فروش مال غیر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فروش مال غیر

فروش مال غیر در اصطلاح جرم کلاهبرداری نهفته و می‌توان چنین تعریفی را برای آن مطرح کرد:

«انتقال نامشروع و غیرقانونی هر نوع مال متعلق به غیر (چه عین مال موضوع انتقال باشد چه منفعت آن) توسط اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی به دیگری با سوءِنیت و مهیا نمودن مقدمات قبلی در قالب عقود به منظور به دست آوردن منافع مادی به‌طور ناحق را جرم انتقال مال غیر می‌گویند.» منقول و غیرمنقول بودن آن هم فرقی در اصل ماجرا ندارد و در هر دو مورد، این کار غیرقانونی و جرم است. فروش مال غیر بدون مجوز مال غیر در حکم کلاهبرداری است و بنابراین ماهیتی متفاوت از کلاهبرداری اصطلاحی دارند که « توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر است. طبق ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر مصوب ۱۳۰۸ و کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحاء عـیناً یا منفـعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند . کلاهبردار محسوب می شود و به مجازات کلاهـبرداری محکوم می شود.

فروش مال غیر

ارکان جرم فروش مال غیر

رکن قانونی : با توجه به قانون ۱۳۰۸ و رای وحدت رویه دیوان عالی کشور مجازات جرم انتقال مال غیر تابع مجازات مصرحه در ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مرتکبین جرم انتقال مال غیر، می‌توان گفت که رکن قانونی جرم انتقال مال غیر، ترکیبی از دو قانون مصوب سال ۱۳۰۸ و ۱۳۶۷ می‌باشد.

رکن مادی : در فروش مال غیراحتیاج به وسایل متقلبانه، اغفال مال باخته و تسلیم مال توسط او به کلاهبردار ندارد. در این جرم بزه دیده در صحنه جرم حضور ندارد تا اغفال شود، بلکه صرفا انتقال مال غیر توسط مرتکب کافی است. رکن مادی جرم را تشکیل می‌دهد و اگر قولنامه‌ای باشد، تنظیم قولنامه و امضای آن رکن مادی را تشکیل می‌دهد

رکن معنوی : سو نیت و عمدی بودن انتقال مال غیر عنصر روانی این جرم است. یعنی شخص ابتدا باید قصد انتقال مال غیر را داشته باشد بعد اقدام به انتقال مال غیر کند تا مجازات شود ولی شخصی که بدون قصد و اشتباها مال دیگری را منتقل می کند مجازات نمی شود

اثبات جرم فروش مال غیر 

در جرم فروش مال غیر ، ضرر شرط تحقق جرم می باشد یعنی مالک باید متضرر شود ، بنابراین باید با سوءنیت انجام و ضرر ایجاد شده باید توسط مرتکب ایجاد شده باشد و مرتکب آن را با اراده ی خودش انجام داده باشد ، نه بنا به اجبار ، در این صورت می توان جرم انتقال را اثبات و بر علیه مرتکب طرح دعوی کرد.

مجازات فروش مال غیر

در ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی به مجازات این جرم اشاره شده،  بر طبق این ماده فرد منتقل کننده مال غیر، در حالی که می داند این مال متعلق به کسی دیگر است، و به صورت غیر قانونی این کار را انجام دهد، مشمول جرم کلاهبرداری شده و محکوم خواهد شد. در قانون سال ۱۳۹۰ فروش مال غیر، علاوه بر رد مال و تأدیه خسارت، ضمانت اجرای کیفری نیز برای این جرم پیش بینی شد و به مرتکب جرم، صفت متقلب اطلاق شد. همچنین انتقال گیرنده که در حین معامله عالِم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد اگر مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اطلاع اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گیرنده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره‌ی ثبت یا دفتر اسناد یا یکی از دوایر دیگر دولتی تسلیم ننماید، معاون جرم محسوب خواهد شد.

فروش مال غیر در اموال مشاع

مالی که چند مالک داشته باشد را مال مشاع می‌نامند . شرکا حق ندارند علاوه بر سهم خود، سهم مشاع شریکش را نیز بدون رضایت او به دیگری انتقال دهد . این کار همان انتقال مال غیر و جرم است . همچنین باتوجه به ماده ۱۱۷ قانون ثبت به نظر می‌رسد فروش مال مشاع در صورتی که در مرحله اول با سند عادی به شخصی و سپس در مرحله دوم فروش آن با سند رسمی به شخص دیگر صورت بگیرد، در این حالت مورد از مصادیق معامله معارض خواهد بود. در معامله‌ی معارض واقعیت خارجی این است که وقتی فروشنده در هنگام اجرای معامله‌ی دوم به رغم آنکه دارای سمت مالکیت نیست، آن را به دیگری منتقل می‌کند، سمت مالک بودن را بر خلاف واقع اختیار کرده است که از مصادیق تقلب و جعل عنوان به شمار می آید و با آنچه در کلاهبرداری لازم است شباهت دارد.

فروش مال غیر خودرو

فروش مال غیر خودرو ، در دسته ی فروش اموال منقول به حساب می آید که در این نوع اموال ، می توان اموال را بدون آسیب زدن به اصل آن ، جابجا کرد. اگر خریدار از انتقال مال غیر خودرو آگاهی داشته باشد ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجازات می گردد . مالک خودرو ، نیز تا یک ماه پس از اطلاع از فروش خودروی خود توسط دیگری ، باید با نوشتن اظهارنامه ای ، مالکیت خود را به اطلاع خریدار برساند و اگر چنین نکند ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجرم خواهد بود.

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی در این است که در معامله فوضولی، فروشنده قصد اضرار به مالک را ندارد حتی گاهی قصد فروشنده سود بیشتر مالک است. ولی در انتقال مال غیر فروشنده قصد ضرر زدن به مالک را دارد و با سونیت خود را به عنوان مالک معرفی می کند و این دعوا از طریق مراجع کیفری پیگیری شده و مجازات دارد .

 مزایای شکایت فروش مال غیر توسط وکیل

 • نیازی به حضور شاکی در محکمه نخواهد بود.
 • مدت زمان تاییـد جرم فروش مال غیر کمتر است.
 • در صورتیکه فروش مال بوسیـله دلال باشد وکیل میتواند اموال دلال را نیز توقیف نماید .
 • وکیل میتواند برای جبران زیان و زیان موکل و محکومیت فرد کلاهبردار اقدام نماید .
 • وکیل میتواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود. (رضایت شاکی تنها سبب تخفیف در مجازات کلاهبردار می شود و کلا از بیـن نخواهد رفت.)

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4.5/5 - (37 امتیاز)

151 دیدگاه

 • محمد
  محمد

  با سلام خدمت شما بزرگوار
  ما درتاریخ ۳/۱۴۰۱ خانه ای به مساحت۲۵۰ متر خریداری کردیم .ما از کسی که خانه را خریداری کردیم پول زیادی طلب داشتیم ودر قولنامه ای که به ما داده توضیحات داده شده که بابت بدهکاری خانه را به ما فروخته .و متوجه شدیم که مال غیر به ما فروخته و قولنامه هم ثبتی هست .و با درست کردن قولنامه جعل از مالک ساختمان این ملک را به ما در بنگاه رسمی به ما فروخته و مدرک کافی وجود دارد با شاهدین حاضر
  آیا با شکایت کاری از پیش می بریم و آیا بخاطر فرار نکردن متهم چکار کنیم که در سامانه ثنا متوجه شکایت ما نشود ؟؟
  با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید شکایت کنید با توجه به سامانه ثنا متوجه ابلاغ می شوند.

 • Javad
  Javad

  سلام ممکنه یه راهنمایی کنین؟
  بیش از ۱۰ سال قبل شوهر عمه ام ملک پدرم رو ازش به نصف قیمت اون سال که قیمت کارشناس هم موجود خریده اما پدر من مشکل روانی داشته و دارای مدارک از بهزیستی بوده و برادرم بالای ۱۸ سال بوده! سوالم اینه که ما میتونم پسش بگیریم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   این موضوع بستگی به بیماری پدرتان و تشخیص پزشکی قانونی در این خصوص می باشد پیشنهاد میشود جهت مشاوره در این خصوص حضورا مراجعه نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که حکم حجر پدرتان با ذکر تاریخ قبل از انجام معمله را بگیرید بله

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که حکم حجر شوهر عمه تان با ذکر تاریخ قبل از معامله صادر شود معامله مذکور باطل است.

 • محسن
  محسن

  با سلام فروشنده ملک را به من فروخته و ۸۰ درصد ثمن را دریافت کرده و بعدا رفته سند را گرو بانک گذاشته تا شرکت خودش وام بگیرد جدیدا متوجه شدم ملک را بعد از یکسالی که به من فروخته دوباره به دیگری فروخته و خزیدار جدید دادخواست ورود ثالث کرده خیلی جالبه و من گواهی عدم حضور و حکم به پرداخت وجه التزام هم گرفتم و رای قطعی شده و من وقتی ایران نبودم فروشنده ملک را تصرف میکند و با شکایت حکم رفع تصرف را گرفتم..حالا میخواهم شکایت فروش مال غیر کنم شما اگر وقت دارید وکالت ما را قبول کنید لطفا با من تماس بیگیرد از طریق وایساپ ۰۰۳۲۴۹۲۸۵۹۲۴۸ محسن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله با شماره ۰۲۱۷۷۹۴۷۲۶۴ تماس گرفته و پس از تعیین وقت با مدارک مراجعه نمایید.

 • جمیله فدوی
  جمیله فدوی

  با سلام
  من ۲۵۰ متر یعنی سه دانگ از زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع را از طریق سند عادی و قولنامه ای از دوستی خریداری کردم.
  بدلیل عدم همکاری دوستم برای تفکیک زمین و اخذ سند؛ شخصا اقدام نمودم.در این فاصله؛ مالک قبلی که زمین را به دوستم فروخته بوده، زمین من را به نام خودش سند زده و آن را به شخص دیگری فروخته است.
  دادگاه کیفری با عنوان اینکه من زمین را مستقیما از شخص کلاهبردار نخریده ام؛ شکایت کلاهبرداری را رد نموده و منع تعقیب صادر کرده است.
  چکار باید بکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما باید دادخواست ابطال معامله و ابطال سند را طرح نمایید.

 • مهدی
  مهدی

  با سلام . بنده خودروی باری ام را نزد نمایشگاه یکی لز آشنایان بصورت امانت گذاشتم و نمایشگاه خودروی بنده را فروخت و بعد از مطلع شدن بنده ب من گفتن ی قولنامه ای را باید امضا کنم ک برای یکی از ماشین های معاوضه شده بود ک انتقال سند و دریافت وجه را خود نمایشگاه انجام دادند و هر دفعه ب دلایلی من را سر دواندند و وجه خودرو را ک امضایی از بنده نگرفتن و بدون اجازه بنده فروختن را نپرداختن غریب ب دوساله میخواهم بدانم شکایتی ک کردم و منتظر حکم هستم تقریبا چ حکمی در نظر خواهند گرفت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بستگی به موضوع طرح دعوی شما دارد.

 • زمین
  زمین

  سلام وقت بخیر ،خانم بنده ۶ماه پیش یه زمین رو از شخص خریدن ،زمین برگ واگذاری دارد و تایید شهرداری ،پس از مدتی برای یکسری مسائل به اوقاف سر زدیم فهمیدیم زمین اوقافی هستش و (زمین مسجد هستش)،داخل قولنامه ذکر شده اگر چنانچه هر کدوم از ارگانهای دولتی و… مشکل پیش آمد حق فسخ معامله را داریم ،اکنون اقدام به فسخ کردیم فروشنده جواب گو نیست، شکایت کردیم جناب محترم قاضی دستور کارشناسی دادن تایید شده ،میخواستم بدونم که حکم چیست؟ (قانونش چیه)مال غیره ؟خسارت میشه گرفت؟و اینکه آیا چقد زمان به فروشنده می دهند جناب قاضی برای باز گشت اصل پول وخسارت وارد شده ،.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   فروش مال غیر موضوعیت ندارد ولی شما حق فسخ معامله را دارید در صورتی که در قرارداد خسارت تعیین شده باشد و ورود خسارت اثبات گردد امکان اخذ خسارت نیز وجود دارد.

 • حمید
  حمید

  سلام من خانه عادی را از کسی خریده ام ولی اترا بازدید نکردم و سپس بعد از مدتی انرا به کسی فروخته ام که بابت ان هیچگونه مبلغی که قرار بوده خریدار پرداخت کند دریافت نکرده ام لیکن خریدار با مراجعه به خانه کاشف شده که این ملک مال غیر است و الان از دست من فروش مال غیر شکایت کرده ضمن لینک بنده قبلا با ارسال اظهار نامه و دادخواست عدم ایفای تعهدات وعد پرداخت پول حتی یک ریال شکایت کردم که دادگاه حقوقی قرار توقف پرونده تا تعیین تکلیف شکایت کیفر را داده حالا ایا باتوجه به اینکه خریدار هیچگونه پولی نداده و ارائه بنده نسبت به فسخ قرارداد به اطلاع خوش و دادگاه حقوقی رسیده ایا دادگاه کیفری بنده مجرم میداند مضافا اینکه دادگاه کیفر سایر افراد قبلی متصل به پرونده راهم احضار کرده است. با تشکر از راهنمایی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله از موارد دعوی کیفری فروش مال غیر می باشد که باید رسیدگی و حکم قطعی صادر شود و این حکم برای دادگاه حقوقی بعدی لازم الاجرا می باشد.

 • Ali
  Ali

  سلام. ما یک زمین خریداری کردیم به صورت قولنامه و آن را بعد از مدتی فروختیم به شخص دیگری. و الان چند سال از این موضوع می‌گذرد و الان شخصی که از ما زمین خریده شکایت کرده که فروش مال غیر انجام دادیم و صاحب اصلی زمین شخص دیگری است! ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی به ادله ارائه شده به دادگاه می توانید در مقابل آن دفاع نمایید.

 • محمد کلانتر
  محمد کلانتر

  سلام. من یک فقره چک به عنوان امانت نزد شخصی داشتم که خیانت در امانت کرده و چک را به شخص ثالثی فروخته . که خیانت در امانت طی حکم دادگاه تایید شده. آیا من میتوانم از این شخص شکایت فروش مال غیر بکنم .؟ آیا چک جز قانون شکایت مال غیر میشود یا نه ؟ با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر فروش مال غیر فقط مربوط به اموال غیرمنقول می باشد شما می توانید با استناد به رأی دادگاه کیفری دادخواست استرداد لاشه چک بدهید.

 • ایرج
  ایرج

  باسلام ۲دانگ از یک آپارتمان قولنامه ای را از برادرم خریدم ودر پشت فتوکپی قولنامه نوشت ۲دانگ این قولنامه به شماره….متعلق به آقای (نام من)میباشد الان بعد از گذشت تقریبا ۲ سال مقداری پول به حسابم واریزکرد و پیامک زد آپارتمان را فروختم وسهم تو انقدر شد تازه از مقدار گفته خودش نصفش را پرداخت کرد ومابقی را گفت رسیدی که بهت دادم را بیار تا مابقی را پرداخت کنم. درحالی که من کلا با فروشش مخالف هستم مخصوصا الان که ملک رو به بالاست.
  آیا میتونم با توجه به این که پول به حسابم ریخته ومدتی هم گذشته ادعای فروش مال غیر کنم ممنون از پاسخ شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید شکایت کیفری دائر بر انتقال مال غیر و یا دادخواست حقوقی جهت ابطال معامله را طرح نمایید.

 • شهاب شجاع
  شهاب شجاع

  با سلام
  زمینی که با خواهرم شراکت دارم و زمین مجاور که به شخص دیگری تعلق گرفته حال آن شخص زمین خودش را که فروخته از زمین ما هم مقداری فروخته که چند دست تا حالا گشته،حال برای شکایت چه کاری و یا متن شکایتی بنویسم و به دادگاه ارجاع کنم
  ممنون از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی دارد چه مدارک مالکیتی داشته باشید. در صورت تمایل باید به صورت حضوری به دفتر ما مراجعه نموده و مشاوره دریافت نمایید. برای اطلاعات بیشتر با دفترمجموعه تماس حاصل نمایید.

 • قاسم
  قاسم

  سلام
  بنده ی ماشین خریدم از دیوار پنجم فروردین قرار بر این شد بعد تعطیلات سند بزنه اما بعد چهار ماه منو سرکار گذاشت در آخر هم ماشین مالک دیگه ای داشت
  شکایت کردم فروش مال غیر
  دادگاه رای داد تمام شد الان رفته اجرای احکام
  خواستم بدونم چقدر دیگه زمان میبرد اجرا بشه حکم .خودشون می‌گیرنش یا باید برم حکم جلب بگیرم
  ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   زمان پرونده شما بستگی به پیگیری خودتان دارد.

 • سعید
  سعید

  سلام شخصی آپارتمانی را به ما ف وخته و بعد از فوت مادرم که مالک بود رفته پایانکار جدید گرفته گفته اینجا پارکینگ است و داد به یک طبقه دیگر و میگه در سندش نوشته شده مادر شما نباید میخرید چه شکایتی مطرح کنم فروش مال غیر یا هم الزام به سند و هم فروش مال غیر میشه هرو را دا خواست داد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   فروشنده طبق پایان کاری که به شما فروخته مکلف به تحویل ملک می باشد. در غیراینصورت بایستی ثمن معامله را به قیمت روز و همچنین خسارات وارده را پرداخت نماید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   فروشنده طبق پایان کاری که به شما فروخته مکلف به تحویل ملک می باشد. در غیراینصورت بایستی ثمن معامله را به قیمت روز و همچنین خسارات وارده را پرداخت نماید.

 • مرادبلوچ
  مرادبلوچ

  باسلام بنده یک قطعه زمین مسکونی قولنامه ایی خریدم و در قولنامه ذکر کردم که اگه زمین مسکونی مشکل دولتی و ملتی داشته باشد به نرخ روز باید قیمت زمین را پرداخت نمایید الان مشخص شده زمین مال این شخص نیست درواقع مال غیر را فروخته تکلیف من چی میشه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما می توانید مبادرت به شکایت کیفری انتقال مال غیر نمایید

 • سعید
  سعید

  سلام. بنده یه یک واحد ساختمان دو طبقه که زمین توسط خودم خریداری و به نام من است ولی پایان کار. طبقه همکف به نام خودم وطبقه اول به نام مادرم هست را به شخصی فروختم و امضاء نمودم با رضایت شفاهی مادرم بعد از گذشت ۱۵ روز متوجه شدم مشاور املاک اسم من را فقط به عنوان فروشنده نوشته و اسمی از مادرم در قولنامه نیاورده من آن زمان متوجه نبودم ودقت نکردم به مشاور املاک و خریدار این موضوع راگفتم به خاطر اینکه ساختمان را زیر به قیمت خریده بودند حاضر به فسخ معامله نشدند..البته مادرم حاضر به فروش هست ولی نه با قیمت فعلی. آیا من و مادر میتوانیم از طریق مراجع ذیصلاح اقدام به فسخ معامله کنیم الان ۷۰ روز از تاریخ قولنامه میگذرد والان نه حاضر به فسخ آن هستند نه حاضرند رضایت مادرم را از لحاظ مالی جلب کنن لطفاً راهنمایی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   معامله نسبت به واحد مادر شما نافذ نیست و اعتبار قرارداد در مورد آن واحدمنوط به رضایت مادرتان می باشد ولی اقدام شما به فروش مال مادر فروش مال غیر محسوب می گردد و در صورت شکایت خریدار مستوجب مجازات می باشد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   معامله نسبت به واحد مادر شما نافذ نیست و اعتبار قرارداد در مورد آن واحدمنوط به رضایت مادرتان می باشد ولی اقدام شما به فروش مال مادر فروش مال غیر محسوب می گردد و در صورت شکایت خریدار مستوجب مجازات می باشد.

 • سعید
  سعید

  درمورد فروش مال غیر واحد مادرم من مدارک مالکیت آن را به مشاور املاک دادم و خریدار در جریان بودن که یکی از واحدها به نام مادرم هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه مادرتان مبایعه نامه را امضاء کرده ملزم به اجرای ان است و در غیر اینصورت شما مرتکب جرم فروش مال غیر شد ه اید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه مادرتان مبایعه نامه را امضاء کرده ملزم به اجرای ان است و در غیر اینصورت شما مرتکب جرم فروش مال غیر شد ه اید.

 • علی
  علی

  با سلام خودرویی از دوستم بصورت قولنامه ای دستی خریدم سال ۱۴۰۰ بهم گفت کمتر از ۱ ماه سند میزنه بعد از چند وقت فهمیدم خودرو چند دست قولنانه شده و صاحب سند اصلی ادعا داره من ماشینی نفروختم تا اینکه ۲۰ روز پیش خودروی منو توقیف کردن الان من میتونم شکایت کیفری کنم حس میکنم سرم کلاه گذاشتن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام بله عنوان فروش مال غیر میتوانید شکایت کنید

 • علی پورحسنی
  علی پورحسنی

  سلام بنده ماشینم را با لاشه سند وبرگ سبز نزد بنگاهی گذاشتم برای فروش چند ماهه ماشین را بدون اجازه من به کسی دیگر فروخته من هیچ قولنامه ای را امضا نکردم چه جوری شکایت کنم ماشینم را بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله می توانید به عنوان خیانت در امانت شکایت طرح نمایید.

 • وحید
  وحید

  سلام وقت بخیر
  ۹ ماه پیش یک دستگاه موتور سیکلت از شخصی خریداری کردم بصورت قولنامه ای و ادعای مالکیت موتور داشتن گفتن هنوز مدارک موتور نیومده من هم خلافی گرفتم و هیچ شکایت توقیفی و خلافی روی موتور نبود پول هم بصورت کامل پرداخت کردم وقتی مدارک آمد مدارک به نام مادر فروشنده بود که به من گفتن مادرم وکالت میدن برای تعویض پلاک مدارک رو برای من فرستادن اما هنوز وکالتنامه نفرستادن و امروز و فردا میکنن خواستم بدونم راه قانونی من چی هست
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چون فروشنده به غیر از مالک رسمی موتورسیکلت بوده لذا قانوناً هیچ اقدامی نمی توانید بکنید.

 • کاوه رستمی
  کاوه رستمی

  سلام حدود ده سال پیش پدر من حدود دوهزار متر زمین فروختن وعموی بنده که دقیقا همسایه ما بود مقدار ۷۰۰متر فروخت حال بعد از ده سال مدعی شده چون مال من کم بوده پدر من مال غیر فروخته وهر و از یک مرجع پول زمینهایشان را گرفته اند ممنون اگر راهنمایی بفرمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه ایشان ادعایی دارند باید در مرجع قضایی طرح نموده و اثبات نمایند و در غیر اینصورت کاری نمی توانند انجام دهند.

 • اصفهانیان
  اصفهانیان

  سلام وقت شما بخیر. بابت معامله ای بنده به کسی سفته تضمین داده بودم ولی بعد از اختلافاتی که خوردیم به ناحق اون شخص سفته های من رو به دیگری انتقال داده و اون شخص سفته ها رو اجرا گذاشته و از حساب هام نقد کرده. از اونجایی که مرور زمان خیانت در امانت در مورد شکایت من (حدودا سه سال رد شده از زمان انتقال سفته ها) گذشته بهم گفتن برو دنبال جرم انتقال مال غیر. آیا راهی هست که انتقال سفته رو تحت این جرم قرار بدیم؟ راهی هست که سفته رو مال دونست؟ عنوان مجرمانه دیگری پیشنهاد می کنید؟ (دنبال شکایت کیفری هستم نه حقوقی)

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   خیر امکان شکایت تحت عنوان انتقال مال غیر وجود ندارد.

 • میلاد
  میلاد

  سلام.یه اپارتمان قولنامه ای وکالتی خریدم باپارکینگی که جلوش به علت تخلف سازنده از۱۰سال پیش جلوپارکبنگش بسته است.ومسدود.امادرقولنامه نوشته پارکینگی ک فعلابه عنوان انباری استفاده میشود.هیچی ننوشته مسدودیاچیزی..فابل اگهی دیوارم باپارکینگ بودکلامی هم گفتندتاسرسالکه ملکوتحویل بده فروشنده بلوکه هم برمیداره.
  اماهنوزک چندروزم ازتاریخ تحویل اپارتمان میگذره بلوکه رافروشنده برنداشت ومیکه بیامسدودتحویل بگیر.
  این مشمول کدام ماده میشودکه شکایت کنم؟؟
  ممنون ازشما.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   به نظر می رسد این موضوع فاقد وصف کیفری می باشد و شما باید دادخواست حقوقی خود را جهت الزام طرف مقابل به انجام تعهدات طرح نمایید ولیکن بهتر است قبل از اقدام حضوراً از وکیل مشورت اخذ نمایید و قرارداد شما توسط وکیل مطالعه گردد.

 • مهدی
  مهدی

  سلام و عرض ادب
  از بنده بخ جرم فروش مال غیر شکایت شده البته بنده زودتر از شاکی خودم شکایت کردم به جرم تهدید و اخاذی و تحصیل مال از طریق نامشروع اما جرم بنده هم ممکنه اثبات بشه
  فقط شاکی بنده ادعایی میکنه که اصلا صحت نداره. میگه اموالی که از انبارش کسر شده طی ۳ سال ۲ میلیارد تومن بوده در صورتی که کذب محضه. در واقع سال ۱۴۰۰ و قبلتر ا ز اون کل اموالی که فروش رفته حدود ۱۵۰ یا ۱۷۰ میلیون ارزشش بوده. میخوام بدونم میتونه ادعای دروغش رو ثابت کنه یا نه؟ در واقع اگر بخواد اثبات کنه باید سند و مدرک جعلی درست کنه. آیا میتونه این کارو بکنه و کسی متوجه نشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   هرگونه ادعایی در محکمه نیاز به اثبات با دلیل و مدرک دارد و چنانچه طرف مقابل شما سندسازی کرده یا جعل نماید می توانید مطابق قانون ادعای جعل و یا انکار و تردید نمایید.

 • parviz
  parviz

  سلام بنده سال ۱۴۰۱یه زمین مسکونی خریدم وتازه درحال ساختنش هستم که کم مونده سفتکاریش تموم بشه حالا چندروز پیش یه وکیل بهم زنگ زد گفت زمین شما مشکل دارد فعلا نباید بسازیش تا مشخص بشه میگفت زمین برای یه نمر دیگه هستش تکلیف چی میشه من باید چکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   تا زمانیکه دستور قضائی صادر نشده مشکلی وجود نخواهد داشت اما چنانچه ملک شما سند دارد از طریق اداره ثبت استعلام نمایید.

 • وریا
  وریا

  با سلام خدمت وکلای عزیز
  ایا ملکی که ۳۰ سال قبل توسط مالک فروخته شده و توسط عروس مالک دوباره خریداری شده و دوباره توسط مالک اول به کسی دیگری فروخته شده بدون امضا و اگاهی عروس و با امضای مالک اول و عروس فقط یک قولنامه قدیمی در دست دارد می تواند اقدام به پس گرفتن ملک یا مبلغ معادل شود البته مالک اول فوت شده و دیگر املاک به غیر از ملک مورد نظر مغازه ،بین وراث تقسیم شده
  ایا شانسی هست

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   چنانچه بین مالک و عروس ایشان قولنامه ی عادی با امضاء طرفین تنظیم شده هرگونه اقدامی از طرف مالک برخلاف حقوق خریدار بوده و می تواند طرح دعوی قانونی را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان