فروش مال غیر

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل کیفری با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

فروش مال غیر

فروش مال غیر در اصطلاح جرم کلاهبرداری نهفته و می‌توان چنین تعریفی را برای آن مطرح کرد:

«انتقال نامشروع و غیرقانونی هر نوع مال متعلق به غیر (چه عین مال موضوع انتقال باشد چه منفعت آن) توسط اشخاص، اعم از حقیقی و حقوقی به دیگری با سوءِنیت و مهیا نمودن مقدمات قبلی در قالب عقود به منظور به دست آوردن منافع مادی به‌طور ناحق را جرم انتقال مال غیر می‌گویند.» منقول و غیرمنقول بودن آن هم فرقی در اصل ماجرا ندارد و در هر دو مورد، این کار غیرقانونی و جرم است. فروش مال غیر بدون مجوز مال غیر در حکم کلاهبرداری است و بنابراین ماهیتی متفاوت از کلاهبرداری اصطلاحی دارند که « توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر است. طبق ماده یک قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر مصوب 1308 و کسی که مال غیر را با علم به اینکه مال غیر است به نحوی از انحاء عـیناً یا منفـعتاً بدون مجوز قانونی به دیگری منتقل کند . کلاهبردار محسوب می شود و به مجازات کلاهـبرداری محکوم می شود.

فروش مال غیر

ارکان جرم فروش مال غیر

رکن قانونی : با توجه به قانون 1308 و رای وحدت رویه دیوان عالی کشور مجازات جرم انتقال مال غیر تابع مجازات مصرحه در ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مرتکبین جرم انتقال مال غیر، می‌توان گفت که رکن قانونی جرم انتقال مال غیر، ترکیبی از دو قانون مصوب سال ۱۳۰۸ و ۱۳۶۷ می‌باشد.

رکن مادی : در فروش مال غیراحتیاج به وسایل متقلبانه، اغفال مال باخته و تسلیم مال توسط او به کلاهبردار ندارد. در این جرم بزه دیده در صحنه جرم حضور ندارد تا اغفال شود، بلکه صرفا انتقال مال غیر توسط مرتکب کافی است. رکن مادی جرم را تشکیل می‌دهد و اگر قولنامه‌ای باشد، تنظیم قولنامه و امضای آن رکن مادی را تشکیل می‌دهد

رکن معنوی : سو نیت و عمدی بودن انتقال مال غیر عنصر روانی این جرم است. یعنی شخص ابتدا باید قصد انتقال مال غیر را داشته باشد بعد اقدام به انتقال مال غیر کند تا مجازات شود ولی شخصی که بدون قصد و اشتباها مال دیگری را منتقل می کند مجازات نمی شود

اثبات جرم فروش مال غیر 

در جرم فروش مال غیر ، ضرر شرط تحقق جرم می باشد یعنی مالک باید متضرر شود ، بنابراین باید با سوءنیت انجام و ضرر ایجاد شده باید توسط مرتکب ایجاد شده باشد و مرتکب آن را با اراده ی خودش انجام داده باشد ، نه بنا به اجبار ، در این صورت می توان جرم انتقال را اثبات و بر علیه مرتکب طرح دعوی کرد.

مجازات فروش مال غیر

در ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی به مجازات این جرم اشاره شده،  بر طبق این ماده فرد منتقل کننده مال غیر، در حالی که می داند این مال متعلق به کسی دیگر است، و به صورت غیر قانونی این کار را انجام دهد، مشمول جرم کلاهبرداری شده و محکوم خواهد شد. در قانون سال 1390 فروش مال غیر، علاوه بر رد مال و تأدیه خسارت، ضمانت اجرای کیفری نیز برای این جرم پیش بینی شد و به مرتکب جرم، صفت متقلب اطلاق شد. همچنین انتقال گیرنده که در حین معامله عالِم به عدم مالکیت انتقال دهنده باشد اگر مالک از وقوع معامله مطلع شده و تا یک ماه پس از حصول اطلاع اظهاریه برای ابلاغ به انتقال گیرنده و مطلع کردن او از مالکیت خود به اداره‌ی ثبت یا دفتر اسناد یا یکی از دوایر دیگر دولتی تسلیم ننماید، معاون جرم محسوب خواهد شد.

فروش مال غیر در اموال مشاع

مالی که چند مالک داشته باشد را مال مشاع می‌نامند . شرکا حق ندارند علاوه بر سهم خود، سهم مشاع شریکش را نیز بدون رضایت او به دیگری انتقال دهد . این کار همان انتقال مال غیر و جرم است . همچنین باتوجه به ماده 117 قانون ثبت به نظر می‌رسد فروش مال مشاع در صورتی که در مرحله اول با سند عادی به شخصی و سپس در مرحله دوم فروش آن با سند رسمی به شخص دیگر صورت بگیرد، در این حالت مورد از مصادیق معامله معارض خواهد بود. در معامله‌ی معارض واقعیت خارجی این است که وقتی فروشنده در هنگام اجرای معامله‌ی دوم به رغم آنکه دارای سمت مالکیت نیست، آن را به دیگری منتقل می‌کند، سمت مالک بودن را بر خلاف واقع اختیار کرده است که از مصادیق تقلب و جعل عنوان به شمار می آید و با آنچه در کلاهبرداری لازم است شباهت دارد.

فروش مال غیر خودرو

فروش مال غیر خودرو ، در دسته ی فروش اموال منقول به حساب می آید که در این نوع اموال ، می توان اموال را بدون آسیب زدن به اصل آن ، جابجا کرد. اگر خریدار از انتقال مال غیر خودرو آگاهی داشته باشد ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجازات می گردد . مالک خودرو ، نیز تا یک ماه پس از اطلاع از فروش خودروی خود توسط دیگری ، باید با نوشتن اظهارنامه ای ، مالکیت خود را به اطلاع خریدار برساند و اگر چنین نکند ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجرم خواهد بود.

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی در این است که در معامله فوضولی، فروشنده قصد اضرار به مالک را ندارد حتی گاهی قصد فروشنده سود بیشتر مالک است. ولی در انتقال مال غیر فروشنده قصد ضرر زدن به مالک را دارد و با سونیت خود را به عنوان مالک معرفی می کند و این دعوا از طریق مراجع کیفری پیگیری شده و مجازات دارد .

 مزایای شکایت فروش مال غیر توسط وکیل

 • نیازی به حضور شاکی در محکمه نخواهد بود.
 • مدت زمان تاییـد جرم فروش مال غیر کمتر است.
 • در صورتیکه فروش مال بوسیـله دلال باشد وکیل میتواند اموال دلال را نیز توقیف نماید .
 • وکیل میتواند برای جبران زیان و زیان موکل و محکومیت فرد کلاهبردار اقدام نماید .
 • وکیل میتواند رضایت و یا عدم رضایت شاکی را اعلام نماید و نیازی به حضور شاکی برای اعلام رضایت نخواهد بود. (رضایت شاکی تنها سبب تخفیف در مجازات کلاهبردار می شود و کلا از بیـن نخواهد رفت.)

در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید میتوانید به صورت رایگان مورد حقوقی خود را از طریق تلفن با همکاران ما مطرح کنید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت در قسمت قرار مشاوره ، زمان مشاوره خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و قرار مشاوره شما را قطعی کنند.

4.6/5 - (32 امتیاز)

102 دیدگاه

 • محمد
  محمد

  با سلام خدمت شما بزرگوار
  ما درتاریخ ۳/۱۴۰۱ خانه ای به مساحت۲۵۰ متر خریداری کردیم .ما از کسی که خانه را خریداری کردیم پول زیادی طلب داشتیم ودر قولنامه ای که به ما داده توضیحات داده شده که بابت بدهکاری خانه را به ما فروخته .و متوجه شدیم که مال غیر به ما فروخته و قولنامه هم ثبتی هست .و با درست کردن قولنامه جعل از مالک ساختمان این ملک را به ما در بنگاه رسمی به ما فروخته و مدرک کافی وجود دارد با شاهدین حاضر
  آیا با شکایت کاری از پیش می بریم و آیا بخاطر فرار نکردن متهم چکار کنیم که در سامانه ثنا متوجه شکایت ما نشود ؟؟
  با تشکر از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید شکایت کنید با توجه به سامانه ثنا متوجه ابلاغ می شوند.

 • Javad
  Javad

  سلام ممکنه یه راهنمایی کنین؟
  بیش از ۱۰ سال قبل شوهر عمه ام ملک پدرم رو ازش به نصف قیمت اون سال که قیمت کارشناس هم موجود خریده اما پدر من مشکل روانی داشته و دارای مدارک از بهزیستی بوده و برادرم بالای ۱۸ سال بوده! سوالم اینه که ما میتونم پسش بگیریم؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   این موضوع بستگی به بیماری پدرتان و تشخیص پزشکی قانونی در این خصوص می باشد پیشنهاد میشود جهت مشاوره در این خصوص حضورا مراجعه نمایید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که حکم حجر پدرتان با ذکر تاریخ قبل از انجام معمله را بگیرید بله

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که حکم حجر شوهر عمه تان با ذکر تاریخ قبل از معامله صادر شود معامله مذکور باطل است.

 • محسن
  محسن

  با سلام فروشنده ملک را به من فروخته و ۸۰ درصد ثمن را دریافت کرده و بعدا رفته سند را گرو بانک گذاشته تا شرکت خودش وام بگیرد جدیدا متوجه شدم ملک را بعد از یکسالی که به من فروخته دوباره به دیگری فروخته و خزیدار جدید دادخواست ورود ثالث کرده خیلی جالبه و من گواهی عدم حضور و حکم به پرداخت وجه التزام هم گرفتم و رای قطعی شده و من وقتی ایران نبودم فروشنده ملک را تصرف میکند و با شکایت حکم رفع تصرف را گرفتم..حالا میخواهم شکایت فروش مال غیر کنم شما اگر وقت دارید وکالت ما را قبول کنید لطفا با من تماس بیگیرد از طریق وایساپ ۰۰۳۲۴۹۲۸۵۹۲۴۸ محسن

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بله با شماره ۰۲۱۷۷۹۴۷۲۶۴ تماس گرفته و پس از تعیین وقت با مدارک مراجعه نمایید.

 • جمیله فدوی
  جمیله فدوی

  با سلام
  من ۲۵۰ متر یعنی سه دانگ از زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع را از طریق سند عادی و قولنامه ای از دوستی خریداری کردم.
  بدلیل عدم همکاری دوستم برای تفکیک زمین و اخذ سند؛ شخصا اقدام نمودم.در این فاصله؛ مالک قبلی که زمین را به دوستم فروخته بوده، زمین من را به نام خودش سند زده و آن را به شخص دیگری فروخته است.
  دادگاه کیفری با عنوان اینکه من زمین را مستقیما از شخص کلاهبردار نخریده ام؛ شکایت کلاهبرداری را رد نموده و منع تعقیب صادر کرده است.
  چکار باید بکنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   شما باید دادخواست ابطال معامله و ابطال سند را طرح نمایید.

 • مهدی
  مهدی

  با سلام . بنده خودروی باری ام را نزد نمایشگاه یکی لز آشنایان بصورت امانت گذاشتم و نمایشگاه خودروی بنده را فروخت و بعد از مطلع شدن بنده ب من گفتن ی قولنامه ای را باید امضا کنم ک برای یکی از ماشین های معاوضه شده بود ک انتقال سند و دریافت وجه را خود نمایشگاه انجام دادند و هر دفعه ب دلایلی من را سر دواندند و وجه خودرو را ک امضایی از بنده نگرفتن و بدون اجازه بنده فروختن را نپرداختن غریب ب دوساله میخواهم بدانم شکایتی ک کردم و منتظر حکم هستم تقریبا چ حکمی در نظر خواهند گرفت

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت بخیر
   بستگی به موضوع طرح دعوی شما دارد.

 • زمین
  زمین

  سلام وقت بخیر ،خانم بنده ۶ماه پیش یه زمین رو از شخص خریدن ،زمین برگ واگذاری دارد و تایید شهرداری ،پس از مدتی برای یکسری مسائل به اوقاف سر زدیم فهمیدیم زمین اوقافی هستش و (زمین مسجد هستش)،داخل قولنامه ذکر شده اگر چنانچه هر کدوم از ارگانهای دولتی و… مشکل پیش آمد حق فسخ معامله را داریم ،اکنون اقدام به فسخ کردیم فروشنده جواب گو نیست، شکایت کردیم جناب محترم قاضی دستور کارشناسی دادن تایید شده ،میخواستم بدونم که حکم چیست؟ (قانونش چیه)مال غیره ؟خسارت میشه گرفت؟و اینکه آیا چقد زمان به فروشنده می دهند جناب قاضی برای باز گشت اصل پول وخسارت وارد شده ،.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   فروش مال غیر موضوعیت ندارد ولی شما حق فسخ معامله را دارید در صورتی که در قرارداد خسارت تعیین شده باشد و ورود خسارت اثبات گردد امکان اخذ خسارت نیز وجود دارد.

 • حمید
  حمید

  سلام من خانه عادی را از کسی خریده ام ولی اترا بازدید نکردم و سپس بعد از مدتی انرا به کسی فروخته ام که بابت ان هیچگونه مبلغی که قرار بوده خریدار پرداخت کند دریافت نکرده ام لیکن خریدار با مراجعه به خانه کاشف شده که این ملک مال غیر است و الان از دست من فروش مال غیر شکایت کرده ضمن لینک بنده قبلا با ارسال اظهار نامه و دادخواست عدم ایفای تعهدات وعد پرداخت پول حتی یک ریال شکایت کردم که دادگاه حقوقی قرار توقف پرونده تا تعیین تکلیف شکایت کیفر را داده حالا ایا باتوجه به اینکه خریدار هیچگونه پولی نداده و ارائه بنده نسبت به فسخ قرارداد به اطلاع خوش و دادگاه حقوقی رسیده ایا دادگاه کیفری بنده مجرم میداند مضافا اینکه دادگاه کیفر سایر افراد قبلی متصل به پرونده راهم احضار کرده است. با تشکر از راهنمایی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بله از موارد دعوی کیفری فروش مال غیر می باشد که باید رسیدگی و حکم قطعی صادر شود و این حکم برای دادگاه حقوقی بعدی لازم الاجرا می باشد.

 • Ali
  Ali

  سلام. ما یک زمین خریداری کردیم به صورت قولنامه و آن را بعد از مدتی فروختیم به شخص دیگری. و الان چند سال از این موضوع می‌گذرد و الان شخصی که از ما زمین خریده شکایت کرده که فروش مال غیر انجام دادیم و صاحب اصلی زمین شخص دیگری است! ممنون میشم راهنمایی کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام وقت شما بخیر
   بستگی به ادله ارائه شده به دادگاه می توانید در مقابل آن دفاع نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.  مشاوره تلفنی رایگان