آیا توهین در فضای مجازی قابلیت پیگیری دارد؟

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

توهین در فضای مجازی از بارزترین اتفاقات اخیر رسانه و دنیای اینترنت است. گاها درگیری‌های لفظی، توهین، افترا و دعاوی مجازی آنقدر بزرگ و عمومی می‌شوند که افراد به دنبال پیگیری و شکایت قانونی می‌روند. از آنجایی که توهین و تحقیر جرم محسوب می‌شوند، چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی قابل پیگیری هستند. در ادامه این بررسی به نقد جرائم رایانه‌ای و اینترنتی به همراه چگونگی طرح شکایت و قوانین مربوطه می‌پردازیم.

توهین در فضای مجازی

توهین و اهانت به اشخاص در هر فضایی جرم است و طبق قانون اساسی کشور اگر پیگیری شود و شکایت صورت بگیرد، مجازات نیز از سوی دادگاه صادر می‌شود. لذا توهین کردن و اهانت در رسانه‌های مجازیِ عصر حاضر اعم از واتسپ، تلگرام، اینستاگرام، توییتر، ایتا، سروش، روبیکا و.. جرم است و طبق ((ماده 608 بخش تعزیرات مصوب سال 1375 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که اهانت منجر به حد قذف نشود، جزای نقدی درجه 6 است.)) البته روند قضایی متفاوت است.

نحوه شکایت و پیگیری توهین در فضای مجازی

اولین مرحله برای انجام شکایت ثبت مدرک لازمه است. در صورتی که توهین به اثبات دادگاه قضایی نرسد، شکایت صورت نمی‌گیرد. تهیه اسکرین شات یا عکس از صفحه برای درج مدرک با خاموشی اتصال داده گزینه مناسبی است. چرا که اگر اینترنت دستگاه همچنان روشن باشد، در موارد جدی‌تر امکان هک دستگاه و اپلیکیشن برای از بین بردن مدرک و اهانت انجام شده، وجود دارد.

در کلان شهرها دادسرای جرائم رایانه‌ای به شکایات رسیدگی می‌کند و دادسرای عمومی برای رسیدگی به شکایات رایانه‌ای در زمه شهرستان‌ها است تا گرفتن نامه احراز اصالت سنجی صورت گرفته و به پلیس فتا ابلاغ گردد.

از آنجایی که توهین و اهانت در رده جرائم رایانه‌ای قرار دارند و جرائم رایانه‌ای به هر گونه جرمی که در رسانه صورت گیرد، گفته می‌شود؛ جرائم رایانه‌ای از انواع جرائم کیفری به حساب می‌آیند. بنابراین در این مورد یک وکیل کیفری مجرب و خبره در مسائل و قوانین کیفری می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نقد قانون در ارتباط با توهین در فضای مجازی

در ماده 16 قانون جرائم رایانه‌ای مصوب سال 1388 در حوزه هتک حیثیت و نشر اکاذیب به یکی از انواع توهین‌های رسانه‌ای اشاره شده است. بر اساس این ماده قانونی ((هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر سازد و با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت شود به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. اگر تحریف به صورت مستهجن باشد مرتکب به حداکثر هر دو مجازات خواهد شد.))

جرائم رایانه‌ای

با توجه به آنچه گفته شد، توهین و اهانت به افراد در محیط رسانه از انواع جرائم رایانه‌ای به حساب می‌آید، اما قطعا همانطور که آگاه هستید جرائم رایانه‌ای در طیف گسترده‌تری از جرائم شرح داده می‌شوند و جرم‌های مربوط به رسانه تنها به توهین، اهانت، تهمت و افترا ختم نمی‌شود.

جاسوسی رایانه‌ای، جعل هویت مجازی،  کلاهبرداری رایانه‌ای، جعل رایانه‌ای، جعل اسناد و فایل، نصب شنود غیر مجاز، انتقال محتوای ویدیویی و صوتی افراد به بخش عمومی، سرقت رایانه‌ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، تولید و انتشار ویدیو و فایل‌های غیر اخلاقی، جرائمی که در جهت نقص عفت و اخلاق عمومی قرار دارند، دسترسی غیر مجاز و بدون اجازه به شبکه اتصال و وای فای دیگران، کپی کارت و پرینت حساب بانکی، هک سایت، کانال، پیج و حساب مجازی به نیت سواستفاده، انتشار محتویات و متن‌های مستهجن، جای‌گذاری خود به عنوان شخص دیگر و سواستفاده از حیثیت و آبروی آن شخص، ایجاد آنلاین شاپ، سایت فروشگاهی و.. به قصد پول شویی و دریافت وجه حرام، تخریب و ایجاد اختلال در اتصال اینترنت و شبکه‌های مجازی، تخریب و ایجاد اختلال در اتصال اینترنت و شبکه‌های مجازی و.. از انواع جرائم رایانه‌ای و کیفری هستند که همانند توهین در فضای مجازی زیر نظر وکیل کیفری به مرحله شکایت می‌رسند.

جرائم کیفری

جرائم کیفری از انواع مختلف جرائم قضایی، سایبری، مالی و رایانه‌ای تشکیل شده است. وکیل کیفری شخصی است که می‌تواند برای شما در جهت بازپس‌گیری حیثیت از دست رفته در فضای مجازی قدم بردارد و توهین صورت گرفته شده را به مجازات برای فرد متخلف بدل کند. البته وکیل متخصص جرائم رایانه‌ای نیز در موسسه‌های حقوقی در حال فعالیت است، اما به صورت کلی یک وکیل جرائم رایانه‌ای همان وکیل کیفری است که تخصص نسبتا بیشتری در این زمینه دارد و یا تنها عناوین این دو تغییر یافته و فعالیت هر دو یکسان است.

گروه وکلای دادگستری رَه جویان عدالت، مشمول حاذق‌ترین و مجرب‌ترین وکلای کیفری در راستای کمک به شما و جریان درست پرونده‌های کیفری و رایانه‌ای آماده خدمت می‌باشد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان