نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

2.7/5 - (11 امتیاز)

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نحوه حذف نام همسر از شناسنامه

امروزه درخواست‌های زیادی مبتنی بر حذف اسم همسر از شناسنامه وجود دارد. اما برای حذف اسم چه زن و چه مرد از شناسنامه قوانین و شرایطی وجود دارد که با آگاهی از آن‌ها بهتر می‌توان اقدام نمود. چندین شرایط و اما و اگر وجود دارد که با دانستن آن‌ها می توانید این مسیر را برای خود کوتاهتر کنید. با داشتن شرایط حذف نام همسر تنها با استفاده از مدارک فرد، سند طلاق و یا فوت، سند ازدواج مجدد یا گواهی باکره بودن خانم، به حذف اسم همسر از شناسنامه اقدام کرد. پس با رهجویان همراه باشید تا در این راه همراهتان باشیم.

دلایل حذف اسم همسر از شناسنامه چیست؟

ازدواج بزرگترین و زیباترین جشنی است که هر فردی در زندگی خود تجربه می‌کند. اما متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی، یا بخاطر عدم تفاهم و وجود پاره‌ای از مشکلات ریز و درشت، منجر به جدایی دو فرد شده یا به علت فوت، همسران از هم جدا می‌شوند. در این بین وجود نام همسر در شناسنامه می‌تواند خاطرات تلخ گذشته را یادآوری کند. حتی برای ثبت نام شغل و … نیاز به کپی شناسنامه از صفحات اول و دوم است، شاید برای همه خوشایند نباشد که دیگران از ازدواجی که منجر به طلاق شده آگاه شوند. برای همین افراد اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه می‌کنند. اما آیا این کار برای همه امکان پذیر است؟ آیا همه افراد این حق را دارند؟ جهت آشنایی با چگونگی حذف اسم همسر از شناسنامه چه برای آقا و چه برای خانم، چندین شرط وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

حذف نام همسر از شناسنامه

شرایط حذف اسم زن از شناسنامه مرد

چنانچه آقایی بخواهد اسم همسر خود را از شناسنامه حذف کند، طبق ماده ۳۳ قانون ثبت احوال، این کار امکان پذیر است. برای این شرایط دو حالت وجود دارد:
– از همسر خود طلاق گرفته باشد: چنانچه آقا مجددا ازدواج کند و ثبت رسمی کرده باشد، می‌تواند درخواست تعویض شناسنامه و حذف اسم همسر از شناسنامه دهد. این کار از نظر انسانی نیز درست است چرا که فرض بر این می‌شود که همسر دوم، از ماجرای ازدواج آقا اطلاع دارد.
– همسر او فوت کرده باشد: چنانچه همسر آقایی فوت کرده باشد و او مجددا ازدواج کند، می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه را به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان ارائه دهد.

شرایط حذف اسم مرد از شناسنامه زن

چنانچه زنی بخواهد درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه‌اش را دهد، مطابق با قانون ۳۳ ثبت احوال این امکان برای او به سه روش وجود دارد:
– زن باکره باشد: اگر زنی بدون داشتن رابطه زناشویی از همسر خود طلاق بگیرد، با داشتن مجوز از پزشکی قانونی، به ثبت احوال یا دفتر پیشخوان مراجعه کرده و اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود می‌کند.
– زن باکره نباشد: در این صورت زن تنها زمانی می‌تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه‌اش ثبت شده باشد.
– همسر زن فوت شده باشد: در صورتی که زنی شوهر خود را از دست داده باشد زمانی می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه اش را دهد که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه اش ثبت شده باشد.

شرایط حذف اسم همسر از شناسنامه در صورت وجود فرزند

شرایط حذف حذف اسم همسر از شناسنامه زن و مرد در صورتی که فرزند داشته باشند، کمی متفاوت است. به طوری که زن و مرد می‌توانند طبق شرایط بالا، با ثبت ازدواج مجدد خود، اسم همسر سابق را شناسنامه خود حذف کنند اما اسم پدر و مادر در شاسنامه فرزند باقی می ماد. همچنین امکان حذف اسم فرزند در شناسنامه پدر و مادر وجود ندارد.

سخن آخر
در صورتی که بین همسران اختلافی به وجود آید و آن‌ها از همدیگر جدا شوند، طبق قانون ۳۳ ثبت احوال، چه زن و چه مرد می‌توانند با توجه به شرایطی اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود کنند. برای حذف نام همسر طلاق گرفته و یا فوت شده، ثبت رسمی ازدواج مجدد طرفین، باعث تعویض شناسنامه می‌شود. چنانچه خانمی باکره باشد و از همسر خود جدا شده باشد، در بین مدارک مورد نیاز، گواهی پزشکی قانونی نیز نیاز است. اما با داشتن فرزند، حذف و یا تغییر نام پدر و یا مادر امکان پذیر نبوده و تنها همسران می‌توانند نام همسر سابق را به شرط ازدواج رسمی ثبت شده، حذف نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • زری
  زری

  سلام. از ازدواج اولم یک دختر دارم. جدا شدم و دوباره یک ازدواج ناموفق داشتم. نمیخوام دو تا طلاق تو شناسنامه ام باشه. میخوام دومی حذف بشه. امکانش هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   با مراجعه شما به ثبت احوال امکان حذف طلاق اول وجود دارد

 • سدیها
  سدیها

  سلام وقت بخیر من نامزدم بهم نگفتن قبلا عقد کردن یه فتوکپی از شناسنه با اسم همسر دارن بدون مهره طلاق ولی شناسنامه خودشون رو که دیدم صفحه دومش خالیه المثنی هم نیست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   زمان عقد اصل شناسنامه در دفتر ازدواج و طلاق مطالبه و ثبت می شود

 • رضا
  رضا

  سلام وقت بخیر با تفسیر اینکه دختر نام همسر اول خودش رو در صورت باکره بودن حذف کرده
  ایا راهی برای فهمیدن این موضوع ک قبلا ازدواج داشته وجود داره یا ن ممنون میشم جواب بدید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   خیر راهی وجود ندارد.

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان