سلاح سرد، حکم استفاده از سلاح سرد

3.9/5 - (19 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

سلاح سرد، حکم استفاده از سلاح سرد

به موجب ماده۶۱۷ قانون مجازات اسلامی هر کس بوسیله چاقو یا هر نوع اسلحه  دیگر تظاهر به قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

سلاح سرد به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد  شناخته می شود اما در قانون تعریف مشخصی از سلاح سرد نشده است و در مواردی که قانون ساکت می باشد باید در آئین نامه ها یا بخش نامه ها تعریف را جستجو کنیم به موجب«آئین نامه اجرایی قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز سلاح سرد وسایل ،آلات و ادواتی است که بر خلاف اسلحه های گرم در اثر استفاده صدا، شعله و حرارت ایجاد نمی کند و اصابت آنها به بدن منجر به ایجاد پارگی، خونریزی، از کار افتادن موقت یا دائم اعضاء و در نهایت آسیب جسمی و روحی یا فوت می شود» البته همانطور که گفته شده در ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی مجازات آن را تعیین نموده است و صرفاً بر اساس آئین نامه ذکر شده در بالا دادرس می تواند تفاوت سلاح گرم را از سلاح سرد تشخیص دهد.

سلاح سرد

قانونگذار در قسمتی از ماده آورده است که چنانچه عمل استفاده کننده از سلاح سرد محاربه می باشد متهم به مجازات آن جرم محکوم خواهد شد در تعریف محاربه نیز گفته شده است که کشیدن سلاح به قصد جان، مال یا ناموس مردم به نحوی که موجب ایجاد نا امنی و رعب و وحشت در بین افراد جامعه گردد مصداق بارز محاربه می باشد.بنابراین تفاوت محاربه با جرم استفاده از سلاح سرد در این است که محاربه جرمی علیه امنیت کشور تلقی می گردد در حالی که در استفاده از سلاح سرد مساله مربوط به صدمه به جان اشخاص  می باشد.

مصادیق مربوط به سلاح سرد

همانطور که در بالا گفته شد سلاحی سرد محسوب می شود که استفاده از آن با صدا،شعله و حرارت نباشد که از جمله این سلاح ها می توان به چاقو، زنجیر، قمه، پنجه بوکس، افشانه های خواب آور، شوکر نام برد در حقیقت در این موارد با توجه به اینکه چنین سلاح های به نحوی نمی باشد که باعث تولید گرما  و حرارت گردد در این خصوص تشخیص مصداق با دادرس است و حتی ممکن است از کارشناس رسمی یا پزشکی قانونی نیز در خصوص آن اظهار نظر کارشناسی خواسته شود. در این خصوص آرای متعدی نیز از دادگاه ها صادر گردیده است و ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو،جرمی با عناوین متعدد مجرمانه شناخته شده است در این خصوص  دادگاه رای صادر نموده است و شرکت در منازعه منجر به ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو را به دلالت گزارش مرجع انتظامی و کیفر خواست دادستان و تحقیقات بعمل آمده و اظهارات شهود را محرز دانسته و حکم به حبس متهمان صادر نموده است و رای صادره از دادگاه بدوی در دادگاه تجدید نظر نیز مورد تایید قرار گرفته است .

در این خصوص توجه به این که استفاده از سلاح سرد می تواند مصداق محاربه باشد یا خیر نکته بسیار مهمی می باشد و تشخیص این امر با دادگاه می باشد بنابراین نباید اشخاص بویژه جوانان به سوی چنین رفتارهای خشونت باری سوق پیدا کنند و گرنه ممکن است رفتار آنها مصداق محاربه باشد که جرم علیه امنیت تلقی می گردد و مجازات آن بسیار سنگین می باشد .در این خصوص مجموعه وکلای رهجویان عدالت دارای وکلای متخصص در امور کیفری می باشد که امکان مشاوره تخصصی و قبول پرونده از ناحیه ایشان وجود دارد و در این خصوص می توانید از مشاوره های تخصصی ایشان بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • سید صادق حسینی
  سید صادق حسینی

  سلام ، من می‌خوام شمشیر کاتانا و چند چاقو ژاپنی برای تمرین بخرم و تو خانه با آنها تمرین کنم. آیا نیاز به مجوز دارد؟ چون بسیار تیز و برنده است.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله چون جزو سلاح سرد می باشد خرید و فروش آن جرم می باشد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله چون جزو سلاح سرد می باشد خرید و فروش آن جرم می باشد

 • آرزو
  آرزو

  ساعت ۱۰ شب ریختن تو خونمون . داماده زنِ بابام بوده طرف . با زنجیر کوردن سربی ساچمه ای به من حمله کرده پزشکی قانونی تشخیص داده کمرم مهره جابجا شده یه مهره هم مودرز کرده . شاهد هم دوتا مامور بودن اونجا دوتا از اقایان همسایه ..
  دیدن مامورا و همسایه ها منو با زنجیر میزده
  حکم اش چیه کامل میگین ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   دادگاه بر اساس نظر پزشکی قانونی و میزان جراحات وارده حکم به دیه صادر می نماید

 • اکبر
  اکبر

  سلام وقت بخیر،چند روز پیش برادرم با یکی از افراد محله به دلیل فرستادن پیام ناموسی به برادرم بحثش میوفته و شب برادرم به درب منزل ایشان می‌ره که با تبر به برادرم حمله میکنه،اونم برا دفاع از خودش با چاقو به پهلو پسره میزنه،الان بعد ۲۰روز برادرم خودشو معرفی می‌کنه و بعد چند روز مدت یک ماه زندان نابخشودنی براش صادر کردند،ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مجازات برادر شما استفاده از سلاح سرد و ضرب و جرح می باشد

 • معصومه فقیهی سرور
  معصومه فقیهی سرور

  سلام پسرم دعوای سر فحش نانوس داشته که به طرف با کاتر فقط حمله کرده و دستش کمی مجروه شده ناگفته نماند پسرم عصبی است و تحت درمان روانپزشک حکمش چی میتونه باشه و طرف مقابل هم رضایت نمیدهد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   مجازات جرح با چاقو را دارد که پرداخت دیه و جنبه عمومی جرم است.

 • جهانگیر روزبهان
  جهانگیر روزبهان

  سلام برادرم و دوستش و دوست دختر دوستش تو پارک نشسته بودن بعد دو نفر از خونه میان بیرون بهشون فحش ناموسی میدن اوناهم درگیر میشن زخمی‌میشن ولی حالشون خوبه بعد دوست برادرم در بازپرسی گفته من دوتاشونو چاقو زدم برادرمم با قمه فقط ماشینشون رو تخریب کرده و براشون حکم بازداشت موقت دادن میخواستم ببینم حکم برادرم چی میشه ؟اگه رضایت بدن اونوقت حکمش چی میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   سوال شما مبهم است و به نظرمی رسد قرار بازداشت موقت به علت استفاده از سلاح سرد صادرشده است

 • جهانگیر روزبهان
  جهانگیر روزبهان

  سلام بردارم با دوستش و دوست دختر دوستش تو پارک نشسته بودن دو نفر از خونه اومدن بیرون فحش ناموسی دادن بهشون اونام درگیر شدن با قمه و چاقو اون دوتارو زدن ولی حالشون خوبه میخواستم ببینم حکمش چیه ؟ اگه رضایت بدن حکمشون چی میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   موضوع پرونده شما جرح با چاقو است و میزان مجازات آن بستگی به نظریه پزشکی قانونی دارد ولی بهتر است رضایت بگیرید.

 • mahla
  mahla

  سلام برادرم دوستش دعواشون میشه تو عروسی بدمیان شیشه ها خونه مارو میشکنن داداش منم میره در خونشون درگیر میشن طرف داداش منو باقمه میزنه تو سرش پاره میشه صورتش کبود شده گردن کتف سینش همه خراش برداشته اون طرف هم ک با داداشم درگیرشدن اونم سرش میخوره ب دیوار اونا پنج. شش نفر بودن ریختن سرداداشم ادعا کردن شیشه های مارو شکستن بااینکه فقط درگیر شدن
  ولی شیشه های خونه مارو شکستن ما فیلم هم داریم ک اومدن شکستن این وسط جرم داداشم چیه
  جرم اونا چی
  ممکنه داداشم چون رفته در خونشون محکوم شه بااینکه اونام اومدن در خونمون شیشه شکستن و قمه داشتن ممنون میشم راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به نظر می رسد که در صورت شکایت هر دو طرف محکوم می شوند و شما و برادرتان نیز می توانید بابت تخریب و ایراد صدمه عمدی طرح شکایت نمایید.

 • دانی
  دانی

  بسیج بعداز ضرب و جرح از جیبم شوکر درآورد
  در دادگاه بخاطر آثار جراحت منکر از داشتن شوکر شدم و قاضی دستور پزشکی قانونی داد…
  آیا امکان دارد که شوکر گردنم نیفتد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که دلیلی بر وجود شوکر نزد شما وجود نداشته باشد امکان تبرعه از مجازات همراه داشتن شوکر وجود دارد.

 • رضا
  رضا

  سلام مجازات کسی که گاو رو با تبر و چاقو تلف نموده چیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به مجازات اتلاف و تخریب عمدی محکوم می گردد.

 • محسن
  محسن

  با سلام از من یک قمه گرفتن که فقط همراه ام بوده و با موتور در حال حرکت بودم منا به دادگاه بردن توضیح دادیم که قمه را از ترس که شب ها برای شغلمون تو بیابون هستیم پیشم میزارم مجازاتش چیه حبس یا جزای نقدی لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مجازات حمل چاقو یک ماه بازداشت موقت است و سپس حکم دادگاه بسته به شرایط متهم جزای نقدی یا حبس دارد.

 • سجاد
  سجاد

  سلام خدمت دوستان ببخشید اگر اسپری فلفل همراه داخل وسیله نقلیه باشه جرم محسوب می‌شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله به عنوان حمل سلاح سرد محسوب می گردد.

 • محسن
  محسن

  با سلام من با موتور داشتم میرفتم و یه قمه همراه ام بوده و توسط پلیس دستگیر شدم ایا حمل این سلاح جریمه ای نقدی دارد یا حبس یا شلاق

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   مجازات حمل چاقو یک ماه بازداشت موقت داشته و در ماهیت نیز مجازات جرم حمل سلاح سرد را دارد.

 • محمد
  محمد

  از من و دوستم یه تبر و یه قمه گرفتن در صورتی که استفادی از انها نکردیم مجازاتش حبسه یا جریمه نقدی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   جزای نقدی

 • آریا
  آریا

  سلام ببخشید اگه فقط چاقو رو تو جیبم حمل کنم ولی به هیچ عنوان ازش به عنوان یه وسیله تهاجمی استفاده نکنم جرم حساب میشه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   در هر صورت حمل چاقو جرم می باشد

 • حسن بهاردوست
  حسن بهاردوست

  سلام خدمت عزیزان زحمت کش آیا لوله پلیکا جز سلاح سرد محسوب میشود یا خیر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر سلاح سرد در قانون دارای تعریف مشخص می باشد.

 • مجتبی
  مجتبی

  سلام وقت بخیر تو ترافیک بودیم که یه آقایی وسط لاین ماشین مارو بند آورده بود و هرچی بوق میزدم با دست اشاره میداد که من نمیرم از اونور برو لاین مخالف رو اشاره میداد منم بوق نگه داشتم کلی تا این که روشن کرد رفت اون لاین پارک کرد سریع پیاده شد اومد سمت ماشین ما منو داداشم پیاده شدیم گفتیم وسط خیابون خاموش نشستی سیگار میکشی تو ماشین نمیری جاده بستی تا این ک شروع کرد فحش دادن ما نشستم تو ماشین اونم دوید رفت از صندوق ماشینش یه چوب دومتری آورد بیرون کلی بد بیراه میگفت همونجوری دوید اومد وقتی شیشه ماشین پایین بود چوب آورد تو ماشین میزد پشت سرم میگفت بیا پایین حالا به الفاظ رکیک میگفت و منم با ماشین دور شدم اونم پشت ماشین میدوید فحش میداد…میخوام برای رفتارش ک سیرک درست کرده بود ازش شکایت کنم میخواستم بدونم چوب کشیدن رو صورتم وقتی داخل ماشین بودن جرم بوده یا نه
  ممنون میشم جواب بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر به شما آسیبی وارد شده است و یا خودروی شما تخریب شده است و یا توهینی به شما شده است می توانید شکایت کیفری خود را طرح نمایید.

 • امیر
  امیر

  سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اگر کسی برای دفاع از خودش از باتوم استفاده کنه جرم محسوب میشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   اگر با رعات شرایط دفاع مشروع باشد جرم نمی باشد.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها :

  مشاوره تلفنی رایگان