ازدواج فرزندان بدون اجازه والدین

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

ازدواج کردن و جاری شدن صیغه عقد بین دو فرد که تمایل به ازدواج با یکدیگر دارند، مستلزم طی کردن مراحل قانونی خاصی است. از جمله مهم‌ترین شرایط لازم می‌توان به رضایت دو طرف اشاره کرد. راضی بودن طرفین برای ازدواج و جاری شدن صیغه عقد لازم است؛ اما کافی نیست‌. علاوه بر رضایت طرفین کسب رضایت پدر نیز لازم و ضروری است. در خصوص علت این امر لازم به توضیح است که ایران یک کشور اسلامی است و قوانین آن هم الهام گرفته از قوانین اسلامی هستند‌.

با توجه به این موضوع که در دین اسلام اخذ اجازه پدر برای عقد دختر باکره لازم است، در ایران نیز این مورد جز شروط لازم برای جاری شدن صیغه عقد محسوب می‌شود. با این وجود در سال‌های اخیر در معیارهای ازدواج و انتخاب همسر تفاوت‌هایی به وجود آمده است. تفاوت معیارهای انتخاب همسر و همچنین تفاوت در نوع و طریقه زندگی سبب شده تا در برخی موارد فرزندان و والدین در خصوص معیارهای ازدواج با یکدیگر به مشکل بخورند. در چنین شرایطی سؤالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود، این است که آیا امکان ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر ممکن است یا خیر! برای دانستن پاسخ سؤال با ما همراه باشید‌.

ازدواج بدون اجازه پدر

تفاوت در معیارهای ازدواج سبب می‌شود تا برخی از والدین هنگام انتخاب همسر برای فرزند خود به مشکل بخورند. به‌عنوان مثال ممکن است شخصی که فرزند برای ازدواج انتخاب کرده است، مورد تأیید والدین نباشد. در چنین مواقعی برخی از والدین از خواسته خود گذشت می‌کنند. به بیانی دیگر با چشم‌پوشی بر روی معیارهایی که برای ازدواج فرزند خود در نظر دارند، به خواسته فرزند خود احترام می‌گذارند و اجازه جاری شدن عقد را می‌دهند. با این وجود والدینی هم هستند که تحت هیچ شرایطی از مواضعی که برای خود در نظر گرفته‌اند کوتاه نمی‌آیند و اجازه ازدواج را به فرزند خود نمی‌دهند.
به‌طور کلی طبق قوانین کشور ایران اگر دختر باکره‌ای قصد ازدواج داشته باشد برای جاری شدن صیغه عقد اخذ اجازه پدر و اگر به هر دلیلی پدر نباشد اخذ اجازه جد پدری لازم و ضروری است‌. حتی اگر دختر باکره به سن بلوغ هم رسیده باشد باز هم برای جاری شدن صیغه عقد و ازدواج نیاز به اخذ اجازه پدر دارد. با این وجود در برخی شرایط والدین بدون هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای نسبت به ازدواج فرزند خود اعلام عدم رضایت می‌کنند. در چنین مواردی اگر به دادگاه ثابت شود که دلیل پدر برای مخالفت دلیل درست و منطقی نیست حق اجازه دادن برای عقد را از پدر ساقط می‌کند‌. دختر برای اثبات این موضوع می‌تواند مردی که قصد ازدواج با او را دارد به‌طور کامل به دادگاه معرفی کند‌. در صورت تأیید شدن فرد توسط دادگاه، دادگاه اجازه عقد برای دختر باکره را صادر می‌کند.

ازدواج فرزندان بدون اجازه والدین

در بالا اشاره شد که دختر باکره برای ازدواج نیاز به اخذ اجازه از پدر دارد. در این مورد لازم به توضیح است که تنها در صورتی برای جاری شدن صیغه عقد نیاز به اخذ اجازه از پدر است که دختر باکره یا همان دوشیزه باشد. به بیانی دیگر اگر دختر قبلاً ازدواج کرده باشد و با همسر خود رابطه جنسی داشته، برای ازدواج مجدد نیاز به اخذ اجازه از پدر خود ندارد. اگر دختری ازدواج نکرده باشد و به‌واسطه داشتن رابطه جنسی نامشروع باکره نباشد، باز هم برای ازدواج نیاز به اخذ اجازه از پدر خود ندارد‌؛ بنابراین می‌توان گفت موارد گفته شده از جمله موارد ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر هستند. ناگفته نماند که تنها در صورتی که باکره بودن دختر به‌واسطه رابطه جنسی از بین رفته باشد اخذ اجازه پدر برای ازدواج از او برداشته می‌شود. اگر باکره بودن دختر به دلایل دیگر نظیر تصادف یا حادثه از بین رفته باشد برای ازدواج نیاز به گرفتن اجازه از پدر دارد. به‌عنوان نکته پایانی در این خصوص لازم به توضیح است در مواردی که پدر یا جد پدری حاضر نباشند، یا به هر دلیلی امکان گرفتن اجازه از آن‌ها وجود نداشته باشد و دختر نیاز به ازدواج داشته باشد، دادگاه اجازه ازدواج او را صادر می‌کند.

مراحل گرفتن گواهی برای ازدواج بدون اجازه پدر

اگر دختر بنا به هر دلیلی تمایل به دریافت اجازه دادگاه برای عقد داشته باشد، باید مراحل خاصی را طی کند. شروع این مراحل با دادن یک دادخواست به دادگاه است. دادخواست موردنظر باید شامل تقاضای صدور اجازه عقد از طرف دادگاه باشد. برای ثبت این دادخواست متقاضی باید هزینه‌ای پرداخت کند. در خصوص نحوه ثبت این دادخواست لازم به توضیح است که برای ثبت آن مراجعه به دفاتر خدمات قضایی کافی است. به این دفاتر مراجعه کرده و هزینه مربوطه را پرداخت می‌کنید. با توجه به این توضیح می‌توان گفت برای ثبت دادخواست مراجعه به دفاتر دادگاه لازم نیست.

شرایط لازم برای ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر

در این قسمت به توضیح بیشتر در مورد شرایط می‌پردازیم که در صورت وجود آن‌ها امکان ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر وجود دارد.
از جمله این شرایط می‌توان به مواردی اشاره کرد که دختر باکره نباشد. ناگفته نماند که اگر باکره بودن دختر به دلیل تصادف یا حادثه از بین رفته باشد، برای عقد اجازه پدر لازم است، ولی اگر باواسطه رابطه جنسی باکره نباشد برای عقد نیاز به اخذ اجازه از پدر نیست. موردی دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد شرایطی است که ازدواج دوم دختر باشد؛ یعنی دختر قبلاً ازدواج کرده به دلیل طلاق یا فوت همسر، از همسر خود جدا شده و قصد ازدواج مجدد دارد. دختری با چنین شرایطی برای عقد نیاز به اجازه پدر ندارد. مورد دیگر که جزء موارد ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر محسوب می‌شود، شرایطی است که دختر باکره است، اما پدر بدون هیچ دلیل منطقی و قانع‌کنندگی نسبت به ازدواج او مخالف است. در چنین شرایطی دادگاه از پدر می‌خواهد تا دلیل مخالفت خود با ازدواج دخترش را به دادگاه توضیح دهد‌. اگر پس از توضیح علت، علت گفته شده برای دادگاه قابل‌قبول نباشد، دختر این حق را دارد تا از طریق دادگاه نسبت به دریافت گواهی که برای عقد نیاز به اخذ اجازه پدر ندارد، اقدام کند.

از دیگر مواردی که دختر می‌تواند بدون اجازه پدر ازدواج کند می‌توان به این مورد اشاره کرد که دختر باکره باشد. در برخی موارد هم پدر و جد پدر حاضر نیستند. در این شرایط اخذ اجازه مادر یا دیگر اعضای خانواده لازم نیست. دختر باید از دادگاه نسبت به دریافت اجازه عقد اقدام کند.

در اینجا با موضوع ازدواج فرزندان بدون اجازه پدر آشنا شدید. دانستید که برای ازدواج دختر باکره اخذ اجازه پدر لازم و ضروری است. با وجود این قانون در برخی موارد با توجه به شرایط دختر می‌تواند از دادگاه نسبت به دریافت گواهی ازدواج بدون اجازه پدر اقدام کند. از جمله این شرایط می‌توان به مواردی اشاره کرد که دختر باکره است، اما پدر بدون هیچ دلیل منطقی با ازدواج او مخالفت می‌کند.

4.6/5 - (5 امتیاز)

0 دیدگاه

 • ب.م
  ب.م

  آیا مدرکی دال بر باکره نبودن ، هنگام عقد دائم باید ارائه شود.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اجباری نیست مگر با توافق که باید گواهی سلامت بکارت از پزشک متخصص اخذ شده و به دفتر خانه ازدواج ارایه شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   اجباری نیست مگر با توافق که باید گواهی سلامت بکارت از پزشک متخصص اخذ شده و به دفتر خانه ازدواج ارایه شود

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله .

 • ش.ن
  ش.ن

  آيا براي ازدواج بر اساس عدم باكرگي بايد به دادگاه مراجعه كرد؟ يا فقط تحويل گواهي عدم بكارت به محضر كفايت ميكند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.همان گواهی کافی است

 • نگار
  نگار

  سلام برای ازدواج با گواهی عدم باکرگی این مدرک باید از سمت پزشک قانونی باشد ویا نامه ی دکتر زنان کافی ست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از دفاتر ازدواج سوال کنید.

 • م.ف
  م.ف

  سلام خواهرم ۳ بار ازدواج کرده و با خواستگار جدیدش که ۶سال از خودش کوچیکتره و مذهبشون هم اهل حق هست فرار کرده و گویا عقد کردن بابامم شکایت کرده میخواستم بدونم تکلیفشون چیه میتونیم عقد رو فسخ کنیم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر می توانند دادخواست طلاق بدهند.

 • محمد
  محمد

  اگر دختری پدر و جد پدری را به علت فوت از دست داده باشد میتواند بدون اذن کسی دیگر ازدواج دائم یا موقت کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام . بله

 • aref
  aref

  سلام من آبجیم ۱۶ سالشه و شوهرشم ۱۷ سالشه عقد کردن و الان فرار کردن پدرمم دنبالشونه اگر پیداشون کنه میتونه طلاقش رو بگیره ولی آبجیم راضی به این طلاق نیست و شوهرش رو دوص داره لطفا زود جواب بدین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خیر.

 • Sedna
  Sedna

  سلام وقت بخیر دختری ازرابطه نامشروع با کره نیست الان میخواهد ازدواج کند پدر راضی نیست بره گواهی بگیره که باکره نیست می‌تونه ازدواج کنه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دفاتر ازدواج شما را راهنمایی می کنند.

 • Sara
  Sara

  سلام . دلایل منطقی پدر میتونه سن کم باشه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دادگاه تشخیص می دهد.

 • صحرا
  صحرا

  سلام اگر پدر باشد و جدا از مادر باشد و دختر عدم باکره باشد میتوان بدون ازدواج پدر عقد کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دختری که دوشیزه نباشد نیاز به اجازه پدر ندارد.

 • فهیمه
  فهیمه

  سلام من قبلا ازدواج کردم همسرم فوت کرده الان میخوام ازدواج کنم پسر مجرد ۳۰سالشه پدرش راضی نیست میتونیم ازدواج کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله .

 • Asma
  Asma

  سلام برای فرزند طلاق ک هیچ اطلاعی از پدرش ندارد چطور عقد جاری میشود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با اجازنامه از دادگاه.

 • فرهاد
  فرهاد

  صلام من یکیو دوص دارم اونم منو دوص دارع ما باهم رابطع داشتیم و فرار کردیم الان خانوادع دختر دخترشونو پس گرفتن و بع من نمیدن من باید چیکار کنم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام راه حل حقوقی ندارید.

 • سجاد
  سجاد

  سلام ،من دختر ۱۷_۱۸ساله ای رو‌ دوست دارم و اون هم منو . این دختر باکره بوده و بدون حتی خبر دار شدن پدرش با پدر من بین خودشون صیغه ۶ماهه خوندند و باهم رابطه جنسی داشتند.ایا عقدشون باطله ؟من و این دختر خانوم میتونیم باهم ازدواج کنیم یا ازدواج ما حرامه؟دختر پرده بکارت دارد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نیاز به اجازه پدر دارد.

 • امین
  امین

  برای امر خیر ( عقد)با دختری که پرده بکارت نداره ، گواهی دکتر زنان کافیه یا باید گواهی پزشک قانونی ارائه داد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نیاز به گواهی پزشکی قانونی است.

 • محمد
  محمد

  سلام وقت بخیر
  دختر خانمئ که بهشون تجاوز شده و بکارتشون از دست داد امکان ازدواج با ایشون هست بدون اذن پدر ؟ و چه مدارکی احتیاجه؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام نیاز به اذن پدر نیست و باید از دفتر ازدواج به پزشکی قانونی ارجاع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان