نفقه زن

جهت مشاره تلفنی رایگان و درخواست وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید


71333400 - (021) { سی خط ویژه }

نفقه زن 

نفقه زن در اصطلاح حقوقی عبارت از چیزهایی است که شخص برای زندگانی احتیاج به آن دارد از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن و اثاث منزل در اصطلاح حقوقی کسی که باید نفقه را پرداخت کند منفق و کسی که نفقه به او داده می شود را منفق علیه گویند. ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی بیان می‌دارد : « همین که نکاح به‌طور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می‌شود.»

دو شرط زیر برای وجوب نفقه ضروری است:

۱-دایمی بودن عقد که قانون مدنی در ماده ۱۱۰۶ تصریح دارد: در عقد دایم نفقه زوجه به عهده شوهر است.

۲-تمکین کامل زوجه : در صورتی که زنی  به همسر خود تمکین نکند، عنوان ناشزه بر وی تعلق می گیرد و در نتیجه پرداخت نفقه از عهده شوهر وی ساقط می شود.

نفقه زن

نکته : بر طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی اگر زن بتواند ثابت کند زندگی مشترک او با شوهر ضرر مالی، شرافتی یا بدنی به همراه دارد، دادگاه او را محکوم به تمکین نخواهد کرد که در این صورت تمکین نکردن باعث از بین رفتن نفقه نمی گردد.
نفقه زن دائم مقدم بر نفقه فرزندان است، مثلاً هرگاه کسی زن دائم (عقد دائم) و پدر و مادری دارد که مستحق نفقه میباشند در این صورت باید همسر دائمی خود را ابتدا نفقه اش را پرداخت نماید و سپس اگر توانایی داشت به پدر و مادرش پرداخت نماید.

جهت آشنایی بیشتر با نفقه زوجه لطفا ویدئوی زیر را ملاحظه فرمایید.

میزان و مبلغ نفقه زن 

میزان نفقه در قانون مشخص نشده است  ولی ملاک تعیین حقوق زوجه نیازهای زوجه و شان اوست که در شرایط زمانی و مکانی مختلف، میزان نفقه متغیر خواهد بود. زن برای مطالبه نفقه به دادگاه مراجعه می کند در این موارد محاکم خانواده برای تعیین مقدار نفقه زن، از کارشناس استفاده می کنند و کارشناس با تماس با زوجین و تحقیق در خصوص شرایط آن ها میزان حقوق زوجه را تعیین می کنند و پس از ابلاغ نظر کارشناس طرفی که اعتراض دارد ظرف مدت ۷ روز نسبت به آن با ذکر دلایل اعتراض می کند و دادگاه برای بررسی مجدد میزان نفقه، از هیات سه نفر کارشناسان حقوق زوجه استفاده می کند.

مبلغ نفقه زن

نحوه محاسبه نفقه زن

چنانچه زن نسبت به مطالبه نفقه اقدام نماید مراجع قضایی برای تعیین نفقه این امر را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهند تا نفقه زوجه را با در نظر گرفتن شئونات و تحصیلات و خانواده پدری وی تعیین نماید و با توجه به نظر کارشناس حکم مقتضی صادر می شود.

نحوه محاسبه نفقه زن

تفاوت نفقه زن با نفقه فرزند :

نکته بسیار مهم در خصوص نفقه زن این است که زوجه می تواند نفقه معوقه( گذشته) خود را از مرد (زوج) مطالبه کند یعنی اگر شخص 3 سال است که نفقه همسر خود را پرداخت نکرده، زن می تواند نفقه گذشته خود را مطالبه کند در صورتی که این کار در مورد نفقه فرزندان قابل اجرا نیست.

نحوه دریافت نفقه زن

زن (زوجه) از 2 طریق حقوقی و کیفری می تواند نفقه خود را مطالبه نماید:
1. از طریق اقامه دعوی حقوقی در مراجع قضایی :زوجه می تواند با تنظیم دادخواست با موضوعیت مطالبه نفقه با ذکر تاریخ (از چه تاریخی زوج نفقه پرداخت نکرده) و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یا شورای حل اختلاف (شورای حل اختلاف در صورتیکه مقدار نفقه زیر بیست میلیون تومان باشد) و اقدام به ثبت دادخواست نفقه می نماید و پس از ثبت دادخواست و شکایت نفقه، جلسه ای با حضور طرفین تشکیل شده و موضوع به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می شود. بعد از ارائه نظر کارشناس مرجع قضایی طبق نظر کارشناس رأی به محکومیت زوج مبنی بر پرداخت نفقه می دهد.

2. طرح دعوی کیفری نفقهترک انفاق (ندادن نفقه) به افراد واجب النفقه ( زوجه، فرزندان و…) به موجب قانون مجازات جرم است و برای آن جرم انگاری شده است و دارای مجازات حبس می باشد و زوجه می تواند با مراجعه به دادسرای محل زندگی مشترک مراجعه نماید و ابتداً شکواییه ای مبنی بر ترک انفاق تنظیم و پس از ابطال تمبر (هزینه تمبر 10 الی 30 هزار تومان است با منضمات) به دایره ارجاع دادسرا و پس از انجام تحقیقات در کلانتری حکم به مجازات زوج داده می شود.

نحوه دریافت نفقه زن

نفقه در زمان عقد

اصولا با انعقاد علقه زوجیت، مرد متعهد به پرداخت نفقه می گردد که البته شرط استحقاق زن تمکین می باشد. بنابراین در مدت زمان عقد نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه زن برای شروع به زندگی اعلام آمادگی کرده باشد اما مرد از بردن همسرش به منزل مشترک خودداری کند که در این صورت زن مستحق دریافت نفقه خواهد بود. در چنین شرایطی، زوجه باید بتواند ادعای خود را ثابت کند یعنی به نزدیکترین مجتمع قضایی محل سکونت خود مراجعه، سه برگ اظهارنامه دریافت و آمادگی خود را اعلام کند یا اینکه چند نفر را به شهادت بگیرد و استشهادیه ای تنظیم کند.

نفقه در زمان عقد

نفقه بعد از طلاق

اگر طلاق از نوع طلاق رجعی باشد، یعنی طرفین حق رجوع به یکدیگر را داشته باشند، در طول دوران عده که بسته به نوع طلاق بین 2 تا 3 طهر (دوران قاعدگی) می باشد، مرد مکلف به پرداخت نفقه زن است. اما در سایر انواع طلاق که از نوع غیر رجعی است، مرد تکلیفی به پرداخت نفقه پس از طلاق ندارد.

هزینه دادرسی دعوی نفقه

هزینه دادرسی در دعوی حقوقی 5/3 درصد بهای خواسته است و اگر با جلب نظر کارشناس باشد حدوداً 150 الی 200 هزار تومان هزینه دارد
هزینه دادرسی در دعوی کیفری فقط 10 الی 30 هزار تومان می باشد.

هزینه کارشناسی در دعوی نفقه 

هزینه کارشناسی در طرح دعوی نفقه حقوقی معادل 150 الی 200 هزار تومان می باشد که این مبلغ باید توسط زن (زوجه) پرداخت شود که پس از محکومیت زوج قابل دریافت از مرد می باشد.

مدارک لازم برای طرح دعوی نفقه زن

1) کارت ملی + شناسنامه
2) عقد نامه
3) در طرح دعوی کیفری دو شاهد نیاز است.

4.2/5 - (48 امتیاز)

مطالب مرتبط

78 دیدگاه

 • Mezad
  Mezad

  با سلام در باب نفقه : در۳۰ مهر ۱۳۸۹عقد در ایران و زوجه بعداز دریافت کارت اقامت در فرانسه، در فروردین ۱۳۹۴ بدون فرزند ترک زندگی خانوادگی میکند و در ۵ مرداد ۱۳۹۵ در خواست طلاق میدهد و طبق قوانین فرانسه نفقه تعین شده و ادامه دارد. متغلبانه در ۳ خرداد ۱۳۹۷ در ایران دادخواست دوباره نفقه میدهد . چطور میشه که زوجه دو بار در دو کشور در این کره خاکی نفقه بخواهد ؟؟؟ این کلاهبرداری است ؟ آخه چطور میشه که دادگاه در ایران بدون توجه به مکان و اقامت زندگی زوجین رآی میدهد؟؟ با تشکر از جوا ب شما…

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   هرچند حکم صادره از محکمه خارجی مشمول اعتبار امر مختومه نمی باشد . اما مراجعه زوجه به دادگاه خارجی دلالت بر رضایت ایشان به قانون محل زندگی دارد و از سوی دیگر صدور حکم در دادگاه فرانسه و اجرای آن حکم (با در نظر گرفتن محل اقامت طرفین) نیز می تواند دلیلی باشد که دادگاه دادخواست زوجه را رَد نماید.

 • حجت اله صالح زاد
  حجت اله صالح زاد

  همسرم مدت سه ماهه بدون دلیل ترک خانه کرده ومن اظهارنامه عدم تمکین دادم الان پس ازسه ماه خواهان بازگشت به زندگیست اگراو رانپذیرم ایا به اونفقه تعلق میگیره؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام خدمت شما :از تاریخ ارسال اظهارنامه تا زمانی که همسرشما مجدد تمکین نماید به ایشان نفقه تعلق نمی گیرد بنابراین در صورت رجوع ایشان و نپذیرفتن شما ایشان نیز باید اقداماتی انجام دهند تا مشمول نفقه بشنود به طور مثال از طریق ارسال اظهارنامه اعلام امادگی برای رجوع نماید .

 • آ
  آ

  سلام خانمی دو فرزند دارد و در خانه همسرش زندگی میکند زوج خانه را ترک کرده و الان میخواهد زن و فرزندان رو از خانه بیرون کند نفقه هم درخواست کرده اند ایا زوج همچین حقی داره خانواده اش را از خونه بیرون کند؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام مسلماً تامین مسکن از توابع نفقه است و بنابراین زوج قاوناً نمی تواند همسر و فرزندان را از ملک بیرون کند مگر در صورت تعیین مسکن مناسب دیگر که این امر باید با نظارت دادگاه انجام گردد پس باید منتظر باشید تا زوج اقدام نماید تا دادگاه اقدام نماید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.بله می تواندامازوجه هم می توانددرخواست تامین مسکن ازدادگاه بنماید

 • د
  د

  با سلام آیا خانم اگر دارای خانه و ماشین باشد می تواند درخواست نفقه کند اگر طلاق از طرف زوج و یا توافقی باشد و آیا به پسر بالا ۱۸ سال نفقه تعلق میگیرد؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام داشتن خانه یا ماشین ارتباطی به موضوع ندارد و پرداخت نفقه تکلیف زوج می باشد .

 • فاطمه ملکی
  فاطمه ملکی

  با سلام درصورت رد شدن دعوای نفقه ایا امکان مطالبه نفقه در دادگاه حقوقی هست؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله اگر شکایت کیفری رد شده است امکان مطالبه در دادگاه خانواده یا شورای حل اختلاف وجود دارد.

 • رها
  رها

  باسلام من سال۹۷ عقد کردم
  همسرم نفقه ای پرداخت نکرده بمن
  آیا پرینت حساب میگیرن از طرفین؟!

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام
   اگر ایشان ادعایی مبنی بر پرداخت دارند باید ادعای خود را اثبات نمایند و شما نیازی به اثبات ندارید.

 • رعنا
  رعنا

  سلام من برا نفقه اقدام کردم میخواستم بدونم اگه شوهرم نفقه رو برا ۵ پرداخت نکنه و ماه اخر رو بده اینجا بازم حق طلاق دارم ؟
  اینجا بابت اون ۵ ماه ک نداده میتونم بندازمش زندان ؟
  تکلیف اون ۵ ماه ک نفقه ای دادگاه تعیین کرده و نداده چیه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام در صورت پرداخت نفقه از طرف زوج درخواست طلاق از ناحیه زوجه رد خواهد شد.
   در صورت استنکاف زوج از پرداخت نفقه میتوانید درخواست جلب کنید

 • رعنا
  رعنا

  سلام برا نفقه اقدام کردم و احضار نامه برا تهیه مسکن و اسباب در شان خودمو دادم چون ایشون احضاریه تمکین فرستاد منم براش احضار نامه دادم ک تمکین میکنم ولی خونه و اسباب بگیر و الانم برا نفقه اقدام کردم
  میخوام بدونم چجوری میشه شوهرمو مجبور کنم خونه و اسباب بگیره ؟
  تا چند وقت اگه خونه و اسباب نگیره ک منو ببره من حق طلاق دارم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام دادخواست الزام زوج به تهیه مسکن همراه با اثاث البیت مطرح نمایید و در صورت محکومیت زوج و عدم تهیه مسکن میتوانید دادخواست طلاق مطرح کنید

 • رعنا
  رعنا

  سلام شوهر من وکیل پایه یک دادگستری ۴ سال داره کار میکنه و برای شورای شهر امسال ثبت نام کرد ولی نیاورد و تو سایت خود شورای شهر رزومه شوهرم هست ک وکیل چ بانکهایی و چ جاهایی هست …شوهرم وکیل خیلی جاهاست از چنتا بانک و حرم و آستانه قدس و جاهای دیگ کلا
  میخوام بدونم شوهرم با همچین وضعیت کاری ک داره آیا میتونه ادعای نداشتن پول کنه?
  چون من برا نفقه اقدام کردم ک بگیرم برا همین میخوام بدونم میتونه ادعا کنه نداره؟
  دادگاه ادعای یک وکیل رو درباره نداشتن پول قبول میکنه ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر

 • ریحانه
  ریحانه

  سلام میخوام بدونم درصورتی ک دادگاه حکم ب تهیه مسکن و اثاث رو برا مرد داده باشه مرد تا چ مدت مهلت تهیه خونه و اثاث رو داره ؟
  اثاثی ک میگیره چون تازه عروس هستم عروس ۴ ماهه هستم میخوام بدونم باید همچی بگیره ؟
  ینی صفر تا صد رو باید بگیره دیگ ؟
  بهتر بخوام بگم منظورمو اینه ک خود دادگاه ب شوهر لیست میده ک جهیزیه رو از رو اون بخره یا اینکه لیست خرید جهزیه همون لیستی ک تو اینترنت هست ب طور کامل ، کدوم یکی دقیقا ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بستگی به پیگیری خودتون داره اما در بحث اثاث البیت عرف در نظر گرفته میشود

 • رویا
  رویا

  سلام شوهرم برام احضاریه داد ک تمکین کنم منم گفتم آماده تمکین هستم خونه و اسباب بگیر چشم و الان برا نفقه اقدام کردم تو جلسه اول دادگاه ایشون گفتن ک برا تمکین میخوان اقدام کنن ،
  الان میخوام بدونم ایشون تا کی فرصت دارن ک تمکین بخوان ازم ؟
  تمکین خواستن ایشون ینی باید برا من دادخواست تمکین بفرستن درسته ؟
  تمکین ایشون بخوان ینی باید برام خونه و اسباب در شان منو بگیره کامل تا بتونه تمکین ازم بخواد دیگ ؟؟
  بی زحمت ب ۲ تا سوالم جواب بدین
  خیلی ممنونم
  خسته نباشین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   برای تمکین زوج مکلف به تهیه منزل مستقل همراه با اثاث البیت میباشد.
   فرصت خاصی تعیین نشده و زوج هر زمان میتونه دادخواست بده

 • رویا
  رویا

  سلام من برا نفقه اقدام کردم و شوهرم در جلسه دوم گفته ک نفقه منو میده و خونه و اسباب و عروسی در شان من رو هم میگیره و ب دادگاه گفته ک باید مواجهه حضوری بزارن ک اگر شوهرم اینقدر خرج کنه و من اخر تمکین نکنم اون ضلر میکنه و انگار من باید ضمانت کنم یا اینکه بگم اگه شوهرم همه اینارو تهیه کردو من تمکین نکردم میتونه از من خسارت بگیره
  این دیگ دقیقا چیه ؟؟؟؟؟
  سوال
  مگه وظیفه مرد تهیه خونه و اسباب و گرفتن عروسی در شان عروس نیست ؟؟؟؟؟
  سوال
  لطفا بگین اینکار دادگاه گفته مواجهه حضوری و من باید خسارت بدم اگر آخرش تمکین نکنم قانونی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  تروخدا خلاصه نگین حداقل ۲ خط توضیح بدین بفهمم
  خیلی ممنونم
  واقعا خسته نباشین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام تهیه مسکن مستقل همراه با اثاث البیت از وظایف مرد هست و ایشون نمیتونه بابت تهیه این موارد شرط تعیین کنه

 • ریحانه
  ریحانه

  سلام من برا نفقه اقدام کردم و دو جلسه تشکیل شده و تو این دومین جلسه شوهرم گفت ک تمکین میخواد و میخواد دادخواست تمکین بده و آماده کرده و الان ۱۵ روز گذشته و هنوز ب من چیزی درباره تمکین ابلاغ نشده
  سوال
  میشه شوهرم دادخواست تمکین داده باشه و برا من ابلاغ نشه ؟؟؟؟؟؟؟
  میشه بدون اینکه ب من چیزی ابلاغ بشه جلسه دادگاه تشکیل بشه ؟؟؟؟؟
  سوال
  اگر حالا ک ب من ابلاغ نشده همون روز ک جلسه رسیدگی ب نفقه برا تمکین هم قاضی رسیدگی کنه چی باید بگم ؟؟؟؟؟؟ همین ک بگم بهم اببلاغ نشده کافی ؟؟؟؟
  یا باید برگه ای چیزی از جایی برا صحت حرفم ک میگم بهم ابلاغ نشده ببرم ؟؟؟؟؟
  اصلا قانونی دادگاه تشکیل بشه برا تمکین وقتی هنوز ب من چیزی ابلاغ نشده ؟؟؟؟
  سوال
  اگر شوهرم دادخواست تمکین داده باشه چند روز طول میکشه ک ب من ابلاغ بشه ؟؟؟؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام خیر چون ثنا دارید از طریق ثنا ابلاغ میشه و تا زوج حکم محکومیت و قطعیت محکومیت زوجه به تمکین رو ارائه نده مکلف به پرداخت نفقه زوجه میباشد

 • محسن
  محسن

  آیا به زنی که درخواست نفقه داده و متوجه میشویم باردار است می توان عدم تمکین زد و عدم حضور در منزل

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام مطالبه نفقه ارتباطی به لترداری یا عدم بارداری نداره

 • رویا
  رویا

  سلام میخواستم بدونم اگر شوهرم تو دادگاه حکم ناشزه بودن منو بگیره میتونه ازدواج دوم انجام بده ؟؟؟؟؟
  من حق طلاق دارم یا ن ؟؟؟؟
  حق طلاق در صورتی ک مرد بدون رضایت زن اولش زن دوم بگیره اینجا هم صدق میکنه ؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا بگین زن در چ صورتی ک شوهرش زن دوم بگیره نمیتونه طلاق بگیره ؟؟؟؟؟؟؟؟
  شوهرم دادخواست تمکین داده برا همین میخوام بدونم اگر تمکین نکنم و ناشزه بشم اینجا ینی شوهرم میتونه زن دیگ بگیره و من نمیتونم طلاق بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا واضح و کامل جواب بدین خیلی ذهنمو مشغول کرده
  وکیل عزیز و محترم بی زحمت همینو بگین
  خیلی ممنونم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر گواهی ناشزه بودن شما رو بگیره میتونه تقاضای تجویز ازدواج مجدد بده اما این به معنای این نیست که قاضی الزام به قبول داشته باشه بلکه قاضی باید تشخیص بده که زوج علیرغم داشتن گواهی ناشزگی همسرش آیا شرایط ازدواج مجدد رو داره یا خیر

 • رضا
  رضا

  من وهمسرم توافقی جداشدیم ایا میتوانم طلاق ندهم وبرگه ازدواج مجدد بگیرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام اگر منظورتون از جدا شدن صرفا صدور رای طلاق هست میتونید رای رو اجرا نکنید ولی امکان ازدواج مجدد هم ندارید

 • سامان
  سامان

  سلام
  خانمم در خواست طلاق داده
  و حکم طلاق هم اومده و ۲۰ روز از دادن حکم هم گذشته
  و نوع طلاق هم بائن ( خلع) هست و خانم منم باکره هستش
  آیا از زمانی که حکم تثبیت شده بعد ۲۰ روز باز تا زمانی که بره اجرا کنه من باید نفقه بدم ؟
  یا نقفه تا همین تاریخ حکم تعلق میگیره بهش

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام به متن حکم مراجعه فرمایید

 • مهدی
  مهدی

  سلام لطفا کمکم کنید، من به همسرم حق طلاق دادم و ایشان اقدام کرد به طلاق من در اولین جلسه رفتم و گفتم کفالت بچه ها با خودم میباشد و همسرم هم گفت بچه ها رو نمیخواد و ما اشتی کردیم بعد از ۱سال فهمیدم خانم بنده ۶ماه قبل طلاق گرفته بدون اینکه حتی در سامانه ثنا احضاریه یا پیامکی بابت این موضوع به من شده باشد و حتی حضانت بچه هام که هر دو پسر هم هستن یکی ۹ سال و دیگری ۳ سال دارن رو هم گرفته و بماند که ۶ماه مثل زن و شوهر با هم زندگی میکردیم در صورتی که دیگه حلال هم نبودیم لطفا بگین چطوری میشه نباید به من اطلاعی داده میشد و میشه الان حضانت فرزند انم رو بگیرم ؟ تو رو خدا کمکم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام لطفا همراه با رای طلاق حضورا مراجعه فرمایید

 • kosar
  kosar

  سلام من دوماه میشه که نقم رو پرداخت کرده ولی پول نقه رو هنوز دریافت نکردم از وکیل هم میپرسم میگه هست تو حساب دادگستری حالا باید واسه گرفتنش چطور اقدام کنم

 • علیرضا
  علیرضا

  سلام .همسرمن ۱۰ماهه ترک منزل کرده و مرا گرفته به بازی از طرفی میگه میخام زندگی کنیم از طرفی به دنبال مدارک بر علیه من عدم تمکین قبول نشد چون فقط تو دادگاه دروغ گف و منم مطمین بودم که مدک برایه اثبات دارم وبه قاضی گفتم دروغه و مدرک هم دارم ایشونم مدرک بیاره .قاضی رای نداد حالا اعتراص کردم .درخواست طلاق هم داده که من قبول نکردم

  سوال :اگرعدم تمکین رد بشه و نفغه هم پرداخت کنم و طلاق ندهم .همسرم اختیار بیرون رفتن با دوستان یا هرموردی که شخصی نباشه بدون اجاره میتواند خارج از منزل شود یا خیر حتی کار
  چون در سند ازدواج ثبت کرد خانه دارم ؟؟

  و ایا با رای نیاوردن و درخواست طلاق ایشان
  که چند مورد اشاره کرده که من
  ثابت میکنم ساختگیه ..ایا طلاق میدند دادگاه یاخیر

  نفعه و عدم تمکین در منزل پدر((((اجازه بیرون رفتن با چه کسیست )))

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   شما می توانید مانع اشتغال همسرتان شود چون ربطی به الزام به تمکین ندارد
   اگر زوجه بتواند عصر و حرج خود را ثابت کند با مهریه و گرنه با بخشش مهریه می تواند طلاق بگیرد

 • asiyeh eskandari
  asiyeh eskandari

  سلام همسر من بیماری دو قطبی داشتن قبل از ازدواج به من نگفتن حالا بعد از چندین سال بیماری و بیکاری و بی عاری ایشان میخواهم طلاق بگیرم آیا مهریه رو میتونم بگیرم از ایشون و یه سوال دیگه ایشون نزدیک ۵ سال هیچ پولی برا خرج خودم که شامل البسه و غیره میشه پرداخت نکردن آیا میتونم نفقه بگیرم و سوال آخر حق حضانت فرزندانم را دارد؟؟؟؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   بله ،مهریه و نفقه قابل مطالبه است

 • مریم
  مریم

  سلام به من گفتن برین سایت سرچ کنین واسه نوبت گیری مشاوره نفقه ، ولی نمیتونم پیدا کنم و باید چیکار کنم؟؟ وکیلم گفته دو‌جلسه مشاوره داری ولی متاسفانه خوب راهنمایی نمیکنن
  میشه بگین باید چیکار کنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   ما چیزی به نام
   مشاوره نفقه نداریم
   بلکه شما نوبت دهی مشاوره طلاق را باید جستجو نمایید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام.می توانیدبامدارک برای مشاوره حصوری تشریف بیاورید

 • لیلا
  لیلا

  سلام
  من دو ماه که همسرم من رو آورده گذاشته خونه پدرم هیچ پولی هم بهم نداده و دنبالم هم نیومده اگر تا شش ماه مهریه و نفقه رو درخواست نکنم میتونم ازش جدا بشم الان فقط از ثبت اسناد درخواست توقیف اموال و مسدودی کارت های بانکی شو گرفتم و برای مهریه و نفقه اقدام نکردم لطفاً راهنمایی کنید اگر اون زودتر درخواست تمکین بده من دیگه نمیتونم نفقه این چند کاره رو بگیرم یا میتونم .ممنونم از شما

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام برای دادخواست طلاق نیاز به انجام یک سری کار حقوقی است که بهتر است انجام بدهید مانند مطالبه نفقه بنابراین با مشاوران ما در تماس باشید

 • وحید
  وحید

  سلام و عرض ادب
  بنده در سال ۹۹ ازدواج کردم
  شش ماه است که پدر همسرم بخاطر شرایط شغلی من اجازه دیدار نمیدهد
  ۶ ماه بدون ملاقات و رابطه در حد مجازی بوده و دوری از هر گونه صحبت و دیدار
  الان همسرم برای نفقه شکایت کرده و از تاریخ عقد تا الان ۱۳ میلیون نفقه میخواد
  قابل ذکر است که مبالغی نزیدک به ده میلیون کارت به کارت و نقدی پرداخت کردم. اما ۱۳ میلیون نفقه اومده
  شرایط اقدام من به چه صورت است ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام فیش های واریزی را به دادگاه ارائه دهید

 • محسن
  محسن

  دادخواست تمکینم به علت مبتلا بودن به بیماری اچ پی وی رد شده و کارشناس نفقه رو اعتراض زدم الان اولین کارشناس باهام تماس گرفته،من ماهیانه ۳۰۰ پرداخت کردم الان اگه به کارشناس بگم سر این مبلغ توافق کردیم باز هم باید مابه تفاوت رو پرداخت کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   میزان نفقه را کارشناس تعیین و مابه التفاوت باید پرداخت گردد مگر اینکه توافق در مورد میزان آن در رای دادگاه یا در توافق محضری ذکر شده باشد.

 • الینا
  الینا

  سلام .خسته نباشید .پرونده طلاق من از سوی قاضی رد شده .میخواستم ببینم آیا رد طلاق باعث میشه که به من نفقه طعلق میگیره یانه

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام پرداخت نفقه به تمکین یا عدم تمکین زوجه مرتبط است ربطی به طلاق ندارد

 • نسترن
  نسترن

  سلام و عرض ادب
  بنده پنج ساله ازدواج کردم، شوهرم خیانت خودشو به عنوان این که اطلاعاتی بوده و بخاطر کم کاریش می خواستن بین من و خودش جدایی بندازن ،توجیح کرده، این توجیح هاشو داخل دفتر با دست خط خودش نوشته و حتی صداشو هم دارم، و گفته ۶ ماه بعد ازدواج وارد این سیستم شدم، الان بنده درخواست مهریه دادم دقیقاا همون سال که وارد سیستم شده ملکاشو به نام داداشش زده، می تونم تو قسمت دادخواست مهریه این موضوع هم عنوان کنم؟؟
  و داخل نوشته هاش اشاره به این که می خوام ازت جدا بشم هم کرده، می تونم با این نوشته هم بگم که این اقا از اول ازدواج تو فکر طلاق من بوده و بخاطر فرار از مهریه خودش درخواست طلاق نمی داده!؟؟
  ممنون می شم بابت وقتی که واسم می ذارید و راهنمایی که می کنید، سپاس

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام ، شما بدون ذکر موارد فوق میتوانید مهریه خود را مطالبه کنید ، و نیازی به بیان آنها نیست ، با توجه به اینکه انتقال اموال همسرتان قبل از اقدام شما صورت گرفته ، امکان شکایت بر علیه همسرتان ( به عنوان معامله فرار از دین ) وجود ندارد

 • محمود
  محمود

  سلام پسرمن چهار ساله عقد کرده ، دوسال پیش خانه اجاره کرد ، تجهیز کرد ،دادگاه هم تایید کرد ولی خانمش تمکین نکرد ، الان بعدازدوسال خانمش هم تقاضای مهریه کرده هم نفقه وهم طلاق چون پسرم سال بعد خانه راتحویل دادچون قادر به پرداخت رهن مجدد بامبلغ بالاتر نبود، مدت دوماه هم هست بیکارشده ولیمه هم نیست ، دراین شرایط برای نفقه وتقاضای طلاق همسرش چکاربایدبکند ، تاکنون هم همسرش تمکین نکرده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در صورت داشتن حکم تمکین و نشوز ایشان نفقه به ایشان تعلق نمی گیرد برای درخواست زوجه باید دلیل موجهه ارایه نماید.

 • parizad
  parizad

  باسلام و خسته نباشین برای اجرای حکم نفقه چقدر هزینه و زمان میبره؟ رای صادر شده فقط باید بره برای اجرای حکم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام هزینه اجرای احکام مالی نیم عشر دولتی است و زمان تقریبی آن دو ماه.

 • رضایی
  رضایی

  آیا اگر در طول زندگی مشترک زوجه نصف اجاره آپارتمان را کمک همسرش پرداخت کند
  بعدها میتواند آنرا مطالبه نماید ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام پاسخ به شما نیاز به پاسخ به سوالات بیشتر است .

 • فاطمه
  فاطمه

  با سلام خسته نباشید
  شوهرم منو از خونه انداخته بیرون رفتم برای نفقه شکایت کردم ۸ ماهه سرکار نمیره و خرج منو بچمو پدرم میداد و الانم که انداخته بیرون خونه پدرمم میتونم نفقه خودم و بچمو بگیرم ازش؟؟
  جهیزیه و سیسمونی بچم هم با خانوادش جمع کردن بردن
  شکایت کرده ازم بابت عدم تمکین

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید مطالبه نفقه خود و فرزند را نمایید . برای استرداد جهزیه و سیسمونی هم می توانید دادخواست بدهید.

 • کاربر
  کاربر

  با سلام ، تشکر از سایت خوبتان ، همسر من خرجی خانه و مخارج فرزندمان را نمی دهد و من از بیمه بیکاری که میگیرم مخارج را با زحمت پرداخت میکنم ولی شوهرم اقساط وامی که من و مادرم ضامن شده ایم را هم نمی دهد و میگه دلم نمیخواد قسط بدهم ، میخواستم بدونم اگر تقاضای نفقه کنم ، دادگاه چه رایی می دهد و آیا می توانم اینطوری هزینه زندگی را قبل از اینکه حقوقش را به حسابش واریز کنند با شکایت من به حساب من واریز کنند زیرا میدونم اگر قاضی هم رای به پرداخت نفقه بدهند باز این آقا نفقه ای پرداخت نمیکند و من هم واقعا از عهده مخارج زندگی و فرزندم بر نمی آیم ….. پیشاپیش از پاسخگوییتون متشکرم

 • تهامی
  تهامی

  سلام، وقتتون بخیر؛
  من سال ۹۵ عقد کردم و سال ۹۶ عروسی گرفتم. هنوز که هنوزه شوهرم سرکار نرفته و ماهیانه پدرشوهرم ۲میلیون به شوهرم پرداخت می کنه که البته به ۱۰ روز اول هم ماه نمیرسه. به دلیل دانشجو بودنم و برای اینکه اوایل زندگی نمی خواستم به شوهرم سخت بگیرم زندگیمو خیلی ساده در خوابگاه دانشجویی شروع کردم. الآن درسم داره تموم میشه و شوهرم به دنبال یک خونه مناسب نیست و میگه بعد خوابگاه باید بریم خونه پدرشوهرم زندگی کنیم ولی من زندگی اونجا رو دوست ندارم و نمی خوام زندگی وابسته ای رو داشته باشم. تا الآن هم کلی کار کردم که وابسته نباشیم و حتی با دانشجو بودنم سرکار میرم و عملا دست شوهرم بعد تموم شدن پول تو جیبی باباش تو جیب منه. همیشه به عنوان قرض ازم پول می گیره ولی خبری از برگردوندنش بهم نیست. خواستم بدونم چطور میتونم شوهرم رو مجبور کنم بره سرکار؟ یا خونه مناسب تهیه کنه؟ آیا میتونم با این شرایط درخواست نفقه در شان کنم؟ آیا میتونم اعلام عسر و حرج کنم و از همسرم جدا بشم؟ چون واقعا از این شرایط، از اینکه شوهرم مسئولیت پذیر نیست و برای زندگی تلاشی نمی کنه، خسته شدم. من علاقه ای به زندگی ذلت بار ندارم. متشکرم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام می توانید تقاضای نفقه نمایید.در صورت عدم پرداخت می توانید تقاضای طلاق نمایید.
   در صورتی که در عقدنامه حق تعیین مسکن با زوج باشد هر مکان که ایشان معرفی کنند ملکف به تمکین هستید.

   • تهامی
    تهامی

    از پاسخگویی اتان بسیار متشکرم. اگه خونه ای که همسر معرفی کنه در شان خانم نباشه. باز هم خانم مجبور به تمکین هست؟ مثلا دقیقا اتاق ۳*۴ مجردی اش در خانه پدرش که حتی آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی جداگانه هم نتوان برای آن تصور کرد و یا خانه بسیار قدیمی و فرسوده که خانم از زندگی در آنجا دچار ترس باشد؟

    • ره جویان عدالت
     ره جویان عدالت

     سلام . از طریق شورا ی حل اختلاف تامین دلیل کنید تا نظر کارشناسی اخذ شود

 • نجمه
  نجمه

  سلام من همسرم ۹ ماهه بیکاره و هیچ خرجی بابت خرید خوراک خونه نمیکنه و من باید چه اقدامی کنم نه بیمه داریم نه یارانه فقط پدرش پشتشه و برامون غذا میارن در خانه مشترک با پدرشوهر زندگی می کنیم و خونمون از پدرشوهرمه لطف می کنید راهنماییم کنید که چه اقدامی باید انجام بدم ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بابت نفقه می توانید اقدام کنید .

 • داوود خوشبخت
  داوود خوشبخت

  اگرزن بدون اجازه ی شوهرش منزل راترک کند و چندین بار از تعهد گرفته شده باشد و مکرر و بدون اجازه از شوهرش و نوزادی شش ماهه رها کند و به منزل خویشان برود در این صورت چه اقداماتی باید انجام دهم مرسی

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام الزام به تمکین نمایید.

 • zahra
  zahra

  سلام خسته نباشید . ببخشید من ۶ماهه که عقد دائمم ولی همسرم تو این شش ماه نه بهم نفقه داده نه سراغی ازم میگیره چندباری هم به خانوادشون زنگ زدیم جواب نمیدن واگر هم جواب میدن میگن که ما هنوز زیر یه سقف نرفتیم پس چرا باید خرجتو تامین کنم ازتون خواهش میکنم من باید چیکارکنم همسرم حرف شنوی نداره و دهن بینه و به حرف اطرافیانش گوش میده به خواسته من توجهی نمیکنه باید چیکارکنم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام دادخواست نفقه بدهید.

 • آرزو پورعلی
  آرزو پورعلی

  سلام خسته نباشید شوهرم سه ماهه از خونه رفته ن اجاره میداد ن خرج خونه منم شکایت ترک انفاق کردم بعد اثاث خونه رو جمع کردم با هزار مصیبت خونه پدرم هستم یه مقدار پول رهن که مونده بود دادم پیش دبستانی و خرج دخترم چون از شوهرم درخواست کردم نداد مجبور شدم بدم الان از شورا حل اختلاف به شوهرم تهیه مسکن گفتن بیست روز مهلت دادن ولی تهیه نکرد چون تو اون بیست روز مادرش فوت کرد خرج اونو بهونه کرد الان پرونده به بازپرسی رفته میشه راهنمایی کنید ممنون

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام در ادامه در صورت عدم پرداخت نفقه محکوم می شوند . این محکومیت تنها دلیلی است برای طلاق و برای اخذ نفقه باید از طریق حقوقی اقدام نمایید.

 • خانم اسماعیلی
  خانم اسماعیلی

  سلام
  من دوشیزه هستم.
  شوهرم هفت ماهه خبری ازش نبود
  و فقط دو ماهه که پیام و زنگ زدن ولی کاری برای گرفتن خونه نکردن
  حالا بعد این همه مدت درخواست طلاق دادن

  به من نفقه دو سالی که عقد بودم میرسه؟
  و اینکه میتونم با اینکه درخواست طلاق دادن ازشون بابت این مدت که منو بلاتکلیف گذاشتن شکایت کنم؟
  میتونم درخواست اینو داشته باشم که خونه بگیره؟
  و سوال اخرم که حفظ قرآن جزو شرط من در عقد بوده،میتونم به عنوان مهریه مطالبه کنم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام برای نفقه دو سال گذشته دادخواست بدهید.
   خیر نمی توانید .
   در قسمت سوالات پاسخ داده شد.

 • فاطمه
  فاطمه

  با سلام من شوهرم کار میکنه و پولی که میگیره به کارت من میریزه چون وام داره از کارتاش برداشت میکنن و به من پول نمیده میخام برای نفقه اقدام کنم میگه پولا تو کارتته بری بگی قبول نمیکنن پولا تو کارتمه و رمز پویا هم دارم ولی کارت دست اونه و از هر یه قرونی که خرج کنم دعوا داره و نمیزاره خرج کنم یکساله که لباس نخریدم بنظرتون میتونم برای نفقه اقدام کنم؟برای خونه هم مواد غذایی میخره ولی لباسو و کفش و اینارو خانوادم میخرن بهم پول نمیده

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام چون واریزی به کارتتان دارد عدم پرداخت قابل اثبات نیست .

 • نلی
  نلی

  سلاموقتت‌ون‌بخیر
  میخواستم ببینم‌چجوری میشه شماره حسابی که برای دریافت نفقه فرزند به دادگاه دادیم‌ رو عوض کنیم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با لایحه اعلام کنید

 • علیرضا
  علیرضا

  من چهار سال عقد کردیم زنم رفته نفقه چهار سال و میخاد
  جهیزیه هم خودم خریدم خونشون گزاشتم
  ولی هنوز نرفتیم سره خونه خودمون
  چجوری میتونم وسیله هام و پس بگیرم
  چون میگن هیچی نگرفتی دروغ میگن
  تمکین بزنم و چجوری ثابت کنم ب شوراحل اختلاف ک نفقه دادم من چون فیش واریزی ندارم

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام با فاکتور خرید می توانید نسبت به استرداد اموال اقدام نمایید.
   در صورتی که برای خوراک پوشاک درمان تحصیل هزینه کرده اید با ارائه رسید فاکتور و یا شهادت شهود می توانید اثبات نمایید.

 • زهرا
  زهرا

  من میتونم نفقه قبل از زمانی ک همسرم عدم تمکین به دادگاه داده رو بگیرم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام بله می توانید.

 • پری
  پری

  با سلام و عرض ادب من میخواستم از همسرم طلب نفقه کنم آیا بدون گرفتن وکیل میتونم به نتیجه دلخواه برسم؟؟ ضمنا هیچی به نام ندارن ولی درآمدشون خوبه ،ممنون میشم پاسخگو باشید.

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به هر حال کار حقوقی نیاز به وکیل دارد ولی می توانید خودتان هم اقدام نمایید.

 • مهسان
  مهسان

  سلام خسته نباشید
  شوهرم یک ماهه که خونه رو ول کرده رفته از طرفی هیچ پولی برای من نزاشته و هیچ هم بهم نمیده من ترک انفاق زدم و هم درخواست نفقه ولی ایشون زمان رسیدگی نیومدن و لایحه زدن که من ایشونو با بچه ۳سالم بیرون کردم درصورتی که بعد رفتنشون به مدت ۲۰روز درحال دوندگی برای دیدن فرزندم بودم که ایشون اجازه دیدنشو نمیداد. من هیچ پولی برای گذروندن زندگی حتی برای یه روز هم ندارم .و توخونه مستاجری خودمون سر میکنم جایی برای رفتن هم ندارم
  سوال
  چجوری نفقه رو سریع تر بگیرم حتی شده به مقدار خیلی کم که فعلا گذرون شه ؟
  ایشون زده از تهران بیا مشهد برای تمکین من باردارم و ماه اخرمه برای جواب اظهار نامه شون گفتم که باشه تمکین میکنم خونه و اثباب تهیه کن اما یه هفته هیچ خبری نیس ازشون چیکار کنم

 • صبا
  صبا

  سلام وقت بخیر بنده یکسال و نیمه ازدواج کردم همسرم ازدواج سومشون بودمن اولی .۱.ایشون ناباروریشون رو ازمن روزاول پنهان کردن مراجعه کردیم ب دکتر ولی درمان رو تکمیل نمیکنن
  ۲.فانتزی های غیرمجاز جنسی دارن توی روابط خصوصی ارتباط بامحارم و گروهی ک اینم ازمن مخفی کردن وازوقتی مخالفت کردم رابطه رو ب حداقل رسوندن حدودیکساله واینکه اگ هم براشه فقط برای رفع نیازخودشونه اهمیتی ب بنده نمیدهند
  ۳.توی کانالای مستهجن هستند ومدام درحال دیدن فیلم(روانشناس براشون منع کرده)
  ۴.جشن عروسی برای من نگرفتن هیچ خریدی جز ۳تاانگشتر سبک حتی پول پیش خونه ولوازم خونه مال منه ایشون روزاول ی مبلغی رو بهشون دادم ک براش شروع خودشون نداشتن یاوانمودکردن نمیدونم اون موق ب من گفتن پرداخت کن حسابم مسدوده بازشدمنم هزینه میکنم حسابشون بازشدولی هزینه ایی نکردن نمیدونمم توحساب پول دارن یانه الان انکارمیکنن ک من بهشون پول دادم اولین خونه رو ک گرفتیم باکارت من بود دومی هم هنیطوری ینی ب حساب خودم واریزکرد فقط صابخونه دومی ب حساب همسرم پول پیشو داد خونه سومم ب ازحساب همسرم پرداخت شد ولی پولش همون پول درگردش خونه ک مال من بود ک البت همشوهمسرم خرج کردی مبلغ کمیش مونده ک پیش خونه داد
  ۵.هیچ وسیله ایی نخریدن برای زندگی چ روز اول چ توی این یکسالونیم من بالوازم مجردیم زندگیو شرو کردم وبعدش چندتیکه پدرم تهیه کرد چون ایشون نمیخرید
  ۶تواین مدت ن نیاز عاطفی ن جنسی ن پوشاکم برطرف شده خریدای خیلی ناچیز و کم الان ک لباس احتیاج دارم هزینه نمیکنن
  ۷.ماه پیش راضی شد طلاق بدن ولی ب شرطی ک من مهریموببخشم پول پیشمم دستش بذارم لوازم خونه هم ک برای منه برو براش بذارم ک منصرف شدم ایشون فقط دنبال سودخودشونن
  ۸.الان چندماه خرید خونه هم درست انجام نمیدن و دوهفته ایی هست بزور سرمیکنم چندروزه خودشون بیرون غذا میخورن توخونه هیچی ندارم برای خودم بپزم اصلا براشونم مهم نیست گاهی نون خالی مصرف میکنم
  ۹.تواین مدت طلاهای منم فروختن برای ولخرجی ها واقساط خودشون
  ۱۰.مدتی ک حساباشون مسدود بودحقوقش رو واریزمیکرد ب حساب من فقط یه کارت داشتن ک حقوقش بهش واریزمیشد برااینکه گم نشه بالافاصله واریزمیکردن بحسابم ولی کارتم دست خودشون بود میتوننن ادعاکنن ک واریزی داشتن؟این چندماه اخیر کمتر این حرکتوانجام دادن ولی همین ماه پیش ی تومن زدن ولی خرج خودشون شد
  ۱۱.این مدت وقتی کم میورد از دوستانم میخواستم واریزکنن ی مبلغیو بعدازگرفتن حقوقشون بهشون برمیگردونندم میتونم استنادکنم ب اینکه چندینبار از بقیه پول گرفتم البت میگرفتم میدادم ایشون چون برای رفتوامدش پول نداشت
  ۱۲.میگن ک اگ دادگامجبور ب مهریه کنه خودمو بیکارکنم ک بهت تعلق نگیره ی مبلغ کم بگیری
  خواهشا راهنماییم کنید

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام به هر حال مهریه اقساط می شود و در مورد نفقه اگر مبلغی به حساب شما واریز نشده است می توانید تقاضا نمایید.

 • نیوشا
  نیوشا

  سلام من ۱۴ ساله که ازدواج کردم و همواره از حقوق خودم در تامین مخارج زندگی و خرید و.. با شوهرم مشارکت داشتم ، حدود دو ماهه که همسرم هیچ هزینه ای برای من و بچه ها نمی کنه ، میشه بفرمایید برای دادخواست نفقه ، آیا می تونم از ۱۴ سال قبل مطالبه نفقه کنم یا فقط همین دوماه که ریالی هزینه نکرده ، نفقه بهم تعلق می گیره ؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   با سلام از تاریخ عقد هر ماه که پرداخت نشده را می توانید مطالبه نمایید.

 • آوین
  آوین

  با سلام.. من شوهرم دو روزه خونه رو ترک کرده بخاطر دخالت های خانوادش و خودشون اومدن بردنش و منم تهدید میکنن که بچه نوزادمو میخوان بدزدن، میتونم الان دادخواست نفقه بدم برای خودم و فرزندم؟

  • ره جویان عدالت
   ره جویان عدالت

   سلام
   بله مشکلی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت پرسش

شما می توانید از این بخش سوال خود را ثبت کنید و در کمترین زمان پاسخ مناسب را از طریق ایمیل دریافت کنید.

مشاوره حضوری

از طریق این بخش شما می توانید قرار مشاوره حضوری خود را ثبت و در زمان مشخص شده مشاوره حضوری دریافت کنید.

مشاوره تلفنی

درصورتی که نیاز به مشاوره تلفنی دارید از این بخش اقدام کنید و با وکلای پایه یک دادگستری تلفنی صحبت کنید.


برچسب‌ها : / /

  مشاوره تلفنی رایگان