آیا توهین در فضای مجازی قابلیت پیگیری دارد؟

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

توهین در فضای مجازی از بارزترین اتفاقات اخیر رسانه و دنیای اینترنت است. گاها درگیری‌های لفظی، توهین، افترا و دعاوی مجازی آنقدر بزرگ و عمومی می‌شوند که افراد به دنبال پیگیری و شکایت قانونی می‌روند. از آنجایی که توهین و تحقیر جرم محسوب می‌شوند، چه در دنیای واقعی و چه در دنیای مجازی قابل پیگیری هستند. در ادامه این بررسی به نقد جرائم رایانه‌ای و اینترنتی به همراه چگونگی طرح شکایت و قوانین مربوطه می‌پردازیم.

توهین در فضای مجازی

توهین و اهانت به اشخاص در هر فضایی جرم است و طبق قانون اساسی کشور اگر پیگیری شود و شکایت صورت بگیرد، مجازات نیز از سوی دادگاه صادر می‌شود. لذا توهین کردن و اهانت در رسانه‌های مجازیِ عصر حاضر اعم از واتسپ، تلگرام، اینستاگرام، توییتر، ایتا، سروش، روبیکا و.. جرم است و طبق ((ماده 608 بخش تعزیرات مصوب سال 1375 قانون مجازات اسلامی، در صورتی که اهانت منجر به حد قذف نشود، جزای نقدی درجه 6 است.)) البته روند قضایی متفاوت است.

نحوه شکایت و پیگیری توهین در فضای مجازی

اولین مرحله برای انجام شکایت ثبت مدرک لازمه است. در صورتی که توهین به اثبات دادگاه قضایی نرسد، شکایت صورت نمی‌گیرد. تهیه اسکرین شات یا عکس از صفحه برای درج مدرک با خاموشی اتصال داده گزینه مناسبی است. چرا که اگر اینترنت دستگاه همچنان روشن باشد، در موارد جدی‌تر امکان هک دستگاه و اپلیکیشن برای از بین بردن مدرک و اهانت انجام شده، وجود دارد.

در کلان شهرها دادسرای جرائم رایانه‌ای به شکایات رسیدگی می‌کند و دادسرای عمومی برای رسیدگی به شکایات رایانه‌ای در زمه شهرستان‌ها است تا گرفتن نامه احراز اصالت سنجی صورت گرفته و به پلیس فتا ابلاغ گردد.

از آنجایی که توهین و اهانت در رده جرائم رایانه‌ای قرار دارند و جرائم رایانه‌ای به هر گونه جرمی که در رسانه صورت گیرد، گفته می‌شود؛ جرائم رایانه‌ای از انواع جرائم کیفری به حساب می‌آیند. بنابراین در این مورد یک وکیل کیفری مجرب و خبره در مسائل و قوانین کیفری می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

نقد قانون در ارتباط با توهین در فضای مجازی

در ماده 16 قانون جرائم رایانه‌ای مصوب سال 1388 در حوزه هتک حیثیت و نشر اکاذیب به یکی از انواع توهین‌های رسانه‌ای اشاره شده است. بر اساس این ماده قانونی ((هرکس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر سازد و با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند به نحوی که عرفا موجب هتک حیثیت شود به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. اگر تحریف به صورت مستهجن باشد مرتکب به حداکثر هر دو مجازات خواهد شد.))

جرائم رایانه‌ای

با توجه به آنچه گفته شد، توهین و اهانت به افراد در محیط رسانه از انواع جرائم رایانه‌ای به حساب می‌آید، اما قطعا همانطور که آگاه هستید جرائم رایانه‌ای در طیف گسترده‌تری از جرائم شرح داده می‌شوند و جرم‌های مربوط به رسانه تنها به توهین، اهانت، تهمت و افترا ختم نمی‌شود.

جاسوسی رایانه‌ای، جعل هویت مجازی،  کلاهبرداری رایانه‌ای، جعل رایانه‌ای، جعل اسناد و فایل، نصب شنود غیر مجاز، انتقال محتوای ویدیویی و صوتی افراد به بخش عمومی، سرقت رایانه‌ای، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، تولید و انتشار ویدیو و فایل‌های غیر اخلاقی، جرائمی که در جهت نقص عفت و اخلاق عمومی قرار دارند، دسترسی غیر مجاز و بدون اجازه به شبکه اتصال و وای فای دیگران، کپی کارت و پرینت حساب بانکی، هک سایت، کانال، پیج و حساب مجازی به نیت سواستفاده، انتشار محتویات و متن‌های مستهجن، جای‌گذاری خود به عنوان شخص دیگر و سواستفاده از حیثیت و آبروی آن شخص، ایجاد آنلاین شاپ، سایت فروشگاهی و.. به قصد پول شویی و دریافت وجه حرام، تخریب و ایجاد اختلال در اتصال اینترنت و شبکه‌های مجازی، تخریب و ایجاد اختلال در اتصال اینترنت و شبکه‌های مجازی و.. از انواع جرائم رایانه‌ای و کیفری هستند که همانند توهین در فضای مجازی زیر نظر وکیل کیفری به مرحله شکایت می‌رسند.

جرائم کیفری

جرائم کیفری از انواع مختلف جرائم قضایی، سایبری، مالی و رایانه‌ای تشکیل شده است. وکیل کیفری شخصی است که می‌تواند برای شما در جهت بازپس‌گیری حیثیت از دست رفته در فضای مجازی قدم بردارد و توهین صورت گرفته شده را به مجازات برای فرد متخلف بدل کند. البته وکیل متخصص جرائم رایانه‌ای نیز در موسسه‌های حقوقی در حال فعالیت است، اما به صورت کلی یک وکیل جرائم رایانه‌ای همان وکیل کیفری است که تخصص نسبتا بیشتری در این زمینه دارد و یا تنها عناوین این دو تغییر یافته و فعالیت هر دو یکسان است.

گروه وکلای دادگستری رَه جویان عدالت، مشمول حاذق‌ترین و مجرب‌ترین وکلای کیفری در راستای کمک به شما و جریان درست پرونده‌های کیفری و رایانه‌ای آماده خدمت می‌باشد.

4.8/5 - (5 امتیاز)

0 دیدگاه

 • نرگس شمسی
  نرگس شمسی

  ببخشید اگه توی اینستا کسی توی استوریش بهمون توهین کنه حکمش چیه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . با توجه به الفاظ به کار رفته ممکن است مجازات شلاق یا جزای نقدی در نظر گرفته شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . با توجه به الفاظ به کار رفته ممکن است مجازات شلاق یا جزای نقدی در نظر گرفته شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . با توجه به الفاظ به کار رفته ممکن است مجازات شلاق یا جزای نقدی در نظر گرفته شود

 • رضا
  رضا

  سلام یکنفر در توییتر بمن اهانت کرد وقتی شکایت کردم گفت در دادگاه که من صاحب این اکانت هتاک نیستم باید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بر علیه صاحب اکانت شکایت کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نمی توانیید شکایت کنید.

 • مینا
  مینا

  با سلام
  یکی از ساکنین ساختمان محل زندگیمان در گروه عمومی واتس آپ ساختمان به من و خانواده ام بی احترامی و توهین کرده و حرف های نامناسب زده، در صورتی که ما هیچ بی احترامی به ایشان نکرده بودیم. اسکرین شات چت ها هم موجود هست. آیا امکان شکایت و اعاده حیثیت از این شخص وجود دارد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . امکان شکایت وجود دارد و علاوه اسکرین شات به شهودی که عضو گروه شاهد قضیه بودند میتوانید استاد کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . امکان شکایت وجود دارد و علاوه اسکرین شات به شهودی که عضو گروه شاهد قضیه بودند میتوانید استاد کنید

 • مرتضی
  مرتضی

  سلام .به دلیل بسته شدن درب حسینیه از هفتم محرم تا ماه صفر و با ایجاد نظر سنجی در اینستاگرام و انتشار نظرات مردم و اینکه چند پیام توش توهین بوده که مثلا یکی گفته اگه درب حسینیه رو تا ماه صفر باز نگذارن بزن گورشونو گم کنند و یکی گفته اینها از خانواده شمر و یزید هستند و این رو من بدون معلوم شدن کسی که پیام فرستاده ، من پیام اونها و نظرشون رو انتشار دادم و هیئت امنا روستا رعته میش شورا محل و شورا از طرف اونها از شخص بنده که مدیر پیج هستم شکایت کرده و بنده هم تمام پیام افراد مشخصاتشون رو دارم که چه کسی هستن ‌…… حکم دادگاه چی میشه.

  هیچ گونه پرونده قضایی و با سابقه کیفدی ندارم و انقدر پرونده درخشان در حوزه های مختلف رسانه ای و مذهبی دارم و لوح تقدیر های زیادی در حوزه فرهنگ شهادت و … در کشور گرفتم و پرونده سفید دارم … حکم این شکایت چی میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . مسِِیو لیت کیفری بر عهده توهین کننده است نه شما

 • سحر
  سحر

  سلام خوبین؟من یک جوکی گذاشتم استوری همه فالورام استیکر خنده فرستادن یک خانم اومد توهین کرد و فحش رکیک داد.میتونم ازش شکایت کنم؟و اینکه جریمه نقدی فحش رکیک چقدر میشه؟ چون نرم الکی هزینه شکایت کنم و اون تبرعه بشه والا🤦

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . حد اقل یک میلیون تومان

 • محمد
  محمد

  سلام یک نفر در توییتر عکس منو گذاشته و فحش نوشته برام اصلانم نمیشناسمش همه جا هم پخش شده آیا میتونم از صاحب اکانت شکایت کنم ؟؟ شکایت من جواب میده یا خیر ؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . از طریق پلیس فتا قابل پیگیریست

 • حسن
  حسن

  سلام
  یه مشکلی بین من و یه بنده خدایی به وجود اومد و پولمو بهم نمیداد و اعصابم بهم ریخت در واتساپ و تلگرام و اینستا در داخل گروه محیط کاری خودمون بهش فوش ناموسی و کلاهبردار خطابش کردم، جرمش چی میتونه باشه و آیا راه کاری برای خلاص شدن از این مشکل هس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . فحاشی و توهین طبق قانون مجازات شلاق و یا جزای دارد . سعی کنید رضایت وی را جلب نمایید

 • حسن
  حسن

  حکم فحاشی کسی که در هنگام تلفن صحبت کردن تمام خراسانی ها تخم حروم زاده میخونه چیه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت اثبات توهین میباشد و محتملا جزای نقدی

 • حمیدرضا
  حمیدرضا

  ‌ سلام وقت بخیر ، ایا این پیام توهین محسوب میشه؟
  من هیچ چیزی به این شخص نگفتم لینک گروه خواسته بود براش فرستادم ! این اولین بار نیست که اینطوری تند حرف میزنه
  ایا میتونم از همین پیام شکایت کنم و برای هشدار دادن بهش استفاده کنم؟ ‌ ‌
  ″دهنت سرویس
  ضایع تر از تو وجود نداره
  اونی که می خواستی رو دیدم 😂😂😂
  که چی الان ؟ واقعا فکر کردی برام مهمه ؟
  دیگه خودت می‌دونی من با کی در ارتباطم
  هر موقع یادت میفتم فقط این ویژگی ها توی ذهنم میاد : ترسو – دست و پا چلفتی – خنگ – بی عرضه – پاستوریزه

  یکبار توی عمرت شجاعت داشته باش و با اکانت خودت پیام بده تا راحت تر بشورمت😂″

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام .باتوجه به موقعیت و شخصیت طرف مقابل امکان توهین میباشد

 • کاوه
  کاوه

  سلام.من تو کامنتا ب ی نفر فحش دادم امروز هم یک شماره خصوصی باهام تماس گرفت ولی من خواب بودم و جواب ندادم.یعنی احتمالا بخاطر اون کامنت شکایت کرده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   ما پیشگویی نمیکنیم

 • محمد
  محمد

  سلام
  من یک جوان روستایی هستم یکی از گاو های من راه گم میکنه و وارد باغ یکی از اهالی روستامون میشه اون باغ دیوار مناسبی نداشته، بیشتر دیوار از یک متر کمتر بوده و در بعضی جاها اصلا دیواری نبوده و رفت‌وآمد بسیار راحت بود. صاحب باغ با اضافه کردن سم کود شیمیایی با خوراک و دادن به این گاو زبان بسته میپردازه و اونها میمیرن و من هم شکایت کردم.
  من یک فیلمی از این اتفاقی که افتاده بود گرفتم برای مدرک و اون فیلمو در ایستاگرامم پست گذاشتم و نوشتم در فلان تاریخ از سوی یه شخصی این اتفاق برای من افتاده و از نهاد های دولتی تقاضا دارم اگر حق با منه پیگیری جدی کنن تا دیگه از این اتفاق ها تو روستامون پیش نیاد (و هیچ تهدیدی یا حرف زشتی به اون آقا نزدم) ،صاحب باغ هم بخاطر اینکه این فیلمو تو فضای مجازی گذاشتم به عنوان تهدید و توهین از من شکایت کرده و قبل از شکایت هم با من تماس گرفتن که این پست رو پاک کنم و برام گرون تموم میشه ولی من حذف نکردم ،شب همون روزی که با من تماس گرفتن این پست خود به خود پاک میشه
  بعضیا بهم گفتن احتمالا هک کردنت
  میخوام بدونم این کاری که من کردم جرم هست؟ و اون شخص میتونه منو بخاطر پستی که گذاشتم محکومم کنه! و من باید چیکار کنم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اگر فیلم واقعی است مشکلی نخواهد بود

 • Hami
  Hami

  سلام یکی توی برنامه بله به دوست من فوش داده فقط چنتا عکس از فوش هاش موجوده دوست منهم بعضی جاها جوابشو داده الان چه حکمی داره این موضوع

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام جزای نقدی.

 • ،،،
  ،،،

  سلام اگر در روبیکا کسی به ما بی دلیل فحش دهد و الفاظ رکیک بکار برده باشد جرمش چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید فحاشی شکایت کنید.

 • ۰۰۰۰۰۰
  ۰۰۰۰۰۰

  با سلام
  فردی در واتس آپ ویس ۱۰ دقیقه ای از تهمت،افترا،تهدید حیثیتی مبنی بر بدنام کردن من،
  تهدید به خسارت زدن به اموالم برام فرستاده با چه عنوانی طرح شکایت کنم اعادیه حیثیت
  یا فحاشی و…..؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.همان عناوینی که نوشته ایدهریک عنوان مجرمانه است ومی توانیدشکایت کنید

 • محمد
  محمد

  سلام
  یک نفر داخل روبیکا به رهبر و بسیج سپاه فحش داد و من بهش اخطار دادم که فهش ندهد و فحش های ناجوری در پی وی من گذاشت و من را بلاک کرده
  ایا مجازات حساب میشه
  من خودم بسیجی ام

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید طرح شکایت نمایید و این موضوع جرم عمومی محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان