نحوه پیگیری کلاهبرداری در اینستاگرام

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

اینستاگرام اپلیکیشنی که امروزه طرفداران زیادی دارد. وجود کاربران فعال در این اپلیکیشن سبب شده تا برخی از افراد از آن به‌منظور راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین استفاده کنند‌؛ اما متأسفانه مجازی بودن این فضا سبب شده تا برخی از افراد از آن به جهت کلاهبرداری استفاده کنند‌. در توضیح بیشتر این موضوع می‌توان یک مثال آورد. به‌عنوان مثال شخص خود را به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار آنلاین معرفی می‌کند. افراد هم به جهت خرید کالا یا خدمات مبلغی را برای او واریز می‌کنند.

پس از آن شخص بدون ارائه خدمات یا ارسال کالایی برای شما، اکانت شما را بلاک می‌کند. مورد گفته شده تنها یکی از روش‌های کلاهبرداری در فضای اینستاگرام است. روش‌های مختلفی وجود دارد‌. سؤالی که در این قسمت مطرح می‌شود این است که آیا امکان پیگیری کلاهبرداری در اینستاگرام وجود دارد یا خیر! در این مقاله به توضیح بیشتر در این مورد می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید‌.

آیا امکان شکایت از اینستاگرام وجود دارد؟

برخی از افراد با توجه به این موضوع که اینستاگرام یک اپلیکیشن خارجی است، تصور می‌کنند که امکان شکایت از آن وجود ندارد؛ اما اصل ماجرا متفاوت است. در واقعیت جرائم و کلاهبرداری‌هایی که در فضای اینستاگرام انجام می‌شود قابل‌پیگیری هستند. این جرائم در دادسرای جرائم رایانه‌ای موردبررسی قرار می‌گیرند. در این خصوص ابتدا بهتر است توضیح دهیم که شما از اکانتی که در اینستاگرام موجب اذیت یا آزار شما شده است، شکایت کنید‌. برای طرح شکایت و شروع روند بررسی آن کافی است که یک مدرکی از ادعای خود داشته باشید. این مدرک می‌تواند عکس یا فیلم از صفحه گوشی شما باشد که درستی ادعای شما را تأیید کند. جدای از بحث آزار و اذیت در این فضا موارد دیگری هم هستند که در صورت بروز آن‌ها می‌توانید شکایت کنید؛ به‌عنوان مثال پیج‌های فروشگاهی که قصد آن‌ها کلاهبرداری است یا پیج‌هایی که به‌عنوان خیریه از مردم پول دریافت می‌کنند. تمام این جرائم با داشتن اطلاعات حساب شخص مقابل از طریق پلیس فتا به‌راحتی قابل‌پیگیری هستند.

چگونه شکایت خود از اینستاگرام را مطرح کنیم؟

در ابتدا باید مدارک لازم جهت اثبات ادعای خود را داشته باشید‌. همان‌گونه که توضیح داده شد این مدارک می‌توانند عکس یا ویدئو باشند. در مرحله بعد باید به پلیس فتا یا به عبارتی بهتر به دادسرای جرائم رایانه‌ای مراجعه کنید. پس از مراجعه باید با توجه به خواسته خود شکایت متناسب را مطرح کرده و شکایت خود را ارائه دهید. دادسرا با توجه به موضوع پرونده شکایت شما را بررسی کرده و سپس در اختیار پلیس فتا که مسئول رسیدگی به جرائم رخ داده در فضای مجازی است، ارجاع می‌دهد. بهتر است بدانید امکان ثبت شکایت به‌صورت مجازی نیز وجود دارد‌‌. برای این منظور باید به سایت پلیس فتا مراجعه کرده و در قسمت ثبت شکایات شکایت خود را ثبت کنید. پس از ثبت شکایت کلاهبرداری در اینستاگرام این موضوع به‌راحتی از طریق پلیس فتا قابل‌پیگیری است.
در خصوص مدت زمان رسیدگی به شکایت‌های اینستاگرامی و نحوه پیگیری کلاهبرداری در اینستاگرام قابل‌توضیح است که با توجه به حجم زیاد شکایت‌های اینستاگرامی و به‌طور کلی شکایت‌هایی که در مورد فضای مجازی مطرح می‌شوند، زمان دقیق آن قابل پیش‌بینی نیست، اما در تمام مراحل از طریق پلیس فتا می‌توانید شکایت خود را پیگیری کنید.

خرید امن از اینستاگرام

بهترین راه برای جلوگیری از اینکه در فضای مجازی نظیر فضای اینستاگرام مورد کلاهبرداری قرار بگیرید، این است که قبل از خرید و پرداخت مبلغ در خصوص اعتبار پیج موردنظر اطمینان کافی را به دست بیاورید. به‌طور کلی برای اطمینان از صحت و اعتبار پیج‌های اینستاگرامی روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از راه‌های اطمینان به پیج‌های اینستاگرامی این است که نماد اعتبار الکترونیکی آن را چک کنید. این یک نماد است که تأییدی بر کار پیج موردنظر است.

کلاهبرداری در اینستاگرام

علاوه بر این برای پرداخت‌های مجازی بهتر است از درگاه‌های امن استفاده کنید و پس از پرداخت هزینه فیش واریزی را به همراه داشته باشید. یکی دیگر از اقدامات لازم قبل از پرداخت این است که بررسی کنید که آیا پیج موردنظر رضایت مشتری دارد یا خیر. داشتن رضایت مشتری به این معنا است که اشخاص دیگری هم از پیج موردنظر خرید کرده‌اند و از خرید خود رضایت کامل را دارند.

به عنوان سخن پایانی باید گفت در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد کلاهبرداری در اینستاگرام و نحوه پیگیری کلاهبرداری در اینستاگرام پرداختیم. دانستید که اپلیکیشن اینستاگرام با تمام قابلیت‌ها و مزایایی که دارد، معایبی هم دارد. از جمله معایب آن این است که برخی از افراد سودجو از مجازی و غیرواقعی بودن این فضا سوءاستفاده کرده و در فضای آن کلاهبرداری می‌کنند. خوشبختانه با وجود اینکه کلاهبرداری در فضای مجازی اتفاق می‌افتد، در فضای واقعی قابل‌پیگیری است.

در صورت داشتن هرگونه شکایت می‌توانید از طریق پلیس فتا اقدام کنید. برای طرح شکایت هم مدارکی به جهت اثبات ادعای شما لازم است. که می‌توانند مدارکی نظیر فیلم یا عکس باشند. در خصوص زمان رسیدگی به این شکایات هم با توجه به حجم زیاد شکایت‌های مجازی نمی‌توان زمان دقیقی را در نظر گرفت.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.