طلاق غیابی از طرف زن چگونه است؟

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

طلاق اصولاً به صورت حضوری می باشد به این معنی که مرد درجریان دادرسی حضور دارد و از دعوایی که به طرفیت او مطرح گردیده دفاع می کند اما ممکن است در برخی موارد به دلایل مختلف طلاق به صورت غیابی صادر گردد. برای آن که با مفهوم طلاق غیابی آشنا شوید بهتر است ابتدا رأی غیابی را توضیح دهیم و سپس به شرایط مربوط به طلاق غیابی و حکم صادره در این خصوص بپردازیم. رأی غیابی رأیی است که در آن خوانده دعوی در جریان رسیدگی حضور ندارد ولایحه ای نیز جهت دفاع تقدیم دادگاه نمی کند علاوه بر این چنانچه اخطاریه مربوط به جلسه دادرسی به خوانده به صورت قانونی ابلاغ شده باشد باز هم رأی غیابی تلقی می گردد. اکنون فروض مختلفی برای طلاق غیابی وجود دارد که در زیر توضیح می دهیم.

طلاق غیابی
طلاق غیابی از طرف زن

1- در صورتی که شوهر در هیچ یک از جلسات دادرسی مربوط به طلاق حاضر نگردد و لایحه ای نیز تقدیم دادگاه ننماید و از سوی دیگر ابلاغ نیز بصورت قانونی صورت گرفته باشد، طلاق به صورت غیابی صادر خواهد شد و در این صورت شوهر حق خواهد داشت که ظرف مدت 20 روز در همان دادگاه که حکم طلاق را صادر نموده به آن حکم اعتراض نمید.
2- فرض بعدی این است که شوهر بنا هر دلیلی از جمله جنگ، مهاجرت و … مفقودالاثر شده باشد در این صورت به موجب ماده 1029 قانون مدنی چنانچه مدت 4 سال از زمان غیبت مرد گذشته باشد زن می تواند با مراجعه به دادگاه و اثبات عدم حضور مرد یا مفقودالاثر بودن وی حکم طلاق به صورت غیابی اخذ نماید.
3- حالت بعدی مربوط به زمانی است که مرد ترک نفقه نماید یا زندگی مشترک را رها نماید در این صورت به موجب شرایط ضمن عقد، که معمولاً طرفین ضمن عقد نکاح آنها را می پذیرند چنانچه زن بتواند ثابت نماید که شوهر به مدت 6 ماه ترک نفقه نموده و در محل زندگی مشترک وجود ندارند می تواند دادخواست طلاق تقدیم دادگاه نماید و حکم غیابی طلاق را اخذ نماید.
4-در مواردی که زن وکالت در طلاق از سوی شوهر داشته باشد می تواند بدون این که ضرورتی به حضور شوهر در مراحل دادرسی باشد خود را مطلقه سازد در این فرض ممکن است شوهر از جریان دادرسی نیز آگاهی نداشته باشد اما زن بواسطه وکالتی که از شوهر دارد می تواند خود را مطلقه نماید.

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها :

  مشاوره تلفنی رایگان