قانون جدید طلاق توافقی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانون جدید طلاق توافقی

انحلال نکاح دایم به موجب طلاق صورت میگرد. طلاق به درخواست مرد، به درخواست زن تحت شرایط تصریح شده در قانون و نیز بطور توافقی واقع می گردد. طلاق توافقی طبق قانون حمایت خانواده مصوب 1391 واقع می گردد. طلاق توافقی همان طلاق خلع و مبارات است که براساس آن زوجه بواسطه کراهتی که از شوهر خود دارد با بخشیدن بخشی یا تمام مهریه خود طلاق می گیرد. دادگاه ها در زمینه طلاق توافقی سختگیری زیادی به خرج نمی دهند و اگر این روند با مراجعه به وکیل دادگستری صورت گیرد به سرعت نیز قابل انجام خواهد بود.

ماده 25 قانون حمایت خانواده مقرر می دارد: «درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می کند».

طلاق توافقی

وضعیت طلاق توافقی قبل از تصویب قانون طلاق توافقی جدید

قبل از تصویب قانون حمایت خانواده کلیه طلاق توافقی و غیرتوافقی باید به داوری ارجاع می شد اما تجربه و رویه نشان داد که نهاد داوری موفقیت چندانی در ایجاد سازش بین طرفین نداشت و لازم بود یک نهاد تخصصی در این زمینه ایجاد گردد که با تصویب قانون حمایت خانواده مراکز مشاوره خانواده شروع به کار نمودند که به درستی با وضعیت ارتقاء فرهنگ و سواد افراد جامعه همخوانی دارند. وقوع طلاق توافقی منوط به مراجعه قبلی به مراکز مشاوره می باشد.

طبق ماده 25 قانون حمایت خانواده زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند پس از ثبت دادخواست لازم است که به مشاوره خانواده مراجعه نمایند و دادخواست طلاق توافقی طبق این ماده بدون مراجعه به مشاوره قابل ثبت نخواهد بود. لیکن از تاریخ اول آذر ماه 1397 برابر بخشنامه ای که از سوی قوه قضائیه خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به شماره یک 55/13104/9000 در تاریخ 5/9/97 صادر شده است، دفاتر الکترونیک قضایی مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون داشتن گواهی مرکز غربالگری یا مشاور خانواده نیستند.

پروسه ثبت مشخصات زوجین به منظور طلاق توافقی در سامانه طلاق

طبق بخشنامه مورد اشاره، صدور گواهی عدم انصراف از طلاق در طلاق های توافقی الزامی شده است و کلیه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی موظف شده اند در مورد زوجینی که قصد طلاق توافقی در شهرهای تهران، ری و شمیرانات را دارند ابتدا نسشبت به ثبت اطلاعات و مشخصات زوجین در سامانه سخا و تصمیم (سامانه سازمانطلاق توافقی بهزیستی) به آدرس  ww.zaman.behzist.net  اقدام نمایند و با ارایه یک کد پیگیری به زوجین آنها را به مراکز غربالگری توسط همین سامانه مشخص می گردد معرفی نمایند. این پروسه در سایر شهرستانها بدون ثبت در سامانه تصمیم بهزیستی، بطور مستقیم زوجین را به مراکز غربالگری جهت ارجاع بع مشاوره معرفی می نمایند.

زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند بدون مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز می توانند در سامانه سازمان بهزیستی ثبت نام نموده و با دریافت کد پیگیری رأساً به مرکز غربالگری تعیین شده در سامانه مراجعه نماید و به مشاوره معرفی شوند.

 عدم الزام مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک برای ثبت در سامانه بهزیستی

بدیهی است مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک جهت ثبت نام در سامانه بهزیستی الزامی نبوده و مراجعه به این دفاتر به این منظور برای تسهیل و تسریع امور می باشد و دفاتر خدمات قضایی صرفاً هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی را تا مراحل انجام شده دریافت می نمایند. زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند به مرکز غربالگری جهت مشاوره مراجعه می نمایند و به برخی سؤالات اینترنتی پاسخ می دهند و در صورت اصرار بر جدایی به مشاوره خانواده معرفی می شوند. در صورتی که زوجین پس از طی مراحل و جلسات مشاوره از تصمیم خود مبنی بر طلاق انصراف ندهند، گواهی عدم انصراف از طلاق به آنها داده می شود و زوجین باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و فرآیند ثبت دادخواست طلاق توافقی را انجام دهند و دادخواست آنها از سوی دفتر خدمات قضایی به مرجه صالح قضایی ارسال می شود.طلاق

تعداد جلسات مشاوره خانواده در طلاق توافقی

طبق شیوه نامه مراکز مشاوره خانواده، جلسات مشاوره برای طلاق توافقی حداقل 4 جلسه در یکماه است که این جلسات بنا به تشخیص مکز مشاوره و شرایط خاص زوجین می تواند به 1 جلسه کاهش یابد. پس از طی جلسات مشاوره درصورتی که زوجین همچنان خواهان جدایی و متارکه باشند گواهی عدم انصراف از طلاق از سوی مرکز غربالگری صادر می شود.

مدت زمان ثبت طلاق بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق در شهر تهران یک هفته می باشد. حضور در مراکز مشاوره برای زوجین الزامی است و اگر یکی از زوجین در خارج از کشور باشد و یا به هر دلیلی نتواند در مراکز مشاوره حضور یابد می تواند وکیل به جای خود معرفی نماید. در خصوص زوجه ای که حق طلاق از شوهر خود را دارد نیز لازم است در سامانه ثبت نام نماید اما عدم حضور شوهر وی در مرکز غربالگری مانع ادامه کار نخواهد بود و زوجه دارای حق طلاق شخصاً می تواند گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت نماید.


مطالب مرتبط

18 دیدگاه

 • مهری میرزایی
  مهری میرزایی

  سلام من ۱۷ساله ازدواج کردم و حق طلاق دارم بدون اینکه شوهرم در دادگاه و محضر حاضر بشه از طریق وکیل میتونم طلاق بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر حدود و اختیارات کامل باشه با داشتن وکیل برای همسرتون بله.

 • علی احمدی
  علی احمدی

  سلام بنده یک سال قبل برای طلاق توافقی ب مرکز مشاوره مراجعه کردم و حکم عدم سازش گرفتیم ولی بنا ب دلایلی (همسرم توافق را نپذیرفتند ،)طلاق انجام نشد ،سوال بنده این است ایا همان حکم یک سال گذشته جهت دریافت حکم محدد طلاق کافیه یا مجددا بایستی مراجعه کنیم ب مراکز مشاوره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام گواهی قبلی معتبر نیست اما اگر برای طلاق توافق دارید نیازی به اخذ گواهی نیست.
   جهت راهنمایی بیشتر لطفا حضورا تشریف بیارید

 • جعفری
  جعفری

  سلام میخواستم بدونم طلاق توافقی با دادخواست طلاق از طرف مرد ووکالت به وکیل بده که کار طلاقو بدون مشاوره انجام بدیم چقدر زمان میبره که طلاق ثبت قانونی بشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بستگی به شعبه ای داره که ارجاع میشه
   اما توافقی حدودا” یکماه

 • نرگس سلمانی
  نرگس سلمانی

  سلام خسته نباشید.من میخوام ازهمسرم‌جدابشم ب صورت توافقی ولی هم حضانت بچه رومیخوام هم نصف مهریه میخداستم بدونم‌میشه مهریه گرفت وایانفقه بایدپرداخت کنه واسه بچه یانه به چه صورتیه مثلاخرج بچه روبایدبده یانه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در طلاق توافقی هر شرطی قابل اجراست بشرط توافق طرفین

 • مهدی
  مهدی

  سلام طلاق توافقی اقا هستم و خانومم در دفتر وکیلم ک خودم گرفته بودم توافق نامه رو امضاکرد ک من مبرا و مبدول کرد مهریه شوولی حالا ک ازمایش داده فهمیدیم ک باکره نیست و ادعا مهریه کرده ازم و رفته وکیل گرفته رای دادگاه هنوزصادر نشده بنطرتون حق بهش میدن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چنانچه شما رو ابرا کرده باشه خیر

 • زیبا
  زیبا

  سلام‌ من یکسال هست عقد کردم ولی از بعد عقد با همسرم مشکل دارم و متاسفانه فامیل هستش میخواستم ببینم چطور میشه تو جلسه اول نامه عدم سازش از مشاوره گرفت چون با طولانی شدن جدایی دخالت فامیل شروع میشه و اینکه کا قبل دادخواست خودمون جای دیگه مشاوره رفته بودیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با انتخاب وکیل از این مجموعه نیازی به مراجعه به مشاوره نخواهید داشت

 • عباس
  عباس

  من حدود ۱۸ سال هست که ازدواج کردم توی این سالها تمام تلاشم رو برای خانواده ام کردم الان یه دختر ۱۵ ساله دارم و بینهایت دوستش دارم توی بورس ضرر بدی کردم و اوضاع مالیم بهم ریخت خانومم از همون موقع تا الان سر ناسازگاری گذاشته و الان میگه طلاق می‌خوام اما من زندگیم رو دوست دارم و نمیخوام جدا بشم چرا که زندگی دخترم نابود میشه.
  لطفاً راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حق طلاق قانونا و شرعا با مرد است و زن بدون دلیل نمیتواند تقاضای طلاق نماید

 • عماد
  عماد

  سلام. من وهمسرم توافقی طلاق گرفتیم و مهریه را کامل پرداخت کردم.البته واقعه طلاق ثبت نشده.وبرای ثبت واقعه طلاق از دادگاه برام احضاریه آمد اما من نرفتم. حالا پرونده مختومه اعلام شده.چه اتفاقی ممکنه افتاده باشه آیا دادگاه رای غیابی برای ثبت واقعه طلاق صادر کرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به شعبه مربوطه مراجعه نمایید

 • بهار
  بهار

  سلام
  آيا براي درخواست طلاق توافقي بايد از قبل از دفتر خدمات قضايي وقت بگيريم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر وکیل نداشته باشید بله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.