فروش مال غیر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فروش مال غیر

فروش مال غیر در اصطلاح جرم کلاهبرداری نهفته و می‌توان چنین تعریفی را برای آن مطرح کرد:

«انتقال نامشروع و غیرقانونی هر نوع مال متعلق به غیر (چه عین مال موضوع انتقال باشد چه منفعت آن) توسط اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی به دیگری با سوءِنیت و مهیا نمودن مقدمات قبلی در قالب عقود به منظور به دست آوردن منافع مادی به‌طور ناحق را جرم انتقال مال غیر می‌گویند.» منقول و غیرمنقول بودن آن هم فرقی در اصل ماجرا ندارد و در هر دو مورد، این کار غیرقانونی و جرم است. فروش مال غیر بدون مجوز مال غیر در حکم کلاهبرداری است و بنابراین ماهیتی متفاوت از کلاهبرداری اصطلاحی دارند که « توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر است. طبق ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر مصوب 1308 و کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحاء عـیناً یا منفـعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند . کلاهبردار محسوب می شود و به مجازات کلاهـبرداری محکوم می شود.

فروش مال غیر

ارکان جرم فروش مال غیر

رکن قانونی : با توجه به قانون 1308 و رای وحدت رویه دیوان عالی کشور مجازات جرم انتقال مال غیر تابع مجازات مصرحه در ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مرتکبین جرم انتقال مال غیر، می‌توان گفت که رکن قانونی جرم انتقال مال غیر، ترکیبی از دو قانون مصوب سال ۱۳۰۸ و ۱۳۶۷ می‌باشد.

رکن مادی : در فروش مال غیراحتیاج به وسایل متقلبانه، اغفال مال باخته و تسلیم مال توسط او به کلاهبردار ندارد. در این جرم بزه دیده در صحنه جرم حضور ندارد تا اغفال شود، بلکه صرفا انتقال مال غیر توسط مرتکب کافی است. رکن مادی جرم را تشکیل می‌دهد و اگر قولنامه‌ای باشد، تنظیم قولنامه و امضای آن رکن مادی را تشکیل می‌دهد

رکن معنوی : سو نیت و عمدی بودن انتقال مال غیر عنصر روانی این جرم است. یعنی شخص ابتدا باید قصد انتقال مال غیر را داشته باشد بعد اقدام به انتقال مال غیر کند تا مجازات شود ولی شخصی که بدون قصد و اشتباها مال دیگری را منتقل می کند مجازات نمی شود

اثبات جرم فروش مال غیر 

در جرم فروش مال غیر ، ضرر شرط تحقق جرم می باشد یعنی مالک باید متضرر شود ، بنابراین باید با سوءنیت انجام و ضرر ایجاد شده باید توسط مرتکب ایجاد شده باشد و مرتکب آن را با اراده ی خودش انجام داده باشد ، نه بنا به اجبار ، در این صورت می توان جرم انتقال را اثبات و بر علیه مرتکب طرح دعوی کرد.

مجازات فروش مال غیر

در ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی به مجازات این جرم اشاره شده،  بر طبق این ماده فرد منتقل کننده مال غیر، در حالی که می داند این مال متعلق به کسی دیگر است، و به صورت غیر قانونی این کار را انجام دهد، مشمول جرم کلاهبرداری شده و محکوم خواهد شد. در قانون سال 1390 فروش مال غیر، علاوه بر رد مال و تأدیه خسارت، ضمانت اجرای کیفری نیز برای این جرم پیش بینی شد و به مرتکب جرم، صفت متقلب اطلاق شد. همچنین انتقال گیرنده که در حین معامله عالِم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد اگر مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اطلاع اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گیرنده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره‌ی ثبت یا دفتر اسناد یا یکی از دوایر دیگر دولتی تسلیم ننماید، معاون جرم محسوب خواهد شد.

فروش مال غیر در اموال مشاع

مالی که چند مالک داشته باشد را مال مشاع می‌نامند . شرکا حق ندارند علاوه بر سهم خود، سهم مشاع شریکش را نیز بدون رضایت او به دیگری انتقال دهد . این کار همان انتقال مال غیر و جرم است . همچنین باتوجه به ماده 117 قانون ثبت به نظر می‌رسد فروش مال مشاع در صورتی که در مرحله اول با سند عادی به شخصی و سپس در مرحله دوم فروش آن با سند رسمی به شخص دیگر صورت بگیرد، در این حالت مورد از مصادیق معامله معارض خواهد بود. در معامله‌ی معارض واقعیت خارجی این است که وقتی فروشنده در هنگام اجرای معامله‌ی دوم به رغم آنکه دارای سمت مالکیت نیست، آن را به دیگری منتقل می‌کند، سمت مالک بودن را بر خلاف واقع اختیار کرده است که از مصادیق تقلب و جعل عنوان به شمار می آید و با آنچه در کلاهبرداری لازم است شباهت دارد.

فروش مال غیر خودرو

فروش مال غیر خودرو ، در دسته ی فروش اموال منقول به حساب می آید که در این نوع اموال ، می توان اموال را بدون آسیب زدن به اصل آن ، جابجا کرد. اگر خریدار از انتقال مال غیر خودرو آگاهی داشته باشد ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجازات می گردد . مالک خودرو ، نیز تا یک ماه پس از اطلاع از فروش خودروی خود توسط دیگری ، باید با نوشتن اظهارنامه ای ، مالکیت خود را به اطلاع خریدار برساند و اگر چنین نکند ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجرم خواهد بود.

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی در این است که در معامله فوضولی، فروشنده قصد اضرار به مالک را ندارد حتی گاهی قصد فروشنده سود بیشتر مالک است. ولی در انتقال مال غیر فروشنده قصد ضرر زدن به مالک را دارد و با سونیت خود را به عنوان مالک معرفی می کند و این دعوا از طریق مراجع کیفری پیگیری شده و مجازات دارد .

 مزایای شکایت فروش مال غیر توسط وکیل

 • نیازی به حضور شاکی در محکمه نخواهد بود.
 • مدت زمان تاییـد جرم فروش مال غیر کمتر است.
 • در صورتیکه فروش مال بوسیـله دلال باشد وکیل میتواند اموال دلال را نیز توقیف نماید .
 • وکیل میتواند برای جبران زیان و زیان موکل و محکومیت فرد کلاهبردار اقدام نماید .
 • وکیل میتواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود. (رضایت شاکی تنها سبب تخفیف در مجازات کلاهبردار می شود و کلا از بیـن نخواهد رفت.)

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4.8/5 - (25 امتیاز)

22 دیدگاه

 • کوروش
  کوروش

  سلام زمینی خریدم بعداز دوماه متوجه شدم که شخص دیگری به غیر ازمن هم اون زمین رو خریده است ولی ازشخص دیگری خریده که مدارکش کامل ترمیباشد زمین برای شرکت شیر پاستوریزه میباشد و نامه شیر پاستوریزه ر ا فروشنده من به من نداده است ولی اون شخص دیگری که همون زمین رو خریده اون نامه شیرپاستوریزه رو داره .ومن به فروشنده خودم گفتم تکلیف مشخص کن گفت پولتو میدم ولی امروز فردا میکنه ومبایعه نامه وکدرهگیری ومهر برجسته هم انجام دادیم وکالت هم به من داده منو لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   به هر حال طرح شکایت کیفری تحت عنوان فروش مال غیر می تواند هم سریع تر و هم کم هزینه تر شما را به مقصود برساند در این صورت تکلیف ملک وقف شده به شما کاملا روشن میشود می توانید مدارک دیگر نیز تحصیل نمائید.

 • شهرام جلیلی
  شهرام جلیلی

  سلام احترام
  اینجانب بنا بر اینکه امتیاز وام جانبازی را داشته ام و با قصد اخذ وام مبادرت به تنظیم مبایعه نامه با کد رهگیری نموده ام بدون اینکه بدانم و اگاه باشم از اینکه ملک مذکور دارای صاحب دیگری باشد و صرفا سند ملکی که متعلق به فروشنده بود به من داده اند ایا تا اینجا من گناهی مرتکب شده ام در حالیکه روند دریافت وام طبق قانون رسمی و گرفتن استعلامات رسمی از مراجع ذیصلاح دولتی انجام شده و به بانک عامل تسلیم میگردد و در صورت نداشتن معارض و بدهی و سایر موارد دیگر …. اقدام به انتقال سند در دفتر رسمی می نماید . در این حالت و پس از احضاریه من به عنوان خریدار به کلانتری متوجه این موضوع شدم ایا من مرتکب جرمی شده ام ؟ بسیار تشکر و تقدیر می نمایم از توجه و زحمت شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام باید مدارک شما ملاحظه شود و به سوالات حقوقی دقیق پاسخ دهید احتمالا جرم فروش مال غیر مطرح شده است حتما و به فوریت با وکیل مشورت نمائید .

 • Maryam
  Maryam

  با سلام
  اینجانب سال ۷۰ یک زمین ۴۵۰ متری داشتم که سندش را در خانه پدری جا گذاشته بودم….به دلیل مشغله کاری فرصت نکردم که دنبال ساخت خانه در آن زمین بروم….بعد از چند سال پدرم گفت باید بروی محضر و زمین را به فلانی منتقل کنی و من پول زمین رو بهت میدم (با توجه به اینکه به پدرم اعتماد داشتم امضا کردم)….ولی متاسفانه پول را نداد و گفت اصلا من نفروختم و من همان سال ۷۰ زمین را به بنیاد مسکن تحویل دادم(چون اطرافیانش یعنی مادرم هم تایید میکرد من باور کردم)..الان که دنبال ماجرا را گرفتم فهمیدم که زمین را سال ۷۰ با امضا و وکالت جعلی ۲۰ میلیون تومان فروخته …به نظر شما اگر شکایت کنم به نتیجه ای میرسم؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام سوال شما مبهم می باشد مشخص نیست شما ملک را خودتان منتقل نموده اید یا پدرتان با اسناد جعلی واگذار نموده اند اگر با اسناد جعلی واگذار شده است که میتوانید اقدامات لازم جهت ابطال سند را بعمل اورید .

 • Maryam
  Maryam

  با سلام در ارتباط با سوال قبلیم تمام اسناد شهرداری و وکالت کاری و بلاعزل جعلی بود و من اطلاعی نداشتم…..ولی اخر کار در محضر سند را به خریدار منتقل کردم..(دلیل امضای من در محضر اصرار پدرم بود و اینکه زمان امضا خبر نداشتم زمین را خودش جعلی فروخته)..قرار بود پول زمین را پدرم بعد از انتقال سند به من بدهد ولی همه چیز را انکار کرد

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام اگر انتقال مالکیت توسط خود شما و در دفتر خانه اسناد رسمی صورت پذیرفته است دیگر دعوایی راجع به خود ملک نمی توانید مطرح نمایید ولیکن از بابت ثمنی که پدر شما اخذ نموده است می توانید علیه ایشان طرح دعوی نماید .

 • کاظم دونیایی
  کاظم دونیایی

  با سلام
  آیا کسی که در حال حاضر مالک یه آپارتمانی هست که خودشم میدونه در آینده از طریق دادگاه مالکیتش از دستش میره و باید از ادعای اون آپارتمان دست بکشه و به دیگری واگذار کنه، اگه اون آپارتمان رو به دیگری واگذار کنه آیا مجرمه؟ و آیا اون معامله صحیح بوده؟ آیا میشه به جرم فروش مال غیر ازشون شکایت کرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.این موضوع کمی تخصصی است وپس ازملاحظه مدارکتان و مشاوره حضوری با وکیل دادگستری اتخاذ تصمیم نمائید.

 • احمدرضا
  احمدرضا

  سلام من و برادرم به همراه دامادمان زمینی را شروع به ساختن کردیم ولی نیمه تمام مانده،،سند شش دانگ خانه به نام پدرم مرحومم بود که بعد از فوت ایشان سندخانه به طورکامل به مادرم واگذارشد ساختمان۴طبقه است که یک واحد به نام خودم هست یک واحد به نام برادرم یک واحدبه نام دامادمان ویک واحد به نام خواهرم که همسر دامادمان است،،حالا دامادمان به جرم فروش مال غیر ازما شکایت کرده و مدعی است که آن واحدی که به نام خواهرم هست مال من است وچرا دو واحد به نام من نخورده درصورتی که هیچ سند یا مدرکی و نوشته ای ندارد،آیا شکایت ایشان صحیح بوده است؟ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام.
   لازمه طرح شکایت فروش مال غیر داشتن دلیل و مستند مالکیت میباشد در صورتی که دلیل مالکیت نداشته باشند شکایتشان پذیرفته نخواهد شد.

 • امیر
  امیر

  سلام
  شخص شماره ۱ زمینی را به شخص شماره ۲ در تاریخ ۱۳۸۴ با خط عادی فروخته،شخص شماره ۲ در سال ۸۸ سند دریافت و زمین را در سال ۸۹ به شخص شماره ۳ فروخته،حال در سال ۹۹ شخصی با یک خط عادی دیگر پیدا شده و میگوید در سال ۸۳ شخص شماره ۱ زمین را به من فروخته. ایا همینطور امکان دارد افراد مختلف با خط عادی مراجعه کنند؟ اصلا پایان این داستان کجاست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   متاسفانه به لحاظ قانونی چنین فرضی ممکن است ولیکن در مورد هر موضوع باید دقیق و با بررسی مدارک اظهارنظر کرد.

 • رضا پیران
  رضا پیران

  سلام
  اینجانب سال ۹۷ بابت ارائه سفته و شکایت از بدهکار با دستور دادگاه و مراجعه به اداره ثبت از بدهکار دو سند منگوله دار توقیف شد یکی سند منزلی مخروبه و دیگری سند زمین بود همان سال شخص ثالثی مدعی مدعی خانه شد و دادگاه حکم به نفع او صادر کرد از طریق دادگاه بطور غیر رسمی به من اطلاع دادند من هم گفتم اگر حکم قانونی است اجرا شود ولی شخص ثالث برای انتقال سند به نام خودش اقدام نکرد در سال ۸۹ با قطعیت حکم من و پرداخت نکردن بدهی قرار شد ملاک‌های مذکور را به مزایده بگذارند و بدهکار کتبا از دادگاه خواست تا اول خانه که در واقع مارکش نبود به مزایده بگذارند من شفاهی از دادگاه خواستم که زمین را به مزایده بگذارند چون هم مدعی نداشت هم مبلغ آن به طلب من می رسید ولی قاضی گفت اول که سند بنام بدهکار می باشد و در ثانی شاید در مزایده به اندازه طلب من فروش رفت هنگام کارشناسی مالک اصلی حضور داشت حتی ازش خواستم تا کاری کند که خانه را نتوانند به مزایده بگذارند اما او گفت اشکال ندارد و ادعایی بابت مالکیت ندارد بدهکار به مزایده اول اعتراض کرد و مجبور شدیم برای بار دوم مزایده را انجام دهیم پول مزایده به حساب دادگاه و پس از مراحل قانونی به حساب من ریخته شد اما یک ماه پس از انتقال وجه به حساب من مالک اصلی ورود شخص ثالث داد و قرار شد که ملک به او برگردد و من هم وجه آن را به برنده مزایده برگردانم آیا من می توانم از بدهکار به عنوان فروش مال غیر و مالک اصلی به عنوان همکاری در فروش مال غیر شکایت کنم لطفا در این زمینه راهنماییم کنید در ضمن آیا می توانم از دادگاه تقاضای وکیل معاضدت بکنم با سپاس فراوان

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر شخص بدهکار شخصا مال فروخته شده را در مراحل مختلف جهت اجرای رای معرفی کرده باشند می توانید به استناد قانون ( مجازات اشخاصی که ما غیر را به عوض مالخود معرفی می نمایند) بر علیه ایشان طرح شکایت کیفری نمایید.

 • محمد علوی
  محمد علوی

  سلام. وقتتون بخیر
  زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع را با سه نفر دیگر در سال ۹۰ خریداری کردیم و سند کل زمین به نام یکی از ما زده شد. و هرکدام از ما به میزان مبلغی که آورده بود سهمی از زمین به او تعلق گرفت و میزان سهم (مساحت) هرکدام از ما از زمین به صورت عادی و دست نوشته تعیین و امضا شد. حال شخصی که زمین به نام او خریداری شده است، بدون اطلاع سه نفر دیگر زمین را فروخته است. آیا با طرح شکایت می توان معامله فروش زمین را فسخ کرد.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.ابتدابایدسندعادی خودراباطرح دعوی لازم علیه شریک مالک رسمی اثبات کرده وسپس دعوی فروش مال غیرطرح کنید.البته باتوجه به قانون افرازوفروش …مصوب۱۳۰۸ طی اظهارنامه رسمی بعنوان مالک رسمی فروش مال غیرراتذکرداده وحتی شکایتی ثبت کنیدتامدرک داشته باشید.درغیراینصورت مطابق همان قانون معاونت دروقوع حرم خواهیدداشت.

 • حسین
  حسین

  سلام زمینی را از ۱ خریدم بعد از دو ماه باگرفتن مبلغی سود بانکی با ۳ نفر شریک شدم داخلش بنا ساختیم که بعداز ۹ماه شخص ۲ آمد گفت زمین مال من هستش که راست بود دوباره از ۲خریدیم و از ۱ شکایت کردیم ایا من باید خسارت آنها را بدهم البته تو ساختمان سود کردیم اول سند نداشت ولی دومی سند داشت اگه باید خسارت بدهم نرخ اون روز و بدم یا الان باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بستگی به نوع دعوی آنهادارد.بهتراست باصلح وسازش حل کنید.می توانیدوقت گرفته وباکلیه شرکآ تشریف آورده تاصورتجلسه سازش تنظیم شود.

 • طاهره دمر چلی
  طاهره دمر چلی

  سلام
  من چهار سال پیش آپارتمان نوساز خرید کردم ولی تا کنون سند را فروشنده به من انتقال نداده است ومتاسفانه روز سند من عدم حضور نگرفتم .
  البته تو مبایعه نامه به من انباری ۳ متر هم فروخته است ولی الان به من انباری نداده است آیا فروش انباری جز فروش مال غیر مشاع محسوب می شود و آیا من می توانم شکایت کنم و ضرر و زیان دریافت کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام شما می توانید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی و الزام به انجام تعهد (الزام به تحویل انباری) را مطرح نمایید.

 • عباس
  عباس

  سلام دستگاهی را به شخصی فروختم و قراردادی بین خودمون نوشتیم که طبق این قرارد اگر ایشون ثمن‌معامله را طی سه ماه پرداخت نکند این قرارداد فسخ می‌شود.حال بعد از چها. سال ایشون اعلام میکنه من دستگاه و فروختم آیا فروش مال غیر محسوب می‌شود یا چون قرارداد هنوز از طریق دادگاه فسخ نشده است فروش مال غیر محسوب نمیشود؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، خیر فروش مال غیر محسوب نمی‌شود.

 • مصطفی
  مصطفی

  با سلام.. بنده یک دستگاه خودرو متعلق به برادرم که برای فروش به من سپرده بود را با قولنامه دستی به اسم خودم فروختم حالا خریدار منصرف شده و برای به نام زدن مراجعه نمیکنه من هم قصد دارم اعلام سرقت بزنم میخواستم ببینم به جاهای بالا بکشه ماشین برادرم که خودش گفته بفروشم مال غیر محسوب میشه یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام، بله خریدار هم می‌تواند تحت همین عنوان از شما شکایت نماید.

 • ...
  ...

  سلام خسته نباشید.
  یک سوالی داشتم یکی از آشنایان ما دو قطعه زمین از خیلی وقت پیش داشته و قولنامه ای بوده و شاهد هم داره که زمین واسه ایشونه و یک نفر زمین رو فروش مال غیر کرده و کسی که خریده فروخته میخواستم بدونم کاری نمیشه برای پس گرفتن حقشون انجام بدن؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   ممنون
   هم با عنوان کیفری انتقال مال غیر و کلاهبرداری و هم با طرح دعوی رفع تصرف عدوانی موضوع قابل پیگیری است.

 • فریبا
  فریبا

  سلام: سال ۹۳ منزلمون فروختیم امتیاز اب برق گاز هم به اسم شوهرم است ولی خانه سند وپروانه ندارد چون شهرستان اونموقع ها اهمیت نمیدادن.توقولنامه فروش خانمان ،فروشندگان:اول شوهرم دومم اسم من نوشته شده خریدار کل مبلغ را دوچک دروجع شوهرم داد.هیچ پولی بمن داده نشد.الان پدرشوهرم بعد اینهمه سال شکایت مرا داده وگفته که مالک خانه هست وفروش مال غیرشده. شوهرمم ۳سال پیش فوت شده.الان من باید چکار کنم؟
  اینم بگم خانه پدرشوهرم وخانه که مافروختیم دقیقا دیوار ب دیوار است.وزمین خانه که ماساختیم قبلاازپدرشوهرم بوده.درواقع پدرشوهرم درهمان لحظه اول ازفروش خانه باخبر بود هیچ اقدامی تا الان نکرده بود وامسال شکایت مرا داده.
  با توجه به این اطلاعت که گفتم.سوالم اینکه چرا پدرشوهرم قبلا اقدام نکرده؟ الان من باید چکارکنم؟ بعد اینهمه سال؟ چطوری ثابت کنم مالک اصلی شوهرم بوده؟ لطفا راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   با اسناد و مدارک بانکی که دال بر واریز وجوه به حساب همسر شما است و البته مدارک دال بر مالکیت همسرتون نسبت به ساختمان فروخته شده، میتوانید از خود دفاع کرده و رفع اتهام کنید.

 • سجاد
  سجاد

  باسلام و وقت بخیر
  ایا در در فروش اراضی ملی به صورت غیر قانونی، با وجود فروشنده بدون سمت قانونی و اگاه و خریدار نااگاه؛ حق شکایت فروش مال غیر برای خریدار متصور هست؟
  باتشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   شرط تعقیب خریدار مال غیر، علم و آگاهی وی از موضوع است.

 • ستار
  ستار

  با سلام. پدرم سال ۷۲ زمینی از مالک ب صورت قولنامه ای خریده و سال ۷۵ به من فروخت.. زمین در طرح تفصیلی قرار گرفت و تقریبا نصف زمین رفت و کروکی منطقه هم تغییر کرد و نهایتا مالک باقیمانده زمین من و زمین مجاور را ب صورت یک زمین به شخص دیگری فروخته و روی ان ساخت و ساز انجام شده و سند هم گرفته است… طی این سالها به جهت اشنایی با مالک و قول و قرار اینکه جای دیگری ب من زمین میدهد از شکایت منصرف شدم تا اینکه نهایتا الان میگه خب برو شکایت کن… من الان چکار کنم لطفا راهنمایی کنید؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   طبق توافق مکتوب خود میتوانید، طرح دعوی نمایید.

 • مهرداد
  مهرداد

  با سلام
  چندسال قبل مقداری تجهیزات خریداری نمودم و در قرارداد جای اسم خودم اسم پدرخانومم رو نوشتم اما امضا را خودم رو زدم و بارنامه هم به اسم خودم هست بعد از فوت ایشون پسرش از بنده شکایت فروش مال غیر رو مطرح کرده لذا تو قسمت خط نگاری مشخص شد که امضا متعلق به من بوده و سربرگ قرار داد که نوشته بود موضوع خرید تجهیزات توسط اسم بنده پاره شده لذا میخواستم بدون قاضی چطور رای خواهد داد و بنده چطور اثبات کنم که بصورت سوری اسم ایشون رو نوشته بودم؟
  با تشکر

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   چنانچه با ادله ابرازی، موضوع را ثابت کنید، دادگاه حتما رسیدگی خواهد کرد.

 • جواد اکبری
  جواد اکبری

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک قطعه زمین در سال ۸۵ خریداری کردم درسال ۱۴۰۰ یک نفر با سند خرید که برای سال ۸۴ هست اومد گفت زمین مال من هست و از من زمینشو گرفت
  فروشنده هم که زمین را به من فوت کرده آیا من میتونم زمین یا مبلغ پرداختی را نسبت به تورم از وراث بگیرم یا نه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.
   شما میتوانید علیه ورثه ای که ترکه متوفی را قبول کرده اند، دادخواست مطالبه غرامت دهید.

 • sara.kiجواد
  sara.kiجواد

  ساختمان شریک الملکی که یکی از شرکا فوت نموده ووارث صغیری دارد ولی متاسفانه یکی از شرکا بدون نگاه به وارث اقدام به فروش میکند و بعد از مدتی اونیز فوت میکند.تکلیف حق صغیر چیست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   معامله قابل ابطال است

 • شیلا
  شیلا

  سلام ما ازیک کلاهبردار خانه ای پیش خرید کردیم به مساحت ۱۰۰ متر بعدازتسفیه ان واحد را دوباره به صورتی قولنامه ای باواحد دیگری ۱۲۰متری عوض کردیم وقرار شده مابقی پول را درچند سری بریزیم الان معلوم شده همه واحد ها به چندنفر فروخته شده ولی درمورد واحد اولی(۱۰۰ متری) اولین خریدارمابودیم ولی درمورد واحد ۱۲۰ متری قولنامه زودتری ازماهست که خانه به اوتعلق می گیرد
  خواستم ببینم ماادعایی درمورد خانه اول ۱۰۰ متری می توانیم داشته باشیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   دادخواست تحویل مبیع و الزام به تنظیم سند، طرح نمایید.

 • user-09155842765
  user-09155842765

  باسلام پدرم ملکی به من فروخته مباینامه دارم
  ملک مال اجاره آستانه قدس می باشد آیا من هم به همان شرایط بفروشم وتمام شرایط خریدار قبول کند من مال غیر فروختم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شا میتوانید حقوق خود را صلح کنید.

 • ایمان
  ایمان

  با سلام
  یک قطعه زمین که در روستا بوده که ارث پدربزگم بوده اون زمین رو مادر بزرگم بدون اجازه از بچهاش که وراث زمین بودن بصورت دست نویس و امضا میفروشه به غریبه حالا اون غریبه بعد از ۱۵ سال قصد فروش داره پدر من میخواد بره اون زمینو ازش بخره خونه بسازه
  سوال :آیا بعد از خرید زمین از اون غریبه توسط پدرم وراث زمین ها میتوانند از پدرم شکایت کنن و اگر شکایت کنن میتوانند زمین را تصاحب کنن
  زمین بدون سند بوده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله

 • بهنام
  بهنام

  شخصی ملکی به بنده فروخته وثمن معامله یک پژو۴۰۵گرفته بعدبه ادعای کذب که پژوبدلیل نبودسندتوقیف شده ملک رامجددبه شخص دیگری فروخته لطفاراهنمایی بفرماییدچکنم؟باسپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.شکایت فروش مال غیر

 • امیر
  امیر

  سلام
  از فردی ملکی‌خریدم‌ که ساخت اپارتمان در زمین بنیاد مسکن را انجام میداد
  مدعی بود که دو‌واحد برای اوست
  ولی الان مشخص شده که واحدها برای بنیاد مسکن بوده و‌واحد آنها را به ما فروخته
  ایا می‌توانم شکایت کنم؟
  فقط قولنامه داریم و البته کد رهگیری داره
  مورد بعدی این که بنیاد مسکن خانه را از ما میگیرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.طبق مبایعه نامه علیه فروشنده وبنیادمسکن طرح دعوی کنید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.طبق مبایعه نامه علیه فروشنده وبنیادمسکن طرح دعوی کنید.

 • جواد
  جواد

  با سلام
  در ادیبهشت ۱۴۰۰ سه قطعه خریدم با سند مشاع که زمین ها بر اساس نقشه قطعه بندی شده در زمان خرید در قولنامه قید شد و وکالت محضری زده شد. اکنون بعد از گذشت یکسال و پیگیری سایر خریداران و‌تهیه نقشه جدید و قطعه بندی جدید متوجه شدم زمین های خریداری شده صاحب دیگری نیز دارد. از آنجاییکه تاریخ خرید دیگران از من قدیمی تر هست چگونه میتوانم شکایت کنم و اعاده خسارت کنم از مالک و مشاور املاک؟ ( لازم به ذکر هست تمام قطعات توسط یک مشاور املاک فروخته شده اند)

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   پاسخ کامل، مستلزم ملاحظه و بررسی مدارک و قرارداد فی ما بین است.

 • امین
  امین

  سلام
  ما زمینی داشتیم در روستا سال ۸۶ خریده بودیم با قولنامه، سال ۹۵ به بعد زمین رویه نقشه رفت برای طرح میدان و از بنیاد مسکن مجوز ساخت ندادن ما سال ۹۹ با آخرین استعلام که زمین میدان شهری میشد به خریداربا تمام استعلامات و مدارک فروختیم الان متوجه شدیم که به اسم ما که همسایه شرق وغرب ما طبق قولنامه اصلی که طبق اون منتقل کردیم به شخص خریدار اسم همسایه ها متفاوت درج شده در قولنامه فروخته شده و زمین کس دیگری به کس دیگری همان روز بعد از ترک ما ازبنگاه معاملاتی توسط شخص خریدار از ما فروخته شده . یعنی اون وسط شخص خریدار از ما زمین شخص دیگری رو به اسم ما به شخص دیگری فروخته بعدا قولنامه رو نگاه کردیم دیدیم تو قولنامه ما مشخصات شخص دیگری درج شده که یعنی ما زمین شخص دیگری رابه اون شخص وسطی فروختیم و اون طرف هم همان زمین را به شخص دیگر فروخته که الان مدعی هستن ما فروش مال غیر کردیم بنگاه واون شخص که ما فروختیم عمدا این کار رو با ما کردن و همه چیز علیه ما هست ما الان متوجه شدیم بنگاه طبق قولنامه اصلی ما که داده بویم قولنامه بنویسد همسایه هارو درست ننوشته و زمین شخص دیگر رو نوشته و فروختن ماهم الان متوجه میشویم
  چطوری ثابت کنیم که بنگاه وشخص خریدار از ما ، به اسم ما فروش مال غیر کردن و نام همسایه هارو درست درج نگردن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام،
   با مدارک مالکیت خود و ارائه توضیحات و دلائل، دفاع کنید.

 • میلاد باقروند
  میلاد باقروند

  سلام من زمینی در سال ۸۲خریداری کردم خریدار گفت که زمین ارث پدری من است و به من رسیده من خریدار بودم با سایر وارث تماس گرفتم و وراث هم تایید کردن که بله زمین به ایشان دادیم می تواند بفرشد من زمین به صورت قونامه خریداری کردم و در سال ۸۳ اقدام به گرفتن سند شش دانگ کردم زمین تا حال در مالکیت من بود تا این یکی از وارث ادعا کرده که برادر فروش مال غیر کرده.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با ارائه دلایل مبنی بر صحت بیع واقع شده، دفاع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان