طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق توافقی در دوران عقد

طلاق توافقی در دوران عقد یا اصطلاحاً نامزدی چگونه است؟ این سوال برای کسانی که در این دوران هستند و گاهاً به جدایی و طلاق فکر می کنند بسیار مهم است. اگر منظور از دوران عقد عدم رابطه زناشویی بین زوجین باشد رویه و رویکرد دادگاههای خانواده در تهران بدین شکل است که زوجه باید گواهی بکارت از سوی پزشکی قانونی جهت اثبات باکره بودن خود ارائه دهد و در صورت تایید بکارت و عدم نزدیکی این گواهی در رأی دادگاه تاثیرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است که گواهی بکارت در برخی از شعب دادگاههای خانواده در دیگر شهرهای کشور اخذ نمی شود و صرف اینکه زوجین به عدم نزدیکی و رابطه زناشویی اقرارکنند، کافی می باشد.

طلاق

نکته:

پس از صدور رأی دادگاه مبنی بر عدم امکان سازش در صورتیکه زوجه باکره باشد اولاً پس از ثبت طلاق در دفترخانه زن حق مطالبه مهریه بخشیده شده را ندارد و ثانیاً طرفین بعد از ثبت طلاق با مراجعه به یکی از ادارات ثبت احوال می توانند تقاضای شناسنامه جدید که نام همسر سابق در آن درج نشده باشد را نمایند.

مهریه و طلاق توافقی در دوران عقد

در طلاق توافقی در دوران عقد یکی از مسائلی که حائز اهمیت است و زوجین باید در مورد آن به توافق رسیده باشد مهریه و نحوه مطالبه آن است. بدلیل عدم رابطه زناشویی و باکره بودن زوجه در هنگام ثبت هرگونه طلاق از جمله طلاق توافقی در دوران عقد، مهریه نصف مهری که در سند نکاحیه قید شده است به زوجه تعلق می گیرد. این بدان معنی است که از لحاظ قانونی و شرعی در صورتی که زن باکره باشد مستحق نصف مهریه خواهد بود. اگر زن در حالیکه باکره است قبل از طلاق تمام مهریه خود را دریافت کرده باشد، در زمان طلاق باید نصف آن را به شوهر بازگرداند. اگر این ازدواج، ازدواج دوم زن از ابتدا باکره نبوده باشد. در این صورت اگر بین زوجین نزدیکی انجام شده باشد، مرد باید مهریه زن را کامل بپردازد. معمولا در این مورد بین زوجین اختلاف ایجاد می شود ولی طبق شرع اسلام اگر زن قسم بخورد که رابطه زناشویی داشته اند حکم به نفع زن صادر می شود. ولی زوجین می توانند بر پرداخت و دریافت کل مهریه نیز به توافق برسند یا اینکه حتی زن می تواند در طلاق توافقی همان نصف مهریه خود را نیز ببخشد و دادگاه نیز طبق توافق طرفین رای خود را صادر خواهد کرد.

مدارک طلاق توافقی در دوران عقد

زوجین می بایست مدارک زیر را برای انجام مراحل طلاق توافقی در دوران عقد آماده کرده و به پیوست دادخواست طلاق توافقی توسط خود فرد یا وکیل خود ارائه نمایند.

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن
 • اصل شناسنامه زوج (مرد)
 • اصل شناسنامه زوجه (زن)
 • کپی کارت ملی زوجین
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی (برای طلاق توافقی در دوران عقد)
 • وکالت نامه محضری طلاق (درصورتیکه حق طلاق با زن باشد)
 • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر مهریه، حضانت و ….
 • نظر واحد مشاوره خانواده دادگاه

گواهی بکارت و طلاق توافقی در دوران عقد

اگر زوجه ادعا کند که باکره است و حتی زوج نیز این ادعا را قبول داشته باشد، رویکرد برخی از دادگاه های خانواده در تهران بدین صورت است که زوجه را جهت معاینه پزشکی به مراکز پزشکی قانونی معرفی خواهند کرد.

دلیل این امر این است که پس از صدور رای طلاق توافقی اگر زوجه دوشیزه باشد بعد از ثبت طلاق در دفترخانه، زوجه حق رجوع به مهریه بذل شده را ندارد و همچنین زوجین می توانند بعد ثبت طلاق با مراجعه به اداره ثبت احوال تقاضای شناسنامه جدیدی کنند که نام همسر سابق در آن قید نشده باشد. با توجه به این موضوع امکان دارد که زوجین تمایل داشته باشند که در ازدواج بعدی، ازدواج قبلی خود را کتمان کنند. به همین دلیل دادگاه زوجه را جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کند.

با توجه به همین مسائل و نکته هاست که توصیه می شود برای انجام مراحل طلاق توافقی از وکیل خانواده گروه وکلای پایه یک دادگستری جویان عدالت راهنمایی گرفته شود.

4.9/5 - (17 امتیاز)

مطالب مرتبط

117 دیدگاه

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام. من دوستی دارم که عقد کرده هستش و میخواد توافقی جدا بشه.الان تمام مراحل رو رفتن و دادگاه نامه داده که باید بره پزشکی قانونی برای معاینه چون زیر یک سقف نرفتند. اما دوست من قبل از ازدواجش رابطه داشته و کسی این رو نمیدونه.نه خانوادش نه خوده این اقایی که الان همسرشه و میخواد جدا بشه. ایا راهی هست که پزشک قانونی نره ؟ یااینکه اگه بره چه چیزی رو ذکر میکنن تو نتیجه و به دادگاه میدن؟ یا اگه این اقا که شوهرشه میتونه ازش شکایت کنه و کاری انجام بده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، با توجه به ادعای ایشان دائر بر اینکه باکره هستند. دادگاه ایشان را به پزشکی قانونی معرفی تا گواهی را اخذ نمایند. پزشکی قانونی نیز باکره بودن یا عدم آن را به دادگاه اعلام می نمایند ضمن اینکه در دادگاه خانواده از این حیث برای ایشان مشکلی پیش نمی آید. درخصوص دیگر موضوعات نیز با توجه به طولانی بودن بحث به دوستتان اعلام نمایید با دفتر تماس بگیرند.

 • ساناز
  ساناز

  سلام وقت بخیر . من در مراحل اول طلاق توافقی در دوران عقدم هستم
  سوالی که ازتون دارم.. مشاوره جلسه اول صحبتای منو یاداشت کرد و در اخر گفت جلسه بعد فقط زوج باید بیاد طلاق توافقی هستش ولی همسرم نمیخواد کوتاه بیاد که مثلا خودشو اصلاح میکنه ! من از حرفام کوتاه نیام مشکلی پیش نمیاد ؟ عدم سازش ثبت میکنن؟؟؟ اینم اضافه کنم باکره هستم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مرحله مشاوره جهت بررسی این موضوع است که اگر امکان سازش بین طرفین وجود داشته باشد، این موضوع انجام شود و نهایتاً اگر طرفین سازش نکنند مرکز مشاوره عدم سازش را گواهی می کنند.

 • فدعمی
  فدعمی

  وقتتون بخیر…بنده عقد کردم و باکره گی ام رو از دست دادم در دوران عقد.الان میخوایم طلاق توافقی بگیریم…پزشک قانونی آیا فقط گواهی مبنی بر باکره نبودن میده یا تاریخ اخرین نزدیکی رو هم مینویسه در گواهی؟ چون من و همسرم پنهان از خانواده ها دو ماهِ اولِ دوره متارکه با هم رابطه داشتیم و از دیدار اون دورانمون پدرم اصلا نباید مطلع بشه.ممنون میشم پاسخ بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پزشکی قانونی به زمان انجام رابطه زناشویی هیچ اشاره ای نمی کند و فقط درخصوص اینکه فرد باکره است یا نه؟! اظهار نظر می نماید.

 • Kosar
  Kosar

  سلام. من الان چند مدته که دارم طلاق توافقی میگیریم پسره باید بره امضا بده تا بریم محضر اما هنوز برای پزشک قانونی نگفتن که برم.. امکانش هست که اصلا نگن!در پزشک قانونی به چه چیزی اشاره میکنند. تاریخ رو هم میگن!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   پزشک قانونی صرفاً درخصوص مواردی می باشد که خانم ادعا دارد که هنوز باکره می باشد و نزدیکی واقع نشده است و در صورتی که چنین ادعایی مطرح نباشد اساساً به پزشکی قانونی معرفی نمی گردند و صرفاً آزمایش بارداری انجام میگردد.

 • علی
  علی

  سلام ببخشید ازمایشی در پزشکی قانونی یا جاهای دیکه مبنی بر نزدیکی از مقعد وجود داره؟اگه هست باید از دادگاه نامه گرفت یا همینجوری قبول میکنن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   انجام این ازمایش منوط به شکایت کیفری و وجود ادله دائر بر وقوع جرم و تشخیص قاضی در این خصوص می باشد

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام من سال ۹۶ازدواج کردم و خانم درعقدنامه گفته مدرک دیپلم و شغل خانه دار ولی بدون اجازه من مشغول به کار هست ما فقط سه ماه همدیگرو دیدیم و خانمم باکره هست و از اول سال ۹۷ندیدمش الان بدون هیچ دلیلی حاضر به زندگی نیست و چند نفر و حتی خودش در مدتی که باهام بودیم اعتراف کرد قصد ازدواج نداشتم آیا این عقد باطل هست؟من قبل از عقد حتی با خانمم به دکتر مغزو اعصاب رفتیم بهش گفتم من بیماری ام اس دارم میتونی با من ازدواج نکنی.ایا این ازدواج به هدف کلاهبرداری انجام شده؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   عقد نکاح به راحتی باطل نمی شود و اینکه ایشان قصد ازدواج نداشته دلیلی بر باطل بودن عقد نکاح نیست و کلاهبرداری هم صورت نگرفته است.

 • ...
  ...

  سلام اگر کسی در دوران عقدبه صورت توافقی با بخشیدن مهریه طلاق بگیرد آیا باز هم گواهی سلامت لازم است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر نیاز به چنین گواهی نیست اما اگر همین خانم پس از طلاق و گذاشتن عده طلاق که ۴ ماه و ۱۰ روز است اقدام به این که اسم همسر سابقش را از شناسنامه حذف کند نیاز به گواهی سلامت بکارت دارد .

 • سحر
  سحر

  سلام. چند ساله عقدم و الان میخوام طلاق بگیرم. ولی باکره نیستم و از این میترسم که خانواده هامون بفهمن و این مسئله باعث شده که مجبورا به این زندگی ادامه بدم .ایا جواب گواهی از پزشکی قانونی مستقیم به دادگاه فرستاده میشه یا به خودمون داده میشه. واینکه ایا قاضی این مسئله رو پیش خانواده ها بازگو میکنه یا نه.لطفا جواب بدید. راهی هست که خانواده ها از این گواهی مطلع نشن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر شما این امر را به وکیل بسپارید احتمال حفظ این راز بیشتر می شود ولیکن شما خلاف شرع و قانون نکرده اید و یا همسر قانونی خود رابطه زناشویی داشته اید در ضمن باید گفت که برای طلاق توافقی شما به پزشک قانونی معرفی نمی شود و فقط ازمایش بارداری از شما اخذ می شود و اگر پس از طلاق ,خانمی دوشیزه باشد برای اینکه اعم همسرش را از شناسنامه حذف نماید باید به پزشک قانونی معرفی شود پس در مرحله طلاق معرفی به پزشکی قانونی انجام نمی شود .

 • مسعود
  مسعود

  سلام سه ماه است که عقد کردم،خانومم مشکل و بیماری روانپزشکی داشه به من گفته و منم پیرو همین بحث ازش سوالی پرسیدم،حالا میخواد طلاق بگیره ولی من راضی به طلاق نیستم،رابطه هم داشتیم ولی خانم باکره نبودن قبل عقد،ایامیتونن طلاق بگیرن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   تصمیم در خصوص طلاق با قاضی رسیدگی کننده پرونده است و این ادعا که ایشان قبل از عقد باکره نبوده است,الان قابل قبول نیست .

 • Rahaa
  Rahaa

  با سلام ،من دوران عقد هستم و قراره توافقی جدا بشیم ،من هم قراره مهریه رو ببخشم ،و باکره ام نیستم و نمیخوام کسی بفهمه ،بازهم منو میفرستن برای معاینه پزشکی؟؟؟؟میشه کمک کنید لطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   در هنگام طلاق و حتی پس از اجرا ی صیغه طلاق شما به پزشکی قانونی معرفی نمی شوید ,اگر دختر خانم باکره مانده باشد و بخواهد تقاضا کند که نام همسرش از شناسنامه اش حذف شود ,در این صورت نامبرده به پزشکی قانونی معرفی می گردد.

 • ماری
  ماری

  سلام من نامزد هستم و باکرگی رو ازدست دادم میخوام ازهمسرم جدا شم درهر صورت دادگاه منو به پزشکی قانونی میفرسته؟یا نه هیچ اشاره ای نمیکنه؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   در زمان طلاق به پزشکی قانونی معرفی نمی شوید بلکه فقط باید گواهی عدم بارداری صارد شود و اگر پس از طلاق اسم همسرتان را بخواهید از شناسنامه بیرون آورید باید به پزشکی قانونی معرفی شوید.

 • ___
  ___

  بنده میخوام طلاق توافقی بگیرم دوران عقدیم و باکره هستم میشه ک با گواهی پزشکی و ثبت دفتری تمام بشه یا باید دادگاه مراجعه کرد
  مهریه هم هیچی نمیخوام فقط میخوام از این خانواده کثیف تموم شم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگرتصمیم به طلاق توافقی داریدالزاما بایدازطریق دادگاه اقدام نمائید.می توانیدمشترکا دووکیل گرفته واقدام کنید.

 • نیل
  نیل

  سلام ،باتوجه به اینکه توی سایت های مختلف خوندم در صورت طلاق توافقی در دوران عقد ،در صورت ادعای باکرگی زوجه به پزشک قانونی فرستاده میشه ،میخوام بدونم ایا اجباری هست ؟ و اگر کسی نخواد به پزشک قانونی برود چه باید بکنه ، خواهش میکنم پاسخ بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام پزشکی قانونی مرجع مورد موثق دادگاه است اگر زوجه یا زوج چنین ادعائی دارند الزاما باید زوجه توسط پزشکی قانونی معاینه شده و گواهی صادر نماید .

 • ....
  ....

  سلام من میخوام طلاق بگیرم و باکره هم نیستم پدرو مادرمم نمیدونن و نمیخوام بفهمن ولی خانواده گیر دادن که بعد از طلاق باید برم شناسنام راعوض کنم حالا نمیدونم چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام چون در این نوع طلاق گواهی پزشکی قانونی لازم است و نتیجه آن در حقوق مالی زوجه بین نصف و تمام مهریه متغیر است لذا باید با شفافیت کامل موضوع را به دادگاه خانواده اعلام نمائید شما کار غیر شرعی نکرده اید که نگران باشید ملاک قانونی عقد نکاح است که انجام شده است .

 • اااا
  اااا

  سلام من در دوران عقد هستم و میخام از همسرم جدا شم
  و اینکه از قبل باکره نبودم و همسرم نمیدونه
  اگر مهریه رو ببخشم بازم برای گواهی بکارت به پزشکی قانونی مراجعه میکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر طلاق شما تواقی قبل از زناشویی باشد اخذ یا عدم اخذ گواهی بسته به نظر دادگاه است .

 • P
  P

  سلام خسته نباشید.
  میخاستم بدونم در دوران عادت ماهیانه هم خانوم رو برای آزمایش سالم بودن بکارت میفرسن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام برای گرفتن گواهی و معاینه الزامی به زمان معین نیست نامه دادگاه را بگیرید و در زمان پاکی به پزشکی قانونی مراجعه کنید.

 • فاطمه
  فاطمه

  خواستم بگم من در دوران عقد هستم و میخوایپم توافقی جداشیم چقدر طول میکشه واینکه همسرم بگه دوسش دارم ولی طلاق میدم برای من مشکل پیش نمیاد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله می توانید به صورت توافقی دادخواست بدهید که از جمله لوازم ان گواهی چندین جلسه مشاوره است دوست داشتن زوجه توسط زوج در قانون پیش بینی نشده است .

 • طاهره
  طاهره

  سلام من سه ساله ک عقدکرده ام باپسری ازفامیل اما حتی یک ماه هم کنارهمسرم نبودم حالا میخوام توافقی جدا بشیم ومهریه ام رو میخوام ببخشم.من در دوران مجردی از رو بچگی و کنجکاوی انگشتم را داخل خود کردم و ب پزشک ماما مراجعه کردم گفت پرده بکارتم سالمه اما ب همین دلیل ک گفتم پرده ام کمی گشادی پیدا کرده.حالا میخوام بدونم دادگاه منو ب پزشکی قانونی میفرسته ؟؟؟؟و پزشکی قانونی این گشادی رو ذکرمیکنه؟؟؟؟؟من ازاین میترسم ک همسرم فکربدی راجبم کنه بخدا قسم من هیچوقت رابطه ای نداشتم و رو آبروم خیلی حساسم توروخدا جوابمو واضح بدین خیلی نگرانم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا قبل از هر اقدامی شخصاً به متخصص زنان مراجعه و مشاوره نمائید .

 • زهره
  زهره

  سلام
  من ۳ساله طلاق گرفتم و باکره هستم
  طلاق توافقی بوده و کسی نمیدونه من باکره ام
  واسه حذف اسم از شناسنامه باید چکار کنم؟
  به ثبت احوال مراجعه کردم ،گفتن که الان نمیشه کاری کرد.باید وقتی جدامیشدی نامه میاوردی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.پرونده شمادردادگاه خانواده ونوع طلاق مهم است که بایدتوسط وکیل ملاحظه شود.

 • .
  .

  سلام من ۱۴روزه ک عقد کردم و الان ب درخاست همسرم میخایم طلاق بگیریم،باکره نیستم و نمیخام خانواده اطلاعی داشته باشند،اگر توافقی از هم جدا بشیم و من مدعی نشم ک باکره هستم،چقد زمان میبره تا کلا از هم جدا بشیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.کتمان این امردردادگاه موجب صدورگواهی عدم امکان سازش توافقی ونهایتآ طلاق باکره حسب درخواست خودتان می شودومی توانیدشناسنامه خودرابدون ذکرنام زوج تعویض نمائیدودرنهایت اگرازدواج نمائیدتدلیس بوده وموجب فسخ نکاح است ومتحمل خسارت خواهیدشد.ضمن اینکه این اظهارشماموجب اسقاط نصف مهریه تان می شود.ماغیرازحقیقت وصدق درگفتاروکردارراتوصیه نمی کنیم.

 • زهرا
  زهرا

  سلام
  من ۶/۷ سالی میشه از نامزدم جدا شدم، توافقی جدا شدیم.باکره هم هستم، با مراجعه پزشک قانونی شناسنامه هم پاک شده، ایا هیچ مدرکی در اداره ثبت ازدواج وجود دارد که من قبلاً با کسی عقد کردم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   بله ازدواج سابق شما در دفاتر ثبت احوال ثبت شده است.

 • ندا
  ندا

  سلام بعد از دوماه تصمیم ب طلاق توافقی گرفتیم.من زاویه هستم و مهریه هم نصفشو نمیخوام فقط چون فروش نامه زمین دادن بهم در قبال اون بهم ۳۰ تومن میدم و پسرشونو میگیرن.ایا من باید برم پزشک قانونی؟و اینکه برای پاک شدن اسمشون هر وقت میشه اقدام کرد؟و اینکه دادگاه چ سوالاتی میمیره از من

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام‌وقت بخیر سوالاتون نامفهوم هست لطفا واضح پرسش خود را مکتوب نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما در صورتي كه دوشيزه باشيد و زوجين توافق بر اين امر داشته باشند نياز به پزشك قاوني نيست. براي پاك شدن نام همسر بايد گواهي بگيريد و به اداره ثبت احوال مراجعه كنيد. براي توضيحات بيشتر با وكلاي ما تماس بگيريد

 • دل
  دل

  سلام من چهار ماهه نامزد کردم و باکره م میخوایم توافقی جداشیم من برام مهم نیست اسمش تو شناسنامه م باشه یا نه با این حال هم بازم میفرستنم واسه گواهی؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام و وقت بخیر در صورت اذعان به عدم رابطه توسط طرفین جهت انجام معاینه به پزشکی قانونی معرفی میشوید و از مراحل انجام طلاق است.

 • باران
  باران

  سلام من عقدکردم حالامیخایم جدابشیم ورابطه ایی هم انجام ندادیم.قبل عقدرفتم گواهی سلامت گرفتم ولی یه کم ساییدگی داشتم ولی پرده بکارتم سالمه به نظرشمامن توپزشک قانونی چه جوابی میگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام .اگرزندگی مشترک نداشته ایدمی توانید ازحق حبس استفاده کنید.

 • عظیم
  عظیم

  سلام من دوسال هس عقد کردم هیچ نزدیکی باخانوم نداشتم قرار بود یک سال تو عقد باشیم کار ردیف کنیم بریم سر زندگیمون حالا خانواده خانم هیچ کاری انجام نداده خانوم میگ ما نمیتونم جهیزیه بدیم بابام گف من کاری به کار شما ندارم هر کاری دوست دارین بکنین ن جهیزیه میدم م پول قسط وام میدم باباش همیشه ی دعوای راه میندازه الان دوسال مارو اسیر خودش کرده حالا خانوم میگ من نمیخوام ادامه بدم تو نمی‌خوام بیا جدابشیم طلاق بگیریم تو برو سر زندگی خودت همش حرف از جدایی میزنه توافقی جدابشیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام سوال شما مبهم است لطفا سوال خود را مجددا بپرسید .

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام من در حال طلاق توافقی هستم و باکره ام
  میترسم دادگاه برای گواهی پزشکی منو نفرسته
  اگر بعد از طلاق به پزشک قانونی مراجعه کنم و درخواست حذف نام از شناسنامه کنم آیا مشکلی داره؟
  یعنی بعد از طلاق هم میشه رفت پزشک و شناسنامه رو عوض کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.دردادخواست تقدیمی وقتی خودتان اذعان به طلاق درمرحله عقد و بدون ازدواج نموده اید الزامآ بایدگواهی پزشکی قانونی توسط دادگاه درخواست و حکم شما طلاق توافقی باتوضیح درخصوص تائید بکارت باید باشدکه بتوانید ازمقررات شناسنامه المثنی استفاده کنید.

 • سالی ، خانی
  سالی ، خانی

  سلام . وقتتون بخیر ،من و همسرم میخوایم جداشیم . در دوران عقدیم ولی رابطه داشتیم . جلسه اول دادگاه که رفتیم قاضی ازجفتمون پرسید که رابطه داشتیم یانه که جفتمون گفتیم نداشتیم و قاضی نوشت که دوشیزه ام .میخوام بدونم میتونم اسم همسرمو ازشناسنامم حذف کنم؟؟ یا صرف نوشتن قاضی کافی نیست و باید گواهی داشته باشم؟چون خانوادم اطلاعی نداشتن از رابطمون و اصرار دارن حتما شناسناممو تعویض کنم. و نمیتونم بهشون بگم که رابطه داشتم .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگر درحکم شما ذکرشده باشدکه دوشیزه اید می توانیدمطابق قانون شناسنامه المثنی باعدم درج نام زوج بگیرید ولی درمواردی که اعلام دوشیزگی می شوددادگاه مکلف به اخذگواهی پزشکی قانونی است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.اگر درحکم شما ذکرشده باشدکه دوشیزه اید می توانیدمطابق قانون شناسنامه المثنی باعدم درج نام زوج بگیرید ولی درمواردی که اعلام دوشیزگی می شوددادگاه مکلف به اخذگواهی پزشکی قانونی است.

 • ناشناس
  ناشناس

  سلام‌ من عقد بودم باکره نیستم ۱سال طلاق گرفتم پزشک قانونی رفتم مشخص کرد ک باکره نیستم الان نامزدم با یکی از اقوام همسر قبلیم هنوز بهش نگفتم میخام یه راهنماییم کنین ک چیکار کنم میترسم بفهمه از هم جدا بشیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   در این خصوص امکان مشاوره برای ما وجود ندارد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   در این خصوص امکان مشاوره برای ما وجود ندارد.

 • Raha
  Raha

  من در دوران عقد هستم ونزدیکی نداشتیم میخوام بدونم با توجه به عدم علاقه میتونی توافقی جدا بشیم و مشکلی پیش نمیاد؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر توافق بر جدایی داشته باشید، مشکلی ندارد.

 • زهرا
  زهرا

  سلام من عقدکردم ونامزدم معتاده میخوام ازش جدابشم باهاش رابطه نزدیکی داشتم.الان پرده بکارت ندارم میخوام طلاق بگیرم میترسم خونوادم بفهمن چیکاربایدبکنم ک خونوادم نفهمن خیلی خیلی میترسم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شما مرتکب گناهی نشده اید.به عقد ازدواج کسی درآمده اید و الان می خواهید ازباب عسرو حرج طلاق بگیرید.چیزی راپنهان می کنندکه خلاف و گناه است.کارشما کاملآ قانونی است.

 • Roz
  Roz

  سلام . من ۵ ماه عقدم و نامزدم شکاک هستن میخوام طلاق بگیرم اگر بخوایم به صورت توافقی جدا بشیم دادگاه درباره باکره یا مدخوله ازم سوال میپرسن؟ اگر بگم باکره نامزدمم تایید کند دادگاه قبول میکندیا میفرستن پزشکی قانونی؟؟ بکارتم و از دست دادم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   با توجه به رویه دادگاهها احتمالا موضوع به پزشکی قانونی ارجاع می شود.

 • Javad
  Javad

  سلام
  الان یک سال و نیم عقد کردم با همسرم هیچ رابطه ای نداشتم چون اون نمیخواست با من مثل غریبه ها برخورد میکرد الان هم بهم گفته هیچ علاقه ای بهم نداره به اسرار پدر مادرش تا الان صبر کرده مشاوره هم رفتیم فایده ای نداشته الان دو ماهه که نه همو دیدیم ونه حرف زدیم الان هم هیچ اقدامی نمی کنه میخواستم ببینم من میتونم درخواست طلاق بدم
  مهریه چی میشه
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.لازم است توضیح دهید زوج هستید یا زوجه تا بسته به شرایط شما پاسخ داده شود.

 • مهدیه
  مهدیه

  سلام من در دوران عقد هستم هشت ماهه ولی شوهرم نه سرکار میره مشروب میخوراه دست به زن داره کتک میزنه بنگ یا حشیش میکشه پول نمیده شکاکه و من باکره نیستم شوهرم خودش اینکاروکرد وفوشم میده میگه من نه مهریه ا ت میدم برورهرغلطی میخوای بکن ومیخواست به زور وام ازدواجموبگیرم بگیره برای خودش و منو بیرون کنه خداروشکر نشد ولی مال خودش وامش رو گرفت الانچکار کنم واسه طلاق توروخدا کمک کنین راهنمایی کنین لطفا

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.درصورت اثبات ادعایتان درعسرو حرج هستیدو می توانیددادخواست طلاق به درخواست زوجه بدهید.

 • مریم
  مریم

  سلام من بکارتمو در بی احتیاطی از دست دادم و میخام ازدواج سوری کنم و بعد چندماه توافقی جدا شیم. قاضی منو میفرسته پزشک قانونی. من چجوری ثابت کنم با این اقا نزدیکی نداشتم تا اسمشو از شناسنامم پاک کنن؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.برای اثبات حادثه منجربه ازدست دادن بکارت بایددعوی قانونی و مستندبه مدارک و پرونده پزشکی طرح نمائید و نیازی به فریب قانون نیست.

 • مریم
  مریم

  سلام من ۸ ماهه عقد کردم و همسرمو دوست ندارم و کاشان زندگی میکنم من رابطه داشتم و پرده ندارم و میخام از همسرم جدا بشم و اتباعم هستم یعنی شناسنامه ای ندارم ک ازدواجم توش ثبت شده باشه ایا بازم باید برم پزسکی قانونی؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.احوال شخصیه شما تابع کشوردولت متبوعتان است.به مشاور حقوقی سفارتخانه تان مراجعه کنید.

 • ....
  ....

  سلام من دوران عقد هستم و الان قصد طلاق توافقی را داریم
  آیا قاضی گواهی بکارت میخاد و به پزشک قانونی ارجاع داده میشم ؟و اینکه من ب خواست همسرم رابطه از مقعد داشتم آیا امکان داره ک این موضوع رو بفهمن و اینکه مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به دادخواست شمادارد.اگرنوع طلاق را توضیح دهیدبه پزشکی قانونی ارجاع شده و گواهی می گیرید و اگراعلام نکنیدبعلت ضعف قانون طلاق شما باکره محسوب شده و می توانیدشناسنامه المثنی بدون درج نام شوهرتان بگیرید.امکان توضیح بیشترسوال شما وجودندارد.حضورآ به اتفاق همسرتان برای مشاوره تشریف بیاورید.

 • مهدی
  مهدی

  سلام من دوهفته هست که عقد کردم و خانومم تو این دوران دوشیزگی‌ش رو از دست داد ایا با ترمیم بکارت هم پزشکی قانونی دختر رو باکره اعلام میکنه؟؟؟چون خیلی خانواده تعصبی دارن و مهمه که تو دوران عقد نزدیکی انجام نشده باشه‌’ ما میتونیم با ترمیم بکارت بعد از طلاق در خواست شناسنامه سفید کنیم و خانوم بعد از مراجعه به پزشکی قانونی جهت گرفتن گواهی بکارت در گواهی باکره ثبت میشود؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ترمیم بکارت بدون حکم دادگاه از نظرپزشکی عمل خلاف قانون است و تدلیس درنکاح محسوب شده و موجب فسخ نکاح است.

 • زهرا
  زهرا

  سلام من نزدیک یساله نامزدم و رابطه داشتم در طی این یکسال ب تفاهم نرسیدیم باهم فرار کرده بودیم و من بکارتمو از دست دادم میخوام بدونم اگه طلاق توافقی بگیرم میتونم مهریمم بگیرم و اینکه اگ مشخص بشه باکره نیستم میتونم اسمشو از شناسنامم پاک کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر باکره نباشید امکان حذف اسم از شناسنامه وجود ندارد.

 • سهیلا
  سهیلا

  سلام من حدودا سه سال عقدم و در این سه سال خیلی مشگلات پیش اومد و من تحمل کردم اما الان واقعا دیگ خسته شدم و نمیتونم دیگ صبر کنم میخوام توافقی جدا بشم و باکره هم نیسم و خیلی میترسم و خجالت میکشم ک بقیه بفهمن ایا ب پزشک قانونی باید برم و طلایی هایی ک در دوران عقد اوردن حق منه‌یا باید پس بدم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بعضی شعبات به صرف ادعای زوجه مبنی بر دوشیزه بودن و تایید این مطلب از طرف زوج بدون معرفی زوجه به پزشکی قانونی میپذیرن و بعضی از شعب الزاما\” نظریه پزشکی قانونی براشون ملاکه.
   در رابطه با طلاها وقتی طلاق توافقی باشه نسبت به طلاها هم میتونید توافق کنید

 • sahar
  sahar

  سلام خسته نباشید من چند ماهی طلاق گرفتم ولی در دوران نامزدی همسر سابقم مشاوره قبل طلاق رفته بودیم ادعا کرده بود که رابطه داشتیم ولی من باکرم از من تست بارداری گرفتن و من الان متوجه شدم که همسر سابقم چنین حرفی زده چجوری میتونم اسمشو از شناسنامم پاکنم حدود ۵ ماه از طلاقم میکذره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر طلاق جاری شده و اظهاراتتون رو امضا کردین یعنی به روند مطلع بودین و النهایه به حکم اعتراض بفرمایید

 • الهه
  الهه

  سلام میبخشید من ۹ ماه عقد کردم و خونه پدرم هستم حالا میخوام از همسرم جدا بشم یعنی تصمیم به طلاق توافقی گرفتیم چقدر طول میکشه از همسرم جدا بشم؟اجازه پدرم برای طلاق لازمه؟اجازه پدر برای طلاق حتما باید باشه؟؟ما اهل تسنن هستیم فرقی میکنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مدت زمان بستگی به روند دادگاه داره ، اجازه پدر برای طلاق لازم نیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مدت زمان بستگی به روند دادگاه داره ، اجازه پدر برای طلاق لازم نیست

 • شیدرخ
  شیدرخ

  سلام خسته نباشید ،ببخشید من در دوران عقد دارم جدا میشم و رابطه نداشتیم و باکره هستم ،اما نامه ای که دادگاه بهم دادن که به پزشک قانونی بدم هم معاینه بکارت بود و هم آزمایش خون بارداری !حتی قبل از معاینه پزشک اونجا به من گفتن قانونه که حتی درصورت باکره بودن آزمایش هم باید انجام بدی !واقعا مگه همچین چیزی میشه که باکره باشی و نیاز به تست بارداری باشه ؟!ولی دادگاه در نامه عدم بارداری هم نوشته و جدیدا حتی زوجه غیر مدخوله هم نیاز به تست بارداری داره !و برای طلاق نیازه ،بلخشبد این درسته؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت تایید پزشکی قانونی مبنی بر باکره بودن دیگه نیازی به آزمایش عدم بارداری نیست

 • مینا
  مینا

  سلام بنده ۴ماهه عقد هستم به دلیل ناسازگاری باهم دیگه تصمیم ب‌ جدایی دارم
  نزدیکی داشتیم و باکره نیستم و موقع جداشدن نمیخوام خانواده از این موضوع باخبربشن
  حق طلاق رو دارم و میخوام مهریه ام رو هم ببخشم
  و اگر خودمو همسرم اعلام کنیم ک رابطه نداشتیم بازهم دادگاه نامه برای پزشک قانونی و معاینه ی بکارت میده؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بعضی شعبات به صرف اقرار زوجه به باکره بودن و تایید زوج قبول میکنن اما برخی شعبات الزاما نظریه پزشکی قانونی رو میخواهند.

 • لیلا یوسفی
  لیلا یوسفی

  سلام من ۱۹سال سن دارم به زور خانواده مجبور به این عقد شدم چهار سال گذشته ولی نزدیکی نداشتیم و باکره هستم اصن رابطه نداشتیم مث این میمونه که فقط اسمامون رفته توی شناسنامه هم و الان بعد چهارسال که به اسرار خانواده تحمل کردم دیگه نمیتونم میخوام جدا شم طرف مقابلم هم کاملن بی تفاوته انگار نه انگار و اینکه پدرم شدیدا مخالفه من سنم کمه تجربه ندارم لطفا لطفا راهنماییم کنید من منتظر هستم.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتوانید دادخواست طلاق به استناد عسر و حرج بدید.
   باتوجه به تخصصی بودن موضوع پیشنهاد میشود حضورا مراجعه فرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   میتوانید دادخواست طلاق به استناد عسر و حرج بدید.
   باتوجه به تخصصی بودن موضوع پیشنهاد میشود حضورا مراجعه فرمایید

 • سارا
  سارا

  سلام من و همسرم عقد هستیم و میخواهیم جداشیم …باکره نیستم میخواستم اسمو از شناسنامم پاک کنم حالا اگ برم پزشک قانونی و بگه بکارتم از نوع ارتجاعی بوده ایا دادگاه اجازه حذف اسم از شناسنامه رو میده یا اگر برم برای عمل و ترمیم بکارت ایا بعدش مبتونم اسم رو از شناسنامه حذف کنم

 • Fatemeh
  Fatemeh

  سلام من دارم طلاق توافقی میگیرم باکره ام نیستم و مهریه ام را بخشیدم میخواستم بدونم دادگاه در دوران نامزدی ازمایش بارداریم میگیره؟و اگر بگیره سقط مشخص میشه؟توروخدا کمک کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   بله تست بارداری باید بدید که صرفا باردار بودن یا نبودن رو مشخص میکند.

 • مهشید
  مهشید

  سلام خسته نباشید من عقد هستم و باکره میخوام توافقی با بخشیدن مهریه جدا بشم من یک ماه پیش رفتم پزشک قانونی و مهر قضایی خورده می‌خوام بدونم باز هم در مرحله طلاق باید برم پزشک قانونی یا برگه قبلی کافیه و اینکه در حین طلاق اقدام کنم که اسمش از شناسنامه برداشته بشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.همون برگه قبلی کافیه و بعد از ثبت طلاق بابت شناسنامه میتونید اقدام کنید

 • ~
  ~

  سلام من دارم جدا میشم باکره هستم و نزدیکی داشتم قاضی منو به پزشک قانونی بفرسته ایا رابطه جنسی رو هم پزشک قانونی میگه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر معرفی به پزشکی قانونی بشید اونجا به شهبه اعلام میکنن که شما دوشیزه هستید یا نه

 • محمدی
  محمدی

  سلام و درود
  اگه دوران طلاق توافقی در عقد در پرونده ها ثبت بشه ک باکره هست زوجه
  ولی بعد از ثبت طلاق بره پزشکی قانونی و برگه سلامت ندن، به جز حذف نکردن اسم همسر از شناسنامه چ اتفاق دیگه ای میوفته؟ ینی هیچ تداخلی در روند طلاق بجود نمیاد؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در طلاق توافقی همون موقع که زوجه به دادگاه اعلام میکنه دوشیزه هست معرفی میشه به پزشکی قانونی و پاسخ پزشکی قانونی برای دادگاه،دفترخانه طلاق و ثبت احوال ملاکه
   بنابراین بعد از صدور رای دیگه به پزشکی قانونی ارجاع داده نمیشه بلکه حین رسیدگی و قبل از صدور رای

 • مهدی
  مهدی

  با سلام من چند سال که ب طور توافقی از خانمم جدا شدیم و تو توافقمون بود نفقه ماهیانه سه میلیون تومن بعلاوه ۳۰ درصد افزایش سالیانه الان که دو سال گذشته پرداختش برام سخت شده آیا میتونم اعتراض برنم نتیجه ای داره لطفا کمک کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام با توجه به اینکه مبنای طلاق توافقیتون با این شرط بوده معمولا دادگاهها نمیپذیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.