قانون جدید طلاق توافقی

3.5/5 - (20 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قانون جدید طلاق توافقی

قانون جدید طلاق توافقی

انحلال نکاح دایم به موجب طلاق صورت میگرد. طلاق به درخواست مرد، به درخواست زن تحت شرایط تصریح شده در قانون و نیز بطور توافقی واقع می گردد. طلاق توافقی طبق قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ واقع می گردد. طلاق توافقی همان طلاق خلع و مبارات است که براساس آن زوجه بواسطه کراهتی که از شوهر خود دارد با بخشیدن بخشی یا تمام مهریه خود طلاق می گیرد. دادگاه ها در زمینه طلاق توافقی سختگیری زیادی به خرج نمی دهند و اگر این روند با مراجعه به وکیل دادگستری صورت گیرد به سرعت نیز قابل انجام خواهد بود.

ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده مقرر می دارد: «درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می کند».

طلاق توافقی

وضعیت طلاق توافقی قبل از تصویب قانون طلاق توافقی جدید

قبل از تصویب قانون حمایت خانواده کلیه طلاق توافقی و غیرتوافقی باید به داوری ارجاع می شد اما تجربه و رویه نشان داد که نهاد داوری موفقیت چندانی در ایجاد سازش بین طرفین نداشت و لازم بود یک نهاد تخصصی در این زمینه ایجاد گردد که با تصویب قانون حمایت خانواده مراکز مشاوره خانواده شروع به کار نمودند که به درستی با وضعیت ارتقاء فرهنگ و سواد افراد جامعه همخوانی دارند. وقوع طلاق توافقی منوط به مراجعه قبلی به مراکز مشاوره می باشد.

طبق ماده ۲۵ قانون حمایت خانواده زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند پس از ثبت دادخواست لازم است که به مشاوره خانواده مراجعه نمایند و دادخواست طلاق توافقی طبق این ماده بدون مراجعه به مشاوره قابل ثبت نخواهد بود. لیکن از تاریخ اول آذر ماه ۱۳۹۷ برابر بخشنامه ای که از سوی قوه قضائیه خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به شماره یک ۵۵/۱۳۱۰۴/۹۰۰۰ در تاریخ ۵/۹/۹۷ صادر شده است، دفاتر الکترونیک قضایی مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون داشتن گواهی مرکز غربالگری یا مشاور خانواده نیستند.

پروسه ثبت مشخصات زوجین به منظور طلاق توافقی در سامانه طلاق

طبق بخشنامه مورد اشاره، صدور گواهی عدم انصراف از طلاق در طلاق های توافقی الزامی شده است و کلیه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی موظف شده اند در مورد زوجینی که قصد طلاق توافقی در شهرهای تهران، ری و شمیرانات را دارند ابتدا نسشبت به ثبت اطلاعات و مشخصات زوجین در سامانه سخا و تصمیم (سامانه سازمانطلاق توافقی بهزیستی) به آدرس  ww.zaman.behzist.net  اقدام نمایند و با ارایه یک کد پیگیری به زوجین آنها را به مراکز غربالگری توسط همین سامانه مشخص می گردد معرفی نمایند. این پروسه در سایر شهرستانها بدون ثبت در سامانه تصمیم بهزیستی، بطور مستقیم زوجین را به مراکز غربالگری جهت ارجاع بع مشاوره معرفی می نمایند.

زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند بدون مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نیز می توانند در سامانه سازمان بهزیستی ثبت نام نموده و با دریافت کد پیگیری رأساً به مرکز غربالگری تعیین شده در سامانه مراجعه نماید و به مشاوره معرفی شوند.

 عدم الزام مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک برای ثبت در سامانه بهزیستی

بدیهی است مراجعه به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک جهت ثبت نام در سامانه بهزیستی الزامی نبوده و مراجعه به این دفاتر به این منظور برای تسهیل و تسریع امور می باشد و دفاتر خدمات قضایی صرفاً هزینه ثبت دادخواست طلاق توافقی را تا مراحل انجام شده دریافت می نمایند. زوجینی که قصد طلاق توافقی دارند به مرکز غربالگری جهت مشاوره مراجعه می نمایند و به برخی سؤالات اینترنتی پاسخ می دهند و در صورت اصرار بر جدایی به مشاوره خانواده معرفی می شوند. در صورتی که زوجین پس از طی مراحل و جلسات مشاوره از تصمیم خود مبنی بر طلاق انصراف ندهند، گواهی عدم انصراف از طلاق به آنها داده می شود و زوجین باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و فرآیند ثبت دادخواست طلاق توافقی را انجام دهند و دادخواست آنها از سوی دفتر خدمات قضایی به مرجه صالح قضایی ارسال می شود.طلاق

تعداد جلسات مشاوره خانواده در طلاق توافقی

طبق شیوه نامه مراکز مشاوره خانواده، جلسات مشاوره برای طلاق توافقی حداقل ۴ جلسه در یکماه است که این جلسات بنا به تشخیص مکز مشاوره و شرایط خاص زوجین می تواند به ۱ جلسه کاهش یابد. پس از طی جلسات مشاوره درصورتی که زوجین همچنان خواهان جدایی و متارکه باشند گواهی عدم انصراف از طلاق از سوی مرکز غربالگری صادر می شود.

مدت زمان ثبت طلاق بعد از دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق در شهر تهران یک هفته می باشد. حضور در مراکز مشاوره برای زوجین الزامی است و اگر یکی از زوجین در خارج از کشور باشد و یا به هر دلیلی نتواند در مراکز مشاوره حضور یابد می تواند وکیل به جای خود معرفی نماید. در خصوص زوجه ای که حق طلاق از شوهر خود را دارد نیز لازم است در سامانه ثبت نام نماید اما عدم حضور شوهر وی در مرکز غربالگری مانع ادامه کار نخواهد بود و زوجه دارای حق طلاق شخصاً می تواند گواهی عدم انصراف از طلاق دریافت نماید.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ریحانه
  ریحانه

  سلام ما اقدام کردیم برای طلاق توافقی و مشاوره هارو رفتیم و عدم سازش و توافق نامه هم کامل و امضا کردیم تمام شدع الان تاریخ دادن ک برای غربالغری امککان دارع ک تو این مرحل وکیل بگیرم و دیگه یک هفته ای تمام بشه از اصفهانم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در خصوص صحبت در مورد موضوع مورد نظر خود با دفتر تماس حاصل نمایید

 • شهرزاد
  شهرزاد

  با سلام وقت بخیر مهریه نسبت به حقوق زوج اعلام میشه یا قانون یکسان وجود داره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مهریه هر چقدر که در عقدنامه تعیین گردیده است به همین میزان رأی صادر می شود.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مهریه هر چقدر که در عقدنامه تعیین گردیده است به همین میزان رأی صادر می شود.

 • مریم
  مریم

  سلام وقت بخیر من میتونم با گرفتن حق وکالت طلاق از شوهر در دفتر ثبت و اسناد زمان طلاق بندازم جلوتر زودتر جدا بشم چون طلاق توافقی ۱ تا ۲ ماه زمان میبره پرسیدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام فرقی نمی کند طلاق یکرطفه هم زمان بر است در صورتی که می خواهید زمان کمتری را برای اخذ طلاق صرف نمایید با دفتر تماس بگیرید.

 • sohrabi
  sohrabi

  سلام. ممنون میشم راهنمایی کنید. من خانم دوست دارم نمیخوام طلاق بگیرم فقط بخواطر اینکه مشاوره بریم که نظر خانم عوض شه ثبت نام کردم برای طلاق توافقی مشاوره رفتیم ولی خانم راضی نشد. میخوام مشاوره از اول برم امکانش هست که لایحه ای بزنم که از دفتر قضایی به مشاوره برگشت بخوره ۴ جلسه دیگه مشاوره بریم ؟؟؟ممنون میشم راهی جلوی پام بزارین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر دادگاه مشخص میکند اگر از طلاق منصرف شده اید می توانید دعوی را مسترد کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر دادگاه مشخص میکند اگر از طلاق منصرف شده اید می توانید دعوی را مسترد کنید

  • sohrabi
   sohrabi

   دادخواست طلاق ندادیم فقط مشاوره قبل از طلاق توافقی رفتیم برام پیامک امده که پرونده رفته دفتر قضایی چون هنوز درخواست طلاق توافقی ندادیم امکانش هست پرونده مشاوره رفته دفتر قضایی رو مسترد کنم که بتانم از اول ثبت نام کنم مشاوره بریم نظرش عوض شه .

   • ره جویان عدالت
    ره جویان عدالت

    با سلام نسبت به ثبت دادخواست اقدام نکنید .

 • ail
  ail

  سلام. خانم یک سال قهر کرده از روی ناراحتی از من بد گویی کرده الان خانوادش نمیزاره برگرده. یا نمیزارن من خانم رو ببینم فقط به صورت پیامک و تماس در ارتباط هستیم اونم خانوادش خبر ندارن. من باید چکار کنم حکم تمکین هم امد خانم گفت مختومه کن صبر کن چند ماه دیه سرد میشن. الان ۶ ماه گذشته ولی باز مخالفت میکن .خانم از پدرش خیلی میترسه رو حرفش حرف نمیتانه بزنه . یک روز من و خانم همدیگرو دیدیم پدرش دید از ماشین من پیاده شده کلی حرف به خانم زده بود جوری که خانم میترسه نمیادبیرون . به نظر شما پرونده تمکین رو به جریان بندازم یا نه؟؟؟ ممنون اگه راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دادخواست الزام به تمکین مطرح کنید

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام .من نظامی هستم و ۲۳ سال زندگی کردیم ویک دختر ۱۹ و کی ۱۳ ساله داریم با توجه به رفتارهای خلاف شعونات و تماسهای مخفی که چند بار مچش را گرفتم .چند بار فرار از خانه .و همچنین شب عروسی که متوجه شدم دختر نیست و اینقدر گریه کرد والتماس کرد که من چیزی نگفتم وابرویش راحفظ کردم از خانه دزدی میکرد میبرد منزل خانواده و خواهراش از وسایل منزل تا مواد غذایی و طلاو هرچیزی که اونا لازم داشتن ..بعداز طلاق با کسی رابطه داشته که طرف دوربین کارگذاشته و فیلمش را در اینترنت گذاشته و خیلی مسایل ازاین قبیل ….الان بعداز طلاق مهریه اش را از حقوقم میگیرد نفقه بچه ها را میدهم زمین تجاری با ارزشی داشتم که تصاحب کرد با رشوه سه سال پیش بدون سند و غیر قابل ارزشگذاری بود زدند ۷۰ میلیون!!!!که سندهارا دادند صدها برابر شده ..بعداز طلاق سه بار منزل من سرقت شد که باراول کاراوبود و من بخاطر ابروی دخترهام رضایت دادم ولی باردوم هم سرقت کردند که من برای عمل قلب بستری بودم و منزل نبودم و نتوانستیم ثابت کنیم …طلاق من خیلی پیچیده هست الان نصف حقوق من کفاف زندگی ام را نمیدهد و یک منزل کلنگی درجنوب شهر دارم که نه امنیت دارد نه قابل سکونت ….فقط دوتا سوال میپرسم …اول میتوانم این منزل را بفروشم و منزلی در جای دیگر شهر بخرم منزل را نمیتواند تصاحب کند و از مثتثنات خارج نمیشود …دوم ایا میتوانم چگونه درخواست ازمایش ژنتیک بدهم ببینم این دخترها از من هستند یاحاصل خیانت این زن و نفقه بچه ها درصورت اثبات این موضوع چگونه میشود هرکاری شما بگید ازاین زن دروغگو سرزده….ایشون سه ساله طلاق گرفته حتی پاداش پایان خدمت ۲۷ ساله مرا قاضی دستور داده به ایشان بدهندمن به شدت معسر شده ام .بیماری قلبی و عمل سنگین قلب کرده ام مشکل شدید افسردگی دارم و توان گرفتن وکیل ندارم ..این سرانجام ۲۷ سال خدمت به مملکت و مردانگی درحق یک زن هرزه هست که یک افسر ارشد نظام سربار خانه پدر شده و بدهکار …. واین زن دایم دنبال گرفتن پول بیشتراز من و دادگاه را ول نمیکنه من که پول داروهام را ندارم بدهم …تصمیم به خودکشی گرفته ام اون شاغل هست و با مهریه نفقه و پولهایی که ازراه هرزه ….میگیرد راحت خوشگذرانی میکند من با یک کیلو قرص اعصاب و قلب و میگرن و فشار شبها تاصبح بیدارم بابت انسانیت بیجا.سربار خونه مادرم ..سرکوفت همه.بیپولی .بیماری .و فکر خیانتهاش ….همه داره من نابود میکنه ..۶ تا خواهر هستندفقط یکیشان زن سربه راهی هست .مادرش حالت دیوانگی دارد از همان ۲۳ سال پیش همیشه دخترانش را تشویق به ازادی و بی بندوباری و طلاق میکرد پدرش نظامی بود و اهل جبهه .بعداز جنگ سرطان گرفت و اینها اینقدر بهش غذا ندادند که به علت سوئ تغذیه شدید بستری و فوت شدند ‌…من تحصیلات دانشگاهی درمانی دارم .واز اخلاق و مردانگی و محبت و رفاه بهترین حالت زندگی را برایش فراهم کردم ولی ذات بد نیکو نگردد چون که بنیادش کج است …هیچ کس را ندارم و توانایی وکیل هم ندارم ..به نظر شما زندگی برای من و اون زن که جوانی و زندگی مرا نابود کرد تمام بشود بهترین کار نیست …اینها زندگی من عبرتی بشود برای جوانانی که میخواهند زن بگیرند

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   لطفا سوال خود را بصورت خلاصه مطرح کنید یا میتوانید بصورت تلفنی مشاوره داشته باشید .

 • محمد
  محمد

  خانواده نامزدم مجبورش کردند به طلاق توافقی ميگه منو به زور دادن‌ قبل عقد ۳ماه حرف زديم یه کلمه‌ هم نگفته که ازدواجم اجباریه ۹ ماه هم نامزد موندیم روز به روز عشقمون بيشتر مي شد هم دیگرو دوست داشتیم ولی از وقتی که با پدرش حرفم شد مجبورش کردند به طلاق الان من چيکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   راگر با طلاق توافقی ، موافق نیستید مجبور به قبول آن نیستید

 • آیدا
  آیدا

  سلام من همسرم می خواهیم توافقی از هم جدا بشیم رفتیم برای طلاق گفتن باید بریم کافی نت وقت مشاوره بگیرم اما تا خرداد گفتن مشاوره نیست باید چیکار کنیم دوست داره هرچه زودتر ازش جدابشم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام همراه با مدارک حضورا مراجعه فرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر امور طلاق توافقی را به دفتر ما بسپارید در مدت زمان حدود یک ماه بدون نیاز به مشاوره و بدون نیاز به حضور طرفین در دادگاه ، حکم طلاق توسط وکلای رهجویان عدالت انجام می شود
   با شماره دفتر تماس بگیرید
   توضیحات بیشتر ارائه خواهد شد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر امور طلاق توافقی را به دفتر ما بسپارید در مدت زمان حدود یک ماه بدون نیاز به مشاوره و بدون نیاز به حضور طرفین در دادگاه ، حکم طلاق توسط وکلای رهجویان عدالت انجام می شود
   با شماره دفتر تماس بگیرید
   توضیحات بیشتر ارائه خواهد شد

 • بهار
  بهار

  سلام
  آيا براي درخواست طلاق توافقي بايد از قبل از دفتر خدمات قضايي وقت بگيريم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر وکیل نداشته باشید بله

 • عماد
  عماد

  سلام. من وهمسرم توافقی طلاق گرفتیم و مهریه را کامل پرداخت کردم.البته واقعه طلاق ثبت نشده.وبرای ثبت واقعه طلاق از دادگاه برام احضاریه آمد اما من نرفتم. حالا پرونده مختومه اعلام شده.چه اتفاقی ممکنه افتاده باشه آیا دادگاه رای غیابی برای ثبت واقعه طلاق صادر کرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به شعبه مربوطه مراجعه نمایید

 • عباس
  عباس

  من حدود ۱۸ سال هست که ازدواج کردم توی این سالها تمام تلاشم رو برای خانواده ام کردم الان یه دختر ۱۵ ساله دارم و بینهایت دوستش دارم توی بورس ضرر بدی کردم و اوضاع مالیم بهم ریخت خانومم از همون موقع تا الان سر ناسازگاری گذاشته و الان میگه طلاق می‌خوام اما من زندگیم رو دوست دارم و نمیخوام جدا بشم چرا که زندگی دخترم نابود میشه.
  لطفاً راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام حق طلاق قانونا و شرعا با مرد است و زن بدون دلیل نمیتواند تقاضای طلاق نماید

 • زیبا
  زیبا

  سلام‌ من یکسال هست عقد کردم ولی از بعد عقد با همسرم مشکل دارم و متاسفانه فامیل هستش میخواستم ببینم چطور میشه تو جلسه اول نامه عدم سازش از مشاوره گرفت چون با طولانی شدن جدایی دخالت فامیل شروع میشه و اینکه کا قبل دادخواست خودمون جای دیگه مشاوره رفته بودیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با انتخاب وکیل از این مجموعه نیازی به مراجعه به مشاوره نخواهید داشت

 • مهدی
  مهدی

  سلام طلاق توافقی اقا هستم و خانومم در دفتر وکیلم ک خودم گرفته بودم توافق نامه رو امضاکرد ک من مبرا و مبدول کرد مهریه شوولی حالا ک ازمایش داده فهمیدیم ک باکره نیست و ادعا مهریه کرده ازم و رفته وکیل گرفته رای دادگاه هنوزصادر نشده بنطرتون حق بهش میدن

 • نرگس سلمانی
  نرگس سلمانی

  سلام خسته نباشید.من میخوام ازهمسرم‌جدابشم ب صورت توافقی ولی هم حضانت بچه رومیخوام هم نصف مهریه میخداستم بدونم‌میشه مهریه گرفت وایانفقه بایدپرداخت کنه واسه بچه یانه به چه صورتیه مثلاخرج بچه روبایدبده یانه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در طلاق توافقی هر شرطی قابل اجراست بشرط توافق طرفین

 • جعفری
  جعفری

  سلام میخواستم بدونم طلاق توافقی با دادخواست طلاق از طرف مرد ووکالت به وکیل بده که کار طلاقو بدون مشاوره انجام بدیم چقدر زمان میبره که طلاق ثبت قانونی بشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بستگی به شعبه ای داره که ارجاع میشه
   اما توافقی حدودا” یکماه

 • علی احمدی
  علی احمدی

  سلام بنده یک سال قبل برای طلاق توافقی ب مرکز مشاوره مراجعه کردم و حکم عدم سازش گرفتیم ولی بنا ب دلایلی (همسرم توافق را نپذیرفتند ،)طلاق انجام نشد ،سوال بنده این است ایا همان حکم یک سال گذشته جهت دریافت حکم محدد طلاق کافیه یا مجددا بایستی مراجعه کنیم ب مراکز مشاوره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام گواهی قبلی معتبر نیست اما اگر برای طلاق توافق دارید نیازی به اخذ گواهی نیست.
   جهت راهنمایی بیشتر لطفا حضورا تشریف بیارید

 • مهری میرزایی
  مهری میرزایی

  سلام من ۱۷ساله ازدواج کردم و حق طلاق دارم بدون اینکه شوهرم در دادگاه و محضر حاضر بشه از طریق وکیل میتونم طلاق بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر حدود و اختیارات کامل باشه با داشتن وکیل برای همسرتون بله.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان