندبار پیش وکیل های شهرمون رفتم میگن مدارکات به دردت نمیخوره حضانت بچه تا۷سالگی باشما بعد۷سال دادگاه تصمیم میگیره با کدومتون باشه شاید این آقا تا۷سالگی بچه آدم خوبی شد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر شوهرتان محکومیتی داشته باشند این محکومیت می تواند در موضوع حضانت موثر باشد.

  • مرجان سوری
   مرجان سوری

   سلام شوهرمن هم اسلحه معامله میکنه هم خودش اسلحه داره واسه اثبات اینکه امنیت جانی نداریم و طلاق خودم حضانت بچه ام چطور ثابت کنم چون تو خونمون جز فشنگ ها چیزی نمیزاره و اینکه من خبرندارم کجا نگه میداره ک بخوام لوش بدم بگیرنش پای معامله

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام نگهداری فشنگ جنگی هم غیر قانونیه و مجازات داره

 • F
  F

  سلام روز بخیر بنده سال ۹۲جدا شدم و الان پنج سال هست ازدواج کردم و ی بچه دوساله دارم از همسر سابقم ی دختر. دارم که الان ۱۳سال و پنج ماهش هست میخام حضانت بگیرم اما پدرش پول میخاد و اذیت میکنه در صورتی که زن باباش و باباش دخترم و اذیت میکنن و کتک میزنن من با همسرم مشکلی ندارم و میخام بدونم چطور میتونم اقدام کنم که حضانت و بگیرم و آیا میشه برگه ای بنا به اینکه خودم برای دخترم پاسپورت بگیرم به قاضی بدم که پدرش امضا کنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دختر ۱۳ ساله خارج از سن حضانته میتونه خودش تصمیم بگیره پیش پدر باشه یا مادر.

 • بهار
  بهار

  سلام وقتتان بخیر، من ایران نیستم همراه دو فرزند پسر ۷ و ۱۷ در کشور قبرس شمالی هستیم، می تونم ازتون بپرسم، چطور می تونم مراحل طلاق رو از این شروع کنم، خیلی ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتونید همونجا با مراجعه به سفارتخانه وکالتنامه محضری با موضوع طلاق توافقی به یکی از آشنایان مقیم ایران بدید و در وکالتنامه اختیار تعیین وکیل دادگستری هم اعطا کنید وکیل مدنی شما میتونه با اختیارات حاصله در وکالتنامه موصوف براتون وکیل دادگستری اختیار کنه و مراحل مربوط به طلاق از طریق وکیل دادگستری براتون انجام بشود

 • الهه مرادی
  الهه مرادی

  من طلاق گرفتم از همسر سابقم سال۹۲ بعد از یک سال برگشتم به زندگی مشترکمون و صیغه ۵ ساله انجام دادیم باردار شدم و بعد از۶ماه بدنیا امدن بچه همسرم کلا مارو ترک کرد من بعد یک سال رفتنش صیغه رو باطل کردم اسم بچه در شناسنامش ثبت شده الان برای حضانت بچه چکاری باید انجام بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام میتوانید دادخواست حضانت مطرح نمایید

 • الهه مرادی
  الهه مرادی

  ممنون از پاسختون پسرم زیر ۷ ساله و حضانتشو ندارم برای گرفتن پاسپورت بدون حضانت و اجازه ی پدر میتونم اقدام کنم?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حتما باید حضانت داشته باشید همچنین وکالت در اقدام جهت اخذ پاسپورت

 • متین
  متین

  سلام من یه بچه ام من خودم دوست دارم اندازه ای که بابامو میبینم مامانم هم ببینم من ۱۱ سالمه من میگم بهر دوتاشون نیاز دارم ولی گوش نمیدن من همش گریه میکنم من خیلی دلم گرفته کمکم میکنید من ۲ ماه پیش بابام میمونم ۱ هفته پیش مامانم من میتونم هر دوتاشونو ببینم چرا آخه حرف بچه رو گوش نمیکنن دادگاه همش میگه اه من پسرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر مایل باشید می توانید با دفتر تماس بگیرید و ما با والدین شما در این خصوص صحبت کنیم.

 • سمیه حسنی
  سمیه حسنی

  سلام از همسرم طلاق گرفتم دارای فرزند دختر سه سال و نیمه هستم فعلا حضانت با من است میخواستم بدونم اگر بخواهم ازدواج کنم باید چه نوع وکالتی از همسرم بگیرم چون اون کلاهبردار و جاعل چک و اشتهار به فساد و فحشا هم داره دخترش از زن اولش رو با سن ده یازده سال فروخته وبه اون تجاوز شده پول هم گرفته ضمنا چطور میتونم اثبات کنم که اون فرد امینی برای سرپرستی بچه من هم نیست و آیا دادگاه کمک میکنه اثبات کنم به دخترش تجاوز شده .ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام درصورتی که بابت جرایمی که گفتید پرونده و سابقه داشته باشه میتونید تقاضای سلب خضانت بدید

 • سمیرا ابراهیمی
  سمیرا ابراهیمی

  دو ساله که همسرم فوت شدن و در ساختمان ۶ واحده شخصی پدرشوهر دارد و یک واحدش که بنام همسرم کرده هنوز باهاشون زندگی میکنم و الان شرایط زندگی تو این ساختمون رو ندارم و ترس این رو دارم که باهاشون برم صحبت کنم و طلب مهریه کنم و میترسم بچه هام رو عوض دادن مهریه ازم بگیرن.دخترم ۱۱ ساله اس پسرم ۵ ساله .و برای کار حضانت اقدامی نکردم نه من نه جد پدریشون ‌و فقط ولایت نامه بچه ها رو گرفتن پدر شوهرم

 • اصلان میرصادقی
  اصلان میرصادقی

  سلام زن و مردی که در خارج زندگی میکنن و مدت ۶ سال است که از هم جدا شده اند وطلاق ایرانی هم صادر شده و دو پسر ۹ ساله دارن که با مادر هستن اگر برای سفر به ایران بیایند پدر میتواند بچه ها را ممنوع الخروج از ایران کند؟ باتشکر از جوابگویی و راهنمایی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله

 • حامد
  حامد

  سلام خسته نباشد یه سوال داشتم ۳سال پیش همسرم وقتی باردار بود با تهدید کردن جان پچه از من حضانت بچه را از من گرفت الآنم ۲سال است به بهانه رفتن به تفریح به ترکیه رفته و برنگشته الا میخواد از من طلاق بگیره چطوری میتونم حضانت که بهش داده بودم را باطل کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دادخواست سلب حضانت بدید

 • رئیسی
  رئیسی

  سلام پنج سال پیش همسرم فوت کردن.سه فرزند ۱۳,۱۱ و ۹ ساله دارم.جد پدریشون هم در قید حیات نیستن.با اینکه من قیم قانونی فرزندانم هستم ولی عموهاشون خیلی در امور زندگیمون دخالت میکنن و نظر میدن.هر کاری میخوام انجام بدم باید ازشون اجازه بگیرم.میخوام بدونم برای اینکه از طریق قانونی بخوام جلوی این کارشون رو بگیرم باید درخواست حضانت بدم؟متشکرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر دادخواست قیمومیت میبایست مطرح نمایید

 • ارغوان
  ارغوان

  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام برای طلاق اقدام کنم تا زمانی که طلاق قطعی صورت نگرفته باشه بچه هام دست خودم میمونه؟؟؟؟چون شوهرم یه ادم شرور هست و دائما درحال تهدید کردنه میترسم بیاد بچه هامو بزور ببره .یه دختر ۲ساله دارم یه پسر ۴ساله

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله اما همسرتون جهت ملاقات میتونه اقدام کنه

 • آ.ق
  آ.ق

  سلام و ممنون از پاسخگوییتون.

  خانمم خونه رو ترک کرده رفته منزل پدرش
  میگه : توی زندگی اذیت شدمو توافقی طلاق بگیریم.(مثلا از دلایلش رنگ نشدن دیوار خونه س و تعویض کابینتها و اینکه پسرمونو باید ۵صبح بیدارکنیمو ببریم‌مهدکودک که ایشون به سر کارش برسه)
  یه پسر چهار ساله داریم.
  من موافق طلاق نیستم و منزل شخصی هم دارم و شاغلم و کارمند دولت هم هستم
  اظهارنامه تمکین هم زدم براشون.
  مهریه ش هم دارم اقساطی میدم بهش و رسید هم میگیرم.
  میخوام بدونم؛
  خانمم با استفاده از کراهت یا عصر و حرج یا هرچیز دیگه آیا میتونه طبق قانون که تا ۷سالگی پسر باید پیش مادر بمونه ، نتیجه ای بگیره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر منظورتان از اخذ نتیجه ، طلاق از ناحیه زوجه باشد ،
   با توجه به شرایط شما ایشان قادر به اثبات عسر و حرج نیست
   ولی اگر زوجه به دلیل کراهت تقاضای طلاق نماید و از مهریه صرفنظر کند ، احتمال صدور حکم طلاق است

 • حسین
  حسین

  سلام سلام، وقتتان بخیر، ممنون از سایت خوبتون، تشکر از پاسخ‌گویی تان.
  زن و شوهری هستند که نزدیک ۴ سال هستش ازدواج کردند و نزذیک ۲ سال هستش که رفتند سر خونه زندگی شان.
  اکنون یک پسربچه ی ۳_۴ ماهه دارند.
  خانمه در طی این ۳_۴ سال، ۳_۴ سری به راه فساد اخلاقی، فحشا و… کشیده شده است، برای شوهره معین و یقین شده است این قضیه، یکی از دلایل یقین داشتن شوهرشون از این قضیه، اخباریست که بارها از اطرافیان و دوستان مشترک شون شنیده است، و دیگر دلیل مطمن بودن به فساد زنش، توبه کردن خانمش بابت این رفتارش، و همچنین اعتراف و عذر خواهی چندین باره ی خانمه از شوهرش بابت این قضیه بوده، و شوهرش نیز بخاطر اینکه زندگی اش داغون نشه و آبرویش بیشتر ازین پیش فامیل ها نره، گذشت کرده است، اما هیچ شاهدی که حاضر به دادن شهادت در دادگاه باشه و یا سند محکمه پسندی که بتونه فساد اخلاقی زنش رو ثابت کنه، نداشته.
  در چند روز گذشته، شوهره به پیامک هایی از خانم دسترسی پیدا می‌کنه که مشخص شده طرف یک مرد غریبه ای هستش و با هم قول و قرار گذاشته و شماره کارت عابر بانک به مرد غریبه داده و اینکه در فلان آدرس این مرد غریبه منتظر خانمش بوده تا سوار ماشین کنه. سیم کارت به اسم شوهره میباشد، گوشی رو ازش گرفته، از پیامک ها اسکرین شات گرفته است، و همچنین می‌تونه از مخابرات پیامک ها رو پرینت بگیره تا به پیامهای بیشتری دسترسی پیدا کنه، می‌تونه از خانمش رو راضی کنه تا از شماره کارت (خانمش) استعلام بگیره و بیاره، و …
  شنیدیم که طبق قانون، اگه زن فساد اخلاقی داشته باشه، دلیلی نمیشه که نتونه نفقه و مهریه اش رو از شوهرش بگیره!
  خانمش راضی شده است که در محضر اسناد رسمی، به شوهرش وکالت بدهد که بتونه از طرف ایشان، برای طلاق و جدا شدن از شوهرش، وکیل بگیره، بدون درخواست ریالی نفقه و مهریه و اجرت المثل، حضانت فرزند کنونی و فرزندان احتمالی آینده، جهیزیه و… (یعنی همه ی اینها رو ببخشد).
  بشرطی که این قضیه ی فساد اخلاقی و قضیه ی پیامک ها و… را شوهرش به مادرزنش و به پدرزنش و به برادر زنش نگه. بدون درج در وکالت‌نامه فوق الذکر .
  (یعنی قرار نیستش که در وکالت‌نامه قید بشه که علت بخشش نفقه و مهریه و دادن وکالت‌ و غیره، راز نگهداری فساد زن توسط شوهر می‌باشد) بروایتی دیگر یعنی اینکه: قرار نیستش که علت بخشیدن: نفقه، مهریه، جهیزیه، اجرت المثل، داشتن وکالت از طرف زن برای طلاق، دادن حضانت فرزند به پدر و… رو‌ کسی بفهمه.
  آیا شوهر میتواند بلافاصله بعد از گرفتن این نوع وکالت، زنش رو طلاق بدهد بدون اینکه حضانت بچه رو بدهد به زنش، بدون پرداخت نفقه و مهریه و اجرت المثل و بدون دادن وسیله ای از جهیزیه؟؟
  ( مثلا ۱‌روز‌ یا ۱ هفته بعد از گرفتن وکالت فوق الذکر).
  تنها راه خلاصی از زن فاسدش رو از طریق این وکالت‌نامه و این روش میدونه، آیا امکانپذیر هستش؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   باسلام بله اگر خانم از تمام حق و حقوق خود در دفترخانه گذشت کرده باشد و وکالت طلاق با حق توکیل به غیر را به شوهرش داده باشد . زوج میتواند با مراجعه به دادگاه درخواست طلاق بدهد

 • پرنیا
  پرنیا

  سلام درصورتیکه پدر معتاد به روانگردان ( شیشه و کراک ) مادر از هر نظر سالم کارمند دارای استقلال مالی دختر بچه ۱۲ ساله بعد از طلاق پدر بزرگ ( جد پدری ) ادعا دارد حضانت فرزند را بر عهده بگیرد بی زحمت راهنمایی کنید چگونه مانع شویم و حضانت فرزند به مادر برسد. دختر مادرش را دوست داره و با اون زندگی می کنه. ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر فرزند پسر است
   مادر باید سلب حضانت مطرح کند

 • مهران
  مهران

  خانمم قهر کرده و رفته خونه باباش بچه هامم برده میگه توافقی جداشیم
  پسر۴ ساله و دختر۲ ساله دارم
  میخاستم ببینم میتونم شکایت کنم که بدون اجازه من رفته و بچه ها رو برده
  واینکه آخرش اگر من نخام طلاقش بدم چی میشه
  میتونم وقتی میخاد بره خونه باباش اجازه ندم بچه هارو ببره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما باید دادخواست الزام به تمکین را مطرح بفرمایید
   حضانت فرزندان تا هفت سال با مادر است

 • Li
  Li

  سلام همسرم ردو ۶ ماه پیش با ۵۰ کیلو مواد گرفتن الان با سند آوردنش بیرون میگه میخواد طلاقم بده یه دختر دارم متولد ۹۲ ویه پسر متولد ۷۸ میخواستم بدونم بعد از این که طلاقم وداد میتونه بچه ها رو ببره بچه ها دلشون نمیخواد با پدرشون باشن آیا حق انتخاب دارن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دختر بالای نه سال, خودش می تواند انتخاب نماید که با چه کسی زندگی کند
   و در مورد پسر ، از هفت سال تا ۱۵ سال حضانت با پدر است
   مگر اینکه بتوانید سلب حضانت مطرح کنید

 • Li
  Li

  خانه به اسم من بودشوهرم قولنامه رو جعل کرده وبه زور از من امضا گرفته یعنی قولنامه اش جعلیست من خودم کپی برابر اصل قولنامه رو دارم آیا می‌تواند خانه را از من بگیرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله.

 • علی
  علی

  سلام و خسته نباشید ، شش سال پیش بعد از طلاق از همسر اولم با خانمی که ایشان هم هم شرایط بنده بود و ازدواج دوم بود و فرزندی از ازدواج اول نداشت ، وصلت کردم ، بعد از ۲ سال صاحب فرزند دختری شدیم و زندگی به خوبی و خوشی تا ۲ سال قبل ادامه داشت همسرم ترک منزل کردند ولی خب پس از مدتی پشیمون شده و به زندگیش برگشت ، سال قبل هم از ایران مهاجرت کردیم و زندگی به خوبی و خوشی ادامه داشت که به یک دفعه دوباره سر ناسازگاری گرفتن و پس از برگشت به ایران به بهانه عید دیگه بر نگشتن و درخواست طلاق و جدایی دارن ، مهریشون ۱۴ تا سکه هستش که حاضر شدن در قبال اعطای حضانت فرزند به من و گذشتن از حق و حقوقشون ، بنده هم وکالت طلاق بهشون بدن ، آیا از طریق دفتر اسناد رسمی موضوع حضانت فرزند و گذشتن از حق و حقوق قانونی معتبر هستش و یا بعد از طلاق می تونن از دادگاه تقاضای فسخ وکالت حضانت بدن ، البته بنده الان خارج از کشور هستم ولی در صورت جدایی و گرفتن حضانت دخترم به ایران بر می گردم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله امور مربوط به حضانت و ابرا ی حق و حقوق زوجه می توانید در دفتر خانه اقدام نمایید
   و البته بحث حضانت مسأله ای است که مطلق نیست و چه بسا پس از مدتی دادگاه تصمیم جدیدی در مورد حضانت فرزند اخذ نماید

 • علی
  علی

  با سلام
  مدت یک ماه است که برادر و همسر برادرم فوت کرده اند و خانواده همسر برادرم بچه های برادرم را نزد خود به زور نگه داشته اند .الان بنا بر وصیت برادرم تقاضای قیومیت فرزندانش را دارم آیا دادگاه با درخواست بنده مبنی بر قیومیت فرزندان برادرم موافقت میکند . چون خانواده همسر برادرم بچه ها را به من نمیدهند . چون پدربزرگ مادریشان اعتیاد دارد و جد پدری هم در قید حیات نیست آیا قیومیت به بنده تعلق میگیرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،

   قابل پیش بینی نیست.
   دادگاه باید صلاحیت مدعی قیمومیت را بررسی و احراز نماید.

 • رضا
  رضا

  سلام.وقت بخیر.حضانت فرزند پسر ۱۲ ساله م با منه.مادرش پیشنهاد داده که حضانت دائمی رو بهش بدم در عوض به صورت محضری در دفتر اسناد رسمی امضاء میکنه که تا پایان سن قانونی فرزند طلب نفقه نمیکنه و ریالی بابت نگهداری فرزند و نفقه ی فرزند مطالبه نخواهد کرد. سوالم این هست که آیا از نظر قانونی همچین چیزی ممکنه؟ و اگر ممکنه بعدا مثلا سال دیگه دو سال دیگه نمیتونه برای نفقه ی فرزند شکایت کنه؟ با تشکر از پاسخگویی تون.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله مشکلی نیست

 • جواد
  جواد

  سلام خانمم بچه های ۴ و ۱۹ ساله رو گذاشته و رفته الان حکم حضانت که زیر ۷سال با مادر هستش و نزدیک به ۸ماهه بجه هام از نظر روحی داغون شدن الان تکلیف چیه ؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید با ارسال اظهارنامه و درخواست برگشت به زندگی مشترک و در صورت عدم افاقه دادخواست الزام به تمکین ایشان را مطرح نمایید.

 • زهرا
  زهرا

  سلام من قصد طلاق دارم ودو تا پسر ۳ و ۱۰ ساله دارم به دلیل اینکه شوهرم خیلی بچه ننه و ما به زور در منزل مادر شوهرم که بیماری روانی دارد زندگی می‌کنیم آیا دادگاه به من اجازه طلاق می‌دهد و اینکه میتوانم به خاطر بیمار روانی بودن مادرشوهرم و زندگی شوهرم با لو حضانت بچه ها را بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   طلاق از زوجه به راحتی امکان پذیر نیست بلکه زوجه اگر نتواند عسر و حرج خود را ثابت کند باید مهریه و حق و حقوقش را بذل کند تا بتواند از دادگاه تقاضای طلاق مطرح کند و البته در این مورد هم دادگاه ممکن است طلاق را رد کند

 • مریم
  مریم

  سلام برادرم دو ساله فوت کرده و همسرش خونه و ماشینش رو بجای مهریه برد الان دو تا فرزندش که دختر و پسری می باشند و حضانت آنها برعهده اش میباشد پسر رو از خونه بیرون کرده و الان در خونه ماست برای سلب حضانت فرزندان چه کار کنیم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با اثبات عدم صلاحیت مادر می توانید ایشان را سلب حضانت نمایید

 • حسین
  حسین

  سلام ایا مردی که ازدواج موقت دوم کرده میتونه حضانت فرزند۷ساله حاصل از ازدواج اول رو از خانمش بگیره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله.

 • افشین
  افشین

  سلام
  خانمم حق طلاق با مهریه دارد،اگر حضانت پسرم رو در عوض بخشش مهریه به ایشون بدم،درصورت پشیمان شدن در آینده امکان بازگشت حضانت هست؟اگر بله باید مهریه پرداخت بشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، درصورتیکه مهریه ابرا یا صلح شده باشد ، قابل برگشت نیست ، اما زوجه میتواند از حضانت صرفنظر کند

 • سید مجتبی
  سید مجتبی

  سلام
  من به بیماری ام اس دچار هستم.توانایی کار کردن ندارم و حقوق حداقلی بیمه ی تامین اجتماعی میگیرم.برام زدن کار افتادگی و مستمری بگیر.خودم یکی رو میخوام مواظبم باشه.هر شش ماه یکبار تزریق داروی زیتاکس دارم.توانایی نگهداری از پسر ۸ ساله ی خودم و ندارم.الان تکلیف حضانت پسرم با کیه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   حضانت پسر تا ۱۸ سال با والدین اوست.

 • kiyan
  kiyan

  سلام وقت بخیر
  طلاق توافقی داشتم و در این طلاق حضانت دخترم رو به پدرش دادم الان که دخترم ۱۲ سال دارد به دلایل اعتیاد و برخورد نامناسب پدرش میخواد با من زندگی کنه حالا با توجه به اینکه به سن قانونی رسیده و خودش میخواد با من زندگی کنه باید برم دادگاه و برای حضانت درخواست بدم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، دختر شما از حضانت خارج شده و دادگاه وارد رسیدگی نمیشود ، حق انتخاب با خودش می‌باشد

 • آرمان
  آرمان

  سلام . من در زمان عقد وکالت بلاعزل طلاق و حضانت فرزند را به همسر سابقم دادم و الان طلاق گرفتیم با توجه به اینکه پسرم امسال ۷ ساله میشه.آیا می تونم درخواست حضانت بدم و حضانت فرزندم را پس بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر .

 • Saman
  Saman

  سلام ببخشید چجوری میتونم حضانت بچموبگیرم درصورتیکه موقع ثبت نام درمدرسه یاجاهای دیگه که امضای پدرلازمه اصلالازم به اومدن پدرنباشه و امضای من یاهمسرم کافی باشه راهنمایی میکنین لطفا
  اینم بگم که پدرراضی به نگهداری بچم نیست و حضانتشو میخاد به من بده ایابجای من به شوهرم میتونه حضانت بده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه کنید . واز همسرتان در امر حضانت وکالت بگیرید

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام من طلاق توافقی گرفتم و حضانت فرزندانم رو هم دارم منتها الان برگهه حضانت رو گم کردم برای گرفتن دوباره باید به کجا مراجعه کنم و چه پروسه ای داره؟با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به شعبه صادر کننده رای.

 • سمیرا
  سمیرا

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید.
  بنده سه ساله به صورت توافقی از همسرم جدا شدم؛ مهریه م رو بخشیدم و حضانت و سرپرستی پسرم رو برا خودم گرفتم حتی نفقه بچه هم با بنده اس؛ خواستم بدونم درصورتی که حضانت و سرپرستی بچه با بنده اس پسرم از پدرش ارث میبره یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.. سپاااس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله ارث می برد. ارتباطی به نفقه ندارد.

 • مریم
  مریم

  سلام.وکالت بلاعزل طلاق با مهریه دارم.با همسرم توافق کردیم که در ازای بخشش مهریه و اموالی که به اسمم هست حضانت پسر سه ساله ام رو بگیرم.دو تا سوال دارم
  ۱.آیا باید توافقی جدا شیم یا میشه از طریق وکالت طلاقم این شروط رو هم اجرا کنیم؟
  ۲.اگر بعد از ۷ سالگی همسرم میتونن حضانت رو پس بگیرن درحالیکه مهریه بخشیده شده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام برای اخذ حضانت دایم فرزندتان به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و یا درگواهی طلاق توافقی اعلام و ثبت کنید.

 • پری
  پری

  سلام.سوال بنده این هست که من به اصرار شوهرم بچه دار شدم و اصلا نمیخواستم الان تصمیم به طلاق دارم ولی نمیخام فرزندم رو نگهدارم آیا این قانون که تا هفت سالگی حضانت با مادر هست اجباره؟یعنی من مجبورم که تا هفت سالگی بچه رو نگهدارم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید زمان طلاق حضانت را به پدر محول کنید.

 • رضا ترابیان
  رضا ترابیان

  سلام ممنون از مطلب خوبتان . ایا در کشور دیگه مثل امریکا می تونیم در کنار درخواست طلاق درخواست حضانت کودکان را نیز به دادگاه ارایه کنیم.همزمان ارائه میشه؟
  یک قاضی به هر دو ؟و آیا همزمان رسیدگی میشه؟ کلا همه مسایل مربوط به طلاق(مسایل مالی و حضانت و …) همه رو میشه یکجا ارایه داد و آیا یک قاضی و یک شعبه به همه اونها یکجا رسیدگی می کنه یا ممکنه در شعب مختلف و توسط قضات مختلف باشه؟ سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به کلیه مسایل مربوط به آن نکاح رسیدگی و تعیین تکلیف می شود.

 • F
  F

  سلام ببخشید همسر من اخلاق خوبی نداره بشدت بد اخلاقه یا وقتی اعصبانی میشه کنترل خودشو از دست میده وسایل پرت میکنه من و بد میزنه بچه هامم همینطور یا چاقو برمی‌داره و با کمربند میزنه میخاستم بدونم اگر فیلم از کتک زدنش یا صدایی ظبط کنم از فحش هایی که میده میشه حضانت دخترم و کلا بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام باید گواهی پزشکی قانونی داشته باشید از او شکایت کنید با اثبات رفتار نا متعارف می توانید در زمانی که حضانت با ایشان است وی را سلب صلاحیت نمایید.

 • Ros
  Ros

  سلام من چندسالی است باشوهرم اختلاف دارم چندبارکارمان به دادگاه کشیده بخاطر ضرب وشتم ،چون محکوم شده بود همیشه پیش قدم شده ،الان باز به بهانه چند بحث من وبچه هایم رادرخانه پدری انداخته ورفته ومسولیتی قبول نمیکند ومیگوید دادگاه تشخیص میدهد الان تکلیف من چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید مطالبه مهریه ، نفقه خود و نفقه فرزندان را نمایید.

 • الی
  الی

  سلام من بعد از گذشت ۵الی۶سال از طلاقم میخوام حضانت بچه هامو به پدرشون واگذار کنم پدرشون وبچه ها راضین دخترم۱۴وپسرم۱۲ ساله هستش ومن بخاطر شرایط اقتصادی وعدم توانایی در کنترلشون میخوام بدمشون به پدرشون لطفا راهنماییم کنید چطور اینکار رو انجام بدم با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام فررزندان خارج از سن حضانت هستند صرف توافق کفایت می کند.

 • حمزه
  حمزه

  سلام
  خانمم حق طلاق و حضانت دخترم داره الان درخواست طلاق کرده
  حضانت با کیست دخترم ۸سالشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام حضانت با شماست مگر در وکالتنامه به نحو دیگری تعیین تکلیف شده باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام حضانت با شماست مگر در وکالتنامه به نحو دیگری تعیین تکلیف شده باشد.

 • شعبان
  شعبان

  با سلام بنده ۴ ساله ازدواج کردم از همون اول ازدواج متوجه پیامک و زنگ های مشکوک از طرف خانمم بودم چندین بار هم دیدم ازش و گوشی شو شکستم ولی مجدد پدرش گوشی خریده بهش داده ولی بازم دست از کارش نکشیده و متوجه پیامک و زنگ زدن اش و ارتباط اش با کسی دیگه شدم الان فهمیده من باز دیدم پیام هاش اسکرین گرفتم و پرینت تماس هاش قهر کرده رفته دادخواست مهریه داده و دادخواست حضانت بچه مو ازم بگیره آیا میتونم حضانت بچه مو ازش بگیرم ۴ سالشه پدر خانمم اعتیاد داره و تو خونه مواد مخدر میکشه و خانمم همش در حال گشت و گزار و تفریح دنبال اینو و اون چجوری میتونم ثابت کنم عدم صلاحیت شون و بچه ام تو فساد بزرگ نشه دوتا خواهر داره خانمم اونا هم همینجوری هستن طلاق گرفتن و دارن همین کارهارو میکنن

 • عرفان
  عرفان

  سلام وقت بخیر
  اگه حضانت فرزند دختر با مادر باشه بعد مادر ازدواج موقت بکنه امکان این هست که حضانت فرزند ازش گرفت؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام معمولا برای فرار از سلب صلاحیت مادر اقدام به ازدواج موقت می کند ولی موضوع ازدواج نیست و شرایط نامناسب زندگی فرزند مورد بررسی قرار می گیرد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   وفق ماده۱۱۷۰ قانون مدنی ازدواج مجدد مادر از موارد سقوط حق حضانت است…مع الوصف مطابق ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده…حتی در صورت ازدواج مجدد مادر قاضی رسیدگی کننده ملزم به رعایت مصلحت طفل است.مختصرا ازدواج مجدد مادر در صورتی مسقط حق حضانت اوست که منافی مصلحت طفل باشد. و احراز مطلب با محکمه است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   وفق ماده۱۱۷۰ قانون مدنی ازدواج مجدد مادر از موارد سقوط حق حضانت است…مع الوصف مطابق ماده ۴۵ قانون حمایت خانواده…حتی در صورت ازدواج مجدد مادر قاضی رسیدگی کننده ملزم به رعایت مصلحت طفل است.مختصرا ازدواج مجدد مادر در صورتی مسقط حق حضانت اوست که منافی مصلحت طفل باشد. و احراز مطلب با محکمه است.

 • زهرا
  زهرا

  سلام من با داشتن حق طلاق جدا شدم و یک فرزند پسر دارم و حالا تصمیم به رجوع گرفته ایم ایا گرفتن حضانت فرزند و حق طلاق و ثبت آن در سند ازدواج اعتبار دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله معتبر است ولی بهتر است به صورت سند رسمی با تمام جزییات تنظیم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان