حضانت فرزند

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

حضانت فرزند حق و در عین حال تکلیفی است که قانون برای حفظ و نگهداری کودک به والدین سپرده است.
وظیفه حفظ و نگهداری فرزندان زندگی مشترک بر عهده والدین است، اما این امکان وجود دارد که ایشان با توافق یکدیگر این وظیفه را به صورت فردی به عهده گرفته و انجام دهند، حال اگر توافق وجود نداشت قانون حضانت فرزندان تا سن هفت سالگی را وظیفه مادر و بعد از آن را به عهده پدر گذاشته است، البته در این میان تفاوتی بین دختر و پسر وجود دارد. به این وصف که دختر بعد از هفت سالگی تا 9 سالگی که سن بلوغ است. به مدت 2 سال نزد پدر می ماند و پس از آن به تشخیص خود پدر و یا مادر را جهت ادامه زندگی انتخاب می کند، درخصوص پسر پس از سن هفت سالگی تا سن 15 سالگی با پدر زندگی کرده و پس از آن به انتخاب خود ادامه زندگی با پدر و یا مادر را انتخاب می کند.

حضانت فرزند

سلب حضانت فرزند از پدر یا مادر

حق حضانتی که به عهده والدین است ممکن است در شرایط خاصی به تقاضای نزدیکان و خویشاوندان طفل یا قیم او، از والدین سلب شود. در این زمینه قانون مقرر داشته است: هرگاه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است، صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد، دادگاه می‌تواند با تقاضای بستگان، قیم و یا رئیس حوزه قضائی، ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت فرزند اتخاذ نماید. مواردی که می‌تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد عبارتند از:
• اعتیاد زیان‌آور به الکل، مواد مخدر، قمار؛
• اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا؛
• ابتلا به بیماری روانی به تشخیص پزشکی قانونی؛
• سوءاستفاده از طفل یا اجبار او به ورود به مشاغل ضداخلاقی مانند فساد، فحشا، تکدی‌گری، قاچاق؛
• تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

چنانچه مادر در دورانی که حضانت با اوست ازدواج نماید و یا اینکه عدم صلاحیت او را زوج اثبات نماید مواردی که  فوق ذکر شد می‌تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد . هر یک از پدر یا مادر که مدعی عدم صلاحیت طرف مقابل است، می‌تواند دادخواست سلب حضانت را به استناد یک یا چند مورد از موارد بالا به دادگاه ارائه کند. البته صرف ادعا کافی نیست و باید دلایل قابل قبولی به دادگاه ارائه دهد. ممکن است دادگاه موارد دیگری را نیز مشمول عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی دارنده حضانت بداند؛ مانند کار وقت‌گیری که مانع نگه‌داری شایسته طفل باشد، یا سهل‌انگاری و بی‌توجهی مداوم به سلامت جسمانی یا تربیت اخلاقی طفل که تشخیص آن با دادگاه است .

 

حضانت فرزند قبل از طلاق

قبل از طلاق حضانت فرزند به عهده ی هر دوی والدین است، اما همانطور که قبلاً گفته شد، حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن هفت سالگی با مادر و سپس با پدر است.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

همان طور که از نام این نوع طلاق معلوم است تمامی مسائل فی مابین زوجین در این نوع طلاق قابل مذاکره است، حضانت فرزند پسر یا دختر تا سن هفت سالگی با مادر و بعد از آن طبق قانون با پدر است اما این مانع از این نیست که زوجین خلاف این را توافق کنند و بطور مثال حضانت فرزندان کلاً به پدر و یا مادر داده شود.

بخشیدن مهریه در قبال حضانت فرزند

حضانت فرزند طبق ماده 1168 قانون مدنی هم حق است و هم تکلیف ابوین . بنابراین اگر زوجه بخواهد در مقابل انتقال حضانت از ناحیه زوج مهرش را ببخشد در این فرض نظرات حقوقدانان متفاوت است اما در رویه قضایی غالبا بخشیدن مهریه در قبال طلاق مورد نظر قرار می گیرد (طلاق خلعی )  و نه حضانت و لیکن زوجین می توانند نسبت به این مهم که پس از طلاق حضانت با کدامیک از طرفین باشد با یکدیگر توافق نمایند و در رویه این مورد پذیرش می باشد.

مدارک لازم برای دریافت حضانت توسط وکیل

1) سند طلاق
2) اصل شناسنامه
3) کپی کارت ملی
4) در صورتیکه طلاق از نوع طلاق توافقی باشد، ارائه نسخه ای از توافقات زوجین الزامی می باشد.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر با چه کسی است؟

حضانت فرزند بعد از فوت پدر طبق قانون با مادر است ولی ولایت آن با پدربزرگ یا جّد پدری است.

مادر برای تعیین ساعت ملاقات فرزند باید به کجا مراجعه کند؟

به همان شعبه ای که نسبت به حضانت طفل تصمیم گیری شده میبایست مراجعه نماید.

آیا پدر می تواند از ملاقات فرزند با مادر امتناع کند؟

خیر هیچکدام از زوجین حق امتناع از ملاقات طفل توسط طرف مقابل را ندارد.

مطالب مرتبط

32 دیدگاه

 • غلامی
  غلامی

  خواهش میکنم که به سوالم جواب بدین
  سه سالی میشه که با داشتن حق طلاق از شوهرم جدا شدم
  دختری داریم که متولد شهریور سال ۹۲ میباشد
  قانون دخترم رو به من سپرد و حق دیدن به پدرش را داد
  پدرش بعد طلا قمان به زندان افتاد که دلیلش را نمیدانم وقتی بیرون اومد از خودم به شخصه خواست که فرزندش را ببینه من هم قبول کردم هفته ای یه بار بچه را با خود به خانه ی پدری اش میبرد شب تحویل میداد دوبار بعد پنج یا شش ماهی با مواد مخدر گرفتنش افتاد زندان تا الان در اومد که نمیدونم تبرئه شده یا چی
  منم شش ماهی میشه که ازدواج مجدد کردم الان که این آقا از زندان آزاد شده باز تقاضای دیدن بچه رو کرده و از آنجایی که دیگه شناخت کاملی از ایشون ندارم میترسم که بچه رو دستش بدم گفتم که میتونم مکانی پارکی بچه رو با خودم بیارم بهت نشون بدم دوباره ببرم اگر که نه از طریق قانونی اقدام کنه .
  که ایشون گفتن نمیخواد با من رو در رو بشه
  من بعد طلاق توافقی یک مهریه به دولت بخشدیم و دیگر هیچ اقدامی نه واسه مهریه خودم کردم نه نفقه بچه
  حالا سوالم اینه که قانون بچه رو به پدرش میسپاره بخاطر ازدواج مجددم ؟؟پدری که سو پیشینه داره و حتی معتادمم هست و از طرفی اخلاق و اعصاب خوبی هم نداره،؟؟؟ پدری که بخاطر تامین زندگیش نه کاری داره نه خانه و خونه پدرشه؟؟
  من ولی قبل ازدواجم به کمک پدرم مستقل شدم وتا ظهر تو رستوران کار میکردم و دخترم تا ظهر به مهد میفرستادم
  حالا که ازدواج مجدد کردم همسرم مخارج مارو تهیه میکنه و همیشه کنار دخترم هستم وهیچ سو پیشینه ندارم نه اهل قلیون سیگار و مشروبم
  هیچ و هیچ
  و سوال اخر اینکه که من میتونم باز هم اقدام به مهریه ام کنم،؟ در نهایت مهریه ام رو ببخشمم حضانت کامل بچه ام رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دقیقاً ذکر نکرده اید که تکلیف حضانت در طلاق توافقی چه شده است . به هر صورت با توجه به سوابق ذکر شده پدر به نظر می رسد می توانید در این جهت اقدام نمایید. ضمن اینکه الان نمی توانید برای مهریه اقدام نمایید. ولیکن در مورد نفقه فرزند اگر در طی طلاق برعهده نگرفته باشید می توانید اقدام نمایید.

 • مینا
  مینا

  سلام من و شوهرم مشکلی نداریم ولی میخوام حضانت فرزندم را ب صورت دائم ازش بگیرم آیا میتونم اینکارو بکنم؟؟؟ اگه میتونم باید به کجا مراجعه کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اصولاً این اقدام باید در محضر قاضی دادگاه خانواده انجام گردد ولیکن می توانید ابتدائاً در دفترخانه اسناد رسمی این اجازه را از وی اخذ نمائید و در زمان لازم (هنگام اختلاف احتمالی) این اجازه نامه به دادگاه ارائه گردد.
   البته باید توجه نمود که این اجازه می تواند در آینده توسط قاضی دادگاه سلب شود (در صورت وجود شرایط خاصی و صلاحدید قاضی)

 • Amir
  Amir

  سلام همسرم به دلیلی به زندان افتاد قاضی هم گفته حضانت پسرت برای تو ميشه ميخوام ازش جدا بشم تکلیف مهریه وچندساله باهام زد وخورد کرده با سلاح سرد وشاهد دارم قبلا هیچ اقدامی نکردم الان میتونم کاری بکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   ۱-اگر همسرتان اموال نداشته باشد دادگاه، پس از محکومیت قطعی همسرتان به پرداخت مهریه ، با تقاضای اعسار ایشان موافقت می نماید.
   ۲- چون چند بار به شما حمله کرده است پس می تواند در دادگاه با ارائه مدارک مربوطه عصر و خرج خود را ثابت نمایید و تقاضای طلاق کنید البته توجه داشته باشید که مقداری از مهریه را باید بذل نمایید.

 • Ng
  Ng

  با سلام آیا مادر میتونه حضانت بچه بگیره قبل از طلاق؟؟پدره بچه بعلت مشکلات مالی متواری هست.زن و شوهر از هم جدا نشدن.مادر میتونه حضانت بچه بگیره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر منظور شما این است که از پدر سلب حضانت مطرح کنیدباید این تقاضا در دادگاه مطرح شود .

 • جان
  جان

  سلام وقت بخیر
  سوال اول:
  خانمم مدتی هست رفته قهر به علت اینکه بخشی از مهریه خودش در نبود والدین بخشیده در دفاتر رسمی و قانونی و بعداز ۳ ماه با تحریک پدر و مادرش رفته قهر و یک شکایت الکی کرده که من بزور وادارش کردم و تهدید به قتل و فحاشی و… ، دادگاه حرفش رو باور میکنه در مورد مهریه؟

  سوال دوم:
  پدر خانمم معتاده و سابقه داره، سابقه مواد ،نگهداری اسلحه ، قتل و بیکارم هست و برادر خانم ها هم بیکار و شرور ، قَمه کِش و یکیشون تو درگیری های دی۹۶ تیر خورده ، منزل هم در محلی پراز ساقی مواد مخدر و خلافکار هست ، منزلشون هم یک اتاق خواب داره که درب نداره و معتادین میان اونجا مواد مصرف میکنن با پدر خانمم ، من میتونم حضانت بچم بگیرم؟
  خیلی ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.مهریه بخشیده شده امکان رجوع دارد.اگرشرایط مندرجه رابتوانیددردادگاه اثبات کنیدمی توانیدحکم حضانت فرزندرابگیرید.

 • مرجان سوری
  مرجان سوری

  سلام
  شوهرمن مشروب خوره دست بزن داره.بد دهن.بازنای دیگه رابطه داره.موادمیکشه و میفروشه.رفیق بازه.ازخونه بیرونم میکنه بچم هم کتک میزنه ازش تعهد گرفتم که اینکارا نکنه ولی هم چنان ادامه میده ازتمام اینکاراش که همیشه بارفیقاش توخونه میکشن یاموادفروختنش آثارکبودی روتن خودم عکس دارم یه دختر دوساله دارم که حضانتش رو بهم داده ولی تو دفترخونه نبوده خودش نوشته امضااثرانگشت زده حالامیخوام بدونم توی دادگاه با اون برگه میشه حضانت بچم رو بگیرم واینکه اگر اون برگه حضانت ک خودش نوشته به دردم نمیخوره من میتونم باشرایطی که دارم دادگاه حضانت بچه روبهم بده ک دیگه بعد۷سال دادگاه بچه رو به پدرش برنگردونه چون واقعا صلاحیت نگه داری یه دختر رو نداره از فحش های ک به خدا میده تو پیام هاش عکس دارم از فحش های ک به اماما میده صداضبط شده دارم اصلا خدارم قبول نداره.لطفا مشکلم منتشر نکنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله باتمام مدارک اعم ازشناسنامه وکارت ملی به همراه فرزندتان به وکیل مراجعه نمائید.

 • اصغر
  اصغر

  سلام
  اولا: آیا میشود توافقی در ازای بخشیدن تمام مهریه حضانت بچه ها را به مادر داد؟
  -امکانش هست یکی از طرفین بزنه زیر شرط و مثلا زوجه درخواست مهریه کنه در صورتی که طبق توافق مهریه رو بخشیده.
  دوما: حضانت رو با شرط میشه داد، مثلا اجازه خروج از کشور با پدر باشه، یا ملاقات پدر هفته ای یکبار یا حضانت یکی از بچه ها و…؟
  سوما: آیا با دادن حضانت کامل به مادر بعد از طلاق ، پدر به طور کل از دیدن بچه ها محروم میشه و اولادش رو از دست میده؟
  *این مواردی که گفتم قبل از طلاق هست و در شرایطی هست زوجین دارن زندگی میکنن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر توافق یه نحو رسمی تنظیم شود امکان عدول یکطرفه از آن وجود ندارد.
   برای پس از طلاق و نحوه حضانت هر گونه توافقی با توجه به سوالات شما امکان دارد و پدر از دیدار فرزندان محروم نمیشود .
   برای توضیحات بیشتر با دفتر تماس بگیرید.

 • مرجان سوری
  مرجان سوری

  سلام
  با اون شرایطی که گفتم واینکه شوهرم اسلحه هم معامله میکنه من میترسم اگه تو دادگاه بگم ازش مدرک دارم.واسه همین فقط اون برگه حضانت که خودش نوشته به دردم میخوره.
  چندبار پیش وکیل های شهرمون رفتم میگن مدارکات به دردت نمیخوره حضانت بچه تا۷سالگی باشما بعد۷سال دادگاه تصمیم میگیره با کدومتون باشه شاید این آقا تا۷سالگی بچه آدم خوبی شد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر شوهرتان محکومیتی داشته باشند این محکومیت می تواند در موضوع حضانت موثر باشد.

  • مرجان سوری
   مرجان سوری

   سلام شوهرمن هم اسلحه معامله میکنه هم خودش اسلحه داره واسه اثبات اینکه امنیت جانی نداریم و طلاق خودم حضانت بچه ام چطور ثابت کنم چون تو خونمون جز فشنگ ها چیزی نمیزاره و اینکه من خبرندارم کجا نگه میداره ک بخوام لوش بدم بگیرنش پای معامله

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    سلام نگهداری فشنگ جنگی هم غیر قانونیه و مجازات داره

 • F
  F

  سلام روز بخیر بنده سال ۹۲جدا شدم و الان پنج سال هست ازدواج کردم و ی بچه دوساله دارم از همسر سابقم ی دختر. دارم که الان ۱۳سال و پنج ماهش هست میخام حضانت بگیرم اما پدرش پول میخاد و اذیت میکنه در صورتی که زن باباش و باباش دخترم و اذیت میکنن و کتک میزنن من با همسرم مشکلی ندارم و میخام بدونم چطور میتونم اقدام کنم که حضانت و بگیرم و آیا میشه برگه ای بنا به اینکه خودم برای دخترم پاسپورت بگیرم به قاضی بدم که پدرش امضا کنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دختر ۱۳ ساله خارج از سن حضانته میتونه خودش تصمیم بگیره پیش پدر باشه یا مادر.

 • بهار
  بهار

  سلام وقتتان بخیر، من ایران نیستم همراه دو فرزند پسر ۷ و ۱۷ در کشور قبرس شمالی هستیم، می تونم ازتون بپرسم، چطور می تونم مراحل طلاق رو از این شروع کنم، خیلی ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتونید همونجا با مراجعه به سفارتخانه وکالتنامه محضری با موضوع طلاق توافقی به یکی از آشنایان مقیم ایران بدید و در وکالتنامه اختیار تعیین وکیل دادگستری هم اعطا کنید وکیل مدنی شما میتونه با اختیارات حاصله در وکالتنامه موصوف براتون وکیل دادگستری اختیار کنه و مراحل مربوط به طلاق از طریق وکیل دادگستری براتون انجام بشود

 • الهه مرادی
  الهه مرادی

  من طلاق گرفتم از همسر سابقم سال۹۲ بعد از یک سال برگشتم به زندگی مشترکمون و صیغه ۵ ساله انجام دادیم باردار شدم و بعد از۶ماه بدنیا امدن بچه همسرم کلا مارو ترک کرد من بعد یک سال رفتنش صیغه رو باطل کردم اسم بچه در شناسنامش ثبت شده الان برای حضانت بچه چکاری باید انجام بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام میتوانید دادخواست حضانت مطرح نمایید

 • الهه مرادی
  الهه مرادی

  ممنون از پاسختون پسرم زیر ۷ ساله و حضانتشو ندارم برای گرفتن پاسپورت بدون حضانت و اجازه ی پدر میتونم اقدام کنم?

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حتما باید حضانت داشته باشید همچنین وکالت در اقدام جهت اخذ پاسپورت

 • متین
  متین

  سلام من یه بچه ام من خودم دوست دارم اندازه ای که بابامو میبینم مامانم هم ببینم من ۱۱ سالمه من میگم بهر دوتاشون نیاز دارم ولی گوش نمیدن من همش گریه میکنم من خیلی دلم گرفته کمکم میکنید من ۲ ماه پیش بابام میمونم ۱ هفته پیش مامانم من میتونم هر دوتاشونو ببینم چرا آخه حرف بچه رو گوش نمیکنن دادگاه همش میگه اه من پسرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر مایل باشید می توانید با دفتر تماس بگیرید و ما با والدین شما در این خصوص صحبت کنیم.

 • سمیه حسنی
  سمیه حسنی

  سلام از همسرم طلاق گرفتم دارای فرزند دختر سه سال و نیمه هستم فعلا حضانت با من است میخواستم بدونم اگر بخواهم ازدواج کنم باید چه نوع وکالتی از همسرم بگیرم چون اون کلاهبردار و جاعل چک و اشتهار به فساد و فحشا هم داره دخترش از زن اولش رو با سن ده یازده سال فروخته وبه اون تجاوز شده پول هم گرفته ضمنا چطور میتونم اثبات کنم که اون فرد امینی برای سرپرستی بچه من هم نیست و آیا دادگاه کمک میکنه اثبات کنم به دخترش تجاوز شده .ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام درصورتی که بابت جرایمی که گفتید پرونده و سابقه داشته باشه میتونید تقاضای سلب خضانت بدید

 • سمیرا ابراهیمی
  سمیرا ابراهیمی

  دو ساله که همسرم فوت شدن و در ساختمان ۶ واحده شخصی پدرشوهر دارد و یک واحدش که بنام همسرم کرده هنوز باهاشون زندگی میکنم و الان شرایط زندگی تو این ساختمون رو ندارم و ترس این رو دارم که باهاشون برم صحبت کنم و طلب مهریه کنم و میترسم بچه هام رو عوض دادن مهریه ازم بگیرن.دخترم ۱۱ ساله اس پسرم ۵ ساله .و برای کار حضانت اقدامی نکردم نه من نه جد پدریشون ‌و فقط ولایت نامه بچه ها رو گرفتن پدر شوهرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سوالتون ناقص هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.