نفقه در طلاق توافقی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


77947264 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه در طلاق توافقی

قبل از اینکه نفقه در طلاق توافقی را توضیح دهیم  اجازه دهید ابتدا  نفقه را تعریف کنیم، نفقه  طبق ماده 1107عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن و البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض که نفقه بر اساس شئونات اجتماعی و خانوادگی زوجه توسط دادگاه تعیین خواهد شد و مرد تحت هر شرایطی مکلف به پرداخت آن به زوجه می باشد. اما مواردی در قوانین وجود دارد که مرد می تواند از پرداخت نفقه خودداری کند در ماده 1108 قانون مدنی « هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود. »

 

نفقه

نفقه زن در طلاق توافقی

طبق ماده 29 قانون حمایت خانواده دادگاه مکلف است در پرونده های طلاق حتی طلاق توافقی تکلیف نفقه زوجه را نیز تعیین نماید. اما مبنای طلاق توافقی، توافق زوجین است بنابراین نفقه در طلاق توافقی وابسته به توافق زوجین است. باتوجه به اینکه طلاق های توافقی به صورت طلاق خلعی است زوجه در ایام عده مستحق نفقه نخواهد بود. در نهایت نفقه در طلاق توافقی کاملا وابسته به اراده زوجین و توافق آنهاست.

زوجین می توانند با یکدیگر مبلغی را به عنوان نفقه تا پایان عده زن ( سه ماه و ده روز ) توافق نمایند که در صورت باکره نبودن به زن پرداخت شود. در طلاق توافقی امکان درخواست کارشناس در مورد نفقه امکان پذیر است ولی با این کار از سرعت انجام پرونده طلاق توافقی کاسته خواهد شد که بهتر است زوجین در این خصوص با رضایت یکدیگر توافق کنند.

نفقه فرزند در طلاق توافقی

نفقه وظیفه قانونی پدر است حتی زمانی که مادر عهده دار حضانت فرزندان است . بر اساس ماده 1999 قانون مدنی پرداخت و تامین نفقه اولاد به عهده پدر است و در صورت که پدر فوت کرده باشد یا قادر به پرداخت نفقه فرزندان نباشد. پرداخت نفقه به عهده پدر بزرگ خواهد بود و در صورتی که جد پدری هم زنده نباشد یا نتواند نفقه بپردازد، تامین هزینه ها به عهده مادر خواهد بود. در قانون پیش بینی شده است که اگر پدری با داشتن امکانات مالی از پرداخت نفقه فرزندانش خودداری کند . این مساله بار کیفری دارد. فرزندان یا فردی که مسئولیت  سرپرستی و نگهداری فرزندان را به عهده دارد، می تواند علیه او در این رابطه به دادگاه شکایت کند. آنها می توانند با ارائه دادخواست به دادگاه و دریافت رای قطعی به میزان نفقه تعیین شده اموال و دارایی پدر را به نفع خود توقیف کنند و همچنین بار کیفری عدم پرداخت نفقه درماده ۶۴۲ قانون مجازات اسلامی از ۳ ماه و یک روز تا ۵ ماه حبس تعیین شده است .اما در طلاق توافقی، زوجین می توانند در مورد نفقه فرزندان توافق انجام بدهند و تعیین کنند که پرداخت نفقه به عهده چه کسی است و همچنین به چه میزان باید پرداخت شود که در صورت عدم توافق زوجین می توانند از دادگاه تقاضا کنند.

نکته: به دلیل تورم و افزایش قیمتها در مورد تعیین میزان نفقه قابل تعدیل است در نتیجه مادر می تواند با رجوع به دادگاه در خواست تعدیل میزان نفقه را مطرح کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.