شرایط اثبات و شکایت از نزول خوار

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

ربا یا به اصطلاح عامی نزول، یکی از انواع فعالیت اقتصادی نادرست و مضر برای مردم و سیستم اقتصادی جامعه است که سبب پولدارتر شدن ربادهنگان و فقیرتر شدن رباگیرنده می­شود. از آنجایی که ربا مشکلات اساسی برای اقتصاد جامعه ایجاد می­کند .دربرخی نظامهای حقوقی از جمله در حقوق ایران دریافت و پرداخت ربا را جرم تلقی و مجازات در نظر گرفته شده است.

ربا چه زمانی رخ می­دهد

از نظر قانونی زمانی سود مضاعف بر مال ربا شناخته می­شود که دو طرف توافق کننده یک نفر مبلغ بیشتری را بدون هیچگونه تعهد یا شراکت و خدمات دیگری بعد از مدت زمانی به نفر دوم پرداخت کند. پس اگر پرداخت سود در قبال تعهدات و خدماتی از سوی اهداکننده­ی پول وجود داشته باشد و قرارداد درست و محکمی بین دو نفر جاری باشد، این عمل ربا محسوب نمی­شود.

قانون برای تشخیص درست­تر رخ دادن ربا، برای هر یک از طرفین درگیر در معامله ارتکاب سه عنصر را شرط می­داند:

1-عنصر قانونی: عنصر قانونی در واقع از دل احکام اسلامی شکل گرفته است. به این شکل که در جامعه­ی اسلامی ربا جرم محسوب می­شود و مواردی را که قانون جرم محسوب نکرده شامل مجازات نمی­شوند. در مسئله­ی رباخواری، برای مثال رباگیرنده­ای که دچار اضطرار بوده، فرضا مریضی سختی داشته و پول را برای درمان نیاز داشته است و خرج کرده مجرم شناخته نمی­شود.

2-عنصر معنوی: معنای عنصر معنوی این است که حتی در صورت انجام جرم، باید دید که انجام دهندگان آن از قصد و نیت ارتکاب جرم برخوردار بوده­اند یا کنش آن­ها به سبب ناآگاهی و عدم اطلاع بوده است. در مسئله­ی ربا، عنصر معنوی زمانی است که طرفین و یا حتی یکی از طرفین، در عمل اقتصادی ربوی مشارکت داشته است، اما ندانسته دست به این اقدام زده و نسبت به آن آگاه نبوده.

3-عنصر مادی: این است که حتی با وجود قصد و انگیزه­ی جرم، آیا در نهایت جرم به صورت مادی و عملی صورت پذیرفته است یا خیر. یعنی طرفین درگیر در مسئله­­ی ربا، پول نزول را بین یکدیگر تبادل کرده­اند یا خیر.

انواع ربا از نظر قانون

از نظر قانون دوگونه معامله می­توانند به عنوان ربا شناخته شوند که البته هر دو در ذات یکسان هستند:

1= ربای قرضی: که به همان نوع معمول ربا است، به صورتی که دو نفر توافق می­کنند که گیرنده­ی پول بعد از مدت مشخصی اصل پول را به همراه مبلغ اضافه­ای بازپس دهد.

2- ربای معاملی: ربای معامله مربوط به برخی از کالاها با ویژگی­های خاص است. به صورتی که در معامله پایاپای کالا، طرفی از معامله بدون هیچ دلیلی مقدار بیشتری از آن کالا را باید بازپس دهد.

آیا وجه ضمانت یا داشتن چک و سفته جهت خسارت ربا حساب می­شود؟

با وجود اینکه این مبالغ نیز وجوه اضافی هستند و حتی ممکن است مبالغ سنگینی هم باشند، اما شامل قانون ربا نمی­شوند و باید آن را در ذیل قوانین چک و سفته مورد بررسی قرار داد.

روش ­هایی برای شکایت از نزول خواری

برای اقدام به شکایت از نزول­خوار (رباخوار) می­توان با مراجعه به کلانتری و همچنین تقدیم شکوائیه علیه افراد دخیل مورد نظر در این مسئله (اعم از رباخوار و واسطه­ها) اقدام کرد. سپس پس از تشکیل شدن پرونده­ی قضایی و ارسال آن به دادسرا، بازپرس طرفین دعوا را احضار کرده و مدارک و شواهد و همینطور استنادات آن­ها را در نظر می­گیرد.

پس از صدور قرار نهایی از سوی بازپرس، پرونده از سوی دادسرا به شعبه­ی دادگاه کیفری منطقه ارسال می­شود و در ساکی و متهم در دادگاه حاضر می­شوند و دلایل و دفاعیات خود را تقدیم دادگاه می­کنند. در نهایت دادرس دادگاه کیفری حکم به محکومیت یا برائت متهم صادر خواهد نمود.

اهمیت داشتن وکیل برای شکایت از نزول خواری

زمانی که شخصی اقدام به شکایت علیه نزول­خوار می­کند، در واقع خود نیز به نوعی مجرم شناخته می­شود و در صورت صدور حکم و اثبات رباخواری، خودش نیز از سوی قانون به علت پرداخت وجه به عنوان ربا مجازات می­شود. مگر اینکه بتواند اضطرار خود را اثبات کند و معاذیر قانونی برای عمل خود داشته باشد.

از سویی فردی که نزول­خواری می­کند، از پیش خود را برای اتفاقات و شکایاتی از این دست آماده کرده است، لذا  غالباً مشخصا دفاعیات محکمی را برای ارائه خواهد داشت و تا حد امکان سعی می­کند مدارک اثبات جرم در دست ربا دهنده نباشد. و در صورتی که شکایت شاکی منجر به قرار منع تعقیب گردد این احتمال وجود دارد که شاکی به علت افتراء تحت تعقیب قضایی قرار گیرد.

به سبب تمامی دلایل فوق، داشتن یک وکیل مجرب و آشنا با شکایت و روند دادگاهی در زمینه­ی رباخواری، از واجب­ترین اقدامات پیش از شکایت از رباخوار برای شاکی محسوب می­شود. و حضور وکیل در دادگاه می­تواند شانس پیروزی در دعوا را افزایش دهد.

2.7/5 - (10 امتیاز)

2 دیدگاه

 • منیژه رحیمی
  منیژه رحیمی

  سلام من در سال ۹۹ دنبال وام بودم ک از روزنامه شرکتی پیدا کردم اول گفت وام میدم بعدا توقرداد نوشت ۴ ماه باید تسویه کنی ماهی ۲ ملیون بدی ۱۰ درصد پول اول گرفت وگفت باید بریم دفتر خونه اون مبلغ.پولی را گرفتی سند بزاری رهن من رفتم و اونا وکالت فروش گرفتن وخونمو فروختن ازم سفته۶۰ ملیون گرفت ایا میشه شکایت رباخواری کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   به نظر می رسد که شما می توانید شکایت کیفری را طرح نمایید ولیکن با توجه به پیچیدگی موضوع بهتر است که قبل از طرح شکایت حضورا از وکیل مشورت اخذ نمایید.

 • الیاس
  الیاس

  با سلام
  بنده مبلغی به عنوان قرض از یکی از دوستان صمیمی خودم گرفتم که باهم این حرفارو نداشتیم که بعد از مدتی با یه دوز و کلکی از من یه مبلغی سفتی گرفتش که ۱۰برابر مبلغ قرضی بوده که ازش گرفته بودم و حالا از دست بنده شکایت کرده بابت سفته ها الان من باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین

 • جواد
  جواد

  سلام-بنده از يكي از دوستان كه نمايشگاه ماشين دارن،شرايطي و با نرخ بهره ٤ درصد در ماه،ماشين خريده و چك چند ماهه شامل اصل و سود به ايشان داده ام.الان كه بدهي بنده زياد شده متوجه شدم گرفتار ربا شده ام،يكسري مال و اموال فروخته و به ايشان زنگ زدم كه چك هاي تاريخ اينده من رو بيار و به روز پولش رو بگير،اما ايشان ميگه من چك ها رو خرج كردم.لطفا راهنمايي بفرماييد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، مطابق قانون چک موظف به پرداخت وجه چک‌ها هستید مگر اینکه تسویه پیش از موعد و کسر سود آن در قرارداد شرط شده باشد.

 • امیر
  امیر

  با سلام بنده سه سال پیش از اقایی پنجاه میلیون تومان پول نزول به خاطر مشکل مالی گرفتم این اقا چون خودم چک نداشتم پنجاه میلیون تومان چک خانمم را دوفقره به ایشان دادم این اقا سند خونه مادرم را به مبلغ صد میلیون تومان با قولنامه دستی نوشتیم بعد سند را به اسم این اقا زدیم الان پانصد میایون میگه در طول این سه سال باسودش باید بدهی یا این که خونه را تخلیه کن ضمنا بنده دو ماه سود را با یک فقره چک دوستم بهش دادم گرفت ولی نتونستم الباقی سود را بدم ایشون مدعی شده خونه برای منه لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، با توجه به تنظیم مبایعه نامه به نام ایشان خانه به مالکیت ایشان در آمده و تنها با اثبات ربوی بودن معامله می توان آن را باطل نمود.

 • سعید
  سعید

  سلام دوستی بمن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان داد و یک چک ۱۰۰ میلیونی بدون تاریخ گرفت تا با آن در بورس سهام بخرم الان ۷ ماه گذشته و سهام ها ضرر کردند من به ایشون مبلغ ۱۰۰ میلیون رو واریز کردم و اصل پول رو برگرداندم ولی ایشان تقاضای ۱۰۰ میلیون تومان سود میکنند و تهدید میکنند که چک را به اجرا میگذارند لطفا من را راهنمایی کنین ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   درصورت طرح دعوی مطالبه مبلغ چک، میتوانید با اسناد واریزی، از خود دفاع کنید.

 • تنها و بی کس
  تنها و بی کس

  سلام من دوسال پیش ۴۰ ملیون از یه نفر گرفتم بعد کم کم نزول پول بیشتر شد مجبور شدم دوتا چک ۱۰۰ملیون ودوتا چک ۵۰ ملیون بدم به طرف که چکا مال خودم نیس و مال پدرمه که من برداشتم خودم امضاشو جعل کردم امضا کردم نوشتم دادم و پدرمم هیچ خبری ندارد والان دیگه نمبتونم برسونم بدم پولشو میگم بیا یجوری کنیم ماهی ۵ ملیون کار کنم بدم تموم شع میگه ن تورو به امام حسین کمکم کنبد بعد اینکه نمیتونه به بابام کاری کنن اون طفلی گناهی نداره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   پدرتون میتونه بعنوان جعل و استفاده از سند مجعول از شما شکایت کنه و جلوی پرداخت چک ها رو بگیره

 • محدثه
  محدثه

  سلام من ی چک دارم از ی خانمی که مادرشوهرش چک رو داده ولی به نام خانم هست ادعای نزولی بودن کرده از طرفی وام خونگی داشت با ما وهرماه مبلغ پولی برای وام خانگی که هیچ سودی نداشته گرفته که ما ٢٠شاهد داریم که این خانم وام داشته است ایشون باز می‌تونه زیر وام بزنه و بگه پول چک رو داده چک به اسم عروسش هست ولی پولی که به حساب می‌ریخته از حساب خودش بوده و مبلغ این چک پولی که قرضی گرفته بود سر آشنابودن راهنمایی میخواستم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نیاز به مشاوره تلفنی میباشد . سئوال مبهم است

 • محمد
  محمد

  سلام خسته نباشید من پارسال ۵۰ میلیون به دوستم دادم وازش ۴۵میلیون چک دارم که از این ۴۵ میلیون ۳۰ میلیون چک به نام یکی دیگه هست بهم داده و ۵۰ میلیون هم سفته دارم من از این ۵۰ میلیون پول رو بهش دستی دادم یعنی کارت به کارت نکردم وماهی ۱۷۰۰یک میلیونو هفتصد ازش سود گرفته ام همه این سود ها رو به حساب من کارت به کارت کرده که اگر این مبلغ رو از بانک وام بگیری سودش ماهی می‌شود ۱۸۰۰ یک میلیونو هشت صد تومن الان دو ماه دیگه سود رو بهم نمیده منم بهش میگم پول منو بده هر چه ازت مدرک دارم بهت میدم هر روز یه بهانه ای میاره بعد بهش میگم میرم ازت شکایت میکنم اونم میگه اگر شکایت کنی من میگم تو نزول گرفتی منم موندم چی کار کنم خواهشن یه راهنمای به من بکنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   در صورت طرح دعوی، دادگاه اسناد واریزی بانکی و تجاری را بررسی میکند و رای مقتضی صادر میکند.

 • امیر
  امیر

  سلام بنده پنجاه میلیون سه سال پیش نزول کردم واین اقا پنجاه میلیون تومان چک خودش راداد به کسی ک بدهگار بودم دادم رفت گرفت سند خانه مادرم را که سه سال پیش دومیلیارد ارزش داشت به نام ایشان که نزول داده به مبلغ صدمیلیون زدیم و یک فقره چک به مبلغ پنجاه وهشت میلیون تومان به عنوان اصل پول وسود به ایشان دادیم ولی نتونستم چک را پرکنم ولی ایشان وقت چک برگشت نزد بعد از دو ماه هشت میلیون چک دوستم را به عنوان سود دادم رفت گرفت بعد از ان ماه های بعد را تا الان نتونستم بدم حالا ایشان بعد از سه سال هفتصد میلیون تومان میخوادتا سند را برگرداند بنده دو نفر را واسطه کردم ک کمتر بگیرد وایشان پیش این دونفر اقرار کرده که سند بابت پول ربا زده به اسم خودش ایا میتوانم به عنوان شاهد در دادگاه از این دونفر استفاده کنم وایا میتوانم اون چک هشت میلیون تومان ک بابت سود دادم در دادگاه مدرک کنم تا ثابت بشه که بابت سودربا بوده سند را به اسمش زدم وایا میتوانم خانه ای که دومیلیارد پولش بوده صدمیلیون تومان نوشته خریده توسط کارشناس دادگستری قیمت گذاری کنندثابت کنم بابت رباست وایا اگر نتوانم ثابت کنم چگونه میشود لطفا راهنمایی کنید سپاسگذارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   با طرح دادخواست متناسب حقوقی میتوانید ابطال سند ملک را از دادگاه بخواهید.
   توصیه ما به شما اینست که حتما موضوع را با کمک و راهنمایی یک وکیل متخصص در امور ملکی، پیگیری نمایید.

 • جمشید
  جمشید

  سلام داماد ما از یکی هفتاد تومان پول گرفته بود ماهی دو نیم سود بده ، بعد نتونست بده الان طرف رفته حکم گرفته که چک شده صدوهفتاد میلیون و با هزینه دادرسی میگه ۲۰۰ تومان باید بدید ،چطور می توانیم ثابت کنیم نزول بوده بیچاره هیچی نداری ضرر کرده خونه اش فروخته الان مستاجره

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   اگر ادله داشته باشید دادگاه رسیدگی خواهد کرد.

 • Ghasem
  Ghasem

  سلام وقتتون بخیر من حدودا ۷ ماه پیش از یک نفر از دوستام پول نزول گرفتم مبلغ ۱۵ میلیون که نزولش رو اومد به روی چک یه چک تضمین هم دادم .الان ۷ ماهه نزولش رو تمام کمال دادم امروز شکایت کرده و وکیل گرفته الان چه کاری باید انجام بدم تمام واریزی های سود ماهانه اش هم دستم است لطفا راهنماییم کنید با تشکر از جنابعالی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شکایت ربا خواری در دادسرا مطرح کنید

 • سمیه
  سمیه

  سلام
  همسرم از یک نفر پول نزول گرفته و متاسفانه با کلک وکالت فروش ماشبنم رو به شخص ربادهنده دادم. اونم در قبال پول نزول همیرم ماشین رو فروخته و هیچ پولی به من نداد . درصورتیکه اصل پول و سودش نصف قیمت ماشبنم نیست. اگه ممکنه راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   با طرح دادخواست، میتوانید پول ماشین را بگیرید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   با طرح دادخواست، میتوانید پول ماشین را بگیرید.

 • اکرم شادکام
  اکرم شادکام

  سلام چند سال پیش ما۱۵میلیون پول از یکی نزول گرفتیم وبه ایشون ۲۷میلیون چک دادیم. تقریبا بعد۴ماه اصل پول روپر اخت کردیم و نزولش موند. الان شکایت کرده که پول میخواستم و طی این ۹سال شده ۱۳۰میلیون.درصورتی که اصل پول گرفته شده ونزولش مونده. و حکم جلب گرفته و همسرم رو بازداشت کرده. چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   رای پرونده شما قطعی شده است؟ یا هنوز فرصت اعتراض دارید؟

 • بیچاره
  بیچاره

  سلام بنده حدود ۵ سال پیش به دلیل نیاز مالی مجبور به گرفتن پول نزول شدم و چون نتونستم مبلغ رو بپردازم روز به روز اضافه شده به حدی که تو باتلاق نزول هر چی دست و پا میزنم بیشتر فرو میرم،کارم بجایی رسید که فقط از این می گرفتم و به اون میدادم اونم به سود خیلی زیاد ،پرینت حساب هم دارم ،الان دیگه نمیتونم سود و اصل پولو بدم با یه عالمه طلبکار چند میلیاردی روبه رو ام،پشیمونم و توبه کردم زندگی برام جهنم شده،اگه تا ابد زندان باشم بهتر از اینه که بازم نزول بگیرم،الان شاکی شدم هیچی هم ندارم بجز اساس منزلم ،تورو خدا راهنمایی کنید چکار کنم ،پرینت حساب دارم شاهد هم دارم که مثلا یکی از نزول خورها ماهی ۷۰ میلیون فقط بابت سود پولش دادم.حتی چند بار قصد خودکشی کردم ،حاظرم بمیرم فقط دیگه نزول پیشم نباشه.تورو خدا چکار کنم اگه زندان برم آیا اونا هم زندان میرن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   توصیه میکنیم با مشاوره حضوری، کمک بگیرید.

 • majid
  majid

  سلام مایک گارگاه تولیدی داشتیم و۱۰خانواده نون میکردن وامرار معاش میکردن به دلیل گرانی وکمبودمواداولیه ازکسی۱۰۰ میلیون گرفتیم ویک چک به او دادیم ۱۳ماه گذشته ازاون روز که خودمان رابدیخت کردیم هرماه۱۰میلیون تومن برای سودپولش به حسابش کارت به کارت کردیم تاحالا۱۳۰میلیون پرداخت کردیم وتوهین مدت که این پول کثیف راگرفته بیچاره شدیم ورشکست شدیم دیگه نمیتونیم سودپولش رابدهیم چه برسدبه پرداخت۱۰۰ میلیون چک هم مال مادر شریکم هست ومیترسیم زندانی بشه اون اطلاعی ازکارمانداشت ایامیشود۱۳۰میلیون پولی که هرماه کارت به کارت کردیم رابه عنوان مدرک استفاده کنیم وچک رااز نزول خور بگیریم هم پرینت بانک هست هم شاهدداریم نزول داده ازطرفی دوستانم میترسن اگه چکش راهم پاس نکنیم کسی رابفرسته وآنها راداخل گونی کنند وببرندچون بهشون گفته من آدم دارم کسیکه پولم راندهد میگم بکونش توگونی توروخدا راهنمایی کنیدایامیتوانیم تودادگاه محکومشان کنیم وچک رابگیریم زندگیمون وسرمایه خودمونم رفت ازوقتی نزول گرفتیم خواستیم چندخانواده رااستخدام کنیم تاکارکنندخودمون بیچاره شدیم راهنمایی واضح لطفا چون دوستام می‌ترسند قاضی قبول نکنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شکایت رباخواری کنید

 • محمد
  محمد

  سلام ۵سال پیش پسرم مبتلا ب سرطان شد ومجبور شدم از نزول خور۳تمن سالانه بگیرم ب ۴۲۰۰وسررسید چون نداشتم هر سال ۱۲۰۰ سود آن را پرداخت کردم تا امسال ک نزول خور از من با سفته ۴۲۰۰ شکایت کرد وحکم جلب گرفت و۴۶۰۰دیگه هم از من گرفت ک مجموعا۱۰میلیون تمن از من گرفت برا۳میلیون تمن ۱۰ میلیون تمن در ۵سال گرفت آیا میتوانم شکایت کنم وپس بگیرم آیا پای خودمم گیره لطفا بوات سالم پیام بدید۰۹۱۵۸۳۱۷۴۶۶

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله شکایت رباخواری مطرح کنید

 • یاور شاهدوست
  یاور شاهدوست

  سلام من چند ماه پیش نزول گرفتم بخاطر اینکه خونه خودم که تو روستا بود داده بودم اجاره و طرف میخواست بیاد بیرون من هم نداشتم نزول گرفتم ۲۰ میلیون و دادم بهش فردای همون روز که پول گرفتم و ۲تا بهش سفته۲۰ میلیون دادم و چند ماه پول روشو دادم چندماه نتونستم بدم طرف الان میگه شکایت میکنم ۴۰ میلیون از میگیرم .ترو خدا کمک کنید تا از طریق قانون من باید چیکار کنم …

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام , شما بایستی ثابت کنید که ربایی صورت گرفته و سفته ها بابت ربا داده شد ، و اثبات این موضوع کار سختی است

 • ..
  ..

  سلام از یک آشنایی۲ میلیون سال ۹۱ پول نزول گرفتم و یک چک دادم به همین مبلغ پولشو کامل پرداخت کردم و پولی هم بابت دیرکرد باید میدادم کامل پرداخت کردم ولی چکمو نگرفته بودم الان بعد از چک سال رفته چک و برگشت زده و حسابمو بسته الان میخوام شکایت کنم میتونم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلا م اکر مدارکی از قبیل فیش واریزی و یا برینت بانکی یا رسیدی بابت برداخت وجه چک دارید در دفاع از خود در دادگاه ارایه دهید

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام و خسته نباشید
  ما دوسال پیش به یه آقایی ۱۲میلیارد پول دادیم بابتش چک دریافت کردیم از طرفی شریک ما هم ۳میلیارد به همین فرد پول داد و قرار بود با اون پول کار کنه و سود حاصل از اون رو به صورت به ما بده ولی ایشون پول ما و پول شریکمون رو یکجا به شریک ما داده و هرچی به این شریکمون میگیم که پول رو به ما بده میگه من سود پولمو گرفتم و اون آقا هم میگه من پول شما رو به شریکتون دادم چه شکایتی ما باید بکنیم ما فقط اندازه واریزیمون چک داریم اگه شکایت نزول خوری کنیم ما هم مجرم میشیم ایا؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام .جهت باسخگویی به سوال شما نیاز به مشاوره حضوری و بررسی مدارک ومستندات میباشد

 • احمد
  احمد

  سلام من ۶۵ میلیون از یکی از دوستام گرفتم در چند مرحله و کامل پول بهش برگردوندم ولی بابت ضمانت سفته ۲۰۰ میلیونی دادم حالا سفته‌ها به اجرا گذاشته و میگه کامل میخوام ایا دادگاه با ارائه نشان دادن پرینت بانکی رای به سود من صادر میکنه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . با یستی دلایل و شهود مبنی بر عدم داشتن بدهی بابت سفته به دادکاه ارایه دهید

 • میلاد
  میلاد

  وقت بخیر
  برادرم بخاطر مشکل مالی از یک نفر ۵۰ میلیون پول نزول گرفته و برای ضمانت سند ماشین من رو بهش داده. کلا من در جریان این توافق نبودم و الان طرف ماهی ۴ تومن از من میگیره و هر روز تحدید میکنه که ماشینت به نام من قول نامه شده و شما به عنوان اجاره داری از ماشین استفاده میکنی و اگه اجاره رو به موقع پرداخت نکنی پلاک رو توقیف میکنم. تمام مدارک ماشین هم دست ایشونه. از عید که متوجه ماجرا شدم ۳۲ میلیون به طرف دادم . همچنان هم دارم تحدید میشم. چه راه نجاتی از این اوضاع دارم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . در صورت امکان حضوری با مدارک و مستندات تشریف بیاورید

 • پندار
  پندار

  سلام‌اینی که شما میفرمایید که شاکی اثبات مضطر کند یعنی چی؟؟ میشه عامیانه تر توضیح بدید؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   یعنی اینکه ناچار بوده

 • رضا
  رضا

  سلام
  بنده یک مبلغی رابه یک نفر دادم و از از آن شخص چک دارم شخص مورد نظر بر اثر کرونا درگذشته است و ورثه برای اینکه مبلغ چک را پرداخت نکنن گفتن شما ربا خوارید بنده چگونه ثابت کنم که این مبلغ بدهی به من داشته است و من ربا خوار نیستم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نیازی به اثبات نیست بودن چک در ید شما دلیل بدهکار بودن متوفی است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اثبات به عهده شاکی است.

 • ش.ص
  ش.ص

  سلام همسرم چندسال پیش از همکارش مبلغ ۲۳ میلیون نزول گرفته چندسال نزولیشو داد دیگه نتونست پرداخت کنه مبلغ ۴ برابر سفته تحویلش داده بجز واریزی بانک‌ مدرکی نداریم آیا میهش کاری کرد و چطور میشه ثابت کنیم نزولی بوده؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   امکان اثبات معامله ربوی /وجود دارد اگر وجوه واریزی بحساب مشتکی عنه و یا صدور چک های منظم در وجه ایشا ن دارید/شهادت شهود /و در کل هر دلیلی مبنی بر پرداخت سود و ربح دارید /به دادسرا ارایه دهید ضمن اینکه اضطرار خود را هم توجیه نمایید چون هم ربا دهنده و هم گیرنده هر دو مجرمند./یعنی باید اثبات نمایید در شرایط سخت و مضیقه مالی و بدلیل یک مصلحت برتر اقدام به پرداخت بهره ( و اخذ پول بهره یی)نموده اید

 • رضا
  رضا

  سلام
  بنده چند وقت پیش از شما نظر خواسته بودم ولی جوابی نگرفتم اگر لطف کنید و جواب بدهید ممنون می شوم
  سوال بنده این بود که بنده از شخصی چک دارم ایشان فوت نموده اند ورثه بخاطر اینکه بدهی های ایشان را پرداخت نکن با گرفتن وکیل دارایی های و بدهی ایشان را قبول نکرده اند واز پرداخت چک طفره می روند و می گویند که شما بپول را به مرحوم بصورت ربوی داده اید و تهمت نزول به بنده وارد کرده اند بنده چگونه می توانم ثابت کنم که این پول را برای رفع گرفتاری به ایشان پرداخت کرده ام و…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   تاخیر در پاسخ ها به علت کثرت بالا سوالات میباشد ولی عدم پاسخگویی نداشتیم
   چک در ید شما با توجه به وصف تجریدی بودن اسناد تجاری شما طلبکار محسوب میشوید و میتوانید با مراجعه به مراجع قضایی بر علیه وراث اقامه نمایید و مطالبه نمایید

 • رادمهر
  رادمهر

  با سلام بنده یک فقره چک صیادی از فردی دارم که بابت کارم بهم طعلق میگیرد که مدت دو ماه دیگر وصول میشود و الان شرایط مالی مناسبی ندارم و میخوام اون چک را مستقیم از صاحب چک به اسم شخص دیگری ثبت کنم و با کم کردن مقداری از این پول. پول مورد نیاز را فراهم کنم . و کسی که این پول را به صورت کم کردن درصدی از این پول به بنده میخواد بدهد یک چک دیگر از صاحب چک بابت ضمانت چکش میخواهد.و صاحب چک هم بابت اطمینان این کار را انجام میدهد .ولی میگوید که باید در دفتر اسناد رسمی قید شود
  در صورتی که بخواهد در دفتر اسناد رسمی قید شود ایا در صورتی که این چک و چک ضمانتی وصول نشود آیا میتواند از بنده شکایتی بکند
  .

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   چک صیادی که به نام شما ثبت شده فقط توسط خود شما قابل وصول است ولاغیر

 • فریده
  فریده

  سن ماشین به نام من است چشمه م بدون اجازه درقبال ۱۰۰میلیون به نزولخوارداده وگفته اگر۱۰۰میلیون راسروقت پس ندهدکل. ماشین رابرمیداردچگونه میتوانم سن ماشین راپس بگیرم ایااین عمل قانونی است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   تقاضای تغییرنام را به اداره ثبت احوال ارائه دهید در صورت عدم موافقت باید دادخواست تغییرنام در دادگاه مطرح نمایید.در صورت نیاز به وکیل به مجموعه تماس حاصل نمائید.

 • فریده
  فریده

  سلام ماشین به نام من است چشمه م بدون اجازه درقبال ۱۰۰میلیون به نزولخوارداده وگفته اگر۱۰۰میلیون راسروقت پس ندهدکل. ماشین رابرمیداردچگونه میتوانم سن ماشین راپس بگیرم ایااین عمل قانونی است

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   سوال شما واضح نیست

 • علي رضا
  علي رضا

  سلام.روز شما بخير.٢ سال پيش صميمي ترين دوستم كه ٣٥ ساله با هم دوستيم نياز به پول جهت تكميل مجتمع آپارتمان كه داره ميسازه داشت و ميخواست سود كنه يا وام بگيره و من هم مبلغ ٢٥٠ هزار دلار كه ميخواستم واسه اقامت ببرم كانادا و به خاطر كرونا سفرم كنسل شد و تو گاوصندوق نگه ميداشتم و دوستم خبر داشت رو بهش قرض دادم به اين شرط كه ايشان در ضمان پرداخت هم به همون صورت دلار به من برگردونه.ما يه قرار داد توافق نامه قرض كه توش نوشته شده ايشان اين مبلغ رو به صورت قرض الحسنه دريافت كرده رو تنظيم كرديم و يه چك هم به مبلغ ٨ ميليارد داد.در ضمن برادرش و يكي از دوستاش هم به عنوان شاهد امضاع كردن.الان يك ساله كه از زمان قرارداد گذشته و چون دلار گرون شده ايشون حاضر به پرداخت دلاري نميشود و ميگه من معادل پولي كه گرفتم رو پرداخت ميكنم و اگه بيشتر فشار بياري مبگم ربا بوده.من چك رو فرم زدم و حالا وقت دادگاه دارم يه چند روز ديگه.از لحاظ اينكه حتي يك ريال ايشون به حساب من واريز يا به من داده باشند هيچ مدركي و واريزي نيست و انجام نشده.سوال من اينه ايا ايشون ميتونه با سعادت دروغ برادر و دوستش كه تو قرار داد شاهد بودن ادعاي ربا كنه؟چون به هر حال برادرش و دوستش ممكنه شهادت درع بدن چون مبلغ هم كم نيست و حدود ١٢ ميليارد ميشه ممكنه قول تطميع بهشون بده و باهاش همكاري كنن.ممنون ميشم راهنمايي بفرمايين

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   صحبت در مورد این موضوع شما نیاز به بررسی بیشتر دارد برای اطلاعات مورد نظر با دفتر تماس حاصل نمایید.

 • حامد
  حامد

  با سلام با یه نفر قرارداد شراکت سرمایه گذاری بستیم به صورتی که پول از ایشان کارخانه از من متاسفانه ضررکردیم که ایشان قبول نمیکنه و الان ۳برابر پولشو میخواد هم ضرر قبول نمیکنه هم سود پولشو میخواد من چک و سفته دارم دستش تهدی به شکایت میکنه لطفا راهنمایی کنید چیکار ‌کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان