کشتن زن توسط شوهر / قتل در فراش

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

قتل در فراش چیست

قتل در فراش قتلی است که به هنگام مشاهده زنا توسط شوهر به وقوع می پیوندد . فراش در لغت به معنی گستردنی ، آنچه گسترده می شود و بر آن می خوابند و جامه خواب آمده است. همچنین از ان به معنای زن یا مرد یا هریک از دو همسر یاد شده است و زوج و زوجه فراش یکدیگر خوانده می شوند ولی با توجه به کثرت استعمال آن در نزدیکی مقاربت می توان گفت فراش کنایه از همان نزدیکی و مواقعه است. بر اساس ماده 630 قانون مجازات اسلامی قتل در فراش :« هرگاه شوهری زن خود را با مرد اجنبی در حال زنا یا در یک فراش مشاهده کند و آن دو را مقتول یا مجروح کند معاف از مجازات است. مقصود از اجنبی در این ماده بیگانه بودن از لحاظ زناشویی بوده و قید اجنبی نمی تواند محارم را مستثی از حکم نماید. شرط جواز قتل در فراش یا جرح زوجه و فاسق او توسط شوهر و معافیت از مجازات مطابق ماده 630 مشاهده زنا کردن آن دو به وسیله شوهر است. دکتر جعفری لنگرودی در کتاب ترمینولوژی حقوق زنا را چنین تعریف می کند:« زنا عبارتست از جماع غیر مشروع خواه در جهت آلت تناسلی باشد خواه نه» ، ماده 63 قانون مجازات اسلامی زنا را اینگونه تعریف کرده است : « زنا عبارتست از جماع مرد با زنی که بر او ذاتا حرام است گرچه در دبر باشد در غیر موارد وطی به شبهه »

قتل زن توسط مردشرایط معافیت شوهراز مجازات قتل در فراش

برای اینکه شوهر از مجازات قتل در فراش و جرح و ضر زوجه خود و فاسق او معاف گردد باید شرایط ذیل با توجه به ماده 630 قانون مجازات اسلامی تحقق یابد:
الف – وجود علقه زوجیت : با توجه به اطلاق ماده 630 قانون مجازات اسلامی نکاح اعم است از دائم و منقطع می باشد . بحثی که اینجا پیش می آید مربوط به طلاق رجعی است و اینکه اگر مردی همسر مطلقه خود را در مدت عده رجعیه با مرد اجنبی در حال زنا ببیند با توجه به ماده 1148 قانون مدنی که در طلاق رجعی برای شوهر در مدت عده حق رجوع است و با عنایت به ماه 85 قانون مجازات اسلامی که مقرر نموده است : « طلاق رجعی قبل از سپری شدن ایام عده ، مرد یا زن را از احصان خارج نمی کند…» مردی که همسر مطلقه رجعیه خود را در ایام عده با مرد اجنبی در حال زنا مشاهده و مرتکب قتل در فراش یا جرح یا ضرب هر دو یا یکی از آنها گردد در صورت جمع بودن سایر شرایط از مجازات معاف خواهد بود. نکته دیگری که در اینجا باید متذکر گردید این است که با توجه به اطلاق ماده 630 ظاهرا تفاوتی بین زن مدخوله و غیر مدخوله و نیز محصنه و غیر محصنه نبوده و حکم معافیت شوهر در تمام موارد مذکور در صورت اجتماع دیگر شرایط صادر خواهد شد.
ب – مشاهده زنا توسط شوهر : مطابق ماده 630 قانون مجازات اسلامی عمل زنا باید محقق باشد تا قتل در فراش مجاز محسوب گردد. طبیعتا برای اینکه قاتل از مجازات معاف باشد باید بتواند وقوع عمل زنا را ثابت کند، یعنی برای اینکه دادگاه عمل ارتکابی او را مجاز اعلام نموده و از مجازات معافش نماید باید زنا را ثابت کند که با توجه به منتفی بودن اقرار به لحاظ کشته شدن زانی و زانیه یا بوسیله شهادت چهار مرد عادل یا سه مرد عادل و دو زن عادل که شاهد زنا بوده اند طبق ماده 74 قانون مجازات اسلامی یا طبق ماده 105 همان قانون با علم قاضی ثابت شود و به هرحال بدون ثبوت زنا قتل در فراش مجاز نیست و بدون اثبات آن در دادگاه مرتکب از مجازات معاف نخواهد بود .
ج – ارتکاب قتل در فراش یا جرح و ضرب در حین مشاهده عمل زنا : قتل در فراش یا جرح یا ضرب باید در حین مشاهده زنا صورت گیرد و شوهری از حکم ماده 630قانون مجازات اسلامی برخوردار می شود که صحنه زنا زوجه خود و مرد اجنبی را به رای العین مشاهده کند، پس اگر مردی از طریق دیگر اطمینان حاصل نماید که زنش با مرد اجنبی ارتباط نامشروع برقرار کرده ، به استناد حکم ماده 630 نمی تواند مرد یا زن را به قتل برساند و از مجازات معاف باشد. مشاهده صحنه از طرف شوهر نباید ارادی یا تهیه نقشه بوده باشد ، بدین معنی که اگر شوهر بداند که همسر او با مردی همخوابه شده در صورت مراجعه به محل و ارتکاب جرم از معافیت مجازات بهره مند نخواهد شد زیرا قانون به او حق و توانایی ارتکاب جرم را نداده بلکه تصور قانونگذار بر این بوده که در لحظه مشاهده دفعی و اتفاقی صحنه ، چنان حالتی بر مرد مستولی می شود که کنترل خود را به طور آنی از دست می دهد و چنین فرضی را در مورد کسی که از ماجرا مطلع شده و به طرف صحنه رفته است نمی پذیرد.
د – علم به تمکین زن : شوهر هنگامی از مجازات قتل در فراش یا جرح یا ضرب همسر خود که با مرد اجنبی در حال زنا مشاهده گردیده معاف خواهد بود که علم به تمکین زن خود داشته باشد و در صورتی که زن مکره ( مفعول) باشد فقط مرد را می تواند به قتل برساند قانونگذار در ماده 630 قانون مجازات اسلامی از ذکر تمکین معنای مصطلح حقوقی آن را اراده نکرده بلکه منظور تسلیم زوجه در عمل زنا با مرد اجنبی و همراهی کردن و پاسخ دادن به خواسته های نامشروع مرد اجنبی می باشد.
مبنا و فلسفه حکم ماده 630 :
1- معاف بودن شوهر به لحاظ تهییج و تحریک ناشی از مشاهده زنای زوجه با اجنبی
2- معاف بودن شوهر به لحاظ دفاع از عرض و ناموس
3- معافیت به جهت اجرا و اقامه حد الهی
4- مهدور الدم بودن زانی و زانیه

4.6/5 - (30 امتیاز)

مطالب مرتبط

4 دیدگاه

 • حسن
  حسن

  با سلام : در صورت مشاهده زن با مرد اجنبی در اماکن عام (مانند رستوران و یا پارک و غیره) چه حکمی دارد و آیا ضرب و جرح در این صورت هم از شوهر از طرف دادگاه پذیرفتنی است؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بسته به نحوه ارتباط ایشان و با وجود سایر قرائن می تواند رابطه نامشروع تلقی گردد
   خیر ضرب و جرح به هیچ عنوان پذیرفتی نیست.

 • محمد حردانی
  محمد حردانی

  سلام اگر کسی مردی را به استاد فایل صوتی در ارتباط با زنش اون مرد خاطی را بکشد چه حکمی دارد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   قتل عمد است و مستوجب قصاص نفس.

 • ایرج
  ایرج

  سلام اگر کسی مردی را به استناد فایل صوتی که نشانگر عمل نزدیکی بازنش باشدو زنش نیز پذیرفته باشدمرد خاطی را بکشد چه حکمی دارد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، به مجازات قتل عمد محکوم می‌گردد.

 • ناشناس
  ناشناس

  زنا صدردصد با توجه به اقرار زانی و زانیه واقع شده است .حق شوهر چیست؟ایا این دو مهدورالدم نمیباشند .کشتن جایز نیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   به مشاور خانوادگی مراجعه و در صورتی که نظر ایشون به جدایی بود بصورت توافقی میتونید جدا بشید

 • Mehdi bagheri
  Mehdi bagheri

  حکم مردی که با اهمال او در بستن شلنگ گاز دو تیکه بین دو شلنگ با لوله خودکاربه هم وصل شده باعث مرگ زنش بشود چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر کارشناس تایید کند که مرد مقصر است به میزان اعلام شده باید دیه به اولیای دم بپردازد

 • جواد
  جواد

  اگر شخصی زوجه خود را طلاق داده و سپس شخصی را به قتل برساند و بعد از گذشت ۴ سال بیان نماید که مقتول با همسرش در حال زنا دیده و زن خود را طلاق داده و بعد آن مرد را کشته است و زنش که طلاق گرفته به دادگاه بیاید و بگوید چون شوهرش او را در حال زنا دیده طلاق گرفته است آیا قاتل قصاص میشود ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله
   شامل قاعده فراش نمی گردد
   قصاص می شود

 • صادق
  صادق

  اگر همسر (زن) در ماه مبارک رمضان شرب خمر انجام دهد مجازاتش چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   مجازات شرب خمر هشتاد ضربه شلاق است

 • حسین
  حسین

  سلام اگر فیلم عمل زنا موجود باشد و مرد زانی را به قتل برساند باز هم قتل عمد است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بله

 • سلام
  سلام

  زن بنده مهریه خود را اجرا گذاشته و تمام دارایی من رو بالا کشیده تصمیم قتل او را دارم میدانم حکم قصاص دارد ولی اگر تنها فرزند پسرم راضی به قصاص و اعدام نباشد آیا پدر و مادر او میتوانند قصاص را مطالبه کنند و دادگاه حکم قصاص را اجرا کرده بدون رضایت فرزند پسرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان