فرار از دین و نحوه اثبات آن در دادگاه

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فرار از دین

فرار از دین یکی از راه هایی است که قانونگذار آن را منع نموده  است و دلیل آن این است که باعث میشود طلبکاران متضرر شوند. معامله به قصد فرار از دین در قانون مدنی مورد بحث قرارگرفته است و ضمانت اجرای آن نیز مشخص گردیده است به موجب ماده ۲۱۸ قانون مدنی قبل از اصلاحات آن چنین معامله ای را غیرنافذ تلقی نموده بود و مقرر داشتند که صحیح و نافد بودن چنین معامله ای منوط به رضایت طلبکاران می باشد اما پس از اصلاحات صورت گرفته در قانون مدنی ضمانت اجرای چنین معامله ای دچار تغییر گردید و قانون تصریح نموده که چنانچه چنین معامله ای به طور صوری باشد باطل می باشد و مدعی باید اثبات نماید معامله بطور صوری انجام گرفته است که همین امر باعث سردرگمی دادگاه ها و مردم در خصوص ضمانت اجرای چنین معامله ای گردیده است.

از طرفی به موجب قانون معامله ای که به صورت صوری انجام گرفته باشد باطل است زیرا در معامله هیچ گونه قصدی وجود نداشته است و از طرف دیگر اثبات صوری بودن از سوی طلبکاران آسان نخواهد بود زیرا می دانیم که قانونگذار اصل را بر صحیح بودن معاملات قرارداده است و بنابراین کسی که مدعی بطلان معاملات می باشد باید با دلایل قوی و مستحکم ثابت نماید که دلیلی بر صحت معامله وجود ندارد و از سوی دیگر مسلم می باشد این است که با چنین معامله ای حق مسلم طلبکارها مورد تضییع قرار می گیرد.

فرار از دین

کسانی که به قصد فرار از دین، معاملاتی را انجام می دهند و به موجب این معاملات اموال را به دیگران منتقل می کنند و یا این که اموال را به خویشاوندان نزدیک خود مانند همسر، پسر، پدر، برادر و خواهر منتقل می نمایند در این صورت هدف آنها این است که در هنگام فرا رسیدن دین، ادعا نمایند که اموالی ندارند و با این بهانه طلب طلبکاران را پرداخت ننمایند در حقیقت در این فرض کسی که چنین معامله انجام می دهد مدیون می باشد و با به کار بردن چنین حیله ای در صدد است که به ضرر طلبکاران عمل نماید و دین آنها را نپردازد.

بر این اساس آنچه مشخص می باشد این است که در چنین معاملاتی اصولاً طرفین قصد معامله را دارند ولی انگیزه آنها فرار از دین می باشد، به همین خاطر است که گفته شد چنین معاملاتی با معاملات صوری تفاوت دارند زیرا در معاملات صوری اصولاً شخص هیچ قصدی در این خصوص ندارد و چون در انجام معامله قصد ندارد، بنابراین معامله صحیح نمی باشد، این در حالی است که در معامله به قصد فرار از دین شخص فروشنده واقعاً قصد انجام معامله را دارد اما انگیزه انجام معامله نامشروع می باشد و همین انگیزه نامشروع باعث می گردد که معامله مطابق قانون سابق غیر نافذ باشد بدین مفهوم که تعیین تکلیف در خصوص سرنوشت معامله در دستان طلبکاران قرار می گیرد و در فرضی که آنها معامله را تنفیذ نمایند معامله صحیح و درغیر این صورت معامله باطل خواهد شد در وضعیت فعلی با توجه به اصلاحی که در ماده ۲۱۸ قانون مدنی صورت گرفته معامله صوری خواهد بود.

3.3/5 - (10 امتیاز)

0 دیدگاه

 • ص.ن
  ص.ن

  با سلام شوهرم منو خودش برو گذاشت خونه پدرم باهم دعوا کرده بودیم بعد یک هفته پدر شو فرستاد من نرفتم یه روز بعد با دوستش رو فرستاد گفت که من پشیمونم من هم اموالش که ماشینش بود توقیف کرده بودم اون که گفت من پشیمونم باهاش رفتم هی به من گفت ماشینم رو از توقیف در بیار من هم رضایت دادم فرداش رفته تعویض پلاک وقت گرفته بود من پیامشو رو دیدم پرسیدم گفت به خدا این کارو من هیچ وقت نمی کنم بعد از سه روز بامن دعوا کرد من رفتم خونه بابام ما اون روزی که حکم توقیف رو گرفته بودیم رفته یک ساعت قبل از حکم ما رفته تعویض پلاک کرده آیا من میتونم از شوهرم به خاطر فرار از دین شکایت کنم لطفا منو راهنمایی کنین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   خیر
   چون شما آنرا از توقیف آزاد نمودید

 • Yusef
  Yusef

  سلام، بین زن و شوهردعوایی شده ،بعدزن به خانه پدرش رفته ،بعدازیک هفته علی رقم اینکه زن مهرش را در محاکم قضایی طلب نکرده و اظهارنامه ای هم نفرستاده ،شوهر تمام اموالش را به نام مادر و برادرش انتقال داده است ،حال باید چند ماه از این انتقال سپری شود تا دادگاه در زمان طلب مهریه از سوی زن درخواست اعسارمرد را بپزیرد.باتشکر.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام طبق رویه جدید دادگاهها نیاز به سپری شدن مدت خاصی نیست

 • رها
  رها

  باسلام من مهریه مواجراگذاشتم پلاک ثبتی ب نام همسرم دراومد وفهمید راضی ایم کرد برگردم زندگی کنم ودوباره ب اختلاف خوردیم من مهریه رواجراگذاشتم سندوانتقال داده بود وخونه فروش رفته الان من می تونم برفراردین کاری کنم؟ ممنون ازراهنمایی تون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام این کار مصداق فرار از دین می باشد منتها در رویه فعلی چون در خصوص مهریه حکم محکومیت صادر نمی شود و صرفا اجراییه ابلاغ می شود فرار از دین قابلیت استماع ندارد.

 • محسن شیخلو
  محسن شیخلو

  سلام آیا وصیت نامه عادی که دو سال بعد از فوت موسی توسط وراث در دادگاه حقوقی تنفیذ شده است و در آن وصیت اموالی به ورثه پسر و اموالی به ورثه دختر مورد وصیت قرار گرفته . آیا یکی از پسر ها میتواند سهم الارث خود اموالی که به دختران وصیت شده است بفروشد؟ ممنون از راهنماییتون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   هریک از ورثه فقط میتواند سهم الارث متعلق به خود را بفروشد و فروش سهم دیگری غیر قانونی است.

 • آناهیتا فضلی
  آناهیتا فضلی

  با سلام
  ما ملکی رو ۲۰ سال پیش خریداری کردیم که بتازگی مشخص شده که مصادره بوده. ما از مالک قبلی شکایت کردیم و درخواست غرامت داشتیم. درحالیکه دادگاه در جریانه و هنوز حکم صادر نشده مالک فوت کرد و با تحقیقاتمون متوجه شدیم که اموالش رو بعد از ابلاغ دادگاه (ولی قبل از صدور حکمی که هنوز هم صادر نشده) بنام زن و بچه‌اش زده.
  مشخصه که به قصد فرار از دین بوده اما طبق قوانین ما چقدر شانس داریم که غرامت رو از خانواده‌اش بگیریم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   توصیه میکنیم برای پیگیری بهتر پرونده خود وکیل بگیرید.

 • تقوی
  تقوی

  با سلام شخصی بنا به قراردادی محکوم به پرداخت مبلغی به بنده شده است متوجه شدیم فرار از دین انجام داده است منتها برای دادخواست شکایت فرار از دین مثلا نیاز به تاریخ نقل و انتقالات از ثبت اسناد داریم به قاضی شعبه دادگاه که خود رای محکومیت فرد داده و بعد هم متهم پرونده اعسار در آنجا باز کرده درخواست دادیم که قاضی دستور استعلام تاریخ نقل و انتقالات رو بدهد. قاضی دستور نمیدهد حال ما بدون مدرک چطور ادعا خود را ثابت کنیم نیاز به همکاری دستور دادگاه دارد. و چرا دادگاه میگوند مدرک پیدا کردن با خود فرد است؟ فرد که قدرت اجرایی گرفتن تاریخها انتقالات و یااستعلام را ندارد شخصا. چه کار باید انجام داد؟ تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   درخواست تامین دلیل کنید و استعلام های مربوطه را بخواهید.

   • مهدی
    مهدی

    باسلام ، این سوال منم هست ، بدهکار با قولنامه ساختمونش رو فروخته ثبتی هم نیست با کد ملی بفهمیم کارشناس میتونه اسناد و مدارک انتقال اموال قولنامه ای برای فرار از دین رو در بیاره؟

 • محسن
  محسن

  سلام خسته نباشید ، من یه ماشین خریدم به علت کشف فساد معامله رو فسخ کردم و فروشنده ماشین رو از من گرفت گفت پول رو فردا واریز میکنم
  الان چند روز گذشته، ولی واریز نکرده.
  من از دستش شکایت کردم،و می‌خوام حساباشو مسدود کنم .میخواستم بدونم که چه زمانی ابلاغیه براش میره؟
  میترسم وقتی ابلاغیه براش پیامک بشه،بره حساب هاشو خالی کنه؟
  می‌تونه این کارو انجام بده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . شما اگر ضمن دادخواست تقاضای تامین خواسته هم داده باشید . میتوانید به توقیف اموال اقدام کنید

 • شهرام
  شهرام

  سلام یکی از دوستان برای اینکه مهریه همسرش رو پرداخت نکنه میخا سهم الارثش رو بنام من کنه ایا امکان داره در اینده برام مشکل ساز بشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   اگر انتقال واقعی است مشکلی نخواهد بود

 • آلما
  آلما

  سلام وقتتون بخیر من ماشین همسرم رو برای مهریه توقیف کردم بعد از توقیف درآوردم برای این که پرونده بره دادگاه وحکم جلب بگیرم متوجه شدم تو این چند روزکه از توقیف دراومده همسرم ماشین رو به داییش انتقال داده وماشین فک پلاک شده وچک هایی که برای ماشین داییش نوشته دروجه پدر همسرم نوشته من الان می تونم شکایت کنم ازش یا دادخواست بنویسم اگه امکانش هست راهنماییم کنیداگه میتونم چه جوری

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید فرار از دین شکایت نمایید.

 • پریسا نورانی
  پریسا نورانی

  سلام مندرخواست توقیف خودرو همسرم دادم و اجرائیه صادرشد اما هنوز توقیف نشده بود ک همسرم خودرو بنام یکی دیگه زده الان میتونم فرار ازدین شکایت کنم چطوری شکایت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید.

 • مریم
  مریم

  سلام ببخشید من مهریمو گذاشتم اجرا قاضی به ۲۰ تا سکه ماه اول و هر پنج ماهی یک سکه رای داد و محلت اعتراض هم گذشت و ن من اعتراض گذاشتم ن همسرم و باز همسرم اعتراض گذاشت دوماه بعدش ولی تجدید نظر رد کرد اعتراضش رو و الان چهار ماه از حکم قطعی میگذره و من الان جلب گرفتم و الان رفته تعدیل گذاشته چجور میتونم قبل از حضور در دادگاه بنا به دلایل قانونی تعدیلش رو. رد کنم؟؟؟؟ و به حضور شاهد و خودم به دادگاه نکشه قبل از حضور رد بشه تعدیلش؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به دلایل ایشان رسیدگی میشود.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   جلب رو پیگیری کنید.

 • فاطمه
  فاطمه

  سلام همسرم قبل از عقد ملکی رو به نام پدرش زده تا بتونه دوبار وام مسکن بگیره. یه قرار داد هم نوشتن که ملک برای همسر من هست ولی کد رهگیری نداره قراردادشون. حالا همسرم توی دادگاه نفقه گفته که خونه ای از خودش نداره تا عروسی نکنیم چون من در دوران عقد هستم میخواد خسته بشم کلیه حق و حقوقم رو ببخشم. در پیام هاش به این موضوع اشاره کرده. و در دفتر بله برون نوشته دو دانگ از ملک مال من ملک در حال حاضر مکانش کجاست. ولی قید نشده به نام چه کسی هست. میتونم فرار از دین رو اثبات کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر .

 • ریحان
  ریحان

  سلام شوهر من بعداز اینک من از دفتر خونه درخواست مهریه کردم دوروز بعدش ماشین و موتورش و خونشو ب نام کسی دیگ زد و هیچ پولی این میان رد و بدل نشده و فیش برق و اب هنوز ب نام خودشه ایا میتونم شکایت فرار از دین کنم ؟یا خیر ثابت نمیشه تو دادگاه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید.

 • فرزانه
  فرزانه

  سلام بنده جهت طلبم اقدام به اجرای نفقه ومهریه و سفته کردم که خواهر همسرم با تنفیذوصلحنامه صوری ادعای مالکیت ملک توقیفی همسرم را نمود که کل مستندات وادله هایش صوری و جعلی بود متاسفانه قضات نادیده گرفتن وبنده نتوانستم موفق شوم علیهذا جهت جعل ایشان باید چکارکنم لازم بذکر است که ریس دادگستری هم بی توجه میباشد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام جهت بررسی پرونده به مجموعه مراجعه کنید.

 • مهدی
  مهدی

  با سلام وقت بخیر
  خانم بنده ۱۴۱۰/۹/۲۱ به خاطر اختلاف خودمون ، پدر و مادرش از خونه من بردن با ارائه دوربین مداربسته. من ۱۴۰۱/۹/۲۶انتقال مالیکت خودرو را دادم و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۹/۲۸/ اظهارنامه فرستادم به مدت ۴۸ساعت و در تاریخ ۱۴۰۱/۱۰/۲ تمکین زدم و در تاریخ ۱۴۰۱/۹/۲۹ از طرف خانمم مهریه به اجرا گذاشته شد حالا سوال بنده این هست که خودرو من را میتواند برگشت دهد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر .

 • ش
  ش

  سلام . من همسرم دو سال پیش بصورت صوری بدون هیچ تراکنش مالی زمین قولنامه ای رو به نام پدرش زده .
  من تازه میخام درخواست مهریه کنم . آیا با اثبات صوری بودن معامله میتونم فرار دین رو ثابت کنم . و مهریه بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که سند انتقال رسمی وجود نداشته باشد خیر نمی توانید.

 • آمید
  آمید

  با سلام
  من یک حکم قطعی از تجدید نظر گرفته ام. بدهکار اموالش را به اشخاص دیگری انتقال داده و تقاضای اعسار از هزینه دادرسی و اصل بدکاری را داده. نقل و انتقال مال تقریبا یک سال قبل از حکم صورت گرفته. ایا میتوانم شکایت فرار از دین را مطرح کنم و درصد موفقیت چقدر میباشد؟ تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   امکان شکایت کیفری وجود ندارد ولیکن امکان این وجود دارد بلحاظ حقوقی دادخواست ابطال معامله را طرح نمایید

 • مهدیه
  مهدیه

  با سلام
  همسر من ، قبل از اجرا گذاشتن مهریه توسط من ،
  بخشی از اموالش رو به نام زده
  و بعد از شکایت من ، بخشی دیگر از اموالش رو سند زده به نام کس دیگر
  آیا فرار از دین محسوب میشه ؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بابت آن بخش از اموال که بعد از به اجرا گذاشتن مهریه منتقل شده میتوانید شکایت نمایید.

 • اکبر
  اکبر

  سلام همسرم در اردیبهشت ماه از من شکایت کرد و اموالم رو توقیف کرده بعد از چند روز شکایتش رو پس گرفته و اموال من از توقیف درامد. من یکماه بعد اموالم رو به پدر و مادرم انتقال داده ام… در شهریور ماه دوباره مهره ایش رو گذاشت اجرا . خواستم بدونم ماشین و خونه منو توقیف میکننن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله بعد از مطالبه مهریه هرآنچه اموال رسماً به نام شما باشد توقیف میشود .

 • علی
  علی

  با سلام در خال حاظر ماشین بنده به خاطر مهریه توقیف شده در پارکینگ من یه وکالت کاری به مادرم دادم بودم برای تعویض پلاک بعد از گذشت تقریبا یک ماه همسرم از طریق ثبت مهریشو گذاشته اجرا حالا مادرم میتونه با وکالت ک دادم ک تاریخش قبل توقف بوده و با تنظیم قولنامه ماشین رو رفع توقیف کنیم ممنون میشم پاسخ بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر وکالت سند انتقال محسوب نمی شود

 • جواد
  جواد

  سلام وقت بخیر همسرم چند ماه پیش از من شکایت کرده و اموالم را توقیف کرده سپس شکایتش رو پس گرفت و اموال که من آزاد شد به پدر و مادرم انتقال دادم. سپس بعد از چند ماه دوباره مهریه اش رو اجرا گذاشت چون سندی به نام من نبوده پدر و مادرم رو شکایت کرده و گفته برای فرار از دین این کار رو کرده…آیا میتواند سند هایی که به نام پدر و مادرم زده ام را ابطال کند ممنون میشم توضیح بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله ولی پروسه بسیار پیچیده و سختی دارد. که براحتی قابل اثبات در دادگاه نیست .

 • reza
  reza

  سلام وقت شما بخير
  من حدود ۵ ساله زنمو كه باهاش ۳ ماه زندگي كردم طلاق دادم و الان داراي همسر مجدد و بچه هستم.
  طي اين چند سال آخرين تعديلي كه زدم، دادگاه سالي يك سكه من رو محكوم كرد و ۳۰۰ سكه هست مهريه.الان نميتونم هيچي به اسمم بزنم چون ميترسم كه همسر قبلي حكم توقيف بگيرد.. آيا راهي دارد كه من از اين بدبختي نجات پيدا كنم يا تا اخر عمرم بايستي چيزي به اسم نزنم؟؟
  ممنون ميشم راهنماييم بفرمائيد…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   خیر راهی وجود ندارد.

 • بهنام علیزاده 09146722078
  بهنام علیزاده 09146722078

  سلام بنده به یکی از دوستانم ۲۰۰میلون برای خرید ماشین شراکتی دادم در عوض سفته گرفتم قرار بود بعد یه ماه پولم را بدهد نداده من هم ۱۰ روزه شکایت کردم حقوقی یک روز قبل شکایت من نقل انتقال خودرو داره که به اسم خودش بود الان جلسه اول دادگاه میرم میخواستم بپرسم میتونم فرار از دین ماشین را برگردونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید ابطال سند را به استناد قانون مربوط به فروش معامله به قصد فرار از دین بخواهید.

 • علیرضا
  علیرضا

  با سلام
  خانم بنده مهریه به اجرا گذاشته بوده و من درخواست اعسار دادم تو لیست اموال یه زمین و یه خودرویی رو که کمتر از یک سال قبل از اون تاریخ فروخته بودم ذکر نکردم و الان خانمم بابت فرار از دین شکایت کرده من چطوری میتونم ثابت کنم که فرار دین نکردم چون واقعا نمیدونستم کل معاملات تا یک سال قبلو هم باید مینوشتم.ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   صرفاً انتقال اموال از تاریخ صدور محکومیت قطعی فرار از دین محسوب می گردد و نقل انتقلات قبل از آن فرار از دین نمی باشد.

 • ارشیا
  ارشیا

  سلام
  شخصی بیست هکتار زمین و همینطور بدهی زیادی دارد. مسلما بعد فوت این زمین ها قبل ورثه به طلبکارها تعلق میگرد. چه راهی هست که این شخص قبل فوت بکند تا زمین ها فقط به ورثه برسد

 • z..l
  z..l

  سلام من دوهفته قبل از موعد چک انتقال سند انجام دادم به نام پسرعموم.حالا فرد صاحب چک شکایت فرار از دین زده و من در کلانتری نوشته ام که این ملک را درسال ۱۴۰۰ معامله کرده ام و قولنامه دارم. آیا شکایت این فرد به جایی میرسد؟ چه جریمه ای دارد اگر فرارازدین شود؟(درضمن بنده با وثیقه و تقاضای اعسار بعد از یک هفته زندان رفتن ازاد هستم)

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی به محتویات پرونده شما و حکم دادگاه دارد که آیا فرار از دین را بپذیرد یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان