قانون ثبت ازدواج اتباع بیگانه در ایران

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

اصولاً ازدواج اتباع بیگانه تابع قانون کشور ایران نمی باشد زیرا این دسته از مسائل در حیطه احوال شخصیه قرار می گیرند احوال شخصیه مواردی است که روابط خصوصی طرفین را تشکیل می دهد مواردی از قبیل ارث، وصیت، ازدواج، طلاق، در چارچوب احوال شخصیه قرار می گیرد و بر اساس قانون مدنی چنین مواردی تابع قانون کشوری است که زن و شوهر تابعیت آن کشور را دارند. بنابراین چنانچه طرفین سند و مدرک داشته باشند که مطابق قانون کشور متبوع، آنها را زن و شوهر بشناسد زمانی که در ایران اقامت دارند، مطابق قانون حقوق و تکالیف فی مابین زن و شوهر بر اساس همان قانون تعیین خواهد شد.

قانون ثب ازدواج

علاوه بر این اخیراً قانونی به تصویب رسیده است که به موجب آن فرزندان مادران ایران می توانند تحت شرایطی تابیعیت ایران را کسب نمایند اما تا زمانی که تابعیت ایران را کسب ننموده اند تابع قانون دولت متبوع پدر خود می باشند.
بنابراین آنچه مشخص است این که اتباع بیگانه در خصوص مسائل مربوط به ازدواج و طلاق تابع قانون کشور متبوع خود می باشند و صرف وجود دلیلی مبنی بر ازدواج زن و مرد در این خصوص کفایت می نمایند همانطور که چنانچه یک زن و شوهر ایرانی در کشور دیگری اقامت داشته باشند همچنان قانون ایران حاکم بر روابط شخصی آنها می باشد.

3.6/5 - (10 امتیاز)

0 دیدگاه

 • آذرنیا
  آذرنیا

  سلام.من دختری ۲۳ ساله ایرانی .قصد ازدواج با پسری که از افغانستان هستش رو دارم . برای گرفتن تابعیت ایران اقدام کرده و قراره تابعیتش بگیره .
  بعد از گرفتن تابعیت میشه ازدواج رسمی بشه و ثبت بشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام .با مراجعه به اور اتباع و اخذ اجازه از وزارت کشور امکان پذیر است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام .با مراجعه به امور اتباع و اخذ اجازه از وزارت کشور امکان پذیر است

 • امیرحسین
  امیرحسین

  سلام. بنده یک مرد ایرانی هستم و میخواهم با یک زن افغانستانی ازدواج کنم. ایشان یک بار طلاق گرفته اند و طلاق نامه دارند. نمونه تذکره و کارت واکسن هم دارند. پدرشان شناسنامه ایرانی دارند. آیا با این مدارک میتوانم ایشان را عقد دائم کنم و بعدا خودشان تابعیت و شناسنامه ایرانی بگیرند؟ اگر جواب مثبت است خواهشا مراحل اداری اش را هم برای بنده بنویسید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید و از دفاتر ازدواج راهنمایی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان