یکی از درآمدهای اصلی هر دولتی مبلغی است که تحت عنوان مالیات به دست می‌آورد. مالیات در بسیاری از کشورها وجود دارد، فقط شیوه دریافت آن با یکدیگر دارای تفاوت‌های جزئی هست. با این وجود در برخی شرایط به‌منظور تشویق افراد برای راه‌اندازی کسب‌وکار یا به عبارتی بهتر اشتغال‌زایی روش‌هایی برای معافیت مالیاتی از سوی دولت در نظر گرفته می‌شود.

شرایط معاف مالیاتی می‌تواند وضعیت جدید و بهتری را برای فعالان اقتصادی ایجاد کند. از طرفی دیگر این موضوع می‌تواند فواید زیادی برای پیشرفت کشور در زمینه‌های مختلف از جمله رونق کسب‌وکار داشته باشد. در ادامه به توضیح بیشتر در مورد مالیات و شرایط معافیت مالیاتی می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد تا پایان با ما همراه باشید.

مالیات

در هر کشور مردم باید بخشی از درآمد خود را تحت عنوان مالیات به دولت بدهند. دولت برای دریافت مالیات از شهروندان خود از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. مالیات قوانین و تعرفه‌های مختلفی دارد. یکی از قوانینی که در مورد مالیات وجود دارد این است که برخی از افراد بنا به شرایطی به‌صورت موقت از پرداخت مالیات منع می‌شوند. این طرح که معافیت مالیاتی نام دارد با این هدف انجام می‌شود که دولت از صاحبان کسب‌وکار و مردمی که به فکر اشتغال‌زایی برای خود و دیگران هستند، حمایت کند. به بیان ساده معافیت مالیاتی به‌نوعی یک طرح حمایتی از طرف دولت برای مردم است. در توضیح بیشتر این موضوع می‌توان یک مثال آورد. به‌عنوان مثال در کشور ما ایران معاف مالیاتی به شیوه‌ای متفاوت اجرا می‌شود. در ایران با این هدف که از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت شود و افراد برای راه‌اندازی این شرکت‌ها تشویق شوند، شرکت‌های دانش‌بنیان را از پرداخت مالیات معاف کرده‌اند.

انواع مالیات

در ایران برای مالیات یک تقسیم‌بندی کلی وجود دارد. طی این دسته‌بندی دریافت مالیات از سوی دولت ایران به دو نوع تقسیم می‌شود. نوع اول آن دریافت مالیات به‌صورت مستقیم است و نوع دوم آن هم دریافت غیرمستقیم مالیات توسط دولت است. مالیات مستقیم همان‌گونه که از نام آن قابل‌حدس است به‌صورت مستقیم از شخص موردنظر دریافت می‌شود. با این وجود شرایط دریافت مالیات غیرمستقیم کمی متفاوت‌تر از مالیات مستقیم است. مالیات غیرمستقیم را از طریق افزودن مالیات بر روی مبلغ کالا و خدمات ارائه شده دریافت می‌کنند. در مورد مالیات غیرمستقیم لازم به توضیح است که با توجه به این نکته که مالیات غیرمستقیم به‌صورت مستقیم به‌حساب اداره مالیات واریز نمی‌شود، به‌نوعی معاف مالیاتی محسوب می‌شود. از طرفی دیگر دریافت کم‌کم این مالیات آن هم از طریق افزایش جزئی قیمت کالا و خدمات سبب شده تا مردم نسبت به آن اعتراضی نداشته باشند. بیشتر اعتراض اشخاص در مورد مالیات مستقیم است.

معاف مالیاتی

افراد مختلفی به دنبال معاف مالیاتی هستند، اما بهتر است بدانید که این مورد به همه اشخاص تعلق نمی‌گیرد؛ زیرا همان‌گونه که توضیح داده شد بخشی از درآمد دولت از طریق دریافت مالیات از مردم است. اگر همه افراد از مالیات معاف شوند، درآمد دولت از این طریق کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل تنها افراد محدودی شامل معاف مالیاتی می‌شوند. اشخاص و کسب‌وکارهای محدودی شامل معاف مالیاتی می‌شوند. از جمله این موارد می‌توان به فعالان اقتصادی و افرادی که به‌عنوان کارآفرین مشغول به کار هستند، یاد کرد.

از دیگر مواردی که شامل معاف مالیاتی می‌شوند، می‌توان به اشخاصی اشاره کرد که فعالیت‌های تولیدی و معدنی دارند. از طرفی دیگر درآمد‌های به‌دست‌آمده از کارهای خدماتی مانند بیمارستان، هتل، رستوران و… نیز در بازه‌های زمانی مشخص شامل مالیات صفر می‌شوند. منظور از این بازه زمانی مشخص برای مناطق معمولی ۵ سال است و در مناطق کمتر توسعه‌یافته به با عبارتی بهتر مناطق محروم این مالیات صفر به مدت ۱۰ سال شامل مرکز خدماتی موردنظر می‌شود.

ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شود که منظور از مالیات صفر چیست؟ در توضیح بیشتر می‌توان گفت اشخاصی که شامل مالیات صفر درصد می‌شوند باید همانند دیگر اشخاص در بازه‌های زمانی مشخص که از طرف اداره مالیات تعیین می‌شود اظهارنامه مالیاتی و سایر مدارک مورد نیاز را تحویل می‌دهند. اداره مالیات نیز موظف است که همانند دیگر اشخاص اظهارنامه مالیاتی شخص موردنظر را بررسی کرده و میزان مالیات وی را حساب کند. با این تفاوت که در مرحله آخر مالیات افرادی که شامل معاف مالیاتی هستند تا نرخ صفر حساب می‌شود. لازم به توضیح است که افراد به‌صورت موقت شامل طرح معاف مالیاتی می‌شوند‌ به این معنا که بعد از پایان زمان موردنظر باید طبق روال معمول مالیات خود را واریز کنند.

به‌عنوان سخن پایانی بهتر است یادآور شویم که در این مقاله به توضیح بیشتر در مورد معافیت مالیاتی پرداختیم. دانستید که یکی از درآمد‌های اصلی دولت‌ها از مالیاتی تأمین می‌شود که به روش‌های مختلفی از مردم دریافت می‌کنند. با این وجود دولت در برخی شرایط اشخاص را از پرداخت مالیات معاف می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *